Karikatuur der zekerheid een verschrikkelijk iets Ontmoeting Christenen Mohammedanen mogelijk? en Gelukkig stelt het Evangelie haar duidelijk aan de kaak Kerken hebben grootse taak in Afrika v::: Residentie-Orkest weer zeldzame belevenis SALARISSEN IN MIDDELPUNT DER BELANGSTELLING itSlfcUWE LE1DSCHE COURANT VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 Prof. Berkouwer voor SSR LEIDEN FTTER GELEGENHEID van de viering van de 589te dies natalis der Socie- A tas Studiosorum Reformatorum Lugidunensds heeft prof. dr. G. C. Berkouwer gistermiddag in de foyer van de Leidse stadsgehoorzaal een boeiende rede gehouden over het onderwerp: Zekerheid en haar karika tuur. De hoogleraar stelde, dat de karikatuur op zichzelf iets onschuldigs is. Anders wordt het echter als een als goed aangediende zaak karikatu rale vormen aanneemt. Dan immers wordt de karikatuur een bedreiging van deze zaak. Het is vooral onaangenaam en gevaarlijk als zich karika turen voordoen van de christelijke zekerheid, als de christelijke zekerheid wordt gevangen in het demonische net van de karikaturale interpretatie. Het christelijk geloof impliceert in zich zelf zekerheid. Maar deze zekerheid kan opkomen uit twijfel en spanning, zoals het voorbeeld van Luther laat zien. Zo is de zekerheid een punt van gewel dige discussies geworden. Men heeft zich afgevraagd of zekerheid niet te hoog is gegrepen voor de wankele individuele mens. Vast staat evenwel, dat als er een vacuum in de zekerheid is en dit wordt opgevuld met een karikatuur, er een van de verschrikkelijkste dingen aan de gang is. Ook omdat deze karikatuur zo moei lijk is te herkennen. Men heeft hier te ma ken met een probleem in de Christelijke Kerk in de Christelijke theologie en in het Christelijke leven. Reacties Prof. Berkouwer vroeg zich af, hoe het komt, dat de zekerheid zo dikwijls felle reacties uitlokt. Muus Jacob.se heeft in een gedicht gezegd, dat hij de zekere men sen aan de ene kant haat en aan de an dere kant half benijdt. Dat betreft dan cje mensen, die op een irritante, onuit staanbare manier zeker zijn. Hebben zij dan ook niet hun vragen? Wonderlijk. Na met hen te hebben gesproken kan een ca tastrofaal minderwaardigheidsgevoel je Overvallen. Niet omdat je je intellectueel hun mindere gevoelt, maar omdat je weet dat zo'n zekerheid onbereikbaar voor je is. Een dergelijke zekerheid-zonder-eni- Litteris Sacrum speelt in Delft De Koninklijke Vereniging „Litteris Sacrum" speelt hedenavond in Delft op een toneelavond, georganiseerd door en ten bate van de vereniging Pro Juven- tute. Elk jaar organiseert de afdeling Delft van deze vereniging een bijeenkomst met een speciaal karakter. Dit keer wordt het een Spaanse avond. In dit ver band heeft men onze stadgenoten uitge nodigd de voorstelling, die zij aan het eind van het vorige seizoen in Leiden gaven, de twee-akter „De vrouwen krij gen hun zin" van de gebroeders Quinte- ro en het spel in één bedrijf „De brief van Don Juan" van Luisa Treves, Delft te herhalen. Hoewel deze voorstelling valt tussen de serie opvoeringen van „Pas op voor Paddestoelen", die deze vereniging thans in Leiden speelt, gaf „Litteris" gaarne gehoor aan dit vererende verzoek. ADLERETTEN De werkelijk ideale aUctrisch* NAAIMACHINE voor de MODERNE WONING. Gewicht slechte 7 kg. Ook in zig-zag leverbaar. C. F. MEERPOEL BREESTRAAT 171 Bestuur Catena Het bestuur van de Leidse studenten vereniging Catena is voor het jaar 1959- 1960 als volgt samengesteldH. Muste, praeses; E. E. Dijkema, Bakhuis Roo- zenboomstraat 8, ab-actis; A. J. C. Knij- nenburg, quaestor; D. M. de Vries, as sessor 1; J. W. A. van den Berg, asses sor 2. rechtsgeleerdheid op proef- ihrift getiteld „The structure of local >vernments troughout the world", de heer Humes, geboren te WiUamsport (USA) n thans wonende te Den Haag. ge aarzeling wordt de Calvinisten wel verweten. Het is een zekerheid waar mee gemakkelijk kan worden ge speeld, die tot 'n zich mateloos boven vele anderen verheven voelen kan leiden. Gevolgen kunnen zijn meedo genloosheid, een simplistische ontken ning van problemen en farizeïsme. Bij de bespreking van deze trekken van karikaturen van zekerheid toonde prof. Berkouwer aan. dat men hier duidelijk in strijd komt met het Evan gelie. De vraag doet zich nu voor, of de kari katuren van de zekerheid zijn te herken- Inderdaad, in de totaliteit van het i wordt de zekerheid ontmaskerd, onder meer doordat het niet mogelijk alleen in woorden te vluchten. In het Ame rikaanse fundamentalisme bijvoorbeeld herkent men de angst. En is er soms ook de vrees bij velen voor vrije weten schapsbeoefening? Bavinck heeft gezegd, dathet christendom niets waard is als het ergens bang voor moet zijn. Voorbeeld De Farizeeër in de gelijkenis van de Farizeeër en de. tollenaar' noemde prof. Berkouwer een voorbeeld van de meest geraffineerde karikatuur van religieuze :ekerheid. De karikatuur van religieuze zekerheid kan overigens alle vormen die ken tot dè Gelukkig wordt deze karifcatui vangelie helder aan de kaak gesteld. Zij wordt gestriemd met het scherpi u. En een tegenbeeld ervan is Chris- een tegenbeeld ervan is Paulus die schreit over de vijand, een tegenbeeld is Job, een tegenbeeld is de Prediker. Niet te miskennen is, dat het christelijk geloof zekerheid omvat, r van deze goede zaak uit kan crisis ontstaan. Men staat hier voor het duistere mysterie van de zonde, dat zich vasthecht aan de religie. In dit verhand kunnen wor den genoemd de namen van Jona en Amos. Het christelijk geloof heeft evenwel een andere zekerheid op het oog dan de karikaturen. Het doorbreekt de pretentie die opkomt uit een diepte van waardeloosheid, slechts een gevel is van een lelijk interieur. Christus heeft krachtig gewaarschuwd tegen zekerheid-an- sich. De eenheid van het dubbel gebod der liefde moet een functie hebben in de onthulling der zekerheid. De waarachtige zekerheid is herken baar aan haar openheid voor pro blemen, zij bezit een wervende kracht. Eerlijkheid is steeds gebo den, want de karikatuur is een van •ie grootste gevaren voor de positie van het christelijk geloof in de we reld. Het is een diep geluk, dat uit de bron van het Evangelie de waar schuwingen tegen dit demonische gevaar zo duidelijk klinken. Receptie De bijeenkomst was geopend door de praeses van de diescommissie, de heer C. W. C. Rchneithorst. Na de toespraak prof. Berkouwer recipieerde het bestuur in de receptiekamer van de gehoorzaal. Onder de belangstellenden bevonden zich de ere-leden dr. Itjeshorst uit Kam pen en prof. dr. J. P. A. Mekkes, enkele Leidse hoogleraren, vertegenwoordigers van alle afdelingen van SSR, vai Unie van SSR, van LSC, van VVSL, NCSV, van de christelijke studenten raad, van alle disputen van SSR. het so- ciëteitsbestuur van SSR en de diescom- Frans toneel in Doelenkazerne „Goede Reisbracht luchtige ontspanning T^OEJV GISTERAVOND het doek in de kantine van de Doelenkazerne opging, was de zaal tot de laatste plaats bezet. Het Amstel-Toneel gaf daar een opvoering van Jacques Devals „Goede Reis". De geschiede nis speelt zich af op het schip de lie de France waar we een bont ge zelschap aantreffen. In een hut die aanvankelijk leeg staat heeft zich een verstekeling verstopt, Raoul Carnoy geheten, die de reis kosteloos wil meemaken om een oogje op zijn rijke Amerikaanse „verloofde" te hou den. Doordat vlak voor het vertrek twee ongelukjes gebeuren, pakt de zaak echter anders uit. Eerst wordt de bevriende relatie, die de ver stekeling aan boord heeft gebracht, met een gebroken enkel van het schip gehaald, en tot overmaat van ramp geeft de purser de hut weg aan een dame. Martine, de dame die de rust van Raoul komt verstoren, heeft al haar spaarcen- en haar charmes in een plan betrok- om in het rijke Amerika een man de haak te slaan. Riny Blaaser. die deze rol vertolkte, komt wel een woord lof toe. Eerst enigszins afwijzend le gen haar ongewilde medepassagier, komt zij weldra tot de ontdekking dat het nog wel meevalt. Jos Manche, als Raoul. had- we graag wat meer „Frans" gezien. De Fransman heeft immers naast zijn luchthartigheid ook zijn melancholieke buien. In de vrolijke scènes kwam hij wel tot goede prestaties, maar in de som bere, die er gelukkig niet veel waren, wist hij de juiste toon niet te treffen. Silvai Poons, als de rijke, maar door de familie aan banden gelegde Amerikaan, deed het goed. Vooral het smijten met grote bedragen geld ging hem vlot af. Ferboise, de purser, speelde de rol van onkreukbare man in een dergelijke func tie, voortreffelijk. Slaapdrank Als Martine tot de ontdekking is ge komen. dat een huwelijk met de rijke Amerikaan Ogden op niets zal uitlopen Raoul door zijn verloofde is wegge geven aan haar tante, besluiten beiden sterke slaapdrank in te nemen om de volgende dag te beramen wat hen te doen Martine boekt passage voor de terug eis en Raoul komt tot de slotsom dat hij zijn medepassagier toch wel aardig vindt. Zij besluiten dan maar samen het goede oude Frankrijk terug te gaan om daar hun levensweg voort te P. en C. te Leiden gaat zaak verbouwen Het filiaal van de N.V. Peek en Clop- penburg te Leiden za 1 na de Sinber- klaasdrukte een ingrijpende verbouwing ondergaan. De twee panden aan de Breestraat zullen een architectonisch verantwoordcr geheel gaan vormen pn de ruimten van het voormalige registra tie- en successiekantoor op de hoek van de Mandenmakerssteeg worden geheel in de zaak opgenomen De verkoopopper vlakte wordt hierdoor met 50 procent vergroot. De etalages worden in de Mandenmakerssteeg 13 meter doorge trokken. De aanbesteding van deze verbouwing heeft plaats op 30 november en het werk zal onder leiding staan van het architec tenbureau Heidoorn te Leeuwarden. De verbouwing zal verscheidene maanden duren. Staalproduktie. Een recordjaar 1959 wordt verwacht voor Canada. West-Duits- land. Frankrijk, Benelux, de Sowjetunie Siemi ia 'I gezin De „Wieuwe Leidsche" er ia Een hartelijk applaus kregen de spe lers als beloning voor deze geslaagde ontspanningsavond, terwijl sergt.-majoor De Raat de dames een bloemetje Onder de aanwezigen bevond zich ook de commandant Maaldrift, majoor Huizinga en echtgenote en verscheidene officieren. Drink wijn per 3 flessen voordeliger Norm. Pr. p. 3 <1. Spec. Pr. p 3 II. COTES DE PROVENCE rouge e» blanc 5.85 5.35 BORDEAUX SUPERIEUR 7.20 5.55 SAINT EMILION, rouge 8.85 7.95 GRAVES SUPERIEURES. 8.85 7.95 BEAUJOLAIS 1955, rouge 9.75 8.85 POMMARD, rouge 17.55 15.75 CHATEAUNEUF-du-PAPE 1955, rouge 15.75 14.25 ZELLER SCHWARZE KATZ 1955 13.05 11.95 VIN MOUSSEUX, methode Champenoise 20.85 17.95 VERMOUTH RICORDO, rosso ei bianco 11.25 9.95 SHERRY XANDER, amontillado lino and pale dry 12.75 11.35 PORTO DOURO red and while 13.50 11.95 niet inbegrepen erkrligbaar in onze speciale In naast Bureau Inlichtingen) VROOM DREESMANN Wijkgemeente Koolwijk VOOR DE ZENDINGSCOMMISSIE van de Hervormde wijkgemeente Kootwijk sprak in Irene gisteravond de heer H. C. Zorn, districts secretaris van de raad voor de Zending. De Hervormde Kerk heeft ver schillende zendingsterreinen. Zij werkt reeds vele jaren in Indonesië en Nieuw-Guinea en sedert kort in Afrika. Het werk in Indonesië is nog niet geëindigd. Wel zijn er moeilijkheden, die van geheel andere aard zijn dan de moeilijkheden, die de zendingsarbeiders honderdvijftig jaar terug ont moetten. Toah zijn er in Indonesië thans ook verheugende feiten. Het werk wordt op het ogenblik door de evangelisten van de inheemse Kerk verricht. Gods werk gaat dus door, ook wanneer de medewerking van de Nederlandse zendingsarbeiders zal moeten worden beëindigd. De Indonesische regering geeft steeds minder inreisvisa aan de zendingsarbei ders, die na hun verlof terug willen ke ren. Het aantal zendingspredikanten loopt dan op het ogenblik ook hard terug. Sinds 1855 werkt de zending ook in Nieuw-Guinea. Pas na vijftig jaar zag men resultaat van deze arbeid. Op het ogenblik Is de kerk er zelfstandig en leidt zelf haar evangelisten op. Men hoopt dat in Afrika ook deze resultaten zullen worden bereikt. In Afrika wordt reeds lang door diverse zendingsinstanties gewerkt. Er z(jn zelf standige christelijke kerken. Helaas zijn van de duizenden christenen velen tot de Islam overgegaan. Tot voor kort dacht men, dat de Islam een godsdienst op zi)n retour was. maar juist de laatste lijd heeft die getoond, nog zeer levend te zUn. Doordat men o.m. In Nigeria niet genoeg kennis heeft van het wezen van de Islam, waardoor deze godsdienst niet bestreden Opbrengst bazaar Remonstrantse Gemeente te Leiden De woensdag gehouden bazaar van de Remonstrantse Gemeente te Leiden heeft netto f 1343 opgebracht. Prof. Kraemer in Oegstgeest: e belangstel- inden hield prof. dr. H. Kraemer een lezing in de conversatiezaal van hel zendingshuis. De rector van de Zendingshogeschool, ds E. Jansen Schoonhoven heette In zijn openingswoord in het bijzonder de voorzitter van de Evangelisch Christellfke Kerk, ds. F. J. S. Rumainum, en zijn vrouw en enkele leden van het comité De vrienden van Toumliline welkom. Prof. Kraemer hèeft indrukken ge geven van zijn bezoek aan Tunesië en Marokko en de vraag beantwoord of er enige verbetering is ingetreden in de ontmoeting tossen serieuze Christenen en serieuze Mohammedanen. De oorzaak van zijn bezoek was het verzoek van de federatie van Christen studenten of hij aanwezig wilde zijn om contact te leggen tussen Mohammedaan se en Christen-studenten. Tevens heeft prof. dr. Kraemer gelegenheid gehad als voorzitter van het comité De vrienden van Toumliline het Benedictijnerklooster in Toumliline te bezoeken. Allereerst besprak hij de historie var. de Magirib-LapdenALgerië, Marokko en Tunesië, en daarbij in het bijzonder de geschiedenis van de laatste twee landen Dit gebied moet worden gerekend tot de kerngebieden va'n de Islam. De verove ring vam de Magirib door de Islamieten is in de zevende eeuw begonnen. Voor deze tijd zijn er echter andere bescha vingen en godsdiensten geweest, zoals de Romeinsohe besohaving en het Chris tendom, dat hier in de tweede eeuw al is gekomen. Door deze verovering is het Christendom helemaal uit de Magrib verdwenen. Toch heeft de autochtone bevolking, de Berbers, haar onafhanke lijkheidszin cn krijgshaftigheid behou den. De cultuurinvloed van de Moham medanen in de middeleeuwen is van dit gebied uitgegaan. Nikita Magaloff solist TTET ABONNEMENTSCONCERT door het Residentie-Otkest van gis- teravond stond op een bijzonder hoog peil. Meer dan ooit werd ons duidelijk welk een virtuositeit Willem van Otterloo heeft bereikt in het bespelen van het Residentie-Orkest en welk een hoge graad van perfec tie dit orkest onder zijn leiding heeft verkregen. Dit bleek al dadelijk bij het Divertimento voor koperblazers, slagwerk, piano, harp en celesta van de dirigent. Het werk op zichzelf is misschien niet zo oorspronkelijk; de thema's wekken herinneringen op aan Prokofjef en Stravinsky, de verwerking der thema's blijft niet zelden wat oppervlakkig, doch de be heersing van de orkestratie is schitterend. Het koper krijgt gelegenheid de gehele scala van zijn kleurmogelijkheden te ontwikkelen, terwijl daar tegenover het rijk geschakeerde slagwerk voor boeiende contrasten zorgt. Dat het Residentie-koper nog altijd een ideaal sensemble vormt, had niet beter kunnen worden gedemonstreerd. Het werk ontving dan ook een geestdrif tig onthaal, waarin alle uitvoerenden deelden. Het derde pianoconcert van Sergei Pro kofjef sloot zeer goed aan bij dit diver timento. Ook hier toonde Van Otterloo zie heen meester. De hoofdpersoon ech ter was hier uiteraard de solist, Nikita Magaloff, stellig één der meest opmerke lijke figuren der hedendaagse pianisten wereld. Prokofjef gebruikt de piano hier, evenals Stravinsky, Bartók en an deren dit vóór hem deden, als een soort melodisch slaginstrumentt. Voor poëtische uitweidingen is niet veel ruimte. Niettemin wist Maga loff naast een weergaloze techniek toch ook een zeer verfijnde voor dracht ten toon te spreiden, waar door dit evenwichtig gebouwde en in elk détail boeiende concert tot een zeer bijzondere belevenis werd Vooral in het middendeel werd een schier volmaakte homogeniteit tussen solist en orkest, tussen techniek en ex pressie, bereikt. Van Prokofjef naar Tsjaikofsky is een grote stap terug in de sfeer der tijdper ken. Voor Tsjaikofski was de muziek j in de eerste plaats een middel tot auto biografische uitbeelding. Van dit auto biografische element is hij vooral in de vierde symfonie nauwelijks losgekomen en daarom is het wellicht voor ons wat moeilijk steeds opnieuw belangstelling te gevoelen voor dit tijdgebonden werk, voor 's meesters moeilijke situaties en zijn merkwaardige verhouding tot duw von Meck. Ook heeft hij zich hier nog niet bevrijd van zijn neiging tot luidruchtig en vrij triviale effecten. Het beste is wellicht het elegante en oor spronkelijk georkestreerde deel geslaagd Dat deze symfonie, met inbegrip van de toch wel heel uitbundige finale, toch gro te ihdruk op ons maakte, was te danken aan de meesterlijke wijze waarop Van Otterloo de boeiende orkestrale schrijf wijze van de Rus tot klinken wist te brengen, daartoe in staat gesteld door de prachtige discipline van het orkest. Om de pizzicatl van het derde deel licht en gecoördineerd te houden is al t prestatie or zichzelf. Dat ten slotte de geluidsuitbarstingen ln de finale uitzon derlijke verhoudingen gingen aannemen moet vooral worden toegeschreven aar de gevoelige akoestiek van de Stadsge- hoorzaaL Jammer dat de blijkbaar gebrekkige mogelijkheden om de zaal te ventileren, oorzaak werden van het feit, dat ons nauwelijks voldoende zuurstof werd ge laten om de triomfstemming, die Tsjai kofsky ln de finale op duidelijke wijze tot uiting brengt, ook fysiek mee te voe len. Dirigent en orkest werden na afloop langdurig gehuldigd. Dr. J. van der Veen. Het heeft nominaal tot het Mohamme daanse imperium behoord, maar is in wezen onafhankelijk gebleven en heeft een eigen cultuur gehad. De vele dy nastieën, diie dit gebied heeft gekend, drukken nu nog hun stempel op het leven van deze mensen, wat blijkt uit de Moskeeën, universiteiten, aquaducten en dergelijke W erkelijkheid De kunst van de Magrib is geboren ui' de diepste overtuiging van de Islamieten. De Islam leert dat de enige werkelijk heid de ene werkelijkheid van God is en al de normen der wereld worden bierdoor bepaald. Marokko is het belangrijkste land van de Magrib, verklaarbaar uit het feit dat dit land de rijkste geschiedenis heeft en innig met de Islam is verbonden. De in vloed van de West-Europese cultuur is nog duidelijk in Tunesië merkbaar en is ouder dan die van Marokko. Dit merkt men duidelijk in het regeringsapparaat, dat in Tunesië veel overzichterlijker en meer is geordend dan in Marokko. Tunesië heeft het voordeel dat het een goede leider heeft in Bourguiba, die precies weet wat hij wil, nl. zijn land brengen lot moderne economische voor uitgang. Een grote groep aanhangers staat hem terzijde. Dit is anders in Marokko, dat pas in 1956 onafhankelijk is gewor den, maar nog niet weet wat dit bete kent, want nu begint de problematiek pas. Het is gelukkig voor dit land dat het een sultan heeft, die de stabiliteit ver zekert en weet dat de Marokkaan nog leeft zoals in de middeleeuwen. Marokko is het land dat door zijn historie en geo grafische ligging is geroepen om brug- land te zijn tussen zuidelijk Europa en noord-Afrika. Dit is het grote culturele, economische en politieke probleem. Prof. dr. Kraemer stelde de vraag of er op het ogenblik iets verandert tus sen de Christelijke, Westerse wereld en de Mohammedaanse wereld, waarop hij zelf een bevestigend antwoord gaf. Er zijn in deze wereld een beginnende in nerlijke ontspanning en gewilligheid om elkaar opnieuw te ontmoeten. Dit gebied wordt opnieuw een kruispunt der we reldwegen dat nog wordt versterkt door het feit dat Magrib rijk is aan olie. Toumliline Hierna sprak prof. Kraemer over het Benedictijner klooster in Touwliline. Dt twintig stichters kwamen hier een wer kelijk christelijk leven leiden op Isla- mietlsche bodem en zij besteedden hun dag niet alleen met mediteren en bidden, maar ook door handenarbeid te verrich ten. Dit laatste heeft hen in aanraking gebraoht met de bevolking. Mohamme danen hebben respect voor mensen, die zich volkomen aan God geven, zoals met deze Benedictijner monniken het ge val is. Daarom kwamen de mensen met hun noden bij hen. Voor de bewo ners van Marokko zijn een polikli niek, een weeshuis, een gastenhuis en een conferentiezaal gebouwd. Te vens is Toumliline een kern van geestelijke arbeid, uitgegroeid tot een internationaal centrum. Tot nu toe had men aangenomen, dat de wereld der Islamieten een gesloten, onbereikbare burcht vormt. Het kloos ter van Toumliline leert echter, dat deze stelling in de moderne tijd niet meeT opgaat. Men moet voor hen leven en voor hen beschikbaar zijn en verder rus- lig afwachten. Het is gebleken, dat Toum liline een belangrijk centrum is tussen serieuze christenen en serieuze moham medanen. Burgerlijke stand GEBOREN: Relnetta, dr. v. J. Anholts en J. Ravcnsbengen; Son,ja d. v. J. Tljssen en E. C. Aaibregtse; WUma d v N. J M Jansen en N. Daniels; Patricia W. G. dr v. J. v. ÉUsen en W. J. J. v. den Oord. GETROUWD: W. M. Th. v. den Oord. 32 jr, en M. B. J. Eilshoff, 31 jr; W. de Bruin, 21 jr, Katwijk, en M. v der Zwart, 18 j-r.; M. Onk, 39 jr., Ede en B. Werij. 39 jr. Cliristelij k overheidspersoneel /'AP EEN BIJEENKOMST in het gebouw Oude Singel 236 heeft de heer NJ W. Wieringa, secretaris van de christelijke bond van overheidsperso neel, gisteravond voor de afdeling Leiden het ontwerp-programma van actie toegelicht. Natuurlijk kwam daarbij de salariëringskwestie ter spra ke, waarbij nader werd ingegaan op de situatie ontstaan door het re- gegeringsvoorstel een voorschot van 3 procent te verlenen per 1 januari I960. Daarover heeft gisteren reeds een uitvoerig bericht in onze krant gestaan. Op 1 december zal opnieuw overleg plaats hebben en hangende de onderhandelingen kon in de openbaarheid daarover natuurlijk verder niets worden gezegd. aangedrongen werd de ambtenaren-sala rissen met die ln de particuliere sector te vergelijken. De moderne belonings systemen zijn ingevoerd omdat er op an dere wijze niets te verdienen viel Het systeem is goed, maar natuurlijk zijn er bij de toepassing moeilijkheden. Moeilijk heden bij de beoordeling van het werk zijn er echter altijd geweest en een voor deel is nu, dat er beroep openstaat. De bond streeft ernaar de percentages te verhogen. De leden waren in de gelegenheid vra gen te stellen over het ontwerp-program ma. In antwoord op een vraag over de ziektekostenregeling zei de heer Wierin ga, dat de ambtenaren niet mogen worden gebruikt om het ziekenfondswezen te sa- Na te hebben gesproken over de spaar regeling en de pensioenen werd een lan ge uiteenzetting gegeven van dè moderne belóningssystemen. Er waren leden, die meenden, dat deze een oorzaak zijn van maagzweren en andere ongemakken. Gel delijk voordeel voor de werknemers zou er nagenoeg niet uit voortvloeien. De heer Wieringa zei, dat er enkele jaren geleden zowel van de zijde van de regering als van de zijde der leden op Over het salarlsoverleg werd nog ge zegd, dat men ernaar streeft ln de eerste plaats de laagstbezoldlgden te helpen. Onder leiding van voorzitter W. J. Loe- ve werden voorts verscheidene huishou delijke zaken afgehandeld. kan worden, heeft men de Internationale Zendingsraad gevraagd om kenners van deze godsdienst te zenden. Samen met de Inheemse kerk zullen Nederlanders dit werk opnieuw opzetten. Om een goede indruk van Nigeria en vooral van de staat Kamerun te krijgen, liet de heer Zorn een klankbeeld horen. Primitieven Er zijn mensen, die beweren, dat men de primitieven hun eigen godsdienst moet laten behouden. Het staat echter vast, dat deze godsdienst met de vele riten de be volking niet gelukkig maakt. Ondanks het feit, dat velen christen zijn geworden, blijft de oude godsdienst nog als een ster ke onderstroom bestaan De Kamerun-Afrikaan is landbouwer en leeft dicht bij de natuur. In tijden van misoogst steken de oud-heidense gebrui ken de kop weer op. De christenen, die weigeren aan deze gebruiken mee te doen, worden dan uit gebannen. vervolgd en zelfs gedood.. Hun leven is dus zeer moeilijk en zij moeten geestelijk worden gesteund. Behalve de zorg voor de geestelijke gezondheid.is er ook die voor de licha melijke. De ergste ziekte is de lepra, waarvoor de zending een melaatsenkolo nie heeft gesticht. In een ander klankbeeld werd het werk van dr. Laubach behandeld, die een methode heeft ontwikkeld, om de in heemsen snel te leren lezen en schrijven. Afrika is ontwaakt en eist zijn plaats op onder de continenten. Het is de taak van de kerk om in de schemering van de nieuwe dag in Afrika de bijbelboodschap te brengen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem Fr ede rik vn v: P Meijers en Z Spier, Fredericus Ma- rinus zn v: F A Moseman en M A Geenjaar, Anna Maria dr v: C W Sm el tink en M J Hu-nck, Freddy zn v: P H Opdam en E G van Voort- huijzen, Maria Hendrika dr v: W H Wouters en C G Varkevisser, Silvia dr v: A J van Essen en K Colla. GEHUWD: N Smit en A Nobel. A Sieders en A J van Dijk, H J Mül- ler en A van Mourik, G M Russ en A I Loudsse, H Vergeer en E Gulij, H van der Linden en C J Riethoven, J Zvara en J Knol, C Favier en J C van Dalsen, H H Noordeloos en W M H Wolterink, A G Kerkman en B J den Hoed, P van Walbeek en A de Haas, P T J Vdnk en J B M Colla. OVERLEDEN: H Visser. 62 jr, vrouw, W le Mair, 87 jr, man, J Marijt, 77 jr, Einduitslagen „Holland'9 Nu de wedstrijden het einde naderen, ls het prettig voor de atletiekvereniging Holland de einduitslagen bekend te maken 60 m junioren D: I. Eddy Vljbrfef en Robert Weydert 9.2; 2. Jeirry Sjardln cn Perter Jagers 9.3; 3. Johan de Hoed en Robert Strik 9.4; 4. Dick Aar&sen 9.5; 5. Hiuuib Blanken 9.6. 60 m junioren C: 1. Adrl Riethoven 7.8 (rugwind 7.6); 2. Tonny Bal 8; 3. René v, d. Water 8.3; 4. Arde de Bruyn 8.5 (rug- wind 8.4); 5. Piert de Kier en Gord Meel- ker 9.. 60 m junioren A/B: 1. Frans Beker 7.1; 2. Cris v. Wagendagen en Roel Röner 7.6; 3. Frans Sondere 7.9; 4. Jan Brandt cn Rens Haanstra 8.1; 5. Kees Verloop 8.3; 60 m senioren: 1. Carol van Venetdén 7.1; 2. Kees Smlit 7.2; 3. Does v. d. Made, Henny Winkel 7.4; 4. Rob Tom ten Harkel 7.5; Selder den Tonkelaar i 5. Rob Pomee 8.2 Ten slotte meirkcn wij op dat Frana Beker ls geïnviteerd voor de Olympische spnmttraindng. LEIDERDORP Onderlinge wedstrijden Dezer dagen werden de onderlinge wedstrijden voor de junioren van de gymnastiekvereniging Sparta gehouden. Op 14 december worden de wedstrijden om de junioren- en seniorenbeker voort gezet. De jury werd gevormd door de dames Tisseur en Verhoogt en de heren N. de 1 Ecluse. A. de Vink, J. Bregman cn P. Boutkan. De uitslagen zijn als volgt: Dames aspiranten, groep 11 Ineke Fruman; 2 Rientje v. Bevcrcn; 3 Janny v. Dommelen. Groep II: 1 Marie Louise Otto; 2 Janneke Rasser; 3 Ans v. Aalst. Meisjes 12 en 13 jaar, groep 11 Marga Bosman2 Atty v. Ingen Schenau3 Thea Sterk. Groep II: 1 Carla v. Bevc- ren: 2 Nellie Nicolai; 3 Mick v. Hoek. Meisjes 10 jaar: 1 Heiltje Roest; 2 Ada v. Lierop3 Anneke Blocmcndaal4 Tineke Mioch. Meisjes 11 jaar: 1 Gerda v. Meteren; 2 Rietje Spek; 3 Tennie Mioch. Meisjes 8 jaar: 1 Wietske Winsemius; 2 Bea Menijn; 3 Francina Vink. Meisjes 9 jaar: 1 Marian Vermeulen, 2 Willy Tijssen; 3 Anne Marie v. Rooyen. Jongens 9 jaar: 1 Klaas den Dood; 2 Paul v. d. Broek; 3 Maarten Boutkan. Jongens 8 jaar: 1 Bert Uni; 2 Mark du Prie; 3 Freddy Dijs; 4 Peter de Groot. WARMOND Tafeltennlsnleuwa De tafeltennisverenigMvg Steeds Voor- uirt heeft in de afgelopen weken aardige resultaten geboekt ln de competitie wedstrijden De uitslagen zijn als volgt; Steeds Vooruit I (heren)CTH 2 fDen Haag) 0—4; Steeds Vooruit 2—TCS 2 (Sassewheim) 55; Steeds Vooruit 3 LPSV 2 (Letden) 1—9; dames: Steeds Vooruit 1—Docos 3 (Leiden) 010; Het programma voor de komende week is als volgt: Steeds Vooruit 1— MVO 1 (Den Haag); Steeds Vooruit 2— ATTO 5 (Alphen); Stee/is Vooruit 3 Den Burcht (Leiden). Het damesteam heeft rust Kerkelijke verkiezing In de Hervormde gemeente werd tot ouderling de heer J. G. Schoon bee g en tot diaken de heer W Betram gekozen. Twee diakenen. H Dekker cn Jac. v. d. Voet, werden herkozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9