Leiden maakt aanspraak „bijzondere positie" Voor Leiden dreigt er niet minder dan een ramp op BRYLCREEM A reemdeliiigen verkeer' essentiële functie Behoorlijk gedrag houdt straten hruikhaar MEL WE LE1D5CHE COURANT 3 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 Agenda voor Leiden Vrijdag I Stadhuis, 8 uur: begrotingsvergadering I gemeenteraad. Schouwburg, 8 uur: K- en O.-voorstel ling Ned. Danstheater. Koor Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: I avondgebed. Geref. jeugdhuis, 8 uur: afdellngsver- gadering Zuid-Holland-Noord Geref. mannenverenigingen, da- P. H. de Kleer te Sohevenlngen over .,Da christen en de ruimtevaart". Foyer gehoorzaal, 8 uur: filmavond N.C.R(eis)-V. over Finland. Hervormd wijkgebouw Het Boshuis (achter Hoflaan 76), 4.15 uur: films voor de jeugd (uitgaande van de Vereniging Rekkense inrichtingen). Hervormd wijkgebouw Het Boshuis, 8 uur: wijkgemeente Boshuizerwijk, ver toning van film ..Ontspoord", uitgaande van de Rekkense Inrichtingen). Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging Rijnland, spreker de heer H. Wensink „Omgang met honden". (Advertentie.) Stadsgehoorzaal, 24 nov., 8 u. AAFJE HEIJNIS alt ERNA SPOORENBERG sopraan. Festival Concert Krt Fa. Bender, Hogewoerd 90. Tel. 20097. Zaterdag Staionsplein, 2 uur: vertrek excursie afdeling Leiden Natuurhist. Vereniging naar Noordwijk Herengracht 79, 3 tot 5 uur; opening Bakkers automobielbedrijf. Schouwburg, 8 uur: Littcris Sacrum met „Pas op voor paddestoelen". Gehoorzaal, 2.30 uur: Scapino-ballet voor L.J.A.. Evangelisch Lutherse kerk, Hoogland se Kerkgracht 26, 7.15 tot 7.45 uur: avond gebed. Grote zaal Leidse Volkshuis Apothe- kersdijk, 8 uur: feestavond werkgemeen schap De Ratel. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond jubi leumfonds P.C. en L. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 2.30. 7 en 9.15 uur): Met die kapitein aan tafel (18 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur); Onstuimige driften (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Tarzan en zijn vijanden (14 jaar). Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Heit pan- termelsje (14 jaar); donderdag: Caiva'Ueria Rustlcana (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Kat op een heet zinken dak (18 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de Zuiderapotheek, Lam- menschansweg 4, telef. 23553. Tentoonstellingen Auberge Frangaise Kloksteeg: schets boekbladen van Pieter Giltay en Rein Dool, tot 12 december. De Lakenhal: tentoonstelling Haagse Kunstkring, tot 7 december, iedere werk dag van 10 tot 4 uur- Modelwoning Willem Pijperstraat (Lel- den-zuid-west): tot en met 28 november te bezichtigen. Musea, Instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5-30 u„ woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje. Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg i: elke dag geopend van 8 30 tot 12-30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Wethouder Stolp over het geld Instandhouding van onze stad slechts te verwezenlijken met behulp van gehele Ned. samenleving MET EEN INDRUKWEKKEND BETOOG van niet minder dan zeven kwartier heeft de wethouder van financiën, de heer Stolp, gister middag de raad een gedocumenteerde en heldere uiteenzetting gegeven van de financiële en economische positie van Leiden, een positie, die bin nenkort zal worden bepaald door de mogelijkheden die de nieuwe wet op de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, een gemeente als Leiden te bieden heeft. Wethouder Stolp stemde de raad met zijn ge detailleerde verhandeling, ondanks de onzekere factoren van dit moment, niet somber. Het ontwerp bevat wel mogelijkheden voor Leiden en het college zal er alles aan doen, die ten volle te benutten. Maar zover is het nog niet. Het is op het ogenblik nog heel moeilijk, perspectieven te openen. Er moet nog worden gesproken van een „drama van gemeentelijke finan- cieringszorgen" (een term die de heer Stolp van mr. dr. Knol overnam). En de gemeenten kennen de financiële consequenties van het wetsont werp zoals dat nu door de regering aanhangig is gemaakt, niet. Aan een globale berekening wilde de heer Stolp zich ook niet wagen, omdat er nog zoveel onzekere elementen zijn. advies van derden wordt zo nodig gebruik gemaakt. De heer Stolp deed een beroep op de gesubsidieerde instellingen om de boek houding in orde te doen zijn; de accoun tantsdienst is er niet om boekhoudingen te reconstrueren Anders zou de rekening wel eens gepresenteerd kunnen worden Het college is nog niet tot de conclusie gekomen, dat de straatverlichting volledig tot half 12 moet branden in plaats va II uur. De verlichting van de Doezastraat moet worden verbeterd; er is spoedig voorstel daarvoor te verwachten. Grenswijziging nodig Geen defaitisme De gegeven situatie brengt het college an B. en W. echter niet tot passiviteit, at zou, naar de heer Stolp categorisch stelde, leiden tot defaitisme; daarvan wil het college niets weten.' B en W. hebben dan ook geprobeerd, bij deze begroting positief geluid te laten horen. Zij heb ben ook gewaakt tegen aantasting van h voorzieningspeil. Toch vroeg de wethouder van financii ieh af. of er een reële mogelijkheid oor dekking van de tekorten over 19 1 1960. Uit mondeling verkregen inlich tingen kon hij afleiden, dat Leiden behoort tot die gemeenten die krachtens de i regeling hogere inkomsten zouden genieten. De heer Stolp stelde de hoging even op tien gulden per inwoner; zou Leiden dus een verhoging van miljoen bezorgen. Maar voor 1959 slechts over 20 procent kunnen wor den beschikt en voor volgend jaar over 40 procent, resp. f 200-000 en f 400000. Bovendien, als Leiden een miljoen zal krijgen, gaat er nog f 550.000 af wegens WETHOUDER STOLP Leiden móét vooruit een reeds ontvangen verhoging. De wet houder zei later, dat hij nog niet eens zo happig is op een subjectieve verhoging, want deze wordt toch in mindering ge bracht. Gelukkig is er nog de saldireserve, groot f 1.550.000, een buffer voor 1959 en 1960. Die kan voldoende worden geacht. Extra uitkering Democratie en dictatuur Geen plaats voor communisten in Leiclse raadscommissies De heren Piena (p.v.d.a.) en mr. Woud stra (prot.-christelijk) hebben gisteravond In de gemeenteraad gereageerd op een opmerking van de heer Van Weizen (communist) inzake het feit dat de com munisten in de Leidse raad nog steeds worden geweerd uit de raadscommissies het werk de gemeente en had dit de tcratisch recht voorbereidende raad. De heer Van Wel: aantasting genoemd. De heer Piena, die sprak namens alle democratische fracties, herinnerde eraan, dat de heer Van Weizen ten tijde van het Hongaarse drama was gevraagd, zich daarvan positief te distanciëren. Dat is toen niet gebeurd- Hiermee heeft de mens Van Weizen zich, aldus de neer Piena. ondergeschikt gemaakt aan een ideaal, dat de communistische overheersing onder leiding van de Sowjetunie inhoudt. De fractievoorzitters kunnen niet de vrijheid vinden hun houding nu te herzien omdat in het communisme nog niet die verande ringen zijn opgetreden die een waarborg zouden kunnen zijn voor het behoud de democratische waarden. De heer Van Weizen maakte bezwaar tegen de door de heer Piena getrokken scheiding tussen de mens Van Weizen diens politiek. Een politieke overtuiging vormt de mens. In de Leidse raad ligt het accent op het raadslidmaatschap op Van Weizen als communist- Mr. Woudstra begreep het bezw de heer Van Weizen tegen de scheiding zoals de heer Piena die had geformuleerd, maar h|j maakte bezwaar tegen de schei ding die de heer Van Weizen zelf hier projecteerde, namelijk tusen het raadslid- zijn en het communist-zijn- Hij meende, dat hier een diepgaand verschil in de opvatting van het begrip democratie in het geding was- De democratie van de Sowjetunie noemen wjj dictatuur. „Gij zijt in de westerse democratie eigenlijk niet op uw plaats; gij zijt daar een vreemde eend In de bijt". uitkering. De mate van industrialisatie bijvoorbeeld en de mate meente functioneert als verzorgingscen trum voor een groter of kleiner gebied kunnen „verfijningen" tot gevolg heb ben, die voor Leiden van grote betekenis zijn. Het college zal dan ook de ontwik keling nauwlettend moeten volgen om gebruik te kunnen maken van alle moge lijkheden, die het wetsontwerp biedt. Leiden moet vooruit, zo sprak wethou der Stolp- Het is zaak dat wij paraat z|jn ais de nieuwe wet, al dan niet gewijzigd, zal z|jn aangenomen. Hij deelde de raad mee, dat het college van B. en W. een bespreking heeft gehad met Ged. Staten, speciaal over de fi ciële ontwikkeling van Leiden sinds 1947. Leiden heeft toen bij Ged. Staten vee begrip voor de plaatselijke situatie ge vonden. Bijzondere positie Sprekende over de bijzondere positie van de Sleutelstad vestigde de wethouder van financiën de aandacht op de dan honderd bruggen, welker onderhoud en bediening grote sommen vergen, de l5Vz km kade- en wa-lmuren en de 5 km beschoeiingen, die exceptionele lasten zich brengen, de vele monumenten et verkeersverbindingen, om maar enkele „grootheden" te noemen- De instandhou ding van onze stad als Nederlands ment is slechts te verwezenlijken n hulp van de gehele Nederlandse i leving. Leiden heeft er, naar de heer Stolp nadrukkelijk stelde, recht op, dat hem het artikel in de nieuwe wet in verband met extra uitkeringen wordt gesproken over bijzondere omstandig heden, wordt toegepast. Een verhoging van de doelmatigheid van het overheidsapparaat moet nagestreefd. Leiden zal er alles a ten doen, zelf versterking der financiële middelen te bewerken. In dit verband merkte de heer Stolp op, dat de gemeente niet is om ieders financiële mociljjk- hedci Er wordei >p touw gezet, gedachte leeft, dat de gemeente er toch wel is om het tekort te dekken. Aan deze gedachte moet vooral geen voedsel den gegeven. Ook in dit geval geldt, dat vele kleintjes een grote maken. En grote werken mogen er bepaald niet door gevaar worden gebracht. Met betrekking tot de genoemde bij zondere omstandigheden zei de wethouder nog, dat de gemeente zelf het bewijs dac i van zal moeten leveren. Hij meende, dat de veemarkt als zodanig kan worden ge zien. Daarentegen de bouw van een vuil verbrandingsinstallatie niet. Studie bijzondere omstandigheden zal dan ook niet altijd het gewenste resultaat oole- Middelen moeten er zijn Als men handhaving van het verzor- gdngspeil wil, moet het toch wel een vraag zijn, of het college vroeg of laat niet zal moeten komen met voorstellen die tot invoering of verhoging van een belasting zouden kunnen leiden- De wethouder wilde zich vooral voorzichtig uitdrukken. Als bijvoorbeeld de nieuwe wet geen mogelijkheid biedt tot financiering van de vuilverbrandingsinstallatie, zal dan 'n verhoging van de reinigingsrechten nen worden ontkomen? De middelen moeten er nn eenmaal zijn om de projec ten te realiseren. Zo hebben Ged. Staten Leiden gesuggereerd, of het geen tijd wordt, dat Leiden komt met rioolrechten. het rentegamma deeide de wethouder mee, dat als het college daarvan leningen kan afsluiten, dit ook gebeurt. Het is feitelijk niet meer mogelijk, dat de gemeente in liquiditei'tsmoeilükhcden komt te verke ren, omdat toch altijd dekkingsmiddelen aanwezig moeten zijn voor de uitvoering van een plan. De heer Stolp gaf in zijn rede ook een opsomming van recente goedkeuringen op raadsbesluiten, waar uit blijkt, dat in Den Haag begrip voor de positie van Lelden aan het ontstaan is- Doezastraat: beter licht Tot tariefsverhoging komt het in de gegeven omstandigheden niet. Een tech nische herziening van de tarieven is ech ter niet onmogelijk, maar dat is slechts een correctie, beslist geen verhoging. De mogelijkheid van reclame aan lichtmasten wordt onderzocht Het welstandselement speelt hier ook een rol. Aan het archief der gemeente wordt veel aandacht be steed. Werd er in 1955 f 55.000 voor uit getrokken, de begroting voor I960 ver meldt een cijfer van f 100.000. Het effi ciency—onderzoek vindt voortgang. De wethouder verwacht veel van de samen werking tussen de gemeentelijke accoun tantsdienst en de diensten zelf. Van het (Advertentie) RIJWIELEN BURGEMEESTER Onderhoud gevraagd het college is. De voorrang van werken moet echter ook in het oog worden gehou den. De komende archiefwet maakt voor zieningen wel urgent. Grenswijziging is voor Leiden uiterst noodzakelijk, stelde de voorzitter nog eens. De minister heeft nu bij de betrokkenen inlichtingen Ingewonnen- Hij hoopte, dat de aanvankelijke l|jn van Ged. Staten zo veel mogelijk zou worden vastgehouden B. en W. hebben de minister van Binnen landse Zaken een brief geschreven, waar in om een onderhoud wordt gevraagd teneinde de zaken die voor Leiden van essentiële betekenis z|jn, op hoog niveau te bespreken. Een grotere eenheid is be stuurlijk te verkiezen boven een centrum gemeente met vele kleine gemeenten er omheen. Zo meende de heer Van Kin- De moeilijkheid die kan ontslaan bij het laat binnenkomen van stukken voor de gemeenteraad, zal hot college onder zoeken. Het is misschien mogelijk, stuk ken tot zaterdag 12 uur aan te nemen, ten zij ze betrekking hebben op agendapun ten. In het laatste geval kan de voorzitter er aan het begin van de vergadering dui delijk mededeling van doen. Aan het Burgerijfonds is de bestemming van een cultureel centrum gegeven. Na dere inlichtingen kon de heer Van Kin schot niet verstrekken- Wethouder Jongeleen antwoordde eerst de heer Harmsen. Hij zei, dat voor de sanering in Leiden nu nog steeds aan een faseplan wordt ge werkt. -Dat is niet zo eenvoudig. Bo vendien is de gemeentelijke dienst de laatste maanden nogal druk bezig geweest met de universiteit. Als wij hier en daar woningen af breken, wordt de bereidheid van andere bewoners om een ander huis te betrekken veel groter. Een spre kend voorbeeld noemde de heer Jongeleen de Haverzaklaan. Hij betreurde het, dat de gemeente Zoe- terwoude wijziging heeft gebracht ln het terrein van het industrieschap De Grote Polder (Leiden-Zoeterwoude). Zij had overleg moeten plegen met het stichtings bestuur en met de gemeente Leiden. De wijzigingen zijn echter niet Ingrijpend. De heer Van Iterson antwoordde wet houder Jongeleen, dat het college een ur gentieprogram heeft gehad, dat 90 mil joen gulden beliep. Er zijn werken afge vallen. Nu zijn er nog acht tien over. B- en W. gaan dus maar niet te hooi en te gras tewerk. BRYLCREEM brengt een Sinterklaas-verrassing in drievoud! Dc goede Sint liet dit jaar z(jn stoom boot even in Engeland stoppen. Daar vond hij de surprise die >an geven en ontvangen een féést maaktde BRYLCREEM GIFT SET. Een royale pot van deze beroemde Engelse haarcrème voor mooi gezond haar plus gratis een top-kwalitcit zakkam plus gratis een handige zak- spiegel. Alles samen in een fleurige, kleurige Sinterklaas-verpakking (óók gratisLos vandaag nog het cadeau- probleem op: dc BRYLCREEM GIFT SET is voor iedereen de prettigste verrassing Voor de prijs van nu de complete s Aam en spiegel dus geheel gratis! 3.95 the perfect hairdressing Bcecham (Nederland) N. V. Voor Engros: Jacq Mot N.V., Amsterdam Wethouder van Schaik: T^ORT MAAR KRACHTIG uitte de wethouder van onderwijs, de heer Van Schaik, zich gisteravond bij de behandeling van de begroting over de noodtoestand op het stuk van de scholenbouw. Er zullen van re geringswege bijzondere maatregelen moeten worden getroffen. Men kan toch niet eindeloos de scholenbouw in het westen van het land tegengaan. Voor Leiden dreigt niet minder dan een ramp. Na de Hervormde kleuterschool Asser raat is er in Leiden geen kleuterschool ieer gebouwd. De situatie bij het g.l.o. 1 het v.g.l.o. is iets minder slecht. Het b.l.o. heeft 5 scholen nodig. Er is behoefte ten minste 8 gymnastieklokalen; binnen afzienbare tijd zullen -dit zijn (het nijverheidsonderwijs erbij ge rekend). Als het zo doorga-at, komen wij et uit, zei de heer Van Schaik met nadx'uk. Gespannen markt Men zegt, dat in Leiden en omgeving en te gespannen arbeidsmarkt is. woningbouw heeftprioriteit en de dustrie en de universiteit vermindi Public relations in Leiclse raad Het bcgrolingsdebat in dc Leidse ge meenteraad begon gistermiddag om 2 uur waar het woensdagavond om 11 uur was afgebroken. Dat was bij de heer Van W elzen (c.p.n.). Deze vroeg het college van B. en W. aandacht te heb ben voor het bevorderen van het cul turele contact met de landen van Oost- Europa, speciaal de Sowjetunie. Hierbij zouden met name geleerden en kunste naars moeten worden betrokken. Ilij vond, dat het Residentie-Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest in Leiden maar weinig werken van Sow- jet-componisten tot klinken brengen. In de film komt dc Sowjetunie al evenmin in bod. Ten slotte zag de heer Van Weizen graag, dat' de motie van de heer Zun- derman (scholenbouw, aanleg sportvel- enz.) ook ter kennis werd gebracht de fracties in de Eerste en de Tweede Kamer. Porthcine (v.v.d.) stelde het werk van de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer centraal. In 1957 werden 16.000 inlichtingen verstrekt, in 1958 reeds 32.216 en tot oktober van dit jaar minder dan 41.024. Bij de gemeente lijke steun moet het blijvende streven de V.V.V. zelf om de inkomsten te vergroten zeker in acht worden ge- Meer toerisme Na enkele verlichtingssuggesties te hebben gedaan, onderstreepte de heer Portheine de noodzakelijkheid van „pu blic relations" ook voor de gemeente. Accent moet worden verleend aan be langrijke gebeurtenissen. Ook de heer Van Aken (p.v.d.a.) vroeg het college, meer gebruik te gaan maken van het medium „public rela- dat het contact beduidt met groe- welker oordeel de goede naam van de gemeente bevordert. Hij meende zich te moeten stellen tegenover de heer Woudstra, die, naar hij zei, van mening is, dat het subsidie voor de V.V.V. gebonden moet zijn aan de eigen activiteit van de vereniging. De V.V.V. heeft on geveer 360 leden en de heer Van Aken dacht dat met dit aantal een voorlopig ledenplafond is bereikt. Wie krijgen aan het V.V.V.-bureau inlichtingen? Dat zijn bijna uitslui tend mensen van buiten. De kleine groep van leden zou dus moeten be talen voor de tienduizenden aan wie de V.V.V. diensten verleent. De kos ten gaan omhoog door het toenemen de bezoekersaantal. Leiden heeft be lang bij meer toerisme en daarom kon de heer Van Aken zich niet ver- enigen met de vigerende subsidie norm. Bedrijfsleven en middenstand hebben hier ook een taak. Hij gaf het college van B. en W. ln overweging, een samenkomst te beleg gen voor de raad en het bestuur va V.V.V opdat de raad wordt ingelicht enige voor Leiden niet-onbelangrijke j. Van Nienes (p.v.d.a.) vroeg het college, hoeveel de verwarming van de Boterhal in het Waaggebouw moet kosten; die hal is uitermate geschikt bepaalde culturele activiteiten. Zo veel grote plannen kunnen niet door gaanwaarom dan niet vooral de kleine aangepakt? Geen doorkruising De heer Harmsen (prot.-chrlstelijk) drong aan op spoedige aanleg van een tijdelijk volkstuincomplex aan de Vliet. „Roomburg" moet nu ook al worden >ten. Het clubgebouw in het park Leiden-noord ontbeert nog steeds ver lichting, zo hield hij het college voor. prot.-christelijke fractievoorzitter deelde mee, dc motie-Zunderman, al thans in deze vorm, niet te kunnen steu- Het zou jammer zijn, als wij door deze motie de in Den Haag groeiende goodwill doorkruisten, zo luidde zijn argument. Mevrouw Van der Blom (c.p.n.) vroeg speelgelegenheid voor de jeugd in het noorden van de stad. Zij vertolkte de dankbaarheid voor de jeugdhonken. evenmin. Dus blijft de bouw markt nog lange tijd ge spannen. Daar bij- Weth. VAN SCHAIK zondere maat regelen nodig. De rectorsbe noeming voor het gymnasium Fruinlaan heeft dacht°van B.^n W. en van de curatoren. Er wordt nu al een jaar gezocht maatregelen schikte woning, hetzij om te huren hetzij om te kopen, terwijl de eisen van de rectorskandddaat toch niet te hoog zijn. B. en W., curatoren en de inspectie trachten nu een andere oplos sing te vinden. De personele situatie bij het Rem- brandtlyceum is verbeterd. Nu worden nog 20 lesuren niet gegeven, binnenkort zullen het er 8 zijn. Een administratieve hulp voor de u.l.o.-hoofden is zeer gewenst. Dat zal moeilijk zonder extra kosten gaan. Wel licht kan naar een zekere besparing el ders worden gezocht. Op een andere vraag deelde de heer Van Schaik mee, dat het Leidse Studiefonds 42 kandi daten heeft geholpen. De wethouder heeft geen bezwaar tegen overleg met de schoolbesturen ten aanzien van de planning in de onderwijssector. R.K. Leidse Harnioniekapel De r.k. Leidse Harmoniekapel bestaat tien jaar. Op zaterdag 28 november om 8 uur wordt een feestavond gehouden in de Stadsgehoorzaal. Er is op die dag een receptie van 3 tot 5 uur in de zaal Maria Gijzensteeg (naast de Overdekte). Puzzel prominenten 1. G. M. Vonk, Eerste Haven- dwarsstraat 10, LIssq; 2. mej. H. P. van Dongen, Van Boetzelaerstraat 19, Alphen aan den Rijn; 3. M. A. E. van Katwijk, Trompstraat 28, Leiden. Raad Leiden over verkeer TAE HEER HAGENS (v.v.d.) vroeg het college gisteravond bij de finan- ciële replieken de straatverlichting 's avonds nog eens te bezien, dit in verband met de suggestie haar tot half 12 volledig te laten bran den. Hij noemde als donker voorbeeld de omgeving van de Van Olden- barneveldstraat en de heer Van Weizen (c.p.n.) haalde de Hooglandse Kerkgracht en de Kooiwijk aan. De heer S a p.v.d.a.stelde vast, dat er bij voortdurende tekorten twee mogelijkheden zijn komstenverhoging of afbreking vai verzorgingspeiL De p.v.d.a.-fractie vaardt als het niet anders kan, het mid del der belastingen, mits de progressie i acht wordt genomen. Mr. dr. Knol (prot.-christelijk) kwam terug op zijn uiteenzetting betreffende de straat, baat- en assurantiebelasting, deze werken kostprijsverhogend. Wethouder Jongeleen (p.v,d.a. antwoordde op vragen, dat de sanering van delen der binnenstad wordt voor bereid. Maar bepaalde dingen kan de gemeente niet laten liggen. Binnenkort de aanbesteding van de Gansoordbrug te verwachten. In een vergadering van het Industrieschap zal over Zocterwou- de worden gepraat, dat eenzijdig wijzi gingen in het terrein aanbracht. Wetliouderlijke rondrit Wethouder Stolp (prot.-christel|jk) deelde mee, het voornemen te hebben persoonlijk de straatverlichting In verschillende w|jken eens te gaan bezien. II|j weidde nog uit over ver schillende zaken die liet financiële en economische beleid raken. De heer De Kier (prot.-christelijK) begon de bespreking over het hoofdstuk openbare veiligheid. Hij wees op de penibele toestand in het politiebureau- Dokter Ko tmann (k.v.p.) be pleitte demping van de Langcgraeht (niet afhankelijk van de veemarkt), op treden tegen misbruik van straten, be perking van het aantal halten op de Breestraat, intensiever gebruik van ver- keersstrepen en een" soepeler gebruik van de verkeerslichten op het kruispunt Korevaarstraat—Gangetje—Breestraat Hulde bracht hij aan de verkeerspoli tie voor de uitoefening van haar pre ventieve functie en haar leiding van het verkeer. In Leiden is in 1959 nog geen ongeluk met dodelijke afloop ge beurd. Als men zich behoorlijk gedraagt in het verkeer, z|jn ook onze straten nog wel bruikbaar, zo voegde de heer Lam- bermont nog aan het betoog van zijn fractiegenoot Kortmann toe. Hij wees er het college op, dat de Haar lemmerstraat tussen Hartebrugkerk en lurfmarkt erg glad kan zijn. Het markt- huisje op de N. Beestenmarkt is een sta-in-de-weg. Mr. Portheine (v.v.d.) merkte op, dat het winkelbedrijf en horecabedrijf groot belang hebben bij een goede par keergelegenheid. De heer Roorda (p.v.d.a.) was het college erkentelijk voor het feit, dat een plaatselijke strafverordening tegen ex cessen in voorbereiding is (zoals het re pareren van auto's op straat en het op slaan van goederen langs de weg). Mr. Woudstra (prot.-chr.) vroeg het college, nog eens te overwegen, uf onoverzichtelijke kruispunten in de bui tenwijken kunnen worden aangewezen als voorrangskruispunten. Mevrouw VanderBlom (c.p.n.) be schreef de toestand op de Haarlemmer straat ter hoogte van de Donkersteeg op zaterdagmiddag. Kunnen hier geen ver- keersstrepen worden aangebracht? Ook vroeg zij verhoging van de veiligheid de woonschipbewoners aan de Haar lemmerweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3