Verliezen we God in de ruimte? Versterkt hoofdbestuur i.p.v. de Unieraad? HOEDER WORDEN... ZWITSAL Engelse kerk steunt verruiming gok wet Wilt U Een woord voor vandaag Kanttekening Blokvorming in Europa moet worden voorkomen ESSES meester C. S. Lewis over kerk en ruimtevaart blad ,£ternity" heeft de beken de Engelse schrijver C. S. Le wis (Brieven uit de hel) een ar tikel geschreven over de kerk en de ruimtevaart. In de eerste twee artikelen die toij afdruk ten sprak hij over een aantal veronderstellingen die eigenlijk eerst beantwoord behoorden te worden voor de kerk zich theo logisch met dit probleem zou kunnen bezig houden. In dit laatste artikel gaat hij in op de vraag toat er zou gebeuren als de mens op de planeten wezens zou ontdekken die niet zijn mee gesleurd door de zondeval. HET is een interessante vraag, wat er zou gebeuren als we wezens zouden ontdekken die niet in zonde zijn gevallen. In het be gin zullen ongetwijfeld de mensen deze wezens belachelijk proberen te maken, ze proberen te bedrie gen en hun onschuld proberen te exploiteren. Maar ik vraag mij af of onze half-dierlijke geslepenheid lang in staat zou zijn zich te me ten met goddelijke wijsheid, on zelfzuchtigheid en volmaakte lief de die niet kan haten. Ik vrees daarom veel meer de praktische en niet de theoretische problemen die worden opgeroe pen door de mogelijkheid van een ontmoeting met rationele wezens die toch niet volkomen mens zijn. Tegen hen zullen we alle misdrij ven, die we begingen tegen rassen die zeker menselijk waren, maar toch van ons verschilden in huids kleur cn beschaving opnieuw be gaan. Dan zal de mens slechts naar de sterren op kunnen zien met gevoelens van ondragelijke schuld, met een brandende schaamte cn diep medelijden. exploitatie ons best doen om een andere houding te vinden. Mis schien zullen we wel zendelingen uitsturen. Maar kunnen zendelin- in de geschiedenis vaak hand in hand gegaan. Het heilige verlan gen van de zendeling om zielen te redden stond dikwijls niet los van het arrogante verlangen, de be moeials-houding, om (zoals hij het noemt) de inboorlingen te be schaven. Zouden al onze zendelingen wel een niet in zonde gevallen ras herkennen als zij andere wezens ontmoeten. Zijn zij daartoe in staat? Zouden ze deze wezens niet met alle geweld een vcrlossings- plan willen opdringen dat God bestemd heeft voor de mens? Zouden zij misschien als zonden gaan brandmerken verschillen in levenshouding, die op grond Zouden zij pro beren deze wezens te gaan bele ren in plaats van van hen die al les veel beter weten, te willen le ren? Ik weet het niet. praktische voorbereiding dergelijke ontmoeting ons moeten voornemen om standvastig weer stand te bieden aan alle mogelijke exploitatie theologisch Imperialisme. Dat zal geen pretje zijn. den uitgescholden natuurlijk moeten we veronder stellen", ,,de analogie leert ons", of ,.is het niet arrogant om van te voren aan te nemen dat deze wezens niet bestaan?" Deze ver onderstellingen vormen interessan te lectuur. Maar welke geboren i-'- - - op zulke argumenten i briefje van vijfen- ook maa twintig durven zetten? zien, het probleem ligt niet -!P het bestaan van deze wezens. Als we dat weten moeten we er nog achter zien te komen of ze geval len zijn, vervolgens of zij verlost kunnen worden zoals wij werden verlost. Ik geloof dat een christen in zijn handen mag klappen als hij nooit tegenover moeilijker pro blemen in zijn geloofsleven komt te staan. Als ik mij goed herinner heeft Augustinus al eens gesproken over de theologische positie van saters, elfjes, boskabouters en andere half menselijke wezens. Hij stelde toen vast dat de beantwoording van dit probleem wel kon wach ten totdat zij werkelijk ontdekt werden. En dat geldt ook voor ons probleem. MAAR veronderstel, zegt u, ver onderstel dat al die veronder stellingen dan toch nog werkelijk heid worden? Ik kan alleen op schrift stellen dat dat niet zal ge beuren en dat is een overtuiging die in de loop der jaren steeds vastere vormen begint aan te ne men. Christenen en mensen die zich tegen het christendom ver zetten, hebben altijd weer ge meend dat er iets ontdekt zou worden waardoor het geloof be wezen of gereduceerd zou worden tot een mythe. Maar dat is nog nooit gebeurd. Wat wij geloven blijft altijd ver standelijk mogelijk; nooit wordt het een dwingende eis voor ons verstand. Ik heb het gevoel dat als dit zou gebeuren het einde van de wereld in zicht zou zijn. We zijn gewaarschuwd dat een bijna volkomen bewijs tegen het chris tendom zal worden geleverd, een bewijs dat als het mogelijk ware zelfs de christenen zou verleiden. Als dat gebeurt, ver schijnt de antichrist. En daarna zal het wettige en overtuigende bewijs voor het christendom geleverd worden. Maar eerder dan in de eindtijd zal dat niet gebeuren. EINDE We zullen verraders. Vrijwel"alle mensen zullen ons er voor haten, ook de godsdienstige mensen. En we zullen geen centi meter mogen wijken. Waarschijnlijk zullen wc falen, maar het is het beste om strij dend aan de goede kant onder te gaan. WIJ mogen niet ons ras. maar moeten God loyaal i()n. Z|) die Gods zonen kunnen worden of het reeds zijn, zijn onze broe ders, zelfs als ze als een slak in een schelp wonen. De geestelijke en niet de biologische band telt. Maar laten wc God maar dan ken, dat de reizen door de ruim te nog steeds ver in de toekomst verborgen liggen. IK heb me vaak afgevraagd of dc geweldige astronomische afstanden tussen de hemellicha men niet Gods quarantainemaat- rcgel zijn. Zij voorkomen dat de geestelijke infectie van een geval len ras verspreid wordt. En natuurlijk staat het theolo gisch probleem van een ontmoe ting met een ander wezen nog verre van ons. Misschien bestaan zulke wezens wel niet. Er is geen enkel empirisch bewijs dat het wel zo is. Er is geen enkel feite lijk bewijs en we kunnen alleen maar argumenteren vanuit het Unieraad CHU morgen bijeen Verhouding van ARP tot de CHU ter sprake "jl/TORGEN komt de Unieraad -L'-t van de Christelijk-Histori- sche Unie te Utrecht bijeen voor een belangrijke vergadering. De commissie, ingesteld om de Sta tuten van de CHU te herzien, is al geruime tijd geleden met haar werk gereed gekomen. Door al lerlei vertragende omstandighe den, veroorzaakt door de tussen tijdse verkiezingen van dit jaar, was echter nog geen gelegenheid gevonden voor een bespreking. Dit zal nu dus geschieden aan de hand van een groot aantal vraag punten, opgesteld door de Uniesecre taris mr. Van Gelder. Het ontwerp voor nieuwe statuten is op vele pun ten van verstrekkende aard. Zo zal de Unieraad een uitspraak moeten doen over eigen voortbestaan. Het voorstel is nl. om de Unieraad te vervangen door een zg. „versterkt Hoofdbestuur" De commissie die het omvang rijke voorbereidingswerk verricht Advertentie Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE Gokken is zondigmaar Overspel moet strafbaar zijn staat tegenover gokken dan de Nederlandse blijkt uit een toe spraak van de aartsbisschop van Canterbury, die gisteren ver klaarde dat gokken zondig is, maar dat hij niettemin voorstan der is van een thans bij het par lement aanhangig wetsontwerp, strekkende tot verruiming van de aloude Britse wettelijke be palingen tegen het wedden. De primaat van Engeland, dr. Geof frey Fisher, zei in een rede op de bisschoppelijke conferentie van Can terbury: De staat moet niet beoordelen wat zonde is dat is zijn terrein niet maar uitsluitend het open baar welzijn beschermen voorzover het publiek zich wil laten be schermen. Hij verklaarde dat hij tot de opinie was gekomen, dat het wetsontwerp, dat wordt gesteund door de conser- Advertentie mooie witte tanden hebben, gebruik dan IVOROLtandpasta vatieve regering, erop gericht (is) betere middelen te verschaffen om (het wedden) binnen de perken te houden dan de bestaande wet biedt. Het wetsontwerp zoals het daar ligt zou o.m. wedkantoren, waar men even openlijk weddenschappen op paarden rennen zou kunnen afsluiten als men in een kruidenierswinkel boodschap pen kan doen, tot volgens de wet ge oorloofde instellingen maken. Bij het inleidende parlementaire de bat over het ontwerp is tegen deze regeling sterk verzet gerezen. Het denkbeeld van wedkanto ren, zeide de aartsbisschop, is bij zonder aantrekkelijk en uit het geen in het parlement is gezegd leid ik af. dat iedereen hoopt, dat er nog een betere methode van controle zal worden gevonden. Maar afgezien daarvan ben ik van mening, dat het wetsontwerp in het algemeen steun verdient in de hoop, dat het in bijzonderheden zal worden verbeterd voor het wet wordt. De aartsbisschop verklaarde van opvatting te zyn, dat wedden en spe len zeer zeker deel hebben aan zonde al zegt de purist ook dat zij niet zon dig zyn in zichzelf. In het verloop van wat hij zeide rer het onderwerp wetten merkte dr. Fisher op, dat hij van mening was, dat overspel tot misdrijf in strafrechtelij ke zin behoorde te worden verklaard Hij zei dat overspel zeer grote ge varen met zich mee brengt voor de kinderen van de overspeligen en de gemeenschap in haar geheel. Overspel vormt heden ten dage zo'n groot ge vaar voor de gemeenschap, dat het strafbaar moet worden gesteld. heeft, bestaat uit mevr. Grooten-van Boven te Amsterdam (secretaresse) en de heren E. Kamphuis te Kootwijkerbroek (voorzitter), W. Scholten en mr. A. Groenensteyn te Den Haag en H. M. Gerbrandy te Nijland. Voorstellen Enkele principia van het Ontwerp- Omroepwet zullen aan een bespreking worden onderworpen. Daartoe zal het Tweede Kamerlid jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen een inleiding houden over: „De problematiek rondom het radio- en televisievraagstuk". Enkele leden hebben schriftelijk stellen aanhangig gemaakt. De eerste betreft het voorstel tot instelling van een werkcommissie voor de dagbladpers. De afgevaardigden van de CH-Jongerengroe- pen ten slotte vragen om een uitspraak over de wenselijkheid van een Europese Werkgroep. Deze zou niet alleen voor lichtend bezig moeten zijn, maar ook be trokken dienen te worden in het beraad over de bepaling van het standpunt der CHU in alle vragen de Europese inte gratie betreffend. Ruim een jaar geleden werd Christelijk-Historische Unie een com missie ingesteld, die tot taak kreeg de bestudering van de verhouding CHU en ARP. Daarin kregen zitting drie Hoofdbestuursleden, nl. dr. P. A. El- derenbosch, herv. predikant te Amers foort; mr. J. W. van Gelder, secretaris van de CHU en dr. ir. G. A. Kluiten- berg te Eindhoven, oud-voorzitter de Federatie van CH-Jongerengroepen. Als secretaris fungeert drs. Joh. Boers van het Uniebureau in Den Haag. De commissie heeft deze week een interim-rapport toegezonden aan de leden van Hoofdbestuur en Unieraad. Op de Unieraad van a.s. zaterdag zal waarschijnlijk worden nagegaan welke procedure moet worden toegepast in zake een diepgaand beraad over de uitspraken, waartoe dit rapport komt. Zendingsarbeiders in Nederland terug SCHIPHOL. 19 nov. Op Schiphol is gisteren de hervormde zendingsarts F. J. van Rootselaar met zijn gezin aan gekomen. Dr. Van Rootselaar bevond zich tot voor kort met de zendingspre dikant ds. H. Bultje en de zendingsver pleegster zr. H. Dijk in het door de re- bellenregering beheerste gebied van Noord-Celebes. Sinds februari 1958 wa ren zij afgesloten van de buitenwereld. Bij het begin van de vorige maand be vonden zij zich tussen de linies en wer den zij door een plotseling oprukken van regeringstroepen bevrijd. Zr. Dijk hoopt volgende week in Nederland aan te ko men. Ds. Bultje blijft met zijn gezin op Java. Zuiver en zacht. Echt iets voor kenners. f 7,85 pur kruik Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zijpe, N.H.: H. D. Holman te Maasbommel. Aangenomen naar Uitwierda: A. Lapré te Groningen; naar Utrecht (vac. A. J. Brinkman): S. Gerssen te Huizen Noord Holland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Kootwijkerbroek: H. Kre- mer, kand. te Een, Dr. Bedankt voor Dieren: W. Griffioen te Nijkerk. Réveilkring in Assen Eenheid schiep nieuwe scheiding De „Réveilkring", een groep hervorm den in Assen, die gebaseerd is op de be ginselen zoals deze z(]n ontwikkeld door mr. Guillaume Groen van Prinsterer, heeft besloten voortaan zelf elke zondag morgen diensten te houden in zaal Merks Deze Réveilkring heeft de centrale kerkeraad te Assen enige keren verzocht in de gemeente Assen een positieve reformatorische prediking voor de kring mogelijk te maken. Dit werd echter steeds afgewezen. De Réveilkring heeft zich afzijdig gehouden van de Neder landse Hervormde Kerk en de Kapel gemeente irechtzinnig-hervormd), sinds de tijd dat deze beide gemeenten be sloten hadden samen te gaan. Het gevolg dit samengaan is geweest, dat zowel de rechtzinnige als de vrijzinnige groe ien wederzijds diensten in beide kerken laddcn. HER EN DER Een aantal Amerikaanse chirurgen heb ben beloofd om in het kader van het wdreldvluchtelingenjaar een maand naar Jordanië te komen om operaties te Verrichten. Volgens een persbericht van de Oecumenische Raad voor het Midden-Oosten hebben zich zoveel vrij willigers aangemeld dat reeds 18 maanden lang een dokter in het vluch telingenkamp aanwezig zal z(jn. De bijbel begint met de grootste belofte van de Messias die komen zal, en eindigt met de uitnodiging van de Geest en de Bruid om tot die Messias te komen. „De Geest en de bruid zeggen: Kom, en wie het hoort zegge: kom. En wie dorst heeft kome, en wie wil neme het water des levens om niet." Geest en bruid, Heilige Geest en Kerk spreken samen dat nodigende woord. De kracht van de kerk ligt niet in haar goede sprekers noch in haar prachtige liturgie, maar in het gedreven worden door Gods Geest. En de Geest gebruikt de kerk als Zijn mond. De twee mogen nimmer gescheiden worden. Waar de kerk niet meer de spreekbuis is van de Geest, wordt zij een ver eniging. En waar men de stem van de Geest wil horen buiten de mond van de kerk om, staat men in het gevaar in alle mogelijke onbijbelse gedachten te verzanden. Luister hoe nodigend die stem klinkt. Wie dorst heeft kome! De verlossing is voor wie wil luisteren. Er wordt geen enkele bepaling gemaakt. Er is slechts een eis: Dorst. Er zijn mensen, die verdorsten, omdat zij niet durven te drinken en anderen, omdat zij niet willen drinken, maar dan ligt het niet meer aan God. Hij staat met open armen om u te ontvangen. VERSCHUIVINGEN GEBODEN? CNV over Europese eenwording VIET de buiten twijfel knappe rede die de liberaal Van Riel bij de algemene beschouwingen in de Eer ste Kamer heeft gehouden, heeft hij zowel buiten eigen partijgelederen als daarbinnen bewondering geoogst. Een deel van de liberale pers is zelfs zo geestdriftig geworden, dat het de betoogtrant van de spreker heeft voortgezet. Mr. Van Riel, de samenstelling van het kabinet besprekende, had zijn te leurstelling uitgesproken over de af wezigheid van het liberale element in de sociaal-economische sector van het kabinet. Hij had het bij het uit spreken van zijn teleurstelling ge laten, misschien ook wel getroost door het weerwoord van de minis ter-president, dat de liberale minis ter van verkeer en waterstaat in de gelegenheid is, in die sector een hartig woordje mee te spreken. Het deel van de liberale pers ech ter waarop wij doelen iaat het niet hierbij. De minister-president wordt integendeel reeds aangeraden, een oplossing voor te bereiden die blijk baar beogen moet de liberalen meer dan thans het geval is van deze so ciaal-economische sector deel te la ten uitmaken. Hem wordt zo terloops onder de aandacht gebracht, dat steun en sympathie van de liberalen hem wat waard moeten zijn. Tus sentijdse verschuivingen binnen het kabinet zouden aan dat alles dienst baar kunnen zijn. Verschuivingen met betrekking tot wie? Al verder lezende bemerkt men, dat het deel van de liberale pers dat deze gedachten oppert reeds de mogelijkheid van een op lossing schijnt te zien. Thans al moet het duidelijk zijn, dat de mi- BIJ EEN HULDIGING nister van sociale zaken geen suc ces is. Bij het debat over de loon politiek laat hij alles over aan zijn staatssecretaris. De minister is ver keerd gestart, en men moet zich afvragen of het ooit nog zal goed komen zonder ingrijpende wijzi gingen. Ziehier enkele liberale suggesties. Nu kost het ons geen moeite om in te stemmen, dat de minister van so ciale zaken zich tot dusver bepaal delijk niet de krachtigste figuur in het kabinet heeft betoond. Hij zal het nodige moeten doen, en zelfs spoedig, om zijn gezag te herstellen. Maar houdt de liberale suggestie de mogelijkheid in tot een oplossing van eigen liberale problemen? Wij zien het nog niet. Gesteld, dat deze minister van so ciale zaken, afkomstig uit de r.k. partij, zou worden vervangen. Ne men de liberalen aan, dat de r.k. partij genoegen zou willen nemen met het ontbreken van een eigen man in deze zo zwaar belegerde sec tor? Het is niet te veronderstellen. Moeten dan anderen wijken? De mi nister van economische zaken mis schien, of die van financiën? Maar zij behoren juist, naar algemeen oor deel, tot de figuren die niemand missen wil. Zodat wij geen oplossing zien, die de liberalen méér zal kunnen be vredigen. Ze hebben trouwens, naar de maat der evenredigheden, in het kabinet, en dus ook in de kabinets- politiek, hun positie zeer wel. En het ware voor eigen liberale gelederen onjuist, het te doen voorkomen, als of deze eigen bewindsmannen tot minder bekwaam zijn dan tot wat van hen wordt verwacht. De vakbeweging dient zich na der te beraden op haar taak in het raam van de Europese eenwor ding. Van werknemerszijde is er tot dusver nog veel te weinig aan dacht geschonken aan de Europese ontwikkeling. Dat is de mening van de voorzitter van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, de Advertentie ^®^™dadv 7couvd BABY ZEPHYR flink zijn dat hij DO Laat Vidcberg nu met rust, zei de leerling- verpleegster. die de vergadering daar bij het bed niet goed vond. Hij kan nog erg weinig b<;bbe£: De drie mannen dropen goedig af. Krister bleef wat dommelen. Hij was nog haast tot mets in staat, hij kon niet eens lachen om de prs mannen. Wanneer zou hij weer zo fliii aan het werk kon'' - Werken, jaMaar wat wilden die notarissen van hem? Het was atil in afdeling 3 A., doordat het be zoekuur voorbij was. en Krister sliep in. hetgeen onder dc gegeven omstandigheden het beste was wat hij kon doen. In de tijd dat hun oude grootmoeder nog leef de cn het thuis soms erg krap was, hadden de jongens kennis gemaakt, cn deze kennis ook dik wijls hernieuwd, met de bank van lening. Dat was nu nl lang geleden en gedurende de goede Jaren op Charlottendaal. had Karl nooit aan de mogelijk heid gedacht daar ooit weer te zullen komen. Maar niets is zeker, had hij gedacht, toen hij er een weck geleden ongeveer weer heen stapte met zijn beste pak onder de arm. precies als de man nen. die bij de arbeidsbeurs heen en weer liepen hadden gedaan en velen met hen. Hij had nog wel iets achter dc hand. maar durfde die paar laatste tientjes niet te gebruiken. Tot nu toe had hij nog 5een dag werk gehad, niettegenstaande alle moeite ic hij zich had gegeven, cn wie weet wanneer zich iets voor zou doen. En wanneer Krister uit het gasthuis kwam. moest hij een goed logies en Jood voedsel hebben, om er weer gauw bovenop e komen. Nog geen week geleden twijfelde hij of Krister er ooit levend uit zou komen, want het had er om gespannen, daar hij dubbelzijdige longontsteking had. Maar nu was hij aan de beterende hand. dachten zij, nu was het alleen nog een kwestie van tiid en voorzichtigheid. En dat begreep een ieder die hem zag. Hij was bijna doorzichtig ma- Buiten waait de zomerwind ger. mager als een hout, en hij was tot niets in staat. Die nachten, dat Krister zó ziek was dat zijn le ven aan een draad hing, had Karl in het logies van het Leger des Heils doorgebracht. De derde nacht dat hij daar sliep had hij maar zo nu en dan even gedommeld. Zijn gedachten waren in het gasthuis en hij had aldoor het holle gezicht op het kussen voor ogen en hoorde het pijnlijke hoesten. Het- was onmogelijk te begrijpen dat Krister mis schien nu. op dat ogenblik, voor de geheimzinnige poort stond, waar men doorgaat, maar niet meer uitkomt en dat alles waarnaar zij beiden hadden uitgezien, onbereikbaar zou blijken voor hem. Ja. voor mij ook, dacht Karl, want als Krister niet zou mogen leven, zou het hem te moede zijn of een deel van hem zelf was heengegaan, zonder hetgeen hij zich niet zou kunnen redden. Telkens als zo'n gedachte bij hem boven kwam, vanaf de eerste nacht van Krister's ziekte, scheen het hem steeds moeilijker te dragen. Om hem heen snurkten steunden en woelden de overige gasten van het logies op hun britsen heen en weer. Het dichtst bij het venster lag er een die ook niet slapen kon. hij was rechtop gaan zit ten. en zijn gescheurd hemd hing langs zijn schou ders neer. cn hij staarde naar de grauwe dage raad met moede en hopeloze blikken. Het scheen Karl toe of alle nood en ellende op aarde bijeen waren gekomen in die lange, lage slaapzaal, waar heer C. J. van Mastrigt. De C.N.V.-voorzitter trok deze conclusie gisteren aan het slot van een studieconfe rentie van het verbond, die was gewijd aan de Euromarkt en de Vrijhandelszone. Tijdens de besprekingen over dit onder werp, die werden ingeleid door drs. D. F. van der Mei (medewerker van de sociaal- economische dienst van het C.N.V.), kwam van verschillende kanten tot uit drukking, dat de zaak van Europa niet voldoende leeft onder het Nederlandse volk en dat het tijd wordt dat de vak beweging er zich meer mee gaat bezig houden, wil zij althans de boot niet Voorzitter Van Mastrigt meende dat nader onder ogen gezien dient te worden hoe de christelijke arbeidersbeweging zich ter dezer zake moet documenteren, opdat zij intern voorlichtend werk zal kunnen doen en sommige problemen in het raam de vakinternationale en het I.C.V. aan de orde kan stellen. Hij zag hier allereerst bedrijfstaksgewijs een taak: namelijk een gesprek tussen werknemers en werkge vers over de eigen positie in een een wordend Europa, zoals de grafici van plan zijn te ondernemen. Drs. Van der Mei beklemtoonde in zijn inleiding dat voor alles economi sche blokvorming in Europa moet wor den voorkomen. Daartoe dienen de zes landen der E.E.G. en de zeven der toekomstige Vrijhandelszone nader tot elkaar te komen. Helaas zag hij in recente memorandum van de Europese Commissie (het bestuur van de E.E.G.) geen voorstellen aangekondigd, die in die richting wijzen. Dat daarop in het Europese parlement kritiek is geuit, achtte de heer Van der Mei terecht. De voorstellen die er wel zijn (af braak van tarieven en opruiming der contingenten op wereldniveau) achtte de heer Van der Mei acceptabel, doch moeilijk uit te voeren. Men krijgt im mers deels te maken met landen, die industrieel hoog ontwikkeld zijn en deels met landen, die nog zeer onder ontwikkeld zijn. Bovendien zal men al spoedig stuiten op vraagstukken als concurrentieregels, sociale voorwaar den en dergelijke, waarvoor dan toch eerst oplossingen gezocht moeten wor den. En dan wordt het de vraag of men in een dergelijk uitgebreid en ge mengd gezelschap resultaat kan berei ken. aldus de heer Van der Mei. Spoedige toenadering der Westerse economie achtte de C.N.V.-functiona- ris ook nodig nu meer en meer een communistische economische dreiging ontstaat. De Sowjetunie, reeds tweede op de ranglijst der totale industrieële produktie, is bezig het sterkst-produ- cerende land ter wereld te worden, reep b,j dat ml de volgende Westen dient hiertegenover zijn slapen. Toch voelde hij het alsjhoudm£ te bepalen. Een houding, die zijn ziel moest menselijk wrakhout een ogenblikkelijke rustplaats had gezocht, om de volgende morgen weer rond te tollen op het onrustige water van werkloosheid, honger en wanhoop. En hier was hij. Karl Vide- berg, nu beland, hij behoorde tot één hief het hoofd op en keek hem aan, wendde toen zijn blik weer sloom en onverschillig af. Neen, dacht Karl, neenl Ik hoor hier niet. En dat was niet alleen omdat hij jong en gezond was, dat hij zich niet rekende tot degenen die hier sliepen. Hij hoopte nog. De ellende van het leven had hem nog niet te pakken en zou hem ook niet overmannen. Zelfs niet als hij Krister moest sen. zelfs dan zou hij zich niet laten overwi: Want hij zou zijn ziel nog bezitten, daar verantwoording voor schuldig, hij tot het laatste toe bewaren. Hij dacht er aan dat hij eens tegen Krister had Sezegd, dat hij het liefst van alles geloven wilde, at hij het zó had. dat wat men ,.God" noemde het werkelijkste van al het werkelijke was. Gedu rende die twee eenzame jaren in Norrland. toen hij helemaal buiten wat tot dusver zijn omgeving was geweest had geleefd, was zijn verlangen daarnaar nog groter geworden. Hij wist dat hoe meer hl;' dat naderbij kwam. hoe zekerder zou hij het be staan zou vinden. Men behoeft eigenlijk niets te vre. zen. niet eens de dood. wanneer men aan God ge looft. Karl kroop weer onder zijn grijze deken. Kris ter. dacht hij, en hij meende nog eens voor de gro te poort met hem te staan. Maar nu kon hij zijn hand loslaten en hem laten gaan. als het zo moest. Hij. die over dit leven regeerde, regeerde ook daar ginds, en wat Hij wilde was goed. Een ogenblik later was hij ingeslapen, en toen hij ontwaakte, begreep hij dat hij de volgendi nacht elders niet langer wilde delen. "^RIENDEN hebben gisteren de ge legenheid aangegrepen om een hunner sympathie te betuigen voor in een lange reeks van jaren onder vonden vriendschap, en tegelijk om hem te danken voor velerlei in die lange reeks van jaren geheel be langeloos betoonde activiteit. Het was mr. J. Verdam, de man met een eervolle loopbaan in de Am sterdamse juridische wereld, tege lijk de man die het kerkelijk leven in de hoofdstad alsmede vooral ook de eigen christelijke universiteit met de grote gaven van hoofd en hart heeft gediend. Mr. J. Donner was het, die, sprekende namens al len, de dank voor dit alles onder woorden bracht. Waarom wij van dit gebeuren hier melding maken? Omdat het ons een kans biedt, te getuigen van hoe grote waarde het is. niet het minst in deze naar materialisme neigende tijd, wanneer er niettemin mannen en ook vrouwen; hier gaan de gedachten onwillekeurig mee uit naar mevrouw Verdam, bekend in- spiratrice van de „busjesactie" zijn, die tijd en aandacht over heb ben voor arbeid, onmisbaar om aan de beleving van eigen overtuiging gestalte te geven. Dat werk moet gedaan worden, ook wanneer al te weinigen er zich voor beschikbaar stellen. Het is belang rijk werk, mee om de vragen waar voor men bij het voortschrijden van de tijd komt te staan. Belangrijke beslissingen moeten worden geno men, grote verantwoordelijkheden gedragen. Tevelen zijn geneigd, zich hieraan te onttrekken. Gelukkig ook zijn er die er zich aan willen geven. En wanneer er dan een gelegenheid nadert om van erkentelijkheid te laten blijken, dan mag men hopen, dat zij, zo min als aan het werk zelf, zich ook hier aan niet geheel onttrekken willen. Bij mr. Verdam was die gelegenheid zijn gouden doctoraat. Tussen de dag van zijn promotie en de dag van gisteren lag een halve eeuw van vriendschap, waarin hij velen heeft betrokken, en van gul verleende ac tiviteit in het leven van kerk en on derwijs. De dag van gisteren was er om te bewijzen, dat zowel het een als het ander een dankbare weerklank gevonden heeft. Erasmusprijs voor Prof. Karl Jaspers Prins Bernhard heeft gisteren in Wenen als voorzitter van de Euro pese stichting voor cultnnr medege deeld, dat de Erasmusprijs 1959 is toegekend aan de filosoof prof. dr. Karl Jaspers en aan de grondlegger van de kolen- en staalgemeenschap, Robert Schuman. De Erasmusprijs, waarvan de Prins de stichter is, wordt zo mogelijk jaarlijks uitgereikt. Zij is (voorlopig) 100.000, groot wordt verleend aan personen of instel lingen, werkzaam op cultureel, sociaal of sociaal-wetenschappelijk terrein, die een bijzondere bijdrage hebben gele verd aan de geestelijke eenheid of wording van Europa. Geen van beiden zullen de prijs terdag in ontvangst kunnen ner Prof. Jaspers is ziek en Schuman zal die dag in Straatsburg president De Gaulle ontmoeten. Hun plaatsen zullen worden ingenomen door de ambassa deurs van Frankrijk en West-Duitsland in Wenen. Prins Bernhard deelde gisten nog mede, dat de stichting, die op het ogenblik hoofdzakelijk met Nederlands en Westduits kapitaal werkt, nict-Eu- ropese studenten in Nederland wil laten voorlichting geven aan de Europese cul- studeren Advertentie meer., meest.. 'vUt gtid.ru rttkworlt neem bij pijn het zekere voor het onzekere: AKKERTJES flitsen de pijn weg Huldiging van nu-. J. Verdam Mr. J. Verdam, oud-president van het Gerechtshof te Amsterc'.m, curator van de Vrije Universiteit en directeur van het Gereformeerd Gymnasium in de hoofdstad, is gisteren in het American Hotel gehuldigd in verband met het feit dat hij vijftig jaar geleden promoveer, 'e in de rechtswetenschap. Namens het huldigingscomité bood mr. dr. J. Donner, president-curator van de Vrije Universiteit en president van de Hoge Raad de 76-jarige jubilaris geluk wensen aan. Mr. Verdam heeft talrijke functies vervuld zowel op juridisch als op algemeen cultureel terrein. Hij had gedurende 19 jaar een praktijk als ad vocaat, later ging hij over naar de ma gistratuur, waarin hij tenslotte presi dent van het hof werd. Mr. Verdam was ook voorzitter van de afdeling rechtspraak van de raad voor tiet rechtsherstel en voorzitter van de raad van beroep van de bond van Nederlandse architecten. Bij de huldiging waren vooraanstaan- I de personen van de rechterlijke macht, [de hoofdstedelijke advocatuur en de 'vrije universiteit aanwezig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2