brfnta =tar?e S.E.R. wil loongrens koppelen aan loon- en prijsontwikkeling S.E.R. adviseert premie ziekenfonds op 4,9 pet. jams, zó voordelig! Detective-romans Lagere premie Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! Hongaarse kwestie weer in de Ver. Naties? Ook bij loondifferentiatie onderlinge aanpassing Geen ontwapening zonder vrede geen vrede zonder vrijheid WERELD BEELD DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 Onder iv ijs Het Al Dagblad geeft, ■prekend over het onderwijs, het Alom zijn de klassen overvol, hetgeen met name werkt ten nadele van de leer lingen en van het peil van het gegeven onderwijs. In vele gezinnen nemen daar door de ouders een deel van de taak van het ond&rwijzend personeel over. Dat is natuurlijk niet juist. Het kan niet anders of de twee verschillende onder wijssystemen, het ene op de school door de overbelaste leerkrachten, het andere thuis moeten verwarrend werken. En dit dualisme op zijn beurt kan niet an ders dan een nadelige invloed hebben op de jonge mensen, die de scholen aan de maatschappij afleveren. Daarom delen wij de angst van minister Cals. dat op een gegeven ogenblik het aantal leer krachten te overvloedig zal zijn. aller minst. Wil het onderwijs aankomen op een peil, dat in verband met de toe komstige constellatie van onze maat schappij verantwoord is, dan zullen toch allereerst de grote klassen moeten ver dwijnen. Wat nu uit noodzaak gebeurt mag straks geen gewoonte worden. Het mag onder geen voorwaarde zo zijn, dat wij het huidige niveau van het on derwijs aanvaarden als voldoende voor een steeds meer eisend bedrijfsleven, hetzij op werkplaats of kantoor. Dit niveau is noodgedwongen en ondanks alle moeite, die leerkrachten (en ouders) zich getroosten, te laag. Daar komt ver andering in. Ongetwijfeld. Maar dan zullen toch in elk geval te zijner tijd de klassen kleiner moeten worden. Nieuw advies aan de regering: Verhoging tot f7450 per 1 januari sociaal-econ. redactie) TAe Sociaal-economische raad acht het aan te bevelen de hoogte van de loongrens der verplichte verzeke ringen, geregeld in de Ziektewet, het Ziekenfondsbesluit, de Werkloosheids wet en de Invaliditeitswet afhankelijk te stellen van de loon- en prijsontwik keling. De raad heeft de staatssecre taris van sociale zaken geadviseerd de loongrens telkens te wijzigen, wan neer een der betreffende indexcijfers minstens drie procent is gestegen of gedaald. Voor 1960 meent de S.E.R een grens van 7.450 (thans 6.900) te moeten adviseren, ingaande 1 ja nuari aanstaande. De S.E.R. wil speciaal voor de bereke ning van de hoogte der loongrens een in dexcijfer aanhouden, dat gevonden moet worden als het ongewogen rekenkundig gemiddelde van een prijsindexcijfer van het gezinsverbruik en een indexcijfer van de regelingslonen. Geadviseerd wordt uit te gaan van het indexcijfer van de reges lingslonen op 31 juli en van het gemid delde prijsindexcijfer van het gezinsver bruik over een periode van twaalf maan den, eindigende met het cijfer van medio augustus, zodat omstreeks 15 oktober eventueel een nieuwe loongrens, die per 1 januari van kracht dient te worden, bekend kan zijn. De raad meent dat het aanbeveling ver- dient te onderzoeken of verschillende loongrenzen in de sociale verzekerings- Nadere studie over omvang reservefonds Van onze sociaal-economische redactie) lAe S.E.R. heeft de minister van so- ciale zaken en volksgezondheid geadviseerd de premie van de verT plichte ziekenfondsverzekering voor 1960 in afwijking van het advies van de Ziekenfondsraad vast te stellen op 4,9 procent (thans 4,5 pro cent). De Ziekenfondsraad raadde onlangs j^Zwaardemaker's Neemt vaker Zwaardemaker... zuiver zon en vruchten ials bekend i meerderheid de mi- ïie te verhogen tot vijf procent. Ails motief daarvoor gold dat niet alleen een (bij handhaving van de huidige premie) te verwachten tekort moeten worden voorkomen, maar ook dat de reserve in hef Verevendng6- fonds broodnodig zou moeten worden larugevuld tot een hoogte van ongeveer 55 miljoen gulden, welk bedrag door de Ziekenfondsraad als minimum-niveau oor de reserve wordt geacht. De Ziekenfondsraad becijferde daarbij dat bij een premieverhoging cent de exploitatierekening weliswaar naar verwachting sluitend zou dat daarmede de reserve op het huidige lage peil (een 31,9 miljoen) 5U blijven, hetgeen hem niet verant- •oond voorkwam. wetten niet tot complicaties leiden, mede gelet op het feit, dat deze grenzen vaak ook van betekenis zijn op terreinen, lig gende buiten de sociale verzekering, zo als belastingen, subsidies woningbouw en dergelijke. Hij is van oordeel, dat zo min mogelijk verschillende loongrenzen ge hanteerd moeten worden. Vandaar ook, dat de raad adviseeft de loongrens in de Werkloosheidswet gelijk te maken aan; die der Ziektewet en Invaliditeitswet, hoewel hij in februari nog de aanbeveling deed om de loongrens in deze wet af te schaffen. Doch nu de raad uit mededelin gen. die de staatssecretaris onlangs aan de Sociale Verzekeringsraad heeft gedaan begrepen heeft, dat zijn eerste advies niet zal worden opgevolgd, meent hij dat de thans voorgestelde regeling dan ook voor de loongrens in de Werkloosheidswet van toepassing moet zijn. De S.E.R. heeft ook de vraag onder ogen gezien of het aanbe veling zou verdienen de door hem voor gestane regeling over te nemen ten aan zien van de premie-inkomensgrens in de Algemene Ouderdomswet en de Wedu wen- en Wezenwet. Maar hij acht het evenwel niet zijn taak op dit moment hierover een uitspraak te doen. Geen onderbrekingen Teneinde in het algemeeen korte onder brekingen in de verplichte verzekering voor die groep werknemers, wier loon zich om en nabij de loongrens bevindt, te voorkomen, wil de S.E.R. de werk nemer, die op een gegeven ogenblik bo ven de loongrens komt, het gehele jaar, waarin de loonsverhoging plaats vindt, verzekeringsplichtig laten blijven. Daarmee kan voorkomen worden, dat vooral wat betreft de verplichte zie kenfondsverzekering die groep werk nemers afwisselend verzekerd en niet verzekerd zal zijn. Met betrekking tot de Invaliditeitswet voorkomt men het ge- dat daarbij hiaten in de premiebeta- S.E.R. koos echter nog 4,8 noch 5 pet, maar adviseerde een percentage daartussen: 4,9 pot. Dat deed hij omdat naar zijn mening beter voorlopig nog enige terughoudendheid betracht kan worden bij het aanvullen van de reserve. Die terughoudendheid vindt zijn oorzaak in de onbevredigende gang van zaken, die de S.E.R. (of beter zijn speciale com missie) telken j are ondervindt bij het voorbereiden van een advies over de pre. mdehoogte, omdat men moet afgaan op cijfere, die worden vermeld in het ad vies van de Ziekenfondsraad aan de mi nister. Met name over de uitgavenposten bestaat in de kring van de S.E.R. on voldoende inzicht. Unaniem is de S.E.R. van oordeel, dat, wil het adviseren over de premiehoogte zin hebben, de raad tot een meer omvattende principiële studie van het verplichte ziekeafondsverzeke- nngswezen dient te komen, met r| wat de economische implicaties betreft. De SJ3.R. heeft dan ook besloten een commissie in te stellen, die deze studie ter hand zal nemen en daarbij ook de optimale omvang van de reserve nader zal bekijken. De S.E.R. is van mening dat bij een premie van 4.9 procent op grond van de geraamde cijfers voor 1960 een exploita tie-overschot van ongeveer 7,5 miljoen gulden kan worden verwacht, v mede een eerste, zij het bescheiden valling van het reservefonds wordt be reikt. De S.E.R. is niet eenstemmig in zijn advies. Een klein deel van de raad is van mening dat raemt een verhoging van de premie tot 4.8 pet kan worden vol staan, waardoor de reserve nagenoeg op het bestaande peil kan worden gehand haafd. ÏS ontstaan (althans als de werknemer de premiebetaling niet vrijwillig voort zet), die later tot schade van de betrok ken persoon in de uitkering tot uitdruk king komt. Blijft de werknemer dus het gehele jaar, -waarin hij boven de loon grens komt, verzekeringsplichtig, per i januari van het volgend jaar dient dan aan de hand van de geldende loongrens bepaald te worden of de betrokken werk nemer onder de betreffende verzeke ringswetten blijft vallen of niet. Deze maatregel moet alle engelden, zo meent de S.E.R., voorzover de loonsverhoging een gevolg is van een c.a.o.-wijziging, eei publiekrechtelijk besluit of een collectie ve loonmaatregel. Wordt het loon van d« werknemer individueel verhoogd tol boven de grens, dan moet hij dus onmid dellijk buiten de verplichte verzekering vallen. Overgangsmaatregelen Wordt de loongrens per i Januari aan staande verhoogd, dan bepleit de S.E.R. een overgangsregeling voor de laatste maanden van 1959. De moeilijkheid is na melijk, dat als gevolg van enkele loons verhogingen sinds juli van dit jaar (me taalindustrie, grafisch bedrijf ,enz.) som mige werknemers de loongrens al hebben overschreden of nog zullen over schrij den, om in januari weer verzekerings plichtig te worden. 147) De detective-r loor velen ingedeeld b(J het sprookje. Het moderne sprookje, wel te ver staan, van de alwetende en uiteinde- wordt bekend is. dat si) zich met bijzonder veel genoegen ta detective-i tjes verdiepten!) Maar goed, dat onde boe- lijk altijd slagende detective. Daarom haal moest door de zich wijzigende het detective-verhaal op roede gronden het heldendicht van Ie detective genoemd kunnen wor- ien. Welke aanduidingen we -chter ook gebruiken, de term .sprookje", noch het edele woord heldendicht" kunnen het feit ver- loezelen, dat het detective-verhaal ■ntstaan is op de basis van de oude Joeven-vertellingen, waarvan de oor sprong zich In het grUze verleden erliest. Het oude boeven- erhaal, dat in we ten gebaseerd was ■>p het vertrouwen in de kracht van de straffende overheid, en In de overwin ning van het recht »ver het onrecht (welke twee bouw- *wen vaLlT parallel! liepen) heeft bij volgens het doorbreken van andere inzichten misdrijf. na de Franse revolutie een totaal kan een werkelijk detective-verhaal ander fundament gekregen. Het niet worden gebrt TOCH IS HET ZO! smaak van het publiek worden vangen door andere mlsdadlgers- lectuur, waarin de ontluisterde over heid, die tot nu toe de rol van wrekende gerechtigheid had gespeeld, van geen enkele betekenis meer waa. Voor baar kwam een andere figuur in de plaats, op wie het geloof In alwetendheid en almacht (in de menselijke betekenis van het woord) kon worden overgedragen en die het kon opnemen tegen de meest geslepen misdadiger. Want, willen we een ka rakteristiek van het detective-verhaal geven, dan behoren twee belangrijke kenmerken niet te ontbreken. Ten eer ste Is de speurder ln heerlijk. en ver- sprake zijn van een Ingrediënten meer Intellectuele deel van het lezers publiek kon In de primitieve boeven- literatuur geen genoegen den. De behoefte Daarom kan vertelling van Wilhelm Hauff „Abner. der Jude, der nicht* geseben hat" uit 1827 onmogelijk als het zich met mis- eerste detectiveverhaal worden aan- hler niet breedvoerig uitweiden c door het scherpzinnig leien van I beklemmende feit, dat psychole- sporen op de rrond e gen deze behoefte zien als een pty- weggelopen paard chologlsche noodzaak, stoelend op de teef weliswaar nauwkeurig angstgevoelens van de lezer ten aan- zien van zijn eigen criminele moge lijkheid- Een dergelijke breedvoerig heid sou hoogst onwellevend lijn ten opzichte van eminente mannen, zoals Lincoln, Briand, Roosevelt, Baldwin. Coolidge, Churchill en Colijn, van wie beschrijven, maar aangezien geen dezer dieren zich aan de arm der wei heeft onttrokken, valt dit verhaaltje buiten het besproken genre. De eerste werkelijke detective kwam In 1841 van de hand van Edgar Allan Poe. Daarover een volgende keer. De Sociaal-economische raad heeft het advies, dat hij met betrekking tot de hoogte van de ziekenfondspremie voor 1960 aan de minister van sociale zaken heeft uitgebracht, aangetekend dat hij bij het bepalen van een premie van 4.9 procent van is uitgegaan, dat de verho ging van de honoraria der medewerkers voor 1960 door de minister zal worden goedgekeurd. Zoals bekend bereikten de medewerkersorganisaties onlangs over een dergelijke verhoging overeenstem- ning met de Ziekenfondsraad. Mocht de 'minister 'zijn goedkeuring «venwel niet aan die verhoging geven ;n mochten dientengevolge de uitgaven van de ziekenfondsen op een lager peil komen te liggen, dan moet het door de S.E.R. vastgestelde premiepercentage dienovereenkomstig worden verlaagd, al dus de aantekening in het advies. Nu minister Van Rooy (soc. zakenj in derdaad niet voornemens blijkt de ver hoging der honoraria als door partijen overeengekomen, goed te keuren, doch reeds een deel van de medewerkers tot een akkoord over temporisering van d( verhoging (per 1 januari de helft en pei 1 juli de rest) is gekomen, is het dus mo gelijk dat de uitgaven van de zieken fondsen geringer worden. Dat zou vol gens de S.E.R. moeten betekenen dat de premie overeenkomst lager dient te wor den dan 4.9 procent. Het is evenwel in laatste instantie de minister, die over d< premiehoogte heeft te beslissen, Oosterbeek krijgt kalielzweefbaan In zijn gisteravond gehouden vergade- ng heeft deg eimeeniteraad van Renkutn veeloten vengunning te verlenen vot lanleg van een kabelzweofbaan op de litspawndmg ,,De Westenbouwlng" te )o®terbëek. De gemeente Rcnkum zal 13 irocent van de opbrengst ontvangen, ge consolideerd voor de eerste vijf jaren. De overeenkomst wordt aangegaan voor .-ijftig Jaar. De kabelbaan zal volgend jaar worden aangelegd. (Advertentie.) Nooit meer angst voor brandend maagzuur als U maar Rennies bij de hand hebt. 'n Wonder, wat Rennies voor U doen dadelijk! De snerpendste pijnen worden onmiddellijk gedoofd, hoe hardnekkig Uw kwaal ook is. Een zegen, dat er zo'n af doend middel bestaat. Als beproefd erkend «n geroemd door duizenden zuurbrand- lijdere. De raad staat op het standpunt dat, oorzover deze werknemers voor 1 no vember voorzieningen in de vrijwillige sector hebben getroffen, deze situatie moet worden aanvaard en dat geen maat regelen moeten worden getroffen op grond waarvan hun geëindigde verplich- verzekering zou kunnen worden ge continueerd. Hij adviseert verder te be palen, dat de wijziging van de loongrens lanzien van hen, die op 31 oktober reeds verzekeringsplichtig waren, geacht wordt met ingang van i november in werking te zijn getreden. Indien het voor- enmen tot deze wijziging met terugwer kende kracht op korte termijn wordt be kend gemaakt, mag worden aangenomen, dat de bedrijfsverenigingen zullen hande- len alsof deze wijziging reeds tot stand gekomen, aldus de S.E.R., die ten ien van de dagloongrens adviseert deze voor de premiebetalingen en uit keringen té stellen op twintig gulden (nu negentien) met ingang van i januari i960- Resoluties over kernproeven j~^E SPECIALE afgevaardigde van de V.N. voor Hongarije, de Nieuwzeelander sir Leslie Munro, heeft om behandeling van de Hon gaarse kwestie door de Algemene Vergadering gevraagd. In de onder drukking in Hongarije is geen wijzi ging gekomen, zo gaf hij als reden op. In kringen van de V.N. werd ver klaard, dat sdr Leslie een rapport over deze kwestie had voorbereid. Verwacht werd dat zijn verzoek mogelijk vandaag reeds door de agendacommissie zou wor den behandeld en dat de Algemene Ven gade-ring de volgende week zijn verslag zal aanhoren, Sir Leslie, die vorozitter van de Al gemene Vergadering is geweest, heeft geen toestemming kunnen krijgen om naar Boedapest te reizen maar hij heeft in het afgelopen jaar gegevens verza meld over de toestand in Hongarije. De Amerikaanse afgevaardigde bij de VJ4, Henry Cabot Lodge, gaf later een verklaring uit, waarin gezegd werd dat de Ver. Staten het verzoek van Munro zouden steunen. „De Assemblee moet zichkrachtig uit spreken tegen het onmenselijk optreden jegens de Hongaarse bevolking", aldus Cabot Lodge. commissie der Verenigde Naties een beroep gedaan op alle landen om geen proeven met kernwapens te nemen. In de ontwerpresolutie wordt ook ge pleit voor het op korte termijn tot stand komen van een internationale overeen komst betreffende een algehele staking van de proeven met kernwapens. De Indiase ontwerpresolutie werd kort na de indiening door twee andere lan den gesteund. Japan, Zweden en Oostenrijk hebben een ontwerpresolutie ingediend, waarin de Algemene Vergadering haar hoop uitspreekt dat de V.S., Engeland en de Sowjetunie hun overleg over een even- tueele staking der kernwapenproven „intensiever zullen voeren, opdat op korte termijn overeenstemming kan den bereikt". Voorzitter van liet C.S.V ,V.: Prijspolitieke consequenties zijn eveneens niet uitgesloten IN HOEVERRE dient het element van coördinatie, dat wil zeggen een onderlinge aanpassing van de loonregelingen naast de differentiatie een rol te spelen bij het gewijzigde loonbeleid? Tot dusverre is ten on rechte het accent tamelijk sterk komen te vallen op de wenselijkheid van alleen maar differentiatie. Het komt mij voor dat een zekere onderlinge aanpassing van loonregelingen in beginsel onvermijdelijk is en ook bij een beleid gericht op meer differentiatie niet uit het oog mag worden verloren. Dit zeide vandaag mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal sociaal werkgeversverbond, in de rede die hij in Schcveningen hield op de algemene vergadering van zijn organisatie. Mr. de Graaff wees er op, dat op de arbeidsmarkt van oudsher een onder linge beïnvloeding van de loonhoog- te in de verschillende bedrijfstakken plaats heeft. Het lijkt mij dan ook nodig dat in de komende maanden dit aspect nader de aandacht krijgt, aldus de C.S.W.V.-voorzitter, die in dit verband zeide er begrip voor te hebben, dat het meer tot gelding brengen van coördinattie bepaalde prijspolitieke consequenties kan mee brengen. Tevens uitte hij zijn bezorgheid over de ontwikkeling in 1960, die zijn inziens zal kunnen leiden tot een ovenbesteding in de consumptieve sfeer. Bovendien zou, aldius mr. De Graaff, door een te sterke stijging van onze arbeidskosten onze exportpositie en daarmee de werk gelegenheid gevaar lopen. Medezeggenschap De voorzitter van het CB.W.V. ver klaarde zich verder een tegenstander van de voorgestelde gepremieerde spaar regeling. Mijns inziens behoort de voor naamste bron van eigendomsvorming de eigen besparing uit het gewone inkomen te zijn, zo zei hij. De taak van de over heid behoort daarbij beperkt te blijven tot het scheppen van een voor de be sparingen gunstig klimaat. Eveneens verzette mr. De Graaff zich tegen de medezeggenschap in de onderneming zoals die in Protestants-christelijke en socialistische kring wordt gepropageerd, al verklaarde hij tevens, dat het C.S.W.V. medezeg-genschap in de zin van mede weten en mede-spreken een eis van de hedendaagse tijd acht. Waarin ligt echter de fundering van een verlangen naar medezeggenschap in de zin van mede beslissingsrecht?, aldus vroeg hij zich af. In de vergadering voerden verder het woord de heer Roger de Staercke, af gevaardigde beheerder van het Verbond der Belgische nijverheid over de ontwik keling van de Europese eeonomische ge meenschap en prof. dr. J. Tinbergen uit Rotterdam over het vraagstuk der min der ontwikkelde gebieden. De eerste pleitte voor een doeltref fende Europese integratie, de tweede verdedigde het verlenen van krachtige en efficiënte steun aan de economisch en sociaal zwakke landen. Cln/if/ti/i/wie 7/Ucfy VERSLAAT VERKOUDHEID EN GRIEP India heeft gistei de politieke Ardjoeno, een tijger van een half jaar in Artis, bezorgde een wandelaar in deze Amsterdamse dierentuin de schrik van zijn leven. Hij zag het dier in een boom klauteren de ketting en de oppasser zag hij niet. En dus dacht hij met een loslopend wild dier te doen te hebben. Terwijl Ardjoeno toch niet an ders deed dan een speels jong tijgertje nu eenmaal graag doet Chroesjtsjef ziet echter grote voordelen Van een onzer redacteuren.) 'oor de bewapeningswedloop bestaan m niet het zich verliezen in pogingen im een beperkte ontwapening tot tand te brengen. VOORMET NA ning", meent hij waarschijnlijk wat hij zegt, omdat elke stap in die richting alleen de Sowjetunie voordeel kan brengen. Ontwapening is het toverwoord van de toekomst, dat voor Chroesjtsjef een machtig wapen kan worden in de door hem gewenste economische wedijver, die de bewapeningswedloop moet vervangen. Harry Schwartz heeft in de New York Times op drie grote voordelen voor de Sowjetunie ge wezen: 1. zij zou kunnen omschakelen op de produktie van consumptie goederen om aan het verlangen naar een hogere levensstandaard te voldoen; 2. een verbetering in de internationale situatie zou een ket tingreactie tot gevolg hebben, leidend tot massale werkloosheid en neergaande conjunctuur in de „kapitalistische" landen; en 3. deze lan den zouden nieuwe afzetgebieden in het communistische blok moeten zoeken, zelfs al zou dat met het verstrekken van grote kredieten ge paard moeten gaan. Nu wordt de soep nooit zo heet gegeten als zij wordt opgediend. De communisten verwachten al meer dan veertig jaar, dat de kapitalisti sche wereld als een kaartenhuis zal instorten en de voorspellingen, die Chroesjtsjef van tijd tot tijd laat horen zijn dus bepaald niet nieuw. Hetzelfde geldt voor het totale ont wapeningsplan, dat hij aan de Alge mene vergadering van de Verenigde Naties heeft voorgelegd. Litwinof heeft in de dertiger jaren reeds een plan gelanceerd, waarmee dat van Chroesjtsjef verdacht veel overeen komst vertoont. Dit neemt echter niet weg, dat de omstandigheden in de wereld zodanig zijn veranderd, dat de papieren van Chroesjtsjef er veel beter voorstaan dan die van Litwinof. „EVENWICHT" wapens groeien nog steeds in kracht en worden al maar duurder, bijna on betaalbaar. Er zijn twee wereldmach ten. die aan elkaar gewaagd zijn en de balans in evenwicht houden. Beide mogendheden hebben er belang bij te verhinderen, dat een derde wereld macht (communistisch China) dit evenwicht komt verstoren. Niettemin blijft de wereld voorlopig verdeeld in twee kampen, geïnspireerd door twee tegenstrijdige systemen. Een oorlog zou „totaal" zijn en geen overwinnaar en overwonnene kennen. Slechts de miljardenbevolking van Azië zou wel licht voor een deel de slachting over- Auto tegen trein Omstreeks kwart over zes gisteravond is op een onbewaakte overweg tussen Boxtel en Veghd nabij Liempde een personenauto tegen een goederentrein ge reden. De auto word ongeveer 25 meter meegesleurd en werd zwaar beschadigd. De bestuurder, A. P. M. M. uit Boxtel, kwam met de schrik vrij. Ook de groeiende invloed van de wereldopinie is van groot belang. En die voelt wel wat voor ontwapening. Men beschouwt wapens als een last, als een noodzakelijk kwaad, dat zo gauw mogelijk uit de wereld moet worden geholpen. Maar men realiseert zich niet, dat ontwapenen op zichzelf geen zin heeft, zolang de oorzaken van de bewapeningswedloop niet wor den weggenomen. WANTROUWEN "C"VENEENS IN de New York Times vooral eenheid, heeft Salvador de Maderiaga, ïr»»»» die in 1932 Spanje vertegenwoordigde op de ontwape ningsconferentie van de Volken bond, het probleem van een doeltref fende controle op ontwapening aan gesneden. Zonder controle zou een akkoord het papier niet waard zijn, waarop het ge schreven staat, zegt hij, maar anderzijds vergroot elke con trole de oorzaak van alle bewape ning. En die oor zaak is: wantrou wen in de bedoe lingen van de ander. Controle berust dus op wantrouwen. En als men be denkt, wat er nodig is voor een doel treffende controle, zelfs maar van een beperkte ontwapening, dan is het dui delijk, dat de communistische landen haar nooit zullen accepteren. De Maderiaga vraagt zich af, hoe men een akkoord kan verwachten over betrekkelijk kleine zaken betref fende ontwapening, als men geen overeenstemming kan bereiken over de grote en wezenlijke kwestie (de strijd om de macht), die de werke lijke reden tot bewapening is. Als enige weg ziet hij dan ook het rich concentreren op de redenen, die systeem te vernietigen. Van zijn kant kan het Westen de leiders van deze communistische mogendheden dus nooit vertrouwen, tenzij het commu nisme zich tot iets anders ontwikkelt. Vrede, gebaseerd op wederzijds ver trouwen, moet voorafgaan en niet het resultaat zijn van ontwapening. En vrijheid dient weer aan de vrede voor af te gaan. Hoe kan er dus van vrede sprake zijn, zo lang de onderdrukte volken niet bevrijd zijn? Zo lang zij niet vrij zijn, zullen zij naar vrijheid streven en zullen hun onderdrukkers wapens nodig hebben om ben in be dwang te kunnen houden. Dit alles betekent vanzelfsprekend niet, dat niet over een beperking van de bewapening moet worden onder handeld. Maar daarmede moet men niet volstaan. Het komt er op aan, dat men in de vrije wereld gebruik maakt van het algemene verlangen naar ontspanning, naar vrede en naar vrijheid om de Sowjetunie te dwingen, de oorzaken van de spanning en de dreiging in de wereld weg te nemen. Want zo lang er geen vrijheid heerst, kan er geen vrede zijn en zonder vrede 'kan er geen sprake van ont wapening zijn. ZELFGENOEGZAAMHEID kent, de vrije wereld wel de vrij heid, maar niet de noodzaak van eenheid begrijpt. In het Westen ge- Het gewijzigde niet in toestand van zelf genoegzaamheid van de vrijheid, die als zo'n kost baar bezit wordt beschouwd. Men betreurt, dat er andere volken zijn, die niet in vrijheid leven, maar reali seert zich tege lijkertijd niet, dat het gebrek aan eenheid uit de ja- wereldoorlog er de rzaak i De overwinning, als die er is, zegt De Maderiaga, zal behaald worden door die zijde, welke er in slaagt, de synthese tussen vrijheid en een heid te bereiken. Helaas schijnt men dit in de vrije wereld nog niet hele maal te begrijpen. Zelfs in Enropa niet, dat toch zo'n harde les heeft gehad. Eendracht maakt macht. Maar nog nooit heeft dit gezegde een diepere betekenis gehad, dan in deze bewogen tijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5