Jlicume ^Teiïtsrtje Ifoumnl Ambtenarenbonden wijzen voorschot van 3 pet af Tien gewonden bij aanrijding Belangrijke Engelse concessie aan Bonn Fransen brengen in 1960 miljoen man op de been Dekschuit sloeg los in het Kanaal Beschikking verkoop van pocketboeken DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigdie jaargang no. 11723 Dr. E. DIEMER CHRISTELIIK-NATIODIAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „f tantoattich Uahtblmn mgn hert ia tfghcnspocl" Loongrens en PREMIE ZIEKENFONDS HOGER A TWEESTROMENLAND Zie pagina 9 JUSTITIE in de Kamer Zie pagina 11 Geen salarisverhoging voor maart Vanmorgen vroeg zijn op het kruis punt Zuiderparkweg—Oldegaarde te Rot terdam een busje en een personenauto met elkaar in botsing gekomen, waardoor tien mensen zijn gewond. Acht van hen werden naar het ziekenhuis overgebracht. In het busje zaten zeven personen. De 53-jarige voorman J. Struik uit Zwijn- drecht kreeg een schedelbasisfractuur, de 25-jarige voorman A. Huismans, eveneens uit Zwijndrecht een gebroken been. Vier andere inzittenden werden licht gewond Deze waren afkomstig uit Rotterdam. Dordrecht en Zevenbergen. De bestuur der werd ter plaatse door de G.G.D. be handeld. Twee inzittenden van de personenauto, roerder J. S. van der Spek •n diens 24-jarige zoon, een liepen een hoofdwond en en op. De derde inzitten- ito werd lichtgewond. Menzies zal spreken over N.-Guinea De Australische premier Robent G. Menzies heeft heden te Canberra ver klaard, dat het vraagstuk van Nieuw- Guimea ongetwijfeld ter sprake zal ko men bij de besprekingen, die hij volgende week zal voeren met Sukarno. Hij zal een bezoek van zes dagen aan Indonesië brengen. de 47-jarige uitv uit Rotterdam e classificeerder. Georganiseerd 1 dec. weer overleg zal op bijeenkomen de (Van onze sociaal-economische redactie.) AANGEZIEN voorlopig de trend van de loonsverhogingen i schillende bedrijfstakken nog niet is vast te stellen, is er in het ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken nog geen akkoord bereikt over de salarisverbetering voor het overheidspersoneel. In de gisteren te Den Haag gehouden vergadering van de centrale commissie voor het georgani seerd overleg heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxo- peus, voorgesteld een voorschot van drie procent toe te kennen op de uiteindelijke salarisverhoging die wel niet voor maart rond zal kunnen zjjn. De minister herinnerde ter vergadering nog eens aan het debat over de sociaal economische iegenngsnota in de Tweede Kamer, waarbij toen van regeringszijde was gesteld dat de salarisverbetering voor het overheidspersoneel afhankelijk zou worden gesteld van de trend der loonsverbeteringen in het vrije bedrijfs leven. De verwachting was toen dat die trend we tegen het einde van het jaar bekend zou zijn, wanneer er voldoende loonsverhogingen tot stand waren geko men om haar af te lezen. Daar deze verwachting, nu in nog maar een gering aantal bedrijfstakken loonsverbeteringen zijn geëffectueerd, niet is uitgekomen, kan er van het berekenen van een per centage, dus nog geen sprake zijn. Maar omdat er zekere verwachtingen zijn ge wekt bij het overheidspersoneel, leek het de minister redelijk, in afwachting van de trend, een voorschot toe te ken nen, ingaande 1 januari aanstaande. In maart, misschien al februari, zou dan Moskou: ook topgesprek over Duits vredesverdrag HET RUSSISCHE persbureau Tass deelde gisteravond mede, dat voor aanstaande kringen in de Sowjetunie ervan overtuigd zijn, dat de regeringshoofden op de komende topconferentie tussen Oost en West een vredesverdrag met Duitsland zullen uitwerken. Dit is de eerste officiële bekendmaking, dat Rusland een dergelijk ambitieus programma verwacht voor de topconferentie, waaraan zal worden deelgenomen door Eisen hower, Chroesjtsjef, Macmillan en De Gaulle. In de officiële verklaring van Tass wordt gezegd, dat het belangrijkste wat nu nodig is. de liquidatie is van de over blijfselen van de Tweede Wereldoorlog. Dit kan, aldus Tass, alleen worden be reikt door het afsluiten van een vredes verdrag met de beide Duitse staten of met een van beiden. De verklaring ging gepaard met een felle aanval op bondskanselier Adenauer, die Volgens Tass druk bezig is de be ëindiging van de koude oorlog tegen te werken. Juist nu enkele landen in hun betrekkingen weer wat nader tot elkaar zijn gekomen, gaat Adenauer deze weei vertroebelen, meent het Russische pers bureau. Twee recente interviews van Adenauer voor Engelse bladen worden door Moskou bijzonder op de korrel genomen. Adenauer zou daarin, zo luidt de Russische beschuldiging, het Berlijnse vraagstuk totaal verdraaid hebben, waarbij hij alles in een verkeerd dag licht stelde. Engelse concessie Intussen werd uit Londen dat de Engelse regering Adenauer een belangrijke concessie heeft gedaan. Mac millan zou „der Alte" hebben beloofd, af te zien van zijn bekende plan, dat voorziet in de instelling van een inter nationale zone aan beide zijden van het IJzeren Gordijn in Midden-Europa. In deze zon zouden slechts in beperkte mate strijdkrachten aanwezig mogen zijn. Chroesjtsjef is een voorstander van dit plan, Adenauer is er fel op tegen. Macmillan en Adenauer zouden het erover eens zijn geworden, dat instelling van een dergelijke zone alleen In het kader van een uitgebreider ontwape ningsplan kan worden besproken. Topagenda Macmillan en Adenauer zijn het ook eens geworden over de agenda voor het topgesprek Oost-West, die aan de andere deelnemers zal wor den voorgelegd. De agenda luidt: 1. ontwapening; 2. de kwestie Duitsland inclusief Berlijn; 3. de betrekkingen tussen Oost en West in het algemeen. Waarnemers wijzen erop, dat door deze samenstelling beide staatslieden hun zin hebben gekregen. Adenauer wenste «leeds ontwapening als nummer 1 op de agenda, terwijl Madmillan voor de Ber lijnse kwestie, die Adenauer vrijwel ne- leerde, een belangrijke plaats op de Henda eiste. De Westduitse regering schijnt giste- f*n ook te hebben toegezegd, dat de zes landen van de Euromarkt geen politiek verbond zullen gaan vormen binnen het Atlantisch verbond. Engeland wenst de Westeuropese unie le versterken en deze instantie ook te bestemmen voor toe komstig politiek overleg tussen Enge land en de zes Euromarktlanden. Engeland ziet hierin blijkbaar een mo gelijkheid, een openlijke handelsoorlog tussen de Zes en de Zeven te vermijden. Tevens wenst het de Westeuropese unie te gebruiken om te voorkomen, dat de deur van Europa voor de Engelse neus wordt toegeslagen. Naar verluidt hebben Adenauer en von Brentano de Engelse suggestie gunstig ontvangen. Adenauer is gisteravond de gast ge weest van sir Winston Churchill. Niet onderhandelen De Amerikaanse oud-minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft gisteren in Washington voor vertegen woordigers van de parlementen der NAVO-landen gewaarschuwd tegen on derhandelingen over Berlijn. Hij noemde dit een blunder van de Amerikaanse regering, daar Chroesjtsjef in wezen niets toegeeft, terwijl de westelijke toe geeflijkheid inzake een onderhandeling wijst op een terugtocht en een aanvaar ding van de Russische voorwaarden. Elke overeenkomst met Rusland over de toekomst van Berlijn houdt geallieerde concessies in en stelt de stad open voor communistische overheersing, aldus Dean Acheson. nader over de definitieve salarisverbe tering gesproken kunnen worden. Het voorstel van de minister onder vond weliswaar waardering bij de ver tegenwoordigers der ambtenarenorgani- saties, doch van deze zijde meende men niet onmiddellijk op deze suggestie te moeten ingaan. De representanten der organisaties deden vervolgens tegenvoor stellen, waarover men discussieerde. Ten slotte kwam men overeen tegen I de cember opnieuw bijeen te komen om na der over het een en ander van gedachten te wisselen. Tot zolang zullen partijen zich nader over de wederzijdse voor stellen beraden. Dat de ambtenarenorganisaties de drie procent-regeling niet hebben aan vaardt. heeft als voornaamste reden dat deze regeling voor de zwakste groepen toch nauwelijks soulaas zou bieden. Bovendien blijft nu evengoed de mogelijkheid open. dat per l ja nuari de ingangsdatum die de mi nister voor de drie procent wilde la ten gelden andere en betere resul taten zullen worden geboekt. Overi gens is men met die eerste januari niet erg gelukkig. Men streeft er naar. dat de overeen te komen regeling zr mogelijk met terugwerkende kracht zal ingaan. VISSERIJOVERLEG De Londense conferentie van deskun digen op zeerecht- en viss-erijgebied. is gisteren geëindigd. Een Britse woord voerder verklaarde dat de besprekingen .?n onderdeel zijn geweest van het over leg dat gaande i6 over de zeencchtconfe- rentie van de V.N„ die volgend jaar in Genève. wordt gehouden. Triest beeld uit Nana, een stadje op Okinawa, nadat de tyfoon „Emma" straten en huizen in een verwoestende minuut is gepasseerd. Wind stoten van meer dan 160 km per uur joegen het water bijna 2 meter hoog door de straten, sleurden twee mensen de dood in en vernielden meer dan 350 huizen. Grond speculaties in Deltagebied Zijn er wilde grondspeculaiies in he toekomstige Deltagebied? Zijn onder meer grote buitenlandse ondernemers ge gadigden voor de aankoop van gro in dit gebied, die zij voor massarecr willen bestemmen? De heer S. Posthumus heeft, als lid van de Tweede Kamer, aai de ministers van binnenlandse zaken, vai verkeer en waterstaat en van volkshuis vesting en bouwnijverheid, aan de staats nomische zaken schriftelijk gevraagd, of de berichten hierover juist zijn. Hij vraagt verder, of de regering dergelijke wilde ontwikkeling met be trekking tot de bestemming van de re creatiegebieden in het toekomstige Delta- gebied aanvaardbaar acht en zo welke maatregelen zij denkt te ner MILITAIRE BEGROTING DE REGERING-DEBRE heeft de Franse militaire begroting voor 1960 bij de Nationale Vergadering ingediend, die haar (gisteren) in be handeling nam. De begroting voor ziet in een leger ter sterkte van een miljoen man, waarvan de helft in Algerije wordt gelegerd. De uitgaven voor 1960 worden op 1.650.000 miljoen frank (oude waarde van ongeveer een cent) geschat, hetgeen 61.000 miljoen frank meer is dan voor 1959 werd uitgetrokken en 16 000 miljoen meer dan hetgeen dit jaar daadwerkelijk, naar ver wachting, voor militaire doeleinden zal worden uitgegeven. Minister van landsverdediging Pierre Gulllaumat verklaarde dat een van de voornaamste redenen voor het stijgen van de militaire uitgaven van 1959 boven het geschatte bedrag gelegen was In de beslissing om 43-000 dienstplich tigen langer onder de wapenen te hou den, dan aanvankelijk het voornemen was geweest, dit als gevolg van de campagne in Algerije! In de begroting voor 1960 zijn grote be dragen uitgetrokken voor de ontwikke ling van de Franse atoombom, de ver vaardiging van vliegtuigen voor het af werpen van kernwapens en het maken van raketten. De begroting voorziet in modernisering van de gebruikelijke bewapening van het leger, hetgeen het voeren van doel matiger acties in Algerije mogelijk zal maken, indien de campagne aldaar moet worden voortgezet In 1960 zullen 160 lichte vliegtuigen en 27 hefschroefvliegtuigen aan de lucht macht worden toegevoegd. Er zijn boven dien bestellingen geplaatst voor nog 96 helikopters. De termijn van eerste oefening blijft be paald op 27'A maand. Minister Guillaumat verklaarde echter, dat de regering dit punt mogelijk nog in overweging zal Toen prins Bernhard gisteren in Wenen uit het vliegtuig stap te, was het een prettige verras sing voor de Weners dat prinses Irene hem vergezelde. De Prins zal vrijdag en zaterdag het con gres van de Europese stichtvig voor cultuur presideren. Zater dag zal hij de Erasmusprijs uit reiken aan prof. dr. Karl Jas pers uit Bazel en de Fransman Robert Schuman. Doodgedrukt door sneeuwlaag De 15 jaar oude Zwitserse jongen Jakob Gliezendanner uit Ebnat is gisteren het slachtoffer geworden van de sneeuwpop die h(j wilde maken. Hy rolde zichzelf door de sneeuw om de romp van een sneeuwpop zo vlug mogeiyk klaar te heb ben. doch hij deed dit op een helling en werd ten slotte doodgedrukt door massa sneeuw die hij al rollende om zich heen had verzameld. De Jongen was het eerste slachtoffer van de sneeuw die dit seizoen in Zwitser land is gevallen. Kustvaarder 'in moeilijkheden OP DE NOORDZEE en in het Kanaal hebben zich in de afgelopen nacht tengevolge van de zware storm twee ongevallen met schepen voorge daan. In het Kanaal brak vannacht een sleeptros van een motordekschuit, die door de zeesleepboot Titan van het N.V. bureau Wijsmuller te IJmui- den van Vlaardingen naar Falmouth aan de Engelse zuidkust werd ver sleept. waardoor de schuit in de zui- derstorm afdreef in de richting van de kust bij Dover. Twee andere schui ten bleven aan de Titan vastzitten. De Nederlandse kustvaarder Geziena Hendrika van de rederij J. en H. Dam- hof uit Delfzijl kreeg gistermorgen ter hoogte van Lossiemouth aan de Schotse kust te kampen met een de fecte stuurinrichting, waardoor het schip de gehele dag stuurloos bij de gevaarlijke rotsachtige Schotse kust heeft rondgedreven. De losgeslagen dekschuit, was geladen met stalen pijpen en had twee mannen als runners aan boord. De mannen 6laaa den er in het zware anker van de schui1 uit te werpen, waardoor het vaartuig op Rapport aan V.N. De Belgische minister voor Kongo en Roeanda-Oeroendi. De Schrijver, heeft verklaard dat als België zich terugtrekt uit Roeanda-Oeroendi. een „feodale klasse, een oligarchie, haar denkbeelden aan de rest van de bevolking zou opdringen" Op de tweede dag van het debat in de Kamer van Volksvertegenwoordigers zei de minister dat België op de volgende bij eenkomst van de beheerschapsraad der V.N. een formeel rapport over de toestand zal uitbrengen. „Wij hebben reeds gezegd dat wij zullen pogen steun te krijgen voor een ontwikkelingsprogram dat te gelege ner tijd aan de beheerschapsraad zal wor den voorgelegd. Als de missie van deze raad, die van plan was volgend jaar hel mandaatgebied te bezoeken, eerder daar heen wil gaan dan zullen alle partijen in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers zich daarover verheugen". Minister Visser confereerde met Herter De Nederlandse minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft gisteren in Wa shington gepleit voor een nauwere sa menwerking in de NAVO tussen de gro te en de kleine mogendheden op het ge bied van de defensie. De minister deed dit na een bezoek te hebben gebracht aan de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Hertcr. Dit beleefd heidsbezoek duurde twintig minuten. Tijdens zijn verbiyf in de Verenigde Staten heeft minister Visser verscheide ne militaire installaties en instellingen bezocht, waaronder de Tanceerinrichting op Cape Canaveral. Voorts heeft hü besprekingen gevoerd met de Amerikaanse minister van de fensie, McElroy en hoge functionarissen van diens ministerie over v aagstukken betreffende de Nederlands-Amerikaanse militaire samenwerking. In het byzon- der heeft de minister met zyn Ameri kaanse ambtgenoot de vooruitzichten van de Amerikaanse steun aan de Ne derlandse defensie-inspanning bespro ken. Toch strafport als cent te weinig is geplakt In verband met tegenstrijdige berichten jmtreni de behandeling van binnenlandse brieven boven 20 t/m 40 gram, die met een bedrag van 24 cent zijn gefrankeerd, deelt de PTT mede, dat een besluit om bij de uitreiking van dergciyke brieven geen port te heffen, niet is genomen. Bij frankering met 24 cent worden deze brie ven dan ook met het minimum strafport van 10 cent belast. De maatregel om portheffing in het be doelde geval achterwege te laten, werd onlangs wel in overweging genomen, doch niet tot uitvoering gebracht. een halve mijl ten oost-zuidoosten van de haveningang van Dover stil kwam te liggen. De reddingboot van Dover voer uit, maar de twee opvarenden van de dek schuit bleven aan boord, daar de sleep boot Titan in de loop van deze morgen weer naderbij zou komen om te trachten met een nieuwe sleepdraad contact mei Wrijving China- Indonesië De ambassade van rood China te Djakarta heeft in een bekendmaking aan de pers bij de Indonesische rege ring aangedrongen op beëindiging van de maatregelen tegen de Chinese han delaren en te kennen gegeven, dat China met alle macht de Chinezen in Indonesië zal steunen wanneer hun rechten worden geschonden en per soonlijke eigendommen in beslag ge- Hierop heeft een woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenland se zaken te kennen gegeven, dat de Chi nese verklaring uitdagend was, en hij het het dreigement horen, dat de Chi nese regering elke handeling moet ver mijden, die anti-Chinese stemmingen kan wekken. Indonesische regeringsambtena ren, die betrokken waren bq „exessen" in West-Java, werden reeds aangehou den cn de regering nam stappen om der- geiyke voorvallen te voorkomen, aldus de woordvoerder. Intussen heeft Sukarno het verbod voor buitenlanders om handel te dryven bevestigd. De Chinese handelaars mogen echter hun huis behouden tenzq het le ger om veiligheidsredenen anders be slist. Waar mogelijk kunnen de Chinezen in dienst komen van Indonesische coöpe raties. die de winkels zullen overnemen. De Indonesische en Chinese verklarin gen wijzen op een kloof in de betrek kingen. Ook in nationalistisch China heeft het Indonesische opbreden ontstem ming gewekt. De voorzitter van de com missie voor overzeese zaken te Taipeh heeft de Indonesische regering gelaakt wegens haar wreed geweld tegen Chi- Censuurrapport Nieuw-Guinea De onafhankelijke commissie van on derzoek naar het voorkomen van on wettige censuur in Nederlands Nieuw- Guinea heeft haar rapport wat de mate riële inhoud betreft, gereed. Zij houdt zich thans bezig met de technische samenstelling cn hoopt hiermede in de volgende week klaar 1 de dekschuit De toestand r de i boord van de schuil i de i ling rlijk. De sleepboot Diligent uit Dover, die assistentie zou verlenen en zou trachten de schuit binnen te slepen, kon de haven van Dover door het storm teer niet verlaten. Vannacht is uit IJmuiden de zeesleep boot Simson, eveneens van N.V. bureau Wijsmuller, vertrokken om de Titan bij te siaan. Volgens de kapitein van de Titan is de dekschuit van de sleepboot losgebro ken, doordat de sleepdraad in een op de zeebodem liggend wrak terecht kwam en vast liep. De drie lichters waren elk af zonderlyk met een sleepdraad aan de Titan verbonden. De sleepdraad naar de middelste van de drie dekschuiten is in het wrak gelopen en gebroken. De Cy cloop zal de drie lichters overnemen c doorslepen naar de westkust van Afrika Gaziene Hendrika De 494 ion metende Nederlandse kust vaarder Geziene Hendrika heeft giste ren de gehele dag onder de Schotse oost kust rondgedreven. Aan boord bevon den zich negen mannen en een vrouw, die zich voor een wanhopige situatie gesteld zagen. Gisteravond heeft de Geziene Hen drika, die zich de gehele dag met een noodstuurinrichting varende heeft weten te houden, om de hulp van een sleep boot gevraagd. De situatie was'gister avond uiterst precair. Er werden vuur pijlen afgeschoten, waarop vele kleine boten van de kust te hulp kwamen om de Geziene Hendrika mogelijke steun te verlenen. De scheepjes moest het echter tegen het barre stormweer afleggen. Kort na middernacht gelukte het di 120 ton nietende Schotse trawler Dunkitj het Nederlandse schip, dat naar de rif- fenkust van Oost-Schotland afdreef, te bereiken. De trawler seinde naar de kustwacht in Wich dat hij zou proberen de Geziene Hendrika op te slepen naar Buckie, een haven ongeveer 25 km ver der. Een reddingboot was reeds in de ■apport :al overhandigen. E. H. Toxo- Zacht weer De Bilt verwacht tot vrijdag- Zacht weer met veel bewol king en enige regen of mot- Matige tot krachtige cn langs de kust tijdelijk harde zuidelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur.) HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur rindsUI zo 4 dndsUl Staatssecretaris vraagt advies TAe staatssecretaris van economische zaken heeft, mede namens de staatssecretarais van onderwijs, kun sten cn wetenschappen, aan de com missie adviezen vestigiiigsregelingen van de Sociaal-economische raad ad vies op korte termijn gevraagd over het ontwerp vestigingsbesluit voor het bockverkopcrsbedrijf. waarin de verkoop van pocketboeken uitsluitend blijft voorbehouden aan boekhandela- Dr staatssecretarissen hebben beslo ten de werking van de vestigingsbeschik king 1958, die op 29 november van het vorige jaar voor de duur van een jaar werd afgekondigd, met een half jaar te verlengen. Zij zal dus nu aflopen op 29 mei 1960. De staatssecretarissen hebben dit be sluit genomen om een uitspraak van de Hoge Raad over deze materie af te wach- Niettemdn achten de st; sen het gewenst, dat de voorbereiding van een eventueel vestigingsbesluit voort gang vindt. Bestaat er- over de wenseiykheid van een vestigingsbesluit weinig verschil van mening, de vraag of de verkoop van zg pocketboeken moet worden toegestaan aan anderen dan „echte" boekhandels ren wordt door de staatssecretarissen ontkennend beantwoord. .Zq achten het boel ard. Aan bepaalde ondernemingen, kunnen op grond van de vestigingswet onthef fingen worden verleend. Dit artikel biedt de mogelijkheid aan de ontheffin gen beperkende voorschrifften te verbin den, zo bijv. ten aanzien van het assor- De staatssecretarissen verwachten een niet onaanzienlijke stijging van het aan tal verkooppunten op grond van de overweging, dat de In liet onderhavige vestigingsbesluit gestelde eisen lager zijn dan die, welke tot dusverre In het rrkenningsreglement van de Vereniging ter bevordering der belangen des boek handels waren vervat. Bovendien zullen velen van hen. <j|.» tot dusverre op beperkte schaal de boek handel uitoefenen en geen lid van de „vereniging" waren op grond van his torische rechten een vergunning tot uit oefening van het boekverkopersbedrijf kunnen verkrijgen, zonder dat hun vak bekwaamheid behoeft le worden onder zocht. Ook van het gebruiken van de ontheffingsmogelijkheden kan een ver ruiming van het aantal verkooppunten worden verwacht. Op grond hiervan hebben de staatase- cretanssen geen aanleiding kunnen vin den een uitzondering voor pocketboeken in het ontwerp voor te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1