„Magere Josje" was bang geweest voor haar man Niet direct naar politie gegaan U»A oce Bezwaren tegen garantiebeleid Gratis 8 leuke kinderboekjes: 100.000 frank voor Albert Schweitzer Kamer weer op de bres voor spijtoptanten SANA- TOGEN Bezwaar tegen gratieverlening aan oorlogsmisdadigers V.S. HEBBEN ATOOMREACTOR VOOR RUIMTESCHEPEN Minister Beerman: Wel geschrapt als advocaat Roosenclaalse jongens zonder geld in Tunis VAN HOUTEN DE BESTE REEP DIE U VOOR 20 GENT KRIJGEN KUNT Adviezen over sanering midden- en kleinbedrijf 11 DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 FjE middagzitting van gistere: de zaak tegen Joop S., echtge noot van de vermoorde „magere Josje", begon met het verhoor va de 64-jarige „Tante Miep", ee klein, ongelukkig lopend vrouwtj dat aan enkele publieke vrouwen in perceel 83 van de O.Z. Voorburgwal kamers verhuurde. Het keldertje werd gehuurd door „Magere Jos", die voorts boven een kamer met haar man bewoonde. Joop woonde al drie jaar bij de getuige en kwam dikwijls dronken thuis, zo zei ze. Josje had het keldertje pas een maand of vier in gebruik. Enkele malen had Jo! tegen getuige gezegd bang voor haar mar te zijn. Op 11 augustus 1957 was tante Miep pa; om vijf uur naar bed gegaan. Om hall zeven werd er gebeld door een andert bewoner, die binnengelaten werd. Ruirr een uur later klopte Joop S. aan haai deur en riep: „Wordt eens wakker, tanti Miep, want er is wat met Jos aan de Samen gingen ze naar beneden, maai in het gangetje wilde het licht niet bran den. „Ik weet zeker, dat het 's nacht: vijf uur nog wel brandde, want toen had ik Jos nog thee gebracht". Beneden had ze samen met Joop „Haarlemse Henny", die ook wakker geworden, voor het ontzielde lichaam Josje gestaan. „Henny zei wel drie rr tegen Joop: ga nou naar de politie. M hij stond te aarzelen", deelde tante Miep de rechtbank mee. Ten slotte was hij toch gegaan. Dr. J. Zeldenrust, patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium te Haag, bevestigde als volgende getuige dat de vrouw waarschijnlijk op de grond de hand gewurgd is en daarna op divan gelegd. De president las daarop een verklaring voor van een niet bij name genoemde andere jonge vrouw, die omstandig uit een heeft gezet hoe verdachte ook haar eens de keel heeft dichtgeknepen. Zij kon bijna geen adem meer halen en had het gevoel dat haar ogen uit 't hoofd puilden. Gelukkig liet verdachte haar op tijd los en liep toen zonder meer de kamer uit. Deze agressie vloeide volgens deze vi u.ge geen woordenwisseling vooraf gegaan. Tegen vijf uur kreeg de verdediger ge legenheid vragen te stellen aan de 63-ja- rige kamerverhuurster van het pand, „Tante Miep", die de hele nacht boven aan het raam had gezeten en zegt, dat er vier mannen bij Jos op bezoek waren geweest. Zij ontkende ooit enige controle op de vrouwen te hebben uitgeoefend. „Ik daar alleen voor m'n eigen ontspann: Raadsman: „Maar u kreeg toch vai kopie 1 0* 105 - combine u graag toegezonden door: N.V. Wed. <J. Ahrend Zoon N.V. Bllkman A Sartorlus L. v.d. Heym - Rotterdam en door de fabrikant: Statenlaan 126, Den Haag UW VANDERGRINTEN VENLO DEN HAAG van hun totale verdiensten?" Getuige: „Ja." Raadsman: „Hoe kon u dan nagaan of ze wel veertig procent afdroegen als u geen controle uitoefende?" Getuige: „Kan ik niet nagaan." Raadsman: „Liet u zich dan maar van alles wijsmaken?" Getuige: „Ja". Vanmor gen Vanmorgen begon de rechtbank het verhoor van de 35-jarige stucadoor A. B„ bijgenaamd „dikke Ab", die zijn vrouw eveneens op de Oudezijds Voorburgwal woont en de bewoners vai het pand 83 goed kent. „Ik heb nog nooit zo'n slaafse ondex worpenheid van vrouw tegenover mai meegemaakt als van Jos tegenover Joop" zo had deze getuige vroeger tegen di rechter-commissaris verklaard en hij had nog duidelijker uitspraken gedaan: sie heeft altijd haar mond vol gehad wurging, steeds in verband met Joop. Op een dag is ze trillend van de zenuwe ons binnen gebracht om te kalmerer zat er als een mager hoopje ellende. Ze zei tegen me: Appie. als ik een kee wurgd wordt, dan weet jij wie het ge daan heeft". De volgende getuige was „Utrechtse Bertus". de 33-jarige koopman G. M„ die de zondagochtend op het Oudekerksplein stond (net terug van een nacht vissen) toen Joop met twee agenten van het bureau ndaar langs liep op weg naar zijn huis. En passant had Joop hem toen ge- zegd: „Jossie is bewusteloos". In dit verband merkte „dikke Ab" nog op„Als je je vrouw bewusteloos aan treft, dan roep je toch eerste een dokter en ga je toch niet naar de politie". Vanochtend weigerde „Utrechtse Ber- zijn vroegere verklaring onder ede rop de president zei: Joop, als die eens te bevestigen, „Kennelijk bang vo vrij mocht komen". Het Koninklijk Nederlands Landbouw- conuté heeft een telegram gezonden aan de fractievoorzitters van de Tweede Kamer. Het maakt daarin bezwaar tegen de z.i. te lage garantieprijs voor melk, welke 75 cent per 100 kg blijft beneden de door het Landbouw Economisch In stituut berekende gemiddelde kostprijs, terwijl het totale kwantum, waarvoor de garantie geldt, belangrijk beneden de te verwachten totale produktie blijft en bovendien de verrekenprijs voor con- sumptiemelk is verlaagd. Verder tekent het K.N.L.C. protest aan tegen het voornemen voor aardappel meel in de toekomst geen bepaalde prijs meer te garanderen, doch over te gaan tot het achteraf verlenen van een toe slag per hectare fabrieksaardappelen, afgestemd mede op de graantoeslag. Ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen het loslaten van aardappelen en eieren als basisprodukten. St.Nicolaas komt.. De avonturen van Prélientje1 door Annie M. G. Schmidt Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier. gisteren een 100.000 frank 'olgdc ichtei 85-jaar oude man holde rap op om een prijs ip te halen voor zijn hu- c. Het officiële gezelschap hem op de langzame man was Albert Schweitzer, de No belprijswinnaar voor d® vrede in 1953, die jr in Brussel is om de prijs van socialistische Joseph Lamaire stichting ontvangst te nemen voor de 45 jaar die hij in Afrika doorgebracht heeft om te zorgen voor de zieke inheemse bevolking. De gefleerde had dinsdagavond de aan tekeningen voor zijn rede verloren waarschijnlijk waren zij uit zijn auto ge vallen toen hij een lifter liet uitstappen daarom ontvouwde hij gisteren het vuistje weg enige van zijn ideeën de huidige wereld, ij vormen een wereld welke gecapi tuleerd heeft voor de vormen van energie, flfce de wetenschap voor de vernieti ging heeft voortgebracht. Na de laatste oorlog zouden wij ons hebben moeten af vragen waar wij het recht vandaan haal- ;n om alle zedJenwetten uit het verleden rer boord te zetten door wapens voor assavernietiging te gaan gebruiken. „Maar internationaal recht bestaat zo >zegd niet meer. Wij hebben gecapltu- erd voor de macht van de wapens, om it onze morele filosofie niet diep genoeg gaat. Wij deniken niet genoeg over da andere schepselen: geen filosofie is vol ledig, diep en levend, indien zij zich niet bezig houdt met alle levende wezens. Elke filosofie welke dit niet eerbiedigt, heeft haar tijd gehad. ,Wij zijn niet alleen eerbied aan onze medemensen verschuldigd, maar aan alle jvfende schepselen. Ik ben ervan over tuigd dat het ideaal van eerbied voor het leven aan elk menselijk ideaal iets die pers, grotere en machtigere geeft". Prof. Schweitzer besloot met te zeggen dat het nodig was dat de gehele tijd- zou veranderen Onrustige Zenuwen? Mijnhard»'» Zanuwtable»»an Toelating van 2000 per jaar is heslist te weinig O (Van onze parlementsredactie.) TN de Tweede Kamer is gistermiddag bij de behandeling van de justitie- -*- begroting weer van vrijwel alle kanten aangedrongen op een soepeler toelatingsbeleid ten opzichte van 'de zgn. spijtoptanten en andere „maat schappelijke" Nederlanders, die in Indonesië onder vaak zeer moeilijke omstandigheden moeten leven. Minister Beerman (justitie) heeft enige tijd geleden toegezegd, dat de verruiming van het toelatingsbeleid in 1959 ook voor 1960 zal gelden, wat betekent dat ook in het komend jaar aan onge veer 2000 spijtoptanten enz. toestemming zal worden verleend zich in Nederland te vestigen. De Kamer vond dit aantal echter veel te gering. Zij meende, dat de toelating niet aan een bepaald, willekeurig getal gebonden behoort te zijn, maar dat aan zoveel mogelijk spijtoptanten een visum voor ons land moet worden verstrekt. Alle sprekers wezen er gisteren mi nister Beerman op, dat het leed dat deze <en in een hun vijandig land onder gaan. zeer groot is. De a.r. Meulink zei, dat volgens geruchten Indonesië de ex- Nederlanders er praktisch toe dwingt zich tegen Nederland uit te spreken. Pas wanneer zij een dergelijke verklaring hebben afgelegd, worden zij min of in de Indonesische gemeenschap opgenomen. Weigeren zij, dan worden als vijanden van Indonesië be schouwd. Deze mensen komen zodoende en ernstig gewetensconflict. Dienen en aanvrage voor ee visum naar Nederland in, dan schijnen ze onmiddel lijk door hun Indonesische werkgevers te worden ontslagen. Het is duidelijk, dat zij onder deze omstandigheden niet Indonesië zullen kunnen blijven. De Nederlandse regering moet haar toela tingsbeleid daarop afstemmen. Zij moet grootscheepse toelating-ineens van spijtoptanten e.d. overwegen. Het op- :-apparaat is nu nog aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat een nieuwe grote toelating offers van ons land vraagt, wanneer de regering later op een ongelegen tijdstip genoodzaakt wordt deze mensen op te nemen, wordt en ander nog moeilijker en kost baarder dan het nu reeds is, aldus de heer Meulink. De heer Van Doorn (kath. v.) begreep iet waarom de regering zo geheimzin nig doet met de richtlijnen, die ze bij haar toelatingsbeleid volgt. De regering eens duidelijk uiteen moeten zetten op grond waarvan ze de toestand van de spijtoptant voldoende schrijnend en i de ander niet erg genoeg vindt om Nederland te worden toegelaten. Het gewenst in zo ruim mogelijke mate a te verstrekken aan: de eigenlijke spijtoptanten en hun destijds minderja rige kinderen, de „Indonesiërs" die door de Indonesische samenleving als Neder landers worden beschouwd, de inge schrevenen in Europese geboorteregis ters, en de personen die leven in het ge zinsverband van de genoemde groepen Vanzelfsprekend behoren ongewenste elementen te worden geweerd. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) begreep wel, dat het kabinet voor grote moeilijkheden wordt geplaatst wanneer tot aanzienlijk ruimere toelating wordt besloten. Als echter de nood van de spijtoptanten enz. inderdaad zo groot is als het C.C.K.P. zegt, dan zal de regering ernstig moeten overwegen wat op korte termijn extra kan worden gedaan. Men zal betrouwbare gegevens over de toelating in aanmerking komende ge vallen moeten verzamelen en in overleg met de commissie voor gerepa trieerden zullen dan aan de Kamer de nodige i lichtingen moeten worden verschaft. De heer Berkhouwer (lib) was het met andere sprekers eens, dat een vast getal in het toelatingsbeleid geen rol mag spelen. Hij zei: „Als er twaalf drenke lingen in het water liggen, dan kan mer toch ook niet zeggen: we redden er tien en de resterende twee moeten maar zien wat ze doen (of die redden we morgen Er moet op groter schaal soelaas worden geboden. Nederland is daartoe moreel verplicht. Allen die Nederlander waren en die thans als gevolg van optie in nood verkeren, moeten worden toegelaten, tenzij hun aanwezigheid hier te lande gevaar oplevert voor de goede zeden en de openbare orde. De heren Kranenburg (soc.) en Van Dis (s.g.) sloten zich in grote lijnen btf de vorige sprekers aan. De heer Kranen burg zei, dat de regering haar belofte inzake een verruiming van het toela tingsbeleid moet inlossen. De heer Van Dis vroeg evenals de heer Van Doorn om een verduidelijking van de toela tingsrichtlijnen van de regering. Alle sprekers drongen voorts aan op vlottere naturalisatie van spijtoptanten, die zich hier hebben gevestigd. Begroting Justitie in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie.) T^R BESTAAT bij sommige Tweede-Kamerfracties ongerustheid over het standpunt van minister Beerman (justitie), dat uiteindelijk een op-jaren-stelling van de vier tot levenslang veroordeelde oorlogsmisdadi gers die nu nog in ons land worden vastgehouden, onder ogen dient te worden gezien. De minister wil het gratiebeleid ten opzichte van deze vier niet los zien van de gratiëring der commune delinkwenten, die na verloop van tijd (onder zekere voorwaarden) op jaren plegen te worden gesteld. Het waren gisteren tijdens het Tweede-Kamerdebat over de justitie begroting vooral de heren Meulink (a.r.) en Berkhouwer (lib.), die uiting gaven aan hun bezorgdheid over deze ministeriële visie. Veel min der geprononceerd was in dit opzicht jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.), die zich kon verenigen met het h.i. gezonde hoofdbeginsel, dat aan het standpunt van de minister ten grondslag ligt. De heer Meulink (a.r.) zei, dat het gratiebeleid ten opzichte van de Duitse oorlogsmisdadigers een geheel apart hoofdstuk is, dat niet met het beleid de commune sector kan en mag worden vergeleken. Het gaat hier om een cate gorie sui generis, om mensen die de dóódstraf hebben verdiend. Dat ze zijn ontlopen, moet worden geweten de lange tijd tussen hun arrestatie hun berechting. De regering heeft des tijds (bij de interpellatie-Burger) zegd, dat een op-jaren-stelling va tot levenslang veroordeelde politieke de- linkwenten( o.w. de beruchte Willy La- ges) niet werd overwogen. De heer Meu link meende, dat aan dit standpunt ook nu nog onverkort moet worden vastge houden. De regering mag niet de gelijkheid openen, dat wij deze me nog eens op straat zullen kunnen tegen komen. Mr. Berkhouwer (lib.) gaf blijk van terughoudendheid ten opzichte van minister Beermans standpunt. Hij wees erop, daf in het internationaal strafrecht de regel dat grote oorlogs misdadigers tot levenslang worden ver oordeeld, nog niets aan betekenis heeft ingeboet. Is in West-Duitsland niet nog onlangs aan een oorlogsmisdadiger een dergelijke straf opgelegd? Een vergelij king met de commune delinkwenten achtte de heer Berkhouwer dan ook •ilijk houdbaar. ivr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h. tl een dergelijke vergelijking als be ginsel juist gezond. Alleen moet mcr bedenken, dat behandeling naar dezelfde niet betekent behandeling met geheel gelijke uitkomsten. Voor de beoordeling van politieke delinkwenten eigenlek helemaal geen maatstaven. Hun gedrag is aan de kant erger dan waartoe ooit een politieke delinkwent de mogelijkheid heeft gehad, het verschijnt dere kant misschien in iets zachter licht doordat de abnormale oorlogssituatie deed wegvallen, die anders menigeen van misdrijf zouden tegenhou den. Dit betekent dat kritiek op indivi duele beslissingen niet spoedig verant woord zal zijn. Vermeld zij, dat minister Beerman ïr deze kwestie nog slechts een voorlopig standpunt heeft ingenomen. Evenals alle overige gevallen van levenslang ge detineerde politieke delinkwenten is ge schied, zal ook over deze zwaarste ge vallen het oordeel van de Hoge Raad worden ingewonnen. Dit oordeel zal de minister zwaar wegen, zo verklaart antwoord. Huurblokkering Zoals gewoonlijk heeft de Kamer bij dit begrotingsdebat weer een groot aan tal van de meest uiteenlopende zaken ter sprake gebracht Een kwestie die de vrijwel algemene aandacht had, wa: niet-vervolgen van de huiseigenaren, die zich in strijd met de wet niet, of niet op de juiste wijze bij het Grootboek Woningverbetering hebben aangemeld. Tegen het achterwege blijven van strafvervolging toornde vooral de s listische oud-staatssecretaris van defen- mr. Kranenburg. Hij vond, dat hel standpunt van de regering ten aanzien de overtreding der huurblokkerings- de publieke moraal en het gezag de wet ondermijnt. Het feit dat het kabinet zich in deze zaak baseert op het opportuniteitsbeginsel, noemde ir. Kranenburg bedenkelijk opportu- De heer Meulink (a.r.) vroeg zich aar aanleiding van dit betoog af, v n de socialisten nu zo pleiten voor buiging van het beleid van de voo lige (P.v.d.A.-) minister van justitie Samkalden. Op 1 oktober 1957 eindigde anmeldingstermijn voor het Groot boek en op 11 december 1958 viel het kabinet, waarin ook prof. Samkalden zitting had. In die tussentijd is echter min van een strafvervolging sprake geweest. Vanwaar dan de socialistische verwijten aan de kabinetten Beel en De Quay? Mr. Meulink wees er de heer Kranenburg nog op, dat overtreding de Loterij wet blijkbaar nooit leiding heeft gegeven voor strafvervol ging. Het zou dan ook dwaasheid zijn de in gebreke gebleven huiseigenaren vervolgen, terwijl het plan bestaat de wet Grootboek Woningverbetering i~ trekken. Evenals de heren Van Doorn (kath. v.) Amerika bezit thans 's werelds kleinste atoomreactor die geschikt is om in kunstmanen te worden gebruikt, zo heeft de voorzitter McCone van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie gisteravond in Washington onthuld. De licht-gewicht reactor, die zes en half miljoen dollar kostheeft de vorige maand reeds verscheidene dagen achtereen gewerkt. De reactor heeft de grootte van een twintig-literbus en wordt gevoed met verrijkt ura nium. Hij moet voor ruimtevoertuigen een vermogen opwekken van drie kilowatt. Men schat dat de reactor, die de generator aandrijft, het zeker vijf of zes jaar lang zal uithouden. en Van Dis (s.g.) betreurde mr. Meulink het overigens, dat het wetsontwerp waarin de intrekking wordt voorgesteld, zo lang uitblijft. Mr. Van Doorn vond, dat hier door een „bedenkelijke rechts onzekerheid" is ontstaan. Hij stelde ver der de vraag of minister Beerman tot strafvervolging zal overgaan, wanneer het intrekkingsontwerp zou worden ver worpen. Mr. Berkhouwer (lib.) meende, dat het een zaak is van publiek belang, dat geen uitvoering gegeven wordt aan wetten, die geen weerklank vinden in de rechtsovertuiging en het zedelijk gevoel van de bevolking. Met mr. Meulink de liberale woordvoerder het eens, onder het bewind-Samkalden tot strafvervolging is overgegaan, zodat socialistische verwijten aan dit kabinet ongegrond zijn. Voetbalpool Over de voetbalpool werd ditmaal weinig gesproken. De meeste sprekers schenen er de voorkeur aan te geven het wetsontwerp tot wijziging van de Lote- rUwet af te wachten. De a.r. Meulink vond het echter bedenkelijk, dat ooh organisaties, die de geestelijke volksge zondheid bevorderen, staan te dringen om mee te delen in de opbrengst van de voetbalpool. Spreker uitte zijn voldoe ning over het rapport van de Gen. Sy node der Ned. Hervormde Kerk over het totovraagstuk. Hij vroeg de regering dit rapport in haar overwegingen te be trekken. Mr. Kranenburg (soc.) zei. dat de hui dige toestand op gespannen voet staat met de tekst van de Loterij wet. Reeds het vorige kabinet had met een wijzi ging van deze wet moeten komen, maar dat het thans zittende kabinet nog geen wetsontwerp terzake heeft ingediend, vindt de P.v.d.A.-fractie zeer betreurens waardig. Mr. Kranenburg vroeg ook bevestiging of ontkenning van de ruchten, dat de hoofdprijs in de voetbal pool zal worden beperkt tot f25.000. De heer Van Dis (s.g.) sprak er zijn mis noegen over uit, dat deze regering de goklust van ons volk een wettelijke sanctie wil verlenen. Door enkele sprekers is nog de ge ruchtmakende enquête, die onder leiding van dr. Rijksen onder gedetineerden gehouden, ter sprake gebracht. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen vond, dat dr. Rijksen waardevol materiaal heeft ver zameld, maar wel betreurde zij de pu blicatie ervan door de pers, omdat die er vaak alleen de vele klachten uit haalt en zich de subjectiviteit, waarmei een en ander is opgeschreven, niet reali seert. Ook mr. Kranenburg signaleerde een gebrek aan objectiviteit in de i lichting over deze enquête. Jkvr. Wtte waall van Stoetwegen meende intussen, dat op het gebied van het gevangenis wezen reeds veel Is verbeterd, al kan nog meer worden gedaan. Tot dit la: zal de enquête hopelijk een bijdrage leveren. Pornografie Over de pornografiebestrijding spra ken de heren Meulink (a.r.) en Van Dis (s.g.). De a.r. woordvoerder meende, dat de regering in dit opzicht een te grote gerustheid demonstreert. Ze doet alsof er (strafrechtelijk) geen vuiltje de lucht is. Toch komt het pornografische vuil to.m. in de vorm van reclamepa piertjes) in menige brievenbus. Eer straffer beleid ter bestrijding van d< pornografie is op korte termijn nood zakelijk, vooral met het oog op de toe nemende jeugdcriminaliteit. Sprekend over laatstgenoemd verschijnsel zei Meulink het te betreuren, dat door het openbaar ministerie niet zelden de ouders en de kerk verantwoordelijk worden gesteld voor de begane overtre ding. Aandacht werd voorts besteed aai bestrijding van de verkeersonveiligheid. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen vroeg zich af of het verzet hier te lande tegen de bloedproef niet „ultra principieel" is. De heer Baeten (kath. v.) meende, dat verhoging van de strafmaxima voor verkeersovertredingen geen gunstige in vloed zal hebben op de verkeersveilig heid. Deze spreker vond verder, dat de politieambtenaren (die meestal bij ver keersongevallen het eerst ter plaatse zijn) een E.H.B.O.-diploma moeten heb ben. Van verschillende kanten werd be pleit het verkeerstoezicht op de wegen door motorpolitie te doen uitoefenen. Na aanval van mr. Kranenburg C? (Van onze parlementsredactie.) T~\E MINISTER van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft zich gister- U middag in de Tweede Kamer moeten verweren tegen socialistische kritiek op zijn persoonlijke handelwijze. Bij de behandeling van de justitie begroting beweerde de oud-staatssecretaris van defensie, mr. F. J. Kranen burg (soc.), dat de huidige bewindsman van justitie volgens het Advo catenblad nog steeds staat ingeschreven in het Rotterdamse advocaten- tableau. Hij zou dus nog in feite advocaat zijn en dit nu achtte de heer Kranenburg onverenigbaar met mr. Beermans huidige regeringsfunctie. Spottend vroeg hij of de minister als advocaat misschien nog cliënten in bin nen- en buitenland heeft. Zijns inziens zou de bewindsman een voorbeeld kun nen nemen aan minister Toxopcus en staatssecretaris Scholten, die zich wel Na dit betoog vroeg mr. Beerman on middellijk voorzitter Kortcnhorst het woord om zich tegen de aanval van zijn oud-confrater (mr. Kranenburg was voor zijn onderministerschap eveneens Rotter dams advocaat) te verdedigen. Hij deelde dat hij als procureur reeds direct afgevoerd en dat hij zich als advo caat enige tijd geleden heeft laten schrap- van het tableau, waarop hij een groot aantal jaren had gestaan. Alvorens definitief tot schrapping te besluiten, had hij echter wel enige aarzeling moeten overwinnen. Zijn grote praktijk moest in korte tijd worden geliquideerd. Daar bij ontstond twijfel of onmiddellijke schrapping van het tableau noodzakelijk Volgens adviseurs, die in een soort gelijke situatie hadden verkeerd, zou zulks niet het geval zijn. Als reden voor zijn aarzeling voerde mr. Beerman voorts aan, dat hij steeds had beseft dat er voor een politicus ook een weg terug moet zijn. Was niet onlangs van socialistische zijde nog smalend gesproken over het „onderbrengen van de niet-socialistischc oud-ministers"? De mededeling in het Advocatenblad (het betrof hier een rectificatie), dat nog geen schrapping van het advocaten- tableau had plaatsgevonden, had de mi nister verrast. Hij zei niet verantwoor delijk te zijn voor de inhoud van dit blad. Van de griffier van de orde van advocaten had hij onlangs de bevestiging gekregen, dat de schrapping had plaats gehad. Op de vraag van voorzitter Korten- horst of mr. Kranenburg nog behoefte had naar aanleiding van het antwoord van de minister te repliceren, antwoord de deze: „Op het moment niet". (Van orrespondent) De twee jongens uit Roosendaal, die op woensdag 28 oktober met een huur auto verdwenen en van wie slndsdiens niets meer was vernomen, zitten in Tunis. De eigenaar van de bar Montparnaase in Ulvcnhout heeft een telegram ontvangen van de knapen, de 18-jarige R. van Broek hoven en de 19-jarige Duitser J. Giersch. met de mededeling, dat hun geld op is en met het verzoek aan „de vrienden" geld te vragen cn dit over te maken. Van Broekhoven die in een garage en Giersch, diie op een drukkerij werkte, vertelden op 28 oktobor, dat zij naar een feestje zouden gaan. Toen zij de volgende dag nog niet terug waren werd de politie op de hoogte gesteld. Die kwam aan de dat Giersch een auto had gehuurd sn handelaar. Waar de wagen uit hangt weet momenteel niemand. Uit het onderzoek bleek ook, dat Van Broek hoven bij zijn vader enkele duizenden gulden had geleend en dat Giersch, die zijn loon volledig mocht houden, ook heel at moest hebben gehad bij zijn vertrek. Toen ten silotte het telegram uit Tunis nogal verminkt en zonder duidelijk adres wend ontvangen, heeft de bar- eigenaar onmiddellijk de oudera op de hoogjte gesteld. Dinsdag is een broer van Giersch naar Parijs vertrokken en van daar per vliegtuig naar Tunis gereisd. Hij zafl daar proberen de jongens op te spo- traohtien hen over te halen naar huis te komen. S.E.R. heeft nu weer 15 kroonleden Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van de S.E.R. prof. dr. J. E. Andriessen te Den Haag. hoogleraar in de staathuis houdkunde aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam. Tot plaatsvervangend lid is benoemd prof. dr. J. Wemelsfelder te Leende, hoogleraar in de economie aan de tech nische hogeschool te Eindhoven. Deze benoemingen waarmee wordt voorzien in de vacatures onstaan door het overlijden van prof. dr. mr. F. de Vries, voor wie als plaatsvervangend lid optrad prof. H. W. Lambera zijn geschiedt voor de periode eindigende op 31 maart 1960. i de S.E.R. Minister bemiddelt in Haarlemse broodoorlog De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, is bereid te bemidde- en in de broodoorlog in Haarlem. De orige week heeft de rayonale bakkerij- ommissie voor Haarlem zich tot het linisterie gewend om medewerking te ragen aan een oplossing in het geschil. De negen Haarlemse bakkers, die de begonnen zijn door de broodprijs vijf cent te verlagen, en de direc- van Haarlemse broodfabrieken zijn uitgenodigd maandag een bspreking te op hel ?rle. Macmillan, de Britse premier, zal met :ijn echtgenote in januari een bezoek brengen aan de Afrikaanse staten Gha- Zuid-Afrika, Nigeeria en de Federatie Rhodesia en Nyasafland. O (Van onze sociaal-economische redactie) IVe raad voor het midden- en klein- ■*-' bedrijf heeft gisteren een ont- werp-advies van een zijner commis sies vastgesteld, waarin wordt aanbe volen een speciale commissie uit de raad te vormen, die tot taak zal heb ben adviezen uit te brengen over eventueel nodig geachte vrijwillige saneringsmaatregelen in de sector van het midden- en kleinbedrijf. Dezelfde vaste commissie zou voorts dxe maatregelen moeten coördineren, diie publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties n samenwerking met de ondernemers- rganisaties, het Economisch instituut •oor de middenstand en het Produktivfl- teitscentrum voor het midden- en klein-1 bedrijf noodzakelijk achten bij het op-J sporen en elimeren van factoren die er de oorzaak van zijn dat de situatie ln een groep van bedrijven een ongunstige wending neemt. De commissie zou moeten steunen op feitenmateriaal en aanbevelingen, die haar moeten worden verstrekt door re gionale oommissies uit het middenstands- bedrijfsleven. Inschakeling van deze oommissies zou de stem van het midden- en kleinbedrijf ook meer reliëf geven. In deze regionale commissies zouden alle aspecten van het midden- en klein bedrijf kunnen worden behandeld, in het bijzonder ook de ruimtelijke ordening. Voorts zouden de vertegenwoordigen van deze commissies met gezag in dJ streefcontwikkelingsoommissies kunnen opkamen voor de belangen van het mid den- en kleinbedrijf, aldus het advies.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11