Weinig nieuwe ideeën van Nederlandse wetenschap fl Totale oorlog niet langer het enige antwoord? Nieuwsgierige minister Cals bedient pers op haar wenk Hart tweemaal stilgezet VOOR 20 CENT KRIJGT U BIJ VAN HOUTEN DE BESTE REEP Nog andere bloedgroepen Enquête oncler rij-instructeurs Uitbarstingen van woede in communistisch China FLITSEN WERELD BEELD Engeland tracht „blok te vormen voor komende zeerechtconferentie Iff?" DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 Verwijten De liberale fractieleider van de Eerste Kamer. mr. H. van Riel heeft op geestige wijze de staf gebroken over de minister van sociale zaken. Een feit is dat inder daad over deze functionaris aarzelend en ridiculiserend" is geschreven en ge sproken. Zo heeft prof. Diepenhorst voor de radio de vraag opgeworpen of de minister van sociale zaken zich soms te veel met de sanitaire inrichting van zijn werkkamer heeft geoccupeerd om nog leiding te kunnen geven aan de loon politiek. Indien deze verwijten onverdiend zijn, is het te betreuren dat zij zijn geuit. Zijn zij verdiend, dan dient de eerste minis ter en de rest van het kabinet zich ten spoedigste te ontdoen van een bewinds man, die niet ernstig wordt genomen. (Els. Weekblad) 120.000 eieren rolden over de weg Honderdtwintigduizend eieren zijn gis ternacht het ..slachtoffer" geworden van een verkeersongeval op de rijweg DüsseldorfKeulen. Een vrachtwagen met oplegger uit Arnhem, die 190.000 eieren vervoerde, reed daar tegen een onverlichte voor hem rijdende auto en sloeg over de kop. De chauffeur, de heer Krassenberg uit Arnhem, werd ernstig gewond. De wagen werd totaal vernield. De schade aan auto en eieren bedraagt ongeveer f 50.000. Prof. dr. C. J. Gorter wijst op gevaren Niet voldoende ingesteld op het huidige hoge tempo maar de nieuwe ideeën komen meestal uit het buitenland en voorna melijk uit Amerika en Engeland. Prof. dr. C. J. Gorter uit Leiden, voor zitter van de raad van bestuur van de Stichting voor fundamenteel onder zoek der materie (F.O.M.) zeide dit gistermiddag bij de opening van het instituut voor plasmafisica en het slaan van de eerste paal voor een labo ratorium voor dit instituut op een terrein in Jutphaas. Prof. Gorter constateerde, dat geen en kele thans in functie zijnde Nederlandse hoogleraar de Nobelprijs heeft ontvan gen, terwijl dit er veertig jaar geleden zes of zeven waren. Volgens Prof. Gorter hangt dit wellicht samen met de huidige volksaard, die meer naar betrouwbaar heid, voorzichtigheid en kritische zin negit dan naar geniale invallen, snelle besluitvorming, de romantiek en het fanatieke doordrijven van de pionier. Het tempo waarin nieuwe wetenschappelijke ideeën opkomen en zich ontwikkelen, heeft zich sterk versneld en daarop is men in Nederland niet ingesteld. Gezien het steeds groter wordend belang van het wetenschappelijk onderzoek voor de Omstreden ontwerp wordt ingetrokken (Van parlementsredactie) Minister Cals (onderwijs, kunsten en wetenschappen) heeft gisteravond de parlementaire pers op haar wenken be diend. Dat gebeurde tijdens een diner, dat de parlementaire journalisten in Den Haag aan vijf ministers, de Kamer voorzitters cn de Kamergriffiers aan- De voorzitter van de parlementaire pers, de heer A. W. Abspoel, zei in zijn tafelrede dat de journalisten het op prijs zouden stellen als minister Cals het wetsontwerp op de journalistieke ver antwoordelijkheid dat ongeveer tien jaar geleden bij de Tweede Kamer werd ingediend en indertijd fel omstreden werd niet slechts „in de ijskast" zou laten, maar in het niet zou laten ver dwijnen. Een mededeling dat 't ontwerp waaj--. schijnlijk zal worden ingetrokken, komt vanavond vrij voor publikatie, antwoord de minister Cals ad rem. Inderdaad zegt de minister in zijn gisteravond verschenen memorie van antwoord inzake de begroting van O., K. en W. voor 1960, dat hij meent te moeten aannemen dat de Kamer geen bijzondere waarde aan het uitbrengen van het ver slag over het afdelingsonderzoek inzake het wetsontwerp hecht. Tenzij bij de openbare behandeling blijkt dat de Ka mer er anders over denkt, zal de minis ter bevorderen dat het wetsontwerp, evenals het ontwerp van de architecten- wet, wordt ingetrokken. De Russische chirurg dr. Alexander A. Visjenfsky heeft in het chirurgisch insti tuut te Moskou tijdens een operatie ter correctie van een ernstig defect in de wand van het hart van een vierjarig meis je tweemaal het hart van het kind stil gezet. Men meent dat dit de eerste keer is ge weest, dat een menselijk hart tijdens een operatie tweemaal tot stilstand werd ge- De minister had de Kamer doen we ten dat het hem aangenaam zou zijn te mogen vernemen tot welk resultaat het onderzoek in de afdelingen van bei de wetsontwerpen had geleid. De Ka- antwoordde daarop in het voorlopig verslag met de wedervraag of de nieuwsgierigheid van de minister op dit punt wel geheel gerechtvaardigd was. De minister antwoordt nu dat hij zijn „verlangen om te weten" want dit betekent nieuwsgierigheid oorspronke lijk uiteraard gerechtvaardigd acht en dat hij zijn vraag anders niet gesteld zou hebben. Aan het diner waar minister Cals parlementaire journalisten, hun „i meur" gunde, namen van regeringszijde deel de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, en de ministers Cals, Kort hals, Luns en Toxopeus. De heer De Quay hield een causerie over „Van i missaris der Koningin tot minister-pre- heeft niet lang standgehouden. Want werd vastgesteld, het inspuiten van bloedlichaampjes de aap Macacus rhesus bij splitsen in twee subgroepen A 1, A 2, met de antigenen Deze subgroepen zijn v tijk weliswaar van weinig bclai omdat bet antigeen a 2 uiterst zeld- voorkomt, gevallen met menselijke rode bloed- lichaampjes reageerde. Zij noemden de prak- die nieuwe factor, die in 1940 werd bekend gemaakt, de Rhesusfactor (naar het aapje Macacus rhesus), desondanks Wanneer het bloed van een bepaalde kunnen hierdoor foi bloedgroepsbepaling en kunnei moeilijkheden bij de bloedtransfusie 85 pet. ontstaan. In 1928 hebben Landsteiner en Le- vine bovendien nog twee andere stof fen in het bloed aangetoond, die eveneens aanleiding tot klonteren kun nen geven, indien zij in een organisme worden gebracht waar zij een vreemd element Zij zijn onafhankelijk systeem en hebben ontstaan in persoon dit antigeen blijkt te be- TOCH IS HET ZO! het ABO- de bloed transfusie geen enkele praktische be- zlttten (en dat is in ons land bij e mensen het geval) dan hem rhesuspositief. De overige 15 pet. heb ben die factor niet en in dat geval rhesusnegatief. Bij de bloedtransfusie dient hiermee reke ning te worden ge houden, want wan neer rhesuspositief bloed in een rhesus negatief organisme wordt gebracht komt er een vreemde stof in de bloedbaan. Ten slotte zijn er nog enige bloed- mensenbloed worden ingespoten. Daarom dragen deze antigencn de wat buitenissige letters N, M en NM. Van veel meer betekenis is een heel complex van antigenen die in het bloed van in 1937. Het was geen toevallige de laatste de eigen schap heeft de bloedgroep-specifieke substantie in bet lichaamsvocht uit oHoe het ook zij, wanneer de vol- werd ontdekt ledige bloedgroepformule van Iemand uitdrukking moet worden ge- S te worden verwerkt, zodat met de thans voorkomen' welke ook bekende antigenen 1728 verschillende worden aangetroffen. Bij combinaties kunnen worden vast- vonden Land- gesteld. Daardoor Is de kans om twe~ Wiener dat men door het individuen i dezelfde constellatie welvaart, dreigen hier, volgens prof. Gorter, gevaren. minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, oerde eveneens het woord. Hij noemde en goede internationale samenwerking oor de wetenschappelijke ontwikkeling onontbeerlijk. Daarvoor is het echter nodig, dat er meer faciliteiten worden geschapen dan er thans zijn -verleend. Dr. C. M. Braams, directeur van het euwe F.O.M .-centrum, sprak eveneens /er de internationale samenwerking. Hij constateerde, dat er zich in Europa Meer dan honderd rijschoolhouders uit Amsterdam, Rotterdam, Haarlem cn Hil versum hebben gisteravond op een ver gadering in Amsterdam, besloten een enquête te houden onder alle rijschool houders in het land en binnenkort een landelijke vergadering te beleggen om de houding van de rijschoolhouders ten 'an de openbaarmaking der rij- te peilen H.O. gaat wetenschappelijk onderwijs heten (Van onze parlementsredactie.) Het woord hoger onderwijs wordt in het binnenkort in te dienen herziene wetsontwerp tot algemene herziening vam de hoger onderwijswet vervangen door wetenschappelijk onderwijs. Dit heeft mi nister Cals aan de Tweede Kamer mee gedeeld. De mogelijkheid tot invoering van een baccalaureaatsexamen in de technische wetenschappen zal worden geopend in een nota vam wijzigingen op het wets ontwerp tot wijziging van de hoger on derwijswet. Deze nota zal op zeer korte termijn worden ingediend. De luchtpostsluitingen voor opvaren den van de volgende marinevaartuigen zijn vastgesteld op: Hr. Ms. Walrus 17 t.m. 24 nov. dagelijks om een uur; Hr. Ms. Snellius: 21 nov. acht uur, l dec. acht uur. 19 december ten vier uur, squadron mij nenvegers 127 en 128 bestaande uit: Hr. Ms. Gieten, Axel, Venlo, Aalsmeer, Mep- pel. Drachten, Roermond, Gemert, Giet hoorn en Sittard: 18 november half vijf. 20 november een uur, 23 november eer ar, 25 november vier uur. De brieven dienen in alle gevallen ge adresseerd te zijn p a Amsterdam-C.S.— ide ideren? een zekere werkverdeling begint af te tekenen, die naar zijn mening aanzienlijk bijdraagt tot een efficient gebruik van de beschikbare krachten en middelen. Nederland beschikt thans ook over een centrum met behulp waarvan men in staat is om vam de internationale uit wisseling ook inderdaad een verkeer in meer richtingen te maken. De eerste experimenten in het nieuwe laboratorium zullen zijn gericht op de tijd gedurende welke met enkele tot dusver weinig onderzochte methoden een plasma kan worden opgesloten. (Onder plasma wordt in dit verband een gas bedoeld waarvan de atomen door de hoge temperatuur in elektrisch geladen positieve en negatieve deeltjes uiteen zijn gevallen.) Prof. dr. C. A. Mennicke (72) overleden Op 72-jarige leeftijd ls zondag in zijn woonplaats. Frankfort aan de Main, overleden prof. dr. C. A. Mennicke, die tijdens zijn leven directeur was van de internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort. Prof. Mennicke, die hoog leraar was aan de universiteit van zijn woonplaats, vestigde zich in 1933, on middellijk na de machtsovername door Hitler in Duitsland, in Nederland. In 1950 werd hij in zijn ambt aan de uni- Iteit van Frankfort hersteld. BAKKERS PROTESTEREN een vergadering van de geweste lijke afdelingen van de drie bakkerspa troonsbonden, die gistermiddag in Arn hem is gehouden en die werd bijgewoond door ongeveer zeshonderd bakkers, is besloten een telegram te zenden aan de staatssecretaris van sociale zaken, waarin protest wordt aangetekend tegen het S.E.R.-advies inzake de nachtarbeid voor bakkers. Deze nachtarbeid wordt in het telegram verfoeilijk genoemd. Interessante denkbeelden van prof. II. A. Kissinger ver eld de politiek van de westelijke mogendheden en met name die van de Verenigde Staten ongetwijfeld zal worden herzien, rijst de vraagtoel- ke houding voortaan moet worden aangenomen in de betrekkingen met de Sowjetunie en in verband daarmede hoe de verdediging van de vrije wereld in de toekomst het best kan worden georganiseerd. Met andere woorden: is er reden om aan te nemen, dat een gesprek met de Sowjetunie tot een positief resultaat zal leiden en heeft het thans nog zin, de verdediging van het Westen uitsluitend te baseren op het drei gen met een totale oorlog, die tot vernietiging van beide partijen in een conflict zal leiden? Dezer dagen heeft de bekende Amerikaanse hoogleraar van Duitse afkomst prof. Henry A. Kissinger in Den Haag 'n lezing gehouden, waarin het onderwerp ter sprake kwam. Hij sprak In de Rolzaal op het Binnenhof onder auspiciën van de Europese Be weging over „De problemen van de Amerikaanse buitenlandse politiek". Zoals men weet, heeft zijn boek „Nuclear weapons and foreign poli cy", dat in 1957 is verschenen, zowel in de Ver. Staten en daarbuiten grote belangstelling getrokken. Menigte stak 70 pakhuizen in brand rantsoenen heeft eind september in Rood-China een menigte meer dan 70 pakhuizen in het district Tsjinloe van de provincie Koelden in brand ge stoken. Dit meldt het persagentschap Central News. Communistische troe pen zouden naar de plaats overgebracht zijn en meer dan 530 mensen ge arresteerd hebben, van wie er zeker 30 terechtgesteld werden. Het pers bureau maakte ook van de volgende anti-communistische incidenten melding: Hongerige boeren in het dorp Po Ao waren in juli in opstand gekomen. Zij hadden een communistische functio naris gedood en een pakhuis geplun derd. Meer dan 10 dorpsbewoners werden gearresteerd. De overigen wis ten te ontsnappen. Boeren in twee dorpen in de provin cie Kwantoeng hadden zich op 1 sep tember voor een hoofdbureau van een commune verzameld om te proteste ren tegen de verhoging van de taken en vermindering van de rantsoenen. Communistische soldaten openden het vuur op hen. Twee boeren werden gedood en vijf gewond. Boeren in het district Hsin in de pro vincie Foekien waren in september in staking gegaan, omdat hun arbeids taak verzwaard en hun rantsoenen verlaagd waren. Velen vluchtten toen naar de naburige bergen. Meer dan 440 werden gearresteerd en naar dwangarbeiderskampen gestuurd. In het district Nan An van de pro vincie Foekien is in oktober een vrouw van boven de zestig in een commune doodgeranseld, omdat zij meer dan haar rantsoen opgegeten had. Haar zoon, Hoean Li-Teh, pro beerde tevergeefs te bereiken dat de verantwoordelijke communisten be- Kandidaten voor C.N.V.-bestuur (Van onze sociaal-economische redactie) Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft .voor maandag 23 november een bui tengewone algemene ledenvergadering uitgeschreven ter verkiezing van twee leden van het bestuur. De vakatures ont stonden door het vertrek van voorzitter M. Ruppert, die werd benoemd tot lid van de Raad van State en van secretaris B. Roolvink ,die zijn functie neerlegde in verband met zijn benoeming tot staats secretaris van Sociale Zaken en Volksge- zondheid. De bij het vakverbond aangesloten ganisaties hebben ter vervulling van beide vakatures de volgende kandidaten gesteld: 1. C. A. Bakker, vice-voorzitter van de Nederlands christelijke bond va werknemers in de hout- en bouwnijvei heid te Utrecht; 2. A. C. Bensen, secr< taris van de Nederlands christelijke be- ambtenbond te Utrecht; 3. D. A. van Berg, loontechnicus van het C.N.V. Utrecht; 4. J. Lanser, hoofdbestuurder van de Christelijke metaalbedrijfsbond (voorzitter beambtengroep)5. mr. J. J Paarlberg. rechtskundig adviseur van het C.N.V. te Utrecht; 6. M. A. Schouten, dis trictsbestuurder van de Nederlands chris telijke bond van overheidspersoneel te Groningen. straft zouden worden. Hij slotte wraak op een van he toen te ontvluchten. Boeren van dezelfde den in oktober ruim 20 stuks geslacht uit protest tegen de comt nistische onderdrukking. JONKER FOTO TOE STEL ZEGT: Verjaardagen: geknipt om te (en... om foto-artikelen te geven!) Luchtvaartbesprekingeii pas in januari Nederland heeft Amerika verzocht de besprekingen betreffende wijzigingen in de Nederlandse-Amerikaanse lucht vaartovereenkomst die 8 december zou den plaatsvinden uit te stellen tot janu ari. De Nederlandse ambassadeur dr. J. M. H. van Roijen heeft de waarnemend onderminister van buitenlandse zaken Ivan B. White laten weten dat Neder land een dergelijk uitstel met instem ming zou begroeten omdat de leider var de onderhandelingsdelegatie, mr. D. U. Stikker, wegens ziekte verhinderd is. De onderhandelingen betreffen I geven van landingsrechten aan de KLM in Los Angeles BEPERKTE OORLOG T/TSSINGER, die op 27 mei 1923 in TN. Fürth (Duitsland) werd geboren, vertrok in 1938 met zijn ouders naar de Verenigde Staten. Tot 1941 stu deerde hij aan de George Washing ton High school in New York en van februari 1943 tot mei 1946 deed hij dienst in het Amerikaanse leger. Na de oorlog studeerde hij aan de Har- vard-universiteit, waar hij al spoedig opviel door zijn bijzondere kwalitei ten. Nadat hij gepromoveerd was, werd hij docent voor politieke weten schappen aan dezelfde universiteit. De hoogleraar specialiseerde zich als schrijver in het bijzonder in po litieke en militaire vraagstukken. In allerlei belangrijke tijdschriften ver schenen zijn artikelen over deze on derwerpen. maar de grootste bekend heid geniet hij door genoemd boek, dat in opdracht van de Raad voor buitenlandse betrekkingen werd sa mengesteld. Als theoreticus van een „verant woorde" atoomoorlog als verdedi gingsmiddel wijst Kissinger een to tale oorlog ais zellmoora van de hand. Hij beveelt een beperkte oor log aan, die ook met kernwapens ge voerd zou moeten worden. De bedoe ling daarvan moet echter niet tU". de aanvaller te vernietigen, maar hem duidelijk te maken, dat hij zich snel moet terugtrekken, wil hij erger kunnen voorkomen. MOGELIJKHEDEN Het gewijzigde oorlog" door dat i oorlog". Hij tracht echter een aantal mogelijkheden te openen, die de westelijke mogend heden in de gele genheid zullen valler op beperkte schaal te bestrij den, zodat niet on middellijk het on voorstelbare leed van een totale oor log over de mens heid zal komen. In die gevallen zou de reactie van het Westen dus in ver houding moeten staan met de kracht en de betekenis van de aanval. De Amerikaanse professor ls geen voorstander van afschaffing van kernwapens, omdat hy ln de be reidheid van het Westen, tot massa le vergeldingsmaatregelen over te gaan, een waarborg ziet tegen de uitbreiding van mogelijke beperkte oorlogen. Overigens raadt hij de Westeuropese landen aan, zich te bezinnen op de copsequentles van een oorlog met atoomwapens en niet alleen op de Verenigde Staten en haar arsenaal van kernwapens te vertrouwen. PROF. KISSINGER meer mogelijkheden Over het contact tussen Oost en West maakte prof. Kissinger even eens enkele interessante opmerkin gen, die zich voor een bespreking le nen. Hij gaat uit van het standpunt, dat onderhandelingen geen doel in zichzelf mogen zijn en dat de wes telijke mogendheden dus niet licht vaardig met de Sowjetunie aan de conferentietafel mogen plaatsnemen. Alleen reeds het feit, dat de con ferentie wordt gehouden, zou bij de publieke opinie ten onrechte de in druk kunnen wekken, dat de span ning verminderd en het gevaar ge- TIJD WINNEN rpERECHT wijst hij er op, dat voor de Sowjetunie oonferenties slechts middelen zijn om tijd te winnen en om in etappes te bemachtigen, wat men in één keer nooit in handen zou kunnen krijgen. Het is dus zaak, aldus prof. Kissinger, dat men als men besluit met de Sowjetunie te gaan onderhandelen terdege weet, wat men wil bereiken cn waartoe men nooit bereid zal zijn en dat men zich geen illusies maakt over de ware bedoelingen van de tegenstander. Het behoqft niet te bevreemden, dat Kissinger zich afkeurend uitliet over het feit, dat Eisenhower dc Rus Chroesjtsjef naar de Verenigde Sta ten had uitgeno digd. Hij vreest nl.t dat de reis van de Russische premier en het gesprek in Camp David het Amerikaanse pu bliek een vals ge voel van veiligheid zullen geven. Zijn gereserveerde hou ding tegenover bet handelingen met de Sowjetpremier vindt haar oorzaak in het feit, dat Kissinger niet gelooft in belangrijke wijzigingen, die in de Russische samenleving zouden hebben plaatsgevonden. De meningen over dit onderwerp zjjn nogal verdeeld, ook ln de Ver enigde Staten. De vrees van Kissin ger ten aanzien van Cbroesjtsjefs be zoek aan de Verenigde Staten, wordt door velen niet gedeeld. Z(jn denk beelden verdienen echter de aan dacht en ln de volgende artikelen In deze serie zullen w(J er van tyd tol tijd aandacht aan schenken. Gesprek over visserijzones Londen een driedaagse conferentie begonnen waarop gesproken wordt over harmonisering van de standpunten van deze landen over de omvang van de territoriale zee en de visserijzones. De conferentie wordt gehouden met het oog op de zeerechtconferentie van de Verenigde Naties, die in het voorjaar te Genève wordt gehouden. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Londen is vernomen, dat Groot-Britan- nië landen heeft uitgenodigd, die bereid zouden zijn samen stelling te nemen te gen de landen die aandringen op een vis- serijzone van twaalf mijl, waarbinnen al leen vissers uit de kuststaat mogen vis UJj N, sen. De besprekingen op de Londense con ferentie zijn gebaseerd, zo werd van ge noemde zijde vernomen, op een Ameri kaans voorstel van de zeerechtconferentie in 1958. Dit voorstel behelst een territoriale zee van zes zeemijl en bovendien een visserij zone van zes zeemijl .waarbinnen andere landen mogen vissen, indien deze dat vijf jaar lang voor het sluiten van een des betreffende overeenkomst hebben gedaan Behalve door Nederland wordt aan dit vooroverleg deelgenomen door België, dc Duitse bondsrepubliek. Frankrijk, Grie kenland Groot-Brltannië. Italië. Portu gal, Spanje, Turkfje en de Ver. Staten. teren niet willen zeggen waarom som mige belanghebbende landen wel en an dere niet zijn uitgenodigd meer., meest., meester béate gclderae rookworst

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5