Jlicuwe £ciJisrt)e GTouranl Nehroe onverbiddelijk in conflict met China Belgische para's naar Roeanda Engeland geeft toe aan Franse wens „India is geen land van oude mensen Lage huren zijn voor de bouwer onaantrekkelijk SCHILDER ZELF MET Nu ook maatschappij voor vrije televisiezender DOMJfcKDAG 12 NOVEMBER 1959 BUREAUS: Steenatraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0 20 per millimeter Familieberichten f U.1H per millimeter (BI) contract belangrijke korting) Postrekening *8936 Veertigste jaargang no. 11 <17 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CUMST£UI&'XATU)HAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntsasiich is nhfblmn myn htrl in Italicnspotf RADIO TAINGER Zit BURGEMEESTERSWEE WHO IS WHO Troepenconcentraties in Ladach Demonstraties in Algiers tegen De Gaulle Duizenden rechtse Franse kolonisten hebben gisteren, op de wapenstilstands dag. bij het Algerijnse monument voor de gevallenen, gedemonstreerd tegen de politiek van De Gaulle. Zij verklaarden zich voor een Frans Algerije. Een politie- commando ,dat de menigte trachtte te verspreiden, werd met stenen en toma ten bekogeld. De politie verrichtte ver scheidene arrestaties. Een agent werd gewond. De rechtse „concentratie voor Frans Algerije" verwierp in een verklaring De Gaulles uitspraken van dinsdag. De ver klaring was ondretekend door de voor zitter van de beweging, George Bidault, voorheen premier en minister van bui tenlandse zaken van Frankrijk. Russen doen Perzië nieuwe beloften Volgens welingelichte kringen in Tehe ran heeft de Sowjetunie aan Perzië ex ploitatierechten op olie in Noord-Perzië gevraagd op basis van een winstdeling van 85 pet voor Perzië en slechts 15 pet voor de Sowjetunie. Als voorwaarde wordt hierbij echter gesteld dat Perzië een schriftelijke toezegging doet dat het geen buitenlandse machten zal toestaan „anti-Sowjetbases" op zijn grondgebied Volgens persberichten heeft de Russi sche ambassadeur, Nicolai Pegof, alle eerdere Russische aanbiedingen her nieuwd voor hulp bij het aanloggen van wegen en dammen en het bouwen van elektrische centrales in Perzië. Tevens ?ou het voorstel zijn herhaald om alle hangende geschillen tussen beide landen op te lossen. Mapai nu 48 zetels David Ben Goerion, de Mapai, heel gens de definitieve verkiezingsuitslagen 48 van de 120 zetels in het nieuwe Israëli sche parlement behaald. De Arabische groepen, die met zijn partij samenwer ken. krijgen vier zetels. In het vorige parlement had de Mapai veertig zetels en hadden de Arabische groepen er vijf. PREMIER NEHROE van India is van mening dat misschien een gewa pende actie nodig zal zijn om de Chinese communisten te verdrijven uit stellingen die zij thans innemen in het gebied dat door de regering te New Delhi als Indiaas gebied wordt beschouwd, zo meldt de New York Times vandaag. Het blad heeft dit vernomen in diplomatieke krin gen te Washington. Volgens berichten uit het buitenland heeft Nehroe een uiterst onver biddelijk standpunt ingenomen, aldus citeert het gezaghebbende blad zijn zegslieden. Voorts heeft men gezegd dat het Chinees-Indiase geschil uitvoerig zal worden besproken tijdens het bezoek van president Eisen hower aan New Delhi. De weersomstandigheden en het terrein maken in deze tijd van het jaar grote operaties in het omstreden gebied onmo gelijk. maar de regering van India is des ondanks van plan maatregelen te nemen indien er op korte termijn geen veran dering komt in het Chinese standpunt. Kernproeven Overeenstemming in Genève Het zag er vanmorgen naar uit dat Engeland, Amerika en Rusland op de Geneefse conferentie over verbod van kernproeven vandaag overeenstemming zouden bereiken over de voorwaarden voor een bijeenkomst van deskundigen, deze maand, ter bestudering van ieuwe gegevens over ondergrondse kernont ploffingen. De Amerikaanse vertegenwoordiger op de conferentie, Wadsworth, verklaarde na een derde bespreking met zijn Britse en Russische collega's over de kwestie, dat hij hoopt dat men vandaag gereed zou komen. De Rus Tsarapkin zei dat men een beter begrip voor elkanders standpunten had bereikt. De vorige week had de Sowjet-dele- gatie voorgesteld, dat de deskundigen van 16 tot 30 november de tijd zouden krijgen om de nieuwe gegevens te be studeren. Zeker tweehonderd doden Onderhorige pygmeeën uitgezonden op wraakactie tegen Bahoetoe TyELGISCHE parachutisten zijn in Oesoemboera (Roeanda-Oeroendi) aangekomen, om onmiddellijk te kunnen ingrijpen als de stammen- oorlog weer ernstige vormen aanneemt. Volgens officiële rapporten zijn bij de gevechten van de afgelopen dagen zeker tweehonderd Afrikanen omgekomen. In de bevolkingscentra van Roeanda schijnt de rust nu te zijn teruggekeerd, maar de toestand blijft uiterst gespannen. Het hand haven van de orde in Roeanda is een zware taak, doordat hei heuvelland zeer dicht begroeid is. Bovendien zijn er weinig dorpen, maar op vrijwel alle heuveltoppen vindt men gehuchten. De inheemse stammen die bij de oorlogl zijn betrokken, zijn de Bahoetoe, de Ba- toetsi en de Batwa. De Bahoetoe die 83 procent van de bevolking van 2'i* mil joen uitmaken en tot de familie der Bantoe-negers behoren, vormen het land bouwende deel der bevolking. Grote groe pen van hen zijn thans in opstand geko men tegen de Batoetsl, de traditionele heersers van het land, die Mamieten zijn. De Batwa zijn pygmeeën, horigen van de Batoetsi, ervaren woudlopers en jagers, die volgens de laatste berichten hier en daar van hun meesters opdracht hebben gekregen om vergeldingsacties tegen de Bahoetoe te ondernemen. „Ba" is de meervoudsvorm. Een lid van de stam der Bahoetoe heet een Moehoe- toe, of kortweg Hoetoe. Een lid van de stam van Batoetsl (of Watoetsi) heet een Moetoetsl of een Toetsl. Een pygmee beet Moetwa. De drie volken van Roeanda. met 93 mensen per vierkante kilometer het dichtst bevolkte land van Afrika ten zui den van de Sahara, zijn niet alleen in naam maar ook in lengte onderscheiden De Batoetsi zijr. gemiddeld meer ^an 1.75 meter lang. Maar een Moetoetsl van twee meter is bepaald geen uitzondering. De Moetoetoe meet gemiddeld 1.66 meter, de Moetwa iets meer dan 1.50 meter. De mwami van Roeanda. Kigeri, is 2.02 meter lang. Mwami opperhoofd of heerser is het enkelvoud van bami Men spreekt derhalve van de bami van Roeanda en Oeroendi, maar over mwami Mwamboctsa-IV. die op uitnodiging van koning Boudewijn een bezoek aan België De recente onlusten zouden zijn uitge broken na een Incident te Gitarama. waarbij een leider van de Bahoetoe door Batoetsi werd mishandeld. Een opstand van de Bahoetoe dreigde al enige tüd, omdat zfj bevreesd zijn dat, als de Belgen Roeanda-Oeroendi verlaten, de Batoetsi hen weer tot slavernij zullen brengen. de f Washington we mentrekking van Indiase troepen noordwestelijke grensgebied moet leiden tot terugtrekking van troepen aan de Pa- lanse grens en uit Kasjmir. In India de vrees bestaan dat Pakistan hier- gebruik maakt om tegen India op te en Verwacht wordt dat India voor deze kwestie de Verenigde Staten, Pakis- s belangrijkste bondgenoot, om goede nsten zal verzoeken, remier Nehroe heeft gisteren over de dat India zich moet aansluiten bij een itair bondgenootschap een eis die r verschillende groepen in India gesteld gezegd dat deze afkomstig mi van wankelmoedige mensen n koude voeten en koude handen. Nehroe roeg: „Is ons land soms een land oude mensen, dat wij ons volkomen hul- eloos moeten voelen?" In Jocbboelpore in Middcn-India heb- en ongeveer duizend studenten gisteren met bloed een resolutie ondertekend, waarin zij zeggen, desnoods hun leven te zullen geven om India tegen Chinese agressie te beschermen. In verschillende steden is door studenten gedemonstreerd. Langs de woning van premier Nehroe okken ongeveer 300 studenten en school kinderen met leuzen die het aftreden van Krisjna Menon als minister van defensie eisten. Door zijn toedoen zou te voorzich tig tegen de Chinezen zijn opgetredei 9M mist san vanmorgen heeft vooral het luchtvaartvcrkeer parten gespeeld. Na het toestel dat om vijf uur naar Ko penhagen was vertrokken, kon geen en kele machine Schiphol meer verlaten. Dc ochtendmachine van dc K.LJVf. uit New York moest wordeu doorgezouden naar Diisseldorf. Dc wachtkamers op de lucht- n zaten vol optimisten, die erop re kenden, dat zij later op de dag zouden kunnen vertrekken. Later kwamen ook nog berichten van de luchthaven en vlieg- bases binnen, dat zij geheel dichtzaten. De mist in Engeland was oorzaak van een recordverbetering. Een Boeing 707 van de Pan American Airways kon niet op London Airport terecht en weck toen uit naar Shannon. De afstand New York Shannon werd afgelegd in 5 uur 5 minu ten, wat een recordverbetering met 34 minuten betekende! In Zeeland vooral ondervond de scheep vaart moeilijkheden. Zij kwam zelfs ge heel stil te liggen, l'it andere provincies kwamen meldingen over ernstige vertra gingen. De veerdiensten over Ooster- en tVestcrschelde moesten grotendeels wor den gestaakt. Dat de mist spoedig zal verdwijnen, is niet te verwachten. Vanmiddag trok hij wat op, maar vannacht kwam hij weer opzetten. F.r is ook kans op. dat de wegen morgenochtend glad zullen zijn. Gevangene ontsnapt De 22-jarige J., verblijvende in de jeugdgevangenis te Zutphen, is gisteren ontvlucht. De jongeman, die een cursus had gevolgd in de inrichting, moest exa men afleggen in de rijkswerkplaats te Apeldoorn. In de middagapuze heef.t hij de benen genomen. TOPGESPREK NIET VOOR \PRIL Eisenhower ook naar Franco Britse regering zich door de Franse regering heeft laten overtuigen, dat een topconferentie tussen Oost en West niet voor april 1960 kan plaats vinden. De Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, vertoeft op hei ogenblik in Parijs, waar hij besprekin gen voert met zijn Franse ambtgenoot Volgens een woordvoerder hebben zij zich voornamelijk beziggehouden met datum en agenda van een topconferentie James Hagerthy, perssecretaris van het Witte Huis. heeft gisteren gerea geerd op de verklaring van De Gaulle, dat vóór het topgesprek Oost-West een tweede westerse topconferentie moet worden gehouden. Hagerthy zei, dat de Grote Vier dat op 19 december in Parijs moeten uitmaken In Madrid is bekendgemaakt, dat pre sident Eisenhower de uitnodiging van generaal Franco, hem een bezoek te brengen, heeft aanvaard Eisenhowei zai 21 december in Madrid aankomen Het zal het eerste officiële oezoek van een Amerikaanse president aan Spanje zijn De bekendmaking is door het Witte Huis bevestigd. Eisenhower zal 17 december aan boord van de Amerikaanse kruiser Des Moines voor de Tunesische kust een onderhoud hebben met president Bourguiba van Tunesië De regering van Tunis toont zich zeer ingenomen met het bezoek. Adenauer heeft ook een uitnodiging envan Franco aanvaard. Hij zal op zijn reis naar Spanje worden vergezeld door prol. F.rhard. de minister van econnmische raken. De datum van de reis Is nog niet vastgesteld. Het fefst van Sint-Maarten, een folkloristische gebeurtenis die haar oorsprong vindt in het grijze verleden, is in vele delen van ons land nog volop in ere. En al is het dan eeuwenoud, de lie november is voor alles het feest van de jeugd. Jong ge leerd, oud gedaanhet begint al in de kinderstoel. Westfries adres aan Ttveede Kamer De c ut de tstfne 'ebesturen. waarin 31 Westfne«.e gemeen ten vertegenwoordigd zijn. heeft zich me een adres tot de leden van de Tweed' Kamer gewend fn dit adres vraagt de commissie dc aandacht voor de ..grote be langen. welke de bevolking van Noord hollands Noorderkwartier Westfriesland in het bijzonder heeft bij een spoedige droogmaking van de Mar kerwaard". waarbij de commissie er op wijst, dat de regering thans voorrang wil geven aan de inpoldering van zuidelijk flevoland ..Het gevolg hiervan zal zijn dat de inpoldering van de Markerwaard en dientengevolge de ontwikkeling van Noordhollands Noorderkwartier en van Westfriesland in het bijzonder nog tien lallen jaren zouden worden uitgesteld". VERENIGING NEDERL. GEMEENTEN Met de minister van de volkshuis- esting en bouwnijverheid is de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten van mening, dat het aantal te bouwen woningen voor arbeiders en midden- tanders groter zal moetetn worden naar zij betwijfelt of dit kan worden .erwezenlijkt op de wijze, die de minister zieh voorstelt. een schrijven aan de Tweede Kamer, •in de vereniging een aantal opmer kingen maakt over de voorgestelde sub sidiëring van de woningbouw, wordt ge steld dat geen zekerheid bestaat dat de vermindering van het aantal woningwet woningen van 40-000 in 1959 tot 37.500 in 1960 zal worden gecompenseerd door een toeneming van het aantal woningen tegen lage huurprijs in de particuliere sector. vrees wordt uitgesproken, dat de voorgestelde subsidie regeling voor huur woningen zodanig is opgezet, dat de ningexploitanten niet licht geneigd zullen zijn, zich te gaan toeleggen op de bouw van woningen voor lagere inkomens. In verband met de te verwachten finan- ciële uitkomsten zullen genoemde exploi tanten zich in de eerst» plaats voelen as getrokken tot de bouw van woningen de hoogste huurklassen, aldus het schrij- Garantie Verder is de vereniging van mening, dat de behoefte aan gemeentelijke garan ties voor met particulier kapitaal te bou wen woningen eerder sterker zal worden dan zoals blijkens de verklaring van de minister wordt verwacht - zal af- Scherp debat over bestaansrecht van chr. partijen (Van c parlementsredactiej Een kort. maar scherp debat, is gister middag in de Eerste Kamer gevoerd over het bestaansrecht van de christe lijke partijen. Bü de algemene politieke bescliouwiu geit leverde mr, J. In 't Veld (soc.) kritiek op het feit. dat prof. mr. A. Anema (a.r.) dinsdag had verklaard, dat de PvdA het bestaansrecht van de christelilke Hjen loochent. De PvdA loochent dit recht niet en bovendien heeft prof. Ane ma in feite zelf het bestaansrecht van de PvdA bestreden, zei mr. In 't Veld. Prof. Anema zou voorts gezegd hebben, zich niet te kunnen indenken, dat een belij dend christen socialistisch of liberaal stemt. Hiermee zou prof. Anema aan christenen, die wel op de PvdA stemmen, den aam christen betwist hebben. De heer Algra (a.r.) ging hierop in Wij oordelen niet over iemands innerlijk, verklaarde hij. De vraag is of wat hij doet consequent voortvloeit uit zijn over tuiging. Dc PvdA zegt in haar beginsel program. dat christelijke partijformatic principieel en praktisch verwerpelijk Met andere woorden; zij betwist en ont kent uitdrukkelijk het bestaansrecht christelijke partijen. Ik van mijn kant zeg. dat de christen, die voor een trale partij kiest, een verkeerde keus doet. aldus de heer Algra. Want voc PvdA als zodanig is het gezag van Evangelie niet beslissend. Volgens mr De Niet (soc.) heeft prof Anema niet gezegd; ik kan mij niet denken dat een belijdend christen op socialist of liberaal stemt, maar; geen be lijdend christen zal zich door een ver rend spel van begrippen laten verleiden, zijn stem op de VVD of de PvdA uit te brengen Dit gaat veel verder. De heer De Niet wilde afwachten hoe dc hande lingen op dit nunt de rede van prof Ane ma weergeven Provincie doet niets aan watervergiftiging In een korte nota hebben Gedeputeer de Staten, overeenkomstig hun toezeg ging de vergiftiging van het boezem water van Rijnland in mei behandeld Daar er thans wettelijke maatregelen in voorbereiding zijn. die de verontreini ging van openbare wateren zullen doen verminderen, bestaat er voor O S geen aanleiding om van provinciewege te nemen maatregelen voor te stellen. ;n. Aangedrongen wordt de gemeen ten de bevoegdheid te geven zich garant te stellen, indien de bouw anders niet op voldoende wijze tot stand komt. De voorgestelde verlaging van 350 tot 230 ging uit van een huurverhoging van 25 pet. Nu de regering het S.E.R.-adv!es niet heeft gevolgd, acht de vereniging het onjuist de bijdragen met 2'7 te lagen. Deze verlaging Is h.l. niet in eenstemming met de voornaamste doel stellingen van dc komende huurverho ging. n.l. het rechttrekken van ongemo tiveerde verschillen In de huurprijzen de oude en de nieuwe woningen. BU de voorgestelde verlaging van de bijdra gen zullen huurverschlllen niet verduf doch In sommige gevallen zelfs toe Prof. mr. Kleijn Subsidieregeling eigen woningbouw teleurstellend Bij de opening van de gewone alge mene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Bouwfonds Nederlandse ge meenten heeft de president-commissaris, prof. mr. A. Kleijn. burgemeester van Meppel, gisteren een rede gehouden waarin hij dc brief van de minister volkshuisvesting en bouwnijverheid de Tweede Kamer met betrekking de rijkssubsidie voor de woningbouw besprak. Hij noemde de opheffing van de onzekerheid op dit punt verheugend, mjar hij achtte het teleurstellend, dat in de praktijk de speciale subsidie vooi de eigen woning ongeveer gelijk is ge bleven. Prof. Kleijn pleitte voor een woning- politiek waardoo rieder die dit wenst in staat gesteld wordt zich een eigen huis te verschaffen. De wijze van uitvoering van het be sluit bevordering eigenwoningbezit heeft volgens spreker de verwachtingen' slecht beschaamd. Prof. Kleijn deelde mede. dat hel bouwfonds 4'; procent schuldbrieven uitgeeft. Het werd wenselijk geacht hel aandelenkapitaal te vergroten van 4! tot 5 miljoen gulden. Als gevolg van hel feit, dat een steeds groter wordend per centage spaarders met lagere inkomens het verkrijgen van een eigen huis als een hopeloze taak zijn gaan beschouwen, daalde het aantal van 6235 in december 1957 tot 5516 in december 1958. Ten slotte deelde de president- mlssaris nog mede. dat een dochtermaat schappij van het bouwfonds in oprich ting Is ter verzekering van het krediet- risico en dat er contacten zijn gelegd met de Coöperatieve centrale Ralffeiscn- bank te Utrecht STAATSSECRETARIS Officier wist niets van ziekenhuis Op vragen van de heer N. van der Veen (pac. soclid van de Twee de Kamer, in verband mei militaire oefeningen in de nabijheid van een zie kenhuis te Hoogeveen heeft de heer M. R. H. Calmeyer. staatssecretaris van de fensie. geantwoord dat de oefeningsleider was entgaan. dat er zich een ziekenhui» in dc nabijheid van deze brug bevond, aangezien het gereformeerd Ziekenhui» Bethesda van de grote we* af niet op valt. De directrice heeft met een officier ge sproken over enige opschudding in het ziekenhuis. Nadien werd echter door een bestuurslid van het ziekenhuis nadrukke lijk vertelaard, dat over een ernstige ver storing van de rust van de patiënten niet Is geklaagd. Indien men zich de aanwezigheid van een ziekenhuis ter plaatse zou hebben gerealiseerd, zou echter zeer zeker bij de o lening daarmede rekening zijn Be houden. Acht miljoen voor dc herv. kerkbouw De hervormde kerkbouwactie heeft vanmorgen de acht miljoen overschre den. In de laatste twaalf dagen is er dus weer een miljoen bijgekomen. Op het ogenblik komt er nog ge middeld f70.000 per dag binnen. De actie is dus nu op de helft van het beoogde doel van f 16 miljoen. (Advertentie) FLEXA verkrijgbaar bij Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot vanavond: Opklaringen en droog weer, maar in de nacht ochtend op vele plaatsen mist. Zwak ke, later af en toe matige oostelijke wind. Vannacht temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. Morgen overdag ongeveer deselfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 13 november: zon op 7.54, onder 16.53; maan op lfi.22, onder 5.34; 15 nov. Volle Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfor ZOricb gh bew gh bew regen gh. bew windstil ©no 4 winde Ui -Jii Uitzendingen uil vliegtuig O OO jVa de Vrije Radio-omroep N'eder- land (VRON) is gisteren ook op gericht de N.V. Vrije televisiezender (V.T.Z.), die commerciële televisie uitzendingen in Nederland vanuit de lucht wil gaan verzorgen. Initiatief nemer is de heer M. Lewin te Am sterdam. die ook een der initiatief nemers is van dc VRON Men beeft hc' plan vanuit een vlies- tuig of helikopter die in Duitsland wordt gestationeerd, met telerecording leievisie- uitzendingen te gaan verzorgen Er wordt naar gestreefd in januari 1960 met de uitzendingen een aanvang te maken. Enkele personen hebben zich in prin cipe bereid verklaard het beginkapitaal van f 600.000 voor charter of aankoop van vliegtuig en zendmateriaal ter beschik king te stellen. Een bedrijf waar reed* films voor l.v.-reclame worden vervaar digd. heeft medewerking toegezegd. Getracht zal worden de ontvangst voor t.v.-bezitters met de in Nederland ge bruikelijke antennes mogelijk te maken Er wordt op grote hoogte (8000 meter) gevlogen, zodat, naar de initiatiefnemer vertelde, de reikwijdte van de uitzendin gen veel groter zal zijn dan van een t.v.- zender op de begane grond. Het liefst wil men boven Utrecht gaan cirkelen, maar men weet nog niet of de Nederlandse luchtvaart- cn andere wetten dit moge lijk maken In ieder geval denkt men wel boven de Waddenzee of Noordzee te mo gen /enden De juridische kanten van de zaak zijn op het moment nog in De V rije televisiezender beoogt r programma van de NTS te storen niet worden uitgezonden op de c waarin de NTS In de lucht is. Een bespreking is gevoerd met een aantal Nederlandse cabaretartiesten De heer Lewin wilde op dit tijdstip nog geen namen van maatschappijen en artiesten noemen, die voor het plan interesse heb- Desgevraagd verklaarde de beer Lewin nog, dat bet vliegtuig In Duitsland wordt ingeschreven, omdat men hier de minste moeilijkheden vreest, dasr Duitsland al commerciële televisie kent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1