Dicuwc fciterlje (iTmirnnl Staalarbeiders in V.S. weer aan het werk Militaire strijd in actie bij Roeanda Vijf explosies in geladen tanker Bij aanrijding drie zusjes omgekomen Protest tegen aanleg wegen eist 90 doden Hammarskjöld naar Laos Staking van 116 dagen kost 6 miljard dollar 12 mensen gedood bij brand Acht jaar voor twee Franse blinden Bourguiba herkozen OOK ONTDEKKER-7 LIET DE HOUDER NIET LOS Lr Chroesjtsjef werpt zich op als bemiddelaar MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 BUREAUS Steensfraai 37 Directie. Redactie Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0 20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bi) contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11714 E. DIEMER CHRISTELIJKE ATUM AAL Ai,RL A U Voor Leiden en Omstreken Stontwasticli Is ahfbltuen myn hert in tcaljenspott" ÉÉN STAD Zie pagina N.C.R.V. viert feest Uitspraak van Opperste Gerechtshof Negentig mensen onder wie 45 vrou wen en kinderen zijn gedood toen het Afghaanse leger een actie ondernam te gen de Mangal-stam die in opstand was in Zuid-Afghanïstan. Ongeveer 5000 Mangals zijn in de af gelopen weken naar Pakistan gegaan. Onder hen bevinden zich stamleiders die verklaarden dat nog meer stamleden -uit Afghanistan vluchten vanwege de on derdrukking door het Afghaanse leger van een opstand tegen het huidige be wind in Kaboel. De troepen zouden de belangrijkste wegen naar Pakistan bezet houden. De reden voor de opstand is, dat wijlen koning Nadir Sjah, vadèr van de huidige koning, beloofd had geen wegen aan te leggen op het gebied waar de Mangals Maar het huidige regime is hiermee toch begonnen. Toen de Mangals daar tegen bezwaren maakten, werd er op hen gevuurd. Zij werden onderdrukt en ontwapend. De onrust breidt zich uit tot andere stammen, in het bijzonder de Jajis en Zardans. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hammarskjöld, vertrekt morgen uit New York naar Laos om daar een onderzoek in te stellen naar de toestand, Tegen het einde van de week gaat Ham- marskjöld terug naar New York. Het bezoek aan Laos heeft ten doel de secretaris-generaal volledig op de hoogte te stellen van het vraagstuk dat door d- regering van Laos onder de aandacht val de Verenigde Naties is gebracht, aldu een woordvoerder van de wereldorgani Het Laotiaanse beroep op de Verenigde Naties leidde er, zoals bekend, toe dat de Veiligheidsraad een commissie van naar Laos heeft gezonden. Deze con siè bracht vrijdag haar verslag uit. in wordt gezegd dat zij niet duidelijk heeft kunnen vaststellen dat geregelde troepen uit Noord-Vietnam in Laos binnengedrongen. Laos had om een V.N.- strijdmacht verzocht om het binnendrin gen van communisten uit Noord-Vietnam in Laos tegen te gaan. Opperste Gerechtshof in Washington heeft de 500.000 stakende arbei ders zaterdag, op grond van de Taft-Hartley-wet, bevolen weer aan 't werk te gaan. Dit bevel geldt slechts voor een „afkoelingsperiode" van tachtig dagen. Het zal zeker zes weken duren, voordat de geheel afgekoelde hoog eer volledig in bedrijf zijn die 116 dagen geleden begon, weer i« De bond van staalarbeiders en de werkgevers zijn overigens nog niet nader tot elkaar gekomen. De bond heeft reeds aangekondigd dat de sta king zal worden hervat als over tachtig dagen nog geen nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst'is be reikt. De leider van de bond, McDo nald, verklaarde gisteravond, dat de arbeiders bijzonder geprikkeld zijn door het feit dat zij aan het werk moeten op een ogenblik dat de werk gevers moeilijkheden als gevolg van de staking gaan ondervinden. Hij verwachtte dat de staalarbeiders het werk „kalmpjes aan" zouden doen. De Amerikaanse minister van arbeid. Mitchell, verklaarde gisteravond in èeh televisie-vraaggesprek, dat de wet van Taft en Hartley volgens welke stakingen die het algemeen welzijn gen. moeten worden opgeschort» diep gaand moet worden herzien. De wet is in totaal reeds vijftien keer toegepast, doch in zestig procent van deze gevallen werd de staking na de afkoelingsperiode weer hervat. De U.S. Steel Corp., en de Jones and Laughlin Steel Corp. hoopten vandaag een beperkte hoeveelheid staal af te leveren. Verscheidene an dere fabrieken beginnen morgen met afleveringen, meest uit kleine reser- De staking heeft meer dan zes miljard dollar aan loon- en produktieverli kost. De stakers leden naar schatting 1.160.000.000 dollar loonderving, het pro- duktieverlies, (ongeveer 87 pet. var capaciteit viel uit) wordt geraamd bijna vijf miljard dollar. V era n twoordelijk Een woordvoerder van het Witte Hui heeft bekendgemaakt, dat het de wens i van president Eisenhower, dat de verti genwoordigers van werkgevers en werl nemers in de staalindustrie zich bewu- tonen van hun verantwoordelijkheid je- Onrust in Belgisch mandaatgebied DELGISCHE TROEPEN uit de -L' Kongo zijn gisteren in Roeanda aangekomen. Zij hebben opdracht een eind te maken aan de strijd tus sen twee belangrijke stammen in het Belgische mandaatgebied. De strijd tussen de twee stammen, die gisteren oplaaide, is het gevolg van een aanval van Bahoetoes op de dorpen van de Watoetsi. De stam der Bahoetoes Is eeuwen lang horig geweest aan de Wa- toetsi's. In Brussel werd bekend gemaakt dat gouverneur-generaal Harroy, de hoogste vertegenwoordiger van het Belgische be stuur in Roeanda-Oeroendi, niet naar de Belgische hoofdstad zal vertrekken. Hij was voor een bespraking door koning Boudewijn uitgenodigd. De Mwami van Oeroendi is al naar Brussel gevlogen. Zijn collega Kigeri. de pas gekozen koning van Roeanda. heeft meegedeeld dat de toestand in zijn land hem verhindert de uitnodiging van ko ning Boudewijn aan te nemen. De verhouding tussen de feodale Watoetsi en de vooruitstrevende Ba hoetoes is reeds maanden gespannen. Vorige week kwam het tot een uit barsting toen met aanplakbiljetten in dorpen en steden van de Oeroendi stemming werd gemaakt tegen de Belgen. Zij zouden volgens de aan plakbiljetten een samenzwering tegen koning Kigeri op touw hebben gezet. Eerder waren reeds geruchten ver spreid, volgens welke de bisschop vai i voor de staking, gens het land en dat zij hun onderhande lingen zullen voortzetten met het doel, vereenstemming te bereiken. Joseph Finnegan. de voornaamste regeringsbemiddelaar, heeft zich on middellijk met beide partijen in ver binding gesteld. Binnen tachtig dagen dient een oplossing voor het geschil te zijn gevonden want anders, zo heeft de leider van dc staalarbeiders ge dreigd, zal de staking opnieuw wor den afgeroepen Paniek bij opslagtanks in Houston Boeren in China rebelleren tegen communesvsteem i afgelopen a de Mant- aldus heeft Meer dan 2000 boeren 3 week in opstand gekomen sjoerijnse provincie Hsingi het voorlichtingsbureau van de nation nalistisch-chinese regering in Taipeh meegedeeld Communistische troepen werden uit gezonden om de opstand te dempen, het geen gedaan werd mei machinegeweren, waardoor veel slachtoffers vielen. Volgens het nationalistische voorlich tingsbureau waren de boeren ontevreden over de levensomstandigheden in een commune ten noorden van de stad Hoe- loen. Zij eisten hierin verbetering, maar dit werd afgewezen op beledigende De boeren omsingelden daarna het bu reau van de commune, doodden vele communisten, staken de gebouwen in brand en plunderden voedselopslag- Niettegenstaande het ingrijpen van de troepen is het nog onrustig. termorgen vroeg de Amerikaan se tanker Amoco Virginia, 12.000 ton groot en geladen met 350.000 liter vliegtuigbenzine, in een fel bran dend wrak veranderd. Een vijfde explosie, gisteravond, ver dreef de brandweerlieden die met alle beschikbare materieel van de stad Hous ton (Texas) naar de werf. waar de tanker lag gemeerd, waren gedirigeerd De helse brand, de vrees dat het schip geheel uit elkaar zou barsten en het ge vecht voor het behoud van het dozijn op slagtanks met 142 miljoen liter benzit maakten reddingspogingen onmogelijk. Vanmorgen werd bericht, dat mensen hef lev. aantal gewonder tien. Rondom het schip dreven de lijken bemanningsleden, die tevergeefs getracht hadde.i te ontsnappen. Door de intense hitte van de vuurzee die de zijkanten van de tankboot deed smelten, was het niet mogelijk de stoffelijke resten te bergen. In de middaguren werd gepoogd de Amoco Virginia weg te slepen batterij tanks op de wal te vrij tanker zat toen echter al mui de grond Na de vijfde explosie, gisteravond, joeg de vlammenzee tientallen meters hoogop De brandweer was toen genoodzaakt de bluspogingen op te geven. Militie, gemo biliseerd uit geheel Texas, evacueerde de an de bedreigde kade-gebie- KONING KIGERI ...niet naar Brussel... Roeanda de vroegere koning. Moetara, die in juli na lange ziekte overleed, had vergiftigd. Officieel is meegedeeld, dat dc Belgi sche overheid „de nodige schikkingei heeft getroffen om de orde te herstellen' Aangenomen mag worden, dat er sprake is van militaire operaties door geheel Roeanda. Deze operatie- Een Franse jury heeft in Aix en Pro- ;ncc twee blinden, de 24-jarige Maxlmi- an Levesque en dc 45-jarige Anna Bar- ini, veroordeeld tot acht jaar gevange nisstraf. Zij zijn schuldig bevonden de dood van de echtgenoot van Anna Barbini. Op 13 augustus 1957 heeft Levesque man van Anna gedood, omdat hij had geprobeerd zijn vrouw te wurgen. Leves- ;n Anna Barbini hadden elkaar leren blinden. Zij waren bevriend geraakt. Anna verklaarde ter rechtzitting, dat zij door haar man jaren lang slecht behandeld. Zij werd veel geslagen, doch e durfde hem niet te verlaten, omdat ij blind was en nergens heen kon. Tot zij Levesque leerde kennen. De officier van justitie had de jury te- oren verzocht, indien zij schuldig wer en bevonden, beiden een gelijke straf p te leggen. Nederlands protest over condensprijs Langs diplomatieke weg heeft Neder land bij de Belgische regering geprotes- terd tegen de instelling van een mini mumprijsregeling voor de invoer in Bel gië van Nederlandse, ongesuikerdc ge condenseerde melk. Het departement van landbouw zegt hierover; De door de Belgische regering vastgestlde minimumprijs is zodanig, dat de invoer onmogelijk wordt gemaakt. De llen bijzonder I eBlgische regering heeft deze maatregel ngesteld. nadat Nederland principieel den, die vrijwel geheel zijn volgebouwd iet raffinaderijen. Een ogenblik werd nog gevreesd voor de opslagtanks op de wal toen de vlam- van het schip nieuw voedsel zochten langs de oliepijpleidingcn naar de wal. Ingrijpen van de ongeveer 500 mensen die nog in het bedreigde sector bevon den, kon het vuur bij zijn uitvalspoging onderdrukken. Amerikaans vliegtuig verongelukt In het zuiden van Formosa is zaterdag sen transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht, een C-47, neergestort. Alle vijftien inzittenden, onder wie een burger, kwamen om het leven. Het vlieg tuig verongelukte kort na de start van" de luohtbasis Tainan. Hot was óp weg naar Manilla. Dit. is een van de eerste radio grafisch overgebrachte foto's van de ramp, die de Amerikaan se havenstad Houston heeft ge troffen toen daar zaterdag een dgor een serie explosies gevolg de brand ontstond op de tanker Amoco Virginia. Partij van Tunesische president wint alle zetels De verkiezingen, die gisteren in Tu nesië z(jn gehouden, hebben tot resul taat gehad dat president Bourguiha vooi een ambtstermijn van vijf jaar is her kozen en dat zijn Nieuwe grondwetspar tij alle negentig zetels in de Nationale Vergadering heeft gekregen. Voor het presidentschap waren ei geen tegenkandidaten. Wat de Nationale Vergadering betreft hadden de kandi daten van de Nieuwe grondwetspartij vrijwel geen tegenstanders. Op de ti communistische lijsten, die te Gafsa in een district van Tunis waren uitge komen. werden resp. 242 en 3229 sten men uitgebracht, in een derde distri- hadden de communisten zich terugge trokken, omdat de kizers volgens hen aan intimldatib blootstonden. Ook de on afhankelijke kandidaten hadden zich te ruggetrokken. Lancering kunstmaan werd teleurstelling E PROEF met de „geheime hou- gelanceerde Amerikaanse kunst, maan Ontdekker 7 is mislukt. Door een defect aan het elektrische in strument, dat de scheiding tussen de houder en de satelliet had moeten bewerkstelligen, maakt de houder nog steeds deel uit van de kunst- De kunstmaan zelf beschrijft geen nor male baan. De luchtmacht deelde mede. dat de Ontdekker een „tuimelende" vlucht door de ruimte maakt. De nieuwe kunstmaan, met een ge wicht van 767 kilo, werd zaterdag dorr de Amerikaanse luchtmacht in Califor- nië gelanceerd. Zij werd in een baan over beide polen om de aarde gebracht en voert een „ge heime houder"' mee. De houder, waarvan de inhoud met de nodige geheimzinnig- heid werd omringd, zou gisteren na dat de Satelliet zijn zeventiende baan om de aarde voltooid had. worden afge worpen. Vliegtuigen stonden gereed oir de houder op te vangen. Kort na de lancering werd bekend ge- VAR en Soedan verdelen liet ISijl water De Verenigde Arabische republiek e Soedan hebben akkoorden getekend ov« de verdeling van het Nijlwater en ovt de douane, handel en betalingen. Na voltooiing van de grote stuwdam bij Assoean zal Soedan 18.5 miljard kubieke meter van het Nijlwater krijgen en Egypte 55,5 miljard kubieke meter. De VAR zal Soedan voorts 160 miljo gulden betalen als schadeloosstelling vc gebieden in Soedan die na voltooiing v de dam onder water zullen komen te Voorts werd een handelsakkoord ge tekend voor 100 miljoen gulden. Op wandeling met verloofden OM tien over half tien gisteravond zijn op de weg tussen Deurne Vlierden de drie gezusters Kuyten, Martha (21 jaar), Maria (18 jaar) en Wilhelmina (17 jaar), bij een aanrijding omgekomen. Zij liepen alle drie inet hun verloofden aan de linkerkant van de weg- Uit dc richting Asten iwam een wagen, die werd bestuurd door een zekere B., die onder in- locd van sterke drank zou zijn geweest. Hij reed de drie meisjes aan met dode lijk gevolg. De jongens bleven onge deerd; een van hen werd licht gewond De chauffeur die is doorgereden, werd vannacht om twee uur door de politie hechtenis genomen. Zijn auto is in beslag genomen. 0 Zondagmorgen is uit hetNoordhol lands kanaal bij Koedijk het lijk opge haald van de 43-jarige J. Schotten uit Bergen (NH). die zaterdagavond laat door onbekende oorzaak met zijn auto in het kanaal was gereden. Dit was op gemerkt door een inwoner van Koedijk, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Door de duisternis vond men echter pas zondagmorgen om half vier de auto, die leeg bleek te zijn. Zes uur later werd het stoffelijk overschot van de heer Schotten aangetroffen. DON JUAN JAAGT MET PRINS BERNHARD De Spaanse troonpretendent Don Juan is gisteren in ons land gearriveerd op uit nodiging van prins Bernhard. om deel te i;men aan twee jachtpartijen- Prins Bernhard en zijn gast zullen dins dag en woensdag gaan jagen bij Het Loo en op de Ruigenhoek. Na zijn bezoek aan Nederland zal Don Juan een bezoek brengen aan zijn moe der. ex-koningin Victoria Eugenia, dt<- in wZitserland woont. Prins Bernhard en Don Juan ontmoetten elkaar in Lissabon ->en de Prins naar ZuidenAmerika reisdo- Willem Barendsz De walvisvaarder Willem Barendsz is zaterdagavond om tien minuten voor negen uit de Amsterdamse haven ver trokken. Het vertrek moest in de afgelo pen week verscheidene malen worden uitgesteld in verband met reparatie aan i der hoofdmachines. aakt, dat de kansen op het terugvin- :n van de houder „zeer gering" sche- :n. De kansen werden verminderd door ;n fout in de energievoorziening. Deze iut verhindert echter niet het uitzen- ;n van een signaal. Zoals bekend, werden ook dc houders in de voorgangers van de Ontdekker-7 niet teruggevonden. Voor de lancering nummer zeven vertelden de geleer den. dat zij waarschijnlijk de oorzaak de verkeerde gang van zaken Dij het afwerpen hadden ontdekt. De Ont- dekker-7 zou het dus beter doen. Acht C-119 vrachtvliegtuigen stonden gisteren gereea om, geleid door de radio zender in de houder, de juiste plaats van afwerpen te vinden. In de wateren rond- Hawaii hadden Amerikaanse torpe- dobootjagers de taak in te grijpen als de vliegtuigen zouden falen. De kunstmaan zal ongeveer twee we ken in zijn baan blijven. Vorige week is van de lanceer- inrichting te Wallops Island een raket van het type Little Joe de ruimte ingeschoten. De neus uan de raket, waarin verschillende instrumenten waren opgebor gen, bereikte een hoogte van 35.000 voet en werd drie kwar tier later door een marinevaar tuig op vijf mijl van ie lanceer- plaats in de oceaan opgevist. Met een kunstmaan is dit tot dusverre en ook dit week einde weer mislukt. GRENSGESCHIL INDIA-CHINA (^HROESJTSJEF wil al het mogelijke doen om een oplossing te helpen a zoeken voor het grensverschil tussen India en communistisch China. De Russische premier verklaarde dit zaterdagavond tijdens het galabal in het Kremlin aan een verslaggever van een Indiaas blad. kan nebben, antwoordde de Rus ..Wat kan nu met de moderne wapens nog stra tegisch van belong zijn? Een generaal .-.ndt in elke situatie ;eté van strategisch oelang. Ik heb wat dit betreft weinig ver trouwen in generaals. En bovendien, er woont memand in het omstreden gebied". Dc circa twintig Russische maar schalken en generaals die op dc re ceptie waren, stonden te ver van Chroesjtsjef af om z(|n woorden te i hore Verhouwen De regering van India heeft in haar jongste nota aan Peking, die gisteren gepubliceerd, verklaard te vertrouwen dat China zijn troepen van Indiaas grond- ed zal terugtrekken en dat de Chi- regering zal pogen de kleine ge schillen langs vreedzame weg op to los- India zal deze pogingen voortzetten In dc nota wordt echter gewaarschuwd, dat bij agress'.e de bevolking van alle m.ddelen wee-rstand zal gaan bieden. In scherpe bewoordingen wondt het op treden van de Chinezen togen lndtai politiemannen in Ladach, waarbij ver- sohor.dene doden vielen, gehekeld. China heeft zo vaak hot imperialisme veroor deeld, aldua de nota, maar het heeft gehandeld in strijd met eigen verklarin gen De plaats waar de Chinezen met de Indiase grenswachten zijn slaags ge raakt. staat zelfs op de nieuwe atia« var China, die In 1935 is uitgegeven, als In diaas gebied aangegeven zo wordt aai het eind van de nota opgemerkt. 0 De 46-jarige motorrijder H. Mans uit IJmuiden is in de nacht van zaterdag op zondag op de Hagehngerweg te Velsen -ngelukt. Uit het onderzoek heeft de politie geconcludeerd, dat de motorrijder op het linker weggedeelte tegen een boom moet zijn gereden. De man moet e botsing vrijwel terstond zijn ove*- Vierjc rivier over Jacques Fabert, vier jaar oud. is de held van Yolmunster bij Mrtz in Frankrijk. Hoewel hij nog nooit gezwommen had, stak hij zaterdag avond, „op zijn hondjes" zwem mend, een acht meter brede rivier Jacques had de dag bij zijn groot moeder in een nabijgelegen dorp doorgebracht en ging toen het don ker werd op een holletje terug naar huis. Bij de rivier gleed hij uit In het natte gras en viel in het water. Hij probeerde weer op de oever te klauteren, maar die was te steil. Daarop zette Jacques koers naar de overkant, zijn armen en benen bewegend op de manier waarop een hond zijn poten ge bruikt bij het zwemmen. De jongen vertelde het hele verhaal toen hij druipnat, maar veilig en wel weer thuis zat. President Gronchi van Italië op bezoek in Moskou President Gronchi van Italië zal begin januari een bezoek aan de Sow- ietunie brengen, zo is zaterdag in Rome bekendgemaakt. Het Italiaanse kabinet heeft zich ermee akkoord ver klaard dat de President een uitnodi ging hiertoe van premier Croesjtsjef aanneemt. Na Gronchi's beozek aan Rusland zal president Worosjilof een c-genbezoek aan Italië brengen binnenveringbed 0/ootlwill schuimrubberbeo Enkele opklaringen •rwacht tot dinsdagavond: Aanvankelijk efiige regen, morgen overdag enkele op klaringen. maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde of stormachtige wind tussen zuid en west. Minder koud in de nacht en ochtend. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 10 november: zon op 7.49, onder 16.50; maan op 15.10, onder 2.17; 15 novem ber Volle Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Dc Bilt Twente Eindh Zd -Limt Bordeau Grer.r>bi« Stee Berlijn U il t 1 bew windstil nw 2 gh bew. windstil regen wnw fi zw bew w 2 uw beu windstil onbew no a onbew windstil onbew wnw 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1