vonnis Gevangenen vellen over politie en justitie Natu-raLax De eerste tien in de V.S. INTERNATIONALE GROEP STELT ONDERZOEK IN FABLO american white shirts Iffij 13.90 «I Minister vraagt advies aan produktschap Egyptisch-Israëlisch treffen boven de Negev-woestijn DO.NDEKDAC 5 NUVfcMBEK 1959 _Zf<Z/77XiS Tere huid? Babyderm-zeep Geen solo Voor die Nederlandse protestanten, die in de Nederlandse protestantse po litieke partijen zich thuis voelen, lijkt het ons weinig aantrekkelijk zich in de Europese politieke strijd aan de katho lieke, vaak klerikale groepering te bin den. Zij zijn in Nederland anti-revolu tionair oj christelijk-historisch om uooi het protestantse karakter van onze sr menleving op te komen. Omdat zij bij voorbeeld de verhouding staat-kerk. zo als die in de katholieke politieke partijen veelal wordt gezien, niet aanvaarden. Omdat hun visie op vrijheid en v draagzaamheid, op wat de overheid wel en niet past, vaak indruist tegen de zichten van toonaangevende groepei de katholieke politieke partijen. Voor deze Nederlandse protestanten lijkt het ons dus helemaal niet uitgemaakt, dal zij op den duur in het Europees o het best passen tussen de rooms-katho- lieke eerste violen. Zou hun stem schien niet minstens even goed klinken in het socialistische koper of het liberale slagwerk? Natuurlijk in het besef, dat het Nederlands-protestants-christelijke orgel een instrument is en blijft, dat eigenlijk alleen gehoord wil w Maar deze solo hoort op Europees ni niemand meer. Onthullend onderzoek onder gedetineerden (He Vrije Volk) De Koningin zal vrijdag ten palei2 Soestdijk ontvangen, ter overhandiging van hun geloofsbrieven de heren Hector Frederico Garcia Godoy. ambassadeur van Dominica en dr. Alfredo Alfaro Sotcla, gezant van Costa Rica. Beide diplomaten hebben hun standplaats in Londen. Nog witter... |V"EDERLANDSE gedetineerden - hebben een hard vonnis geveld over de politie, het openbaar mi nisterie, de psychiaters en de rech- ters-commissarissen. Dit blijkt uit een boek van dr. R. Rijksen, crimi noloog te Utrecht, over een onthul lend onderzoek dat in 1956 is inge steld onder 901 gedetineerden in ge vangenissen en huizen van bewaring. Het boek heet „Meningen van gedeti neerden over de strafrechtspraak". Het is een publikatie van het criminologisch en strafrechtelijk instituut te Utrecht en tot stand gekomen met medewerking \an het ministerie van justitie. Vijfhon derd vooraanstaande personen op het gebied van politie, justitie, reclassering enz. hebben het boek toegezonden gekre gen ter vertrouwelijke kennismaking. Het Parool heeft er thans bijzonderhe den uit gepubliceerd, waaraan we een en ander ontlenen. Ernstige kritiek leveren de gevange nen onder meer op het optreden van de politie bij arrestaties. Een gevan gene schrijft: „Men kwam mij ophalen, bracht mij tiaar het politiebureat zei mij: het is maar even. dan kun je weer naar huis gaan. Nu, dat was vijf maanden". Verscheidene gevangenen beklagen zich over wat zij „te weinig discretie" bij het onderzoek noemen: mededelin- van de politie aan buurtgenoten, kenpissen en collega's en vooral aan "ijvoorbeeld„Mijn meisje moest op het bureau komen. Zij hadden haar zo- •eel verteld, dat ik prompt een brief •an haar kreeg met de mededeling dat de recherche een mooi boekje over open gedaan had, dat alles uit was dat ik niet meer behoefde te schrijv Dat zijn ervaringen om gek van „Cel is varkenshok" Wel heel ongunstig is de tekening e de gedetineerden geven van de po litiecel. Enkele uitspraken„Cellen net grafkelders, met elke muur vol smeri ge tekeningen", ce! een hok, het stinkt immer dan in een varkensstal, „geen ventilaatie. vuile oiosepot" en „stank en kou, ik raakte aan het hui len als een kind. Toen mij wanhoop na bij was, ging ik aan het bellen, er kwam Toch geen hamer-en- passer-vlaggen in West-Berlijn Er zullen zaterdag geen Oostduitse vlag en wapperen in West-Berlijn, schreef het officiële dagblad van de Oostduitse communistische partij, Neues Deutsch- land .vanmorgen. Neues Deutschland schrijft dat burge meester Brandt van West-Berlijn vurig gehoopt heeft, dat het komende weekeir.de inderdaad Oostduitse communistische vlaggen op de stations van de door de Oostduitsers geëxploiteerde S-bahn in West-Berlijn zouden worden uitgestoken, omdat dit de aanleiding zou kunnen zijn voor een door hem zo vurig begeerde bur geroorlog. „Er zijn echter twee partijen nodig voor :n provocatie", aldus het blad. „De partij, die provoceert, en de partij, die zich laat provoceren. Brandts burgeroorlog zal aarom niet uitbreken". Nierstrasz zoekt samenwerking Bij de N.V. v/h Nierstrasz zijn de za ken in 1959 beter met hogere omzet en iets gestegen onkosten. Het bestuur ves tigt steeds d» aandacht op samenwer king, doch er zijn nog geen va9te plannen een onderhandelingen. De verkoop nieuwe artikelen verloopt aardig. Ir. J. F. Fock, directeur van de Steen- kolenhandelsverenigiu Utrecht, werd tot commissaris gekozen in plaats van ihr. ir. C. L. C. van Kretschmar Veen. Klachten over mishandeling spoedig een agent kijken. Ik vroeg hem of ik er een ogenblikje uit mocht. Hij deed het klepje (van de deur - red.) eeh ter weer dicht en ik zat weer alleen' Verder: „De dekens zijn vies en er zitten soms plakken van hard spuw op. Als ik 's avonds in bed stapte, legde ik mijn overjas met de voeringkant O' de dekens, opdat ik die tegen mijn mond kreeg in plaats van de dekens." „Geen bijbel" Over hef verhoor zeggen vrij veel ge detineerden dat het „uiterst correct' „volkomen objectief" was. Maar er ook talrijke klachten. Bijvoorbeeld: werd op ergerlijke manier uiitgescholden. Ze zeiden: als je vlug vertelt, mag je r.aar huis en ben je morgen op de trouw dag van je zuster, want die trouwde d< volgende dag. Ik vertelde alles en toen zeiden ze: dacht je nu heus dat w zouden laten gaan? Dat vind ik een Een ander schrijft: „Ik verzocht mij de bijbel te willen verstrekken, maar kreeg ten antwoord, had maar naar de bijbel geleefd, dan was je hier niet gekomen. Mij werd geen bijbel verstrekt". Er zijn verscheidene klachten over ge weld en dit is er één van„De politie sloeg mij met de rand in 't gezicht, om k niet bekende. In 't bijzijn van minderjarig meisje werd ik opnieuw ge slagen". Een andere gedetineerde klaagt „Bij de confrontatie met de benadeelde werd ik tussen vijf rechercheurs plaatst. Die zagen er verzorgd uit. Maar k had mij twee dagen niet kunnen sche ren, mijn haar niet kunnen kammen en ■nij-n stropdas niet keurig kunnen strik ken omdat er geen spiegel aanwezig was op het politiebureau. Ik viel tussen die rechercheurs natuurlijk duidelijk op. „Pak rammel'' Over de officier van justitie zijn e: klachten dat hij te autoritair doet (..al; een generaal tegenover een soldaat die op kousevoeten in de stad wordt aange troffen"), dat hij te weinig gelegenheid geeft tot een rustig gesprek, dat hij bne- ïiet beantwoord* en dat hij tegen de verdachten tekeer gaat in de trant vaan •ze vent", „een paar jaar Veenhuizen een blok aan je been en elke week e rechtercommissaris wordt door mige gedetineerden „een fijne vent" „een rechtschapen kerel" genoemd, ir volgens anderen bulkte, vloekte er en tactloos optreedt tegen familieleden De psychiaters praten te kort, houden zich niet aan hun beroepsgeheim en stel len dwaze vragen, menen gedetineerden bijvoorbeeld: „Er zitten twintig mussen op het dak en ik schiet er één af, hoe veel blijven er over?" Een gedetineerde klaagt: ,,Ik aarzel niet deze man een schertsfiguur te noemen, het onderzoek duurde alles bij elkaar hoogstens twaalf Hevige brand in wasserij bij Alkmaar In de grote Alkmaarsc chemische wasserij van de firma S. Krom gelegen aan de Schermerweg in de gemeente Oudorp, heeft gisteren een hevige brand gewoed, die begon met een grote steek vlam in de chemische wasafdeling waar vier grote wasmachines via filtreerappa- raten stonden aangesloten op grote tanks die enkele duizenden liters zeer brand bare terpentol bevatten. Daarin vond het vuur gretig voedsel. Zeven tanks, die binnen het gebouw stonden, brand den geheel leeg. Een vijftal tanks buiten het gebouw kon gespaard blijven- De wasserijafdeling brandde geheel uit. De hitte was zo hevig dat de stalen dak constructie in elkaar schrompelde. Het voorste gedeelte van de wasserij, waar de in- en uitgaande kleding lag o slagen, liep zeer veel waterschade De schade wordt op een miljoen ge- 'erzekering ge- Voorarrest Waarom zo lang in voorarrest als hebt bekend?" is een talloze malen gestelde vraag. „Waarom vrijwel geen erschil met de gevangenis?" Van de rapportage door de reclasse- :ng wordt gezegd dat zij te partijdig is, en verlengstuk van de justitie zou zijn. Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. p dag. i*i dag uil! Een uitkomst bij hardnekkige t plng.60Ubl.ftJS 135) De vorige maal hebben we Sid Richardson gekwalificeerd als de rijk ste man van de Verenigde Staten, omdat hij een fortuin van om en nabij 700 miljoen dollar bezit. Op dc tweede plaats komt A. Vining Davis, een merkwaardige figuur, die van onderop Is opgeklommen tot de hoog ste post in het Amerikaanse alumi- niumconcern, waarvan hij op 81-jarige leeftijd afscheid nam. Hij was toen een vermogend man en ieder normaal mens zou het op die leeftijd voor ge zien hebben gehouden. Maar de ener gieke en geldzuchtige Davis dacht geen moment aan stilzitten en wierp zich op de speculatieve handel In roerende goederen in Florida, waar door hij zijn kapitaal tot het formi dabele bedrag van 150 miljoen dollar naar boven joeg. Al» goede derde kom! Henry Ford II op di Hjst van grote ver mogens voor me' een kapitaal var 100 miljoen TOCH IS HET ZO! de slagen, zoals bekend, door zijn grootvader zijn gelegd. De vierde en vijfde plaats worden eerlijk gedeeld door Joseph Newton Pew. de grote man van de Sun Oil Company of Pennsylvania, die de voetsporen van zijn vader volgde en het reeds aanzienlijke familiekapitaal tot 350 miljoen opvoerde, cn Howard Hughes, wiens vermogen op hetzelfde bedrag wordt geschat. Die Hughes zal velen van ons wel bij name bekend zijn, want hij was de man die In 1938 met een vliegtuig rondom de wereld vloog In de recordtijd van drie dageD en negen itur. Hij Is de meest bespro ken miljonair van de V.S., wat ons overigens niet behoeft te verhazen want als eigenaar van de R.K.O.- filmstudio's weet hij heus wel wat publiciteit betekent. Hel kapitaal van Hughes stamt ook weer uit de olie. zU het dan op indirecte wijze. Want Hughes' vader stichtte de Hughes' Tool Company, een bedrijf dat instru menten leverde, waarmee rotsen door boord konden worden. De zesde op de ranglijst Is Cllnt Murchison, een olieman en goede vriend van Richardson, over wie weinig belangwekkends te vertellen is. of het zou moeten zijn, dat hy op jeugdige leeftijd met een kapitaal van een paar miljoen wilde gaan rente nieren. Maar de smaak van de dollars was klaarblijkelijk zó verleidelijk, dat Murchison het money making weer ter hand nam cn zijn vermogen tot 300 miljoen dollar opvoerde. Het schijnt moeilijk te zijn met dit bedrijf op te houden en de grote vraag in deze kring van miljonairs is dan ook steeds: „Wat moeten we doen. als de eerste 100 mil joen vol zijn?" Paul Mellon en August Busch zijn de mensen, die leder met 250 miljoen vende en achtste plaats illigerwijs hebben beide magnaten het belangrijkste deel van hun fortuin geërfd. Mellons vader was een staalmagnaat, de oude heer van Busch had een grote brouwerij Als negende komt dan John D. Rocke feller, over de herkomst van wiens krappe 250 miljoen \ye niets nieuws kunnen vertellen, en ten slotte wordt de rij gesloten door Robert Winship Woodruff, wiens vader in 1919 voor 25 miljoen dollar het Coca-Cola-recept kocht. Uit dit drankje zijn geen wind eieren voortgekomen, want zoonlief kan zich thans eigenaar van 200 mil joen dollar noemen. Over dat Coca-Cola-recept Is nog wel wat aardigs te vertellen. Daarover een volgende keer. dollar de 1 van driehoog. De 81-jarige heer W. Wouters is gistermiddag in zijn \vo- in de Van Houweningenstraat in Amsterdam van driehoog uit het venster rallen toen hij bezig was de ramen aan buitenkant te lappen Oberliinder beschuldigd van nazi-wreedheden Tj^EN internationale commissie verzetsstrijders zal een onder- Mr. dr. A. A. van Rhijn Chaos op gebied van uitvoering sociale wetten Volksverzekering vraagt aardrijkskun dige en geen bedrijfstakgewijze uitvoe ring. Daarom horen algemene oudei domsvoorziening, weduwen- en wezenui keringen en kinderbijslag bij de Radei Arbeid. Dit zeide rar. dr. A. A. val Rhijn, oud-staatssecretaris van sociale zaken, toen bij gisteren de viering van veertigjarig bestaan van de Raari Utrecht luister bijzette. Bovendien •de hij ernstige kritiek. Er heerst op liet terrein van de uitvoering een chaos. Vele instanties waren en zijn met uitvoering belast, aldus mr. Van Rhijn rheid cn bedrijfsorganen werken st elkaar en een samengaai P-b.o. de uitv» de social zicht, aldu communistische beschuldigingen, volgens welke een lid van het kabi net te Bonn in de oorlog betrokken is geweest bij wreedheden van de nazi's. Wolfgang Müller, hoofd van de Duitse sectie van de Unie van verzetsstrijders, heeft medegedeeld dat het onderzoek is gevraagd door Theodor Oberlander zelf. die thans te Bonn minister voor de vluch telingen is In persberichten in het Sowjetblok is beweerd, dat de Duitse commando-afde ling „Nachtigall", waarbij Oberlander als officier diende, verantwoordelijk is geweest voor de moord op verscheidene duizenden mensen in 1941. Oberlander heeft deze bewering tegengesproken. Müller deelde mede, dat de commissie van onderzoek later in deze maand te Düsseldorf voor het eerst bijeen zal ko- Hij voegde eraan toe. dat de commis sie zal bestaan uit de voorzitter van het Deense parlement, Oi« Björn Kraft, de Noor Hans Cappelen, de Nederlander Richard van Staal, de Belgische profes sor Flot Peters, de Zwitser dr. K. Schoch en de directeur-generaal van de Franse nationale commissie voor wetenschap pelijk onderzoek betreffende de Tweede Wereldoorlog, Henri Michel. Staalstaking in V.S.: overleg verdaagd De voorzitter van de federale bemid delingscommissie, Joseph Finnegan, heeft gisteren de bemiddelingspogingen in het staalconflict voor onbepaalde tijd verdaagd, nadat werkgevers en vak bonden een half uur bijeen waren ge- Finnegan verklaarde dat beide par tijen willen afwachten wat het Hoogge rechtshof zal beslisse. Dit college moet beslissen of de bepalingen van de Taft- Hartlcyywet. waarbij de stakers kan worden opgedragen het werk voor een tijd van tachtig dagen te hervatten, hier gelden. Stijging van de melkprijs (Van onze sociaal-economische redactie.) T\E MINISTER voor landbouw en visserij heeft het bestuur van het pro- duktschap voor zuivel om advies gevraagd over de te nemen maat regelen voor de consumptiemelk in verband met zijn bekendmaking van de garantie- en verrekenprijs voor melk. Dit advies wordt elk jaar ge vraagd. Vast staan op het ogenblik reeds de verrekenprijs en de verwer kingskosten van de melk. Twee factoren, welke minder zeker zijn en waar over het produktschap gistermiddag in besloten vergadering beraadslaag de, zijn de detailhandelsmarge en de waarde van het botervet dat aan de consumptiemelk onttrokken wordt. De heer v. d. Ploeg, bestuurslid var produktschap en tevens bestuurder de socialistische landarbeidersorganisatie morgens in de open- A.N.A.B., vroeg Dam, met nadruk of hij dat de melkprijsverhoging de consument slechts vier cent per liter i totaal zal behoeven te bedragen, zoals ini6tér Marijnen had betoogd. Uit het wat „breedsprakige, voorzichtige" ant woord van de voorzitter meende de heer Van de Ploeg, dat dit niet het geval is Na deze poging van de heer Van de Ploeg leen goede beurt te maken bij zijn DOVEN DE NEGEV-WOESTIJN hebben Israëlische en Egyptische ■U straaljagers gisteren een kort luchtgevecht geleverd. Israël heeft de bestandscommissie van de Verenigde Naties in Palestina van het treffen op de hoogte gesteld. De Egyptenaren en de Israëliërs hebben elk hun eigen visie op het gebeurde. ISRAËL: „Vier Egyptische MIg-17 straaljagers drongen, komend uit de richting van de Sinai-woestijn, dertig kilometer het luchtruim boven Israel binnen, waar zij op Israëlische jagers stootten. Alle Israëlische toestellen keerden behouden op hun bases terug, na de Egyptenaren te hebben verjaagd". EGYPTE „Zes Israëlische Mystere-straaljagers drongen het Egyptische luchtruim bin nen. maar werden verjaagd. Even later kwanten z(j echter terug en er were gevecht geleverd. Een Israëliërs getroffen en keerde ijlings naar eigen grondgebied terug. Alle Egyptische toe stellen bleven ongedeerd. listische vrienden, interrumpeerde de heer Schut (r.k. werknemers), niet zon der enig sarcasme „Pot voor meneer". Minister Marijnen heeft bij zijn bekend making van de garantieprijzen de reken som als volgt kloppend gemaakt: op het ogenblik wordt er in het westen van het land ongeveer f 5,96 subsidie gegeven op 100 liter melk. Hij ging daarbij uit van een boterprijs van f 3,07. Het bedrag van f 5.96 moet nog met 35 cent verhoogd worden voor vergoeding van de uit het oosten van het land aangevoerde melk De straatprijs van de melk gaat met vier cent per liter omhoog, wat tot gevolg heeft dat omgerekend de subsidie op de melk met f 4,50 kan worden verlaagd. Er resteert dan nog een subsidiebedrag van f 1.81. Tevens wordt er echter een boter- prijsstijging verwacht tot gemiddeld f 3,70, welke stijging een dubbel effect heeft op het subsidiebedrag voor de melk. zodat van het subsidiebedrag van f 5,96 dan nog 55 cent overblijft Dit laatste bedrag heeft de minister opgevangen door de verrekenprijs met 50 cent per 100 kg te verlagen. Met betrekking tot het feit, dat de mi nister is afgeweken van de verrekenprijs die het landbouwschap heeft voorgesteld, vond dr. E. van der Wiel. secretaris van de F.N.Z., dat het bestuur de minister beter een meetlat dan een advies had doen toekomen. De consumenten prijs mocht maar vier cent stijgen, alles ïen daarop tekort kwam moest op rekenprijs in mindering worden ge bracht. zo meende de heer Van der Wiel. In deze vergadering werd voorts het aangeboden rapport over de Europese sa menwerking op zuivelgebied goedge keurd. Na enkele redactionele wijzigin gen zal het rapport de regering worden aangeboden en daarna gepubliceerd. De botercommissie stelde het bestuur voor ter garandering van de kwaliteit van koelhuisboter alle pakjes boter te voorzien van de naam van de verpakker of de naam van de gene voor wie de boter werd verpakt, tenzij de pakjes wor den voorzien van de opdruk koelhuis- boter. Hierover zal echter eerst nog het advies van de consumentenorganisaties gevraagd worden. Over vier weken zal het bestuur de kwestie bespreken. De in- ..in een dergelijke regeling zal n maart 1960 geschieden, wan de nieuwe opslag van boter wordt begonnen. Wederom wees het bestuur ten slotte het verzoek van de melkfabriek Bcdum af om voor haar produkt instant poeder vrij. gesteld te worden van de heffing op melk poeder. liet produktschap wilde hiervoor geen ontheffing in de verordening opne men. omdat het geen instelling is. welke bepaalde initiatieven subsidieert. De mi nister van landbouw, welke zich voor een ontheffingsmogelijkheid had uitgespro ken. zal dit in een brier duidelijk ge maakt worden. Het bestuur keurde voorts alle begro tingen voor het nieuwe jaar goed. Treinbotsing. Op een met knipperlich ten beveiligde onbewaakte overweg tussen Oss en Berchem is vannacht om ongeveer een uur een dragline blijven steken. Het gevolg hiervan waa een botsing met een juist passerende goederentrein. Er ont stond een enorme ravage, twee locomotie- vijftien wagens ontspoorden, vljf- Ug meter rails werden ontwricht en een portaal van de bovenleiding viel op de Ir. C. Staf, oud-minister van defensie •s voorgedragen als opvolger van de heer C Boudewijn. die zijn functie van voorzitter van de Nederlandse fruitte- lersorganisatie heeft neergelegd. Rood Wit Dry 2."

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5