-tarwe brinta Nieuwbouw in Hoogerheide oorzaak van vele klachten ITALIAN 0 H -S1 maast richts De rijkste man van de V.S. W apenstilstand mogelijk iii Indonesië TIP van BOOTZ Zes jaar geëist tegen inbreker Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! KOU 0 GEVAT I de lekkere Atoombureau deed minder dan werd verwacht Textiel wordt toch duurder Werkende vrouwen gaven een show WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 Antillen schrift het blad onder meer: Iedere onbevangen waarnemer kan voorts constateren, dat de corruptie op de Nederlandse Antillen de laatste jaren schrikbarend is toegenomen Nu rijst in dit verband toch wel de vraag of de Antilliaanse autoriteiten het aloude be ginsel „voor wat hoort wat" kennen en onderschrijven. Want het wordt enigs zins vreemd het Statuut voor het Ko ninkrijk naar de letter en naar de geest tot een aanfluiting te zien maken en te gelijkertijd besprekingen over finan ciële hulpverlening op basis van dit Statuut te mogen voeren. Het wordt wat moeilijk voor Nederland om in de beurs te tasten als de Antillianen zelf al het mogelijke doen om een financiële chaos Voorbeeld Het Frlcsch Dagblad Is enthousiast os-er de discussie, die In het filosofisch tijdschrift der Wijsbegeerte der Wetsldee is be gonnen tussen prof. Dooyeweerd en prof. Van Pcursen. die zich ten opzichte van de W.d.W. een Zelden hebben tuü zo een glashelder betoog bestudeerd, dat reikt tot de diep- in zich En bovenal is het een schone zaak omdat het gesprek reeds in het begin uitloopt op de grote vraag van het chris telijk radicalisme: hoe kunnen wij enerzijds handhaven de stelling, dat het Evangelie alle dingen nieuw maakt, en dus ook het door de bijbel geleide denken stelt tegenover alles wat be wust of onbewust de heidense wijsgeren volgt of op eigen compas vertrouwt, hoe kunnen wij volhouden, dat wij kiezen voor de waarheid en ons richten tegen afvallig denken, dat het bij ons op radi cale wijze gaat over dingen, die onder ons. ook in het wijsgerig denken, vol komen zekerheid hebben, terwijl we te gelijk in ootmoet weten, dat wij kennen ten dele, dat wij zien in een spiegel door raadselen (I Cor. XIII). Temidden van veel strijd en veel ver bijten en vereten, van veel hooghartig veroordelen van christenen door christe nen, is een artikel als dat van prof. Van Peursen een verblijdend symptoom en meer dan dat. Het is een voorbeeld. •Utr. O Reuchlin, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse is be-' noemd tot Hr. Ms. buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur bij het Luxem burgse hoi. ger dan de „MastreecMer Staar" zingt De „Mastreechter Staar", het be roemde, vèr over onze grenzen be kende zangkoor, bestaat al ruim 75 jaar. Toch is de Maastrichtse Aardewerk- Industrie nog ouder, daar Petrus Regout 125 jaar geleden de grond slag van deze industrie legde. Thans werken meer dan 4000 men sen in de fabriekscomplexen van de N V. Sphinx-Ceramique v/h Petrus Regout aan de vervaardiging van het beroemde Maastrichts Aarde- Er zou een loflied te zingen rijn op de sterke kwaliteit, de moderne vormgeving, de aantrekkelijke kleu ren en decoraties van het Maas trichts Aardewerk. Het is waarde- werkLet op deze merken, dan heeft U een goed product. AARDEWERK Constructiefouten in '24 huizen "PkAAR IN Hoogerheide in de ge- -L^ meente Woensdrecht is het ook niet allemaal koek en ei. Vierentwin tig huizen in de Rubertstraat, die nog geen anderhalf jaar zijn bewoond, vertonen reeds zoveel gebreken, dat de vestiging bijna tot een nachtmerrie is geworden. Over de scheuren, de constructiefouten, de huurprijs en het losliggende dak wensen de bewoners echter niet te veel gepupliceerd te Het merendeel van hen is werk- ri op de vliegbasis Woensdrecht »en overplaatsing is maar al te spoedig geregeld. Het zUn gloednieuwe huizen, daar in de Rubertstraat, nette, nog glanzende mid denstandswoningen, vier onder één dak, iet een tuintje voor en achter. Maar alleen de vorige maand hebben zich drie gevallen van kolendampvergiftiging voor gedaan, alle veroorzaakt door hevig lek kende rookkanalen. Het eerste werd geconstateerd op 2 ok tober toen een bewoonster van één van de vierentwintig, zo slecht geconstrueer de panden voor de eerste keer de kachel aanstak. Onmiddellijk stond de kamer vol rook, welke door het openen van in en deuren verdreven kon worden. In de middaguren echter werd de vrouw onwel en een onmiddeJlijk ingesteld me disch onderzoek toonde aan, dat zij aan het begin van een kolendampvergiftiging leed In slaap Nog geen dag later werd, midden ln de nacht, een gezin in dezelfde Rubert straat onwel, eveneens door een geluk kig tijdig ontdekte kolendampvergifti ging. Een paar dagen la tor deed zich een welhaast identiek geval voor, doch ook hier kon door snel Ingrijpen erger wor den voorkomen. De gemeente, de eigenaar en de gar nizoenscommandant van Bergen op Zoom kwamen er aan te pas en een haastig ngesteld onderzoek wees uit, dat het le vensgevaarlijk was in een van de vieren- intig wonangen aan de Rubertstraat te stoken. Tussen de yloeren en boven de vliering stond het vol met rook. Ais de kachel maar even aan was geweest, liep het risico midden in de nacht door kolendamp te worden overvallen, met al le gevolgen van dien. Half oktober verscheen er een met selaar op het toneel, die sindsdien doen de is alle scheuren in de rookkanalen met specie dicht te 6toppen. Niemand dfer bewoners acht het echter verantwoord te gaan stoken, voordat de troffel hun hele schoorsteen heeflt afgeschraapt, waardoor er in verschillende huizen 's avonds kou wordt geladen. Als het alleen de rookkanalen waren geweest, die door een grove onachtzaam heid van de bouwer gebreken vertoon den, dan had Hoogerheide waarschijnlijk nooit in het nieuws gestaan. Het inge stelde onderzoek toonde echter aan, dat de bouw der panden In elk opzicht on deugdelijk is geweest en dat tot een alge hele restauratie van deze gloednieuwe woningen moet worden overgegaan. Som migen beweren zelfs, dat de bewoners hun huizen znllcn moeten verlaten, daar de reparaties en de vernieuwingen, welke dienen te worden uitgevoerd, van een zo ingrijpend karakter zijn, dat timmerlie den. metselaars en constructeurs de weg volledig vrjj moeten hebben. Losse daken Daar zijn ten eerste de daken, die vrij wel los schijnen te liggen en die volgens de meniag van een expert geen sneeuw- lading zullen kunnen dragen. De beton nen schraagbalken liggen or vrijwel over al naast. Een zware storm zou niet veel moeite hebben de pannen ln het rond te doen vliegen of zelfs verschillende kappen op te lichten. In de tweede plaats zijn de mur« zakt of zijdelings uitgedrukt. Op dere plaatsen zijn horizontale scheuren ontstaan, waardoor men onbelemmerd naar buiten kan kijken en er soms de hele hand vlak in kan Leggen. Ramen dreigen uit hun sponningen te springen, kozijnen vertonen in de hoeken beschadigingen door een te grote spanningsdr-uk en deu ren staan scheef of klemmen. Het ergste van alles is nog, dat het zich zetten van stenen en hout niets met deze gebreken te maken heeft. De fun damenten zijn aan het verzakken en als ér niet spoedig en drastisch ingegrepen wordt, is een ramp 134) Het is meestal uitermate moei lijk vast te stellen over welke bedra gen rijke mensen ln werkelijkheid kunnen beschikken. (Waarbij we af zien van het feit, dat het ons eigenlijk weinig aangaat!) Onder rijk verstaan we ln dit geval niet degenen, die een paar miljoen bezitten, want dat zijn althans in vergelijking met de werkelijk rijke mensen ln de Ver enigde Staten hoogst onbeduidende lieden. Werkelijk rijk zullen we van daag slechts noemen, hen die over honderden miljoenen gaan. uitgedrukt in de veel geliefde dollars. Zulke mensen zjjn er In de Verenigde Staten vele. zodat het ons geen moeite kost er direct al tien te noemen. Dat ls alleen mogelijk, dank zij de openhar- formidabele geld- tigheid. waarmee dergelijke aangele genheden in de Amerikaanse pers worden besproken. Ondanks die open hartigheid blijft het toch altijd moeilijk juiste bedragen te dergelijke mensen beschikken, zijn In alle mogelijke on dernemingen en transacties belegd. En aangezien sommige van deie za kenlieden nogal houden van een „gokje", is het heel goed mogelijk dat zo'n multimiljonair enige tientallen miljoenen aan zijn kapitaal heeft toe gevoegd, of met hetzelfde gemak is kwijt geraakt, gedurende de tijd dat wjj dit artikeltje hebben klaar ge maakt. Afgezien daarvan, zijn de transacties ln deze kringen uitermate gecompliceerd, zodat de stand van het kapitaal uitsluitend bij benadering kan worden gegeven. Rekening hou dend met dit voorbehoud, mogen we momenteel Sid W. Richardson naar alle waarschijnlijkheid toch wel als de rijkste man van de Verenigde Sta ten beachouwen. Op de lijst van grote vermogens troont hij éiet een kapitaal van 700 miljoen dollar dat Is meer dan 2li miljard gulden onbedreigd aan de top. Richardson Is een typische selfmade man, afkomstig nlt Texas en gespeend van alle cultuur. In zijn jongensjaren heeft hij het eens op een universiteit geprobeerd, maar na an derhalf jaar heeft hij die instelling verlaten, met de mededeling dat hü geen reden zag zijn tijd ln een biblio theek te verdoen, zolang bniten zoveel geld te verdienen viel. Hij heeft in derdaad daarnaar gehandeld en bracht het binnen betrekkelijk korte tijd tot miljonair. Maar in 1933 toen hjj 42 jaar was kwam hij volkomen aan de grond te zitten, zodat hij opnieuw moest starten. Dat is hem zeer wel gelukt. TOCH IS HET ZO! 25 jas 700 miljo4 ia hij lollai lelijk uit de olie verkregen, ver reweg de rijkste man van zijn land. Overigens moeten we het zakelijke ta lent van Richardaon niet al te eenzij dig voorstellen, want behalve In de olie heeft hj] nog belangen ln 23 andere zakelijke ondernemingen. We leggen hier zeer speciaal de nadruk op „zakelijke ondernemingen", want vol gens eigen seggen heeft de 66-jarige Croesus „nog geen tijd gehad zich met liefdadigheid bezig te houden". Wat te zeggen van deze deerniswekkende Laat n zich door deze uitlating niet van het onderwerp afbrengen, want er zijn nog minstens negen andere rijken in de Verenigde Staten, die we ter bekorting van het geval In één adem zullen noemen. Géén banner beschikt over minder dan een half miljard gulden, dat verzeketen we Daarover een volgende kesr. Bewoners houden hun mond maar Als eigenaar van de vierentwintig hui zen io de Rubertstraat treedt het pen sioenfonds van de Maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen op. Met het bou wen ervan heeft dit lichaam echter niets te maken, want de woningen werden pas in de zomer van 1958 als beleggingsob ject aangekocht. Ook de eerste eigenaar schijnt onkundig te zijn geweest van de gebreken, welke de woningen aankleef den, evenals het ministerie van defensie, dat reeds voor de aanbesteding een huur contract voor de duur van tien jaar al- De aannemer, die aan de panden be gon, ging toen de kappen al geplaatst waren, failliet. Een collega zette zijn werk voort, doch kan niet aansprakelijk wor den gesteld voor de constructiefouten, daar alleen de verdere afwerking door Voldoende toezicht Temidden van deze wisseling van eige naars en aannemers kan men zich wel afvragen, of er voldoende toezicht op het naleven van de bouwvoorschriften en het uitvoeren van het bestek is ge weest. Deze vraag klemt temeer, omdat de vierentwintig huizen aan de Rubert straat in de termen van een rijksbijdrage zijn gevallen. De bouwplannen moesten dus worden goedgekeurd door de betref fende diensten van rijk, provincie en ge- schijnt te zijn uitgevoerd. Geen enkele toezicht houdende instantie heeft dit biykbaar opgemerkt, terwjjl met het oog op de structuur van de grond toch bij zondere maatregelen moesten worden ge nomen. De woningen zijn nl. gebouwd op duinterrein, dat reeds voor de oorlog in wcrkverschafflngsverband werd geëgali- Een klachtcommissie van de bewoners is al sinds het betrekken van de panden bezig met hat deponeren van haar i langens bij de bevoegde instanties autoriteiten. Eerst betroffen deze de vrij aanzienlijke huur, welke moest worden betaald, later de maandelijkse vergoe ding voor het aanbrengen van een boiler en nog later de gebreken die zich open baarden. Personen, die uiit hoofde van hun functie bij de panden aan de Rubertstraat betrokken zijn. betitelden de huurders al als querulanten, wat de verhoudingen be slist niet ten goede kwam. Eigenaar, zomede gemeentelijke en mi litaire instanties spannen zich thans in het kwaad nog bijitijds te keren. Maar tij delijke ontruiming of niet, uit deze er varing kan de moraal getrokken worden, dat men bij het naleven der bouwvoor schriften niet zorgvuldig genoeg kan zijn en dat huizenbouwers, hoezeer ze ook in de roes van de woningnood worden meegesleurd, kwaliteit en veiligheid moe ten kunnen waarborgen. Hel flatgebouw in Milaan dat door een foutieve constructie instortte, het flatgebouw in Nijmegen, waarvan het dak tijdens de eerste najaarsstorm van dit seizoen met kabels moest worden vastge maakt en de vierentwintig panden in Hoogerheide doen aan de vakkundigheid van architecten en aannemers tekort en werpen een blaam op hun kennis en Opstand zou crisis doormaken T^OLGENS ASS. PRESS maken de Indonesische verzetslieden thans de zwaarste crisis door sinds zij twintig maanden geleden de opstand zijn begonnen. Welingelichte zegslieden te Djakarta zijn van mening, dat dit kan leiden tot nieuwe gevechten of tot een bestand. De beslissing zou spoedig vallen. Deze mening berust op de overgave van leden der Daroe-1- Islam. Meer dan 12.000 zouden zich aan Djakarta hebben overgegeven of vrede hebben gesloten. (Volgens berichten van het Indonesische leger zouden zich in Celebes twee tot vierduizend man hebben overgegeven, terw(jl voorts onlangs ln Atjeh vrede werd gesloten tussen de regering te Dja karta en een der leiders van de Daroe-1- Islam. Van de zjjdc der opstandelingen- daarentegen verklaart men, dat deze be richten overdreven z(jn omdat de verschil lende capitulaties betrekking zouden heb ben op officieren, die op de een of andere wijze in onmin met Djakarta waren ge raakt en die slechts in los verband mei de opstandelingen samenwerkten). Deze overgave zou. aldus A.P.. vele duizenden manschappen van de regerings troepen hebben vrijgemaakt om op te treden tegen de opstandelingen in Noord- Celebes en Noord-Sumatra. Eens was Singapore een belangrijk cen trum voor de verzetsleiders, doch de nieuwe onafhankelijke regering van Sin gapore heeft kort geleden daaraan een einde gemaakt. Thans beschouwen zij Hongkong en Noord-Borneo als de beste werkplaats. Van militair standpunt ge zien is er met de opstandelingen nog niet afgerekend. Luitenant-generaal NasuUon. Indonesisch minister van verdediging, schat, dat hiervoor nog drie tot vijf jaar zal nodig zijn. Volgens betrouwbare zegslieden heeft nog geen der voornaamste verzetsleiders zich overgegeven of de vlucht naar het buitenland genomen. Men beschouwt hen algemeen als zeer intelligente per soonlijkheden. vol toewijding aan nun zaak. Een der verzetslieden zeide on langs te Singapore: „Wij leven op een negatieve hoop", namelijk, dat de lei ders te Djakarta niet anders kunnen dan een warboel van de dingen maken en net land verder en dieper in een politieke en economische chaos storten- De bestrijding van de opstand is een zware last voor een land, dat geplaagd wordt door lal van moeilijkheden en nog gedwongen is, de helft van zijn begroting voor mlitaire doeleinden uit te geven A.P- spreekt voorts de mening uit, dat een dei mogelijkheden om meer de aan dacht op de opstand te vestigen het plegen van terroristische daden is. Volgens mili taire rapporten te Djakarta zou dit soort De verwachting van een wapenstilstand berost op veranderingen, die zich hebben voorgedaan te Djakarta Staatssecretaris Veldkamp krijgt meer taken (Van onze parlementsredactie) De reeds aangekondigde taakverrui- ming van staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp (economische zaken) is nu door minister drs. J. W. de Pous offi cieel in de Staatscourant meegedeeld. De staatssecretaris ,zal zich voortaan ook bezig houden met ordeningszaken (uitgezonderd het prijzenbeleiden met het bevorderen van de produktiviteit. Tot de ordeningszaken behoort het kartelbeleid: het optreden van de over heid ten aanzien van afspraken van ondernemers. Staatssecretaris Veldkamp blijft de taken uitoefenen die reeds eerder op zijn schouders waren gelegd. Dit zijn de kwesties die de middenstand en het toerisme betreffen, de industriële eigen dom. het accountantswezen en de com merciële televisie. Voet afgereden De 15-jarige C. M uit Apeldoorn ls gisteren tussen Assel en Apeldoorn on der een trein gekomen, waarbij zijn rechtervoet werd afgereden. De jongen liep midden op de spoorbaan. per^elc fles f6.15 De Utrechtse officier van justitie heeft zes jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist togen de hoofddader van een om-' vangrijke serie diefstallen, waarvoor acht Utrechters zich moesten verant woorden. De 26-jarige M. W., loodgieter van be roep, was de initiatiefnemer geweest van deze reeks. Niet minder dan 59 inbraken konden worden achterhaald nadat in mei door een tip van de jongste van het complot een spoor kon worden gevolgd, dat leidde tot arrestatie van de hoofd daders. Daartoe behoorden ook de 21- jarige kok J. C. van R. en de 19-jarige opperman C. K., die respectievelijk 17 en 23 inbraken voor hun rekening had den genomen, merendeels in samenwer king met W., die de plannen beraamde en de anderen tot medeplichtigheid aan- Twee jaar en zes maanden luidde de eis tegen Van R„ de opperman C. K hoorde twee jaar met aftrek eisen. Tien inbraken had de 21-jarige los- arbeider P. van O. voor zijn rekening genomen. Acht maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd was hier de eis Eenzelfde straf hoorden ook de 23-jarige P. H. i L. i de oude los-arbeider J. T. die zich aan enke le inbraken hadden schuldig gemaakt. Tegen de 18-jarige expeditieknecht C. van R.. die schuldig was aan het plegen van acht inbraken en diefstal van vier brommers, werd negen maanden, waar van zes voorwaardelijk met drie jaar proeftijd geëist. Uitspraken op 17 november. Geen rechtsvervolging van reclamevlieger die te laat landde De rechtbank te Maastricht heeft de 42-jarige reclamevlieger M. S. uit Maastricht in hoger beroep ontslagen van rechtsvervolging, zulks met bevesti ging van het vonnis van 17 april van de kantonrechter te Maastricht. De vlieger was op 27 augustus van het vorige jaar enkele minuten na zons ondergang op het vliegveld in Zuid- Limburg geland. Hij had daarmee de luchtvaartwet overtreden, omdat hij geen bevoegdheid voor nachtvliegcn had. Hij kon echter om veiligheidsoverwegingen niet eerder landen. Zó uit het pak 19 cent per rol. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANG FA BRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK A. Schürmann. heeft gisteren in het debat in de Algemene Vergadering over het jaarlijkse rapport van Internationale atoombureau in Wenen verklaard, dat de verwachtingen over de werking van het bureau te hoog gespannen zijn geweest. De Nederlandse afgevaardigde herin nerde er aan, dat veel van wat bij de oprichting door de Algemene Vergadering werd verwacht, nog niet is bereikt. Het was de bedoeling, aldus mr. Schürmann dat al het in de wereld beschikbare splijtbare materiaal voor vreedzame doel einden aan het instiifcu-ut zou worden Socialisten klagen De (socialistische) Algemene Neder landse bond van textdeldetailhandelaren en kleermakerijen Anetek heeft de nister van economische zaken een brief geschreven over de recente prijsstijgin gen in de textielsector. Men merkt hierin op. dat verschillende leveranciers de de tailhandel heben medegedeeld, dat de tex tiel de komende maanden duurder zal worden door de recente loonsverhogingen en door prijsstijgingen op de wereldwol markt. De bond wijst daarom elke ver antwoordelijkheid af indien, in strijd met de bedoelingen van de regering, toch prijsverhogingen zullen optreden. Voorraadvonning van kolen minder groot (Van onze parlementsredactie) Het tempo, waarin bij dc Nederlandse mijnen de voorraadvorming van steen kolen plaatsvindt, neemt af en de cokes- voorraden zijn de laatste tijd enigszins verminderd, zo deelt de minister van economische zaken, de heer J. W. de Pous, mee aan de Tweede Kamer. Op 30 september 1958 bedroeg de voor raad aan kolen 782.000 ton, de voorraad cokes 292.000 ton. Op 30 september '59 was de kolenvoorraad 1.Ö50.000 ton e voorraad cokes 250.000 ton. De n produktie kolen in tonnen was ir periode januari-September 1958 8.912.000 tonfin de zelfde periode van 1959 8.914.000 D (Van onze moderedactrice.) E NEDERLANDSE UNIE van Vrouwelijke Bedrijfshoofden heeft leden met zeer uiteenlopende beroepen; beroepen waar zelfs nog bijna geen vrouwelijke vorm van bestaat zoals: assuradeur, reder, apotheker, e.d. Maar ook zijn er met een vak zo vrouwelijk als het maar zijn kan, namelijk in de modesector. Een aantal leden heeft gisteren in een gezamenlijke show eens laten zien wat werkende vrouwen voor werkende vrouwen op mode gebied kiezen. Het Carlton hotel te Amsterdam was het toneel van dit ge beuren, dat o.a. werd bijgewoond door Amsterdams eerste burgeres, mevr. E. van Hall-Nijhoff. Niet alleen van sport tot gala, ook van kleine tot grote maat (46) werd getoond. Sportief waren de skikleding en vooral de driekwart mantels van ratiné, zeeduf- n loden stof. Ook in bont vinden we die sportieve noot wanneer bever of zee hond gekozen wordt. Trouwens de bont mantels waren een hoofdstuk apart, waar bij opviel, dat bijna alle mantels een -uw hadden met brede tegenvoering n bont, zodat de mouw met een brede nchet tot driekwart kan worden om geslagen of lang worden gedragen. De armsgaten zijn bovendien zo breed gesne den, dal men er een mantelpakje onder dragen kan. Een detail waar het goed is ins op te letten bij het aanschaffen. Voor de ochtenduren of het kantoor erden goede ensembles getoond van •nvoudige tweedrokken. gecombineerd iet vest of jumper. De rokken waren, bijzonder praktisch, tegengevoerd. In- s van een plooi, was een apart stukje onder de even opengelaten achternaad gezet. Een succes werden de Italiaanse gedra peerde zwarte japonnen. Voor de wer kende vrouw met een representatieve taak, dan ook wel begeerlijk, want door het goed toepassen van bijoux of bontstola, kan een eenvoudig jurkje dan toch de nodige allure krijgen voor later uur in de middag. Dat een sierspeld nog meer is dan broche alleen zagei zowel bij de hoeden als in de kapsels, die dikwijls glinsterende verrassingen toon den. Opvallend was een japon van heel fijn cyclaam rood laken met een uit de schou ders vallende draperie tot in de tailli "Dit alles werd gecompleteerd door ee collectie hoeden, die duidelijk maaktei dat er onder de vrouwelijke bedrijfshoof den goede en fantasierijke modistes schui len. Zo werd deze show een manifestatie van goede samenwerking. Algerije. Volgens een bericht van het Franse militaire hoofdkwartier in Al giers zijn de vorige week in Algerije 463 opstandelingen gevangen genomen en 364 wapens m beslag genomen. 46 Franse militairen werden gedood en vijf opstandelingen deserteerden. Tijdens de grote actie in de bergen van Kabilië, die 22 juli begon, zijn tot nu toe 3746 op- standelingen gedood of gewond en 2200 wapens in beslag genomen. overgedragen. Tot dusverre ls dit niet megelijk gebleken. Bovendien zijn de hoeveelheden uranium veel groted ge bleken dan de deskundigen destijds voorspelden. Het is zeer gemakkelijk en soms zelfs economisoher, het mate riaal buiten het bureau om te verkrij gen", aldus de Nederlandse afgevaar- Mr. Schürmanan voegde hier aan toe. dat het bureau bijzonder goed werk heeft gedaan in zijn andere regelende taaken en bij het verlenen van hijstand aan die landen die tot nu toe waren verstoken van kernenergie, ondanks de beperkte fi- nartsiële middelen, waarover het beschikt. De Nederlandse afgevaardigde noem de het tenslotte een steeds groter wor dende noodzaak, dat het bureau gaat samenwerken met andere internaationale organisaties, die zich eveneens bezig houden met het vreedzaam gebruik van kernenergie. Nog geen beslissing over Beatrix-mijn (Van onze parlementsredactie) Er is nog geen beslissing genomen over de vraag of de verdere aanleg van dc mijn Beatrix in het tot dusver gevolgde tempo moet worden voortgezet, zo deelt de minister van economische zaken, de heer J. W. De Pous, mee in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. De minister heeft, naar hij zegt, op 7 okto ber jl. de hoofddirectie van de Staats mijnen ontvangen voor een bespreking over de Beatrix-mijn. De hoofddirectie is tot de conclusie gekomen, dat de ex ploitatie van de Beatrix waarschijnlijk tot grote jaarlijkse verliezen aanleiding zou geven. Daarom is de hoofddirectie van mening, dat onder deze omstandig heden de activiteiten zich voorlopig die- te beperken tot een nadere exploratie het kolenvoorkomen ter plaatse. De minister heeft deze voorstellen van dc hoofddirectie in studie genomen. In Nederland nog 16 burgemeesters nodig (Van onze parlementsredactie) Er zijn in Nederland in totaal 16 bur gemeestersvacatures. Met uitzondering van de vacatures in Noord-Brabant zijn dé functies in de overige provincies niet langer dan het normale tijdvak van 4 a 5 maanden vakant. Het langer onvervuld blijven van de vacatures in Noofd-Bra- bant hangt samen met de wisseling in de bezetting van de post van commissa ris van de Koningin in deze provincie. De minister van binnenlands zaken. mr. Toxopeus, verwacht, dat de aanbevelin gen voor de benoeming van een burge meester in de vakante Noorbrabantse hem binnenkort zullen bereiken. Voor het nemen van bijzondere maatregelen ziet hij geen aanleiding. De minister ant woordt dit op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid dr. Van Meel (kath. v.). Transparante kleorlak NEDO-MEX van Ceta-Bever Hoofdredacteur wegens belediging veroordeeld deeldHet gerechtshof, dat gisteren uitspraak deed. legde hem evenals in eer ste aanleg de rechtbank had gedaan we gens belediging f 100, subs. 10 dagen op. De hoofdredacteur stond terecht, omdat hij verantwoordelijk werd gesteld voor een publikaUe ln zijn blad van 16 mei 19.'?K waarin van de toenmalige penning meester van de Nieuwe Koers (een jonge renorganisatie in de P-v.d.A.) gezegd werd„Hij heeft zijn funotie moeten neer leggen ln verband met financiële onregel matigheden". Minister Visser naar Verenigde Staten De minister van defensie, mr. S. H. Visser, zal van 11 tot 18 november a.s. een bezoek brengen aan de Verenigde Staten als gast van zijn Amerikaanse collega, Neil H. McElroy. De minister zal worden vergezeld door de chef di rectie NATO- en WEU-zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, de heer Th. Bot, en door de chef van de MAAG (Military Assistance Advisery Group) in Nederland, vice-admiraal J. A. Snackenberg. De minister zal Cape Ca naveral en het hoofdkwartier van de geallieerde opperbevelhebber Atlantische Oceaan te Norfolk bezoeken. Van 16 tot 18 november zal minir - Visser te Was hington door verschillende defensie-auto riteiten worden ontvangen. De luchtpostiluitingen voor de opva renden van Hr. Ms. Kortenaer zijn vast gesteld op: Portsmouth 5 november (13 i). Portland 11 november (16 uur); r cle opvarenden van Hr. M». Amster- i 7 november (8 uur), 16 november ïur), 25 november (16 uur). In beide gevallen dient de correspondentie te wor den geadresseerd p.a. Amsterdam C.S.— Marine.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5