Jlieuiue £ditsd)c (fTourant België wil vertrouwen van Kongo herwinnen Deze maand eonferentie met politieke leiders Invasie in Amerikaanse zone bij Panamakanaal Terugtocht uit La Courtine CUBAANSE BANNELINGEN VORMEN REGERING Eisenhower wellicht ook naar India en Pakistan Scheve verhouding door luehtvaarto vereeiikom st Werkloosheid is toegenomen WOENSDAG 4 NOVEMBER 1939 BUREAUS Steenstraat 31 Directie Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN f 7.50 per kwartaal; f 255 oer maand: f 0 59 per week ADVERTENTIES: f 0 20 per millimeter Familieberichten fOlk pei millimetet (BIJ contract belangrijke korting) Postrekening 5B936 CHRISTELIIK-DIATIONAAL l)4t.HI.AU Voor Leiden en Plunderaars trekken door Stanleystad TERWIJL de Belgische regering gisteren de plannen voor de toekomst van Kongo bekend maakte, kwamen uit de Kongo berichten over nieuwe onlusten. In het gebied van Stanleystad werd geplunderd en brand gesticht. Tijdens de zuiveringsacties werden meer dan honderd plunde raars gearresteerd. Op het hoofdkwartier van de Kongolese nationale be weging werd een aantal documenten in beslag genomen. In Brussel hoorden parlementsleden speciaal bijeengeroepen om de toestand in Kongo te bespreken van Auguste de Schrijver, minister voor de Kongo, dat de regering hoopt met een nieuw programma het vertrou wen op economisch, financieel en politiek terrein in Kongo te herstellen. Minister De Schrijver stelde de |>and met de keuze vai t Kongo zal worden wat d volgende financiële maatregelen zelf van wi]Ien maken". BlS «L Prinses Désirée van Zweden heeft als eregaste een studenten feest in Uppsala bijgewoond. Het was er een gezellige boel en de Prinses, hand in hand met Folke Bohlin, de president van de stu dentenvereniging van Uppsala, zong de studentenliederen ent housiast mee. een steunfonds van 2.5 miljard frank. een maatschappij ter ontwikkeling van de Kongo met een kapitaal van een miljard frank, particuliere 9 Belgische en Kongolese valuta op ge lijke voet. Vervolgens zei de minister met nadruk, dat de Belgische politiek, die Kongo ge reed wil maken voor volledige onafhan- telijkheid, niet is gewijzigd. Hij zei: „Wij wensen in Kongo vrije ver kiezingen en een onafhankelijke regering, die op zijn laatst haar werk begint ii> september 1960. Maar België zal geen en kele druk uitoefenen op Kongo in ver- ..Herstel Panamese soevereiniteit" MET TRAANGAS en waterstralen hebben Amerikaanse politie mannen gisteren aan de grens van de kanaalzone bij de stad Panama woedende demonstranten terugge dreven. Bij de Amerikaanse ambassade slaagden de demonstrerende Panamezen erin de vlag te verscheuren en te verbranden. De T.b.c. vertraagt uitzending naar Nieuw-Guinea De militair geneeskundige dienst heeft een geval van tuberculose gecon stateerd onder een groep militairen, die in de legerplaats Ossendrecht wachten op uitzending naar Nederlands Nieuw- De chef van de generale staf heeft uitstel van de uitzending gelast voor de hierbij betrokken militairen met het doel door een grondig onderzoek na te gaan of er eventueel contactinfecties hebben plaats gevonden. De laatste van de Nederlandse ge vechtsgroepen, die in La Courtine in Frankrijk hebben geoefend, is nu op de terugtocht naar Nederland. In de periode van l juli tot l november met een onderbreking van 15 augustus tot 15 sep tember hebben nu 30.000 Nederlandse soldaten in Frankrijk geoefend. Zij behoorden tot vier gevechtsgroepen van de eerste en vierde divisie. Op 8 en 9 november vertrekken als laatsten de Nederlandse kwartiermakers uit La Courtine. Vermolmde boom vernielt dak van rondvaartboot Een grote vermolmde boom langs de Heerengracht te Amsterdam viel giste ren krakend op een passerende rond vaartboot en boorde zich met zijn eer decimeter dikke takken door het plas tieken dak heen. Een van de ongeveer 25 passagiers werd gewond. Zij zochten zich een vei lig heenkomen naar het voorgedeelte var het schip dat niet beschadigd werd. La ter werden zij verlost door een andere rondvaartboot. Het zwaarste gedeelte van de ruim een halve meter dikke boomstam kwam tergcht op een langs de wal gemeerde dekschuit. Deze steun heeft de rondvaart boot waarschijnlijk voor vernieling ge spaard. Alleen de bovenbouw werd in gedeukt. Twee langs de walkant gepar keerde auto"s werden door de ontwor telde boom licht beschadigd. Omwonenden verklaarden reeds lang bevreesd te zijn geweest dat de sterk overhellende boom binnen afzienbare tijd zou bezwijken. Korte tijd geleden heeft de gemeente een andere oude boom langs dit gedeelte van de He rengracht verwijderd. uiten van het gebouw werden met stenen De demonstranten hadden eerder op de dag deelgenomen aan een demonstratie- mars ter gelegenheid van de Onafhanke lijkheidsdag. Toen Panama In 1903 onafhankelijk erd verklaard, verkregen de Verenigde Staten voor altijd het beheer over de ka naalzone. Binnen de grenzen van de zone mogen de Verenigde Staten het gezag uit oefenen „alsof zij dé soevereiniteit over het gebied bezitten". nationalisten, die aandrongen op vlagvertoon in de kanaalzone, hadden verklaard dat het „alsof" in het verdrag aantoont dat de Verenigde Staten de soe- -ereiniteit niet bezitten. Eén der Pana- nese parlementsleden had aangedrongen ip een „vreedzame invasie" in de kanaal- one. teneinde de Panamese soevereini- eit te herstellen. De Amerikaanse ambassadeur in Pa na- na heeft gisteren namens zijn regering protest aangetekend tegen de „door niets gerechtvaardigde besmeuring" van de Amerikaanse vlag In de protestnota ordt gezegd dat beide feiten, de schen ding van de vlag en het toebrengen van materiële schade aan Amerikaans bezit de betrekkingen tussen de V.S. en Pana- ernstig in gevaar brengen. Voor bezoek Elisabeth enz. f 240.000 (Van onze parlementsredactie) Het bezoek van koningin Elisabeth en in de Iraêlische president aan ons land i 1958, het Nederlandse geschenk voor et nieuwe gebouw van de Unesco te Pa- js en de bijdrage die ons land in 1958 heeft gegeven in verband met de brand te Singapore, hebben het rijk in totaal ongeveer 130 000 gekost. De bezoeken van de Sjah van Perzië en van koning Boudewijn, alsmede de Nederlandse bij dragen in verband met de natuurrampen Urugay, Madagascar en Japan, zijn h et rijk in 1959 op ongeveer f 110-000 komen te staan Dit deelt de minister financiën, prof. Zijlstra. mee in een nota de Tweede Kamer. Conferentie Minister De Schrijver deelde eveneens mede. dat politieke leiders uit Kongo zul len worden uitgenodigd om tussen 20 en 30 november een ronde-tafelconferentie nder leiding van de Belgische minister, bij te wonen. Dwalend, langzaam en aarzelend". Zo noemde de woordvoerder van de socialis tische oppositie, Elco Collard, de wijze waarop de regering de Kongo-kwestie de 'aatste tien maanden heeft behandeld Wij hebben een waakzame, edelmoedige oolitiek nodig, zei Collard die overigens van mening was, dat zijn partij een woordje mee dient te gaan spreken in de Kongo-politiek. Westen waarschuwt Voorkom volgend „vlagincident" in Berlijn De westelijke geallieerden hebben de Russen officeel gewaarschuwd Oost- Duitsland niet toe te staan zaterdag zijn ieuwe vlag in West-Berlijn te hijsen. Van welingelichte zijde wordt verno- len dat de waarschuwing in Oost-Berlijn persoonlijk door generaal. Garksdale Hamlett, de Amerikaanse commandant in Berlijn, aan zijn Russische ambtgenoot, generaal Nikolai Zakarof, gegeven is. Hamlett zou gewaarschuwd hebben dat de Franse, Britse en Amerikaanse mili tairen zaterdag op hun hoede zullen zijn en zullen ingrijpen indien de open bare orde in gevaar gebracht wordt door het hijsen van de vlaggen. Zaterdag wordt de 42ste verjaardag van de Rus sische oktoberrevolutie gevierd. Veertigste jaargang no. 11710 SLECHTE HUIZEN in Hoogerheide Deze nog niet eerder gepubli ceerde foto van prinses Beatrix is op de Oranjekalender 1960 van „Pro Juventute" in prachtige kleuren uitgevoerd. Buitendien zijn er voor het eerst nog twee kleurenreprodukties opgenomen. Het titelblad bijv. is verlucht met een exclusieve kleurenfoto van H.M. de Koningin. Ook de zwart-witfoto's zijn een sieraad voor de wand. De prachtige ka lender kost f 2.85 en het geld komt, zoals u weet, ten goede aan de bescherming van het kind. Bestellen bij Pro Juventute, afd. Rijnland, Herengracht 82, Leiden (Foto T. v. d. Reyken) Prins Bemhard is gisteravond uit New York met een lijntoestel van de K.L.M. naar Nederland vertrokken. Prinses Irene is voornemens op 10 no vember de nieuwe Marcuskerk te Utrecht te bezichtigen om zich op de hoogte te stellen van de moderne kerkbouw. Anti-Castro-campagne in V.S. CUBAANSE EMIGRANTEN in de Verenigde Staten en in Zuid-Amerika willen een grote campagne beginnen om de regering van Fidel Castro omver te werpen. Uit Miami wordt gemeld dat reeds een voorlopige re gering is gevormd om de actie te leiden. Deze actie zal beginnen met het aan land zetten op Cuba van sabotagegroepen, die zich vooral op de suiker industrie moeten richten. Dr .Emilio Nunez Portuondo, de vroe gere Cubaanse ambassadeur bij de Ver enigde Naties die als banneling in Ameri ka woont, wordt genoemd als premier van de voorlopige Cubaanse regering in ballingschap. De strijdkrachten van de voorlopige regering zullen onder bevel komen te staan van generaal José Pe- draza, die met ex-dictator Batista naar de Dominikaanse republiek is gevlucht. De voornaamste punten van hel rege- ringsprogram zijn: verkiezingen na om verwerping van het regime-Castro. een verbod voor een ieder in de voorlopige regering om zich kandidaat te stellen bij deze verkiezingen, herstel van de Cu baanse grondwet van 1940, herziening van alle maatregelen van de regering-Castro een krachtige houding tegen de commu nisten en nauwe samenwerking met de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering heeft inmid dels bekendgemaakt, dat zij vestiging van de tegenregering op Amerikaans grond gebied zal verbieden. Revolucion, het officiële orgaan van de „26 juli-beweging" van premier Castro, heeft gisteren voorgesteld dat Cuba de Russische vice-premier Mikoyan zal uit nodigen voor een bezoek aan Cuba, wan neer hij zijn reis naar Mexico maakt. Dit zal dan de eerste stap zijn naar hervat ting van normale betrekkingen met de Sowjetunie en het aanknopen van han delsbetrekkingen, schrijft het blad. „Want elk volk dat zich aan één markt verkoopt, brengt zich in slavernij." Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan het r.k. blindeninstituut Sint-Henricus in Grave, dat honderd jaar bestond. Twee zesjarige leerlingen, Jantje Pijaker uit Leidschendam en Bruno Berkhout uit Amsterdam, mochten bloemen aanbieden. De Koningin bezocht verschillende klassen en afdelingen van het in stituut en kreeg tot haar verras sing een gesproken exemplaar van het boek van prinses Wil- helmina „Eenzaam maar niet al leen". Bovendien ontving zij de feestuitgave „Visueel gehandi capten". Vakantiespreiding stelt teleur De stichting „Recreatie", het contact centrum voor openluchtrecreatie, vakan tiebesteding en natuurbehoud, die ijevert voor de totstandkomnng van een ve: woorde vakantiespreding in ons land, zat bü de minister van o., k. en w. blijven aandringen op een wettelijke spreiding i bij onderwijs. AAN VOORAVOND TOPOVERLEG Spanning tussen Parijs en Bonn? PRESIDENT Eisenhower schijnt voornemens de grootste buiten landse reis te maken die hij ooit in zijn functie als president onderno- heeft. Volgens doorgaans goed- ingclichte kringen zal zijn reis drie weken in beslag nemen. zou India, Pakistan, Turkije, Grie kenland en Italië met een bezoek willen •en, om daarna naar Parijs te gaan de westelijke topconferentie. Het is bekend dat de president al enige tijd ge leden het besluit had genomen, nog een buitenlandse reis te maken alvorens in ari 1961 afscheid van zijn presidents- rwacht wordt dat Eisenhower op 4 of 5 december in Rome zal aankomen Dor een driedaags bezoek. Het Witte Huis noch de betrokken am bassades wensen de berichten over de 'enomen reis van de president te be vestigen. Intussen vindt er tussen de westelijke hoofdsteden nog druk overleg plaats over het komende topgesprek in Parijs. Som mige Westduitse dagbladen brengen be- Sowjetunie zorgt voor verrassing in Genève De Sowjetunie heeft gisteren onver wacht ingestemd met gemeenschappelijke bespjrekingen van deskundigen over de nieuwe gegevens van ondergrondse kern- ontploffingen Dit geschiedde op de ver gadering te Genève over het staken van De Russische stap kwam als een volko men verrassing voor het Westen, zo werd in conferentickringen gezegd. In een na afloop van de vergadering van gisteren uitgegeven communiqué wordt gezegd dat de Russische afgevaa: digde Tsarapkin heeft voorgesteld ee technische werkgroep van deskundigen miden november te laten bijeenko Deze deskundigen zouden evenwel hun werkzaamheden binnen drie weken i ten voltooien Tot dusver hebben de Russen geweigerd een nieuwe bijeenkomst van deskundigen te laten houden. Zij voerden aan. dat in augustus vorig jaar door deskundigen uigegeven rapport nog steeds te gebrui ken was. Tsarapkin heeft na de vergadering op een persconferentie gezegd, dat de Ame rikanen hadden gedreigd de conferentie volledig in het slop te laten geraken als de Russen zouden weigeren hun nieuwe gegevens te bestuderen. Ontmoeting Tito- Chroesjtsjef Volgens het Amerikaanse tijdschrift Newsweek hebben Oosteuropese diplo maten in Boekarest verklaard dat de Russische premier Chroesjtsjef die dezer dagen Roemenië bezocht, aan de Roe meens—Zuidslavischc grens in het geheim maarschalk Tito heeft ontmoet. Chroesjt sjef en Tito zouden gesproken hebben over de betrekkingen tussen Moskou Belgrado, de vooruitzichten voor zone zonder kernwapens in de Balkan de internationale betrekkingen in het algemeen. richten, dat tussen Adenauer en C Gaulle spanning is ontstaan over de we telijke bijeenkomst. Adenauer schijnt bevreesd te zijn di president De Gaulle hernieuwde pogingen zal doen om de problemen Duitsland en Berlijn te bespreken in een drie-landen- directoraat, bestaande uit Amerika, En geland en Frankrijk. De Westduitse re gering zou dan van de besprekingen wor den uitgesloten. Bonn weigert ieder com mentaar op de geruchten hierover. Wel heeft de perschef van de Westduitse re gering. von Eckhart, meegedeeld dat bondskanselier Adenauer het afgelopen weekeinde een geheime brief heeft ge- •onden aan president De Gaulle. Weer betogingen in Parijs Duizenden employees van hef Parijse gas- en elektricitclitsbedrijf hebben gis teren op rumoerige wijze in de binnen stad gedemonstreerd voor een loonsver hoging, die de gestegen kosten van het levensonderhoud moet bestrijden. Er deden zich geen ongeregeldheden oor. wel ontstonden er grote verkeers opstoppingen. De afgelopen weken heb ben verscheidene groeperingen uit het Franse volk hun heil gezocht bij open bare betogingen. De oud-strijders hebben herstel van de vroegere pensioentarieven geëist en ook de rijksambtenaren hebben nadien hun looneisen kracht bijgezet door straat demonstraties Vorige week waren het de arbeiders werkzaam bij de afdeling tele communicatie van de Franse PTT. die een proteststaking van een dag uit schreven. Quizz-schandaal Ook Xavier Cugat kende vragen en antwoorden Bandleider en rumbakoning Xavter Cugat is gisteren voor de subcommis sie van het Amerikaanse Congres ver schenen om zich te verantwoorden voor zijn spel in een televisie-quizz. Een dag eerder heeft, zoals gemeld, het „quizz.-wonder" Van Doren toe gegeven dat hij de vragen en de ant woorden van tevoren kende. Cugat bleek dezelfde ervaring te hebben. Hij had de hele z&ftk door een pub'li- erteitsagent laten regelen. Hij wilde hoofdzakelijk voor de publicitert met de quizz meedoen. Het grote bedrag dat ermee te verdienen viel. was een meevaller. Een deel van dat geld heeft hij overigens geschonken aan Spaanse en Italiaanse weeshuizen. In totaal won Cugat 16.000 dollar. De bandleider had een paar dagen voor de show begon, bezoek gekregen van iemand van de televisie, die hem een aantal vragen stelde en voor zover Cugat er geen antwoord op wist die ook beantwoordde. Bij het televisiespel bleek hij dezelfde vragen te krijgen. Cugat zei. toch aan de quizz te hebben deelgenomen, omdat hij daarmee geen wetten zou overtreden. Bovendien moet hij in zijn vak voortdurend ge bruikmaken van schijn als een der middelen voor een goede show. De organisator van de quizz, Mert Kop- lin, heeft gisteren voor de subcommis sie toegegeven dat hij aan verschillen de deelnemers vragen en antwoorden heeft verstrekt. ,T> 1 Meer wind De Bilt verwacht tot mor- -ok rA genavond: Veranderlijke bewolking mct P'*atse'ijk enige regen of enkele buien. Aanvanke lijk matige zuidwestelijke wind later krachtige en aan de kust wellicht harde noordwestelijke wind. Over het algemeen weinig ver andering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zot op 7 40, onter 17.06; Maan op 12 26, onder 21.38. 7 november Eerste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur I! ïl windstil windstil K.L.M. WENST LANDINGSRECHTEN Besprekingen op 8 december Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren be kend gemaakt, dat in Washington op 8 december besprekingen zullen be- üinnen over een herziening van d« luchtvaartovereenkomst 1957 Doel van de besprekingen, aangevraagd door de Nederlandse regering, zijn de landingsrechten voor de K.L.M. in Lo, Angelos. Amerikaanse functionarissen hebben in tussen al verklaard, dat Ne derland ook deze keer weinig kans heeft de landingsrechten te verkrijgen. In Londen verklaarde de heer Jack son Kelly, vicepresident van de Pa" American World Airways, dat zijn maat schappij de beslissing over het Neder landse verzoek geheel aan de Ameri kaanse regering over laat. Elke Europese luchtvaartmaatschappij mag op elke Amerikaanse stad vliegen, aldus de heer Kelly, mits althans de capaciteitsclausule in acht wordt geno men. In de verhouding tussen Neder land cn Amerika levert het recht om passagiers of goederen te vervoeren tus sen vreemde landen echter moeilijkheden op. De cijfers van vorg jaar tonen aan dat het bilaterale verdrag tussen Ami- rika en Nederland sterk ten gunste van de K.LJW. heeft gewerkt en daarom noem ik de verhoudingen scheef, aldus de heer Kelly. Ook bij de K.L.M. is men overtuigd van een onjuiste verhouding op lucht vaartgebied tussen beide landen Een woordvoerder van de Nederlandse maat schappij liet echter blijken, da! de K L M. op geheel andere wijze tot deze confu sie komt dan de vice-president van de Pan American Het is bekend,aldus de woordvoerder, dat de Amerikaanse burgerluchtvaart volledig vrij zijn gebruik te maken van alle exploitatiemogelijkheden, die het Tichtverdrag met Nederland b eden. We nemen aan dat de onjuiste verhoudingen nderwerp van de besprekingen in Was hington zal zijn. De werkloortteid is in oktober iets toe genomen. De geregistreerde arbeidsre serve nam toe van 46 620 per eind septem ber tot 48.610 per eind oktober. Het vorig jaar 1-ieip de reserve op van 03.650 tot 68.800 De vraag naar arbeidskrachten liep de afgelopen maand enigszins terug en wel van 40.160 tot 37 720 voor mannen en van 30 080 tot 29 330 voor vrouwen in de provincies Groningen. Friesland'. Drente. Overijssel. Gelderland. Noord holland. Zeeland en Limburg kwam meet werkloosheid voor in Utrecht. Zuid-Hol- 'and en Noordbrabant minder. Hes meest steeg zij in Drente (van 4560 tot 5300) en Zeeland (van 1820 tot 2060). het Sterke* daalde zij in Zuid-Holland (van 8070 tot 7800).

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1