LEXINGTON Oegstgeester architecten kregen lof van minister Ter ontsluiering geheimen ijstijd in Nederland :147s 167s Lutherse Gemeente-avond over het werk voor de blinden 4-daagse NIEUWE LEIDSCHF. COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 Agenda voor Leiden Dinsdag Koor Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegenheid voor meditaties en gebed. Museum oudheden, 8 uur: dr. A. Kla- aens over de Ned. opgravinger in Egypte. De Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden, de heer J. N. van Wessem over Hollandse tekeningen uit de Gouden Eeuw. Boshuis (hoek Hoflaan Telderskade), 2.30 tot 6 uur en 7 tot 11 uur: bazaar Herv. wijkgemeente Boshuizerwijk. Prediker, 8 uur: opwekkingssamen komst. spreker de heer Maasbach. Baptisten Kerk, 8 uur: dr. J. J. Kiwiet over „Het ontstaan en de geschiedenis van de Baptisten Gemeenten". Wijkgebouw Levendaal, 10.3022 bazaar ten bate van de Hervormde Vre- deskerk. Wijkgebouw Pniël, Middelstegracht, uur: ds. P. Sierat voor zendingswijk- Woensdag Boshuis (hoek HoflaanTelderskade), 2.30 tot 6 uur en 7 tot 11 uur: bazaar Her vormde wijkgemeente Boshuizerwijk. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. OEGSTGEEST, Endegeest, 7 uur: fiilm Scampolo. Wijkgebouw Staalwijk, 8 uur: ds. P. J. Mackaaij, Oegstgeest, voor zendingswijk- avond. Wijkgebouw De Goede Herder, 8 ds. F. Slump, Oegstgeest, voor zendings wij ka vond. Wijkgebouw Levendaal. 2 tot 10 bazaar ten bate van de Hervormde Vre- deskerk. Donderdag Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed Café Aniba, 8 uur: ledenvergadering Door Eendracht Verbonden. OEGSTGEEST: zaal naast Willem de Zwijgerkerk, 8 uur: mevrouw A. C. Mayer-Landmann over de besteding van de vrije tijd. Wijkgebouw Rehoboth, 8 telandevrouwen. Enzerinkvan der Tas van Anne Frank. Schouwburg 8 uur; „Theater" met Ma- lur: chr. plat- C. M. Groot Het dagboek i San r K. LEIDERDORP: School Hoofdstraat 103, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur: tentoonstelling Het Groene Kruis. Vrjjdag Groot-auditorium, 4 uur: inauguratie dr. E. den Tex. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond gebed (in het koor). Prytaneuin. 8 uur: contactcommissie kinderbescherming, zuster Accuroia over het debiele kind. Aula aoad. ziekenhuis, 8 uur: uitreiking La nd steón erpenni ngen. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur. centrale a r. kiesvereniging, dr. K. Dronkert en dr. F. H. von Meyenfeldt over Kerk en Politiek. Schouwburg 8 uur: „Theater" met Ma- i San -k. LEIDERDORP: Sohool Hoofdstraat 103, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur: tentoonstelling Het Groene Kruis. Zaterdag Lutherse kerk, 7.15 tot 7.45 uur: avond gebed. Stationsplein, 2 uur 4: vertrek excursie afdeling Leiden Natuurhist. Vereniging naar Noordwljk. Gymnasium Fruinlaan, 8 uur: propa- ganda-avond Leidse gymnasiastenhond Apotheken De avond- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur): Op naar Hollywood (alle leeftijden): donderdag: The rose Tattoo (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Moutarde van Sonaansee (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De zwarte orchidee (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Vlammen over de Philippijnen (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Zolang er mensen zijn (18 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal, expositie Josef Cantré (tot en met 9 november) Museum voor volkenkunde, 10 tot 5 u.: expositie vluchtelingenprobleem „Ont heemd, maar ongebroken" (tot en met 4 november). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek leeszaal en oiblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag. dinsdag en londerdag woensdag zaterdag van 12 u en vrijdag (speciaal voo de jeugd) van 6.3J to" 8.30 uur "s Pilgrimfathers-huisje, Boisotl elke dag geopend van na|I 10 t l 5.30 i 12 Nonnensteeg elke Rijksher bar n dag geopend 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Academisch Historisch Museum Ra penburg 7" elke dag geopt .d van nap 10 tot Ciall l, uitgezonderd op dinsdag c-i vrudag vau 2 tot 5 uur Archeolugisch instituut. Rapenburg <b. elke dag geopend van 0 tot 12 en van tot 6 uur (behaive zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en ult- 1-enafdeling, geopend van ball 10 tot bali 6, op zaterdag 5 uur Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straa: 27maandag en woensdag van tot 5.3o en van 7 tot uur. dinsdag ei donderdag van I tot 5.30 uur. vruda* van 10 tot 5^0 en van 1 «ld uurzater dag van 10 tot 5AO uur Legermuseum „Generaal Hoefer", Pesthuislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., SteenstT 1- elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg cp maandag, woensdag ei vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tol 12 en van ÏB uur (na 1 apru tot 5 uur). Prentenkabinet, KJoksteeg 23: dag geopend van 2 tot 5 uur. Oplossing voor grote gezinnen LEIDS aannemersbedrijf mede in succes betrokken T^R zullen weinig begrotingsvergaderingen van Nederlandse gemeente- -*-i raden worden gehouden, waarin bij de behandeling van het hoofd stuk „huisvesting en woningbouw" de nood van de grote gezinnen niet ter sprake komt. Algemeen wordt geklaagd over de benepenheid van de bouw voor gezinnen met meer dan vijf kinderen. Er is al veel over gepraat, maar niemand had een oplossing, waarbij geen onmogelijke bedragen voorwaarde waren. Een aantal ambtenaren van de P.T.T. is er nu in geslaagd, met het architectenbureau G. Prinsen en P. C. den Ouden te Oegstgeest en het aannemersbedrijf Assié en De Water tc Leiden een plan te maken voor de bouw van 62 zeskamer-woningen. In het uitbreidings plan Mariahoeve te Den Haag worden de huizen nu gebouwd en de resul taten zijn nu al zo zichtbaar, dat minister J. van Aartsen (volkshuisvesting en bouwnijverheid) zich in zijn memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer lovend uitlaat en spreekt van „een prijs, gunstig voor de kopers". met een inhoud van 490 kubieke meter, inclusief "éen schuur. De netto-stichtings- kosten zijn 44.50 per kubieke meter. De zeskamerwoningen kosten dus ongeveer 22.000 per stuk. Enkele bijzonderheden van de bouw: worden verbeterde Hollandse pannen of sneldekpannen gebruikt, de kozijnen zijn van een eerste soort vurehout, in de badcel komt een granito-vloer, de bal kondeuren worden voorzien van smeed ijzeren hekjes, in de w.c.'s komt een com plete closetinstallatie en In de keuken cn de badcel zijn de plafonds van wit schuurwerk of Neostuo-platen. De woon- en slaapkamerwanden wor den behangen. De architecten hadden rekening te houden met de speciale eis. dat zowel de voor- als de achterzijde ingang niet mocht worden geprojecteerd op de Reigersbergen weg en de Hofzicht- laan uit het oogpunt van verkeersveilig heid. Reeds uit het verslag van de minister valt op te maken, welke waarde men in Den Haag hecht aan deze vorm van par ticulier initiatief en de architecten zijn ervan overtuigd, dat, mits men een grote groep met een goede positie (ambtena ren, onderwijsmensen of anderen) in Lei den of omgeving bijeenbrengt, de voor waarden voor een gelijke bouw zeker De initiatiefnemers van dit plan zijn de P.T.T.-functionarissen A. J. van der Toorn en J. D. de Römph. die weinig verstand van bouwerij hadden, maar er wel zoveel van afwisten dat zij zelf iets moesten gaan doen om uit de te kleine behuizing te geraken. Er is 2 li jaar ge werkt. voordat men met de bouw kon beginnen. een half jaar kreeg men van de ge meente bouwgrond, maar de supervisor gooide roet in het eten, door te eisen dat strijd met het uitbreidingsplan platte daken zouden worden gebruikt Ten slotte gaf het gemeentebestuur de archi tecten gelijk en kop een derde verdieping worden geprojecteerd, een etage die hard nodig is voor het onderbrengen van en kele kamers. Want voor alles was het doel gezinnen met groter wordende kin deren (met alle narigheid van huiswerk maken met groepjes in de huiskamer) aan huisvesting te helpen. En voorwaarde was dat deze huizen zouden worden betrok ken door gezinnen zonder kapitaal, maar •van de vader een goede positie heeft, want hoewel er flinke hypotheken aan wezig zijn, vragen rente en aflossing jaar lijks nog een flink bedrag. Pingelen Het is duidelijk, dat dit project slechts tot stand kon komen door de samenbun deling van vele woningzoekenden. Nadat het onderste uit de kan van de nieuwe premieregeling was gehaald, bleven de initiatiefnemers, die het gehele geval als een hobby gingen zien, pingelen bij alle instanties en instellingen, waarmee zij op de lange bouwweg kregen te maken. Uit de bus kwamen ten slotte huizen Prof. De Buck ter ruste gelegd /~VP RHIJNHOF is gistermiddag ter rus- te gelegd het stoffelijk overschot van prof. dr. A. de Buck, die hoogleraar was aan de rijksuniversiteit te Leiden voor de geschiedenis der antieke goedsdiensten en de Egyptologie. In de aula werd gespro ken door prof. dr. B. A. van Groningen namens de universiteit en ds. D. J. Vos- Prof. Van Groningen zei van de over ledene. dat hij een wetenschapsman van de eerste rang was met een gaaf karak ter. Ds. Vossers herinnerde aan de lieve lingspsalm van prof. De Buck: De Heer is mijn Herder. In de geest van deze psalm heeft prof. De Buck ook geleefd Hij was bescheiden, zowel door zijn aard als door zijn studie over de vragen leven en dood waardoor hij de betrekke lijkheid van vele dingen ging inzien. In een persoonlijk woord zei de predikant nog iets over het overtuigd christen-zijn van de overleden hoogleraar. Onder de vele belangstellenden bevon den zich de president-curator van de uni versiteit dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, de rector-magnifucus, prof. dr. J. E. Jonkers, leden en oud-leden van di naat, vertegenwoordigers van wetenschap pelijke organisaties en instituten, oud leerlingen en vrienden. Aan de groeve bad ds. Vossers het vol maakte gebed. Een zoon dankte nai de familie voor het meeleven. DISCUS - HONDENBROOD het beste! Alléén verkrijgbaar bij Firma Vlieland Gravesteen, Pieierskerkhol 8, Juri disch studiecentrum, elke dag te bezicb- tigeD tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uiu liefst in de vakanties), concierge Koii- makerteeg 16a Geologisch en mineralogiscb museum Garenmarkt ib ïlke dag geopend vao '0 tot 12 en u»d 2 tot 4 uur (Deze opgaven gelden niet voor en feestdagen). Oucl-Leidenaar benoemd tot burgemeester van B.schoten- Spakenburg De heer W. H. van der" Heide, burge meester van Arnemuiden, is benoemd tot burgemeester van Bunschoten-Spaken burg. De heer Van der Heide is eerst op de gemeentesecretaris van Leiderdorp werkzaam geweest, daarna bij sociale zaken van de gemeente Leiden Zijn ouders hebben ook hier gewoond. In Me- liskerke (Zeeland) was hij secretaris-ont vanger en zijn volgende standplaats was Arnemuiden, waar hij het burgemeesters ambt aanvaarde. Zijn nieuwe benoeming gaat 5 november in. Chr. Gcref. Kerk, Leitien Morgen wordt in de Chr. Geref. Kerk te Leiden dankdag voor het gewa arbeid gehouden, "s Morgens 10 preekt ds. C. van der Weele over: Hij rook die liefelijke reuk" en 's av 8 uur over: „Het feestelijke karakter van het ware danken". aanwezig zijn. De prijs wordt ook ge drukt door het in dit geval achterwege blijven van makelaarskosten. Op de begane grond bevindt zich in elke woning één grote kamer 3 66 meter en een keuken van meter. Op de eerste etage zijn drie ka mers en een badcel'. Op de tweede, de zolderverdieping, liggen twee kamers, de een 3.20 x 3,66 en de ander van 2,91 x 3,66 meter. Om in hotelterm te spreken zou men kunnen zeggen, dat de huizen een capaciteit van dertien bedden hebben. Zoals gezegd, zijn er voor de verwezen lijking vele factoren geweest, die hel maximale profijt van de premieregeling mogelijk maakten en ervoor zorgden dat premie en toeslag ten volle aan de op drachtgevers, dus aan de kopers woningen, ten goede kwamen. Dat de samenwerking met in het begin af voor de architect van groot belang is, bleek ook reeds uit een project van 25 particuliere woningen, thans in Noordwijk in aanbouw, gemaakt volgens het bestek van dezelfde Oegst geester architecten, die zullen worden verhuurd voor een prijs, die zowel huurder als particuliere belegger aantrekkelijk is. ertentie) Dames -en herenrijwielen 89 Fa. DUSOSWA LEIDEN Subsidie voor prof. Vos te Leiden T)ROF. DR. F. VOS, hoogleraar in de Ja- panse en Koreaanse taal- en letter kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, heeft van de Rockefeller Foundation een aanzienlijke subsidie ontvangen voor het onderzoek naar de oude Koreaanse cul tuurgeschiedenis, in het bijzonder met be trekking tot het I3de eeuwse geschied kundige werk Sam Goek-Joesa, een door een Boeddhistische monnik geschreven boek, dat voor een groot deel berust op oude overleveringen zowel als op histo rische bronnen, die evenwel helaas ver loren zijn gegaan. Prof. Vos vertelde ons, dat hij in de zomer van volgend jaar hoopt te vertrek ken en midden 1961 weer terug zal keren. Hij zal eerst zeven maanden onderzoekin gen in Korea zelf verrichten, om daarna naar Japan te gaan voor besprekingen met een aantal Japanse geleerden, die zich tijdens en na de Japanse bezetting van Korea met de oude cultuurhistorie van dit land hebben bezig gehouden. Vóór hij afreist, hoopt de heer Vos reeds een gedeelte van de opzet van zijn reis tot voltooiing te hebben gebracht, namelijk de vertaling van bovengenoemd werk .Het andere deel van zijn arbeid, de commentaren, zal hij na terugkomst aan het manuscript toevoegen. Het zal worden uitgegeven door de Columbia Uni versity van New York. Frits Vos werd in 1918 te Delft geboren, doorliep aldaar het gymnasium, studeer de aan de Leidse universiteit Japans en Chinees in die dagen stond de Ko reaanse literatuur nog niet zo in het trum der belangstelling deed zijn doc toraal aan de rijksuniversiteit van Utrecht en promoveerde in 1957 in Leiden. Begin dit jaar aanvaardde hij zijn ambt als hoogleraar met bovengenoemde leerop- Turnkring Leiden cn Omstreken Tijdens de jl. zaterdag gehouden ver gadering van de Leidse Turnkring, aan gesloten bij het K.N.G.V., heeft de heer N. de l'Ecluse zijn functie als kringbe stuurder neergelegd. Voorzitter Ant. Metz bood het schei dende bestuurslid als dank voor het vele werk dat hij in het belang van de turn- sport heeft gedaan, een fraai geschenk aan. In zijn plaats werd mejuffrouw Jeanne Cats benoemd. De heren A. G. de Kier (OGAV), Jac. Pommer (Excelsior) en J. van Rijn (Her cules), zullen de turnkring op de bonds vergadering vertegenwoordigen. Het programma voor het komende sei zoen luidt: 19 dec. Turnkringkampioen schappen; 23 december leidersbijeen komst; 28 mei i960 verenigingswedstrij den; 18 juni i960 adspirantenwedstrijden. Op 24 en 26 oktober i960 zullen er vaar- digheidsproeven worden afgelegd, terwijl het ook nog in de bedoeling ligt jurycursus te organiseren. Geen weer kan U deren met from America's Best Tobaccos In de gisteravond gehouden bijeenkomst van de Evang. Lutherse Gemeente heeft de heer A. Lagerwerf te Leiderdorp teld over zijn werk als propagandist de vereniging Blindenpenning te Amster dam. De avond werd geopend door de president-ouderling, de heer W. M. Heyl, die de dameskrans Catharina van Bora dank bracht voor de voorbereiding. Hij sprak een stimulerend woord voor de actie ten bate van de Lutherse kerk bouw. Speciaal heeft de Lutherse Kerk HAAL DE WERELD IN UW JjO l&omtmd VLIET W.Z.32 TEL 3710 PJNSBUPG LEIDS conservator was in Zweden Subsidie voor onderzoek van kristallijne zwerfstenen TNE NEDERLANDSE organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onder- zoek heeft de heer C. J. Overweel, doctorandus in de geologie, een subsidie verleend voor een reis naar Zweden in verband met een onder zoek betreffende de in Nederland voorkomende kristallijne zwerfstenen. De heer Overweel is als conservator in de petrografie en de vulkanologie verbonden aan het rijksmuseum voor geologie en mineralogie te Leiden. Door de Z.W.O.-subsidie is de conservator in staat geweest twee-en-een- halve maand lang een onderzoek in Zweden in te stellen. In een onderhoud wees de heer Overweel er allereerst op, dat het zwerfstenen-onderzoek in Nederland reeds in 1781 is begonnen. In dat jaar promoveerde namelijk een zekere Brugmans op een dissertatie over het zwerfstenen-onderzoek in het keileem bij Groningen. Sindsdien hebben verscheidene Nederlanders zich met de problemen van de zwerfstenen in ons keileem beziggehouden. In Leiden was dat bijvoorbeeld de hoog leraar Staring en in Groningen de geo loog Schroder. Van der Kolk en prof. Van Calker. Ook prof. Bonnema die de laatstgenoemde opvolgde heef veel studie gemaakt van de kristallijne zwerf stenen. Toen na 1920 de interesse voor zwerf stenen bij de Nederlandse vakgeologen be gon te verflauwen, waren het de ama- Wijkavond in Leiden Dr. Westerink besprak film van Cefa over Abraham '"PER VERSTEVIGING van de onderlinge contacten in wijk II had dr. A H. J. Westerink gisteren een algemene wijkavond belegd. De bijeen komst werd geopend door de heer H. G. van Doorn, die de hoop uitsprak, dat men op deze avond met elkaar beter zou kunnen kennismaken. Voorts wees hij op het grote nut van het leggen van contacten met de nieuw in- gekomenen in de wijk. In de bespreking die hierop volgde, kwamen ver scheidene onderwerpen ter sprake. De heer C. Kralt gaf eon uitvoerig verslag van de vorderingen van de kerkbouw-actie. Naar aanleiding van de Cefa-film, Abra ham, man des geloofs. maakte dr. Weste rink enkele opmerkingen. Men krijgt bij het zien van de film een andere indruk van Abraham dan die men opdoet bij het lezen van het bijbelverhaal. Tal van epi soden uit zijn leven ontbreken, zoals de geschiedenis met Hagar Het doorgeven van de geschiedenis van Abraham op deze manier bergt het gevaar in zich van een zekere eenzijdigheid. Wanneer men alleen de goede kanten van Abraham laat uitkomen, is het gemakkelijk een man des geloofs van hem te maken. Ontroerend Ontroerend vond de predikant het ge deelte, waarin Izaak zou worden geof ferd. Omdat men het verhaal zo goed kent en de afloop weet, spreekt het offer niet zo. Op de film ziet men de realiteit duidelijk voor zich en krijgt men een goede indruk, wat deze offerande eigen lijk voor Abraham betekende. Over het algemeen is de filmfiguur wat geïdeali seerd, aldus dr. Westerink. Dit is te be treuren, want hierdoor komt Abraham nog verder van ons af te staan. Hij wordt voor ons een onbereikbaar ideaal. Dit is echter niet de bedoeling. De Bijbel laat duidelijk zien, dat Abra ham geen uitzondering is. Ook voor ons geldt de belofte, dat wij als Gods kinderen door het leven mogen gaan. Van ons worden weer andere dingen gevraagd. Niet de offerande van Izaak, maar bijvoorbeeld de kerkbouw, een actie in de Nieuw- Testamentische Gemeente. Dit zijn dingen, die wij alleen in het geloof kunnen doen. Wij moeten trachten elkaar in het geloof te zoeken. teiurs, die z/ich op dit onderwerp instel den. In dit verband memoreerde de heer Overweel met veel waardering het werk van de heren Van der Lijn en Schudde- beurs op dit gebied. In 1947 scheen de belangstelling voor zwerfstenen in wetenschappelijke kringen weer op te leven, getuige het proefschrift van de heer D. de Waard, een verhande ling over het keileem in de Noord-Oost- polder. Bij al deze onderzoekingen gin gen de Nederlanders uit van het keileem in hun vaderland. Morenes De Duitse geoloog Hesemann, die dit principe ook volgde, slaagde er door het tellen der gesteentesoorten in, vast te stellen, uit welke perioden van de ijstijd de morenes afkomstig waren. Tus sen haakjes zij vermeld, dat onder more nes. vaste, door het ijs meegevoerde ma terialen worden verstaan. Zo is het kei leem een morene afzetting en het ontleent zijn naam aan de omstandigheid, dat ei keien In zitten. Kon men nu volgens Hesemanns metho de de verschillende morenes identificeren, het doel van het zwerfstenenonderzoek bleef toch de kennis der ijsbewegingen. die de gesteenten hadden meegevoerd. Daar het laatst aangeduide onder zoek min of meer was vastgelopen, spraken de Leidse hoogleraren prof. dr. I. M. van der Vlerk cn prof. dr. B. G. Esscher in 1956 de wenselijk heid uit, dat een Nederlands beroeps- geoloog zich eens met deze kwestie zou gaan bezighouden, maar dat hij dan als uitgangspunt niet het keileem in Nederland moest nemen, maar het gebied van herkomst der zwerfstenen. Dit was dan ook de reden, dat zij de heer Overweel, die loen als erts- geoloog in Peru werkte, verzochten na z(Jn terugkeer In Nederland dit onderzoek ter hand te willen nemen. Zodra de heer Overweel weer in Lel den was, begon b(j zich in dc materie in te werken, waarbij hij al spoedig merkte, dat „de school van Hese mann" met haar ondersoek was ge strand. omdat zl). hetgeen bewezen moest worden, tot een statistisch ge geven had gemaakt. Wanneeer wij namelijk iets meer wil len leren over de ijsbewegingen, die de noordelijke kristallijne zwerfstenen Ui ons land hebben gebracht, moeten wij trachten het gebied van herkomst het in een morene voorkomend zwerf steen-gezelschap nader te bepalen. Hier door leren wij immers het gebied va oorsprong van de ijsstroom kennen. Hesemann nu ging bij zijn moi onderzoek uit van vier hypothetische herkomstgebieden. die gelegen ware het Fenno-Scandinavische territoir, deelde de te herkennen zwerfstenen uit morene in vier overeenkomstige groepen in. De onderlinge verhoudingen deize groepen bleken wel typerend een morene uit een bepaalde ijs- maar als gebied van herkomst vindt steeds weer de vier hypothetische gebieden terug. Handicap De meeste zijner volgelingen werden verder gehandicapt door het feit, dat zij nooit stelselmatig in Zweden hadden ge werkt en derhalve afhankelijk waren van de grotendeels in het Zweeds verschij nende vakliteratuur van dat land, die zij nauwelijks konden lezen. Een andere werkmethode, die evenmin tot het beoogde doel leidde, paste de geoloog Gerd Lüttig toe. Deze kende elke gevonden steen een geografische lengte en breedte toe, overeenkomstig met de plaats, waar hij, naar Lüttigr mening, vandaan zou komen. Tegenover deze methoden, die niet het gewenste resultaat opleverden, bepleitte de heer Overweel om te beginnen een systematisch onder zoek in Zweden zelf. Hierdoor zou men minder afhankelijk worden van de Zweedse vakliteratuur en andere indruk kunnen krijgen, dan de wetenschappelijke publikaties soms suggereerden. In de tweede plaats achtte hij een nauwe samen werking met de Zweedse geologen onontbeerlijk, vooral voor de samen stelling van een zo hoognodige ge- steententypekaart. Om met zijn Zweedse collega's van gedachten te kunnen wisselen en de in het Zweeds verschenen publika ties te kunnen lezen, heeft de hi Overweel zich dan ook hun taal machtig gemaakt. Tijdens zijn ver blijf in Zweden heeft onze stadge noot systematisch stenen verzameld, ten einde voor dit onderzoek verge lijkingscollecties te kunnen aanleg gen. hetgeen het werken vergemak kelijkt Hierbij heeft hij er speciaal op gelet of er gesteenten waren, die veel op elkaar geleken en zo ja, hot deze voorkwamen en wat hun varia ties waren. Met behulp van de in Zweden verzamelde gegevens en ge steenten hoopt de heer Overweel meer te weten te komen over de Ijs- stromingen. die de noordelijke kris tallijne zwerfstenen hier gebracht hebben. Tevens hoopt hij langs deze weg dieper te kunnen doordringen de geheimen van die tijd, toen ons vaderland door ijs bedekt was. De heer Lagerwerf merkte op, dat er honderd jaar geleden maar weinig voor de blinden werd gedaan, hoewel de zorg voor de blinden er wel altijd is geweest (denk eens aan de Mozaïsche wetten). In 1865 kwamen enige niet-blinden bijeen om voor deze groep in ons volk iets te gaan doen. Er werd een vereniging op gericht, die ten doel had zich het lot der blinden praktisch aan te trekken. Een van de eerste werkzaamheden der blin den was zakken met houtjes van een koperdraadje te voorzien. Zo is heel be scheiden de inrichting aan de Plantage- Middenlaan tot stand gekomen. Het werkprogram werd uitgebreid met het maken van borstels, matten enz. Andere plaatsen volgden, zoals Rotter dam en Utrecht. Nu staat in de buurt van Huizen een instituut voor blinde kinderen en niet te vergeten Bartimeüs in Zeist. Niet alle blinden gaan in de vrije bedrijven werken. Er zijn in ons land drie blindenbonden, die voor de so ciale positie en de ontwikkeling van de blinden ook van groot belang zijn. De heer Lagerwerf verduidelijkte zijn cau serie met tal van lichtbeelden. Hij deel de mee, dat er een nieuwe inrichting komt aan de Overtoomweg in Amster dam-West; verleden jaar werd daarvoor de ministeriële goedkeuring verkregen. Voor Vader en Zoon hebben wij weer de beroemde SUPER RAY-LON COTELE antalom. Blijvend plooihouden., rimpvrij, kleurecht, was boar, spor tief modern model. Duizenden van deze pantalons kochten wrj dit voorjaar en de gro te vraag noopte ons tot nabestellen. srmole prijs is 25.50 tot 29.75, 4 dogen kunt U profiteren van een ongedacht koopje super roy-lon pantalons met of zonder omslag, in de moder ne kleuren groen, lever of grijs, betaalt U dan voor JONGENS,! 8-16 joar alle n voor HEREN Zolang de Telefonische of schriftelijke orders! kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 BOTTERDAM: Korte Hoogimst 11 Mee hit. Goudteslngel Keiendr. Ligedljk hk. Weai-KruUktde 35 1 Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3