Jlieutuc £ciJisrl)e (tfouraiil Oproer in Kongo snel ingedrukt de kop Negerleider Loemoemba gevangen genomen Ike maakt het uitstekend Westelijk topoverleg begint 19 december Golf van terreur in Algerijnse steden Duitse auto tegen boom, drie personen omgekomen Geen angst voor China's „machtsarrogantie" Rollende stoep in Lausanne MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN f 7 5o per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week ADVERTENTIES; t 0.20 per mtlllroeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting) Postrekening 53936 Veertigste jaargang no. 11708 Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-IS4TIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwasticfi is ghfbleueti myn hert in ttgfjcnspocf GERBRANDY cherpe pijlen Zeventig dodentweehonderd gewonden TI/TEER DAN ZEVENTIG DODEN en meer dan tweehonderd gewonden ■'-'J- zijn er gevallen bij de onlusten in de Kongolese plaats Stanleystad. Het Belgische leger, dat krachtig heeft ingegrepen, arresteerde de grootste oproerkraaier, Patrice Loemoemba, de leider van een splintergroep der Nationale Kongolese beweging. Door dit krachtige ingrijpen en door het gevangennemen van de nationalistische voorman, zou een eind zijn ge komen aan de ongeregeldheden die zich de afgelopen dagen in Stanleystad en omgeving hebben voorgedaan. geen samenwerking, burgerlijke onge hoorzaamheid, strijd voor het volk. geen verkiezingen", aldus Loemoemba. Donderdagavond werd Loemoemba te Stanleystad toegejuicht door grote groe pen onafhankelijkheidsstrijders", gewa pend met lansen en hakmessen. Volgens Leroy, de Belgische gouverneur van de Oostprovancie, werd die dag reeds ge sproken over een protestmars naar het urn van Stanleystad. Intimidatie- groepen werden gevormd om de Kongo lezen te dwingen zich bij de Nationale Beweging van Loemoemba aan te sluiten, Loemoemba zelf dreigde: „Wie geen Lid- jtschapsbewijs van de MNC heeft, wenst de onafhankelijkheid niet". Gevangenen In het ziekenhuis voor inheemsen te Stanleystad waren gisteren vier ploegen van vijf doktoren bezig met de behandeling der gewonden. Er zijn geen blanken omgekomen, doch wel verschillende gewond. Zoals bekend had Patrice Loe moemba vorige week woensdag tij dens een congres van zijn partij zijn President Eisenhower heeft zater dag, na het jaarlijkse onderzoek, op gewekt het Walter Reed hospitaal verlaten. Een geneesheer van het zie kenhuis verklaarde dat de resultaten van de controle nog nooit zo gunstig zijn geweest als deze keer. De Presi dent zei zelf: „Het gaat zo goed met me, dat ik me graag nog vaker zou willen laten onderzoeken Later werd in een officieel communi qué van het ziekenhuis gezegd dat pre sident Eisenhower uitstekend gezond blijft, maar nog steeds de lichte chro- l nische bronchitis niet is kwijtgeraakt. Zijn geneesheren hebben de President aangeraden zo dikwijls mogelijk in eei i warme, droge streek te verblijven. Euraz meldt vlucht uit Kongo De N.V. Handelmij. Europa-Azië (Euraz) tracht de meubelfabriek in de Belgische Kongo zo snel te verkopen. Het werk is gestaakt en het personeel ont slagen. De fabriek heeft f 380.000 gekost en is voor dit bedrag verzekerd. Het be drijf is op jaarbasis verhuurt, raakt dus niet in verval en vergt geen onderhoud. De huur dekt rente en aflossingen op de f 76.000 hypotheek. Het zou goed ver- koopbaar zijn als er geen politieke moei lijkheden bestonden. In België is de lust tot investeren in de Kongo tot nul ge daald. Particuliere ondernemers trach ten "zich zo veel mogelijk terug te trek ken als zij hun bezittingen kunnen t* gelde maken. In mei gaat een nieuw jaar contract in, en men zal trachten een ho gere huur te krijgen. Te Amsterdam wil men zo goedkoop mogelijk een vest aanhouden voor belastingkwesties er Indonesische belang. De kosten zijn in 1959 sterk verlaagd. Buitenlandse onder nemingen kunnen belangstelling hebben voor het bedrijf in verband met verlie? compensatie. Schuimplastic-fabriek in Den Helder door brand verwoest De schuimplasticfabriek van de N.V. Van Straaten, staande op het industr terrein aan de rijksweg te Den Heldi is zaterdag in een tijdsbestek van rui een uur volkomen uitgebrand. Om kws vijf ontdekte een in de omgeving lende kaï rijksv een grote steekvlam in het midden de fabriek. Op zijn alarm rukte de ge meentelijke brandweer met groot mate rieel uit, waarbij zich spoedig met oog op de aanwakkerende wind er grote brandbaarheid van schuimplasti marinebrandweer voegde. Met vijtien stralen werd de ene vuurzee bestreden, hetgeen werd bemoei lijkt door de voorraad pakken .plastic, uit elkaar moesten worden getrokken de smeulende brandhaard te bereiken. Tegen half zeven was do fabriek i volslagen ruïne. Het bedrijf is verzekerd. Vernielingen op begraafplaats Bezoekers van de r.k. begraafplaats te Sittard ontdekten gistermorgen, dat vrij uitgebreide schaal vernielingen ren aangericht. Een tot dusver onbekende had op de begraafplaats bloemen kransen vertrapt en weggegooid, op i schillende grafstenen een hakenkruis ge schilderd en op andere weer een sikkel en hamer. PRINS BERNHARD NAAR LOS ANGELES Prins Bernhard heeft gisteren twee uur op het vliegveld van Mexico (stad) door gebracht na zijn aankomst uit Lima (Pe ru) en is daarna vertrokken naar Lo* Angeles. In Los Angeles za'. hij een rede houden over internationale samenwer king. Op 4 november zal de Prins naar Nederland terugkeren. President Adolfo Lopez Mateos van Mexico heeft de Prins uitgenodigd in januari weer een bezoek te brengen. Deze uitnodiging heeft hij aanvaard. landgenoten opgeroepen in decem ber niet ter stembus te gaan. Hij verklaarde dat zijn partij, de M.N.C.. besloten had de scheiding met Bel gië af te kondigen. ,Van heden af tot aan de Kongolese on- afhankelijlohqid blijft hot wachtwoord: Dit is Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese natio- nale beweging, na wiens rede in Stanleystad dit weekend hevige onlusten uitbraken. Niet alleen in de straten van Stanley stad en 't naburige inheemendorp Man- gobo, waar politie en militairen vochten tegen de Kongolezen, die veelal dron ken met 9tenen, pijlen en lansen het geweervuur trachtten te weerstaan, maai n de centrale gevangenis van Stan leystad brak verzet uit. De Inheemse ge vangenen bekogelden de verblijfplaats in achttien blanke gevangenen. Patrice Loemoemba werd gisteren ge arresteerd. Tegen hem was zaterdag eei rrestatiebevel wegens „opruiing tot ge elddaden" uitgevaardigd. Zaterdag dacht het gemeentebestuur an Stanleystad de opstand onderdrukt t< hebben. Wel werden nog winkels geplun derd en moesten de traangasbommen ei nog enkele malen aan te pas komen, maai ,'erzet was gebroken. V.S. helpen bij bouw van kerncentrale in Italië De export-importbank te Washington heeft Italdë een krediet van 34 miljoen dollar verleend als hulp bij de bouw van een kerncentrale in Noord-Italië. De to tale kosten van de centrale, die gebouwd wordt onder auspiciën van de Italiaanse maatschappij Selni, bedragen 64 miljoen dollar. Het genoemde krediet zal worden gebruikt voor de aankoop van een reac tor en een generator bij deWestimghouse- maatschappij in de V.S. Een Italiaanse onderneming zal in Licentie van Westing- house de turbine bouwen. De Gaulles wens ingewilligd ZESDE JAAR VAN OPSTAND BEGONNEN Vrijwilligers uit Arabische landen naar strijdtoneel TAF. VIJFDE VERJAARDAG van de op- stand in Algerije is gepaard gegaan met een golf van terroristische aanvallen. Volgens de eerste berichten uit verafge legen steden in het Noordafrikaanse ge bied zijn zeker twee personen gedood, terwijl 33 mensen verwondingen opliepen bij aanvallen met bommen en inachinege- Granaten werden in café's geworper in drukke straten. Een trein ontspoorde. Hoogspanningsdraden werden doorgesni den. Door machinegeweervuur zijn twe mensen in een auto gewond geraakt. Ni gen wachtende buspassagiers raakten ge wond toen een Algerijn een handgranaat Gisteren werden ter gelegenheid van het „lustrum", vaak tegenstrijdige ver klaringen over de Algerijnse oorlog afge legd. Dr. Dabaghine, minister van buiten landse zaken in de voorlopige Algerijn! regering, die bekend staat om zijn e: tremistische opvattingen, onthulde dat Al gerije wellicht zal vragen om vrijwilligers uit de Arabische wereld, indien Frankrijk de oorlog voortzet. Het is overigens de eerste maal dat een Algerijns functiona ris over een dergelijke oproep spreekt. Voordien hebben de Algerijnen steeds vol gehouden, dat zij nog over voldoende strij ders beschikken om de guerilla vo< De secretaris-generaal van de Arabische Liga vroeg zelfbeschikking voor de Al gerijnen. Het in vrijheidstellen van vijl Algerijnse opstandelingenleiders dooi Frankrijk noemde hij hoopgevend. De minister voor cultuur van de rege ring in ballingschap zei dat de Algerijni zullen doorvechten tot de bevrijding. De negen Afrikaanse lidstaten van Verenigde Naties hebben gisteren uiting gegeven aan nieuwe hoop voor een recht vaardige, vreedzame en democratische op lossing van het Algerijnse vraagstuk. Deze landen baseren hun hoop op het feit, dat zowel Frankrijk als de Algerijnse na tionalisten het beginsel van zelfbeschik king als grondslag voor een regeling be- De Algerijnse nationalistische beweging acht het plan De Gaulle voor een refe rendum in Algerije een stap terug. De be weging herhaalt, dat zij de voorkeur geeft aan een Algerijnse republiek als deel van het Franse gemenebest naast de Franse gemeenschap en Arabisch Noord- Afrika. President Bourguiba van Tunesië, aan- ankelijk optimistisch over de nieuwe nogelijkheden van het plan-De Gaulle, 'crklaarde gisteren weer pessimistischer te zijn. Er zijn de laatste tijd berichten geweest over botsingen tussen Algerijnse opstan delingen in Tunesië met Tunesische troe pen en de bevolking in het grensgebied. T~AE WESTELIJKE topconferentie zal op 19 december in Parijs worden gehouden. Deze datum, die een inwilliging van de Franse wens betekent, is gisteren in de hoofdste den van de vier grote westelijke lan den bekendgemaakt. Aan het over leg zullen deelnemen pres. Eisen hower, premier Macmillan, presi dent De Gaulle en bondskanselier Adenauer. Volgens diplomatieke Washington heeft de conferentie hoofdza kelijk ten doel de meningsverschillen het tijdstip van een gesprek met Chroesjtsjef op te lossen. Voorts zal wor den gesproken over de vraag, welke pro blemen met de Rcfc-«sche leider moeten 'orden besproken. Uit Parijs wordt vernomen dat Frank- ,jn zal aandringen op een topconferen- e in april of mei, met de voorkeur voor ïei. Eisenhower en Macmillan zullen er vermoedelijk bij De Gaulle op aandringen dit standpunt te wijzigen. Zij wensen zo spoedig mogelijk een topgesprek tussen en West zoals gemeld denkt Chroesjtsjef er evenzo over. Het vaststellen van een aanvangsdatum dot de topconferentie wordt onder an dere bemoeilijkt door het feit dat nog niet bekend is wanneer premier Chroesjtsjef naar Parijs komt voor zijn bezoek aan president De Gaulle. Tito Schipa, de bekende Itali aanse operazanger, is bezig aan zijn af scheidstournee. Nederland wordt daarbij niet vergeten. Hij zingt in Den Haag, Amsterdam en Utrecht, maar Volendam stond bovenaan zijn lijstje. Daar gaf hij zaterdagavond een con cert. Des middags heeft Volen dam hem hartelijk ontvangen en nauwelijks was hij gearriveerd of er schalde een lied over het water President Eisenhower schijnt na de be sprekingen met premier Chroesjtsjef in Camp David het debat met de Russische leider te hebben voortgezet in een brief wisseling. Eisenhower zou daarin duide lijk hebben gemaakt dat vrede ondeel baar is en geen feit kan worden zolang communistisch China in het Verre-Oosten een oorlogszuchtige houding aanneemt. In een brief, die Chroesjtsjef omstreeks 30 september moet hebben ontvangen, vroeg Eisenhower aan de Russische pre mier, zijn invloed aan te wenden om te bereiken dat de Chinezen in het Verre- Oosten geen geweld gebruiken. Chroesjtsjef zou hebben geantwoord dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen op Formosa de spanning veroor zaakt, Peking zou over een vreedzame oplossing willen spreken, maar het pro bleem als een binnenlandse aangelegen heid beschouwen. Peking is nie.t van zin? af te zien van geweld om het bolwerk •an de nationalisten te veroveren. Chroesjtsjef was van mening dat er •erschil bestaat tussen het Duitse en het Chinese vraagstuk Rusland erkent de beide Duitslanden omdat deze verdeling gevolg is van de wereldoorlog, maar na heeft een burgeroorlog ondergaan Peking wil slechts de souvereiniteit r een gebied waar het recht op heeft, aldus zou Chroesjtsjef het Russische tandpunt hebben samengevat. Rotterdam in net van de K.L.M. opgenomen Voor de luchthaven Rotterdam was he vandaag een belangrijke dag, daar het vliegveld Zestienhoven in de lijn Amster damLonden van de KLM werd opge- Toen rond het middaguur het eerste Vickers Viscount schroefturbinevloegbuig Londen op het Rotterdamse vliegveld neerstreek werd het opgewacht door groot aantal bellangste!lenden met het hoofd Rotterdams burgemeester, G. E. van Walsum. In de vergadering van 't Con vent van de Anti-Revolutio naire Partij, zaterdag jl. in Utrecht gehouden, zijn twee voortrekkers officieel geïnstal leerd als ereleden van de partij. Het waren prof. mr. P. S. Ger- brandy, oud-minister-president en dr. A. A. L. Rutgers, oud- vice-president van de Raad van State. De voorzitter van de A.R.P., dr. W. P. Berghuis, wenst prof. Gerbrandy geluk met zijn benoeming. In het midden dr. Rutgers. Voor een verslag van deze plechtigheid zie pagina 5. Sterke vermindering Amerikaanse hulp aan buitenland De New York Times meldt, dat de Amerikaanse regering van plan is In de nieuwe begroting, die In januari aan het congres wordt gezonden, aanzienlijk min der geld te vragen voor de hulp aan het buitenland. Het blad zégt van gezaghebbende zijde te hebben vernomen, dat het gevraagde bedrag waarschijnlijk circa 700 miljoen dollar minder zal zijn dan de bedragen, die in de laatste twee belastingjaren aan gevraagd zijn. Voor het belastingjaar 1959. dat 30 juni eindigde, vroeg president Eisenhower 3942 miljoen dollar voor buitenlandse hulp en voor i960 3930 miljoen dollar. Het besluit tot besnoeiing van de hulp vloeit volgens de New York Times voort uit de wens tot vermindering van het te kort op de betalingsbelans. Commissaris zit raadsvergadering in Bergen voor De gemeenteraadsleden van Bergen (N.H.) verwachten, dat de ontslagkwestie van burgemeester dr. W. Huygens be sproken zal worden tijdens de besloten raadsvergadering die dinsdagavond op verzoek en onder voorzitterschap van de commissaris der Koningin, dr. M. J. Prin sen, zal worden gehouden. Zoals bekend diende Bergens burge meester een ontslagaanvrage in toen de gemeenteraad met algemene stemmen een motie van wantrouwen legen hem aan nam. De motie werd ingediend naar aan leiding van het burgervaderlijke beleid inzake de stichting voor schoollandver zorging. In Bergen vraagt men zich af of de commissaris der koningin zal ingaande op het verzoek van de KVP-fractie en ge meentebelangen, een poging te doen als nog een verzoening tussen de burgemees ter en de raad tot stand te brengen. Veel bewolking De Bdilt verwacht tot dins dagavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuid en west. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde tempcra- turen als vandaag. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 7.36, onder 17.10, maan op 10.27, onder 16.31. 7 november eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Gelde De Bilt rwentc Glndh Parijs Gtencb! gh.bew 1. bew. windstil windstil windstil windstil windstil windstil Veel slachtoffers van het verkeer DRIE DUITSERS, op de thuisreis na een bezoek aan het Duitse militaire kerkhof in het Belgische plaatsje Lommei, zijn gistermiddag omgekomen bij een onverklaarbaar auto-ongeluk. Nehroe spreekt duidelijke taal PREMIER NEHROE van India heeft gisteren verklaard dat zijn rege ring zich niet zal laten intimideren door het krachtvertoon van com munistisch China. „China mag dan een groot land zijn, India is niet klein. Wij zijn niet bang en wij zijn niet zwak!", aldus de Indiase regeringsleider. Nehroe legde zijn verklaring af tijdens een massabetoging in New Delhi. Hij werd luid toegejuicht toen hij meedeelde dat India alle mogelijke stappen neemt,1 om zich tegen de Chinese dreiging te weer te kunnen stellen. leu- AMDAT cr klanten zijn die zelfs het lopen, het simpele zichzelf voort- bewegen aan anderen overlaten en plegen af te leggen, dan blijkt de pres- ningen. het loopvlak van de bewegen- omdat ook deze klanten toch koningen talie van Europa's eerste bewegende de stoep (in- en uitstappen onder zijn, heeft een warenhuis in de Lausanne zaterdag een bewe gend trottoir in gebruik genomen. Terwijl de reclame-adviseurs van het warenhuis uitriepen „Zelfs het lopen kunt u aan ons overlaten" werd de „rolstoep", de eerste in Europa en een produkt van Schindler, in bewe ging gezet. 1 snelheid, variërend tot 3,6 kilometer per uur, werden rond stand tekent, dan met andere zesduizend personen binnen een uur middelen, zoals taxi's, trams, bussen over een afstand van negen méter ver- en ondergrondse, voerd. alleszins aanvaardbaar te zijn. is er niet bij) is v Pessimisten beweren, dat de zesdui- geribbeld profiel. tgangers deze prestatie op ontwerpers van de rollende stoep denken hun vinding toe te passen op ten vergissen zich. vliegvelden en spoorwegstations. Mu- Verkccrsdcskundlgen hebben na sea met populaire (Joch overvolle ex- onderling overleg - verklaard dat de posjtieruin\tei hotei, met slechte ver- de „rolstoep" tezamen K het feit van een continu-stroom bindingen tussen hoofdgebouw en de- heter vervoersbecld over korte af- pendances, banken, fabrieken en sta dions zijn verder nog objecten waar hel lopen „rol-stoep'-makers blikken op wer- spreken, te bereiken valt. pen eigen kracht hadden kui snelheid - China's optreden berust volgens Nehroe op een „machtsarrogantle" die ongelukkig en onwenselijk is. Er zijn, zo voegde de premier hieraau wel militair hot te beschei geen wc thans al doen en eensge zind, rustig, waarvoor ik een beroeu Duidelijk stelde Nehroe, d-at India een neutrale politiek zal blijven volgen. „Men vraagt ons, onze buitenlandse politiek te wijzigen. Onder andere de pers wil be paalde dingen zien gebeuren, maar dit ad vies is geboren uit angst, zwakheid er twijfel. Ons buitenlands beleid is dertig jaar geleden opgesteld door het Indiase Nationale Congres. Het is geen weerhaan die met alle winden meedraait", aldus Nehroe. Hij zei dat Indiase politletroepen nu voortdurend langs de grens ln Ladacb patrouilleren. Uit andere bron werd dit weekeinde in New DeLhi vernomen dat het lndöase leger op punt staat om da directe controle ln het gebied van Ladacb over tc nemen. Er zou een keten van le gerposten worden gevestigd. Met twee wagens reden de Duitsers op de rijksweg Valkenswaard-Overpelt. De eerste wagen met vier Inzittenden, begon te slingeren en ramde een boom, die als een rietstengel afknapte. De wagen kwam tot stilstand tegen een volgende boom. De bestuurder van de wagen, de 47-jarige heer Bednars, en het echtpaar Bi rek wa ren op slag dood. De vierde inzittende, mevrouw Birck-Sartorius. werd ernstig gewond. Zij werd naar het ziekenhuis in Valkenswaard overgebracht. 0 Het tweejarig zoontje van de familie Roost uit Stevensweert (Limburg) liep zaterdagmiddag van achter een stilstaan de wagen de rijweg op. Het kind werd door een passerende personenauto aange reden en overleed ter plaatse. 0 Het zoontje van de heer Aldus te Opijnen werd zaterdagmiddag dopr een achteruitrijdende vrachtwagen geraakt. Het drieënhalf jaar oude jongetje was onmiddellijk dood. 0 Op de hoofdweg Vroombosch-Sloohte- ren raakte zaterdagmiddag een bromfiet ser onder een auto. De bestuurder van de bromfiets, de 21-jarige M. Krans, werd ernstig gewond en overleed later. Bij Zwolle werd zaterdagavond de 76- jarige heer R. van Dijk bij het oversteken door een auto gegrepen. De man overleed later tengevolge van de ernstige verwon- 0 Tussen Den Oever en Hyppolitushoef raakte zaterdagnacht een personenauto van de rijbaan. De wagen sloeg over de kop en werd zwaar beschadigd. De be stuurder werd uit de wagen geslingerd Hij overleed enkele ogenblikken later. 0 Negen personen werden zaterdagnacht gewond bij een botsing tussen twee per sonenwagens in Utrecht. De bestuurder van één der wagens paste de voorrangs- regel onjuist toe en met een enorme klap volgde de botsing. Acht van de negen gewonden (in beide wagens zaten zes personen) werden ter plaatse verbonden. De negende gewonde werd met een her senschudding naar het ziekenhuis over gebracht. 0 De 64-jarige heer F. J. Limper uit Baarn stak zaterdagavond met zijn brom fiets de Biltsewcg over en werd aangere den door een personenauto. De man over leed ter plaatse. De automobilist kreeg 0 Op de Autobahn van Berlijn naar het westen kwam de bestuurder van een per sonenauto, de Nederlandse fabrikant 17# Vries, zaterdagavond in botsing met ecu vrachtauto. De bestuurder van de vracht auto, waarschijnlijk onder invloed van sterke drank, raakte de macht over het stuur kwijt en reed plotseling door de groenstrook tussen de rijbanen. Daarna volgde de botsing, die de heer De Vries het leven kostte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1