Jlicuuie £eiïtsrf)c GTourmtl ermoedelijk meer dan 1000 doden in Mexico Grote gebieden nog totaal geisoleerd Westelijk overleg op 19 december in Parijs Kernonderzoek verloopt niet bevredigend Franse regering tikt Juin op de vingers Wilde staking in Enschede Prins bezocht Inca-ruïnes IVIJA7.\V» ÜW uiviuDtn xyav BUREAUS: Steenstraat 37 I Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 81441. J ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2J5S per maand: f 0.59 per week DVERTENTIES: t 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 pet millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938 Veertigste jaargang no. llvuo F. D1E.MER Hoofdredacteui EL D1EMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden „Stantoasticfi is ahtblma myn bert in tc^fjenspoct" VRAAGTEKENtj/ucfcl Over MEUBELEN KINDERBOEKEN*eek SPORT van morgen Regenval eindelijk ten einde |E MEXICAANSE REGERING heeft vanmorgen meegedeeld dat reke ning moet worden gehouden met een dodental van meer dan duizend gevolg van de wervelstorm en de overstromingen die de provincies !oIima en Jalisco aan de kust van de Grote Oceaan dinsdag hebben ge- offen. Volgens berichten die de regering uit de getroffen gebieden heeft ntvangen, zouden in Minatitlan, een stad met ongeveer tienduizend in- roners, achthonderd doden te betreuren zijn. Ook in de havestad Man- anillo moet het aantal doden groot zijn. Er is nu een eind gekomen aan de ngdutige regenval en het water in e overstroomde rivieren begint te allen, maar toch zal het vermoede- jk nog dagen duren, voordat men verbindigen met de getroffen reken geheel zal kunnen herstellen In de twee vrij kleine provincies zijn >g steeds verschillende gebieden totaal isoleerd. Dè luchtreddingsdienst is dag nacht in touw om de honderden ge inen te redden, wier huizen door het iter zijn weggespoeld. Dorpen onder water Tientallen dorpen staan geheel onder ater. De wegen staan blank, waardoor lilitaire konvooien worden gehinderd j hun hulpacties. Uit Tecoman, een jaats twintig kilometer van de kust, men gisteren een bericht op van radioamateur, die het aantal doden de stad op zestien schatte, terwijl vier- ZONDAGSBLAD UEN ONZER redacteuren heelt -Lj een bezoek gebracht aan twee vluchtelingenkampen in Duitsland. De tragiek, die hij daar onder ogen kreeg, hebben hem een ontroerend verhaal in de pen ge geven, dat u morgen in ons Zon dagsblad zult vinden, geïllustreerd met indrukwekkende foto's. Op Blad Zij wacht de lezeressen een verrassing. Wij hebben een opvolgster gevonden voor Mar- garitha en onder de naam Chris.- tine zal zij voortaan een vaste wekelijkse rubriek gaan verzor gen, die getiteld zal zijn „Open Brief". Op de pagina Geestelijk Leven wordt aandacht gewijd aan een herdenking van de Kerkhervor ming in het jaar 1817, toen alles, zoals de schrijver zegt, een beetje „in de Piet Heinsfeer" toeging. En in het Cultureel Venster ten slotte beschrijft onze kunstre dacteur zijn ervaringen tijdens een recent bezoek aan Oost- Twee meisjes op weg in Soest omgekomen [In Soest zijn gisteren twee dochtertjes de familie Verwoerd verongelukt, net oudste meisje, dat dertien jaar as, fietste met haar tweejarig zusje diterop over de Nieuwe weg te Soest. 'P zeker moment keerde zij op de rijweg, ten achter de kinderen rijdende bestel- do wist op het laatste moment nog een otsing te voorkomen. De meisjes wer- echter overreden door een bestel- 1 die uit tegenovergestelde richting -m. Beide meisjes werden zo ernstig "vond, dat zij tijdens vervoer naar het t-Elizabethziekenhuis te Amersfoort overleden. Romantische geruchten rond Zwedens prinsessen Een serie re| foto'8 over eportages vol ae vier char- Hoe leven ze? Waarom werken ze? En wat is er waar van de roman tische verhalen die men over hen hoort? U leest het in Libelle want Is nu eenmaal beter duizend mensen dakloos zouden zijn. Hij drong aan op het snel toezenden van levensmiddelen en geneesmiddelen. Het is ook moeilijk om door de lucht hulp te zenden, aangezien de vliegvelden onder water staan. Bij Manzanilla zijn vier kleine Mexicaanse vrachtschepen gezon ken. Van een dezer scheepjes is be- ked dat twaalf opvarenden zijn ge red, maar zeventien nog worden vermist. Grieks vliegtuig verongelukt 18 doden Een Dakota van de Griekse maatschap pij Olympic Airways eigendom van Onassis die met 15 passagiers en een bemanning van drie leden van Athene op weg was naar Salondki, is op veertig km ten noorden van de Griekse hoofd stad tegen een bergtop gevlogen, neer gestort en uitgebrand". 'Alle inzittenden kwamen om het leven. Volgens ooggetuigen kwam het toestel brandend naar beneden. Een vleugel kwam enige honderden meters van de romp terecht. In het gebied waar het ongeluk zich voordeed, was het slecht Ike voor medische controle opgenomen President Eisenhower is gisteravond in het Walter Reed-hospita al te Washington aangekomen voor zijn jaarlijks medisch onderzoek. Volgens het Witte Huis zal er over het resultaat een korte verkla ring worden uitgegeven. De president blijft tot zaterdag of zondag in het hospitaal. Voorstel Franse regering: De Gaulle begin volgend jaar naar de Y.S. PRESIDENT De Gaulle var Frankiijk heeft president Eisen hower en de andere westelijke lei ders voorgesteld, op 19 december de westelijke topconferentie in Parijs te beginnen. De Gaulle heeft ook bekendgemaakt, dat hij voornemens is, in het begin van het volgend jaar een bezoek aan president Eisenho wer in Amerika te brengen. Gisteren werd het in de Europese hoofdsteden en in Washington duidelijk, dat de datum voor de westelijke top conferentie nagenoeg bepaald zou Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, had reeds klaard, dat de westelijke regeringsleiders om en nabij 15 december voor overleg naar Parijs zouden komen. In gezaghebbende kringen in Washing ton stemde men in met de woorden van Couve de Murville. De persecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, aarzelde echter de juiste datum te noemen. Hij zei dat eerst het overleg via de diplo matieke kanalen moest worden afgesloten. Verrassing Dat De Gaulle naar Washington zal gaan was gisteren een grote verrassing. De Gaulle is reeds enkele malen uit genodigd door Eisenhower. Zij kennen rikaar uit de Tweede Wereldoorlog. De Gaulle heeft de uitnodiging echter nooit aanvaard wegens gebrek aan tijd. Het schijnt dat Eisenhower hem bij zijn laat ste bezoek aan Parijs weer heeft ge ïnviteerd. De Franse president zal nu nog met Eisenhower van gedachten kun nen wisselen, alvorens Chroesjtsjef naar Parijs komt. Couve de Murville heeft gisteren mee gedeeld, dat premier Chroesjtsjef van Afgesneden been weer aan het lichaam gehecht Amerikaanse chirurgen zyn erin ge daagd het afgesneden been van een mens a-eer aan het lichaam Ie hechten. De operatie is drie maanden geleden in^ hel Eden-ziekenhuis te Hayward (Califor- nic) uitgevoerd, maar geheim gehouden totdat het zeker was dat het ingrijpen succesvol is geweest- Hoewel men er al eerder In Is geslaagd afgesneden vingers en oren weer aan het lichaam te hechten, b dit de eerste geslaagde operatie met Het rechterbeen van Billy L. Smith (25) werd enkele centimeters boven de knie afgekneld door een kraan bij reparaüe- werkzaamheden aan een hoogoven. Dc twee stukken been waren nog slechts door een klein stukje huid verbonden. Door snel ingrijpen is het een chirurg echter gelukt de delen weer aan elkaar te verbinden, zij het dat Smith's been er vijf centimeter korter door is geworden Over enige tijd zal nog een kleine ope ratie worden uitgevoerd en dan zal Smith zijn been vermoedelijk weer enigszins kunnen gebruiken. Rusland in het eerste kwartaal van het volgende jaar zijn bezoek aan Frankrijk zal brengen. De westelijke topconferentie zal waar schijnlijk drie vier dagen duren. Als zij de negentiende december, de zaterdag voor de kerstweek, begint, zou zij voorbij kunnen zijn in het midden van de week. President Eisenhower zal dan voor het kerstfeest weer in Amerika kunnen zijn. Overigens hebben de Amerikaanse auto riteiten nog geen commentaar willen geven op het voorstel van De Gaulle, om de negentiende te beginnen. Tegelijkertijd wordt in de Franse hoofdstad een ver gadering van de NAVO-raad gehouden, waardoor de aan het topoverleg deel nemende regeringshoofden ook aan het NAVO-overleg zullen kunnen deelnemen. Zie pagina 5 Zie pagina IS Zie pagina 15 Zie pagina 17 De Griekse Koninklijke fa milie heeft een bezoek ge bracht aan de kathedraal van St. Demeter in Saloniki ter gelegenheid van een plechtige bijeenkomst ter herdenking van de bevrijding der stad. Van links naar rechts: koning Paul. koningin Frederika, kroonprins Constantino, prin ses Irene en prinses Sophia. bij Kettingbotsingen Delft aan de lopende hand Op rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) hebben zich gisteravond na kwart over zes op het nog niet vernieuwde traject tussen de Pauwmolen en de Brasserskade te Delft vijf kettingaanrijdingen voorge daan, waarbij volgens de telling van de politie 35 wagens min of meer ernstig werden beschadigd. Het aantal auto's, dat na een aanrijding doorreed, maakt het to tale aantal bij de botsingen betrokken wagens waarschijnlijk aanzienlijk hoger. Enkele auto's moesten met een kraan- wagen worden weggesleept. Slechts één bestuurder werd met verwondingen in een Delfts ziekenhuis opgenomen. De verkeerschaos begon, toen op het baanvak Rotterdam-Den Haag een rem mende automobilist tegen een voorligger aanreed. Op beide baanvakken deden zich daarna slippartijen en botsingen voor, die de politie handenvol werk bezorgden. Het verkeer over de rijksweg moest door al deze ongevallen door een der Delftse bui tenwijken worden geleid, waar de door tocht van de verkeersstoet ook weer ciale voorzieningen van de politie i Regering overweegt maatregelen Industrie brengt geen offers (Van i parlementsredactie) Bij een autobotsing op de rijksweg Den Haag-Amsterdam by Oegstgcest is gisteren zoals in een deel onzer edities werd gemeld om het leven gekomen de 38-jarige mr. H. Wilton, directeur van bet City-concern, welke onderneming onlangs de film ,,Mou- tarde van Sonaansce" van Toon Her mans financierde. Mr- Wilton wilde een personenauto Inhalen op het punt waar de vierbaansweg in een drie- baansweg overgaat. Tegelyk wilde van dc andere kant een grote Deense personenwagen een Russische auto in halen. De chauffeurs van de inhalen de auto's hebben nog getracht elkaar te ontwijken door naar rechts uit te halen. Dc Deense wagen raakte daar- hy dc Russische auto en mr. Wilton schoot inct zijn wagen tegen dc perso nenauto, die hy juist inhaalde. Door deze aanrijdingen schoven dc inha lende wagens echter weer naar het midden san de weg, waar zjj met volle kracht op elkaar Inreden. Mr. Wilton was op slag dood. Het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van dc kernenergie ontwikkelt zich op het ogenblik in Nederland i bevredigend. Mede door de vertraging in het tot stand komen van het onderzoek centrum in Petten kan in* ons land nog betrekkelijk weinig aan het eigenlijke werk worden gedaan. Overigens kan de kwaliteit van het Nederlandse onderzoek op dit gebied dc vergelijking met het buitenland zeker doorstaan. De resultaten zijn beslist niet teleurstellend. Voorts dc gang van zaken bij het gebruik v radioactieve isotopen geheel bevredigend. Minister Dc Pous (economische zaken) verklaart dit in zijn memorie van woord aan dc Tweede Kamer. Alvorens het onderzoek in industriële activiteiten kan worden omgezet, mc de regel door de industrie ontwikkelings werk worden verricht. De Nederland- industrie vindt het in het algemeen ec! ter nog niet verantwoord zich hiervoor grote financiële offers te getroosten. De regering overweegt welke maatregelen in het voetspoor van het buitenland moeten worden genomen om in deze toestand verandering te brengen. Het ontwerp van de atoomwet zal dit jaar gereedkomen. De vrees dat Nederland steeds ster ker op andere landen zal achter raken, acht minister De Pous niet gegrond, want in die landen doen zich tegen slagen van dezelfde aard als bij ons Invalsplan tegen Nieuw-Guinea De voortdurende kleine infiltraties vai Indonesiërs in Nederlands Nieuw-Guine; zijn volgens De Telegraaf een onderdeel van een gegraffineerd splonagespel. Uit zeer betrouwbare bron verneemt het blad, dat er te Djakarta met grote nauw keurigheid een uitgebreide en zeer nauw- kuerige maquette van Nederlands Nieuw- Guinea wordt bijgehouden. Van strate gisch belangrijke punten weet men zelfs precies hoeveel mensen er in elk huis wonen. Deze gehele spionage geschiedt onder leiding van in Indonesië verblij vende Nederlanders, die gaare een wit voetje te Djakarta hebben er wille van hun zaken. Aan de andere kant verneemt het blad, dat het zogenaamde West-Irian- bataljon, dat bestemd was voor de aanval op Nieuw-Guinea, in Noord-Celebes naar de opstandelingen is overgelopen. (Advertentie) VAST TAPIJT Wij ontvingen een nieuw soort BOUCLÉ-TAPI)T in ruitdessin geweven zeer sterke kwaliteit 100 cm. breed 17.90 BULTHUIS Botermarkt 23 MILITAIREN MOETEN /ACH BUITEN DE POLITIEK HOUDEN ALPHONSE JUIN, de Franse maarschalk die vorige week De Gaulles plan voor Algerije beschreef als „een gok die wel eens kon misluk ken", heeft van zijn regering een scherpe terechtwijzing ontvangen. In een onderhoud met Pierre Guillaumat, de minister voor de strijdkrachten, heeft Juin gisteren te horen gekregen dat hel dc wens is van de Franse regering dat de militaire leiders zich geheel buiten de politiek houden. Juins kritiek op het aanbod voor zelf beschikking aan de Algerijnen werd vorige week opgenomen in het rechtse blad Aurore. Hierin beschreef hij De Gaulles plan als een gok en voegde er aan toe, dat het aanbod „de hoop in het kamp van de rebellen heeft doen toe- Inmiddels wordt in Parijs dat president De Gaulle zo nodig twee afzonderlijke volksstemmingen in Algerije zal doen houden. Dc richtlijnen voor deze volksstemmin gen zouden reeds verzonden zijn aan de Franse afgevaardigde in Algerije en aan de Franse opperbevelhebber aldaar. Tijdens een eerste stemming zouden de Algerijnen zich moeten uitspreken over de vraag: wel of geen afscheiding van Frankrijk. Bij verwerping van de afschel- ding zouden de Algerijnen middels een tweede stemming zich kunnen uitspreken over volledige integratie met Frankrijk of een semi-autonome status in het kader van de Franse gemeenschap. Volgens betrouwbare zegslieden is deze toelichting op het door maarschalk Juin gekritiseerde plan reeds aan burgerlijke en militaire bestuurders In Algerije verzonden. Delouvrler en generaal Challe, respec tievelijk Frankrijks algemeen gevolmach tigde en opperbevelhebber van de Fran se strijdkrachten in Algerije zullen in opdracht van president De Gaulle rondreis langs de belangrijkste steden commandoposten in Algerije maken de nieuwe instructies toe te lichten. In de instructies wordt het standpunt van generaal De Gaullo herhaald, dat met het Algerijnse bevrijdingsleger uit sluitend over militaire kwesties zal den onderhandeld en voor. Ook daar is nog slechts in perkte mate sprake van industriële wikkelingsactiviteiten. In de bouw van de Hoge Flux Reactor te Petten is vertraging ontstaan doordat bij het röntgen-technisch onderzoek las- fouten zijn vastgesteld in het door de Amerikaanse leverancier vervaardigd' reactorvat. Later bleek dat het in on land uitgevoerde laswerk van de alumi- niumbekleding der betonnen bassins even min aan de eisen voldeed. Een en ander betekent een vertraging van tien maan den. Voor het onderzoekcentrum in Pet ten zal naast de soortgelijke instelling van de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie in Ispra (Italië) zeker nog ruimte zijn. De N.V. Neratoom, waarin een aantal Nederlandse industrieën samenwerkt, zal binnenkort samen met dc Technische Ho geschool in Delft een belangrijk onder deel voor bepaalde soorten reactoren bouwen en beproeven. Weer twee doden op raffinaderij in Spijkenisse De werkzaamheden op de in aanbouw zijnde Esso-raffinaderij te Spijkenisse hebben gistermiddag weer twee levens gekost. Eergistcrmorgen kwamen er zoals bekend twee schoorsteenbouwers om het leven. Nu zijn twee arbeiders van de firma Van Rietschoten en Kou wens omgekomen, doordat de giek van een kraan naar beneden sloeg. Het zijn de26-jarige A. N. van Waas uit Rozen- daal en de 22-jarige Th. J. Pollcmans uit Oude Tonge. Twee andere arbeiders wer den ernstig gewond in het ziekenhuis op genomen. Voor het leven van een van hen wordt gevreesd. Een derde arbeider werd licht gewond. De drie gewonde ar beiders waren in dienst van Werkspoor. (Van onze correspondent) Sinds dinsdagmiddag hebben een 30-tal werknemers van de krasscnaldcling van de N.V. Roombeek (een textielfabriek, welke behoort tot de grotere fabriek N. J. Mcnko n.v.) het werk neergelegd, waardoor deze afdeling geheel sfti'l ligt. Ondanks de toezegging na de bespreking tussen directie en vakbonden om weer aan het werk te gaan, hebben de betrek ken arbeiders dit nog niet gedaan. De aanleiding van het conflict ia het feit dat een aantal Italianen, die in het bedrijf te werk zijn gestold nadat in de Limburgse mijnen geen werk meer voor hen was, meer geld in hun loonzakje vin den dan de stakende arbeiders. Deze zeg gen dat de Italianen bovendien geen vak arbeiders zijn- De Italianen hebben een opleiding van enkele weken ontvangen. De reden dat de Italianen meer ont vangen is het gevolg van een regerings voorschrift, dat zegt, dat de Italianen bo ven hun loon een kostwinnersvergoeding moeten hebben. Deze kostwinnersvergoe ding wordt ook aan de in Twente wer kende Duitsers en Drenten uitbetaald. De krassenafdeling Is een deel van de voor spinnerij, een bottleneck, omdat alle grondstof deze afdeling moet passeren. Wanneer dc staking voortduurt kan het ernstige gevolgen voor het bedrijf hebben. Is hij een vliegenier of trambestuurder? Jammer, we kunnen hel u echt niet vertellen. Wél kunnen we u vertellen (maar dat hebt u zelf al gezien) dat deze man zijn kledingkeus in goede banen heeft geleid; zijn costuum is smaakvol, representatief, gedistin geerd. Aan het geraffineerde dessin, dc warme kleuren, de Italiaanse in slag herkent u het: Brixonl Voor he renmode met persoonlijke stijl, met eigen karakter ligt'onzc zaak op zijn vaste route. Ook al omdat de prijzen laag zijn. Brixon-costuums v.a.f 124.-. Schoorl wil een nieuwe liegenplaag voorkomen Naar aanleiding van de vliegenplaag, ie deze zomer in de kom van het dorp Schoorl veel overlast veroorzaakte, heeft de gemeenteraad met algemene stemmen een voorstel tot wijziging van de politic verordening goedgekeurd. Bij deze verordening is het verboden bewaarplaatsen van mest c.d. aan te leg gen of te hebben, dieren te houden en hokken tot verblijf van dieren op te rich ten, -anneer dit door B. en W. schadelijk de openbare gezondheid wordt klaard of overlast voor dc omgeving oorzaakt. Noordwestelijke wind De Bilt verwacht tot zater dagavond Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind lus sen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 31 oktober: zon op 7.31, onder 17.16; maan op 6.35, onder 17.18. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Maorld .vutlorca Llssahon Prins Bemhard is gisteren per vliegtuig ln Cuzco (Perzlë) gearriveerd om een bezoek te brengen aan de Inca-ruïnes. De Prins zou vandaag naar het centrale oer- woudgebied doorreizen om een indruk te verkrijgen van de ontwikkeling en im- migratiemogelijkheden aldaar met het oog op het beschikbaar maken van kapitaal voor investeringen. Do Prins werd op het vliegveld van Cuzco begroet door de plaatselijke prefect. Een uur later vertrok hij naar Macchupicahu, Prof. Manuel Chavez Balion, een archeoloog, vergezelde de Pnns om hem de geschiedenis ts politieke.verklaren van de Vilcanota-ravijn en dc citadel van Macdhupicdhu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1