Halitran Opmars stuit „onderministers" op weerstand Hartelijke Boudewijn verrast Duitsers Akkoord met huidig loon - en pri j sbeleid Over tien jaar heeft men een hele televisiewand in huis Mysterie van dertig jaar geleden opgerakeld DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 Spot van oppositie gerechtvaardigd? (Van onze parlementsredactie) TI/TET een nauwelijks verholen -L'-*- hoongelach ontving de socia listische oppositie vorige week in de Tweede Kamer de korte mededeling van minister Van Rooy (sociale za ken) dat op de vragen van de heer Suurhoff over de vrijere loonpolitiek niet de minister zelf zou antwoor den, maar staatssecretaris Roolvink. Het antwoord van de staatssecreta ris bestond uiit een urenlange, door felle interrupties onderbroken woor- denstroom en al die tijd kon de mi nister zwijgend achter de regerings tafel blijven zitten. Moest dit inderdaad de spot der opposit'e opwekken? Om de vraag meer algemeen en meer neutraal te stellen: heeft er in de Nederlandse politiek een machtsverschuiving plaats ten gunste van de staatsse cretarissen (onderminsters) en ten ongunste van de ministers? Wie de periode van de afgelopen tien jaar overziet, voelt de neiging opkomen van een „opmars der onder ministers" te spreken De mogelijkheid om staatssecreta rissen te benoemen is .nadat een po ging daartoe in 1938 mislukt was, in 1948 in de grondwet opgenomen. De eerste staatssecretaris werd in janu ari 1949 benoemd. Dat was mr. W. C. L. van der Grinten ,die aan het depar tement van economische zaken kwam. Een goed jaar later was het aantal staatssecretarissen al tot zeven geste gen. Onder de drie volgende kabinet- ten-Drces bleef dit aantal gehand haafd. Thans zijn er niet minder dan tien onderministers en er gaan geruch ten dat er nog twee bijkomen: één voor Nieuw-Guinea en maar dat gerucht is veel minder gegrond dan het eerste één voor de luchtmacht. Niet alleen het aantal, ook het ge middelde werkterrein van de staats secretarissen lijkt te zijn verruimd. Dit geldt vooral voor de twee militair zeer deskundige staatssecretarissen bij Defensie, It.-gen. b.d. Calmeyer en kapt. ter zee b.d. De Jong, die onder de voormalige werkgeverssecretaris ir. S. H. Visser staan. Gedurende het laatste kabinet-Drees waren de twee onder-ministers van de fensie meer in het bijzonder belast met het volgens de richtlijnen van de minis- richtingwijzer de politieke verantwoordelijkheid het (nog steeds volgens de richtlijnen de minister) voeren van „het be- van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht". Zijn col lega De Jong is idem bdlast met „het beleid van de Koninklijke Marine". Teveel der Katholieke Volkspartij, heeft on langs in de Volkskrant geschreven dat taakverdeling onjuist en in strijd met de wet is. Vroeger was de minister defensie zelf de man uitsluitend de grote lijnen, tegenwoordig lijkt hij de man te zijn uitsluitend voor de ichtlijnen. Deze „totale opdeling van de zaken van het departement van de fensie tussen twee staatssecretarissen lijkt mij, ondanks een ministeriële rich tingwijzer, bepaald te veel," schreef prof. Romme. Ook de staatssecretaris van economi sche zaken, dr. Veldkamp, zal een ruime- taak dan vroeger krijgen. Toen bij de jongste kabinetsformatie aan dr. Veldkamp verzocht werd opnieuw staatssecretaris te worden, heeft hij dit alleen aanvaard op voorwaarde dat zijn werkterrein zou worden verbreed. De heer Veldkamp was namelijk van me ning dat zijn werk op het gebied van de middenstand bevredigend afgerond was. Het instituut van staatssecretaris staat Heerlijk zacht en geurig! Panter Mignon. Al 25 jaren het grote merk onder de kleine sigaartjes. In het bekende handige blikje 10 stuks fJAO Minister meer dan een Die puzzels betreffen vooral de verant woordelijkheid. ar buiten, dus met name in het parlement, is de staatssecretaris verant woordelijk op dezelfde voet als de mi nister. Als het parlement niet voldoen de vertrouwen in hem stelt, moet de staatssecretaris wijken. Daarom heeft nr F. J. Kranenburg na de helmenaf faire zijn ontslag aangeboden. Naar binnen, dus op het departement, de staatssecretaris ondergeschikt aan de minister. Maar dat woord „onderge schikt" laat ruimte voor taken van schillende breedte. Mag -men een staats secretaris belasten met „het dagelijks beleid?" Neen, zei de commissie-Koer sen in haar eerste rapport over het aan koopbeleid bij defensie. De wet eist dat de staatssecretaris met een concrete taak wordt belast. Prof. Romme heeft deze mening onlangs onderstreept. Rond de opmars der onderministers, die zich met vliegende vaandels en slaande trom leek te zullen voltrekken, zal nog heel wat politiek en staatsrechtelijk kruit worden verschoten. het kabinet-De Quay hoger in aan- n dan in de kabinetten-Drees het ge- was, heeft dr. Veldkamp voor de televisie gezegd. In dit verband zin speelde hij erop dat staatssecretarissen thans vaker dan indertijd kabinetsver gaderingen bijwonen. Juniores EN VAN DE ARGUMENTEN die men 1 in 1938 en 1948 voor het staatssecre tarisschap aanvoerde, was dat het een uitstekend middel zou zijn om jonge en eelbeiovende krachten in de hogere re gionen van de politiek binnen te leiden. Men dacht daarbij aan Engeland, waar „under-secretaries" beschouwd worden lis junior-ministers, die op den duur een Op het ogenblik doet dit argument geen opgeld meer. Staatssecretaris Cal meyer bijvoorbeeld mag dan een jeug dig élan bezitten en nog steeds veelbe lovend zijn, men kan hem met zijn 64 jaren toch niet meer jong noemen. De itssecretaris van buitenlandse zaken, H. R. van Houten, is 52 jaar en had toen hij onderminister werd reeds een schitterende carrière achter de rug: van diplomaat tot directeur-generaal poli tieke zaken van het ministerie van bui tenlandse zaken. En hoeveel staatssecretarissen hebben het in de loop der jaren tot ministei gebracht? Welgeteld één, namelijk mr. J. M L. Th. Cals, de huidige minister onderwijs, kunsten en wetenschap- Minder ministers de benoeming van staatssecre- was het tegengaan van de nei ging tot het uitbreiden van het aantal departementen. Het eerste kabinet-Thorbecke (1849— 1853) telde negen ministers. Toen dr. A. Kuyper van 1901 tot 1905 minister-pre sident was, waren er acht ministers, in de jaren tussen de twee wereldoorlogen Waren het er negen tot elf, na de be vrijding vijftien a zestien en momenteel zijn het er dertien. De benoeming staatssecretarissen heeft dus de groei van het aantal ministers niet kun verhinderen. Maar vermoedelijk is groei er wel door getemperd. In de grond van de zaak vinden wel de toeneming van het aantal staatssecretarissen als die van het aantal ministers hun oorzaak in de zelfde omstandigheden: de uitbrei ding van de overheidstaak, het steeds ingewikkelder worden van de politiek en de noodzaak van het inschakelen van specialisten. lijke of brengt dit mee dat men in de ambtelijke sfeer én in de volksverte genwoordiging meer aandacht schenkt aan dat gebied. Vandaar dat mei luchtmachtkringen voor een eigen staatssecretaris pleit en vandaar ook dat dr. H. Schamhardt in het oktobernum mer van het Christelijk Historisch Tijd schrift speelde met de gedachte van een ministerie voor jeugdzaken. Een belangrijke factor die tot benoe ming van staatssecretarissen leidt, is ook het gebrek aan ministers die op alle onderdelen van hun beleidsgebied deskundig zijn. Gezien de moeilijkheden het zoeken van ministers voor de partementen als Defensie en Sociale Za ken bij de jongste kabinetsformatie be hoeft men er zich niet over te verba dat in het kabinet-De Quay het aantal staatssecretarissen groter is dan tevoren. Dit verklaart het hoonge lach der socialisten en dit zou ook voor prof. Romme want met name KVP- ministers waren moeilijk te vinden reden kunnen zijn, zich tegen de uit breiding van de bevoegdheden der staatssecretarissen niet al te sterk te verzetten. De toeneming van het aantal bewinds lieden heeft intussen ook bezwaren, zelfs als men niet in de eerste plaats aan de kosten van hun bezoldigingen denkt. De ministerraad dreigt onhanteerbaar groot te worden, werkzaamheden die nauw bij elkaar horen, worden geschei den en instelling van een afzonderlijk departement betekent onvermijdelijk meer ambtenaren. Niet ten onrechte geeft men dan veel al de voorkeur aan meer staatssecreta- 5en boven meer ministers. Staatsse- tarissen wonen immers een kabinets- zitting doorgaans alleen bij als hun spe ciale problemen daar aan de orde komen. Hun werkzaamheden kunnen door de .isters op elkaar worden afgestemd. Puzzels you are, Sir! De zwaarste bui legt het loodje tegen Meddens' Duck- dry regenjas. Daarbij vindt U in de uitgelezen collec tie vlotte en elegan te modellen die U, moderne plezier zult dragen! (Van onze correspondent) AKEN, donderdagmorgen DE jonge koning Boudewijn van de Belgen is gisteren naar Duits land gekomen om zijn soldaten te ontmoeten en heeft een ieder ver baasd door zijn vrolijke informele houding. Er was nog maar weinig te bemerken van zijn oude koele reserve, toen hij honderden handen drukte, zich mengde onder de soldaten en hun vrouwen en kinderen en opgewekt babbelde. Op een ogenblik was hij geheel ver dwenen in een menigte soldaten, vrou wen en kinderen en volkomen geïsoleerd van zijn gevolg. „Het is verbazingwekkend", zei een of ficier. „Ik heb hem nog nooit zo gezien. Hij is veranderd sedert die reis naar Amerika. De Amerikanen hebben hem met mensen Zestigjarig werkgeversverbond: Haag in algemene vergadering bijeen gekomen ter viering van het zestig jarig bestaan van het verbond. De nieuwe vooriztter, dr. ir. F. Q. den Hollander .sprak er zijn leedwezen over uit. dat de heer Twijnstra, die de iubileumvergadering had moeten lei den, aan het verbond is ontvallen. De viering zal nu ook een soberder ka rakter dragen. De heer Den Hollander schetste in zijn breed opgezette jaarrede de grote vraagstukken waarvoor het Neder landse bedrijfsleven in deze tijd van industrialisatie en Europese integratie staat. Komend tot de afzonderlijke actuele vraagstukken betuigde de heer Den Hol lander zijn instemming met het loon- en prijsbeleid in Nederland. Hij juichte het toe, dat de herziening van de lonen in andire arbeidsvoorwaarden weer wordt gebaseerd op de produktiviteits- ontwikkeling. Wanneer men zich hier werkelijk aan houdt dan zullen ook voor de geldswaarde gevaarlijke prijsstijgin gen kunnen worden voorkomen. ..Wel zal een gedifferentieerde loon vorming niet zonder een zekere coördi natie doorgevoerd kunnen worden. Aan vaard zal moeten worden, dat er bepaalde bedrijfstakken en ondernemingen blij ven, waar de lonen niet verhoogd worden, zender het risico van een voortgaande inflatie te lopen. Verwacht mag worden, aldus de heer Den Hollander, dat onder leiding van het College van Rijksbemiddelaara men zich strikt zal houden aan de aanwij zing voor het loonbelcid van de regering en dat de werkgevers en werknemers zich bij de onderhandelingen zullen laten leiden door het besef van een grote ver antwoordelijkheid. Deze verantwoorde lijkheid zal men gemakkelijk kunnen aanvaarden, omdat het slagen van deze politiek op langere termijn gezien In het belang van het bedrijfsleven zelf is. Investeringen Wat betreft het belangrijke punt van de investeringen in een tijd van indus trialisatie en toenemende bundeling van krachten om de concurrentie bij een toenemende integratie het hoofd te kun nen biieden, verklaarde de heer Den Hollander, dat de noodzaak tot inves teren slechts van de ondernemingen ui» kan worden beoordeeld. Het verbond verwacht, dat de regering geen willig oör zal verleden aan de stemmen, die thans aan het begin van een conjunc turele hausse, al weer vragen de inves teringen binnen bepaalde perken te houden. Nu reeds afremmen, of nog erger, reguleren, zou een couperen be tekenen van iets, dat in wezen niet al leen gezond, maar ook dringend nood zakelijk is. Br is bepaaldelijk geen reden tot paniekstemming. In tegendeel hel. gaat juist goed. Het voeren van een redelijke, in het structuurbeleid inge bedde, conjunctuurpolitiek is gewensi, maar vereist zeker geen angstvallige controle op de investeringen. Sprekende over het fiscale beleid, vroeg de heer Den Hollander een ver dere verlaging van het niveau der op het bedrijfsleven drukkende belastin gen. Op investeringen mag nog steeds slechts afgesohreven worden volgens de historische kostprijs. Dat de guldens inmiddels in waarde verminderd zijn wordt buiten beschouwing gelaten. Bij praktisch alle industriële ondernemingen wondt in de fiscale winst een stuk schijnwinst begrepen en dienovereen komstig belast. De belasting tast zo het kapitaal en dus de financieringsmo gelijkheden aan. Het wordt betreurd dat tot dus ver argumenten van tech nische en conjunctuurpolitieke aard een verbetering van de situatie hebben te gengehouden. De investeringsaftrek van in totaal 1.6% is enigszins aan de bezwaren te- geboet gekomen. Met groot verlangen ziet de ondeonenrerswereld er naar uit, dat de fiscus zich moderner bedrijfs economische begrippen zal eigen maken en de leer van de historische kostprijs naar het verleden verwijst. De heer Den Hollander legde voorts grote nadvuk op de taak die ook de Nederlandse overheid heeft ten aan zien van de Nederlandse industrialisa tie, concurrentiepositie en volledige werkgelegenheid. De staat zal het on derwijs verder moeten ontplooien en de ondernemingen zuilen de investeringen moeten kunnen verrichten ter moderni sering, verbetering, uitbreiding en ver sterking van hun bedrijven. Voor vol ledige werkgelegenheid is het nodig dat een ononderbroken stroom van geld middelen besohikbaar komt voor inves teringen. Deze middelen moeten komen uit de afschrijvingen en bijkomen uit de winst. De staat zal, althans ten dele, woongelegenheid moeten scheppen en zong moeten dragen voor venkeersmo-: gelijkheden. blijkbaar laten moet omgaan". De koning brengt een driedaags onof ficieel bezoek, ter inspectie van de Bel gische land- en luchtstrijdkrachten, die als onderdeel van het N.A.V.O.-schild in de bondsrepubliek zijn gestationeerd. Het bezoek eindigt vrijdagmiddag met een visite bij bondspresident Lübke,, wie de Koning zijn dank wil betuigen voor de gastvrijheid die de Belgische militai ren in West-Duitsland genieten. Waar schijnlijk zal de Koning bij die gelegen heid presi8ent Lübke uitnodigen een .be zoek aan Brussel te brengen. De inspectiereis gaat langs de Belgische garnizoenen (die uitsluitend in Noord- rijnland-Westfalen liggen) in Aken, Dü- Euskirchen, Weiden (waar het Bel gische hoofdkwartier is gevestigd). Keu len, Dellbrück, Lüdenscheid, Soest, Sie- gen en Spich. Hier en daar neemt de Ko ning parades af en bezoekt de woonwij ken, die voor de gezinnen der Belgische militairen zijn gebouwd. De Duitsers, die ondanks het feit, dat zij al sinds het einde van de eerste wereldoorlog in een republiek wonen, de glans en praal der monarchie nog al tijd minnen, vinden het jammer, dat de driedaagse visite des konings geen staat- siebezoek is en zonder ceremonie en ont vangsten voorbij moet gaan. MOGEN WE DE Amerikaanse industrie geloven, dan is het in de vrij nabije toekomst uit m'et de kleine televisieschermen en krij gen we complete televisdewanden in de huiskamer. Het kleine beeld begint de Amerikaanse industrie te vervelen en zij meent dat de kijkers meer plezier zullen hebben van een beelioppervlakte zo groot als het filmdoek in een bioscoop. zijn al beeldschermen ontworpen van 3 bij 4 meter en men denkt zelfs ver schermen van 3 bij 7 meter Mogelijk zal het in de toekomst %<j- den duur blijven boeien. Niet van van zonder lachwekkend zijn wanneer v. daag op morgen, maar met enkele jaren dan nog eens een „oude" krant uit 1959 zullen we dat vanzelf wel zien. in handen krijgen, waarin we nu hebben Amerika experimenteert en Europa geschreven dat het ons verschrikkelijk zal zeker volgen. lijkt, zo'n hele televisiewand in de intussen is Engeland bezig, de andere kamer. kant uit te gaanhier is een draagbaar Maar toch kunnen we ons nu al wél televisietoestel geconstrueerd dat 2" voorstellen, dat eei op den duur wel r t groter scherm js en Van voren dezelfde ronding als voldoening kan het beeldscherm vertoont. Een ver plaatsbare antenne behoort erbij. schenken, vooral bij het bekijken films, die voor bioscoopprojectie zijn be doeld en op het kleine scherm weinig duidelijk uitkomen. U zult zelf wel hebben opgemerkt dat een echte televisiefilm veel beperkter is opgezet dan een film, die voor pro jectie op een groot doek is bestemd. Wordt het beeldscherm groter, dan zal 0 Opni ook de televisievoorstelling in een stu dio ruimer kunnen worden opgezet: men behoeft dan een orkest niet in stukjes en beetjes op te nemen en men kan de verrichtingen op het toneel meer in hun geheel volgen. Ongetwijfeld zullen I&MZcc/' zond r bij de toekomst het beeldoppervlak groter is, met verbazing kijken naar telerecor- dings, van voorstellingen van nu, met veel fragmenten en close ups, hetgeen we nu heel gewoon vinden en eigenlijk niet als beperking van mogelijkheden ondergaan. Maar een scherm van 3x4 meter is wel het andere uiterste: hoe groot moet dan wel niet de kamer zijn? Natuurlijk is zoiets heel aardig voor zalen, waar men op flinke afstand kan zitten en waar het kleine toestel niet zo bar vol doet, maar een hele kamerwand licht gevend beeld is meer, dan we kunnen verdragen. Ongetwijfeld heeft het kleine kijk- de moderne wereld zijn lang- gehad; bij het algemeen orden van de televisie móét het :herm wel groter worden, wil het op gaat vanavond o de" NCRV de vlag in top voor een jubileum-amusementsprogramma met muziek, zang en het spelletje „Zeg, weet jij het?" Natuurlijk meldt zich ook de actie „Viermaal Z.N." Om 10.10 uur vrolijke muziek door het Jack Marshall sextet en om 11 uur een orgelconcert te geven door Piet van Egmond op het orgel van de Nicolaïkerk te Utrecht. Ditmaal hoort u werken van Mendelssohn, Widor en Reger. De hoornist Ferry Koch jr. is solist bij het Omroeporkest, dat o.l.v. dr. Frieder Weissmann concerteert in het AVRO-programma. Tussen 8.05 en 9.20 uur kunt u werken van Weber, Glièr en Schumann horen. Daarna weer eens Humoreske, vrolijke varia ties op één onderwerp en om 9.50 uur de eerste uitzending over wer ken van Pijper. vanavond Eurovisie-reportage op Hervormingsdag Ter gelegenheid van Hervormingsdag wordt zaterdagmiddag een Vesper dienst gehouden in de bekende Drie- eenheidskerk te Worms. Deze dienst wordt, met commentaar van ds. J. A. van Nieuwenhuijen, in Eurovisie over genomen door de NTS. De uitzending begint om 5.30 uur met de Duitse documentaire „Worms, de stad der hervorming", gemaakt ter ge legenheid van de inwijding van de her bouwde Drie-eenheidskerk, die in de oorlog zwaar werd beschadigd maar nu geheel is gerestaureerd. De inwijding js dezer- dagen geschied. Na de vertoning van de documentaire volgt de herdenkingsdienst. De gehele uitzending duurt precies een uur. Neem elke dag Uw 2 Halitran capsules Gemakkelijk in te nemenHalitran, het natuur lijke concentraat uit de leverj van heilbot en andere edelvissengeeft meer weerstand tegen griep, bronchitis en andere ziekten. Voor kleine kinderen zijn er druppels (3 per dag). Halitran voor de gezondheid van het hele gezin! ca. 40 x zoveel vitaminen als gewona levertraan Helderziende Croiset ingeschakeld Een thans in het Amerikaanse tijdschrift Harper's verschenen artikel van de particuliere detective Murray Teigh Bloom heeft een mysterie van dertig jaar geleden, waarbij ook de Nederlandse helderziende Croiset was betrokken, opgerakeld. Het gaat om het verdwijnen destijds van Joseph Force Crater, rechter van het hooggerechtshof van de staat New York, die de avond van de zesde augustus 1930 in een café te Manhattan had door gebracht, zijn vrienden had verlaten om een taxi te nemen en sedertdien nooit meer werd teruggezien. Volgens sommigen zou Crater betrok- handen op een gesloten enveloppe met ken zijn geweest bij onwettige gokspelen en zelfs zijn verdwijning gearrangeerd hebben. Anderen meenden dat hij het slachtoffer van misdadigers was gewor den. De zaak raakte langzamerhand in het vergeetboek. Nu vertelt de detective Bloom in zijn artikel dat de New Yorkse politie reeds vijf jaar geleden nieuwe aanwijzingen in handen kreeg. De slager Henry Krauss uit Bronx (New York) had namelijk in januari 1954, enkele dagen voordat hij overleed, ccn politieman meegedeeld dat rechter Crater ongetwijfeld begraven was in de tuin van een huis te Yonkers, in de omgeving van New York. Krauss en Crater hadden gemeenschappelijke poli tieke vrienden gehad. Bloom was toen in 1954 naar Utrecht gegaan om de helderziende Croiset te raadplegen. De heer Croiset legde zijn1 rechter Crater daarna op een kaart de plaats aan waar Crater volgens hem begraven was. Hij tekende zelfs het huls waarbij de door Krauss bedoelde tuin behoorde. Latei- kreeg hij van Bloom uit Amerika foto's van dat huis toegestuurd en die klopten met zijn tekening, aldus de heer Croiset. Verder hoorde hij echter niets meer over de zaak. Volgens het persbureau A.F.P. zegt de New Yorkse politie over te weinig aan wijzingen te beschikken die de kosten van opgravingen in de door Krauss en Croiset aangegeven tuin te Yonkers zou den rechtvaardigen. De huidige eigenaars van het pand willen dergelijke naspeu- rlangen daar- schadevergoeding. OP EN TOP DROPIillIHIlÜ! /erzorgt het televisiepro- het NTS-journaal. Om 8.20 eerst het politiek overzicht, en om 8.30 „Thalia onder de wapenen", een gedeelte van de operette „Das Dreimaderlhaus", door de Haagse Operettezangers opgevoerd voor mi litairen in Ermelo. Tips uit het buitenland 9 Het muziekprogramma, dat Brussel Vlaams vanavond op 324 m. uitzendt, omvat 'o.m. serieuze dansmuziek op gramriitofoonplaten.X8^-0O uur), eeJn half uijir piano-jas^ (9. 3 Q uur) ëp Engelse volksliedere'n (10.15 uur). Hebt u tijd voor en lust in een opera, stemt u dan tussen 9 en 11.55 uur af op de BBC, 464 m. U hoort dan een uitvoering van Verdi's „Simon Boo- canegra", een Italiaanse produktie. Programma voor morgen VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 Hilversum I, 402 m. 716 kc/s. KRO: 7;00 Nws 7.15 Gram 7 30 V d jeugd 7 40 Morgengebed e 8 00 Nw 9.35 VVa 10 35 Gr; 11 50 Als de ziel dagklok-noodklo Land- en tuinboi 12 50 8.15 Grar it 9.40 Gran 11 00 V d 8 50 V d vi i 10 05 Ork 11 40 Gram ulstert, caus 12.00 Mid- 12 03 Lichte iïïuz 12 30 rneded 12 33 Lichte muz 13 00 Nws 13 15 Zonnewijzer 13 20 V d vrouw 14.00 Promenade -am 15 30 V d zieken 16 30 Po- 17 00 Boekbespr 17 15 Kinder- mezzo: Gram) 17 40 Beursber 9.10 latje 19 40 Verz daad, hun toekomst, toespraak 20 30 Ca nada, emigratieland, klankbeeld 21.01 Lichte muz 2130 Fluit en piano 2151 Lichte muz 2210 Idem 22 25 Boekbespi 2.30 Nws 22 40 Geestelijk leven voor ge- 5 22.50 i leldos >op 23.55 um II, 298 m. 1 7 10 Gym 7.23 m 9 00 Gym 00 Nw 10 Grar 'VPRO: 10 00 Nederlandse vrouwen in het buitenland, caus 10 05 Mor genwijding VARA- 10 20 V d vrnuw 1100 V d kleuters U 15 Gevar muz 11 35 Orgel spel en zang. AVRO: 12 00 Cevar muz 12 20 Regeringsuitz Landbouwrubriek: 1 Het landbouwkundig weeroverz 2. De sulkerbietenoogst 12 30 Land- en tulnb - meded 12 33 Sport en prognose 12 50 Draai orgel en beiaardspel 13 00 Nws 13 15 Me ded of gram 13 25 Lichte muz 13 56 Beurs ber 14 00 Kamermuz 14 25 Boekbespr 14 45 Kamerkoor 15 00 Gevar progr VARA: 16 00 16 30 V d zieken 17.00 V d jeugd 50 De puntjes op de "9 10 Meisjeskoor. 19 00 V d kin Het droogte, caus 19 50 VPRÖ-nws 20 00 Nws 20 05 De Bijbel en ons geloof, toespraak 20 25 Filmrubr 20 35 De wereld vergadert, caus 20 45 Kamerkoor VARA: 21 00 Quiz pro gr 21 55 J azzrnuz 32 15 Buitenl week- overz 22 30 Nws VPRO: 22 40 Zorg om de mens. gesprek VARA: 33 00 Soc nws ■in Esperanto 23.10 Muz revue 23.55—24 00 Nws Televisioprogr. NTS: 20 00 Weekjourn KRO: 20 30 Gastenboek 20,45 V d jeugd Sfine von Milinkovic, mezzo- lome. dochten van Herodias, Vegner, sopraan: Jochanaan, Josef Metternicli, bariton: een jonge Syriër. Waldemar or: Een page van Herodias, Cappadociër, Oskar Czerwenka, bas; Een slaaf, Dorothea Frass, mezzo-sopraan; Weens Symphonic Orkest Dirigent: Ru- dolf Moralt. II Richard Wagner uit „TanrthSuser". 1. Ouverture, Philharmo- nisch Orkest van Berlijn olv Herbert von KarSjan 2 Ree Wie Todesahnung Aria. O du mein holder Abcndstern, Otto Edel man», bas; Weens Symplionie Orkest olv.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9