Tweede Kamer aanvaardt belastingontwerpen Verkwisting niet alleen bij Indianenstammen mui Verlaging komt als dat conjunctureel mogelijk is Natu-raLax Eén miljoen aardbevingen Sch. 177 bracht teveel haring Indonesië deed onlangs schijnaanval op Djakarta Nieuwe kinderboekjes gratis bij Pré iTTT, 19 DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 r*> Fondspremie 11 de ziekenfondspremie voor plicht-verzekerden: Wij kunnen ons nooit onttrekken de indruk dat het administratieve c raat van de ziekenfondsen wel uitermate zwaar is geworden in de naoorl jaren, en dat een verhoudingsgewijze groot deel van de gestorte premies door dat apparaat wordt opgesoupeerd. Men grijpe ons goed: wij trekken de mede- trent het duurder worden de geneeskundige zorg der verplicht verzekerden niet in twijfel, maar wij vragen ons met bezorgdheid af of er wel in voldoende mate en bij voortduring wordt gestreefd naar een uiterste aan efficiency en zuinigheid bij het admi nistratieve beheer der fondsen. Zo veel royaler bij verstrekkingen van dure ge neesmiddelen etc. zijn de fondsen de laatste jaren werkelijk niet geworden. In zekere zin is een verhoging van de premie, te berekenen over een verhoog de loonsom, het kiezen van de weg van de minste weerstand en het leven wordt er maar weer duurder door. Het komt ons voor dat er eerst maar eens terdege door efficiency-experts moet worden on derzocht of liet mogelijk is het reus achtige apparaat der ziekenfondsen met zijn vloed van formulieren tot wat klei nere proporties terug te brengen. king Het zijn zelfs vaak meer de kleine dingen dan de hele belangrijke die het hem in dit vlak doen. Een schoolvoor- 'beeld is de afschaffing van het paspoort en het bewijs van Nederlanderschap, die nu eindelijk volgend jaar, na vijftien jaar Benelux-samenwerking, een feit worden. Dit is, zij 't laat, voor iedereen een tastbaar resultaat van nauwe samen, werking. De winst, die voor de Benelux- gedachte van een dergelijke maatregel uitgaat, mag niet worden onderschat, ook al zal het volledig effect pas bereikt worden, als ook de controle op de reis bagage zal zijn afgeschaft. Volgend jaar is het dan zo ver, dat we zonder offi ciële paperassen door drie landen kunnen reizen, als was het er één. De controle op het reizigersverkeer in de Benelux is de laatste jaren al veel versoepeld het paspoort wordt nu niet eens meer ingezien, maar moet wel getoond wor denmaar zonder papieren komt men de grens niet over. Dit zal gelukkig vol gend jaar veranderen, we zullen ons er elders meer door in het eigen land voe len. Het is te hopen, dat de Euromarkt dit voorbeeld zal volgen, liefst in een wat sneller tempo dan de vijftien jaar, die de Benelux erover deed. Drie jaar voor inbraak bij slager in Abcoude Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 35-jarige lasser R. B. uit Amsterdam we gens een inbraak bij een slager in Ab coude een gevangenisstraf opgelegd van drie jaar met aftrek van het voorarrest. In eerste aanleg was deze verdachte door de rechtbank tot drieëneenhalf jaar ver oordeeld. De procureur-generaal eiste veertien dagen geleden bevestiging van (Van onze parlementsredactie) TAE TWEEDE KAMER heeft zich gisteravond zonder hoofdelijke stem- ming akkoord verklaard met de belastingvoorstellen van minister Zijlstra. De verlaging van het ongehuwdentarief der loon- en inkomsten belasting werd met algemene stemmen aanvaard; tegen de verlenging van de tijdelijke belastingmaatregelen en de fiscale faciliteiten voor fusies van vennootschappen stemden slechts de K.VP.-êr Weiter en de com munist Bakker. De heer Wel ter, diie voornamelijk bezwaren had tegen het verlengingsontwerp, moest het ditmaal stellen zonder..de steun van zijn trouwe metgezel mr. Duynstee, die het kabmet-De Quay niet onaange naam wilde zijn. De overige woordvoerders waren tevreden met de na dere motivering, die minister Zijlstra gaf van het besluit om de tijdelijke belastingverhogingen nogmaals met één jaar te verlengen. De minister, die aanvankelijk geen crete toezegging wilde doen omtrent eventuele belastingverlagingen in de toe komst, verklaarde tijdens de replieken antwoord op een nadere vraag v: K.V.P.-er Lucas, dat dergelijke verlagin- in de miljoenennota voor 1961 zullen worden aangekondigd op voorwaarde, dat de conjuncturele omstandigheden ei beeld van de rijksuitgaven voor '61 dit toelaten. bewindsman van financiën wilde, dat bij de beoordeling van de vraag of belastingverlaging straks mogelijk zal zijn, de volle nadruk zal vallen op junctuur-politieke overwegingen. Daar- aast dient men te bedenken, dat de gelijkheid tot belastingverlaging dwijnend klein wordt wanneer mei in slaagt de stijging van de rijksuit gaven achter te doen blijven bij de st; ging van het nationale inkomen. Dat bi tekent, dat alleen bij een relatieve inper-, king van de staatsuitgaven over belasting verlaging kan worden gedacht. Op dit moment heeft de regering de zedelijke plicht niet zozeer om de belastingdruk middellijk te verlichten dan wel om waarden voor een dergelijke verlich ting te scheppen. In dit licht moet men ook de voorgestelde verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen zien. Het daarmee gemoeide bedrag van 171 mil joen is nodig voor een goed gerichte con- junctuurpolitiek. n politiek is, volgens d,e minister, er noodzakelijk nu de conjunctuur sneller afloopt dan tijdens de hausse 1954'55. Het inflatiegevaar is nog groot °n daarom moeten de teugels strak den gehouden. Met prof. Witteveen (die .Economisch-Statistische Berichten' kritiek op de begroting heeft geleverd) Kappi er voor f 13.000 bestolen Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurlyke regelmaatdag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bediegerigen, enz. i uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tsbl. f 1.35 De Haarlemse rechtbank heeft de 41- jarige kappersbediende P. F. uit Weesp wegens verduistering van geiden ten na dele van de kapper op Schiphol, veroor deeld tot zeven maanden gevangenisstra met aftrek vanb het voorarrest. De offi cier van justitie had tegen de man, die ontkende zich aan verduistering te heb ben schuldig gemaakt acht maanden met aftrek geeist. Wegens heling werden zijn twee col lega's de 38-jarige W. van V. en de 20 jarige L. L. beiden uit Amsterdam ver oordeeld tot twee maanden. De bena deelde patroon schatte de schalde op on geveer f 13.000. Nederlanders in Ecuador De onlangs vertrokken Nederlandse economische missie, onder leiding mr. B. J. Geveke is gisteren te Quito Ecuador aangekomen ter bespreking een groot aantal plannen, o.a. aanleg v een televisienet, modernisering van vlieg velden ten behoeve van straalvliegtuigen, een bevloeiingsplan en elektrificatie. Nederlanders zijn reeds betrokken bij de aanleg van een haven te Quayaquil bouw van een melkfabriek in de pro vincie Cotopaxi. Nederlandse bankiers hebben onlangs Ecuador een lening strekt van 13,5 miljoen voor moderni sering van verbindigen. 129) De aarde, die zo prettig stevig en vast onder de voeten aanvoelt, is eigenlijk voortdurend in trilling. Die trillingen treden wel steeds op andere plaatsen op, maar komen toch voor namelijk voor in de zg. aardbevings stroken. Dat zjjn twee gordels, waar van de ene om de Stille Oceaan is gelegen, en de andere vanuit de Mid dellandse Zee over Perzië naar het Hlmalajagebergtc loopt en vervolgens over Indonesia naar Nieuw-Guinca. Slechts bij uitzondering treden buiten deze gordels aardbevingen van be tekenis op. Meende men een veertigtal jaren geleden, dat jaarlijks zo'n 9000 aard bevingen voorkomen, de onderzoekin gen in latere tijd met aanzienlijk fijnere instrumenten hebben ertoe geleid dit aantal op niet minder dan 1 mil joen te stellen. Dat zijn er dus gemid deld 2700 per dag of drie in elke twee minuten. Hiervan wordt slechts een klein gedeelte door de instrumenten opgetekend, omdat de meeste aardbevingen zwak zijn en het aantal opgestelde seismografen nog te gering is. Naarmate echter meer instr amenten worden opgesteld, wordt ook een groter aantal aard bevingen geregistreerd. Van dit miljoen aardbevingen per jaar zjjn er gelukkig „slechts" 1000 die schade veroorzaken. En van dit duizental zijn er 100 die verwoestend zijn en daarvan weer 10 die catastro fen veroorzaken. Deze laatste behoren altijd tot de tectonische aardbevingen, ontstaan door verschuiving van twee gedeelten van de aardkost ten opzichte TOCH IS HI T ZO! elkaar. Indien n In het bezit bent van een uitschuifbare eetkamer tafel, kunt u een kleine tectonische aardbeving bewerkstelligen door het tafelblad niet geheel nit te schuiven, maar het laatste stukje uit te trekken zonder gelijktijdig het middenblad te ondersteunen. Het blad komt dan met een klap op de steunen neer. Het is niet zozeer deze klap, waaraan aan dacht dient te worden geschonken, dan wel de verschuiving van de blad randen ten opzichte van elkaar. Aan gezien de aardkorst een structurele eenheid vormt, kunt u zich indenken dat een dergelijke verschuiving in de aardkorst met ontzaglijk geweid ge paard moet gaan. Met welke gigantische krachten men in deze gevallen te maken heeft, illu streert de aardbe ving in Alaska van 1899, waarbij de he le kust van de Yi- koetai dus diepingen! om hoog werd geperst. Van niet geringe kracht was in het begin van deze eeuw de aardbeving in Californië, waarbij de bodem over een lengte van 184 km langs een breuklijn werd ge schoven, met een maximale horizon tale verschuiving van 7 m cn een verticale van bijna anderhalf. Geen menselijk bouwwerk houdt hiertegen stand. Wij kunnen ons gelukkig veilig voelen in een gebied dat buiten deze aardbevingsgordels is gelegen. Maar weet u, dat ook onze bodem aan sterke beweging onderhevig is en dat uw huis met alle toebehoren dagelijks ïi meter in de hoogte wordt getild? was prof. Zijlstra het eens, dat het mend effect van de rijksbegroting-'60 gro ter had mogen zijn. Wanneer echter de conjunctuur in de hand gehouden wordt en wij 1960 zonder te grote schokken door komen, openen zich perspectieven onze volkshuishouding. Voor invoering van een vermo winstbelasting, waarvoor de socialist Peschar had gepleit, voelde de minister niets, evenmin als voor een overheidsor dening van de kapitaalmarkt. Uitvoerig bestreedt de bewindsman ook de me van de heer Peschar, dat aan verlaging van de directe belastingen niet valt te denken, omdat er, volgens de deskundi gen, in de komende iaren enorme bedra gen nodig zijn voor investeringen op al lerlei gebied. „Wat de deskundigen ons deskundig voorrekenen is wel deskundig, maar onbetaalbaar," aldus prof. Zijlstra, Belastingmaatregelen zouden bij lange na niet voldoende kunnen ziin om de aan bevelingen van die deskundigen te ver wezenlijken. Een verdere verzwaring van de directe belastingen zou trouwens wei nig zin hebben, omdat de drang naar al lerlei legale en illegale ontsnappingsmid delen dan niet meer zou zijn te keren. Als er meer geld nodig is voor investerin gen, zou dat er alleen kunnen koiflen door beperking van de consumptie, d.w.z. via de indirecte belastingen. Ingaand op opmerkingen, die K.V.P.- fractieleider Romme dinsdag had ge maakt, erkende de minister, dat het eind cijfer van de begroting niet het eind van alle wijsheid is en dat de Staten-Generaal het recht en de plicht hebben het finan ciële beleid mee te beïnvloeden. Het is echter zaak, dat de Kamer voor het bre dere kader van dat beleid een scherper oog krijgt. Ze mag het belang, dat met het slagen van dat algemene beleid ge moeid is, niet opofferen aan het belang van de verschillende onderdelen. Daar om moeten er bepaalde „vastigheden" zijn; wijkt men daarvan af. dan raakt alles aan de zwier. De staatssecretaris van financiën, dr. Van den Berge, die na de minister aan he twoord kwam, deelde mee dat de kwestie van de belasting der gehuwde werkende vrouw in studie zal worden ge nomen. Tegenover belastingvrije conjunc tuurreserves stond de staatssecretaris sceptisch. Men kent dergelijke reserves eigenlijk alleen in Zweden. De resultaten zijn niet zeer aanmoedigend. Tijdens de replieken bleek de heer Van Eijsden (a.r.) bevredigd door de motive ring, die de minister had gegeven van de verlenging der tijdelijke belastingmaat regelen. De a.r. afgevaardigde wenste ech ter wel, dat de tijdelijkheid van de ver lenging (één jaar) goed in het oog wordt gehouden. De minister kon hem dit toe zeggen. Indonesiërs geland op N.-Guinea (Van onze partementsredaetiie) Van een landing door een grote groep Indonesische infiltranten in de buurt van Fak-Fak op Nederlands Nieuw-Guinea Is in Den Haag officieel niets bekend. Dit vernamen wij vanmorgen van re. gerinigszijde als commentaar op een be richt in het socialistische dagblad Het Vrije Volk waarin gemeld werd, dat zo'n landing vorige week heeft plaats gelhad. Zowel in april als ln september is bij Fak-Fak een prauw geland met vijf on gewapende Indonesische inzittenden die propagandamateriaal bij zich hadden. Hun bedoeling was blijkbaar onrust te zaaien onder die Papoeabevouking. Toen zij geen succes hadden, hebben zij zich bij de politie gemeld. Wegens overschrij ding van de immigratievoorschriften werden zij vastgehouden. Van soortgelijke landingen op grote schaal is in Den Haag niets bekend. Overigens onderscheidt men deze lan dingen in regeringskringen duidelijk van de infiltraties van gewapende Indonesi sche militairen, zoals die in 1952 en 1954 plaats hadden. Boete van f300 De directie van de N.V. Vrolijk's Vis serij Maatschappij te IJmuiden is giste ren door de economische politierechter té Haarlem veroordeeld tot een boete 300 wegens overtreding van de ordening regeling haringteelt 1957 tijdens de jaarlijkse haringrace in mei van dit jaar. De maatschappij had twee schepen uit gestuurd, de SCH 117 en de SCH 177. De SCH 117 liep met 28 kantjes haring bin nen op 24 mei; het andere schip stoomde de volgende dag op naar IJmuiden met 68 kantjes aan boord, hoewel volgens de verordening slechts 50 kantjes per keer per sohip moohten worden ingevoerd. De SCH 117 voer opnieuw de haven uit en nam in volle zee 18 kantjes van de SCH 177 over. Tegen de maatschappij werd toen prooes-verbaal opgemaakt. De 68 kantjes moesten worden beschouwd als te zijn aangevoerd door de SCH 177. De officier van justitie merkte op dat de maatschappij van deze handeling een voordeel van 2000 had gehad. Hij eiste ƒ2500 boete. Vrij gem. school krijgt f6000 De Kroon heeft de gemeente Berfcel en Rodenrijs in het ongelijk gesteld, zodat deze de Vereniging tot stichting en ta- standboudinjg van scholen voor onder wijs naar de leer der Gereformeerde kerk (vrijgemaakt) alsnog een bedrag van f 6000 moet betalen in verband met de afrekening van de stichtingskosten der vrijgemaakte school. De gemeente had de kosten van 600 vierkante meter grond, die later aan het schoolterrein waren onttrokken, buiten de afrekening gehou den. wat voor het schoolbestuur een schadepost van f 6000 betekende. Het bestuur had eerst van Gedeputeerde thans ook van de Kroon gelijk Australisch bladBedreiging van Nieuw-Guinea Indonesië heeft, zoals wij reeds meldden, op maandag 5 oktober j.l. een alarmerende demonstratie van zijn snel groeiende gewapende macht ge geven met een schijnaanval op Djakarta, aldus meldt het betrouwbare Australische blad Sydney Sun op 6 oktober j.l. in een uitvoerig bericht uit de Indonesische hoofdstad. Tijdens de „aanval" op Djakarta maak ten de Indonesische land-, zee- en 'lucht strijdkrachten grote indruk op de waar nemers. Later verklaarde president Su karno dat Indonesië van Sabang tot Merauke zou worden verdedigd. De waarnemers maakten hieruit op, aldus de Sydney Sun, dat Sukarno nog steeds vastbesloten is om Nederlands Nieuw- Guinea zo nodig met geweld in bezit te nemen. (Zoals men weet, ligt Merauke op Nederlands Nieuw-Guinea). Kanon schoten daverden over de baai van Dja karta, toen de invasievloot precies vol gens het plan tot de aanval overging. De vloot bestond uit torpedobootjagers. mijnenvegers, fregatten, onderzeeboten, onderzeeboot jagers en landingsvaartui gen. Straaljagers vlogen met bijna su personische snelheden over de schepen heen om zich vervolgens omlaag te laten storten om bomaanvallen te doen op ver dedigingswerken langs de kust. Uit am fibievaartuigen stormden honderden ma riniers in steeds nieuwe golven uit de landingsvaartuigen naar de kust. Zij wer den gevolgd door artillerie, tanks, trucks, gevechtswagens cn zware uitrusting. Donderend geweld van het scheepsge schut dat de landing moest dekken, ver volmaakte het beeld, dat herinneringen opriep aan de gevechten, die in de twee de wereldoorlog ln de Pacific werden ge leverd, aldus het blad. Sukarno, gekleed in de lichte uniform van opperbevelhebber van de marine, sloeg de invasie gade, die een onderdeel was van de viering van de „dag van de gewapende strijdkrachten". Het was de eerste „operatie" van dit soort, sinds de Japanners in 1942 het eiland Java ver overden, aldus de Sydney Sun. Rotterdams plan voor recreatie De Rotterdamse dienst van stadsont wikkeling heeft een recreatieplan ont worpen, dat in de komende tien jaar uitgevoerd zal moeten worden. Het gaat ƒ87 miljoen kosten. Men wilhiermee te gemoet komen aan de wensen ten aan zien van sport- en speelvelden, zwem baden, ruimte voor de watersport, bos plannen en groenvoorzieningen. Een „overpeinzing in de week van de wereldspaardag TTET DOET dikwijls wat vreemd aan als iemand de energie, of op zijn minst de zelfbeheersing opbrengt om maanden- of jarenlang hardnekkig te sparen en dan ten slotte het bijeengebrachte bedrag in korte tijd aan volslagen onnozele of onzinnige zaken uitgeeft, het zogezegd over de balk smijt. Naar alle waarschijnlijkheid zou zoiets de meeste mensen doen opmerken, dat dan al die moeite ook niet nodig geweest zou zijn. Wat dan te zeggen van de man, die ijverig spaart om ten slotte plechtig, in de meest letterlijke zin, zijn kapitaal in het vuur te gooien? Bijna nooit is iets zo wonderlijk, of het komt wel ergens ter wereld voor. Zo ook dit en ivel bij sommige Indianen stammen, die wonen aan de noordwestkust van Canada: de Kwdkiutl, de Haida, de Tlmkit en andere. trouwens aan deze opvattingen te danken, dat wij in sommige opzich ten het een en ander afweten van het leven van onze verre voorouders im Europa. In prehistorische tijden had men ook hier de gewoonte alles mee te geven in het graf. Er zijn zelfs op gravingen gedaan, waAruit bleek, dat bijv. de Vikingen soms hun ko ningen cn vorstinnen begroeven in grote, geheel toegeruste schepen. Indertijd zou men het hier heb ben kunnen meemaken dat vooral de aanzienlijke' en belangrijke man nen uit verschillende familiegroepen lange tijd op alle mogelijke manie ren waardevolle goederen verzamel den: dekens, bewerkte houten dozen, vis olie en vooral met fraaie motie ven bewerkte koperen platen. Dan, als de tijd daar is, geeft men een groot feest, en wat gebeurt ex? Eén van de aanwezige mannen houdt een toespraak, waarin hij niet ver geet zijn eigen belangrijkheid te onderstrepen; dan werpt hij achte loos een aantal dekens in het hoog oplaaiende vuur. Een ander staat op: hij doet meer: een groot stuk van een kostbare koperen plaat ver dwijnt in de vlammen en is voor goed onbruikbaar. Zo ontstaat er een ware wedstrijd in verkwisting. De deelnemers zijn voorzichtig begon nen; het geldt als een schande, te moeten bekennen, dat men niets meer heeft op te vernietigen, maar I 8 Leuke boekjes met pré wassen betekent 1 voor prettiger wassen 1 jjw kinderen Steeds meer huisvrouwen weten 't: 1 Annie M. G. Schmidt I van /u»n,c. ln Pré is ideaal, want pré wast alleen. t potige Weuren van 1 Bep Westendorp. bi", elk® 2 pak T'J?el' k "'I ie ödeau. I T""de\Uk bij r prégeeft voldoening: Uw textiel blijft p'r'é zo'n boekje cadeau. als nieuw. Pré spaart was, wasmachine en wringer. 1 Zorg d« U 1 Irrliet! u te _henk pre west fonketwit en-prettig krijgt! vo^de kleintjes. I ^«rd'grt gesel steeds meer en steeds kostbaarder goederen verdwijnen in het vuur. Uren brandend Soms houdt men dit uren bran dend, door een voortdurende sbroom van olie toe te voeren. Degenen, die erbij zitten, laten niets blijken, al sohroeien hun haren en blakert hun gezicht. Voor niets ter wereld willen zij toegeven dat zij opzij gaan en deze keer wel in zeer letterlijke zin voor de olie van hun rivaal. Zo te zien lijkt dit alles niet meer dan een tamelijk nutteloze wedstrijd in protserigheid. Ook bij ons ken nen wij dergelijke verschijnselen wel, zij het dan ook meestal als uit zondering. De man, die snel en ge makkelijk geld heeft verdiend en het nodig vindt zijn sigaar aan te ste ken met een bankbiljet, is in ieder geval nit verhalen bekend cn wordt over het algemeen toch weinig ge waardeerd. Meer komt het voor, dat men jaren spaart voor de groot ste bruiloft, voor de viering van een jubileum en dit vinden wij al meer begrijpelijk. Na de dood Er kunnen ook andere oorzaken zijn om tot grote verspilling te ko men. Eén hiervan hangt samen met de wijze, waarop men het leven na de dood beschouwt. Bij de Oude Grieken was het de gewoonte om aan eeri overledene een klein munt je, een obolos, mee te geven, zodat hij daarmee zijn. overtocht over de Styx, de riyier die het dodenrijk af grenst, kon betalen. Hier is niet be paald sprake van verspilling! Bij vele niet-Euiropese volken ech ter bestaat tot op de dag van heden de gewoonte om vele eigendommen van de overledene mee te geven in het graf; het zijn, zo redeneert men, toch zijn bezittingen en hij kan ze in het dodenrijk best gebruiken. Afspiegeling Dit dodenrijk ziet men dan als een getrouwe afspiegeling van het le ven op aarde, zij het dan dat daar alles beter en plezieriger is. Het is Toen In 1817 in Nederland de eerste spaarbanken te Wor- kum en Haarlem werden opge richt, kon men nog niet voor zien, dat deze sociale instellin gen ten dienste van de kleine spaarders zouden uitgroeien tot het grote en veelomvattende spaarbankwezen dat w|j tegen woordig kennen. In ons land zijn thans 268 spaarbanken ver enigd in de Nederlandse Spaar- bankbond Tezamen beschik ken zjj over rond 450 kantoren, waarby volgens de laatste ge gevens 3.277.000 spaarders ston den ingeschreven met een ge- meenschappelijk tegoed van 2,4 miljard gulden. Nog altyd zien de spaarbanken het als hun eerste taak de gezinswelvaart te bevorderen. Door hun om vang zyn ze echter geworden tot instellingen, die ook in het economisch bestel van het land een rol van betekenis spelen. Men kent de raad van de spaar banken: „Spaar geregeld kleine bedragen voor uw grote uitga ven". En natuurlijk niet „Spaar geregeld kleine waarden voor uw grote verkwistingen". Dat er streken zijn waar dit wél ge beurt, vertelt dr. P- van Ernst, verbonden aan het Koninkiyk Instituut voor de Tropen te Am sterdam, ter gelegenheid van de Spaarbankwcek, die deze week wordt „gevierd" en waarin 30 oktober het hoogtepunt is, nl. Wereldspaardag. Er bestaan verscheidene volken, waar de gewoonte bestond of bs- sbaat, om aan een overledene zijn gehele kapitaal, alles wat hij tijdens zijn leven had bijeengespaard, mee te geven, te vernietigen dus. Combinatie Hielp Een combinatie van verspilling ten behoeve van het prestige en tevens samenhangend met de ideeën over een dodenrijk bestaat ook wel. Dan hebben wij te maken mei de enor me dodenfeesten, als bijv. bij de To- radja op Celebes, waar dan grote aantallen buffels worden gedood, veel meer dan door de aanwezigen in korte tijd geconsumeerd kunnen wor den. Hier wordt niet geput uit over vloed, maar men moet wel degelijk lange tijd de voorraden of de kud den bijeenbrengen en zioh daar voor veel ontzeggen. De genoemde gewoonten bestaan natuurlijk niet bij alle volken. De instelling van de mens ten aanzien van zijn bezit en het verwerven of verspillen ervan varieert soms over een afstand van enkele kilometers, Zij kunnen liet Het gaat er echter niet om, dat de eerder genoemde mensen niet zouden kunnen sparen; integendeel, zij kunnen het juist bijzonder goed. Alleen vindt men telkens verschil len in die zin, dat men nu eenmaal bij elk weer andere waarden in het leven of erna van belang acht, zozeer zelfs, dat men zich vaak tij den lang inderdaad ontberingen ge troost, om maar aan deze instellin gen mee te kunnen doen. En dan spaart men ook met een hardnek kigheid, die wij ons in onze, toch zozeer op het geld ingestelde sa menleving, maar ternauwernood kunnen voorstellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5