ïlicumc gdhsctfe GTuurant Datum topconferentie blijft omstreden punt Ook Russen zitten graag Mac wil opschieten, Debré heeft de tijd In Cuba weer vuurpelotons Bedrogen Britse gevangenis Indiërs in Makkumerwaard liep geheel onder water Eén politiek in Benelux Vier oewonden bij botsing Het gaat niet om tienden van procenten Prins in Peru Melkprijs niet meer dan vier cent hoger WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0 18 pei millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11704 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntwasticfj li gfjebltuen trign hert la togfjenspoct" Verlaging ONGEHUWDENTAR1EF Zie pagina's A.N.W.B.-CENTRALE voor alarm Londen en Parijs geen stap dichter bij elkaar De regering van Cuba heeft besloten 1c militaire tribunalen ter berechting contra-revolutionairen weer in het n te roepen. Het besluit is genomen versterking van de positie der re- lering in haar strijd tegen de groeiende gppositie tegen de politiek van premier 'idel Castro. Verwacht wordt dat de wederinstel- ng van de militaire tribunalen ook e vuurpelotons zal doen herleven die i de eerste maanden van het Castro- iewind 555 personen ter dood brachten. Verder is Fidel Castro gisteren ver lag uitgebracht door president Dorti- m een onderhoud tussen de presi- :n de Amerikaanse ambassadeur te lavana, Phillip Bonsai, waarin de Ame- ikaan zich erover beklaagde dat de re- lering-Gastro welbewust bezig is de goe ie betrekkingen met de V.S. te vernie- igen. De Cubaanse regering heeft de dacht van de Amerikaanse ambassa- ieur kort nadien van de hand gewezen, 'resident Dorticos heeft een verklaring loen uitgeven, waarin hij de Amerd- ;aanse beschuldiging ongegrond noemt n waarin hij meedeelt dat de „revolu- ionaire regering ernstig overweegt de I.S. een nota te doen toekomen waarin iet standpunt van de Cubaanse rege- ing nogmaals duidelijk wordt uiteen- ezet." hun parlementen uitgesproken over een datum voorde komende top conferentie tussen Oost en West. Het is nu wel duidelijk geworden, dat overeenstemming over het omstreden punt tussen de twee grote weste lijke landen nog steeds ver te zoeken is. Premier Macmillan sprak in het Lagerhuis, de Franse premier De bré gaf in de Senaat het standpunt van zijn regering weer. Zijn rede werd tezelfdertijd door minister Couve de Murville voorgelezen in de Franse Nationale Vergadering. Macmillan drong aan op een top conferentie op een zo vroeg moge lijk tijdstip, aangezien voorkomen moet worden dat de internationale situatie, die nu zo verbeterd is, weer slechter zou gaan worden. Ten koste van alles moet een terugkeer naar de koude oorlog worden verhinderd, aldus de Engelse premier. Debré wees erop, dat de Franse re gering het houden vzur een topconfe rentie in het komende voorjaar be pleit, aangezien een dergelijke bij eenkomst zeer zorgvuldig dient te worden voorbereid. Volgens Macmillan is president Eisen- Valse passen duur betaald BRITSE autoriteiten vragen zich af wat zij moeten doen met 37 Indiërs die enkele dagen geleden in Engelse gevangenissen zijn opgebor gen. De Indiërs werden gegrepen toen zij het afgelopen weekeinde met valse paspoorten probeerden voet op Britse bodem te zetten. De douanebeambten in Dover, Southend Folkestone vingen hen echter op en stelden hen op transport naar Frankrijk, zij het laatst waren geweest. e douane zond de Indiërs linea recta naar Groot-Britannië. Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van het Unesco Centrum in Nederla.od is gister middag in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amster dam een Indiase tentoonstelling geopend, welke wordt georgani seerd in samenwerking met de ambassade. Daarbij heeft de charmante tienjarige Shakti Kaul, dochter van de Indiase persattaché, een Indiase dans uitgevoerd. samenwerking met Indiase autoritei-! ten zijn de Britten gisteren begonnen met jnderzoek. In de eerste plaats wenst te weten wie de makers van de vals® paspoorten zijn. Op de lijst van verdach ten staan reisgezelschappen in Singapore en op Ceylon. Deze agentschappen, die misbruik ken van de onwetendheid der Indiërs, vragen naar men aanneemt zeer hoge be dragen van hen die naar Engeland willen Door de Indiase regering wordt de reis lust allerminst aangemoedigd, zo ver klaarde gisteren een zegsman voor het Indiase Iloge Commissariaat in Londen. lis van de Engelse taal en een borg in Groot-Britannië zijn vereist voor Indiërs die naar Engeland willen rei: De 37 gearresteerden voornamelijk mannen spreken echter geen woord Engels. Hun aanwezigheid is voor de Brit ten een delicaat vraagstuk. Als zij in staat zijn hun Indiaas staatsburgerschap te 1 wijzen, kunnen zij als argument aanvi ren, dat zij burgers zijn van het Gemei best. Inmiddels heeft de politie in de betrok ken havensteden een moeilijke tijd, dat de Indiërs op godsdienstige g den weigeren voedsel te gebruiken dat vlees of vet bevat. Het valt niet mee om een maaltijd samen te stellen zonder deze twee bestanddelen. n inzicht veranderd na het be- Chroesjtsjef aan Amerika. ;r toont zich nu voorstander spoedige westelijke topconfe rentie, die gevolgd zou moeten worden door een topconferentie tussen Oost en West. De Britse premier sprak echter met geen woord over de wijze, waarop De Gaulle een spaak in het wiel gestoken heeft. Hij zei nadrukkelijk dat de voor bereidingen voor de topconferentie zo getroffen moeten worden, dat de een heid van de NAVO er niet onder zal Overigens geloofde Macmillan niet, dat alle moeilijkheden tussen Oost en West in één conferentie kunnen worden opgelost. Verschillende onderhandelin gen, over een lange periode, zullen vol gens hem nodig zijn. Hij verklaarde niets voelen voor een Oost-West-conferen- op lager niveau, bijvoorbeeld van de ministers van buitenlandse zaken, voorafgaande aan een topconferentie. W ereldpolitiek Vanzelfsprekend stond premier Debré in zijn toespraak stil bij het komende bezoek van Chroesjtsjef aan Parijs, dat hij buitengewoon nuttig noemde en een onontbeerlijke inleiding voor een topconferentie. De ontmoeting De Gaulle—Chroesjtsjef vóór de topconferentie noemde hij „een onafwendbare noodzakelijk heid." De twee staatslieden, zo voegde hij er aan 'toe, zullen niet alleen spreken over Frans-Russische betrekkingen, doch ook over internationale vraagstukken als dde betreffende Duitsland en d' ontwapening. Debré maakte in het kort meldin; van de bezoeken, die de Britse minis ter Selwyn Lloyd en de Westduitse bondskanselier Adenauer respectievelijk op 11 en 12 november en 1 en 2 decem ber aan Parijs zullen brengen. De datum van Adenauers bezoek aan Parijs is gis teren in Bonn bekendgemaakt. In Parijs werd gisteren voorts bekend, dat president De Gaulle 10 november een persconferentie zal houden. De Gaulle geeft zelden persconferenties. De laatste vond plaats op 25 maart van dit jaar. Toch toepassing van Taft-Hartleywet in staalstaking De Amerikaanse procureur-generaal, William Rogers, heeft vanmorgen ver klaard dat hij vandaag naar het Hoogge rechtshof zou gaan om de onmiddellijke hervatting van het werk door de arbei ders in de staalindustrie te bewerkstel ligen. Rogers maakte dit bekend, nadat het federale gerechtshof in Philadelphia zich voor de toepassing van de Taft-Hartley wet had verklaard. Dit hof heeft de ar beiders echter toegestaan nog zes dagen in staking te blijven voor het geval de vakbond in beroep wil gaan bij het Hoog gerechtshof. Dijkafbrokkeling bij Zierikzee De storm van gisteren is weer geluwd, al woei er vanmorgen langs de Schotse kust nog een noorderstorm, waardoor nog schepen in gevaar kwamen. Gisteren ver loren voor de Schotse kust de bemannin gen van twee vissersschepen het- leven, toen hun kleine vaartuigen in de golven verdwenen. Van verschillende andere schepen kon de bemanning va nboord worden gehaald. Waarom de achterkant van de maan anders is De Russische sterrenkundige Alexander Markof, die aan het hoofd staat van een «roep onderzookers van het observatorium te Poekovo nabij Leningrad, heeft enige factoren opgesomd, die er toe zouden hebben bijgedragen dat de achterzijde van de maan verschilt van het stuk dat van de aarde zichtbaar is. Hij zei dat de ach terkant van de maan niet door de aarde wordt beschermd tegen meteorieten. Voorts zouden door de aantrekkingskracht van de aarde de vloedgolven in de maankorst aan de voorzijde sterker zijn dan aan de achterkant. Tenslotte zouden er op d'e voorzijde van de maan grotere temperatuursverschillen voorkomen tijdens maans verduisteringen, waardoor grote scheuren in het oppervlak zouden ontstaan. Markof wees er ook op. dat de Russische foto's hebben aangetoond dat de achter zijde van de maan er volkomen anders uitziet dan de kaart, die Duitsers Franz en de Brit Wilkens op grond van veronderstellingen hadden gemaakt. Gemeen sell appelij k front naar buiten De regeringen van de Benelux- landen verklaren in een verslag aan de raadgevende interparlementaire Beneluxraad dat zij zich bewust zijn van de noodzaak overeenstemming te brengen in hun buitenlandse po litiek, om elkaar te steunen er nodig een gemeenschappelijk front te vormen Ten aanzien van de grote internationale vraagstukken, zoals de Europese een- wording, de veiligheid van het Westen. Duitsland, ontwapening en de betrekkin gen met het Sowjetblok bestaat geen enkel verschil van mening. In het tijdvak juli 1958 tot eind juli 1959 zijn nagenoeg alle internationale vraag stukken eerst gemeenschappelijk bestu deerd, waarbij een zeer grote eenheid var opvatting bleek. Dat overleg ontbrak al leen in spoedeisende gevallen of wanneei het slechts zaken van de afzonderlijke landen betrof. De Belgische Christen Democraat Van Cauwelaart klaagde de late indiening van het verslag en op verschijnselen, die de vraag doen rijzen of er niet tersluiks een directorium van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk is tot stand gekomen binnen de Noordatlantische Verdragsoreanisatie. De Nederlandse socialist mr. J. A. W Burger vroeg om instelling van een admi nistratief lichaam voor het contact tussen de Beneluxregeringen en de interparle mentaire raad. De 39-jarige mevrouw H. Phaff-Atte- veld uit Utrecht is gisteren zwaar ge wond bij een botsing op rijksweg 26, ter hoogte van Vianen. Zij zag een militaire kolonne te laat. waardoor zij met haar auto tegen een der militaire wagens bot ste. Haar drie mede-inzittenden werden licht gewond. Het zijn verkwistende lieden, daar op het Russische ministerie van cultuur Er zijn 359 directeuren en afdelingshoofden en niet minder dan 2061 stoelen; om precies te zijn: 1726 gewone huis-tuin-en-keuken stoelen en 335 gemakkelijke stoelen. De Russen kunnen zich voorstellen dat niet alle werk staand kan worden ver richt, maar dat één man zelfs al is hij directeur of afdelingshoofd op het ministerie van cultuur bijna zes stoe- ben, nee, dat willen de Sow jetUnie niet len nodig J de inwoners geloven. Was het nu ma! r bij die 2061 stoelen ge- teuren en afdelingshoofden van he nisterie van cultuur hebben het niet bij de stoelen gelaten. Zij beschikten ook over 96 divans waarvan zij zich neervlijden aJs zij moe waren var zitten 225 klokken waarop zij kon den zien of het tijd was om van stoel of divan te verwisselen en 33 radio toestellen zomaar, voor de gezellig- onnodige aarde van 82.000 roebel vertegenwoordigend. En dat is toch echt teveel van het goede, zei gisteren Senin de voorzitter van de begrotingscommissie van de Unieraad 5enin zei het na de openingsvergadering van de twee kamers der Opperste Sow- jet. Op deze openingszitting waren de rapporten over het economische plan en de begroting voor 1960 voorgelezen Senin zei onder meer, dat de grooi handeLsprijzen van steenkool ei staal niet voldoende zijn om de pro- duktie te stimuleren. Daarna sprak hij over de 2061 stoelen. KAMERAAD JASNOF, voorzitter van de begrotingscommissie va nde na- tionaliteitsiraad, wilde na de kritiek van kameraad Senin niet achter blijven. Hij vond het bijzonder vreemd dat hetzelfde type tractor uit een Stalingradse fabriek 14.207 roebe) kost en uit een Charkofse 20.000 roebel Het bleef echter bij het constateren van fieten. Over het geheel genomen heb ben de afgevaardigden de begroting voor 1960 goedgekeurd. Er werden slechts amendementen van onderge schikt belang ingediend. Het vlaggeschip van de Holland-Ame- rika Lijn, de Rotterdam en het Ameri kaanse passagiersschip United States raakten in het Kanaal over tijd. De Rot terdam zal nu Le Havre niet aandoen. De passagiers voor Southampton werden met veerbootjes aan wal gebracht. In Enkhuizen werd het rijksvaartuig 93 (een soort botter), dat bij Enkhuizen was gestrand, de haven binnengebracht. Ook aan land ondervond men veel last m de storm. In Nijmegen, werd het dak van een flat gebouw aan de Pjjlstaarthof een meter omhoog gerukt, waardoor het ernstig werd beschadigd. De bewoners vai zesde en zevende verdieping moesten daardoor hun huizen verlaten. Het dak werd met kabels vastgezet. Tengevolge van de opstuwing van hel IJsselmeerwater stroomde de 150 hec tare grote Makkumerwaard voor d< IJscselmeerkust vol. Het water sloeg ii grote golven over de zomerkaden. Het is nog nooit zo hoog gekomen. Met moei te kon men het vee in veiligheid brengen. In de loop van de dag spoelden veel dood of versuft wild aan. Landbouwmachines gereedschap konden later, toen het water zakte, worden opgevist. n het waterschap Schouwen-Dulve- land brokkelde gistermiddag het basalt af de dijk ten westen van Zierikzee. Er werd hard gewerkt om het gevaar te De overstroming in de Mak kumerwaard noodzaakte de boeren in allerijl hun vee in veiligheid te brengen. Hun machines enz. konden zij pas later op de dag, toen het water zakte, op het droge krijgen. Kerkbouwactie nadert zeven miljoen De stand van de Hervormde Kerk bouwactie bedroeg vandaag 6.703.610. Dit betekent, dat men deze week nog de n miljoen denkt te halen. Het be tekent ook, dat in cén week het bedrag één miljoen gulden steeg. Advertentie NIEUWE RIJN 54 MR. BEERNINK OVER LOONPOLITIEK: o Op een te Doetinchem gehouden ver gadering heeft mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de Christelijke Historische Unie en lid van de Tweede Kamer, onder meer zijn teleurstelling er over uitge sproken, dat de Troonrede op verschil lende punten zo vaag was. Gaarne had hij een verduidelijking ge had van het punt: vermindering over heidsingrijpen en decentralisatie. Spreker meeiide, dat veel V.V.D.-kiezers wel teleurgesteld zouden zijn dat niet direct H. J. BEERNINK een geheel andere koers werd gevaren door het kabinet. De niet liberale minis ters zijn echter niet onder het juk var de V.V.D. doorgegaan. Sprekende over de vrijere loonpoli tiek zeide hij, dat het bedrijfsleven medezeggingschap heeft gekregen bij de samenstelling van het loon, i dat de regering volgens hem op de verkeerde weg is door zich te bemoeien met de richtlijnen hieromtrent en zich niet bezig moet houden met tienden van procenten bij de samenstelling van Prins Bernhard is vandaag per vlieg tuig uit Rio de Janeiro in Lima (Peru) gearriveerd. Hij zal er politieke en zake lijke leiders ontmoeten en ook enkele uit stapjes maken. De Prins heeft gisteren zijn bezoek aan Brazilië, dat een week geduurd heeft, beëindigd. Wat het landbouwbeleid betreft, hij van oordeel, dat de landbouw niet het slachtoffer moest worden van verkeerde inzichten van de departementen. Voor de door droogte getroffen gebieden, wilde spreker ruime kredieten beschikbaar ge steld zien. 73 kinderen stierven Twee jaar geëist tegen fabrikant van babypoeder Twee jaar' gevangenisstraf heeft de procureur-generaal in Bordeaux geëist tegen Jacques Cazenave, een fabrikant van farmaceutische artike len. Hij wordt ervan beschuldigd, verantwoordelijk te zijn voor de dood van 73 kinderen. Voor de kinderen werd een babypoeder gebruikt dat in Cazenaves fabriek was vervaardigd en door onachtzaamheid een zwaar vergif zou hebben bevat. De fabri kant wordt voorts beschuldigd van het toebrengen van letsel aan 290 kinderen door onachtzaamheid. Ambonnees viel kampbewoner met mes aan De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft gisteren acht maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaar delijk en een proeftijd van drie jaar geëist tegen de 33-jarige Ambonnees F. H., die op 22 juni van dit jaar een mede bewoner van het kamp Randwijk met een mes had aangevallen. De aangeval lene, had van een vrouw in het kamp kledingstuk, een foto en een haar lok in bezit. Volgens het bijgeloof zou hij nu macht over de vrouw kuinnen uitoefenen door middel van zwarte kunst. Verdachte wilde zich hiertegen verzetten. De officier had begrip voor het gebeurde, dat het gevolg is geweest van het bijgeloof. Uitspraak over veer tien dagen. Koude nacht. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Wisselende bewolking met voornamelijk in de kustpro vincies enkele buien. In het binnenland plaatselijk nacht vorst, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als.vandaag. Zwakke tot ma tige westelijke wind. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 29 oktober: zon op 7.27. onder 17.19; maan op 3.58, onder 16.17. 31 oktober N.M. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Hogere garanties akkerbouw (Van c sociaal-economische redactie) jl/FlNISTER MARIJNEN heeft vanmorgen op een drukbezochte perscon- -1-'A- ferentie in Den Haag de garantieprijzen voor de landbouw bekend ge maakt. Voor het wellicht belangrijkste produkt de melk zal een garantie prijs gelden van f 28,90 per kg melk van 3,7 pet vet, dezelfde prijs als over het aflopende melkprijsjaar. De garantie zal ook weer gelden voor slechts vijf miljard kg melk (het landbouwschap had 5,4 miljard kg gevraagd), maar de verrekenprijs is verlaagd van f 31,10 tot f 30,60. Deze maatregelen maken het mogelijk de melkprijs voor de consumenten slechts met vier cent per liter te verhogen, hoewel de totale consumentensubsidie bijna zes cent per liter bedroeg. Behalve door een verlaging var verrekenprijs acht de minister dit te wezenlijken door tevens de stijgende waarde van het melkvet in de berekenin gen te verdisconteren. De verbruikers- prijs voor gestandaardiseerde- en karne melk zal nu op 1 januari met twee per liiter omhoog gaan en op 1 april nog eens met twee cent per liter. De minister heeft de garantieprijs op 2890 gehandhaafd, mede gelet op de ernstige gevolgen van de langdurige droogteperiode voor de veehouders. Ook de gegarandeerde hoeveelheid van vijf miljard kg is aangehouden- Het land bouwschap had echter een garantieprijs van f 29,65 gevraagd. Rekening houdend met de minder straffe binding van het garantieniveau aan de kostprijs heeft de regering afgezien van het zogenaamde gedeelde marktrisico. Bij deze garantie prijzen heeft men het arbeidsinkomen van de boer op de onderscheiden weide gebieden berekend variërend van f 6369 tot f 10.493. Voor de zandgebieden is men gekomen tot inkomens van f 5213 tot f 7096. Akkerbouw De garantieprijzen voor de akkerbouw- produkten zijn enigszins verhoogd- De garantieprijs voor tarwe is vastge steld op f 31 per 100 kg bij 17"/o vocht (was f 30,95, landbouwschap vroeg ook f 31) De minimumgarantieprijs voor gerst kleigebied) bedraagt, doorsneekwali.eit f 27 (was f 26,45, gevraagd f 28,45). Voor de haver geldt een prijs van f 25,75 (was (24,65, gevraagd f 26,60). Het prijsver schil tussen haver en gerst is verkleind. jen gunstiger prijsverhouding te krij gen tusen tarwe en voedergranen, is d« (Zie vervolg pag. 9)

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1