WYBERT Sunil wast stralend wit. Laatste stuiptrekking van star geleide loonpolitiek Meer suikerbieten naar de droogtegebieden Bij verschijning: onheil CA. O. timmerfabrieken is er het slachtoffer van Schipper dichtte lek van zinkende logg er Peking blijft vriendelijk en rukt verder op Ruitentikkerij van auto uit Boterprijs ging in acht clagen 56 ct. omhoog Botercrisis voorspeld 19 DINSDAG 27 OKTOBER 195S Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met Advertentie men door het Handelsblad een export-advertentie van Oost-Duitse republiek. Het t is van oordeel, dat de toena ring, wil zij effectief zijn, zich nivea t bepei t het I uit t rekken mogelijk di< alle lagen der bevolking, opdi ook daar propagandistische mil leiding het veld ruime voor clgc oordeelsvorming. Vanuit dit beginsel kan publikatie va een export-advertentie, waardoor althans de handelsbetrekkingen en dus men mag hopen ook de persoonlijke relaties worden bevorderd, allerminst als beginselloos of zelfs maar als kort zichtig worden aangemerkt. Het tegen deel is o.i. het geval. Maar zo werpt E.W. ons tegen de concentratiekam pen dan, de duizenden vluchtelingen, de rechtsverkrachting, de onderdrukking der menselijke waardigheid achter het IJzeren Gordijn. Gaan jullie aan dit alles dan zomaar voorbij? Natuurlijk niet! Dat weet een elk die onze krant leest en zelfs maar volstaat met een blik op onze politieke tekeningen. Echter juist in het licht van een dergelijk positief redactio neel beleid, lijkt ons de, door E.W. ver heerlijkte boycot van een Oost-Duitse export-advertentie een wellicht goedbe doeld, maar in wezen averechts werkend protestgebaar. Averechts tegenov hierboven gesignaleerde toenadering. Averechts ook ten opzichte van een mogelijke verlichting van de noden van de kampslachtoffers, van de vluchtelin gen, van de rechtzoekenden, van de on derdrukten daarginds. Dat zijn welbe wust de overwegingen geweest, die ons tegen de opneming van de gewraakte advertentie geen bezwaren hebben doen maken, ook al verdriet het ons, dat wij ons daarmee de gramschap van E.W. op de hals hebben gehaald. Gramschap die ons overigens wel een tikje inconse quent en aanmatigend voorkomt voor een blad, dat zelf in het afgelopen jaar niet minder dan drie export-adverenties van genationaliseerde Oost-Duitse onder nemingen plaatste. Zelfs De Gids in op de felle sch Dagblad gaat ictics ln de pei de loonrichtlijn. gering en zegt o.m.: Zelfs De Gids, het orgaan van het C.N.V., had een hoofdartikel, dat aller minst bewondering kan wekken. Dat een element bevatte, dat zelfs ongepast genoemd moet worden. De richtlijnen zijn n.l. uitermate technisch. Zij zijn bestemd voor de Rijksbemiddelaars, die ermee moeten werken. En dus zijn zij technischespecialistische verhalen voor intern gebruik. Wanneer men nu een aantal van die technische richtlijnen afdrukt en ze niet uitlegt, maar van ironische vragen voorziet, dan is dat beneden de stijl, die wij van De Gids gewend zijn. Alles werkte dus samen, tedereen op zijn wijs, om :e vertellen, dat de heer Roolvink het helemaal ver keerd deed. Het is uit demagogisch oog punt altijd beter één man aan te vallen dan een collectiviteit. Daarom moet men niet zeggen: het kabinet, maar men moet de mensen voorhouden: Roolving. Maar wat gebeurt er nu? De Stichting van de Arbeid bespreekt die richtlijnen. Er verklaart er zich in hoofdzaak en wat de beginselen betreft mee ak koord. Een vreemd geval. Het is niet vreemd, dat het N.V.V. zich van die instemming onthoudt. Maar de kritiek van dit Verbond, dat onder deskundige leiding staat, is heel anders dan de agitatie in Het Vrije Volk. Uit alles blijkt, dat er toch wel zaken zijn te doen. En dat de plotselinge, urii alge mene, hier en daar hooghartige ifkeu- ring van het regeringsbeleid ien op zichte van de vrijere loonpolitiek, meer een kwestie was van nijdigheid dan van zakelijk inzicht. Het is beter de zaken te beoordelen zoals ze zijn. En als een pressure-group haar zin niet heeft ge kregen bij de kabinetsformatie, dan mag dat geen reden zijn vm in het orgaan van zulk een groep de zakelijkheid en de begeerte naar constructief werk al thans duurzaam uit het oog te verliezen Zulk een houding hebben gewone men sen gauwer door dan sommige heren denken. ken van suikerbieten aan veehouders, die door de langdurige droogte met een ernstig tekort aan ruwvoeder voor hun vee te kampen hebben, in grote lijnen geslaagd, zo deelt het ministerie van landbouw mee. twintig miljoen kilo suikerbieten, die in de afgelopen weken beschikbaar zijn gesteld .hebben inmiddels hur bestemming als veevoeder gevonden De minister heeft na de gunstige erva ringen, die bij de proef zijn opgedaan, besloten voort te gaan met suikerbieten aan de verwerkende industrie te ont trekken en op groter schaal tegen eer redelijke prijs beschikbaar te stellen. (De prijs van bieten is 37-50 per ton af laadplaats teler of fabriek, vermeerderd met vracht en andere kosten). In begin sel komen in aanmerking veehouders ir Drente. Overijssel, Gelderland, Noord brabant en Limburg en in enkele andere sterk door de droogte getroffen zandge bieden in de overige provincies. De dis tricten die voor een toewijzing in Conferentie der Ned. Letteren De negende conferentie der Ned. Let teren, die vrijdag en zaterdag in Ant werpen is gehouden, heeft enkele reso luties opgeleverd. De sectie Letteren heeft de wens uitgesproken, dat de her denkingen van Frederik van Eeden (geb. 3 april 1860), de Max Havelaar (versche nen 14 mei 1860) en Jacob Cats (overleden 12 september 1660) een gemeenschappelijk Noord- en Zuidnederlands karakter zul len dragen. De sectie heeft met instem ming vernomen, dat samenwerking van België en Nederland op het gebied van de vertalingen wordt voorbereid. Als een belemmering voor de waardering van de Ned. literatuur in het buitenland wordt gevoeld, dat onze literatuur- en cultuur geschiedenis aan zo weinig buitenlandse universiteiten wordt gedoceerd. De sectie heeft de indruk dat ook door de ambas sades meer voor de verbreiding van onze letteren in het buitenland kan worden gedaan dan tot nu toe gebeurt. Tot re dacteur voor de bloemlezing Literair Ak koord zijn benoemd Ed. Hoornik, Hubert Herreweghen, Bert Decorte en Adriaan v. d. Veen. De sectie Radio en Televisie heeft be- pa aid dat tenminste twaalf Vlaamse auteurs en critici zullen optreden voor de Ned. radio en tenminste twaalf Ned. auteurs en critici voor de Belgische on roep. Ook zullen wederkerig zes uitzei dingen gewijd worden aan nieuwe ui gaven op letterkundig gebied in België e Nederland. Tevens worden drie voo: drachtskunstenaars van elk land uitgeni digd door de beide omroepen. In 196 n de omroepen in beide lande klankbeelden uitzenden ter herdenking de letterkundigen August Vermeyli rl. 10 jan. 1945), Albrecht Rodenbach (overl. 23 juni 1880), Prosper van Langen- donck (overl. 7 nov. 1920), Jacob Cats 12 nov, 1660), Fred, van Eeden (geb. 3 april 1860) en H. Lodeizen (o juli 1950). Bovendien zullen de 1959 bekroonde literaire klankbeelden rden uitgezonden en wel omtrent Menno ter Braak en Hendrik Marsman. De sectie Toneel heeft de wens uitge- iproken dat van regeringswege het geven ,'an voorstellingen van oorspronkelijke Nederlandse toneelstukken in het Neder lands in het buitenland zal worden be vorderd De sectie dringt er op aan, dat Ned. stukken in vertaling onder de aan dacht van buitenlandse agentschappen rden gebracht, hetgeen door de cultu rele attache's dient te worden bevorderd merking komen, zullen nader door de provinciale voedselcommissarissen den aangewezen. Gelderland 12") Afhankelijk van de aantrek kingskracht, die de komeet van Halley bij het doorlopen van haar baan van Jupiter en de andere pla neten ondervindt, verschijnt zij met tussenpozen, variërend van 74 tot 79 jaar aan het firmament. Rekent men terug, dan blijkt, dat de oude kronie ken 27 maal hebben melding gemaakt van de verschijning van deze bijzon dere heldere komeet sedert 87 vóór Chr. Deze komeet werd o.a. genoemd door Dion Cassius, die vertelt dat zij in 11 v. Chr. boven Rome was ver schenen, klaarblijkelijk om de dood van Agrlppa aan te kondigen. Agrip- pa was behalve een goed organisator ook geograaf, admi raal en veldheer van keizer Augus- gold als de sede ii i het Romeinse rijk, dat het wel redelijk Is dat de Romeinen zjjn dood door een komeet aangekon digd wilden zien. Vervolgens wordt de komeet (die later naar Halley zou worden ge noemd) gemeld door Josephus, die haar verschijning ln 66 na Chr. be schouwde als een waarschuwing voor de naderende verwoesting van Jeru- Daarna is ongetwijfeld het Jaar 451 belangrijk. Toen liet de komeet haar gloed over de Catalannlsche velden schijnen, waar de Hunnenkoning TOCH IS HET ZO! Attilla met zijn onderworpen stam men zich verschanst had tegen de verbonden troepen van de Romeinse veldheer Aetius. In een laatste kracht meting stond het Westen hier voor een beslissing die op- of ondergang zou kunnen betekenen en het is daarom zeker niet bevreemdend, dat de verschijning van de komeet met deze volkenslag in verband werd gebracht. Na langdurige en bloedige strijd trokken de Hunnen zich ten slotte terug, zorgvuldig en voorzich tig gevolgd door de troepen der ver bondenen, die eerst weer verlicht konden ademhalen toen Attilla de Donauvallci had bereikt en het gevaar van die zijde definitief was geweken. De komeet ver scheen eveneens in liet belangrijke jaar 1066, toen de hertog can Normandië, Wil lem de Veroveraar zijn Invasie in En geland ondernam en dit land onder zijn heerschappij bracht Wc kunnen de ver strekkende culturele en politieke gevolgen van deze daad moeilijk in enkele regels schetsen, zodat we er mee moeten volstaan te constateren dat de voortdurende Engelse inmen ging ln de politiek van het vasteland vanaf deze tijd dateert. Maar nu willen we wel weer eens over Iets anders spreken. Wist u bijv. dat de zon ons dagelijks vier mlnnten te lang beschijnt? De schade die alleen de Gelderse boe ren al geleden hebben tengevolge van de droogte .loopt in de 100 miljoen en za zonder bijzondere voorzieningen niet te overwinnen zijn, aldus een publicatie de Gelderse maatschappij van landbouw, in samenwerking met de Aartsdiocesane boeren- en tuindersbond en de Christe lijke boeren- en tuindersbond. In het al gemeen wordt gesteld, dat de schade varieert van ƒ50 tot 800 per ha. Dit komt neer op 100 miljoen voor de 300.000 ha cultuurgrond in deze provincie, op 1900 boerderijen de veevoederpositie alarmerend is. f 8000 boete voor belastingfraude De Bredase rechtbank heeft de fruit kweker J. K. uit Roosendaal conform de eis tot ƒ8000 boete veroroordceld. In de iaren 1952 tot 1957 had hij belastingen ontdoken voor een bedrag van 20.000. In verband met deze ontduiking heb ben twee weken geleden ook terecht ge- staan de boekhouder P. van T. uit Wouw en de verzekeringsagent H. van H Staveniese. Zij hadden voor K door del van een valse kwitantie voor geerde verzekeringen een aftrekpost voor de belastingen gecreëerd. De recht bank sprak hen vrij. Adres kamers van koophandel inzake fuseies De kamers van koophandel van Noord en Zuid-Holland, Noordbrabant en Utrecht hebben een adres gericht tot de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp houdende-maatregelen in verband met fusies van vennootschap- op aandelen. Zij bestrijden de uit spraak der regerinf, dat de vennoot schapsbelasting de fusies niet zou be- Zij bepleiten een bepaling, waarbij zonder fiscale bezwaren de ruil ogelijk wordt van aandelenpakketten, e tot het bedrijfsvermogen van na tuurlijke of rechtspersonen behoren. Dit ook bereikt kunnen worden door rondschrijven van de regering aan de belastingdienst. Th. Palma overleden In de ouderdom van 67 jaar is over leden de heer Th. Palma. De heer Pal is geruime tijd bestuurder geweest de Ned. chr. bond van werknemers Ln de hout- en bouwnijverheid., waarvan •ele jaren tweede voorzitter. De begra fenis is donderdag 29 oktober 's middags (Ur op de begraafplaats Den de Hobbemalaan te Bilthoven. Breidt Noorwegen de visserij-zone uit Volgens da president van de Noord- Dorse vishandelaarsorganisa tie hebben de Noorse regering en het Noorse parle ment besloten de visserijzone voor de Noorse kust uiit te breiden van vier mijl tot twaailf mijl. De Noorse minister van buitenlandse zaken heeft onlangs ver klaard, dat Noorwegen zijn zeegrenzen niet zal uitbreiden vóór de conferentie over het zeerecht in maart. De Noorse minister voor visserij zei vorige week in het parlement, dat de twaalf-mijl -zone niet te koop ls voor de Noorse deelneming aan de Europese vrij handel. Die grens is belangrijker dan de verkoop van bevroren vis. Zonder een twaalf-mijl-zone zouden we wel eens geen vis meer kunnen hebben om te ver kopen. Dit in antwoord op het Engelse verzoek de visserijigrenzen niet uit te breiden en het aanbod als tegenprestatie verse Noorse vis in Engeland toe te la ten als „industriële produlcten" in het raam van de Europese vrijhandel. WITTER DAN DE WITSTE KIP Hier is met Sunil gewassen,dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend witl Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak en spaart uw linnenkast (Van ciaal-economische redactie) loonpolitiek in Nederland al enigszins ingeburgerd raakt, doen zich toch hier en daar nog enkele stuiptrekkingen voor van het v bije systeem van de star geleide loonpolitiek. Bij het College van Rijksbemiddelaars liggen namelijk o.m. nog twee ontwerp-c.a.o.'s op goedkeuring te wachten, waarin loonsverbeteringen worden geregeld, welke nog thuis horen in de periode van voor de gedifferentieerde loon politiek. Het zijn de c.a.o.'s voor de meubel- en timmerfabrieken. In beide bedrijfstakken zullen zo on geveer een 7000 mensen werken. Op aandringen van het College van Rijksbemiddelaars werd begin 1958 be gonnen met de studie voor een verbeter de werkclassificatie voor de timmerfa brieken. Het resultaat, dat eind december uit de bus kwam bleek niet voldoende representatief te zijn, zodat de organisa ties in de vakraad ten einde raad op grond van praktijkgegevens een mini- maximumloon vaststelden var 1,64. De ruimte daartussen vul- lan de hand van de gegevens var het werkclassificatie rapport op met negen groepen, waarbij een bepaalde rangorde van functies werd gevolgd. Half mei van dit jaar is het ontwerp-c.a.o. ge reed gekomen en 23 juni bij het college ingediend. Ih grote lijnen betekende dit 'T VIEL ALLEMAAL NOGAL MEE TNE moeilijkheden, die de Katwijk- se logger KW 15 Rijnmond IV gistermiddag onder de Engelse wal had, zijn achteraf nogal meegeval len. Zoals wij gisteren in een deel van onze edities meldden, zond de schipper omstreeks twee uur een s.o.s.-bericht uit, waarin hij zei dat de logger zinkende was. De bemanning was al van boord ge gaan en opgenomen door de KW 168 Eendracht, die juist in de buurt viste. Ook andere schepen stoomden naar de opgegeven noodpositie (53 graden NB. en 3 graden O.L.), o.m. het hospitaal kerkschip De Hoop, de KW 129 en de KW 151. Al spoedig bleek echter dat assistentie niet nodig was. De opvaren den waren enkele uren later weer aar boord gegaan omdat het schi,. niet ver der zonk. Toen de schipper in de machinekamer, die volgens de eerste berichten vol water dreigde te lopen, kwam bleek het bin nenstromen van het water te zijn ver oorzaakt door een lekke flens. Het water was echter niet hoger gekomen dan de plaat rond de motor. De schipper slaagde erin alleen het lek te dichten. Toen het gevaar geweken was, zijr ook de andere opvarenden weer aar boord gekomen. Later .con de machine kamer leeggepompt worden. Het schip i: op de visgronden gebleven. De zeesleep boten Titan van Wijsmuller en de Maas van Smit, die eveneens naar de logger onderweg waren zijn doorgevaren. Aardbeving. In Oost-Turkije zijn zondag minstens zeventien mensen omgekomen en acht zwaar gewond bij een aardbeving. 350 huizen zijn vernield. voor de werknemers in de timmerfabrie ken een verbetering van 6 tot 16 cent per uur. De goedkeuring is evenwel nog steeds niet afgekomen. Wel is het college er inmiddels bang voor geworden, dat de werkgevers die zich bereid verklaard hebben een hoger loon aan hun mensen te betalen, dit wel eens toch zouden kunnen doen zonder deze goedkeuring af te wachten. Kort geleden is er daarom plotseling in enkele dagen tjjds bij twaalf timmerfabrieken door een aantal ambtenaren een onder zoek verricht naar de lonen die werden uitbetaald. Maar al zouden hier en daar al de hogere lonen uitbetaald worden, dan blijven do werknemers toch voor vakantiebonnen en voor hun ziektegeld aangewezen op de basisionen in de In een jaar betekent dit ƒ60 minder vakantiegeld. Het half jaar traineren schijnt inmiddels opgeleverd te hebben, dat het College erkent, dat er een rela tie bestaat tussen de timmerfabrie ken en het bouwbedrijf. Een voor de hand liggende relatie zou men zeggen. Het college zag echter deze relatie niet en daarom mochten de timmerfabrieken in navolging van de bouw de lonen niet verhogen Een tweede moeilijkheid waarop men nu nog stuit, is de toezegging van de voorzitters van d drie vak centrales enkele jaren geleden ge daan, dat andere bedrijfstakken zich niet aan de bouw c.a.o. zou den mogen optrekken. De organi saties hopen dat om deze hindernis te nemen niet nog eens een half jaar nodig zal zijn. Al met al een duidelijk voorbeeld van de grote moeilijkheden ivaarmee dc star ge leide loonpolitiek gepaard gaat. wil men aan de werknemers geven waarop zij binnen een bepaalde be drijfstak recht hebben. Meubelindustrie Ook deze is al geruime tijd geleden inge diend bij het college, maar nog niet goed gekeurd. Wel schijnt hier de goedkeuring nu gauw verwacht te kunnen worden. De loonsverhoging van ongeveer 6 cent per uur, die hier in geding is evenals de verwerking van de huurbijslag dateert ook nog uit de periode van voor de ge differentieerde loonvorming. De weige ring tot goedkeuring heeft voornamelijk vast gezeten op de vrees dat er dan met andere groepen moeilijkheden zouden ontstaan. De goedkeuring hangt nu in de lucht, nadat echter eerst nog enige ver anderingen zijn aangebracht. Zo moesten in een aparte lagere groep nog de func ties van zaagselruimer en lattenraper op genomen worden en de extra lonen voor de bazen mogen niet 20 pet, maar moeten 15 pet hoger zijn.... Vier doden door gasvergiftiging In Stadskanaal zijn gisteren vier be jaarden door gasverstikkin.g om het leven gekomen. Het zijn de 74-jarige heer E. HammJnga, zijn 73-jarige echtgenote, me vrouw HammingsTreuper, de 88-jarige heer H. Streuper en de 88-jarige mejuf frouw R. Hamminga. De politie, die gewaarschuwd door de melkboer, om ongeveer half één bij het huis aan het Burgemeester Reynders- pledm, dat door hen gezamenlijk werd bewoond, arriveerde, vond alle gaskra nen in het huis geopend. Dirde omgeko menen bevonden zich op de benedenver dieping van het huis. De heer Streuper werd boven aangetroffen. Eén der be woners die geestelijk gestoord was, moet de gaskranen hebben opengezet. Doden in woestijn. In de woestijn bij Assoean aan de Nijl zijn de lijken gevon den van twee Fransen en een Amerikaan, die al enige tijd werden vermist. Men neemt aan dat de mannen zijn verdwaald en van dorst zijn omgekomen. Volgens I een Eigyptisch bericht is ook het lijk van I hun Arabische gids gevonden. In Venray en enkele omliggende plaat sen zijn meer dan twintig gezinnen de dupe geworden van een tot dusver bekend soort van ruitentikkerij. Men kwam bij de politie aangifte doen kapotte ruiten, die niet helemaal brijzeld waren, maar een gat vertoonden ter grootte van een ei of een flinke kie zelsteen. Uit de door de politie ingestelde on derzoeken is gebleken, dat men hier b maken heeft met de activiteiten van eei nog niet opgespoorde automobilist Deze heeft, misschien terzijde gestaan door enige kornuiten, met een katapult de n onder vuur genomen, terwijl hij de weg reed. De huizen waarvan de ruiten vernield zijn, stam in Venray, Oostrum, Oirlo, Wansum en Blitterswijk. De regering van communistisch China heeft vandaag in een officiële verklaring herhaald dat zij het Chi- nees-Indiase grensverschil op vreed zame wijze wenst op te lossen en zc heeft India verzocht om de „lang bestaande status quo" voorlopig te handhaven. Het Chineese ministerie van buiten landse zaken betoogde volgens radio- Peking wederom, dat een. Indiase pa trouille op 21 oktober Chinese grenstroe pen had aangevallen en dat India's lezing van het incident (waarbij negen Indiërs werden gedood) niet in overeenstemming is met de feiten en in strijd is met de waarheid. Hieraan werd toegevoegd, dat de Chr nese regering nochtans een vreedzame regeling van het grensgeschil blijft streven en evenmin haar pogingen zal staken, om de vriendschappelijke Chi- nees-Indiase betrekkingen te verbeteren en te versterken. Volgens de Chinese lezing van hel grensincident zouden zeventig man India se grenstroepen een veel kleinere groep Chinese soldaten hebben omsingeld twee maal het vuur heben geopend. De Hindustan Times schrijft vandaag dat de communistisch-Chinese grenstroe pen thans doende zijn de gehele zuidoost hoek van Ladach te bezetten een ge bied van circa 4000 vierkante mijl, dat op Chinese kaarten als behorend tot Ti bet, staat aangegeven. Het blad zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Indiase grens politie vorige week werd „afgeslacht, om dat de eenheid toevalligerwijs op een zwaar bewapend Chinees bezettingsdeta chement stuitte". Het blad schrijft, dat deze conclusie niet alleen bleek uit de verslagen va overleverden, maar ook uit andere be richten en aanwijzingen, die eerst thans door de autoriteiten op hun juiste v de worden geschat. De Koningin zal morgen in paleis Soest- dijk ter overhandiging van hun geloofs brieven achtereenvolgens ontvangen de ambassadeurs van Paraguay, de heer J. Wenceslae Benites E, de gezant van Bir ma, de heer Sao Boonwaat, de gezant de Soedan, dr. Beshir el Bakri en de ge zant van de volksrepubliek Roemenië, de heer Pavel Babuci. Vlugge handel Chinese voorposten zouden reeds zyn gesignaleerd nabij Chusul, circa 160 km ten zuidwesten van de plaats waar het treffen van vorige week zich afspeelde, schrijft het blad. Het in Calcutta verschijnende blad The Statesman meldt vandaag, dat verster king van de communistisch Chinese troe pen aan de noord-oostgrenzen in Bhoe- tan, Sikkim en Nefa (North East frontier agency) voortgaat. (Van onze sociaal-economische redactie) Nadat vorige week maandag de boter prijs met 32 cent per kilo omhoog ging, had gisteren nog weer een stijging plaats van 24 cent, zodat in acht dagen tijd de boterprijs met 56 cent per kilo is geste gen, of 14 cent per pakje van een half pond. De prijsstijgingen zijn een gevolg van het aanzienlijke botertekort in vrij wel alle Westeuropese lander De West- duitse consumentenorganisaties hebben de Duitse regering opnieuw gevraagd de invoerrechten op boter af te schaffen om zo de boterimporten tegen nog enigs zins redelijke prijzen mogelijk te maken. Reeds in juni en juli hebben deze orga nisaties gevraagd om invoer %'an boter, waarop de Duitse regering echter af wijzend beschikte. In een rapport uitgebracht voor voedsel- en landbouworganisatie (F. A. O.) te Rome verwacht men °en aanhoudende wereldbotercrisis. Hoewel de boterprijzen tot een record zijn gestegen en bijna het punt hebben bereikt, waarop men overgaat op margarine, verwachten de rap porteurs ,dat men op de lange duur zal terugvallen naar overschotten en lage prijzen. In de commissie voor aangelegenheden betreffende verbruiksgoederen stelde het Nederlandse lid H. Riem voor een „waak- hondcommissie" te benoemen, die twee naai in het jaar moet vergaderen Britse ;n andere deskundigen waren echter niet :o somber. Het hoofd van de economi se en statistische afdeling van Unilever Ltd., R. Broch, betoogde, dat de_boter- irijzen zullen moeten dalen door de con- urrentie vain margarine, die thans een •ergelijkimg met boter goed kan door- De huidige hoge boterprijzen zijn een gevolg van de droge zomer en de enor- toeneming van het meJkvcrbruik de kaasbereiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7