WsPF CHRISTELIJK fMi-lock 1M1M Geiiacleverkondigiiig is voertuig van genade Kerk vraagt herziening wettelijke maatregelen Conferentie van ex-rooms- katholieken in het Zuiden Een woord voor vandaag Prof. Diepenhorst over positie universiteit Kanttekening Antivoord op vraag over .zsii" of „is" T\E kwestie is niet nieuw, maar keert geregeld terug in de vorm van vragen aan predikan ten, redacteuren van kerkelijke bladen en krijgt op allerlei ker kelijke verenigingen de aandacht. Deze vraag n.1., of men de apostolische zegengroet, b.v. van 2 Corinthiërs 13 vers 13, in de wensvorm moet uitspreken (j»D® genade zij met u allen' dan wel of men in plaats van „zij": „is" moet zeggen. Prof. ar. Herman Ridderbos heeft er in het Gereformeerd Weekblad het zijne van gezegd en zijn ant woord laten we hieronder volgen: MENSEN, die veel naar radio- preken luisteren, valt het op. dat er vooral de laatste tijd een zeer verschillend gebruik is in dit opzicht. Ik zou er aan toe kun nen voegen, dat er ook predikan^ ten zijn. die noch „is", noch „zij gebruiken, doch na de woorden, „de genade van onze Heer Jezus Christus, de liefde van God en de gemeenschap van de Heilig Geest" enkel laten volgen (soms na een korte pauze)met u allen. Dit laatste is. zoals degenen die de Griekse tekst lezen weten, in overeenstemming met ae grondtekst: daar staat noch „IS, nóch en in zoverre kan men zeggen, dat men zonder wer woord het oorspronkelijke het meest benadert. Het bezwaar van deze oplossing is echter, dat een uitspraak zonder ..zij' of ,.is i Grieks niet. bij ons wel ongewoon is en dat de bedoeling van deze weglating voor de meeste Neder landse hoorders niet duidelijk is. Overigens is het wel begrijpe lijk, dat men tot deze oplossing komt, want de beide andere vor men: ,.zij" en ,,is" worden ook licht misverstaan. Een ..lezer schrijft mij, dat hij in: „zij met u allen" een wens hoort uitgespro ken, in: ..is met u allen", een toestand hoort aangeduid. En hij vraagt, wat de zegengroet nu eigenlijk is. Geen van beide Zij is stellig niet de beschrijving of constatering van een toestand, zoals men bij „is" gemakkelijk kan menen; zij is echter óók niet slechts een wens. zoals wij af scheid nemen met de woorden: „het ga u goed!" De zegengroet is een met apostolische volmacht tot de gemeente uitgaande gena de-toezegging en juist dit element van toezegging is uitermate moei lijk in het Nederlands of een wens, die aan de gemeen te in overweging gegeven wordt. Zij is voertuig van de genade zelf, die a.h.w. de gemeente binnen rijdt, een toezegging, die zich als een actueel gebeuren van genade aan de gemeente mededeelt. Zij is daarin niet anders dan wat er in de mededeling van brood en wijn bij het Avondmaal geschiedt. Er wordt niet slechts iets vóórge- steld, er wordt iets geschónken. Daarom mag de gemeente onder de heilsverkondiging ook niet ver keren als degenen, die een wens of bede over zich uitgesproken ho ren en die daarmee (op zijn best) instemmen met een: „het zij zo" of „laat ons dit hopen". Zij wordt toegesproken als het volk Gods, dat deze heilstoezeg- ging gelovig aanvaardt en daar voor plaats geeft in het hart en in het leven, zoals zij bij het avondmaal gelovig de hand uit strekt om het brood en de wijn en het daarmee geschonken li chaam en bloed des Heren aan te nemen. In de zegengroet rea liseert zich op een voor deze be deling ten hoogste kenmerkende wijze, in welke weg het verkeer der genade tussen God en Zijn volk plaats heeft. De groet is te vens gave, de toezegging tevens mededeling. Het woord draagt de zegen over aan de gelovigen. TTET is daarom, dat noch „Is", JJ-noch ,,zü" de zaak zonder meer adaequaat uitdrukt. Toch geloof ik dat men aan „zij" de voorkeur moet geven, omdat daardoor niet alleen een wens of bede maar ook een autoritatieve uitspraak kan worden uitgedrukt (bv. „daar zij licht!"). En om zulk een uit spraak, die ook bewerkt hetgeen zij aanduidt, gaat het in de apos tolische zegenbede. V !*/v Vijfduizend zelfmoorden per jaar T^EN commissie van de Kerk -■--J van Engeland heeft er in een rapport op aangedrongen, dat een poging tot zelfmoord niet meer als een misdaad bestraft wordt, maar dat de geestelijk heid zich meer dan voorheen zal ontfermen over mensen, die zich daaraan schuldig hebben ge maakt. Uit het rapport blijkt, dat in Engeland per jaar 5000 zelfmoordgevallen voorkomen en dat het aantal zelfmoordpogingen ongeveer 30.000 bedraagt. Slechts 10% van deze gevallen komt voor de rechter, omdat de politie er mee te maken heeft gehad. Het rapport draagt als titel: „Moet zelfmoord als een misdaad worden be schouwd?" De vijf opstellers (theoloog, arts of rechtsgeleerde) komen voorts tot de conclusie, dat strenger moet worden opgetreden tegen hen, die be hulpzaam zijn bij of aansporen tot poging tot zelfmoord. Zij dringen op meer openbare voorlichting ovei oorzaken, die tot zelfmoord leiden de kerken wordt aangeraden, een zondere dienst in te voeren bij de be grafenis van mensen, die door zelf moord een eind aan hun leven hebben gemaakt. In het rapport wordt vastgesteld. dat zelfs in een christelijke gemeen schap de morele zijde van zelfmoord moeilijk kan worden verklaard. Er zijn gevallen, waar de vrijwillige zelf vernietiging bewondering afdwingt. In het bijzonder geldt dat ten aanzien van gevallen als dat van kapitein Oates, die op de laatste expeditie van kapitein Scott vrijwillig de dood in ging. Ofschoon het erg moeilijk is, een scheidingslijn te trekken tussen zelfvernietiging en zelfopoffering, moet volgens de opstellers van dit rapport wel degelijk dit onderscheid worden gemaakt. Het valt de eenvoudige mens niet waar kapitein Oates te vereren ei gelijkertijd de zelfmoord te veroorde len, die slechts bedreven werd omdat niet langer opgewassen was tegen de moeilijkheden van het leven. Wil men de betekenis van die toezegging nader verklaard zien, dan zij herinnerd aan het woord, dat Jezus tot Zijn apostelen sprak. Gén m uitzond: de eerste maal .vanneer gij een huis binnengaat, groet het. En in dien dat huis het waardig is, ko- me uw vrede daarover; maar in dien het dit niet waardig is, kere uw vrede tot u terug". De door Jezus uitgezonden apostel wordt dus gedacht als iemand, wiens vrede-groet (in Jezus' naam ge sproken) de vrede ook metterdaad als een van hem uitgaande kracht mededeelt aan de toegesprokenen, tenzij dezen het onwaardig zijn en de vrede tot hem (de apostel) „terugkeert". In de gemeente gaat deze groet uit als tot dege nen. die haar in het geloof ont vangen en over wie deze vrede (de genade.., de liefde... de ge meenschap) dus ook metterdaad kómt krachtens de van Christus verleende volmacht. legkundige zijde, niet onbelang rijk. De verkondiging v«— ri"',e genade in de gemeente slechts een voorstel, ee Gods niet ideaal Advertentie MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Pocdc-r^Bfci hoofdpijn, kies pijn. hoest, grijp,Jarihcs. influenza, rheumatiek. koorisj^ieid bij gevatte kou. periodieke pijnen <j£z. enz. Verkrijgbaar een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. ramEijERShïS": Chr. democraten over Europa De Christen-democraten in het Euro pese parlement hebben in een communi qué te kennen gegeven dat zij wijzigingen in de Europese verdragen slechts zullen aanvaarden indien deze gaan in de rich ting van supra-nationaal gezag en ver sterking van de gemeenschappen. De regeringen wordt verzocht goed te keuren dat de drie gemeenschappen in een gemeenschappelijke commissie zullen werken aan de coördinatie van de ener- giepolitiek. Het communiqué spreekt zich verder uit ten gunste van een interpretatie van het gemeenschapsverdrag die het moge lijk maakt „het hoofd te bieden aan. de huidige moeilijkheden die het gevolg zijn van een situatie die door de opstellers van het verdrag niet kon worden Op 28 en 29 november in Chèvremont Advertentie Als U met aambeien sukkelt neem dan Hemotabs de beproefde en eenvoudige behandeling van binnen uit. Een complete kuur in tabletvorm, die U in enkele dagen uit komst brengt. Zalf en zetpillen zijn daar bij overbodig. De complete kuur 1.4/) is verkrijgbaar in iedere apotheek of drogisterij. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr V.G.L.O.-school te Alkmaar: J. den Hollander te Hilversum; aan de Ja- cobus-school te Nijmegen: W. Kijne te Vlaardingen: aan de Eben-Haezer- school te Sneek: G. Miedema te Coe- vorden- aan de Dr. H. Pierson-school te Den' Haag; aan de Chr. school te De Meern: A. C. van Eersel te Rijs wijk, N. Br. Tijdens het weekend van 28 en 29 november zal in het Hervormd Verenigingsgebouw St. Pieter straat 3 te Chèvremont de eer ste regionale conferentie in het zuiden gehouden worden van ex- rooms-katholieken. De conferen tie wordt georganiseerd door de Hervormde kerkeraad van Kerk- rade-Chèvremont met medewer king van de stichting In De Rech te Straat, de Nederlandse inter kerkelijke vereniging van gewe zen rooms-katholiéken. De conferentie begint zaterdagmid dag vier uur. Zondagmorgen zullen er samenkomsten worden gehouden in Chèvremont en Eijgelshoven. De con ferentie wordt zondag met een getui genisavond in Blijerheide besloten. Sprekers zijn ds. W. M. A. Kuin, ex-pater Trappist, en M. De Craene, ex-kapelaan van Gent. Gesprekslei der is ds. H. J. Hegger, voorganger in de liturgie, ds. H. van Vliet, Her vormd predikant van Kerkrade-Chè- vremont, bij wie ook de algemene leiding berust. Ex-rooms-katholieken van alle pro testantse kerken of richtingen zijn welkom. Voor logeergelegenheid wordt gezorgd in het Natuurvrienden huis Eikhold en bij gemeenteleden. Opgaven worden ingewacht door ds. H. van Vliet, st. Pieterstraat 1, Chè vremont, tel. 04445—21266. Dit eerste interkerkelijke samen- jn van de ex-rooms-katholieken van het Zuiden draagt geen propagandis tisch karakter. Het gaat om het leg gen en versterken van de onderlinge band en om het samen bespreken de moeilijkheden, waarin zij ver keren, die de machtige roomse kerk in het Zuiden hebben verlaten. Amerikaans protest tegen onderdrukking Spaanse protestanten Eén overwegend protestantse vereni ging in de Ver. Staten, de vereniging van protestanten en andere Amerika nen voor de scheiding van kerk en staat, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter. ver zocht bij de Spaanse regering te pro testeren tegen de onderdrukking van de protestanten in Spanje. In een brief aan de minister Wórdt erop gewezen, dat onlangs de protes tantse geestelijke Nunez Moreno tot eer maand gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij. de kerkdiensten had hervat in zijn door de politie verzegelde kerk. Volgens de vereniging beschikt zij over een lijst met twintig protestantse ker ken in Spanje, die zonder vorm proces door de politie zijn gesloten. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Benthuizen (vac. A. Eijk): W. A. S. Laurense te Hoevelaken. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Gouda: kand. J. de Jong te Rotterdam. Anglicaans aartsbisschop „Paus eerste onder zijn gelijken" als leidende bisschop onder de bisschop pen van de christenheid te erkennen, maar dat bij hem niet als onfeilbaar kan beschouwen. Hij zag hem als „eers te onder zijns gelijken". De oproep van de paus tot het houden van een wereldconcilie zou volgens aartsbisschop Ramsey veel meer bete kenis hebben, als de bijeenkomst ook voor niet-rooms-katholieken was bedoeld. Over paus Johannes merkte hij op, dat] deze vervuld schijnt te zijn van „de geest van de christelijke naastenliefde". „Waar deze bestaat, zijn de resultaten zeer onberekenbaar", aldus dr. Ramsey. Het is al moeilijk voor zichzelf te spreken hoeveel moei lijker is het dan wel het nageslacht te binden! Als in Psalm 145 zo zwart op wit staat, dat geslacht aan geslacht Gods werken zal roemen en Zijn machtige daden zal verkondigen, dan is onze eerste reactie: ,Jïoe kan David zoiets zeggen? Wat wéét hij ervan! Zegt hij niet veel te veel in misschien een ogenblik van religieuze extase?" Die reactie is zeer begrijpe lijk, maar al te menselijk: juist op dat moment, maar zeker ook in de tegenslagen van elke dag is daar de vaste overtui- mé ging, dat God Zichzelf door alle geslachten zal laten roemen in Zijn werken en machtige daden. Als het niet spontaan gaat, dan geschiedt het toch, ondanks de zich tegen dat roemen verzettende mens! Weet u, dat het een troost kan zijn voor mensen, die zich zo echt tijdgebonden voelen en weten, dat aan al hun werk een einde komt, dat komende generaties, in hun woorden en in hun daden, menselijk en onvolkomen, maar toch geméénd, getuigen zullen van dezelfde God, Die het liefst van alles hoort, dat mensen als u en ïk Zijn loj verkondigen? Wij kunnen niet instaan voor ons nageslacht, wij mogen wél weten, dat, zolang de wereld bestaat, een lied ter ere van Hem zal doordringen tot de hemel! BETER LOT VERDIEND socks of standing Lock«f«*r N.V. Halst (X) Dies natalis S.S.R.-Delft Met akademische feestrede prof. mr. I. A. Diepenhorst onderwerp: „De positie sitelt" is gistermiddag in de aula van de Technische Hoogeschool te Delft de 48ste dies natalis van de afdeling Delft van de Societas Studiosorum Reformatorium officiéél geopend. De geschiedenis van de akademie is min stens zo bewogen geweest, aldus spre ker, als die van kerk en school. Er is nooit een periode geweest van besten diging en rust. In verwarde tijden ging er van de akademische katheder vaak leiding uit. Nu onze tijd ingrijpende vragen aan de universiteit stelt ver dient het aanbeveling haar positie meer dan alleen maar oppervlakkig te be studeren. De universiteit heeft tot taak te on derzoeken en te onderrichten. In beide taken zal men zich daarbij moeten richten naar de behoefte van de prak tijk. Ze kan niet meer als eens Diogenes genoegen nemen met een ton zonder zich te bekommeren wat er om haar heen gebeurt. Ze zal een antwoord vanteit gemakkelijker hun bul verwerven het dan de anderen. Bij een schriftelijk de univer- examenonderzoek spelen deze factoren geen rol en men kan niet zeggen dat een dergelijke vorm minder akademisch is. Het beste systeem van onderwijs' of afnemen van examens kan echter geen hersens geven aan hen die missen. Het niet meer toelaten studenten die herhaaldelijk zijn gezakt, kan daarom niet onredelijk zijn. Onderscheid De universiteit is een instelling onderzoek die wil doordringen tot de waarheid. Daarom zal zij de jeugd moeten opleiden enerzijds tot zelf standige beoefenaars van de weten schap en anderzijds tot mensen die leiding kunnen geven aan de maat schappij. Daarvoor zou het wel eens dienstig kunnen zijn dat er onderscheid wordt gemaakt in het onderwijs Sprekende over de examens zei prof- Diepenhorst dat er een onbillijkheid schuilt in het feit dat degenen met de grootste parate kennis, de sterkste ze- n en een zekere mate van brutali- n hogeschool bergen ook in zich het gevaar van eenzijdigheid. Oplossing van dit probleem is moeilijk omdat vaak de docenten niet weten wat er buiten hun vakgebied aan de orde is. Advertentie Hoedt U VERKOUDHEID HOEST W KEELPIJN - griep I neem direct 31 Op een zondagmiddag in mei waren zij alle vijf om hem heen verzameld. Marit, Elin en Ragnhild, Karl en Krister, zoals dat het geval was vroeger in die oude goede tijd, wann" avonds bij de druivenkas zat c zijn rijmpjes en verhalen. Zijn gezicht leek zo klein en verschrompeld zoals hij daar in het nette bed lag. maar het witte haar stond nog even dicht als tevoren op zijn rond hootd. Zijn grote knokelige handen, met de hoge blauwe aderen, lagen vermoeid op het dekbed. Maar zijn ogen tintelden olijk, toen hij ze alle vijf rond zijn bed zag staan. Nu heeft Antonsson zijn kleinkinderen bij zich. nu is hij tevreden, zei een van de andere oudjes. Antonsson hoorde het niet en kon dus niet zeggen dat het een vergissing was. Wie weet of hij het wel gedaan had! Dit waren geen kleinkinderen voor wie hij zich behoefde te schamen. Vertel, Antonsson, vroeg Ragnhild, zoals zij zo menigmaal had gevraagd, en Antonsson ver telde, wat langzamer dan vroeger en met grotere tussenpozen. Hebben jullie gehoord, hoe het was toen de freule trouwde? Dat heb ik nooit verteld, maar zo'n bruiloft is er in deze stad nooit geweest, dat weet ik. Want de freule was de enige dochter van de baron en de barones, en er bestond niets, dat zij niet had kunnen krijgen, zodra zij de wens maar te kennen gaf. En de freule was in Parijs of in Londen geweest, nu weet ik niet meer waar, en daar had zij hem ontmoet, die zij wilde heb ben. Hij was lord zoals ze zeggen, dat is meer dan baron, zeggen ze, maar ik weet niet of ik dat ge loof. Tenminste niet meer dan onze baron. Maar rijk was hij. miljoenen en miljoenen, en de freule zou wonen in een kanteel in Londen of in Parijs, dat hindert niet, dat "weet ik niet meer. En mooi was de freule, zodat, als men niet was geweest die men was, dan had men gezegd, zoals in de cathechismus stond: had mijn broeder dit on gedaan JEAJVNA OTEItDAHL Buiten waait de zomerwind Maar nu zei men dat niet, want. dat paste niet, natuurlijk, en ook moest Tilda zoiets niet hrren, neen. neen hoor! En Tilda kleedde de bruid aan. en een tien ellen lange sleep had zij. en de zij van de bruidsjapon was zó dik, dat de japon alleen kon staan. Honderd rijksdaalders per el had die zij ge kost, en willen jullie mij niet geloven, vraag het dan aan Tilda, want zij weet hetOch neen neen hij schudde zijn hoofd en keek cnrustig voor zich uit. Weifelend keken de vijf elkaar aan. Hoe ging het verder? vroeg Marit vriendelijk. Toen gingen ze naar de kerk, zeg? Allen hadden het verhaal van de bruiloft van de freule menigmaal gehoord. Maar Antonsson was de draad kwijt. Ik weet niet meer. zei hij. Ik weet niet meer hoe het was. Geef mij wat te drinken. Hij kreeg wat water en lag een poos stil. Toen keek hij op naar Karl en Krister. Geef mij de hand erop, jongens, dat jullie het graf zuit verzorgen alsof het je eigen was? Je weet wel Antonsson. dat wij dat beloofd hebben en als wij in dienst zijn, dan zal Fru Eriks son ervoor zorgen, en dan weet je wel dat het goed wordt verzorgd. Goed, zei Antonsson. Hij lag weer even stil met gesloten ogen, alsof hij sliep. Toen opende hij ze, en er was weer een glimp in van vroeger. Luister, kinderen, zei hij. Wie kan zeggen wat nummer één is? Nummer één is degeen die heerst over hemel en aarde, antwoordden zij alle vijf. En zo zou de hele rij komen, dachten zij. Maar nog voor dat een van allen had kunnen vragen naar nummer twee, sloeg het drie uur, en was de bezoektijd afgelopen. Zij moesten opstaan en afscheid nemen. Dit was de laatste keer dat zij Antonsson zagen. Een paar dagen later kreeg hij longontsteking en nog voordat de week ten einde was, was hij klaar om te verhuizen naar het stille huis. dat hij met zo grote opofferingen zichzelf en Tilda had ver schaft en dat hij met zo'n tederheid had verzorgd. En allen vonden dat hij een leegte had achterge laten. Sedert Elisabeth weduwe was geworden, bad zij er een nieuwe bede bij: Help mij vrolijk te zijn met de kinderen! Zij kon dat weliswaar niet dadelijk. In het begin viel er zoveel te regelen en te ordenen, er was nog geen tijd om aan blijheid te denken. Het verdriet was ook al te groot. Maar toen zij in alle eenvoud een nieuw tehuis om zich heen had geschapen, voelde zij. dat zij geen enkele weekdag zou kun nen beginnen zonder vreugde. En terwijl zij haar best deed de moeilijke kunst te leren alleen te le ven, en het nog veel moeilijker vond dan zij aan vankelijk had' gedacht, trachtte zij tevens het be staan voor de kinderen zo licht mogelijk te maken. Van huis uit was zij niet wat men noemt een vrolijk mens. Zij had een stille blijheid, een sterke innerlijkheid in alles wat zij ondernam taaie kracht, die moeilijkheden kon ovc maar zij was niet vrolijk, en zij had niet veel leg tot schertsen. Het lag ook niet in haar bedoeling zichzelf te veranderen. Maar zij wilde trachten al les aan te grijpen, wat het leven blijer kon ma ken en zij wilde dit de konderen ook bijbrengen. Wij hebben het moeilijk, dacht zij. Nu komt wat het leven (Wordt vervolgd) of De Pastoor mocht niet weg T\E dorpelingen van Pizzolano nabij Salerno hebben woens dag hun parochiegeestelijke, Don Saverio Delia Mura, die naar een grotere parochie zou vertrekken, in de kerk opgesloten en de toe gangen gebarricadeerd. De po pulaire geestelijke werd de oor zaak van een treffen tussen po litie en betogers die de wachten de auto van Don Saverio opna men en in een schuur opsloten. De politie sommeerde de demon stranten uiteen te gaan en gooide, toen dit bevel geen succes had, traangasbommen tussen de me nigte, waarvan velen met hooi vorken waren gewapend. Nadat Don Saverio door het optreden van de politie was be vrijd verklaarde hij dat de be toonde aanhankelijkheid hem hod doen besluiten in zijn parochie te blijven en dat hij de aarts bisschop van Salerno zou vragen de nieuwe benoeming ongedaan te maken. 1JET GAAT met de vrijere loonvor- rl ming nog niet van een leien dak. op de" beIa"*r«k« punlen' Niettemin knnnen »e het hierover ^a' er dan aan ruimte resteert, eens zijn, dat zij een heel wat beter bl,jk' l« Problemen op te roe- lot verdient dan haar thans weder vaart. De socialistische pers over stroomt haar met bittere spot en pen naarmate er alsnog minder te verdelen is. Alleszins begrijpelijk. Het valt in de regering te prijzen, hoon. Wij zouden willen zeggen: op dat 2ii 'n deze belangrijke materie zichzelf wellicht een reden, niette min te trachten er iets redelijks van te maken. Enkele dingen mogen we niet verge- met zoveel omzichtigheid te werk blijkt te gaan. Ze had ook alles over haar kant kunnen laten lopen. Ze had ook alle remmen los kunnen ten. Allereerst dat het moeilijker gooien. Ze had het ook alleen aan valt met een verleden te breken, het bedrijfsleven kunnen overlaten, naarmate dat verleden langer heeft We zeggen niet, dat het in het geduurd. En we hebben een lang laatste geval zonder meer fout zou verleden van gedirigeerde loonvor- 2Ün gelopen. Ons bedrijfsleven kent ming achter de rug. De moeilijkhe- gelukkig een sterk ontwikkeld ver den, die nu ondervonden worden bij antwoordelijkheidsbesef, en heeft de invoering van een vrijere loon- van dat bezit ook laten blijken. Er vorming, mag men rustig ook be- heeft zich zelfs een gelukkige „be schouwen als een erfenis van dat zitsspreiding" van verantwoordelijk verleden. De socialisten zouden beter heidsbesef voltrokken over allen, die doen, een toontje lager in plaats van van het bedrijfsleven deel uitmaken: een toontje hoger te fluiten. over werknemers niet minder dan Bovendien: ging het in de tijd van over werkgevers, de gebonden loonvorming altijd van Maar de regering blijft in de buurt, een leien dakje? Het socialistische Dat is stellig noodzakelijk. Wat de kabaal kan ons niet doen vergeten, socialisten daarop tegen hebben, is dat er zelfs onder het starre regiem ons niet duidelijk. Zij zijn immers van toen heel wat problemen zijn ge- van mening, dat overal en altijd de weest en dat toen ruwweg heel wat regering in de buurt moet blijven, knopen moesten worden doorgehakt. Mag zij het dan niet in dit geval? dezelfde socialist, die nu het woord ves kan opleggen dan zij nu doet. De had om de regering te ondervragen, grens tussen regeringsvoorschriften Waarbij komt, dat het ogenblik van en eigendom van het bedrijfsleven thans voor de invoering van een is nog niet scherp getrokken. Waar- vrijere loonvorming niet het bij uit- hij dan nog komt debuitengemene in- stek geschikte genoemd mocht wor- gewikkeldheid van deze materie, die /erkgelegenheid. En ook hier waren buiten de kring der onderhandelaars er erfenissen uit het verleden, in de zelf om, de indruk moet geven, dat geheel zonder hen bedisseld wordt. Intussen hebben nu reeds enkele vorm van een subsidiepolitiek (op huizen en melk bijvoorbeeld), w. aan iets gedaan moest worden. Ze heeft, op te respecteren gron- dat zij de socialistische kritiek op den, het laatste gekozen: minder de vrijere loonvorming nauwelijks subsidie, met daartegenover echter zullen beamen. Dit heeft er voor uiteraard, zouden we willen zeg- hen kennelijk toch in gezeten, gen looncompensatie, en voor Betreuren doen wij het, dat de melk. Waarbij we intussen niet mo- ook gezocht worden in de stemming, gen vergeten, dat de verminderde door de socialistische pers ertegen subsidie aan huren en melk ons als gemaakt. volk óók ten goede komt. Immers al Waartegenover wij herhalen: dadelijk in verminderde staatsuitga- verdient een beter lot. EEN SLEUTELPOSITIE /AP verrassende wijze is in de afge- van De Gaulle, hetgeen bevreemding lopen dagen gebleken, met hoe- wekte aan de vooravond van het veel succes generaal De Gaulle ge- bezoek, dat de Russische premier bruik heeft weten te maken van de waarschijnlijk binnenkort aan Pa- sleutelpositie, waarin Frankrijk zich rijs zal brengen, bevindt, nu de andere grote mogend- Vanochtend was er een nieuwe ver- regering, liet weten, dat het bericht, De twee grootste mogendheden hou- Britse kerken en kernwapens Op een bijeenkomst van de Britse Raad van kerken is het (overigens niet geheel nieuwe) denkbeeld geopperd dat Enge land zou moeten overwegen zijn kern wapens onder gemeenschappelijke con trole van zijn Europese bondgenoten te plaatsen, als die landen dan in ruil daarvoor ervan zouden afzien zelf der gelijke wapens te vervaardigen. De studiegroep van de raad die zich bezig houdt met de morele aspecten van de ontwapening en die dit denkbeeld lanceerde, verklaarde dat het westen van de positie af moet waarin het even tueel in geval van een totale oorlog als eerste dergelijke wapens zou kunnen ge bruiken. Een onbeperkte vernietigingsoorlog is onder geen enkele voorwaarde gerecht vaardigd. Daarom moet het Westen zich ook minder baseren op het gebruik van kleine tactische kernwapens in geval van beperkte agressie en de benodigde afweerkrachten aanpassen aan wat be reikbaar is. Als dit vergroting van de defensie-uitgaven met zich mee zou brengen, zou het Westen dat moeten aanvaarden als bijdrage aan de ontwa pening op kerngebied, aldus de studie groep. zou houden, af te gelasten. Thans weten we, dat de president in den dus beide rekening met de op een nota aaan de Sowjetunie had vattingen van generaal De Gaulle, voorgesteld, de topconferentie in de die Frankrijk opnieuw in een sleutel tweede helft van december door- positie heeft gebracht. Dat Frank- gang te doen vinden, en daarvan me- rijk thans ver boven zijn stand leeft, duidejjjj^ en dat moeiiijkheden in West-Europa er een gevolg van kun- Onverwachts liet generaal De Gaulle nen zijn> is niet denkbeeldig, evenwel weten, dat een topconferen- De Gaulle zal worden gesterkt in tie naar zijn mening niet voor het zjjn opvatting, dat Frankrijk voorbe- voorjaar gehouden zou kunnen wor- stemd is, een dominerende positie op den. En deze mededeling noodzaak- ^et Europese vasteland te spelen, te Eisenhower, zijn persconferentie Totdusver is hij er nog in geslaagd, een dag uit te stellen, om niet de in- de Westduitsers mee te krijgen in een druk te vestigen, dat er ernstige me- gezamenlijk verzet tegen de Britse ningsverschillen bestaan tussen de hegemonie. Het is de vraag, of dit Verenigde Staten en Frankrijk. in de komende maanden ook nog in Eisenhower heeft de moeilijkheden z0 sterke mate het geval zal zijn. thans opgelost door te verklaren, het Engeland slaat de jongste ontwikke- meest te voelen voor de tweede helft lingen met bezorgdheid gade. De in- van december, doch tevens bereid vioed van Macmillan blijkt nu de te zijn, zich bij de mening van de verkiezingen achter de rug zijn andere mogendheden neer te leg- j, gen. Intussen was van officiële Russische zijde verklaard, dat premier Chroesj- weer wat van het verloren hower, de topconferentie in de twee de helft van december te doen plaats vinden. het bezoek, dat Adenauer volgende maand aan hem zal brengen, met beide handen zal aangrijpen om Ook deze mededeling leek volkomen vergadering te brengen in de huidig* in tegenspraak met de verklaring situatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2