Jliettwe £riitstf)e (fTmtnutt Totale inventarisatie van [bodemschatten N.-Guinea Mitterand heeft moordaanslag zelf in elkaar gezet Jft itte plekken zullen van de kaart verdwijnen Ontwerp-spaarregeliiig ambtenaren aanvaardt Arrestatie op Oranje te Priok Poolse leiders ontslagen Gronchi naar Moskou? Eenheid van Westen het belangrijkste It I OKTOBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentle-8fdellng Tel 31441. ADVERTENTIES: t 0.20 per millimeter Familieberichten f0 18 pei millimeter (BIJ contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11699 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „Stuntvasticfi is gftebleveti tngn bert ia tegtjenspoet" ETHERPIRATEN LOONDEBAT in Kamer SPORT van morgen Achttien miljoen uit E.E.G.-pot (Van onze speciale verslaggever) AAR VERWACHT KAN WORDEN, zal in 1960 met de totale inven tarisatie van bodemschatten op Nieuw-Guinea worden begonnen, iet inbegrip van die in nog ongerepte gebieden. Het onderzoek, dat hier- loe noodzakelijk is, zal worden verricht door de Stichting Geologisch loderzoek Nederlands Nieuw-Guinea, die dit voorjaar van rijkswege rerd opgericht. >0 De grootte van de beschikbaar ko tende m'ddelen zal bepalend zijn oor de duur van het speurwerk, laar het zal zeker jaren duren, oordat de omvangrijke arbeid zal jn voltooid. De financiering, waar- rer in beginsel overeenstemming bereikt zal geschieden door het ontwikkelingsfonds voor de landen n gebieden overzee van de E.E.G., lat gewoonlijk voor dit soort pro- ecten een vijfjaarlijkse overeen- omst sluit. In totaal is hier een edrag van 18 miljoen mee ge- noeid. De Stichting Geologisch Onderzoek Ned. lieuw-Guinea, die nu voor een zeer klein Seel op de Rijksbegroting teert, heeft eeds enkele mensen op Nieuw-Guinea ;eplaatst, die zich voornamelijk met foto- [cologie bezighouden, of wel de bestu- Meer E.E.G.-hulp in Nw.-Guinea Acht miljoen voor proefstation (Van onze speciale verslaggever) Te Mauokwari op Nederlands N\v.- iuinea zal zeer binnenkort een be- orden gemaakt met de bouw sn groot agrarisch proefstation, an de betekenis wordt verge leken met die, welke het landbouw proefstation „Buitenzorg" lieeft ge- lad. Verwacht wordt, dat in dit cen trum de gegevens kunnen worden ver- bameld, welke nodig zijn om aan d< igrarische ontwikkeling van Nieuw- luinea richting te geven. Besprekin gen met vertegenwoordigers van he' ontwikkelingsfonds van de E.E.G., da' ook voor de geologische ontsluiting van Nieuw-Guinea bij zal springen maken het vrijwel zeker, dat over periode van vijf jaar een steur acht miljoen gulden kan worden verwacht. In het (nieuwe proefstation zullen alle thans op Nederlands Nieuw-Guinea staande agrarische research-centra den geconcentreerd. Hoofdafdelingen bos-, tuin- en landbouw zullen worden gevormd met het doel de agrarische tor een stevige economische grondslag te geven. Bovendien zal in het proefsta- 'on een centrale opleidingsschool vpor iheenise landbouwkundigen worden ge- esbigd. Het gehele project wordt door des kundigen van „aanzienlijke omvang" ge noemd en „van de grootste betekenis voor de toekomst van Nieuw-Guinea" Verder vernemen wij, dat er reeds thans op kan worden gerekend, dat hel Lkkelingsfonds van de E.E.G. nog een derde project op Nieuw-Guinea aanzienlijke financiële steun zal verle nen. Een en ander bestaat uit een groots opgezet onderzoek naar de structuur der bevolking van Nederlands Nieuw-Gui- beslissend belang kan zijn lorgenomen ontwikkelings plannen. Giinther Fritz Podola, wiens doodvon- is in hoger beroep is bevestigd, zal op 5 november in de Wandsworth-gevange- is te Londen worden opgehangen. Minister van binnenlandse zaken Ri chard Butler kan Podola, die een recher cheur heeft doodgeschoten, nog gratie verlenen. dering van luchtfoto's, welke gedurende de oorlog door Amerikaanse vliegers wer den gemaakt en na de oorlog door K.L.M.-Aerocarto. Een van hen, de geoloog Esoher, heeft deze zomer aan de veelbesproken expeditie naar het Sterren gebergte deelgenomen met o.m. de op dracht rapport uit te brengen over de bruikbaarheid van de helikopter als mo dern opvoermiddel. De wentelwiek zal in de komende onderzoekingen een uitermate belang rijke rol gaan spelen. Het aantal, dat zal worden ingezet, zal afhankelijk zijn van de beschikbare middelen, maar zal tenminste twee en ten hoog ste vier bedragen. De toestellen zullen worden gebruikt voor de opvoer van mensen en materiaal en ook voor de nieuwste vorm van geologisch ónder- zoek, die met behulp van een mag netometer wordt verricht, welke, bengelend onder aan de romp, op de aanwezigheid van bepaalde mineralen reageert. Honderden dragers kunnen ermee worden uitgespaard, vooral op lange afstanden. Elke drager, die voor de opvoer van materiaal en levensmiddelen wordt ingeschakeld, heeft weer een drager voor zijn eigen voedselrantsoenen nodig en deze op zijn beurt misschien wel een derde Als voorlopige bezetting is aan achttien geologen gedacht, die in groepen van drie veldwerk zullen verrichten. Naar alle waarschijnlijkheid zullen er twee basiskampen worden ingericht, die als opslagplaats van alles wat bij de inrich ting van bivaks hoort zijn voorbestemd. Euromarkt zal financieren De Nederlandse regering en de E.E.G. Ün momenteel in onderhande de details van de overeenkomst, die de financiering voor een periode jaar moet regelen. De gelden worden ge put uit het ontwikkelingsfonds voor lan den en gebieden overzee, dat door de regeringen der partner-landen is inge steld. Nederland draagt hier jaarljjks bü, evenals Belgic, Luxemburg, Italië, Frankrijk en Duitsland. Tot nog toe z(jn overeenkomsten voor zeven projecten af gesloten, welke zich alle in door Frank rijk beheerde gebiedsdelen bevinden. In het geologisch onderzoek, dat zal worden verrioht, staat uraan als grond stof zeker niet centraaL Het gaat om een totale inventarisatie van bodemschatten, zoals koper, lood, zink, kobalt, goud en nikkel. Alleen aardolie is buitengesloten, daar concessies in dezen aan de Neder- landsche Nieuw-Guinee-Petroleum-Maat- schappij zijn verleend. Het aantreffen van ertsen betekent overigens niet, dat er automatisch tot winning ervan zal worden overgegaan. De vindplaats zal bepalend zijn voor de exploitatie, waarbij vooral het punt van transport onder de loep zal worden ge nomen. Er wordt dan ook prioriteit ver leend aan gebieden, die zich dicht bij de kust bevinden, of gemakkelijk toeganke lijk zijn. De Vogelkop zal in ieder geval het eerste terrein van onderzoek worden. De voorgenomen exploratie is niet alleen geologisch en misschien eco nomisch van groot belang, maar ook ter ontsluiting van de vele, nog onbekende gebieden, welke zich op Nieuw-Guinea bevinden. Ruw ge schat bedraagt de oppervlakte van alle witte plekken op de kaart van dit verre, Nederlandse bezit zo'n zevenduizend vierkante kilometer. De komst der geologen zal uiteraard een nasleep hebben in de vorm van bestuursambtenaren, doktoren en vertegenwoordigers van andere, ge- interesseerde takken van weten schap, zoals anthropologen, zoö logen, botanici etc. De Stichting Geologisch Onderzoek Nederlands Nieuw-Guinea werd op ll maart jl. door de toenmalige ministers van financiën en van zaken overzee op gericht. Op 23 april daaraanvolgend in stalleerde de bewindsman van het inmid dels geïncorporeerde ministerie van zaken overzee de raad van bestuur. Hier- hebben o.m. zitting de hoogste chefs i het voormalige ministerie van zaken srzee, van het ministerie van finan ciën, economische zaken en algemene zaken. Ook prof. dr. ir. W. Schermerhorn, directeur van het Internationaal Oplei dingscentrum voor Luchtkartering te Delft, is er lid van, zomede dr. H. M. E. Schürmann, oud-hoofd van de geologische dienst der B.P.M., dr. A. A. Thiadens, o.m. directeur van de afdeling geologische dienst van de Geologische Stichting te Haarlem en de hoogleraren prof. ir. H. J de Wijs en dr. J. I. S. Zonneveld. Organisaties niet enthousiast Nu eerst naar de De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Ca te is voor geen kleintje vervaard. Toen de bewindsman gisteren in Roermond de offi ciële opening verrichtte van de nieuwe huishoud- en industrie school St. Agnes, nam hij zonder schroom plaats achter een naai machine, terwijh de leerlingen nauwlettend, toekeken, of zij de minister niet op een „los steekje" konden betrappen (hetgeen niet het geval was). Raad van State (Van onze sociaal-economische redactie) TN DE CENTRALE Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambte narenzaken is de meerderheid van de leden gisteren akkoord gegaan met de concept-spaarregeling voor rijks ambtenaren met rijkspremie. Zoals reeds eerder in de commissie het ge val was, -waren ook jiu de algemene centrale van overheidspersoneel en I het ambtenarencentL.m tegen en de overige drie partners vóór de regeling Aanvankelijk zouden politie en on- Morgen in ons ZONDAGSBLAD Tante patat is de van een vrouw, die op de Ve- luwe op een unieke manier de jeugd van de straat heeft weten te houden. Over haar soms merkwaar dige ervaringen wordt morgen in ons Zondagsblad verteld. Op de voorpagina vindt men ook een ar tikel over Den Permanente in Ko penhagen, waar Deense kunste naars sprookjes van handwerk- kunst hebben bijeengebracht. 9 Op pagina 2, weer als gewoon lijk, de rubrieken „Het leven Bont en Bondig" en „Ruimte voor jullie" 0 Op Blad Zij het verhaal over een jong Nederlands echtpaar, dat in Brazilië tot het schrijven van een huishoudeneyelopaedic kwam. 0 De pagina Geestelijk Leven is geheel gewijd aan de Nieuwe Bij belvertaling, die in revisie gaat en aan het werk van het Nederlands Bijbelgenootschap. 0 In het Cultureel Venster wordt o.m. aandacht gewijd aan een nieuw boek van S. Vestdijk en aan een tentoonstelling van werk van de tekenaar Teixeira de Mattos. Verdachte Pescjuet verklaart: Aanklacht wegens smaad op komst verklaring van Robert Pesquet, die als dader wordt beschouwd van de mislukte moordaanslag op Mitte rand. De Poujadistische oud-afge vaardigde beweerde gisteren, dat Mitterand hem zelf gevraagd heeft, aan de gefingeerde aanslag mee te werken. Als bewijs voor zijn beweringen heeft Pesquet de magistraat, die het onderzoek leidt, een gezegelde brief ter hand ge steld. In deze brief, verzonden vóór de moordaanslag, zou de aanslag precies zijn beschreven. Oud-minister Mitterand heeft gisteravond ook een bezoek magistraat gebracht. Hü zal ee: klacht wegens smaad tegen Pesquet in dienen. Pesquet kende Mitterand slechts vaag. Hij beschouwde hem als een politieke vijand en gevaarlijk, omdat de oud-mi- nistcr voor onderhandelingen met de Al gerijnse opstandelingen is. Op 7 oktober ontmoetten zij elkaar, al dus het verhaal van Pesquet, onver wachts in het paleis van justitie. Het tweetal had daarna meer dan een uur langs de Seine gewandeld, waarbij Mit terrand hem zou hebben verzocht de ge vaarlijke missie van een gefingeerde aanslag op zich te nemen. Mitterand zou een aanslag op zichzelf I hebben geënsceneerd om de politie gele genheid te geven, huiszoekingen te ichten bij degenen, die er voor zijn dat Algerije Frans blijft. Als het verhaal op waarheid berust, heeft Pesquet schijnlijk medewerking verleend o terand later in opspraak te kunnen bren- Afspraak De maandag daarop maakte Mitterand Pesquet een compliment voor de geslaag de aanslag. Hij waarschuwde hem echter: „Pas op als je me verraadt." Het ligt in de bedoeling dat, de gistraat, die het onderzoek leidt, de be wuste brief in bijzijn van Mitterand Pesquet zal openen. Razzia's geslaagd Vorige week donderdag, enkele uren voor de aanslag, zouden de twee een af spraak hebben gemaakt voor 6 uur 's avonds. Senator Mitterand leek bezorgd, aldus vertelde Pesquet. Hij nam me mee naar het gebouw van de senaat en zette anderhalf uur lang de bijzonderheden de aanslag uiteen. 's Nachts om half een zou Mitterand uit een restaurant aan de Seine ko men. Pesquet moest hem volgen. Volgens Pesquet is dit inderdaad ge beurd. Hij had een vriend met een automatisch wapen meegenomen. In een Parijs park sprong Mitterand, zoals afgesproken, uit zijn auto. Pes quet durfde niet te schieten, omdat er juist een paartje vertrok. Mitterand zou 7 a 8 minuten in het gras hebben gelegen. „Ik hoorde hem zeggen, vooruit, schieten ik schoot", al dus Pesquet. De Franse regering heeft gisteren degedeeld, dat de veiligheidspolitie bij razzia's gedurende de laatste vier weken 189 leden van ondergrondse Algerijnse opstandelingenorganisaties heeft gearres teerd. Ook werden voorraden wapens, plosieven en geld in beslag genomen. De afgelopen week heeft de politie een goede vangst gedaan, door alle tien leden een Algerijnse rel in een buitenwijk van Parijs te arresteren. De twee linkse Franse weekbladen, die gisteren op bevel van het ministerie van oorlog in beslag waren genomen, zouden waarschijnlijk vandaag met nieuwe edities uitkomen. Beide weekbladen, France-Observateur en Express, hadden verhalen willen publiceren over de be weerde samenzwering tegen de regering. France-Observateur deelde mee bericht te hebben ontvangen dat het alleen mocht uitkomen, wanneer de toespelingen op een rol die sommige generaals in de ge beurtenissen van de afgelopen dagen ge speeld hebben, worden geschrapt. De regering heeft intussen medegedeeld, dat gerechtelijke maatregelen tegen de twee bladen worden genomen. derwijzend personeel niet in de re geling worden opgenomen, maar thans worden ook deze groepen in de gele genheid gesteld deel te nemen. De regeling zal echter pas bij alge- ene maatregel van bestuur afgekondigd unnen worden, wanneer zij de Raad in State is gepasseerd. De reeds ge noemde ingangsdatum van 1 januari wordt nog twijfelachtig genoemd, orn aat deze datum voor de spaarbanken ad ministratief bijzonder' moeilijk is.- De regeling komt neer op een premie van, 25 pet van het gespaarde bedrag met een maximum van ƒ90 per jaar voor rijksambtenaren met een salaris be neden 7200 per jaar en een premie van 15 pet over het gespaarde bedrag met een zfolfde maximum bij een jaarinko men van meer dan ƒ7200. Maximaal kjra er 600 per jaar worden gespaard. Na vier jaar sparen kunnen premie e spaarbedrag, waarvoor men een spaa: bank naar keuze kan uitzoeken, worden opgenomen en naar eigen inzicht be steed. Bij opneming binnen vier jaar be staat er een bepaalde bestedingsdwang zoals voor eigen woning, huwelijksuitzet, studiekosten enz. of men verliest liet recht op premie. Hier en daar bestonden bij lagere pu bliekrechtelijke organen, zoals gemeen ten en provincies, reeds spaarregelingen. De verwachting is thans, dat in de toe komst meer organen tot dergelijke spaar regelingen zullen overgaan, waarbij zij zich moeten houden aan de voorwaarden van de rijksregeling. Het enthousiasme over de spaarrege ling as in de kring van de ambtenaren organisaties niet zo groot, omdat hier aan het nadeel kleeft, dat degenen die een klein inkomen genieten waarvan zij niet sparen kunnen, ook de premie niet krijgen. Zij echter, die wel kunnen spa ren, krijgen nog een premie ook. Over de kwestie van de verhoging van de ambtenarensalarissen is gisteren in het overleg niet veel gezegd. De or ganisaties hebben op spoed aangedron gen, maar van de zijde van de overheid stond men op het standpunt, dat op dit moment nog geen trend in de algemene loonontwikkeling valt vast te stellen. Evenmin is ter tafel gekomen de apar te ziektekostenregeling voor rijksambte naren welke op komst zou zijn en voorts ir? nog het wachten op de ontwerp-pen- sloenwet voor het overheidspersoneel. Beide zaken zullen naar verwacht wordt op korte termijn gereed moeten komen Geen misdrijf in Hattemerbroek Het onderzoek van de politie heeft uit gewezen, dat de 27-jarige verpleeghulp, mejuffrouw L. A. Neevel uit Nijkerk, die gisteren te Hattemmerbroek (gemeente Oldenbroek) dood in een sloot, niet ve van de nieuwe rijksweg Zwolle-Wezep i aangetroffen, niet tengevolge Van ee misdrijf is overleden. Aanslag op Castro Een dronkèn man heeft gisteren met een mes een aanslag willen plegen op premier Fidel Castro, doch de leider is niet gewond, zo melden Cubaanse radio stations. Toen de premier donderdagmid dag op de hoek van een straat, waar woensdag verscheidene mensen gewond waren geraakt, een menigte toesprak probeerde een dronken man met een mes hem te naderen. Hij werd door de lijf wacht aangehouden en naar een politie bureau gebracht. De Spaanse brug, een vrij grote basculebrug over de Delfshavense Schie in Rotter dam, is gistermiddag omstreeks vier uur ingestort. Een gedeel te van de bovenbouw viel op het brugwachtershuisje, dat ernstig werd beschadigd. De brugwachter kwam ongedeerd uit de chaos van verwrongen ijzeren stijlen en glasscherven. Ernstiger was het met de con structeur van de brug, ir. M. A. Hartmann uit Rotterdam, die als één der eersten bij de brug kwam. De ravage greep hem zo aan, dat hij bewusteloos raakte en met een shock in een zieken huis moest worden opgenomen. Het weg- en waterverkeer is ernstig gestremd. Wanneer blijkt dat de reparatie geruime tijd in beslag zal nemen, wordt het brugdek verwijderd, waar door het scheepvaartverkeer kan doorgaan. Over de oorzaak van de instorting is nog niets bekend. De brug was nog maar enkele jaren oud. Vlak voor liet vertrek van de Oranje uit Tandjong Priok hebben de Indonesische autoriteiten woensdag de Nederlander J. S. aan boord aan gehouden. Deze zou volgens een woordvoerder van de procureur-ge neraal drie tassen met buitenlandse munten bij zich hebben gehad zonder dat hij over de nodige vergunning beschikte. De woordvoerder zeide, dat J. S. spoedig berecht zou worden. Het schip werd zeven uur lang door zocht. Eisenhower lijdt aan bronchitis Eisenhower zei op zijn gisteren gehou den persconferentie dat hij griep had hij op 30 september met vakantie Ca>Hforndë ging. i zei voorts dat hij circa drie jaar geleden bronchitis had gekregen en dat die bronohitis zijns inziens chronisch was geworden. Meer dan dertig Poolse topfunctlona- ssen zijn kort geleden ontslagen wegens misbruik van bevoegdheid, aldus heeft het orgaan van de Poolse communis tische partij Trybuna Ludu vandaag meegedeeld. De ontslagenen zullen terecht moeten staan. Er werd niet meegedeeld welke deze misbruiken zijn, maar in de kop van het bericht stond: Straffen voor dieven en verkwisters. Onder de ontslagenen bevinden zich personen als de directeur van de tele- visiefabriek in Gdansk, de directeur en de hoofdboekhouder van de porselein fabriek in Brzeinka, de directeur, de hoofdboekhouder en de leider van de af deling planning van de zinkfabrieken in Warschau. De Sowjct-regering heeft de Italiaan- president Giovanni Gronchi gepolst of hij een staatsbezoek aan de Sowjet- •il brengen, vermoedelijk in laatste weken van november. Plaatselijk regen De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk enige i- Matige tot krachtige, de kust later mogelijk harde wind tussen zuid en west. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt 11.15 uur) ZON EN MAAN Zaterdag 23 oktober: zon op 7.18, onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 1. bew 1. bew (Advertentie) ,—ECHTE PERZEN-, SHIRAZ HAMADAN HERIZ voor tafel en vloer. Vrijblijvend zichtzending BULTHUIS - BOTERMARKT 23 Eisenhower over topgesprek "DELANGRIJKER dan het tijdstip van de topconferentie vindt pre sident Eisenhower het ..feit, dat het Westen tijdens het topgesprek met Rusland een gesloten front maakt. Deze verklaring heeft de Ameri kaanse president gisteren afgelegd nadat was gebleken, dat de westelijke regeringshoofden het niet eens waren over de datum van de conferentie. Eisenhower onthulde gisteren, dat hij er bij de westelijke leiders op had aan gedrongen, dat het topgesprek tussen Oost en West begin december zou wor den gehouden. Verder heeft de Amerikaanse presi dent, zoals bleek uiit een mededeling van de Russische ambassadeur in Parijs, Rusland voorgesteld, dat het topgesprek nog dit jaar zou worden gehouden. De Russische regering is hiermee akkoord gegaan. Premier Macmillan van Engeland en Bondskanselier Adenauer van West- Duitslamd hebben geen bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde datum, maar pre sident De Gaulle was van mening, zoals we reeds berichtten, dat het topgesprek tot het voorjaar moest worden uitgesteld. De Amerikaanse president heeft nu het standpunt van De Gaulle gerespecteerd en gisteren op een speciale persconferen tie duidelijk laten uitkomen, dat de een heid van liet Westen voor hem het be langrijkste is. Hij legde er de nadruk op, dat de westelijken van tevoren een con ferentie moeten houden om de geschil punten te coördineren. „Als wij dit niet doen, kan eentop conferentie wel eens een janboel wor den", zei Eisenhower. Hij voegde er aan toe, dat hij bereid is op elk gewenst tijdstip met de Frans», Britse en Wesbduitse leiders te confe reren. Deze conferentie moet zo spoedig mogelijk gehouden worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1