GEORGE Kamer van verwierp loonmotie (felle) oppositie Moutarde van Sonaansee film vol lachgas Kijkgeld op 1 januari omhoog tot f 36 Duits disconto thans vier pet. -£»: kieuwe uetdsche courant IS vrijdag 23 oktober 1953 Met 74 tegen 47 stemmen Staatssecretaris Roolvink liet zich niet van de wijs brengen (Van onze parlementsredactie) DE MEERDERHEID van de Tweede Kamer heeft gisteravond haar vertrouwen in het loonbeleid van de regering uitgesproken door met 14 tegen 47 stemmen een socialistische motie-Suurhoff te verwerpen, waarin de regering werd gevraagd haar algemene aanwijzingen aan het College van Rijksbemiddelaars betreffende de vrijere loonvorming en de nadere verduidelijking van die aanwijzingen zo te herzien, dat ver- jekerd wordt dat een redelijk deel van de gestegen welvaart aan de loon- En salaristrekkenden kan toevallen. Voor deze motie, die duidelijk blijk gaf van wantrouwen in het beleid van staatssecretaris Roolvink, stemden slechts de P.v.d.A., de P.S.G. en de communisten. De overige fracties waren terecht van oordeel, dat het nog veel te vroeg is om nu al met ernstige kritiek op de loonpolitiek te komen. Wel spraken zij algemeen de wens uit, dat in de komende periode meer het accent zal worden gelegd jp de verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven en dat niet becijfe ringen en berekeningen, maar beleidsoverwegingen op de voorgrond zullen taan. Met dit (reeds door het bestuur van de Dichting van de Arbeid ingenomen) landpunt stemde ook staatssecretaris loolvink volkomen in. Deze bewindsman heeft de vuurproef, die de gisteren ge houden interpellatie-Suurhoff toch voor betekende, glansrijk doorstaan. Op rustige en deskundige wijze verweerde zich tegen dè felle aanvallen van de ïositie en de constructieve kritiek van Ie confessionele woordvoerders. het algemeen zeer technische lebat, waartoe de P.v.d.A.-interpellatle idde, kreeg tijdens de avondvergade- ng een nogal emotioneel karakter. Ty- iens de repliek van de staatssecretaris egende het interrupties van de kant der ocialisten en op een gegeven moment terd dat de Kamervoorzitter dr. Kor- inhorst, te bar. Hij hamerde de N.V.V.- oorzitter Roemers, die de staatssecreta- ii iets toeriep, resoluut af, wat tot hevi- socialistische protesten aanleiding ga] De minderheid mag niet meer interrum- ren," zo riep de P.v.d.A.-fractieleider Burger, waarop dr. Kortenhorst hem >t stemverheffing vroeg: „Wie heeft hier de leiding, u of ik?" In zijn rede stond de staatssecretaris, de vragen van de interpelleren oud-minister Suurhoff te beantwoor- uitvoerig stil bij het overleg, zoals ui de laatste maanden in het geor eerde bedrijfsleven over de gedif- erentieerde loonvorming is gevoerd. Het liteindelijk standpunt motiverend, dat ilijkens de nadere verduidelijking is in- lomen, wees de bewindsman erop, dat regering vooral heeft willen letten op dreigend gevaar van inflatie, dat alle rknemers tezamen treft. In dit licht et oun. de bepaling worden gezien, voor de meting van de gestegen ioduktiviteit 1 oktober 1958 dient te orden aanvaard. Het is de voortduren- ivens van de regering geweest, dat georganiseerde bedrijfsleven zelf de lerantwoordelijkheid draagt voor het loonbeleid. Daarom is ook in instantie met algemene, glo- aal gehouden richtlijnen volstaan. Toen 01 iet bedrijfsleven het echter niet eens kon worden, zag de regering zich ge- raodzaakt zelf de knoop door te hak- De nadere uitleg van de richtlijnen Jetekent géén wijziging van de loon- ichtlijnen. Het verwijt, dat de regering iets van richtlijnen en van haar oorspronke- standpunt heeft afgeknabbeld, achtte de staatssecretaris daarom on juist. Men dient er z.i. alle begrip voor le hebben, dat de regering niet verder kan springen dan haar polsstok lang is. Die polsstok heet: productiviteit. De be windsman constateerde, dat men thans in bepaalde zijde een "poging onder- iemt het nieuwe loonsysteem belache- k voor te stellen. Wanneer men dit in de hand van eenzijdig en tendentieus jehanteerde berekeningen doet, kost luiks geen moeite. Men moet echter re kening houden met de levende werkelijk heid, namelijk dat iedere bedrijfstak een afzonderlijk facet vertoont, dat zich niet en rekenlineaal laat meten. De - loonvorming en de hantering van de daarvoor gegeven spelregels blijft vóór alles een kwestie van beleid. De irderheid van de Stichting van den Arbeid heeft dit in haar brief van maan dag ji. onderkend. De staatssecretaris meende, dat die brief, waarin ruimte wordt gevraagd voor beleidsoverwegin- overeenkomt met de bedoeling van •egering. In een antwoord aan de Stichting heeft de regering dit ook be las dit ant woord aan de Kamer voor. Hij liet daarbij uitkomen, dat de regering onder de aandacht van de Stichting heeft ge bracht, dat er naar haar mening geen tegenstelling bestaat tussen een toepas ader verduidelijkte richt- s en beleidsoverwegingen anderzijds. Een beleddvolli de richtlijnen is, aldus het antwoord de Stichting, geheel in overeen stemming met het uitgangspunt van de vrijere loonvorming, namelijk het ver van de verantwoordelijkheid van itrale overheid naar het georgani- Rerde bedrijfsleven. Ze is aan de ruime kant (1 pet itie voor de laagstbezoldigden) en mag ze niet als een aftrekpost be lhouwen. Aan het slot van zijn betoog c.a.o.'s blijkt, dat de laagstbetaal- latief grotere verbeteringen krij- cgewezen dan de beter betaalden. In de geleide loonpolitiek was zulks niet mogelijk. En wat de toekomstige positie betreft van de' werknemers in de be drijfstakken waar de produktiviteit niet 's maatstaf kan worden gehanteerd, een irdeel daarover is nog niet mogelijk nu ij nog aan het begin staan van de rijere loonpolitiek. Dit begin is niet inder strubbelingen, maar dat kan moei lijk anders want men moet met het ;ysteem leren omgaan. Daarbij blijft uitdrukkelijk het beleid en niet de rekenlineaal nummer 1. Het verheugt de regering, dat de Stichting van den Ar beid daar begrip voor heeft, al is het stellend dat het NVV zich afzijdig willen houden. Het is slechts te hopen, dat de samenwerking in de Stichting daardoor niet wordt geschaad Motie Zoals verwacht mocht worden bleek iterpellant Suurhoff tijdens zijn repliek allerminst voldaan over de rede van de staatssecretaris. Hij vreesde een schrik barend onderling geharrewar tussen re gering, Stichting van den Arbeid en College van Rijksbemiddelaars en hij gaf de Kamer te kennen, dat hij voor geen per jaar lid van laatstgenoemd col- wenste te zijn. Hij vond, dat de tssecretaris er niet in is geslaagd maar een serieuze poging te doen om te tonen, dat er voor de werknemers reële welvaartsvermeerdering in zit. er in dit opzicht weinig of niets dan ztflen huur- en melkprijsverhoging ten worden uitgesteld. Aan het eind zijn repliek diende de heer Suurhoff door fractiegenoten ondertekende e in, waarin de regering gevraagd wordt de nader verduidelijkte spelregels de gedifferentieerde loonvorming herzien, dat een redelijk deel van de gestegen welvaart aan de loon- en ilaristrekkenden kan toevallen. De anti-revolutionaire woordvoerder, de heer J. van Eibergen, bleek meer be grip te hebben voor de moeilijkheden, bij de overgang van het ene het andere loonsysteem moet wor den geworsteld. Hij wees er de tegen- de vrijere loonpolitiek op, •gang niet eensklaps kan ge- de huidige strubbelingen Vijf procent foor de interpellant geleverde kri- eerleggend, slaakte de staatssecre taris de verzuchting, dat het wel lijki i als bedrijfstak niet meer meetelt, .er men geen loonsverhoging van Pd uit het vuur sleept. Men let daar- et op het inflatiegevaar en men oorbij aan het feit, dat de ruimte loonsverhoging minder groot is en wel denkt. Men kan wel ruimte >en, maar dan komt men weer in atuatie van noodzakelijke beste dingsbeperking. De praktijk van de ko llende maanden zal moeten aantonen in hoeverre de situatie zich zal voordoen, voor verdere verbeteringen ruimte is. Uit de tot dusverre aa orde gestelde c.a.o.'s is dat nog nie hleken. Het is te enen male onmogelijk thans een schatting te maken van drijfstakken en aantallen werknemi waarvoor voorlopig geen grotere v betering dan de voorgestelde rui compensatie in het verschiet ligt. et spreekt vanzelf dat die compen- e voor huur- en melkprijsverhoging de beschikbare ruimte moet k( i de s uit de nog t kan worden met de omstandigheden. Bij de beoordeling van in het bijzonder voorstellen, waarover tussen partijen 'enstemming bestaat, mag niet een tndere maatlat uitsluitend maat gevend zijn. Het zullen redenen van be slist algemeen belang moeten zijn, die anleiding mogen geven tot geheel of gedeeltelijk afwijzend adviseren door de Stichting. De heer Van Eibergen achtte vanzelfsprekend, dat de belonings- lijn, heel in het bijzonder aan het einde de contractsduur, als regel niet te boven de produktiviteitslijn kan liggen. Vertrouwen andere protestantse woordvoerder, de CNV-voorzitter C. J. van Mastrigt (cdi.), vroeg evenals de heer Van Eiber- Dm een verduidelijking van de hou ding der regering ten opzichte van het door de Stichting van den Arbeid blij kens haar brief van maandag j.l. inge- tn standpunt. „Is", aldus de heer Mastrigt, „de regering bereid ver ven te schenken aan het georga niseerde bedrijfsleven en aan de Stich- van den Arbeid? Is de regering het het door de Stichting uitgestippelde beleid eens of laat ze de conclusies van de Stichting voor wat ze zijn? Is staats secretaris Roolvink van oordeel, dat het College van Rijksbemiddelaars c.a.o.'s, over door de Stichting van den Ar beid is geadviseerd (volgens de lijnen, i de brief van de Stichting zijn uit gestippeld), moet goedkeuren, of zal het College andere maatstaven dan die van de Stichting hanteren?" De heer Van Mastrigt stelde deze vragen vooral om innen vaststellen of en in hoeverre het de regering ernst is met het geven meer vrijheid en verantwoordelijk heid aan het bedrijfsleven. De CNV-voorzitter verheelde niet, dat hij teleurgesteld was over de houding de overheid met betrekking tot het itanders schieden t voortvloeien uit het wezen van de vrijere loonpolitiek. Toch bestaat er over de huidige gang an zaken wel enige ongerustheid in de A.R.-fractie. Die ongerustheid heeft met betrekking op de nadere verdui delijking, die de staatssecretaris op 5 oktober van de algemene richtlijnen van 31 juli heeft gegeven. Past men die ver duidelijking letterlijk toe, dan zijn de itkomsten niet in overeenstemming met wat minister-president De Quay in juli de Kamer heeft gezegd, namelijk dat de compensatiemaatregelen geen be lemmering mogen zijn voor de start van Voor allen, die rond 1 april a.s. voor contractvernieuwing staan, blijkt er bij i letterlijke toepassing van de nadere duidelijking wel degelijk van een belemmering sprake te zijn. Wanneer de verduidelijking ongewij- :igd wordt toegepast, dan laadt de re gering de schijn op zich, dat alsnog wordt gegeven aan huurverho ging en afschaffing van de mélksubsidiè boven welvaartsvermeerdering van de ekkenden. Daarbij zouden vöorts zij, die ver of voldoende ver voor de beurt zijn, een Voordeel ren hen. die rondom of per 1 april aan de beurt zijn. Op welke gron- chillende behandeling zou kunnen worden verdedigd, ontging de er Van Eibergen te enen male. Uit de brief van de Stichting Arbeid trok de a.r. afgevaardigde de :lusie, dat men thans beleid wil gaan •en. De a.r. fractie acht dit dringend noodzakelijk. Er is al te veel tijd spild met het debatteren over spelregels zodanig beleid zal kunnen worden ird. dat men niet bij voorbaat c igen kan worden aan een „lijner blokkenredenering". De Stichting den Arbeid zal er bij haar adviezen uitgaan, dat rekening gehouden verlenen van die meerdere vrijheid en ook gaf het gebruik, dat het bedrijfs leven tot dusver van die vrijheid heeft gemaakt, hem reden tot teleurstelling. Hij betreurde het gemis aan eensgezind heid in de Stichting van den Arbeid. Voor de regering had dit z.i. geen leiding mogen zijn te grijpen naar wapen uit het arsenaal van de geleide loonpolitiek. De KVP'er Andriessen meende, da Kamer nog niet bij machte was de ont wikkeling van de vrijere loonvorming goed te beoordelen. Zij moet in ieder ge val grote voorzichtigheid betrachten bij het uitspreken van een oordeel en bij steeds in het oog hou'den, dat vi stukken betreffende het loonbeleid nature bij regering en bedrijfsleven thuis horen. De Kamer heeft in dit opzicht uiteraard een controlerende taak, n ze heeft daarbij steeds de grote lijne het oog te houden. Ook de heer And sen betreurde het, dat in de Stichting van den Arbeid geen overeenstemming mogelijk bleek en dat het NVV zich af zijdig hield. Het gevaar moet worden vermeden, dat het bedrijfsleven zichzelf uitschakelt. Met de staatssecretaris e de andere sprekers was de KVP-afg< vaardigde het eens, dat het beleid de doorslag moet geven en dat de cijfers op de tweede plaats komen. Hij herinnerde er voorts interpellant Suurhoff aan, dat deze destijds als minister van sociale zaken ook spelregels heeft ingevoerd. Des te verwonderlijker is het, dat hij nu de vrijere loonvorming wil doorvoeren zonder spelregels. „Maar ik heb ze nooit van die gekke rekensommen opgegeven", zo interrumpeerde de interpellant. De heer Andriessen besloot met te' zeggen, dat hij vooralsnog geen reden had te twijfelen aan een reële welvaarts ver meerdering voor de werknemers. Ook de VVD'er Corver had geen reden voor een dergelijke twijfel. Hij adviseer de de regering behoedzaam op de inge slagen weg voort te gaan. Behoedzaam heid is vooral noodzakelijk gezien de in flatoire gevaren. Ongewenst Staatssecretaris Roolvink noemde tij dens zijn repliek de ingediende motie- Suurhoff volkomen ongewenst en hij moest de Kamer de aanvaarding ervan dringend ontraden. De motie loopt im mers vooruit op iets, waarover nu nog geen oordeel valt te geven. Het is op dit moment nog helemaal niet te zeggen hoe de loonontwikkeling zal zijn. Vast staat, dat een inflatoire ontwikkeling tot elke prijs moet worden vermeden. Daarom houdt de regering ook vast aan de zgn. 101-lijn, de bepaling namelijk, dat voor de meting van de gestegen produktiviteit 1 oktober 1958 als uitgangsdatum dient te worden aanvaard. Tegenover de brief, die de regering van de Stichting van den Arbeid heeft gekregen, staat zij wel willend. Zij heeft het volste vertrouwen, dat de Stichting binnen het kader van de gegeven richtlijnen zal blijven. Ten slotte betoogde de staatssecretaris, dat de regering niets heeft afgedaan of wil afdoen van haar standpunt, dat de com pensatiemaatregelen de welvaartsver- dering niet mogen verdringen en Academische examens AMSTERDAM, vorderd tot arts. Linden. W G Vc oktober Be- Beudeker. J v d I C Hemker Lie prop, werktuigkundig ingenieur: R mijn. Amsterdam; pro-p natuurkund genièur- C A Pistorius, Dongen; wiskundig ingenieur; L Dekker. Ai dam, kand werktuigkundig Lngeniei G Gelling, Hoogezand; C W Hart ingenieursex werktuigkundig ingenieur: L S J Adema, Bennekonv, J A G van Aken, Utrecht; LAM van Bergen. Eindhoven; W J Cvan Bergen, Gennep; C Bogerman Schiedam; A Bootsman. Duivendrecht; J H Brouwer. Groningen; H J Bruins, IJ- selmuiden: P J Gerla, Hilversum. D Hoek stra. Buasum; F Hollander, Delft; C J Houtman (met lof), Wassenaar; W D Kar- te, Delft; G M L van Loon. Steenber gen. B K Nix. Utrecht; W F T C Olderaan. Driebergen;! A T J M Smals, Vlis6ingen. S Tigchelaar. Harlingen: J L Wilnw inger talkundig J M Beckers, Bergen op neursex scheepsbouwkundig H van Zutphen. Vreeswijk: Werf. 's-Gravenhage NIJMEGEN. 20 oktobi H J G Kempen enhagen; M H A M Huijn< en C J S Kterken, Nunhem. ECHT. 21 oktober Geslaagd voor geneeskunde: P K Baas, Bussum; Jerk, Hilversum; W van Berkel. Aar veen; mej. P Th Bine, Zeist; S van rgen. Utrecht: M Th L W Boersma. *m: W A J L Bogere, Breda; A F ■tz. Hilversum: Oh A A Brands, Den D C de Bruyne. Leiderdorp; M F nzky. Velp: G C van Gent, Ooster- __mej T Heida. Katlijk (Fr): O J S Hemel, Hih J Hofm; ►J J Dsen, Utrecht; H H C H Kern- 5t; J de Ko- Utreoht: P H Minder A Hooft Tiel: Kamerbeek, Rotterd: kamp. Utrecht; J E ning. Vlaardingf mej A E Loer Zeist; M J v d Molt Bik, Doorn; S H Oosterwal, Utrecht; F H P Puik, Vlaardingen; P de Putter, iJ- megen; mej, E Redeman, Utrecht; C E Revers, Utrecht: R A J Rijken. Heerlen. J Schiperoort, Ouddorp; Oh R Staalman. Hilversum; mej H B v d Tooren. Bussum; mej B J R Veldhuizen, Eindhoven; W E Vliegenthart. Utrecht; J Vos, Utrecht; P H de Waard, Rotterdam: W A van Walt van Praag. Putten; A J E de Wit, Utrecht; P v d Zouwen, Utrecht. (DE SIGAAR VOL FIJNE TREKJES) De eerste Toon Hermans-film Succes uitgesloten!", zegt dr. Catarrh, als dr. Toon Her mans zeil een patiënt komt ope reren. Tijdens de operatie valt de narcose uit. „Lachgas!" oomman- deert dokter Toon. „Het kan niet, de muntjes zijn op," zegt de ope- ratiezuster In deze penibeüe situatie grijpt dokter Toon in. Houdt een Of U zich nat of droog scheert de nieuwe Braun zal U overtuigen dat electrisch scheren gegarandeerd mesglad, sneller en comfortabeler mogelijk is dank zij het gepatenteerde flinterdunne scheer- blad en de halfronde kop. De precisie-tondeuse (ook voor arm- en beenharen) geeft bovendien belangrijk extra com fort. Neem de vergelijkende scheerproef. Overtuigender dan alle beweringen. Uitvoerige folder In onzêacaPtaïogus Tel. 63957 (4 lijnen). Gevestigd 1913. Wetsontwerp nu ingediend Het i de bedoeling dat de voorlopige verhoging van het kijkgeld voor de tele visie, van 30 tot 36 per jaar, zo moge lijk op 1 januari a.s. ingaat. Dit delen staatssecretaris mr. Y. Scholten (o., k. en w.) en de ministers Zylstra en Korthals (resp. financiën en verkeer en waterstaat) mee in de toelichting op het wetsvoorstel tot wjjziglng van de wet op het kijkgeld. Het voorstel werd reeds in de miljoenen nota aangekondigd en is thans bjj de Tweede Kamer ingediend. De wijziging beoogt het. wettelijk toe gestane maximum van het kijkgeld te verhogen van 30 tot 40 per jaar. Voorlopig zal het kijkgeld dus 1 per jaar beneden het niei Het is de bedoeling de televisiezend tijd, die thans vijftien uur per week be draagt, geleidelijk uit te breiden en wei tot 18 uur met ingang van 1 januari a.s., ^GRATIS 1 Kwatta Manoeuvre '20 ets reep voor 10 Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier Deze aanbieding geldt t/m 31 dec. 1959 22 uur m. i. v. 1 januari 1961, voorts 26 uur m. i. v. l januari 1962 en ten slotte 30 uur m. i. v. l januari 1963. Deze uitbreiding zal voorzieningen voor atudiobouw eisen en aanzienlijke invloed hebben op de kosten van exploitatie en investering, waardoor verhoging van het kijkgeld noodzakelijk is. In Bussum zijn nu drie studio's in ge bruik, die echter maar weinig gelegen heid voor een verdere uitbreiding van de zendtijd bieden. In Hilversum daarente gen is een terrein van bijna 20 ha. be schikbaar, waarop behalve de radio ook de televisie voorlopig een behoorlijke armslag kan krijgen. Men overweegt in dit verband .de mogelijkheid van een ge zamenlijke huisvesting van de diensten der Stichting Nederlandse Radio Unie en der Televisiestichting. Naar 'schatting zullen, als de televisiezendtijd in 1963 tot 30 uur per week wordt uitgebreid, in Hilversum twee nieuwe studio's met de daarbij behorende ruimten gereed moe ten zijn. Er moeten ook financiële mogelijk heden worden geschapen om de kwaliteit der programma's verder op te voeren, meent de regering. Daarom is rekening gehouden met een geleidelijke verhoging van de variabele programmakosten, zo als honoraria en vertoningsrechten, tot 6.000 per uur in 1963. De vaste kosten zoals salarissen en huisvesting zijn bij dit bedrag niet inbegrepen. In totaal zullen de kosten van de tele visie stijgen van bijna 15,2 miljoen in 1959 tot ruim 38,5 miljoen in 1963 De opbrengst van het kijkgeld (berekend op 36 per jaar) zal paar raming toenemen van 26,9 miljoen in 1960 tot 48,6 mil joen in 1963. De inningskosten worden Laag kijkgeld en korte zendtijd in Nederland (Van onze parlementsredactie Wordt het kijkgeld op 1 januari verhoogd tot f 36 per jaar. zoals de bedoeling van de regering is, dan blijft Nederland daarmee toch nog aan de goedkope kant vergeleken met andere landen. Het kijkgeld bedraagt in:. Engeland f 32 Zwitserland f 52 West-Duitslandf54 Frankrijk 54 België f64 Zweden 75 Italië f 85 Oostenrijk f 89 Daar staat tegenover dat Neder land met het aantal zenduren (in i 18 i week) aan de zeer lage kant is. Het aantal zenduren is thans in: Oostenrijk n uur Zweden jg uur Luxemburg 27 uur Italië 42 uur Duitsland 42 uur Frankrijk 44 uur Spanje 50 uur Engeland BBC 53 uur Engeland IT A 66 uur België 66 uur (Vlaams en Frans elk 33 uur) geschat op bijna 1,2 miljoen in i960 er 2,5 miljoen in 1963. De reclametelevisie, waarover de mi nisterraad zoals men weet een beginsel besluit heeft genomen, moet volgens de bewindsl eden zichzelf bedruipen. In wel ke mate en wanneer inkomsten ten be hoeve van de televisie in ruime zii de reclametelevisie zullen worden kregen, is nog onzeker. Daarom i: reclametelevisie bij het berekenen de zendtijd en de kosten buiten beschou wing gelaten. apartje met de patiënt, die onbe daarlijk begint te lachen en in een laóhnarcose valt. De operatie kan weer doorgaan en dr. Catarrh is de eerste, die de grote dokter Toon feliciteert. Dit voorvalletje uit de eerste film van Toon Hermans, geheten „Moutarde van Sonaansee", mag symbolisch heten voor de ontvangst van deze film, gisteravond op de première in het Amsterdamse City theater. Toon Hermans is een jaar met z'n film bezig geweest en kritische in siders hadden er een zwaar hoofd in, naar zij zeiden. Om het op z'n Toons te zeggen: iedereen was er wel van over tuigd, dat de muntjes voor de lachgas meter in de Nederlandse filmindustrie al lang op waren. „Fanfare" had het laatste gepikt, zei men. Maar ziedaar, dokter Toon grijpt zelf in en eerlijk er is weer echt gelachen in een Nederlands theater om een Neder landse film, die nota bene heus niet al tijd een lachfilm is, want Toon kent ook zijn „ernstige" momenten. Nu mag het waar zijn, dat hij een heel jaar nodig had om zijn film af te krijgen, maar menige Nederlandse familie zou er met zijn allen meer dan een jaar voor nodig hebben om alle onzin bij elkaar te bedenken, die Toon hier debiteert. Laat staan, dat men die onzin dan ook nog ir filmbeelden zou weten om te zetten. Het is heel veel gevraagd om precie: te vertellen, wat deze film inhoudt. Eer dorpje „Sonaansee". met allerhande men sen. Ook woont daar een zekere Fransi markies Moutarde op zijn kasteeltji „Rothweer", een levensblij mannetje, dat nog de droom kent. Maar de grote Braat van de worstfabriek Knik-knak wil dat kasteeltje weghebben om er een nii worstfabriek neer te zetten. Braat neemt de notaris in de an dreigt gelijk te krijgen, want Moutarde is een bastaard en heeft geen recht op het kasteeltje. Moutarde echter zoekt hulp bij de pastoor, die hem welge; is. Maar de grote hulp krijgt hij var Engelse dokteres Helen Ford (Phyllis Lane), die bewijst, dat Moutarde echt blauw bloed heeft en dus recht op zijn indigt met een huwelijk stvreugde in het ctorpji Sonaansee. Dit liefelijk verhaal heeft Toon Her mans doorspekt met een kolder, die wer kelijk niets Nederlands meer heeft. Af gewisseld met echte Toonse liedjes, vol eemoed .en levensvreugde en met tal landje Veel van To vertellen, zoa moeite ook hi op wat er [eintjes kan verhaal in elkaar kan passen, maar wat niemand lukt is h< weergeven van die bijzondere sfeer, d deze film zo bijzonder onderscheidt va al wat voorheen een Nederlandse fill heette te zijn. Niet door de beugel Toon Hermans is een Limburgse een in de Hollandse bijt Dat heeft hij al 2 vaak bewezen in zijn One Man-shov maar nu staat het zwart op wit op hi filmdoek: Limburgse pret ten voeten ui Met meneer Pastoor is deze pret o. goede voet. al worden er op het gebied van wat des pastoors is nogal wat grap jes gemaakt, die naar Hollandse maat staf niet door de beugel kunnen Deze Over 2 jaar miljoen t.v.-toestellen (Van onze parlementsredactie) De regering verwacht dat het aantal geregistreerde televisietoestellen in Ne derland op de hierna genoemde data zal zijn; 31 december 1959 580.000; 31 december i960 800-000 31 december 1961 1.000.000 31 de cember 1962 1-200.000; 31 december 1963 1.400.000.. op. oubolligheid roept bedenkingen Ook tegen de film als zodanig zijn be denkingen in het veld te brengen. Henri Rust heeft er in zijn montage heel wat aan gedokterd en dit niet altijd met suc ces. want er zijn nogal wét inzinkingen. Toch komt het zaakje telkens weer vlot En dan: de Nederlandse tekst is van tijd tot tijd afschuwelijk gesproken, en ook wordt er meermalen houterig in ge speeld, maar och dit alles wordt, weer verdreven, als Toon zijn liedjes zingt en zeker, als hij aan het eind het goed reckt van de clown bepleit. „Een clown gelooft in de houten paarden van het carrous- sel. Ja, dit is wellicht de quintessens van deze „honderd minuten glimlach", zoals Toon zijn film karakteriseert, dat hier op een ontwapenende wijze gepleit wordt voor de droom in onze steeds verder materialiserende maatschappij, waar worstfabrieken de plaats gaan innemen van romantische (nutteloze) kasteeltjes en waar de jacht naar het geld de vreug de in het leven op de vlucht jaagt. Wie Toon -Hermans in zijn heimwee naar de wereld van de blijmoedige en schone droom begrijpt, kan ook zijn film waarderen, ook als hij zijn voorhoofd fronst om wat al te gemeenzame Lim burgse roomsigheid. Toon strijkt met zijn toon al deze rimpels toch weer weg. Toon Hermans heeft nu eenmaal de muntjes van het lachgas en daarmee is hij te feliciteren. We moeten zuinig zijn op zulke talenten en daarom: bedankt Toon voor deze film, een glimlach in de wereld van de moderne lugubere en hartverscheurende films. (City, 14 jaar.) Ev. Grolle Het bankdisconto in West-Duitsland is met ingang van vandaag verhoogd van 3 tot 4 procent. Het is de derde discontoverhoging in West-Duitsland dit jaar. Het disconto is thans in overeenstemming gebracht met het Er werd algemeen een verhoging ver wacht, maar slechts van ongeveer een half procent. De bankcommissde van de Deutsche Bundesbank, die het besluit genomen heeft, lichtte de maatregel toe odzakelijk om mogelijke overspan- nng de Westduitse Tevens is de voorgeschreven min:- Vnumreserve, die de handelsbanken bij de Bundesbank moeten aanhouden, met 10 pot verhoogd. De commissie besloot. miljoen mark midden november van een totale lening van een miljard mark om het tekort op de begroting te dekken. AMSTERDAM, G U2i oktober Ge- p proefschrift: Plio 'ated cadmium sulph rystals. M Avi DELFT, 2C oktober Gepromoveerd tot octor in de technische wetenschap op proefschrift: Meten aan verdringerpompen, W J M Schlösser op proefschrift' Bereiding en onder- I polyetheen (Philips-proces), ir. Mansourah, Egypti the dog, El Hin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13