Uitstekende resultaten op kaasdag in Alkemade Auto voortaan met trein mee Makarios: geen overleg meer met Turken Volkswagenspaarders op de bres voor recht Pond sterling straks geheel inwisselbaar Twente toont nieuws in bedrijfskleding NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 Burgemeester Kolfschoten, die gisteravond in Oud-Ade de elfde Alke- madese kaasdag opende, greep deze gelegenheid aan om een verkeerd uitgelegde uitspraak van hem ten aanzien van het ruilverkavelingsplan Ade nader toe te lichten. De uitvoering van het plan zal moeten wachten totdat de Raad van State uitspraak heeft gedaan over het bezwaarschrift. Pas dan kan de minister beslissen of het plan inderdaad kan worden uit gevoerd.' Burgemeester Kolfschoten was zelf van mening, dat ruilver kaveling een grote zegen zal zijn voor dit gebied. Wat de kaasdag: betreft, heugd over de mooie resultaten, die ook dit jaar In de zelfkazery zijn bereikt. Iet zou te betreuren zijn als dit ambacht ou uitsterven. Gelukkig werkt het hoge- t rendement van de melk stimulerend. De keuring werd verricht door de heer K, Adema van het kaascontrolestation de heer L. van Vlijt, kaashandelaar te Sassenheim. Arbiter was de heer Nussel- der, assistent van de rijkstuinbouwconsu- tent te Gouda, die ook de uitslag bekend maakte. ALPHEN AAN DEN RIJN Protesten afgewezen De protestcommissie van de KNVB heeft gisteravond in Den Haag de protes- behandeld, die door RWH Ridder- c waren ingediend, na afloop van de >6 september te Alphen aan den Rijn gespeelde wedstrijd, waarvan de uitslag 2_2 was. Het protest tegen de door de scheidsrechter kort voor het einde toege kende vrije trap, waaruit ARC indirect de gelijkmaker scoorde, werd afgewezen en dat tegen het vervangen van een Iweede speler werd niet ontvankelijk verklaard, daar het na de gestelde tijds limiet werd ingediend. De uitslag blijft dus 2—2. B. van Oosten 25 jaar bij drukkerij Gisteren herdacht de heer B. van Oos ten, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad an drukkerij C. Haasbeek n.v.. Ongeveer jaar is hij chef van de machinezetterij. Des morgens had een feestelijke bijeen komst plaats in hotel Toor. De directeur, de heer C. Haasbeek sr prees de vakbe kwaamheid en het organisatietalent van de jubilaris en bood hem 'n gouden arm bandhorloge met inscriptie aan. De ad junct-directeur, de heer J. J. Haasbeek, verraste mevrouw Van Oosten met een bloemstuk. De commissaris van de n.v., heer J. van der Heide, schonk de jubi- is een boekwerk. Ten slotte hield de leer J. J. van Vliet een toespraak op rijm het personeel, onder aanbieding n orgellamp. De heer Van Oosten dankte directie en personeel voor deze blijken van waardering, 's Avonds was er n drukbezochte receptie te zijnen huize. Onfortuinlijke motorrijder Dinsdagavond is een motorrijder, een Australiër die in Rotterdam logeerde, in de Gnephoek in een sloot gereden. Hij verloor door een hond die op de weg liep de macht over het stuur. Bij zijn val kwam hij tegen een dam terecht en hij kreeg hierdoor een ontwrichte schouder. De motor werd zv. Gezinsweek in Alphen Zoals gemeld, zijn er deze week in Na- ij, het centrum van de Hervormde wijk- emeente Lage Zijde, diverse activitei- :n, die in het teken van het gezin staan. Zondagmorgen werd de gezinsweek be gonnen met 'n dienst in de Grote Kerk, de kinderen van de zondagsschool Nabij" medewerking verleenden. Maandagavond hebben ongeveer tach- oudere meisjescatechisanten uit de wijk- gemeente van de Marthastichting, ge luisterd naar mevrouw F. Th. v. d. Wind- Peereboom Voller, die sprak over: Van mies je tot vrouw. Er werden tal van vragen gesteld. Een goede bespreking volgde ook op be causerie van mr. W. Vogel, die dins dagavond voor een veertigtal jonge echt paren heeft gesproken over; Kinderen ze tijd. Gisteravond was er goede belangstel ling vooral van de oudere jeugd de film „So lange Du da bist" (van de stichting filmcentrum), die zeer goed in het raam van de gezinsweek. In jong huwelijk in het na-oorlogse Duitsland dreigen man en vrouw van el kaar te vervreemden, doordat de vrouw ten kans krijgt filmactrice te worden. Voor de keuze gesteld blijft zij toch haar Vandaag wordt een wijkavond gehou den. Een forum zal vragen vragen behan delen rondom het gezinsleven. Vrijdagavond zal de gezinsweek wor den besloten met een bijeenkomst van de oudere jongenscatechisanten. Dokter H. van Kooten zal spreken over: Van jongen lot man. Ds. J. H. Bogers heeft zijn wijkbewo ners gevraagd, uit het programma dat ge boden wordt een keuze te doen, om zo doende in deze gezinsweek zoveel moge- Hik als gezin thuis te kunnen zijn. Uitbreiding Instuifwerk Aan het jeugdzorgwerk dat vanwege de Alpheuse Hervormde Gemeente in Nabij" wordt verricht, zal vo-lgende week opnieuw uitbreiding worden gege- Het ligt nl. in het voornemen, woensdagmiddag icn het Instuiflokaal te •tarten met een knutselclub voor meis- 9 tot en met 11 jaar. De club wordt gehouden van 2.30—4 uur en ge- '?sd door wika M. J. de Leeuw en mevr d. NeutSijpestedn. Geslaagd De heer W. van Berkel te Aarlander- veen slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het kandidaatsexamen ge neeskunde. Ingezonden waren 23 Goudse kazen (vo rig jaar 27), waarvan 8 eerste soort, 12 tweede soort en 3 derde soort. Het gemid delde aantal punten was 83-3, tegen 86.2 vorig jaar. Voorts waren zes Leidse ka zen ingezonden, gemiddeld aantal punten 91.5, tegen 87-4 vorig jaar en zeven cur sistenkazen allen eerste soort, gemid deld aantal punten 92.4, tegen 88.6 vorig jaar. De inzenders van de kazen eerste soort zijn: Goudse kaas P. C. Rotteveel, Rijp- wetering; gebr. Verlaan, Oud-Ade; C. W. Pennings, Oud-Ade; J. S. Pennings en C. Duivenvoorden, Rijpwetering; A. G. Bis schop, Rijpwetering. Leidse kaas J. A. v. d. Hulst, Oud-Ade (100 punten); gebr. Van Schie, Warmond; A. Th. Straathof en M. J. Heemskerk, Rijpwetering. Cursisten- kaas C. H. van der Geest, Oud-Ade; A. A. G. Straathof, Rijpwetering; Annie Rot teveel en L. C. van der Geest, Oud-Ade; M. C. Straathof, Rijpwetering; Riet en Polly van der Geest, Oud-Ade; H. Moo- Leimuiden. Leven werd iets goedkoper Iïet indexcijfer van het levensonder houd is in de periode half augustus— half september iets gedaald, namelijk van 126 tot 125 (op basis 1951 is 100) en van 121 tot 120, resp. berekend inclusief en exclusief de A.O.W. In de sector voeding daalde het indexcijfer van 120 tot 124. hoofdzakelijk door de prijsdaling van crse groente. Bloemen, vaste brandstof- in en kleding (voor de winter) stegen its in prijs. Derde lagere dag in WaÜstreet daald bij matige handel. De opening verdeeld en levendig, daarna volgde daling op de middag. De verliezen nai toe tot het bevel inzake de staalstaking bekend werd. Na een lichte tijdelijke •erbetering sloot de mrakt wat lager. De meeste winsten en verliezen wisselden enkele centen tot een dollar. De meeste staalwaarden daalden, auto' vliegtuigen, luchtlijnen, rubber en tabak waren verdeeld. Sommige spoorwegaan delen sloten iets hoger. Enkele elektro nische waarden boekten tegen het slot winsten van twee tot drie dollars. Van de 1169 verhandelde fondsen lager, 415 hoger, 227 onveranderd. Het gemiddelde van A.P. daalde 0,80 tot 221,20, van Standard and Poor 0,11 tot 56,55, van Dow Jones 2,68 tot punten. HAZERSWOUDE Gemeenteraad Aan de agenda voor de hedenavond houden vergadering van de gemeente raad Is nog een punt toegevoegd: 1 stel tot het verlenen van een krediet het treffen van voorzieningen aan Koudekerkse brug. De vergadering be gint om half 8. Heropening van zaken Gistermorgen had de heropening plaats NIEVWVEEN Burgerlijke stand Geboren: Cornelis Hermanns Leonar- dus zn van C. H. van Vliet en M. J. G. v. d. Loo, Sohoterveld 11; Fenna Maria dr van G. J. van den Beng en J. H. S van den Nouwland, Kerkstraat 17; An- tonius Gerardus zn van, L. van Tol en E. T. de Frankrijker, Uiterbuurtweg 51; Leonardus Josephus zn van L. van Tol en E. T. de Frankrijker, Uiterbuurtweg 51; Adrianus Gerardus Petrus Maria zn C. J. Hartveld en E. J. Rijkelijk- en, Hogeradijik la; Gerardus Henricus Maria zn van G. C. de Rijk en H. W. Kuipers, Sohoterveld 46; Wilhelmus Adrianus Maria zn van J. van Acker t. K. M. Lenting, W. P. Speelm; weg 29; Maria Johanna Geertruda dr J. C. Hartveld en C. G. Sohoonder- woerd, Sohoterweg 3. Overleden: WiLheimina Catharina van Bilderbeek, 55 jaar, A. H. Kooistrastr. 4. LISSE Doortrekking Don Boscostraat Op 26 juni stelde de raad een krediet beschikbaar voor de doortrekking van de Don Boscostraat tot aan de geprojec teerde verlenging van de Zwanendreef. Inmiddels is gebleken, dat er belang stelling bestaat voor premiebouw aan de verlengde Zwanendreef. De Zwanendreef zal de Laan van Rijckevorsel kruisen en zich als Verlengde Zwanendreef voort zetten tot het Paulusbosje. Het is de bed-oellng de Don Boscostraat te doen eindigen bij de molen in de Eerste Poel laan. De kosten worden geraamd op ƒ31.000,—. Vacatures In verband met zijn benoeming tot wethouder heeft de heer J. de Graaf ontslag genomen als lid of plaatsvervan gend lid van verschillende commissies. Hierin dient te worden voorzien door de benoeming van een raadslid. Ouderavond uitgesteld De ouderavond van de protestants- christelijke huishoudschool, die vandaag zou worden gehouden, is uitgesteld- tot 10 november. Rijnstaal boekte lagere winst De N.V. Rijnstaal v/h J. W. Oonk en Co. declareert over 1958/59 5 (v. j. 10) pet dividend. De winst liep terug tot ƒ321.668 (ƒ1,16 miljoen), de exploitatie winst tot 1,69 (2,2) min., tegenover 742.616 (669.455) algemene onkosten, en ƒ635.671 (366.222) afschrijving. Daar de fiscale afschrijvingen de commerciële overtroffen, was geen vennootschapsbel, verschuldigd. De daling was gevolg sterke prijsdalingen in het bijzonder gelaste dikwandige stalen buizen tengevolge van buitenlandse, dikwijls ge- integreerde concurrentie, die verscherpt werd door de waardevermindering van de franc, zowel in Nederland als in het buitenland. Desondanks is de positie in binnen, en buitenland versterkt en de vergrote omzet ving een deel van de gevolgen der prijsdaling op. De warm- walsery voor naadloze stalen buizen boekte verlies, doch zal spoedig tot de winst bijdragen. De omzet in dunwan- dige gelaste stalen buizen is belangrijk ;root. De staalgieterij behaalde winst In het nieuwe boekjaar hebben alle af delingen ruime orders. Met vertrouwen wordt een herstel verwacht. 30 OKTOBER - WERELDSPAARDAG Te beginnen op 26 oktober a.s. zal zo lang dc voorraad strekt de in uitnemende tinten uitgevoerde kwartaal-kalender 1960 worden uitgereikt aan: 1. elke nieuwe inlegger van de SPAARBANK, ook aan de jeugd- spaarders van de Zilvervloot-aktie; 2. elke inlegger, die een bedrag op een reeds bestaand boekje laat bijschrijven. (schoolspaarders ontvangen speciale drukwerk-attracties en deel nemers afhaaldienst ontvangen een kalender uitsluitend indien zij een bedrag laten overboeken naar de spaarbank). NUTSSPAARBANK te ALPHEN AAN DEN RIJN De SPAARBANK voor hel HELE GEZIN de gemoderniseerde zaak van firma Huisman, schoenenzaak en feerbedrijf. Burgemeester Smit verklaar de, dat, toen bij enkele maanden geleden Hazerswoude bezoaht, zijn oog ook werd getrokken door verschillende panden, dip ieuwing behoefden. Hij prees de firma, dat zij dit eveneens heeft gezien. Moge het voor anderen een prikkel zijn, hieraan ook iets te doen, aldus de bur gemeester. Met een sleutel verrichtte de burgemeester de opening. De heer D. Hassefras sprak namen chr. middens t and® ve re nigi n gHij waagde van veel ondernemingsgeest. Er was grote belangstelling voor deze ope- Schouw Op maandag 26 oktober zal schouw worden gedreven over alle vaarten er sloten in de polder Rietveld alhier. Geen inlichtingen over reizende Ambonezen aVan onze parlementsredactie) De minister van buitenlandse zaken a.i. prof. dr. J. E. De Quay ontkent, dat van de uitreiking van een zg. „laissez- passer" aan Ambonezen ooit mededeling zou zijn gedaan aan de Indonesische di plomatieke vertegenwoordiging. Het a.: Tweede-Kamerlid dr. J. Meulink had di gesuggereerd in schriftelijke vragen, die hij de minister onlangs stelde. In zijn antwoord hierop deelde de minister mee, dat aan Ambonezen, die voor hun be roep regelmatig naar het buitenland moeten en die geen reisdocument krij- n van de Indonesische diplomatieke rtegenwoordiging hier te lande, een Nederlands paspoort voor vreemdelingen wordt uitgereikt. Aan Ambonezen e.d., die zich voor vakantiereizen of om an dere persoonlijke redenen voor korte ïaar het buitenland willen begeven, wordt een „laissez-passer" verstrekt. De Spoorwegen onderzoeken op hei genbldk de mogelijkheid om, te be ginnen in I960, auto's van reizi-gers te gaan vervoeren, die daardoor niet meer genoodzaakt zullen zijn grote afstanden te rijden. Daar men autowagons aan ..ewone internationale treinen wil koppelen, zal men tegelijkertijd met zijn wagen kunnen Aartsbisschop Makarios heeft gisteren in Nicosia bekendgemaakt dat hij de Grieks-Cyprische leden van de commissie voor een Cyprische grondwet opdracht heeft gegeven niet meer met de Turks- Cyprische leden te vergaderen. Het werk aan de eerste grondwet van het eiland is opgeschort tot er licht in de situatie is gekomen. De impasse is ontstaan tengevolge van de recente onderschepping van een Turk se boot met munitie voor de kust van Cyprus. Volgens Makarios toont het incident met de Turkse boot duidelijk aan dat de Turken niet loyaal zijn aan de Zürichse en Londense akkoorden. Een Turkse woordvoerder te Nicosia zei een dergelijke actie van Makarios reeds verwacht te hebben, daar de Grieks- Cyprische kranten de commissie voc grondwet „al eerder obstakels in de weg probeerden te leggen". De Turken waren er goed van op de hoogte dat de Griekse Cyprioten wapen- en munitievoorraden aanleggen, aldus de woordvoerder. Vriend van Castro gearresteerd De militaire commandant van de Cu baanse provincie Camaguey, majoor Hu- bert Matos, tijdens de jongste revolutie een trouw aanhanger van Fidel Castro, is gisteren gearresteerd in zijn hoofd kwartier. Hem werd voorlopig huisarrest opgelegd. Fidel Castro verklaarde enkele x later voor de radio, dat de majoor „eerzuchtige, gewetenloze en egoïstische verrader" was en beschuldigde hem van sabotage van het werk van de revolutie en de landhervorming. Matos had dinsdag zijn ontslag aange boden en zou andere officieren hebben willen overhalen het zelfde te doen. De reden was voornamelijk de benoeming van Raoel Castro, de 28-jarige broer 1 de premier tot minister van defensie. Ook in ander opzicht was het gisteren een onrustige dag in Havanna, daar vier vreemde vliegtuigen geruime tijd boven de stad cirkelden en pamfletten afwier pen. Toen het vuur op hen geopend werd verdwenen ze. Dit incident kostte één dode en tien gewonden. Het is niet be kend of dit kwam door afgeworpen bom men of door verdwaalde kogels van afweergeschut. Beslissing valt op 9 november Het is de vraag of zij eindelijk hun wagen zullen krijgen Op In Britse financiële kringen wordt er rekening mee gehouden dat premier Macmillan het harde pond sterling spoe dig volledig inwisselbaar zal maken, al dus meldt A.P. Hiermee zou dan, ook voor wat het Britse geld aangaat, een einde zijn ge komen aan de tweede wereldoorlog. Het pond sterling is sinds 1939 aan wis selbeperkingen onderhevig geweest, maar de meeste hiervan zijn thans verdwenen. Nu Macmillan een grote overwinning heeft behaald in de verkiezingen zou hij j zo gauw mogelijk de resterende beperkingen willen afschaffen. Volgens goedingelichte zegslieden zou de eerstvolgende maatregel van de rege ring zijn de beperkingen op de dollar- er af te schaffen, waarop zowel door Washington als door Ottawa is aange drongen. Daarna zou dan het verbod op de kapitaaluitvoer zijn verdwenen, maar hiermee zou nog wel enige tijd heen kun- (Van onze correspondent in Bonn) P 9 november zal voor de achtste keer sinds 1950 een Westduitse rechtbank uitspraak moeten doen in het proces, dat 127.610 z.g. „Volkswagen-spaarders" (uit de tijd van het Hitler-regime) voeren tegen de Volkswagen-fabrieken in Wolfsburg en daarmede tegen de Westduitse staat, die ofschoon dit ook door de landsregering van de deelstaat Ne- dersaksen wordt betwist als rechtsopvolger van het Derde Rijk eige naar van de grootste automobielfabriek in West-Europa is. den de Volkswagenfabrieken in Wolfs burg, bij een dagproduktie van 3000 wa gens, een volle maand voor de „Hilfsver- ein der V.W.-Sparer" moeten werken en voor rond 500 miljoen markt aan auto's moeten leveren. Dit zou praktisch neer komen op een bedrijfsverlies tot hetzelf de bedrag, aangezien de spaargelden van destijds natuurlijk allang zijn verdwenen. Bovendien zijn lang niet alle V.W.-spaar- ders bij de Hilsverein aangesloten. In totaal schat men, dat er in geheel Duitsland met inbegrip dus van de Oost zone) rond 300.000 V.W.spaarders zijn, die door een voor de Volkswagenfabrieken ongunstig vonnis, alsnog in de gelegen heid zouden worden gesteld om na twin tig jaren hun „bruine duizendmarkbiljet" tegen een nieuwe Volkswagen in te wisselen. Daarbij zou voor de fabriek een bedrag van 1.2 miljard mark op het spel staan. En dus is het bepaald geen kleinigheid, waaromtrent van de president van het hof in Celle een uitspraak wordt ge- Difmaal wordt van het Oberland- desgericht in Celle een uitspraak ge vraagd. Het vonnis zal vermoedelijk het laatste en daarom beslissende zijn voor de vraag of de Volkswagenfa brieken enigerlei verplichting hebben tegenover de door Hitier bedrogen spaarders, die trouw hun 1000 Reichs- mark offerden voor een auto, maar deze nimmer hebben gekregen. Rol van het D.A.F. zijn voorafgegaan e het nieuwe proces, dat onlangs in Celle werd gevoerd. Twee daarvan zijn uitge sproken door het bondsgerechtshof in Karlsruhe. Steeds ging het daarbij om de vraag of de Volkswagenfabrieken al dan niet contractant waren van de V.W. spaarders en of laatstgenoemde hieruit nu aanspraken op levering van een V.W. (die nu rond 4000 mark kost, terwijl de 1000 Reichmark van voor de oorlog niet meer dan 100 mark waard zijn gewor den) kunnen afleiden. De eerste uitspraak dateert van januari 1950. Het Langericht in Hildesheim erkende de contractsver houding, sprak echter de V.W.-fabrieken vrij van de plicht tot levering van 127.610 Volkswagens, op grond van de „gewijzig de economische verhoudingen". Het Oberlandesgericht in Celle bevestigde een jaar later in hoger beroep deze uit spraak. In oktober 1951 bevestigde ir laatste instantie ook het Bondsgerechts hof de opvattingen van Landgericht er Oberlandesgericht maar het droeg laatstgenoemde rechtbank op na te gaan of de eisen der V.W.-spaarders zich richt ten tegen de Volkswagenfabrieken, dan wel tegen het vroegere Deutsche Arbeiter Front, onder welke nazi-organisatie de V.W.-spaaractie ressorteerde. Dit onder zoek leidde ertoe, dat het Oberlandesge richt opnieuw tot de conclusie kwam, dat de V.W.-fabrieken en niet het D.A.F. de contractant van de spaarders Bovendien kwamen deskundigen tot de slotsom, dat de (tegenwoordige) V.W.- fabrieken hun verplichtingen jegens de spaarders gemakkelijk zouden kunnen nakomen. Hrt bondsgerechtshof slo-|- evenwel de hoop der spaarders de bodem in: het achtte het D.A.F. en niet de V.W. fabrieken de contractant. Afspraak Nu gaat het er voor de vereniging van V.W.-spaarders eigenlijk alleen nog om de medeverantwoordelijkheid van de V.W.-fabrieken te bewijzen, m.a.w. het bewijs te leveren, dat de spaarders zo wel met de fabriek als met het D.A.F. leveringscontract hadden. Verschil lende hoge functionarissen van het vroe gere D.A.F. traden onlangs in Celle als getuigen op. Zij verklaarden eenstemmig, dat reeds sinds 1938 tussen de V.W.-fa brieken en het DA.F. de afspraak be stond, dat de fabriek medeverantwoorde- vas voor de uitvoering van de spaar- cóntracten, in casu de levering van auto's. Leveringseis Indien de rechtbank te Celle de mede verantwoordelijkheid van de Volkswa genfabrieken mocht erkennen, zullen die V.W.-spaarders, die daarop nog prijs stel- van de president-directeur der V.W.- fabrieken, ir. Nordhoff, kunnen eisen, dat hij hun een wagen levert. Als alle V.W.-spaarders (of hun nabestaanden) dit recht gebruik zouden maken, Pamfletten TTET IS IN deze oktobermaand vijftien -tl jaar geleden, dat de geallieerde strijd macht de aanval inzette tegen het eiland Walcheren. Daarbij riepen zü door het bombarderen van de zeedijken de hulp in het water. Walcheren werd 0 stroomd en de Duitsers gingen nog niet Daarna werden enkele landingen verricht, die ten slotte tot resultaat had den, dat de bezettingstroepen zich over gaven en de toegang naar de aanvoer- haven Antwerpen voor de geallieerden vrij kwam. Vóór de operaties begonnen, wierpen geallieerde vliegtuigen pamfletten uit, waarin de bevolking de raad kreeg weg te trekken. Er zijn uiteraard niet veel van deze pamfletten bewaard gebleven. De heer A. W. J. Remmerswaal, Turf markt 35A ln Den Haag, is echter de ge lukkige bezitter van een exemplaar. Dat is trouwens niet het enige pamflet dat hij uit de oorlog bewaart. Hij heeft een ver zameling van meer dan 500 pamfletten, die vliegtuigen van diverse nationalitei ten uitwierpen. De meeste pamfletten maken deel uit in de middelen, die bij de psychologi sche oorlogvoering worden gebruikt. Voor de strijd met de wapenen begon, deed men over en weer aanvallen met papier, met het doel het moreel van de militairen en burgers van de tegenpartij ondergraven. Engeland was ln 1939 meteen gereed oor de psychologische oorlogsvoering. Zy borduurden voort op de ervaring uit de Eerste Wereldoorlog. Reeds ln 1939 had de Engelse propaganda een produk- tie van 12 miljoen exemplaren per maand. De Duitsers kwamen (op dit punt) eerst later op gang. Direct na het bom bardement van Rotterdam op 14 mei 1940 wierp de Lnftwaffe bü voorbeeld boven Utrecht pamfletten nit, die druktech nisch een haastige lndrnk maken. In dit biljet krijgt de commandant van Utrecht het advies „den doellosen strijd op te geven, om de stad zelf en de inwoners het lot van Warschau te besparen". Hy krijgt de raad de onvoorwaardelijke overgave te seinen vla „Frequenz 1102 kHz, Roeptceken Hol". "jl/TERKWAARDIGE zaken heeft de heer Remmerswaal in zyn verzameling. Behalve dr officiële pampletten die een nummer dragen is er ook nlet-of- flciële („black") propaganda geweest. Deze pamfletten hebben géén nummer en worden dus niet door de betrokken mo gendheid als van haar afkomstig erkend, hoewel dit natuurlijk wel het geval Is. Deze soor'. propaganda Is dlkwyls erg „grof" en beide partyen kunnen op dit gebeld elkaar geen verwijten maken. Een Interessant boekje wierpen de ge allieerde -llcgers uit voor degenen die in Duitsland tewerk gesteld waren. Hierin leest men raadgevingen als: spreek Hol lands, klaag veel, zaai neerslachtigheid en ga vier of vyf keer per dag naar de w.c. Ook bevat dit boekje (vry ingry- pende) trucs om tydeiyk verlamde spie ren dan wel een „besmettelyke" keel ontsteking te krygen, teneinde te worden afgekeurd. Boven het bezette Nederlandse gebied werd ln 1941 een party doosjes met tof fees uitgeworpen, waarop stond gedrukt: R.A.F. Kapoentje/Gooi wat in inyn Hoofdkwartier den Opperbevelhebber van het Geallieerde Expeditieleger WAARSCHUWING Aan bewoners van de eilanden in de monding van de rivier de Schelde ONMIDDELLIJKE EVACUATIE! Leest nauwkeurig de tekst aan de andere zijde van dit strooibiljet Tgr. waar Mhuwt uwe buren^^gaotwegjonder^uitstel. schoentje/By dc moffen gooien/Maar ln Holland strooien. Zakjes thee en pakjes sigaretten zyn eveneens uitgeworpen- De heer Remmerswaal heeft nog wel de omhulsels van de pakjes- De Inhoud is natuurlijk allang in rook opgegaan. Het gesprek komt op de .brandplaatjes" Het is hem na veel onderzoekingen geble ken, dat de bewering als zouden de brand plaatjes negatieven zijn van foto's van le den van ons Koninklyke Huis niet juist is. Inderdaad waren de geheimzinnige voor werpen waarover destyds allerlei geruch ten de ronde deden, dingen die bedoeld n om de landbouwgewassen in brand te steken. Ook was de waarschuwing geen vulpot loden of -pennen op te rapen geen onzin., want van geallieerde zyde zijn werkelijk pennen en potloden met explosive lading uitgeworpen. TN DE verzameling ontbreken natuurlijk -®- niet talrijke nummers van De Vlie gende Hollander, dagblad verspreid door de geallieerde luchtmacht. Maar ook toont de heer Remmerswaal een Duitse uitgave. r op 't oog precies eender uitziet als de originele, maar waarin men kan lezen dat de bevrijding een handelszaakje is omdat de Ver. Staten pompen en andere gereedschappen willen leveren (en eraan verdienen) om Walcheren droog te maken. Omgekeerd lichtten dc geallieerden de Duitse bevolking weer in over het finan ciële bezit van haar leiders. Göring staat aangeslagen voor RM 30 030.000; Ribbcn- op voor RM 38.960.000 en Goebbels blijkt :n banksaldo te hebben van RM 35-960 000 En wat zegt U van het pamflet dat in ei 1940 door Duitse vliegtuigen werd uit- sworpen: Nederlanders! Soldaten! Uw bevrijding is gekomen! Helpt ons Uw mis leiders tc verdrijven! Zy hebben U verra- aan de kapitalistische Lords, aan de lineks" die onder de vader vail Cham berlain het vrye Nederlandse Zuidafrika op beestachtige wyze onderwierpen aan de rooversstaat Engeland, die Nederlands rijkste koloniën wegkaapte. Wy Duitsers zyn de eenigen, die U nog kunnen bevry- Over en weer nam men geen blad voor de mond en een „leugentje om bestwil" blykt in officiële kringen wel tc mogen. Een geraffineerd middel om het moreel van de troepen tc ondermynen was het uitstrooien van „vrijgeleiden" 01 soldaten tc bewegen zich over te gevei hadden slechts met dit papiertje in de opgeheven hand naar dc tegenparty te wandelen en zy kregen allerlei begeerlijk* dingen zoals een prima behandeling achtei het front en medische verzorging. Hoe krachtig het wapen van dc pro paganda wel is, bleek uit het feit dat tachtig procent van dc soldaten die I overgaven een dergelijk „vrijgeleide" bij 1 zich hadden. Vraag aan minister Maak richtlijnen leesbaarder (Van onze pEirlementsredactie) Kan de minister bewerkstelligen, dat de richtlijnen voor de vrijere loonvor ming zodanig worden gemaakt, dat ook de niet-deskundige kan begrijpen waar om het gaat? Deze vragen stellen leden van de Tweede Kamer in het voorlopig verslag over de begroting van social* zaken en volksgezondheid. Andere in dit verslag voorkomende vragen over de loonpolitiek luiden: Is de regering van oordeel, dat de tot dus verre getroffen loonmaatregelen over eenstemmen met de doelstelling van de regering, namelijk dat de primaire ver antwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid wordt verplaatst naar het georganiseerde bedrijfsleven? Welk standpunt neemt de regering in ten op zichte van bedrijfstakken, waar volgens de oude loonrichtlijnen een achterstand wordt aangetoond? Laten de algemene aanwijzingen toe, dat deze achterstand volgens de oude richtlijnen mag worden ingehaald, voordat de berekening van de produktiviteitstoeneming wordt toe- Richtlijnen voor de nozembestrijding (Van -onze parlementsredactie) Bestaan er richtlijnen voor politioneel optreden tegen zg. nozems? Zo ja, kan de Kamer daarover worden ingelicht? Deze vragen stelt de Tweede Kamer in haar verslag over de begroting van bin nenlandse zaken. De Kamer vraagt voorts of de minister het niet in hoge mate bedenkelijk acht, dat in Amsterdam andere dan de daar toe aangewezen politieorganen zich daar belasten met orde maatregelen. Is het juist, aldus de Kamer, dat in Amsterdam een commissaris van politie zich met een der leiders van de onderwereld in ver binding heeft gesteld en zo ja, kan de minister, een verklaring geven voor deze gang van zaken? Textielindustrie zit niet stil (Van onze moderedactrice) IN TWENTE klopt het hart van de Nederlandse textielindustrie. Wan neer we Enschede als middelpunt nemen van een cirkel met een straal van 50 kilometer, dan vinden we een bedrijfsbevolking van 115.000 zielen, die 14 procent van de spincapaciteit en 12 procent van de weef- capaciteit van de katoenindustrie in het gebied van de Europese Gemeen schappelijke Markt voor haar rekening neemt. Behalve spinnerijen en weverijen vindt ien er vele confectiebedrijven, in hoofd zaak katoenverwerkend, waarvoor het gros bedrijfskleding en goedkope con- :ctie gemaakt wordt. Een show van de Oostelijke bond van confectiefabrikanten moet dus niet bezien worden met het verwende oog van een mondaine vrouw maar met een nuchtere blik, die ook eens in de portemonnaie gluurt. Deze week hebben we dit in En schede gedaan tijdens de beurs, welkes de Twentehallen gehouden wordt. Ko- n we over een paar jaar terug, dan hoopt men ons te ontvangen in een groots uw van veertien verdiepingen Exten der of in de daarmee verbonden exposi tiehal Texpo, tezamen een tentoonstel- lings- en verkoopruimte voor de gehele textielindustrie met een vloeroppervlak- van 31000 m2. Maar nu blijven we maar even in de Twentehallen, waar een gemengd Duits Nederlands publiek aandachtig het gebodene volgde. Het is niet alles ni onder de zon, maar toch bleek uit menig stuk, dat de ontwerpers niet stil zi Bijzonder geslaagd en prachtig van voering waren onderjurken, die zo op del gemaakt zijn, dat ze desgewenst der schouderbandjes gedragen kunnen worden. De bandjes kunnen gemakkelijk aan- of losgehaakt worden en men k: dus naar goeddunken er al dan niet g bruik van maken. Werkelijk beeldig w een onderjurk van fijne witte kant, die glad over een zachtblauwe zijden trico-t was genaaid, er behoorde een duster bij. Een droom, waarvan we hoorden fluiste- :n dat deze niet eens zo heel duur Ook in pyjama's zijn er vele modieuse iriaties, zowel in babydolls als in knie- 1 kuitbroeken, die ons akelig strak om het been schenen te spannen al3 in lange pantalons, die ook vrij nauw blijven. Ook voor sport of vrije tijd werden lange strakke broeken getoond, soms met afritsbaar befje. Of deze pantalons in tinneroy of katoen nu wel zo praktisch zijn weten we niet. Ze zitten zo strak, dat bukken ons uitgesloten lijkt. Zodra er dan ook echte werkkleding getoond werd, stevige overalls met flinke zakken, dan zit alles veel ruimer en natuurlijk wat minder elegant. Voor heren zijn er nu overalls met don kere broek en licht jack en ook exem- n, waar de kiel van de pantalon af- gerist kan worden. Vrolijke schorten Ook als ze werkt wil een vrouw er leuk itzien. De huisvrouw met een fleurig schort, het fabrieks- of ateliermeisje, pak- stertje of kapstertje met een jas of jurk, die dan wei uniform mag zijn, maar toch De Amsterdamse mode-ontwerper Dick Tehuis voor halve vrijheid in A'dam De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft gistermiddag het door de vereniging Hulp voor onbehuisden in het leven geroepen „Huis voor halve vrij heid" aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam geopend. Het tehuis, dat als naam „De Vreede" draagt, heeft tot doel onderdak te verschaffen aan alleenstaan de mannen van 18—35 jaar, wier aanpas sing aan het normale maatschappelijke leven in het algemeen niet ongestoord verloopt. De minister was van mening dat dit tehuis aansluit bij de gedachte van de twee onlangs in gebruik gestelde z.g. open straf gestichten. Na zijn toe spraak onthulde de minister een steen die is ingemetseld in de grote zaal op de benedenverdieping van het tehuis. Deze steen behoorde vroeger bij het pest huis en kreeg nadien een plaatsje i 1 bestuurskamer van de vereniging. Holthaus maakte een serie ontwerpen voor deze bedrijfskleding. Twee catego- riën zijn daarbij te onderscheiden: die met een sluiting voor en die met een sluiting achter. Een kapster bijvoorbeeld zal niet graag knopen voor aan haar jas- schort hebben, dat geeft immers de kans dat ze in de haren van een klant haakt. De modellen, welke wij zagen waren ver vaardigd van nylonstof, welke poreus en onbrandbaar is. De modellen waren een voudig ,de garnering bestond voorname lijk uit stiksels langs zoom en manchetten. Er is keuze uit vele pasteltinten. Het vlug gewassen en gedroogd en niet strijken betekent voor de werkgever een bespa- Deze bedrijfskleding is zeker onze aan dacht waard, omdat er in onze fabrieken duizenden meisjes zijn, die o zo graag de saaie stofjassen zouden willen verwisse len voor zo'n fleurig „jurkje", om dan met des te meer plezier haar werk te Militaire mutaties Per 1 november zijn benoemd en aan gesteld bij de grote staf, tot luitenant-ko lonel, de majoor jhr. mr. M. W. C. de Jonge, van die staf; bij de generale staf tot brigade generaal, de kolonel (tijde lijk brigade-generaal) C. J. Vermeulen, van die staf; tot kolonel, de luitenant-ko lonel (tijdelijk kolonel) H. J. van Veen, alsmede de luitenant-kolonel A. E. van Dishoeck, F. A. Palm, K. F. Kampenhout en J. C. E. Haex, allen van die staf; tot luitenant-kolonel, de majoor (tijdelijk lui tenant-kolonel) K. A. de Cries, alsmede de majoor J. C. Welleman, beiden van die staf. Bij de intendance staf, lot kolonel, de luitenant-kolonel C. F. J. W. Hafkemeijer, van dat dienstvak tot luitenant-kolonel, de majoor W. A. Blaauboer, van dat dienstvak; bij de infanterie, tot kolonel, de luitenant-kolonels (tijdelijk kolonels) F. C. G. von Lindheim en H. J. Lublink Weddik, alsmede de luitenant-kolonels P. de Bruin, J. H. T. de Roo, H. O. L. L. Holl, P. J. Doornebal en W. D. H. Eek hout, allen van dat wapen. Bij de aan- en afvoertroepen, tot kolo nel, de luitenant-kolonel D. Coumou, van dat dienstvak; bij de cavalerie, tot briga de-generaal de kolonel (tijdelijk brigade generaal) W. C. H. van Reede, van dat wapen; tot kolonel, de luitenant-kolonels P. F. Dorhout Mees en J. H. W. Nix. bei den van dat wapen; tot luitenant-kolonel, de majoor E. J. baron van Voorst tot Voorst, van dat wapen; bij de artillerie, tot kolonel, de luitenant-kolonels C. L. H. Engel, P. A. van Rossum, F. G. van Ditz- huijzen. P. J. J. de Wit en M. C. Schram de Jong, allen van dat wapen; bij de genie, tot luitenant-kolonel de majoor B. E. J. Mijjer, van dat wapen; bij de ver bindingsdienst. tot kolonel, de luitenant- kolonels L. Vader en T. de Ruig, beiden van dat wapen; bij de militaire admini stratie, tot kolonel, de luitenant-kolonels K. Punter, J. H. A. Wester. J. G. P. de Gilde en J. Potteboom, allen van dat dienstvak; tot luitenant-kolonel de ma joor J. C. C. Crena Uiterwijk, van dat dienstvak; bij de geneeskundige troepen, tot kolonel, de luitenant-kolonel J. T. Noot, van dat dienstvak; bij de genees kundige dienst, tot kolonel-arts, de luite nant-kolonels-arts K. L. Goldbach en W. P. Blokpoel, beiden van dat dienstvak; tot luitenant-kolonel-arts de majoor-arts K. Homan, van dat dienstvak. Tijdelijk benoemd en aangesteld, bij de aan- en afvoertroepen, voor de tijd, dat hij de functie vervult van inspecteur van het vervoerswezen, tot brigade-generaal de kolonel M. P. Feith, van dat dienstvak. Voorts zijn met ingang van 1 november benoemd en aangesteld, bij het reserve- personeel der krijgsmacht, bij de land macht. bij de generale staf, tot reserve brigade-generaal, de reserve-kolonel A. A. J. J. Thomson, van die staf; bij het dienst, vak van de geneeskundige dienst, tot re serve-luitenant-kolonel-arts de reserve-ma joor-arts L. C. A. van der Harst en A. H. P. Klementkow, beiden van dat dienstvak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7