Verkeer bepaalt juiste structuur wegennet soupm Italiaan Quasimodo krijgt de Nobelprijs voor letterkunde Roofbedrijf vader op zoon BROun Plezierige nieuwtjes op t gebied van lederwaren KOUD WATER Natu-raLax Bakkers stellen zicli te weer tegen ploegarbeid Rl I] DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 Winstdeling idli Bij de schriftelijke voorbereiding van de algemene financiële beschouwingen heeft de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, ook de vraag beantwoord of de levensverzekeringmaatschappijen de hogere baten uit de beleggingen, utelke uit de gestegen rente voortvloeien „in ook maar enigszins voldoende mate" mede aan de verzekerden ten goede laten komen. De minister heeft geant woord dat in de sector der collectieve verzekeringen kortingen op bestaande premies worden toegestaan en dat er in de sfeer van de particuliere verzeke ringen een streven gaande is om de verzekerden in de winst te laten delen. Minister Zijlstra is van mening dat in het algemeen gesproken de maat. tchappijen nog iets verder op deze weg zullen kunnen voortgaan en dot dit, gezien de ontwikkeling van de laatste lijd, ook wel zal geschieden. Het spreekt wel vanzelf dat de levensverzekering maatschappijen niet elke wijziging in de rentestand in hun tarieven tot uit drukking kunnen laten komen. Maar reeds sinds een reeks van jaren is de rentestand op een zodanig peil, dat een zeer ruime marge is ontstaan met de rentevoet welke nog uit de jaren van de goedkoop-geld-politiek dateert waarop de maatschappijen hun premie reserve hebben berekend. Inderdaad hebben de collectief verzekerden in vrij grote mate alsnog in deze ontwikkeling kunnen delen, maar van een spontane beweging om ook de individueel ver zekerden te laten profiteren, kan nog nauwelijks iets worden gemerkt. Het „streven om de verzekerden in de winst te laten delen", dat de minister heeft waargenomen, zal zich nog wel voornamelijk in de studiekamers afspe len. Het is stellig hoog tijd, dat Hierin. op korte termijn ten gunste van de verzekerden verandering komt. (De Tele gr met minder werk de mooiste glans |rote doos 58 ct reuze bus 115 ct 'n Erdal produkt, dus goed! Wegverkeersdag in Scheveningen Prognose 1980: auto op elke 10 inwoners (Van onze verkeersredacteur) BIJ HET PROJECTEREN en bouwen van steden," aldus de Duitse verkeersexpert prof. dr. ir. Max-Erich Feuchtinger op de vanmorgen in Scheveningen geopende zeventiende Wegverkeersdag van de KNAC, „zijn bouw- en verkeersplannen gelijkwaardige partners, die hun doel alleen in nauwe samenhang met elkaar bereiken kunnenEen stad dient van meet af aan zo te worden aangelegd, dat door een juiste situering van woon-, arbeids- en ontspanningsgebieden de omvang van het verkeer wordt gereduceerdDe stedebouw is bepalend voor de verkeersbehoefte en deze op haar beurt bepaalt weer de juiste structuur van het wegen- en stratennet veiligheid, capaciteit en zuinigheid. Bo vendien moesten de belangen van ver keer en stedebouw op elkaar worden afgestemd. Mogelijkheden Met betrekking tot de technische maat regelen ter bestrijding van de nood situatie, in de steden merkte prof. Feuch tinger op, dat er zeer zeker nog moge lijkheden te pver waren om de huidige behoeften op te vangen. Hij dacht hierbij aan een scheiding van het fietsende en het gemotoriseerde verkeer, aan de ver groting van kruispunten, het instellen van éénrichtingsverkeer en een rationele verdeling van de beschikbare parkeer- De volledige sluiting van het stads centrum voor gemotoriseerd verkeer achtte hij onjuist., daar dit economisch de dood van de stadskern betekent. „Als wc de stadskernen in leven willen laten, zullen we ze open moeten houden", ver klaarde de Duitser, „en tegelijkertijd voor een zo groot mogelijke ontlasting door middel van ringwegen moeten zor gen, die als raaklijnen langs de city moe ten lopenDeze ringwegen, ook wel tangenten genoemd, moeten in de grote steden kruisingsvrij zijn, terwijl ze ook geen directe bebouwing mogen hebben." Als laatste maatregel, die zich reeds in de Verenigde Staten heeft aangekon digd, noemde prof. Feuchtinger het vol ledig reconstrueren van hele stadsdelen uit een oogpunt van verkeerssanering. In Europa was deze ontwikkeling echter niet onmiddellijk te verwachten. De historie-in-steen leverde niet alleen te veel belemmeringen op, maar ook het feit, dat de drang tot stedebouwkundige vernieuwing zich in eerste instantie tot de sanering van achterbuurten bepaalde. „De stad, die kan bogen op een mini mum aan verkeer, zonder zijn centrum te hebben afgesloten", zo besloot de Duitse verkeersexpert zijn betoog, „is een gezonde stad Professor Feuchtinger. in Neder land welbekend door zijn gerucht makende plannen met Utrecht en misschien ook Eindhoven, was de voornaamste spreker op de Wegver keersdag. die in het teken van de ste delijke verkeersproblematiek was ge plaatst en die door de minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, geopend werd. Hét grote verkeersprobleem van dit moment, zo verklaarde de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, in zijn welkomstwoord, zijn de ontstellende en beangstigend gecompli ceerde moeilijkheden, waarmee vooral de grotere Nederlandse steden te kam- hebben. Het was niet duidelijk hoe verkeer, elke prognose achterhalend, op gang kon worden gehouden, gezien de huidige aanpak van de stedelijke ver keersproblemen. Er waren legio gemeen- i, die met laden en kasten vol plannen or profielswijzigingen en andere tech nische voorzieningen zaten, welke van aar tot jaar werden uitgesteld wegens ebrek aan middelen. V erkeersdich th eid Volgens prof. Feuchtinger is in Neder land het aantal personenauto's per dui zend inwoners gestegen van twaalf tot veertig in de periode vari 1950 tot 1959. Met deze toeneming van meer dan drie honderd procent is men hier weliswaar nog niet aan het Europese gemiddelde 66 auto's per duizend mensen toe, - de verkeersdichtheid, of wel het aantal auto's in verhouding tot de lengte het wegennet, overtreft met een aantal van 21 per kilometer thans reeds i het Europese gemiddelde, dat 17 be draagt. Tot het jaar 1980 voorzag de Duitse verkeersexpert een stijging van het aantal personenauto's in Nederland neming van tweehonderdvijftig procent zou driehonderdvijftig procent meer wegruimte beschikbaar moeten komen. Een prognose over de motorisering was beslist geen prognose over het verkeer, aldus prof. Feuchtinger. Voor steekhou dende uitspraken over de toeneming van het verkeer moest men zich beperken tot ruimtelijk eng begrensde gebieden en onderzoekingen doen in de streek zelf. Geen land kon zich nog langer veroor loven plannen op de tast te maken. Ieder ontwerp moest in alle opzichten verant woord zijn en een harmonisch deel uit maken van een groter geheel: Ook in Europa had de verkeerstech niek thans de beschikking over een veel zijdig, wetenschappelijk apparaat, waar mee men tot constructieve en goed ge fundeerde verkeersplannen kon komen. De beginselen, waarvan men onder alle omstandigheden uit moest gaan, waren Financier mg De oud-president-directeur van de Her- stelbank, drs. J. F. Posthuma, sprak over de financiële en economische as pecten van de grote investeringen, wélke in de verkeerssector zullen moeten wor den gedaan. Spr. nam als uitgangspunt het rapport „Verkeer en Welvaart", dat dit voorjaar onder auspiciën van de Ne- 122) In de tweede helft van de vorige eeuw. toen het wetenschappe lijk onderzoek naar de oude Egypti sche beschaving krachtdadig en syste matisch werd aangepakt, moest de leiding van het Egyptische museum te Cairo herhaaldelijk ervaren, dat waardevolle oudheidkundige voor werpen, waarvan het bestaan zelfs aan haar deskundigen onbekend was, door de bevolking aan rijke toeristen werden verkocht. Koste wat kost moest de bron worden opgespoord vgn waaruit deze zwarte markt in oudheden werd voorzien. Een beroep op de Egyptische politie was in die dagen volstrekt nutteloos. Daarom werd een wetenschappelijk medewer ker op onderzoek uitgestuurd die zich voordoende als een rijke vreemde ling de markten en verzamelplaatsen afstroopte, waar de bevolking snuisterij en en curiositeiten aan de man trachtte te brengen. De ken nis van oudheden, momde vreemdeling beschikte, was van dien aard, dat de kooplieden al spoedig inzagen, de normale bazaar- namaak aan hem niet te kunnen slij ten en geleidelijk kreeg h(j daardoor contact met de hogere Pieten van de zwarte markt, die de kostbare stuk ken onder hun beheer hadden. Zo wist h(j langzaam op te klimmen in deze wereld van duistere praktijken en maakte ten slotte kennis met Abd- el-Rasoel, het stamhoofd van een wijdvertakte familie in het dorpje Koerma. Deze Abd-el-Rasoel bood de jonge onderzoeker een beeldje aan van bjjna 3000 jaren ouderdom en tekende daardoor zijn eigen arresta tiebevel. Het stamhoofd werd voor de kadi gesleept. Door deze slechte koop raakte het hele dorp Koerma in rep en roer en alle bewoners bezwoeren voor rech ters en politie-ambtenaren de on schuld van het familiehoofd, dat het oudste en aanzienlijkste geslacht van het hele dorp vertegenwoordigde. TOCH IS HET ZO! Abd-el-Rasoel werd dus vrijgelaten. Maar daarmee was de kous nog niet af. Want het recht in oosterse landen heeft de tijd. Welke middelen daarbij worden aangewend, zullen we in het midden laten, maar in ieder geval werd Abd-el-Rasoel kort na zijn vrij lating „vrijwillig" door een mede plichtige bloedverwant verraden en toen kwam aan het licht, dat het hele dorp Koerma één grote bende van hartstochtelijke grafplunderaars vorm de. waarvan de familie van Abd-el- Rasoel de leidende dynastie was. Sinds onheugelijke tijden bleek het bedrijf van deze familie van vader op zoon te zijn overgegaan cn de vond sten die door voorouders in de verre oudheid in de Egyptische koningsgra ven waren ontdekt (en gestolen) wer den door deze fa milie beheerd en verhandeld. Als er geld nodig was werd een cn ander uit de schatkamers te voorschijn ge haald en aan de man gebracht vla de kanalen van familieleden en an dere dorpsbewoners. Door deze voor zichtige verkooppolitiek kon ook de waarde der voorwerpen worden ge handhaafd. Deskundigen hebben de veronder stelling geopperd, dat deze familie het roversbedrijf ln één onafgebroken reeks van geslachten heeft uitge oefend sinds de dertiende eeuw v. Chr. Of hier een duizend jaar over drijving ln schuilt, zullen wc in het midden laten, maar in ieder geval is aan dit bedrijf in 1881 een einde ge komen. Nu we ons toch zo diep in de Egyp tische schatkamerdiefstallen hebben ingegraven, dienen we toch ook eens onder ogen te zien, wat er waar kan zijn van de „vloek van de farao", die naar men zegt bij het openen van het graf van Toet-anc-Amon in werking trad en waarover een weekblad hier te lande onlangs weer iets ter tafel Daarover een volgende keer. derlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel het licht zag en dat tot 1970 een kapitaalbehoefte van lila mil jard gulden voorziet. Op het punt van de financieringsmogelijkheden kon de heer Posthuma zich niet met de con clusie van dit rapport verenigen. De aanslag op de netto besparingen door andere sectoren van het maatschappelijk leven (de zeescheepvaart b.v. en de luchtvaart) zou eveneens sterk toenemen, waardoor een investering van ruim één miljard gulden per jaar alleen voor de expansie van het verkeer wel eens te groot zou kunnen zijn. Een jaarlijks beroep van de verkeers sector op de kapitaalmarkt in Nederland van driehonderd miljoen gulden zou vol gens spr. wel kunnen slagen. Dit zou, gezien het feit, dat hij de werkelijke behoefte aan kapitaal voor het verkeer op achthonderd miljoen per jaar wilde stellen, betekenen, dat er tien jaar lang vijfhonderd miljoen gulden van de zijde van de overheid zou moeten komen. Drs. Posthuma, die voorstander van een autonoom verkeersfonds met staats garanties bleek te zijn, wees er op, dat aan de motorrijtuigenbelasting een be- stem-mingsmarkt moest worden gegeven, ten einde de delging van de op te nemen leningen mogelijk te maken. Ook bracht hij naar voren, dat het overweging zou verdienen de grote beleggingen, waar over zowel de centrale overheid als en kele grote gemeentelijke overheden be schikken, gedeeltelijk te verkopen om zodoende kapitaal in handen te krijgen i het i onze voorraad. Deze ramp stimuleert ons om zosnel moge- Ijik voorzieningen te treden om U weer van in Nederland zo veef vefkwhtTen6 Ileed!- rreergevraagde Braun shavers-keukenma- chines - grammofoons - radio en t.v. - Hapé Easyphones-luidsprekers - Multisun - toilet spiegels. levering, correspondentie ol servic/mocht optreden. We hebben goede hoop, U reeds met en- Aan de duizenden handelaren, die onze produkten verkopen, aan de vele honderd duizenden gebruikers en vele toekomstige gebruikers bij voorbaat dank. Importeur N.V. Hapë,A'dam-C„ gevestigd sinds 1913. importeurs en winkeliers ken, ons alvast een kijkje hebben ge gund op het nieuwste van het nieuw ste in tassen, koffers, portefeuilles en al die olijke etuitjes voor duizend-en- doeleinden. die zo prettig zijn om cadeau te geven. Zo kunnen we ons alvast een beetje oriënteren als er straks verlanglijstjes voor de goede Sint moeten worden geschreven of alleen maar zinvolle tips gegeven. Bij de tassen gaat het niet te dure leer flink concurreren met het betere plastic, e kunnen er zelfs beneden de twee tien- es al 'n .hele verscheidenheid in vinder De tassen zijn niet zo diep, wel breder dat is fijn, want dan behoeft op de bodem te worden gegrabbeld. Opvallend nieuws is er niet: de beugel tas blijft, zodat we al ons hebben vouden, behalve de dingetjes in 1 ivondtastje, gezellig aan onze arm ki ien laten bungelen. Het avondtasje nog wel eens zo'n klein smal kniptasje personen, een opvouwbare stoffen bood schappentas met stevig leer afgezet, een Ieren geldkistje en een heel brede tas dc bekende geruite stof met tuig leer afgezet, ook als schoudertas te dra- i. En voor meneer: leren autohand- schocnen met gaten, waar de knokkels de hand door steken, zodat het stuur gemakkelijk kan worden vastgehouden. Laat nu de Sint maar komen! you are, Sir! Opnieuw de Anglo-Italian Look in heren- costumes. Maar nu zijn hiervoor zulke mooie en moderne stoffen verwerkt, dat U zich verbazen zult dat deze costumes reeds verkrijgbaar zijn va. 178.- AMSTEROAMIHEILIGEWEG 11-17»R0TTERDAM:LIJNBAAN 54*DEN HAAG."HOFWEG 11 QALVATORE QUASIMODO (58), eens bruggenbouwer, nu docent in de literatuurgeschiedenis te Mi laan, is vandaag de Nobelprijs voor letterkunde 1959 toegekend. De prijs werd Quasimodo toegekend voor zijn „lyrische gedichten, die met klas sieke geestdrift de tragische ervarin gen van het leven in onze tijd tot uit drukking brengen", zo schrijft de Zweedse Academie. De prijs is de hoogste die in de 51 jaar van de Nobelgeschiedenis werd toege kend: 220.700 Zweedse kronen. Tot nog toe ontvingen drie Italianen de Nobelprijs voor letterkunde: Giosue Carducci in 1906, Grazia Deledda in 1926 en Luigi Pirandello in 1934. Salvatore Quasimodo's werk is, hoewel het steeds handelt over gebeurtenissen en gevoelens van onze tijd, diep ver ankerd in de oude Griekse en Latijnse literatuur. Zo schreef hij verzen over Het Duitse concentratiekamp Ausch witz, over de executie van vijftien Italiaanse partizanen en over het lijk van Benito Mussolini. Eenzaamheid De eerste bundel gedichten van Quasi modo (Water en aarde) verscheen in 1930. In 1942 werd een grote verzamel bundel van zijn werken samengesteld. Het titelvers daarvan geeft de kern van zijn werk: de.uiteindelijke eenzaamheid van de mens in leven en dood. Na de oorlog met zijn verschrikkingen, die de Italiaanse dichter de buitennis- sige en duistere poëzie van de jaren ijn, De kleuren zijn vrij gedekt: veel beige en allerlei tinten bruin, meer zwart, ook eucalypt'usgroen en nog een klein beetje cognac. Verder wordt er, naar Italiaanse smaak, veel gewerkt met soepele tielweefsels: gobelin en velours, met grote bloemmotieven, maar echt bont van kleur is de wintermode niet. Bij de handschoenen zagen we beeldige batikmotieven, in fijne, vrij helle kleu ren bij het looien in zeer dun leer ge bracht. Koffers gaan er steeds chiquer uitzien; we zagen ze nu al van gebroken in elegant model. Er is een nieuw so vliegtuigkoffer, van heel licht alumi nium. met plastic folie in kleur gespo ten en stof- en waterdicht. Ook is er (voor autorijdende heren!) een hoog model doo9koffer in drie lagen, waarvan het middenstuk ook weggelaten kan worden. Op cadeautjesgcbied zagen wc als nieuwtjes een in leer gevat vergrootglas in dc vorm van een handspiegel met een briefopener er in. een heel lange leren schoenlepel, een picnictas voor twee STIJFSEL i Direct klaar in koud water Géén papje maken! Stijft soepel en strijkt prettiger! '30 deed verwerpen, sprak hij in be grijpelijke taal van de onmenselijke gebeurtenissen en dingen uit de oorlog. 4aar nimmer verloor hij het contact met de klassieken. Nimmer liet hij zijn op standige Siciliaanse bloed spreken. Hij hield zich aan de wetten van de klas sieke literatuur, rustig en beschouwend bleef hij, hoewel zijn aard hem dreef tot vulkanische ontladingen van woor den bij de oorlogsmisdaden en het lijdei de i Droefheid Woede werd bij Quasimodo droefheid; slechts eenmaal weigerde hij die droef heid uit te spreken. Dat gebeurde toen hij in Napels aankwam en de stad in puin vond. „Gedichten lezen in zo'n stad. Ik schaam me", zei Salvatore Quas Lodo. 'oëzie acht hij belangrijker dan politiek en wetenschap. „Een dichter", zei eens, „speelt geen passieve rol in maatschappij. Een dichter verandert de wereld. De sterke beelden, die hij op roept treffen het hart van de mens sterker dan wijsbegeerte of geschie- Gepensioneerden Korting op A.O.W. onrechtvaardig De bond van gepensioneerd spoor-, tram- en ander vervoerspersoneel heeft een motie aangenomen naar aanleiding van het wetsontwerp „beperking van de aanspraak op een overheidspensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de algemene ouderdomswet of een pensioen of uitkering krachtens de algemene weduwen- en wezenwet". De bond verzoekt het thans reeds be slaande onrecht van beperking op te heffen en de beperking op de uitbeta ling der ambtelijke pensioenen door kor ting op de A.O.W. alsnog direct te be ëindigen. In de motie spreekt men het vertrou wen uit in een zeer spoedige volledige herwaardering der pensioenen. Men verzoekt tevens, voortaan bij grotere welvaart de dan bestaande en in de toekomst te verlenen pensioenen in ge lijke mate op te trekken als de sala rissen en de lonen der werknemers in de vrije bedrijven en overheidsdiensten. De bond van gepensioneerd vervoers personeel is van mening, dat bij de eerstkomende en eventueel nog daarna te verwachten huurverhogingen de te verlenen compensatie in geen geval minder mag bedragen dan die der werknemers, maar dat jujst een hoge re compensatie aan de gepensioneerden dient te worden verleend, omdat de in komsten van de gepensioneerden belang rijk lager liggen dan die der werkne- Kamervragen over Nieuw-Gninea (Van onze parlementsredactie) Wanneer het Nederlands bestuur ove w-Guim financiële, of politieke redenen niet blijkt te kunnen voldoen aan de doeleinden die de regering zich heeft gesteld (o.a. opvoe ding tot zelfbeschikking van de plaat selijke bevolking), is de regering dan bereid te onderzoeken op welke wijze dit bestuur geheel of gedeeltelijk kan worden overgedragen aan of gedeeld met andere mogendheden of internationale organisaties? Deze vraag hebben leden van de vaste Tweede-Kamercommissie voor Nieuw-Guinea gesteld in het voor lopig verslag over de begroting van za- Andere vragen, die in de commissie over Nieuw-Guinea zijn gesteld, luidden: Kan de minister een nadere toelichting geven op de betekenis van de term „zelfbeschikking"? Wat verstaat de rege ring daaronder? Kan zelfbeschikking c;ok afscheiding van Nederland inhou den? Zal in de toekomst terzake van Nieuw-Guinea ook overleg worden ge pleegd met Indonesië of althans reke ning worden gehouden met de belangen en wensen van dit land? Kan de regering de onderwerpen, waarop samenwerking met Indonesië betrekking heeft, nader concretiseren en een inzicht geven in de bereikte en te verwachten resultaten van deze samenwerking? Regelmaat van de klok! N/euWe ontdekking helpt in de hete wereld lijders aan hard nekkige verstopping. dayindofyuit! Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tibl. 11.35 VERGADERINGEN IN GEHELE LAND (Van onze sociaal-economische redactie TNE DRIE bakkersbonden hebben besloten één lijn te trekken ii hun verzet tegen het advies van d Sociaal-economische raad aan de re gering, waarin de invoering vai ploegenarbeid wordt aanbevolen. Zij menen dat toepassing van dit advie de ondergang zal betekenen van lie middenstands-bakkersbedrijf dat ii Nederland meer dan 80 procent vai de broodproduktie verzorgt. De bak kers willen de arbeid in hun bedrijf maken tot dagarbeid en menen dit mettertijd te kunnen verwerkelijken met dezelfde economische uitkomsten als het grootbedrijf met nachtarbeid. Zij hebben er bezwaar tegen dat bij het grootbedrijf, dat tot ploegendienst wil overgaan, maar al te gemakkelijk gedacht wordt aan meer- efficient werkende be drijven. De eerste voorlichtingsvergadering van de drie bakkersbonden wordt volgende week woensdag 28 oktober, in het groot handelsgebouw te Rotterdam gehouden. Deze vergadering zal onder leiding staan van de voorzitter van de Algemene bak- kersbond, de heer C. Koppert. Als spreker zal hier optreden de heer P. Wintels, directeur van de rooms-katho- lieke bakkersbond. Onzeker is het nog of ook de voorzitters van de rooms-katho- lieke en de christelijke bond, de heren J. Hurkmans en P. Koning nog het woord zullen voeren. Wel zal namens de drie bonden een verklaring worden afgelegd. Behalve in Rotterdam zullen door het gehele land, zoveel mogelijk in elke pro vincie, voorlichtingsvergaderingen wor den gehouden. De bonden hebben in het huidige stadium, nu er nog slechts sprake is van een advies aan de regering en dus niet van een regeringsbeslissing, niet rright P. t B. 8o* 6 Copenhagen willen spreken over protestvergaderingen, maar over bijeenkomsten waaraan de be- drijfsgenoten voorlichting wordt gegeven. Andere plaatsen Ook worden vergaderingen gehoudeh in Goes en Zwolle (3 nov.), Roermond (5 nov.), Assen (9 nov.), Groningen (11 nov.), Utrecht (12 nov.), Arnhem (16 nov.), Alkmaar (17 nov.) en Tilburg (18 nov.) Op de vergaderingen in Alkmaar en As sen zal de secretaris van de Chr. bak kersbond, de heer D. Zuidhof, het woord voeren. De voorzitter van deze bond, de heer P. Koning, heeft de leiding in Gro ningen, Arnhem en Goes. Mocht het zo ver komen dat de regering bij het par lement een voorstel indient tot invoering van ploegenstelsel met nachtarbeid, dan zal in Den Haag of Amsterdam nog een grote protestvergadering worden gehou den om ook het parlement duidelijk te maken hoe de"Nederlandse bakkers over deze zaken denken. Bovendien wordt op het ogenblik een enquête ingesteld onder de bakkers en het bakkerspersoneel naar de meningen over de invoering van ploegenstelsel met nachtarbeid. De besturen van de bakkersbonden geloven namelijk niet dat het standpunt van de werknemersvak- centrale in dc S.E.R. ook werkelijk het standpunt is van de werknemers in het bakkerijbedrijf. De centrales kozen na melijk voor nachtarbeid. Strijdvaardig In het hele land heerst op het ogenblik onder de middenstand-bakkers een bijzon der strijdvaardige geest. Men is bereid in acties tegen het grootbedrijf alles op In Haarlem hebben zij de broodprijs al met vijf cent verlaagd, nadat een grootbedrijf begonnen was met de in voering van een zegelactie. Men is be reid zelf tot de aanval over te gaan en n:et te wachten tot het grootbedrijf hen de kansen reeds ontnomen heeft. De me ning bestaat dat het grotere midden- sta nd-sbed rijf een broodprijs ver! aging van vijf cent langer zal kunnen dragen dan het grootbedrijf. Behalve in Haarlem dreigen op het ogenblik ook moeilijkhe den in Amsterdam. Naar wij vernemen is hier een bepaald grootbedrijf dat ter verruiming van zijn afzet overal in de stad op goede punten kleine winkeltjes opkoopt. Als het nodig is zijn de mid denstandsbakkers bereid allen de brood prijs vijf cent te verlagen. Waar het om hum bestaam gaat, zijn zij van plan alles

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5