In Rijnsburg is bouw va huizen voorbi Het C.N.V. in Lisse bestaat woensdag 25 goedkope jaar C.K.V. gaat over weercommissie met redersvereiiiging praten Koninklijk zilver voor calculator IX Terpstra SLAGERIJ WIESMEIJER - BOSPLEIN 6 RIVIB HEEFT EIGEN IDEEËN OYER BOLLENAFZET NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 22 OKTOBER 1 Visserij golfjes DE ZAAK VAN de opvarenden van de trawler „Haarlem" IJm. 9, die weigerden om tijdens ongunstig weer nit te varen, hoewel de weercommissie had uitge maakt, dat het weer goed genoeg was om naar zee te gaan, blijft de visserijwereld bezig houden. De opvarenden zijn door het Hof in Amsterdam vrijgesproken, nadat zij eerst door de Haarlemse rechter tot een boefc van f 50 waren veroordeeld. Het Hof zei echter niet, dat de vissers gelijk hadden met niet te varen, maar dat de uitspraak van de weercommissie geen waarde had, omdat deze commissie niet com pleet was de voorzitter ontbrak ondermeer op de bewuste dag. Door deze uit spraak van de rechter is echter de positie van de weercommissie verzwakt. Daarom heeft de Centrale van Zeevarenden (NVV) besloten, over de toekomstige status van de weercommissie met de redersvereniging in IJmuiden te gaan praten. De weercommissie werd destijds als onderdeel van de c.a.o. voor de grote trawlvisserij ingesteld als een onpartijdig orgaan, dat een uitspraak zou doen, wan neer hiervoor aanleiding was. Bijvoor beeld in het geval, dat sohipper, beman ning en reder verschil van mening zou den krijgen over al of niet vaarbaar weer. De uitspraak van de weercommissie zou dan bindend zijn voor alle partijen. Het geval „Haarlem" IJm. 9 heeft lang zamerhand wel geleerd, dat het oordeel van de weercommissie ook feilbaar kan zijn, hetgeen menselijk is, maar toch tot het uiterste dient te worden beperkt om dat het gaat om de veiligheid van leven en goed. Daarom is een gesprek over de status van deze commissie noodzakelijk, omdat het bestaan van de weercommissie de be manningen van schepen een goed recht van beroep geeft. Dit recht heeft echter alléén betekenis, wanneer het Steunt op grote deskundigheid van de weercommis sie. In de vervanging van onverhoopt niet aanwezige leden dient door het aanwijzen van competente plaatsvervangers behoor lijk te worden voorzien. Dit was er De IJmuidense woensdagmarkt werd door drie trawlers voorzien van een totale aanvoer van 2035 kisten verse vis en 65 stijve kabeljauwen. Er waren 295 kisten schelvis, 165 wijting, 180 gul en kabel jauw, 35 koolvis, 990 haring, 50 kleine kistjes haring, 300 kisten makreel en 70 diversen. De trawler Antje Kw. 49 be- somde f 24.600, een behoorlijk resultaat. De Elie Cheniviere IJm. 32 kwam met f 22.200 uit de bus. De kleine Katwijkse kotter Kw. 58 besomde f 370. En vandaag? De aanvoervervvachting voor van was woensdagavond nog onzeker. Toen waren er nog geen thuisstomende tra- Iers gemeld. De handel rekende op enige aanvoer van de logger- en kottervloot. Het weer van de laatste dagen zal echter wel leiden tot vrij schrale aanvoer van deze schepen. Op visgronden Om de Noord stond een harde bries. De vangsten van de trawlers kwamen daardoor niet boven de 150 manden ma kreel. haring en koolvis uit. Verscheidene schepen moesten met veel minder vis ge noegen nemen. De Golfstroom Kw. 4 meldde een trek van 40 manden makreel, De brandstoffenhandel van A. VERHOOG Kerkstraat 16, Katwijk a.d. Rijn WORDT MET INGANG VAN VRIJDAG as. VERPLAATST NAAR MOLENWEG 3 Telef. 2980 blijft ongewijzigd. OPSLAGPLAATS RIJNSTRAAT 7 KATWIJK AAN DEN RIJN Waarom schrijven wij geen beeldtekens Voor de postzegelclub hield gister avond tehuisleider B. C. van der Vliet een causerie (aan de hand van een tal prachtige dia's) over „Het ontstaan van onze lettertekens". Doordat mens elkaar schrijven, zijn de postzegels in i bruik gekomen, zodat het nuttig is ov bovenstaand onderwerp te spreken, meer daar deze stelling op postzegels terug te vinden. Vroeger was er ge schrift in de huidige zin, maar werden tekeningen gebruikt. Zweedse zegels tonen rotstekeningen. Andere vormer met elkaar in contact te komen, zijn het gebruik van de kerfstok en het leggen van bepaalde knopen in stukken touw. De meeste van de huidige schriftsoorten zijn oorspronkelijk ontstaan in het nabije Oosten en zijn voortgekomen uit beeld schriften. Een der beeldschriften is het hiëroglyphenschrift; dat betekent: heilig graveerschrift. Zoals dit ware meeste schriftsoorten medeklinkerschrift soorten. Van lieverlede ontstond behoefte vereenvoudiging van het schrift, v door het algemeen bruikbaarder zou den. Het eigenlijke alfabet is het eerst ge bruikt door de Hyksos en bestond uit 24-tal hiëroglyphen. Er zijn in onze dagen nog wel beeld schriften, onder meer het Chinees en het Japans en bij sommige Indianenstammen. Het Latijnse alfabet, uit Griekse letter tekens ontstaan, heeft zich in Europa alom verspreid. De meeste schrifttekens, die men tegenwoordig gebruikt, zijn afge- leid van de oude Egyptische beeldtekens. Hij ging dan nog nader in op andere schriftvormen, zoals muziek, m Brailleschrift en landkaarten, noemde voorts nog het oude Germaanse ri schrift en ontstaan en gebruik var meinse cijfers. de Deining Kw. 8 gaf een dagvangst van slechts 60 manden door. De Haarlem IJm. 9 deed een trek van 70 manden ma kreel, de Jacoba Gezina IJm. 36 een trek 70 manden makreel en haring. De vangsten liepen dus nogal uiteen. Op het Zandt vingen de schepen ook weinig. Ook hier hield het onstuimige weer aan. Het is nu wel helemaal herfst op de visgronden. De trawlers en loggers gaven etmaalvangsten door van 60 tot 120 manden haring en vis. Langs de kust vingen de schepen 80 tot 100 kilo tongen en 10 tot 15 manden schol per etmaal. De vangsten onder de Engelse wal en an de Westkust zijn na aanvankelijk goede resultaten weer verminderd. Goede afloop Met de schipper van de „Arendje" Sch. 275, die in de nacht van zondag op maan dag tijdens de storm op de Noordzee door een klap water achter het roer werd weg geslagen en geraakt werd door het terug draaiende handvat van het roer, is het goed afgelopen. Aanvankelijk vreesde men aan boord, dat schipper Gerrit Pronk een hersen schudding had opgelopen. Het hospitaal kerkschip „De Hoop" gaf toen de raad aan de bemanning met de „Arendje" naar Scheveningen te stomen. Dit bleek niet nodig te zijn. Het schip heeft normaal doorgevist en kwam woensdagmorgen met een behoor lijke haringvangst aan de Soheveningse visafslag. JOH. LEIDEN H. BOE LEE LEIDERDORP OLIEHANDEL A. BRANDT LEIDEN Marasingal 64 - Tel. 23684 P. M. PERQUIN OEGSTGEEST Hos. Monw.s 7» Tel 21584-21351 KATWIJK AAN DEN RIJN Fotocursus begonnen Voor de marinemannen, die op het vliegkamp Valkenburg zijn gelegerd, is de heer D. Kruijt in het Protestant mi litair Tehuis een fotocursus begonnen. Er bestond veel belangstelling van de zijde der militairen. Voorlopig zal iedere dins dagavond een bijeenkomst worden gehou den, waarop onderwerpen, de fototech niek betreffend, door de heer Kruijt zul len worden behandeld. Burgers die be langstelling hebben voor de fotohobby, zijn op deze avonden eveneens welkom. Jubileum bij N.V. Slotboom De 21ste oktober 1919 stapte de 20-jarige D. Terpstra voor de eerste maal de machinefabriek Knape in Wassenaar binnen, orti daar zijn ar beid als monteur-lasser te beginnen. Gisteren, opnieuw de 21ste oktober, maar nu in 1959, vierde de heer Burgemeester Duiker van Kat wijk reikt de heer D. Terpstra de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uit. Foto D. Kruyt Terpstra zijn 40-jarig jubileum bij dezelfde firma, nu de N.V. plaat werkerij en vertinnerij D. W. Slot boom, gevestigd aan de Sandtlaan te Katwijk aan den Rijn. Nu niet meer als monteur-lasser, maar als calculator, nadat hij in de loop van 40 jaren een twintigtal jaren werk meester was geweest en enkele jaren bedrijfsleider. Op de receptie, die gistermiddag in restaurant Marina werd gehouden, was het bijzonder druk. Het voltallige per soneel en vele personen uit het bedrijfs- Terpstra te feliciteren. De directeur van de plaatwerkerij, de heer D. W- Slotboom, feliciteerde de jubilaris met het eerste 40-jarige jubi leum in de zaak. Het is een dubbele feestdag voor de heer Terpstra, nu ook zijn echtgenote, na een zeer langdurige en ernstige ziekte aanwezig kon zijn. De heer Slotboom bood dan een couvert met inhoud aan. Namens het personeed sprak de heer J. Keereweer gelukwensen uit en tevens de hoop, dat de samen werking nog vele jaren zal voort duren. Hij begroette nog mevrouw Slot boom, de moeder van de huidige direc- Voor het kantoorpersoneel wenste de Heden geopend te Katwijk aan Zee OPENINGSRECLAME GELDIG TOT EN MET o.s. ZATERDAG 500 GRAM HALSKARBONADE van 2.20 voor f 1.88 Voor de boterham: 100 GRAM HAM en 100 GRAM BOTERHAM- WORST van f 1.03 voor78 Ct. i 3.80 een blikje leverpastel voor 25 cent. Ziet heer G. Wassens de jubilaris geluk. Uw persoon, aldus deze spreker, heeft een stempel gezet op het bedrijf en de op bouw ervan is mede door uw stuwende kracht tot stand gekomen. Hierna kwam Katwijks burgemeester, de heer H. Duiker, aan het woord, die vergezeld was van de gemeentesecretaris, de heer D. C. O. Boekhoven. Hij felici teerde de heer Terpstra, ook namens de burgemeester van Wassenaar. De heer Terpstra woont daar namelijk. Burge meester Duiker deelde daarna mede, dat H.M. de Koningin de heer Terpstra had begiftigd met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Hij speldde de jubilaris het bewijs op de borst. De heer Slotboom gaf de draagmedaille. KATWIJK AAN ZEE Zwart-wit fotografie verdwijnt niet In Riche waren gisteravond de leden van de amateurfotografenvereniging bij een om te luisteren naar een causerie van de heer J. Hens uit Amsterdam over foto- De voorzitter, de heer W. Verloop, heet te allen welkom. Hierna werd het woord gegeven aan de héér Hens, die in zijn causerie twee ge dachten naar voren wilde brengen: de fotografie in het algemeen en de evolutie in de fotografie. Was het vroeger een bijzonderheid als iemand een fototoestel bezat, tegenwoor dig is het een bijzonderheid wanneer men er geen heeft. Iedereen fotografeert en men raakt over het zwart-wit fotografe ren een beetje uitgepraat. Een geruststel ling is evenwel, dat men in de kleuren fotografie een afreageren heeft gevonden Wij leven op het ogenblik in een normloos tijdperk, ook op het gebied van de foto grafie. De foto's behoeven niet meer aan een bepaalde norm te voldoen. Vroeger beschouwde men de fotografie niet als kunst. Dit is tegenwoordig niet meer zo. Fotografie wordt nu ook als kunst beschouwd, gezien de vele foto-ten toonstellingen. Met betrekking tot zijn tweede gedach te bracht spreker de evolutie in de foto-, grafie naar voren. Er zijn mensen, spe ciaal de Amerikanen, die beweren dat de zwart-wit fotografie door de kleuren fotografie zal worden verdreven. De zwart-wit fotografie zal de kleurenfoto grafie nooit kunnen evenaren, maar zwart-wit zal ook nooit verdwijnen. Hij bracht dit in verband met de schil derkunst. Immers de etsen en penteke ningen vinden tot heden nog steeds le vensvatbaarheid naast de schilderijen. De fotografen hebben er de schuld van gekregen dat de kunstschilder abstract schildert, omdat het natuurlijke door de foto het best kan worden weergegeven. De heer Hens sprak er zijn spijt over uit, dat ook de fotografie niet aan de mode ontkomt. Zo gebeurt het, dat het motief van een op een tentoonstelling be kroonde foto bij volgende tentoonstellin gen bij honderden wordt ingezonden. E.H.B.O.-diploma's Gisteravond zijn in de Unl-zaal diplo ma's en insignes uitgereikt aan leden van de K.R.B., de E.H.B.O. en het Rode Kruis. t waren er zestien; van twaalf leden rd het diploma verlengd. Als voorzit- van de Katwijkse Reddingsbrigade had de heer D. C. O. Boekhoven de lei ding. Hij prees de studiezin van de cur sisten, die onder leiding van dokter De Jager veel hebben geleerd. Wil men ech ter blijvend hulp bieden, dan is oefening geboden. De examencursussen zijn daar nuttig voor. Door samenwerking van de drie genoemde verenigingen is al veel tot stand gebracht. Het muziek-, toneel- en cabaretgezel schap De Muxta's uit Leiden trad daarna op onder leiding van Hans Kalthof. Dokter De Jager reikte de diploma's uit. Hij wees erop, dat het bezitten van een diploma ook verplichtingen mee brengt. Van de volgende personen werd het diploma verlengdG. de Willigen, J. Pronk, W. van der Plas, de dames I. van Rijn-Mastenbroek, J. A. Kuyt, M. Ouwen- hand, W. M. Postel-Slijkhuis, G. M. en J. L. Arnoldus, J. J. Hazeborg, J. H. van Gelder-Zweedijk en J. M. Slatius-De Wit, Diploma met insigne ontvingen: de dames H. C. Peters, J. M. Boerma, M. Anes, W, Ouwehand, L. M. van Rhijn, J. A. Dub- belaar, G. Koelewijn, R. Tavenier, N. Ouwehand en de heren G. Guyt, E. J. Wiecherink, B. van Kruistum, J. G. Goos- sen, D. H. Buining, B. van Laar ei van der Plas. Gemeenteraad vergaderde Samen met gouden landelijke jubileum WOENSDAG 28 OKTOBER wordt in Lisse een gouden gevierd- In Rehoboth zal men bfj elkaar komen voor de viering van het gouden jubileum van de landelijke, christelijke vakvereniging en tevens zal men gedenken, hoe de plaatselijke afdeling van het C.N.V. een kwart eeuw in Lisse strijd heeft gevoerd voor de behartiging van de belangen der werknemers, daarbij rekenend met de christelijke levensbeginselen, zoals die in de Bijbel zijn vastgelegd en waarop het gehele C.N.V.-werk rust. Het programma van de landelijke vie ring is bekend. Interessant is de ge schiedenis van de plaatselijke afdeling. Op 6 juni 1934 werd in dit bloemendorp een afdeling van de christelijke besturen bond opgericht. Het bestuur bestond uit de heren L. Eisenga, voorzitter. W. Wil- lemse, secretaris, Th. van der Stel, pen- KAT WIJK AAN ZEE Jaarvergadering Hercules De Katwijkse gymnastiekvereniging Hercules heeft in restaurant Casa Cara gisteravond haar jaarlijkse ledenverga dering gehouden. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. G. Scho- neveld, de aanwezigen welkom. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat niet alleen het ledental, thans 508. zich in stijgende lijn beweegt, maar ook de prestaties stijgen, vooral bij de meisjes, die bij de wedstrijden om de turnkring- medaille en de kringkampioenschappen successen wisten te behalen. Hierna werd het woord gegeven aan de penningmeester, de heer B. M. P. Kornet, s financieel verslag met een voor delig saldo eindigde. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. van der Plas herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van mevr. R. Ouwehandvan den Vijver, mej. J. Dubbeldam werd gekozen. Bij de rondvraag werden vragen ge steld waarom de vereniging niet aan het bloemencorso had meegedaan en niet steeds naar buiten treedt. Volgens mede deling van de voorzitter, is dit te wijten het feit, dat er te weinig hulp .van de leden is. Hij wekte hen op zich thans beschikbaar te stellen, zodat in het ko mende jaar steeds in het openbaar kan worden opgetreden. Een tiental leden gaf zich spontaan op VOORHOUT Christen-vrouwenbond Vrijdagavond kwart voor acht houdt de Christen-vrouwenbond een vergade ring in de Chr. school. Spreekster is mej T van Wigoheren, die een lezing zal houden over Israël, toegelicht met dia's. ningmeester, E. de Vries, tweede voorzit ter en G- Horsman, algemeen adjunct. Direct na de oprichting pakte men koe bij de horens. Men ging over e^ zwembad praten, dus de zwembadplan nen, met de nadruk op plannen, vieren ook een zilveren jubileum. Er werd lang en breed over gesproken, in de gemeente raad zijn vele discussies gevoerd en dal heeft blijkbaar een langzaam succes ge had, want in de begroting i960 komt de bouw van een zwembad aan de (defini tieve?) orde. Openbaar In het najaar van 1934 werd voor het eerst een openbare vergadering gehou den, waarin de heer Stapelkamp, de be kende CNV-er, sprak over „Wat verkre gen werd" en „De dag voor ons". Ds. A Ponstein sprak toen het slotwoord. Men bleef in de crisisjaren actief. Vooral het grote aantal werklozen vroeg om hulp. Er kwam een ont spanningslokaal met een biljard, maar dat moest weer gauw verdwij nen. De leider van deze lokaliteit verdiende 1 per week. Er was een strijd om „bij de gemeente" werk te vinden en tevens werd er gekib beld over de vraag of ook niet- georganiseerden het ontspannings lokaal mochten betreden. Men klaagde toen ook al over het ge ringe bezoek aan vergaderingen. Op 25 april 1939. dus kort voor de mobilisatie, werd de laatste vooroorlogse vergadering gehouden. Onder leiding van de heer D. Algera herleefde het werk na de bevrij ding en in januari 1946 kwam men weer bijeen. Er kwam nieuw leven en dat kreeg gestalte in de oprichting van een fonds; „Draagt elkanders lasten". Huishoudschool Heel belangrijk is de geschiedenis van de stichting van de protestants-christe lijke huishoudschool. Eerst had men con tact met de raadsfracties gezocht en op 9 februari 1953 kwam men voor het eerst bijeen. Bondsbestuurder Tjeerdma, secretaris van het CNV, hield een ding. Men besloot tot stichting van eigen huishoudschool over te gaan. De Bestaansrecht van brandweer werd aangetast heengestapt over de verhoogde eerste aanbetalings-drempel voor de op de Knikkerbaan te bouwen eensgezins- en étagewonimgen. Men was het er unaniem over eens, dat de 27 eensgezinswoningen, die daar in de vrije sector zullen worden gebouwd, althans voor Rijnsburg wel aan de dure kant komen. De prijs zal met inbegrip van alle kosten niet ver van de 21.000 komen te liggen, terwijl daarenboven nog een erfpacht zal moeten worden betaald van ruim 31. Deze bedragen beliepen volgens de oude voorwaarden resp. 20.000 en 65. De wijziging komt de toe komstige bewoners te staan op een „eeuwigdurende" strop van 0,50 per week. Vergeefs heeft de heer M. van Egmond getracht B. en W. te bewegen het onderhoud van de gemeenschappelijke turn voor eigen reke ning te voeren. vormde scholen 184,90 ontvangen wijziging van grond- en bouwvoorschot voor bouwplan XI der woningbouwvei eniging Spinoza, aangezien de thans dfr- finitief vastgestelde bouwkosten van dil bouwplan enkele duizenden guldens hogei blijken te liggen dan in 1956 werd ge- De aftredende leden der adviescommis sie, de heren C. van Egmond, J. J. Dijk, M. van Egmond, J. Heemskerk Czn en W. van Tilburg werden voor een jaar herbenoemd. Met een simpele hamerslag kreeg de commissie jubileum fonds koninklijke al gemene vereniging voor Bloembollencul tuur haar 25 subsidie voor de viering van het 100-jarig bestaan ging. Bij de definitieve vaststelling van de verordening reinigingsrechten, conform de thans reeds geldende regeling, vroeg de lieer H. de Mooy of in de toekomst een verlaging mo gelijk is. Burgemeester Koomans antwoordde in ontkennende zin. De regeling heeft haar nut bewezen: het vuil komt nu waar het hoort, nl. op de vuilnisbelt. De dorpsver fraaiing kwam ook in discussie bij het voorstel het comité dorpsver fraaiing éen subsidie van f 150 toe te kennen voor het tweede halfjaar 1959, waarbij een voortzetting der financiële hulp wordt overwogen. Op een desbetreffende vraag van heer C. van Egmond zei de voorzitter dat het comité van plan is de tuintjesaan- leg te stimuleren, een Jeugdnatüurwacht te vormen en films te vertonen. Reeds is een folder verspreid. Het werd zelfs scheepsrecht toen bij de vaststelling van de verordening op de houtopstanden het dorpsaanzien nog eens in het geding Rooien De verordening behelst dat de ingeze tenen toestemming zullen moeten vragen aan B. en W. om houtopstanden te rooien. Beroep op de raad is mogelijk. Dokter Van der Laan, die vroeg welke begren zingen zijn gesteld, vernam dat er geen grenzen zijn vastgelegd. B. en W. zullen uiteraard echter redelijke maatstaven be trachten. De heren C. van Egmond Mooy zagen hierin een zekere aantasting van het eigendomsrecht, doch men bi rustte er in dat het privé-belang soir voor het algemeen belang moet wijken. De aankoop van drie huisjes langs de Vliet z.z. ontmoette weliswaar geen tegen stand, maar de heer M. van Egmond' vroeg zich wel af wat men er mee moet beginnen. De voorzitter zag nog geen ex ploitatie-mogelijkheid. Het wachten is op het saneringsplan. Wethouder Kralt y bang dat de huisjes een mik'punt van baldadige jeugd zullen worden. Als excessen komen, zal krachtdadig worden ingegrepen. De koopsom bedraagt voor de drie huisjes 8200, een bedrag dat in tegen stelling stond tot de ruim 20.000 per huis voor de nieuwbouw langs de Knik kerbaan, welk punt daarna in behande ling kwam. De heer M. van Egmond vond het on rechtvaardig dat de toekomstige bewo ners ook aan het onderhoud van de aan Uit het dispuut kwam als belangrijkste punt naar voren, dat G.S. bij de toeken ning van de subjectieve uitkering uit het gemeentefonds als eis hebben gesteld, dat de goedkope bouwgrondpolitiek, die tot een half jaar terug in ons dorp werd ge volgd door B. en W. zal worden afge zworen. Dit beleid is er oorzaak van ge weest, dat in ons dorp van 1945 tot heden altijd betrekkelijk goedkoop is gebouwd. Daarvan profiteren nu de bewoners i de naoorlogse woningbouwhuizen en oorlogse particulier gebouwde huizen. Dit betekent dat en particuliere bouw en woningwetbouw in den vervolge merkelijk duurder zal worden. Wat de hier ter plaatse toch al hoog gestegen woningnood beslist niet ten gunste zal be- inlvoeden. Onder de ingekomen stukken bevon den zich enkele goedkeuringen van G.S. De aanschaf van een schrijfmachine met automatischevoorsteekinrichting, die toe passing van modernere administratieme thoden mogelijk maakt, ontlokte geen commentaar. De kosten ad 2350 zullen in vijf jaar worden afgeschreven. Hamerpunten Hamerpunten waren ook het verlenen van medewerking voor aanleg van ei tegelpad naar de rijwielbergplaats v; de Julianaschool 825), de definitie' vaststelling van de exploitatievergoeding voor 1958 der Gereformeerde en Hervorm de scholen waardoor de Geref. scholen 654,28 moeten terugbetalen en de Her- Advertentie Voor wasmachines naar KROMHOUT Rijnsburg - Telef. 3710 zilveren jubileum toenmalige Hervormde predikant ds. Jon- geboer, werd voorzitter. Het dagelijks bestuur, samengesteld uit inwoners van Hillegom, Lisse en Sassenheim, bestond naast ds. Jongeboer, uit de heren A. de Visser, secretaris en A. T. de Weerdt, penningmeester. De taak van het CNV in dezen was toen afgelopen, maar de ope ningsdag is wel een heel glorievolle ge weest. De plaatselijke afdeiing' is vertegen woordigd in de commissie van advies van het gewestelijk arbeidsbureau te Lisse, de plaatselijke revisie-instantie, de com missie voor de gemeentelijke werkvoor zieningsregeling en het algemeen zieken fonds Haarlemmermeer. Na de oorlog heeft men zitting in de prijzencommissie gehad. eizigers, gezegd: De Rivib, de vereniging o inkopers en administratief personeel in het bloembollenbedrijf, vindt dat er op de vergadering van de Bond van Bloem bollenhandelaren heel rare dingen zijn „We moeten geen reclame maken" en „We moeten minder gaan verkopen". Dit is volslagen onzinnig in een tijd, dat ieder probeert meer te verkopen. De exportcijfers van Nederland stijgen nog steeds, veel van onze produk- ten veroveren nieuwe markten of gaan met succes de concurrentie te lijf. Alleen het bellenvak spreekt over verlaging van de verkoop. Dit vloeit voort uit een aan tal denkfouten, beleidsfouten en psycho logische fouten, aldus de Rivib. Bij de kwekers is er dit jaar de denk fout geweest, dat iedere overgeschoten bol „surplus" is. Bovendien was er nog altijd zoveel procent onbeplant. Het woord „surplus" veroorzaakte slaperig heid, men vergat het op een gegeven ogenblik te vervangen door het veel juis tere woord „reserve". Als er voldoende reserve was geweest konden onverwachte schomelingen in de verkoop worden op gevangen. De export heeft een beleidsfout ge maakt. Ze heeft zich steeds in een „splen did isolation" teruggetrokken. Geen kwe ker wist iets van de export af. De export had geen goodwill en een zaak zonder goodwill moet vreselijk tobben om haar zin doorgezet te krijgen. De psychologische fout ten slotte is dat de Bond zich te weinig heeft voorbereid voor het optreden in de Publiekrechte lijke Bedrjjfslichamen. Daar kan prachtige effecten bereiken, maar daar voor heeft men toneelspelers nodig Men sen, die de zaak weten te verkopen. De werknemers-vertegenwoordigers zijn vol komen verkeerd benaderd en dat gebeurt nog. Dit alles heeft ertoe geleld, dat het bloembollenvak nu door de rekenmees ters van het Produktschap voor Sierteelt gewassen onder de neus krijgt geduwd, dat er bloembollen tekort zullen zijn in het volgende seizoen. Voordien sprak men echter al van een „drukken van de verkoop". Een zeer verstandig exporteur praatte dit zijn collega's op hetzelfde mo ment uit het hoofd. „Ieder die reist wil graag meer verkopen". Daar is niet aan te tornen. Men wil nu eenmaal laten zien, dat men actief is. Een reiziger kan dat alleen door zijn orderboek. Dat denkt hij meestal. Dit jaar zal hij dit echter moeten laten zien aan de prijzen; bij een verlies van drie cent op een verkoopprijs van 12 cent moet men zesmaal een minimumprijs-bol met 3 cent winst verkopen 1 Een reiziger gaat dus niet op pad, voordat tot en met is uitgeknobbeld wat hij moet gaan doen. Hoe dat precies moet is te leren op de cursus „de psychologie van c'e verkoop" De Rivib is met het bestuur van Theo rie en Praktijk, de vereniging van oud- leerlingen van de rijksmiddelbars tuin bouwschool te Lisse overeengekomen sa men te werken bij de organisatie van de cursus. Deze cursus is nog zeer jong en wordt alleen door „durvers" aanvaard als een noodzaak. De leraren zijn duur, zodat er 15 cursisten nodig zijn om een cursus financieel te doen slagen. Meer dan dat aantal mag men ook weer niet bij elkaar hebben omdat er geen klassikaal verband mag ontstaan. Vijf tien mensen kunnen nog gemoedelijk met elkaar praten, heeft de ervaring geleerd. Er hebben zich nu reeds 26 leerlingen aangemeld, onder wie ook leden van de Rivib. te leggen groenstrook moeten meebel Over het dorp verspreid, liggen plar nen, waarvan de gemeente aanleg derhoud voor haar rekening neemt bewoners van de huizen langs do Si straat en Piet Heinstraat zullen voori van het nieuwe plantsoen genieten Knikkerbaan-bewoners moeten voor zelfde genot 15 per jaar betalen, betreft hier, aldus de heer Van Ego duidelijk een kwestie van dorpsveii ing. Burgemeester Koomans stelde genover, dat men wordt gedwongen voorwaarden te stellen. Daarnaast worden gezegd, dat de huiseigenaren groenstrook wensen. „De Knikkert bouw is ons uit handen gelopen. Dj is ons tegen en de kosten vallen te; De voorzitter was blij, dat de combinatie Van EgmondIterson- Haan desondanks een aantal eengc woningen in de vrije sector wil bon Voortvaart De wethouders Zandbergen Kralt voegaen daaraan toe, dat niet meer toestaat, dat grond bot rijp wordt gemaakt zonder daarvan de volledige kosten op bouwprijs gaan drukken. Dit is incidentele maatregel, doch dat in de toekomst worden docc voerd. De voordelige huizenbouw blijvend afgelopen. De heer Koomans las de b: voor waarin aan de aannemers* binatie de voorwaarden w medegedeeld, waaronder de pacht kan worden verkregen, heer H. de Mooy sprak over de b als „alleen vonnissen, doch geen kele vrijspraak". Hij had de graag wat milder gehoord. De vi zitter repliceerde dat de brief sb zakelijk was gehouden. „De con natie weet heus wel welke h rechten zijn". De heer M. van Egmond kreeg dt zekering dat aan de clausule dat de gezinswoningen uitsluitend nen mogen worden verkocht niet zal den vastgehouden als blijkt dat alle zen niet kunnen worden verkocht Rijnsburgersl De eengezinswoningen zullen onget gelijk zijn aan die in de Piet Heinsta De flatwoningen worden gebouwd ii trant van de nieuwste flats penstraat. -Aangezien de raad slechts de keuze tussen niet bouwen of bouwen vdj het B. en W.-VQorstel werd node tot laatste besloten. Uitbreid11 Het gemeentepersoneel wordt pil breid met een administratieve krit :n tuinman en een leerling-tekenaar. De plaatselijke vrijwillige brand» mag een tweetal persluchttoestellen schaffen, zodat men ook in een zuui omgeving (rook) zal kunnen ds dringen. Tezamen met een droogpot: apparaat bedragen de kosten Dokter Van der Laan vroeg zich ai deze manier van brandbestrijding de goedkoopste is. Hij zag meer in combinatie met enkele dorpen uit de geving. Dit denkbeeld kreeg echter geen stemming van de overige raadslei waarbü burgemeester Koomans. v der Kralt, de heer H. de Mooy heer M. van Egmond om strijd de bn weerplocg prezen vanwege de grote der Laan dsi| procfalt raatheid. Dokti de voorzitter uit dit door te bewijzen, Daarna bood de burgemeester forrai de gemeentebegroting 196! behandeling daarvan zal een volledi raadszitting worden gewijd. De sluita begroting ontlokte de burgemeester opmerking dat men daardoor blijft vrijwaard voor de voogdij van het Kj Alleen in 1958 is de gemeente noodlijde geweest. Werkende jeugd In „Concordia" werd gisteravond oprichtingsvergadering gehouden van jongerengroep „Werkende Jeugd", voorzitter van de Chr. Besturenbond, i heer W. Brouwer, heette de jeugd boti de 16 jaar hartelijk welkom. De horf leider van „Werkende Jeugd" derland, de heer J. C. Gordeau, zette een korte toespraak het doel der W- clubs uiteen. Het hoofdmotief is het brengen van het besef dat men ook werktijd het christen-zijn ten vollè ra beleven en dat de christen-jongeren sociaal-verantwoorde mensen in het gelijkse werk een speciale taak hebbe te vervullen: het uitdragen dachte dat Christus alle terreinen des beheerst. Voorts gaf de heer G» deau een aantal praktische wenken het organiseren van de bijeenkomsten, Het bestuur is als volgt samengesteli mej. J. Kampman, G. Pauw (voorziftwj Egmond, G. Ravensbergen, sn A. Kagenaar. Het bestuur nog worden aangevuld met een dai De rest van de avond besteedde men i verloting en een aantal spelletjes. KATWIJK Om dc dainbekcr ipannende strijd, waarvan de voorlopif ïitslag luidt: 1713 in het voordeel K.D.C., met nog twee afgebroken p>-1 tijen. Waarvan door bekerhouder K.Wl wel de volle winst in de wacht zal den gesleept,f De persoonlijke uitslagen: H. Voorza»' (K.D.C.)A. Herbert (K.W.H.) 2-0, ZwaanChr. Heemskerk 2—0; F. Spif^ burg—B. van Rhijn afgebr.; J. Scbo» ■eldJ. de Best 20; H. Klinkenberg-' an Beelen 2—0; J. Heemskerk—J. v. i Plas 02; C. v. KlaverenT. v. d. Pk' 0—2; J. NielsJ. Passchier afgebr.; Vooys—A. v. Beelen 0—2; J. v. Duyve* W. Heemskerk 0—2; J. Houwtf" Duyvenbode 0—2; J. Vendel-C Varkevisser 11; Ab. v. BeelenS. Bar- hoorn 20; Am. v. Beelen—A. Kuyt l-1- SlootenC. J. v. DuyvenboC" 20; A. VerhoogC. Pronk 11; C. Winter—T. Heemskerk 2—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4