jaar „Ziekentroost" voor chronische zieken Lijden is volstrekt niet zinloos Jim I Een woord voor vandaag A.N.A.B. komt toezegging in loonoverleg niet na SANA- TOGEN Eén conferentie genoeg voor vorming ouderling? Kanttekening Opgaande in verjagen verleerd te dragen Het blad voor chronische zie ken Ziekentroostis zijn 25ste jaargang ingegaan. In het jubi leumnummer dat enige dagen geleden is verschenen schrijft dr. F. A. Nolle van Oegstgeest over het probleem „lijden". Hij schrijft onder meer: nood. zoals die zich manifesteert in armoede, ziekte en lijden. Doch het grote succes, waarvoor wij dankbaar mogen zijn, dreigt ons te verleiden tot de gedachte, dat elk lijden nu ook zinloos is. Volledig opgaande in het verja gen hebben wij verleerd te dra gen. Als mensen terecht strijdend tegen het lijden, hebben wij de kunst vergeten en de genade ver loren om het lijden in eigen le ven te aanvaarden, en ons er door te laten opvoeden en zegenen. Deze verschuiving van het ac cent naar het eerste, met bijna volkomen verwaarlozing van het tweede, kan men allerwege waar nemen, zowel buiten als binnen de kerk. Enkele voorbeelden mo gen dit illustreren: Er is een tijd geweest, dat de positie van de goede arts gelijk was aan die van een vriend en wijze broeder, die dón ook draagt en steunt, wanneer middelen niet meer baten. maar al zegel- of sigarettenautomaat. Wanneer het geldstuk erin ver dwenen is en de verlangde zegel of het begeerde doosje verschijnt niet, dan maakt de verongelijkt voelende klant zich op om met de op het apparaat bonkende vuist dit tot teruggave van het geldstuk of leverantie van het verlangde te dwingen. Zo staat tegenwoordig menigeen, wiens klachten helaas nog niet voor de geneeskunst toe gankelijk zijn, als het ware voor de arts als gezondheidsautomaat. Ik heb toch mijn premie betaald! Waar blijft nu de leverantie? Waar blijft het doosje met ge zondheid en altijddurende jeugd? De prijzenswaardige strijd voor een goede gezondheiszorg, waar van de heilzame vruchten door duizenden worden geplukt, heeft geleid tot de gedachte, dat voor taan in het menselijke organisme tegen betaling ook elk onderdeel als bij een auto is te vervangen en te vernieuwen. En men is ver baasd en verontwaardigd, dat ook nu de ouderdom nog met gebre ken durft te komen. goede medische verzorging doet ons langzamerhand weigeren ook nog maar iets te aanvaarden of te' dragen! Trouwens over de onzekerheid van onze massale sociale zeker heid zou ook nog wel iets te zeg gen zijn. Want, zolang als enkelen zich verzekeren, is de verzekering als een kleine reddingsboot waar in enkelen zich redden, als de oce aanreus dreigt te zinken. Wanneer allen verzekerd zijn, is daarmee de reddingsboot zelf tot een zee kasteel uitgegroeid, bij welks on dergang aÜen mee worden gezo gen. Zo hangt, dank zij onze mas sale verzekering, tegen alles wat ons bedreigen kan, ons aller lot aan één zijden draad, die bij om slag van de conjuctuur kan bre in de Bijbel staat het woord: „Wanneer men zal zeggen: Vrede, vrede en geen gevaar, zal een haastig verderf u overkomen". Met een variant daarop zou men kunnen roepen: „Wanneer ieder zal zeggen: „Veilig, veilig en geen enkel risico, staat bij gebrek aan persoonlijke verantwoordelijk heid en persoonlijke offerbéreid- heid de catastrofe voor de deur". DEZE moderne gedachte van de onaanvaardbaarheid en de zin loosheid van het lijden en van de overbodigheid van het offer, brak zich ook baan in de kerk, die im mers steeds mee beroerd wordt door wat er in de wereld, waar zij is geplant, omgaat. Ik denk aan de kritiek op ons oude huwelijksformulier, dat zo als u wellicht van uw eigen trouw dag bekend is, aldus aanvangt: „Overmits aan de gehuwden ve lerhande tegenspoed en kruis van wege de zonde toekomt, opdat gij bruid en bruidegom ook in uw harten verzekerd moogt zijn van de gewisse hulp Gods in uw kruis, zo hoort uit het Woord Gods, dat Hij de getrouwden wil zegenen en hen bijstaan". over tegenspoed en kruis, twee mensen met Gods hulp men te dragen, dat vonden velen toch wel wat erg uit de tijd. Inderdaad, dit formulier werd gemaakt in een andere tijd, waar in het accent minder lag op de bestrijding van het lijden, maar zwaar viel op het samen dragen, samen strijden, samen dulden. Maar wanneer men toen in een tijd met zoveel zorgen, zich bij het huwelijk bereid verklaarde, samen al dit leed te delen naast zo weinig vreugden, hoeveel meer mag dan van ons worden ver wacht, dat wij in een tijd met minder ziekte, minder kindersterf te. betere levensvoorwaarden en minder risico's, bereid bevonden worden om ons zoveel lichtere kruis te aanvaarden. ER is natuurlijk geen enkel be zwaar tegen, dat men het ouderwetse „overmits" verandert in „aangezien". En zo men per sé wil, vervange men „vanwege de zonde" door „vanwege onze ge brokenheid". Maar ik zou die die pe ouderwetse gedachte, dat twee mensen de handen ineenleggen om gezamenlijk juist ook het lij den te dragen met en voor elkaar, absoluut niet willen missen. Van een waar huwelijk moet gezegd kunnen worden, wat ge schreven staat van Abraham en Izak, toen zij de Moria beklom men: „Zo gingen die beiden sa men". Hoe? Beiden bereid tot het offer! Maandblad schiep een LUm en plak olies me VELPO van Ceta-Bever lang bestaat er een band tus sen de chronische zieken van ons land in de vorm van een blad. Iedere maand komt het trouw in de huizen van mensen die al ja renlang niet meer van him bed zijn afgeweest. Reeds dagen van te voren kijken zij er naar uit, en als het komt wordt „Zieken troost" van voren tot achteren uitgelezen. „Ziekentroost" is een blad voor zieken, maar een groot aantal artikelen wordt geschre ven door zieken, zodat het pre cies de juiste toon weet te tref fen. Het oktobernummer is een jubileum nummer geworden van 20 grote pagi na's in tweekleuren druk. Verschillen de zieken die het blad al jaren ontvan gen, hebben een jubileumgroet gezonden. En hun persoonlijke wensen spreken steeds weer van de „familieband", die door het blad is ontstaan. Zo als zoveel activiteiten op het chris telijk erf is ook „Ziekentroost" ontstaan uit een persoonlijk initiatief. De Hage naar J. J. Stoltenhof Jr., die zelf een oog miste voelde een innerlijke drang om iets te zijn voor de mensen die nooit anders zagen dan de muren van hun kamer. Hij begon chronische zieken te bezoeken, stuurde pakjes naar mensen die vergeten waren en omdat hij niet iedereen kon bezoeken familieband wees op het blad „Ziekentroost", werd hij al spoedig een van de verspreiders. Nog nimmer had hij persoonlijk con tact met de heer Stoltenhof gehad, al had hij wel met hem gecorrespondeerd, toen deze hem vroeg om het januari nummer van 1950 klaar te maken, om dat hij ziek was. Vanaf dat nummer heeft hij steeds de redactie van het blad in handen gehad, want na twee n den droeg de heer Stoltenhof het Er zijn veel mensen die leven in de veronderstelling dat vjonderen van God de mensen tot bekering zouden brengen. De bijbel laat echter zien dat wonderen eerder verbazing dan verlossing bewerkstelligen. Als Christus een boze geest in de synagoge heeft uitgeworpen, lezen we in Lucas dat de mensen met elkaar spraken". God heeft zijn macht geopenbaard en de mensen weten niet anders te doen dan elkaar met vraagtekens lastig te vallen. Zij spre ken met elkaar, maar spreken niet met God. De twintig eeuwen die sedertdien verlopen zijn hebben wel het gezicht van de aarde, maar niet het hart van de mensen veranderd. Nog altijd is de mens geneigd om zich gemakke lijker te verbazen over wat God doet, dant te buigen voor Gods kracht. In wezen houdt de mens geen rekening met God. In zijn ge dachten heeft hij God een plaatsje in de hemel gegeven en een plaats in de geschiedenis, de mens wil God zelfs nog wel een functie in de toekomst voorschrijven, maar dat Hij ook in het heden kan ingrijpen en Zijn macht openbaren, gelooft hij niet. God is geen God van verleden of toekomst, maar van het heden. Christus zegt: „Eer Abraham was, ben Ik." En daarom is Hij de God die u vandaag kan helpen. Chr. Landarbeidersbond laakt houding Spreken met twee monden Van Nelle bestellen. taris van de Algemene, Nederlandse, Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, ernstig kwalijk, dat deze op vergaderingen van zijn or ganisatie mededelingen over de loon onderhandelingen in de zuivelindus trie heeft gedaan, die niet in over eenstemming zijn met de werkelijk heid en waarbij bovendien onware voorlichting wordt gegeven over het standpunt van de Ned. Chr. Landar beidersbond. De N.C.L.B. wordt in de schoenen geschoven, dat deze bond bereid zou zijn een c.a.o. te tekenen, ongeacht en ongezien de inhoud van die c.a.o. De werkelijkheid is, dat alle partijen, dus ook de A.N.A.B., in het overleg overeengekomen zijn een zodanige loons verhoging in de zuivelindustrie te be werkstelligen als op grond van de ont wikkeling van de produktiviteit en in verband met de door de regering gege- van Algemene Aanwijzing aan het Col lege van rijksbemiddelaars mogelijk zal blijken te zijn. De omvang van een loonsverhoging is dus pas te bepalen, nadat de produktiviteitscijfers bekend zijn. Hieraan wordt op het ogenblik nog gewerkt. Kort daarna heeft de heer Van der Ploeg zich echter van zijn eigen stand punt gedistancieerd, door mede te de len, dat zijn organisatie geen partij bij de c.a.o. zal zijn, indien, wat noch de werkgevers- noch de arbeidersorganisa ties hopen, de produktiviteitsontwikkeling onverhoopt geen loonsverhoging v?" pet. zou toelaten. Het vasthouden door de N.C.L.B. het overeengekomene, dus een loonsver hoging in overeenstemming met de pro- duktiviteitsstijging. wordt door de heer Van der Ploeg uitgelegd als het teke nen van een c.a.o. ongeacht en ongezien de inhoud. Ongeoorloofd Naar wij van de zijde van de N.C.L.B. vernemen acht deze bond het ongemoti veerd, ongeoorloofd en in strijd met de in principe bereikte overeenstemming, om in dit stadium van het overleg met een tussentijdse opzegging van de c te dreigen, zoals de heer Van der Ploeg gedaan heeft. De heer Van der Ploeg wekt sterk de Indruk, dat hij tegen beter weten in bij de leden van zijn organisatie wil komen met de mededeling, dat de A.N.A.B. met minder dan 6 pet. geen genoegen zal ne- n om dan later, wanneer de 6 pet. eventueel niet in blijkt te zitten, de verantwoordelijkheid voor een geringer resultaat van zich af te kunnen schui- cn op de schouders te leggen van de werkgevers en de N.C.L.B. Het hoofdbestuur van de N.C.L.B. ziet in de praktijken van de heer Van der Ploeg een inbreuk op de goede trouw en een zich onttrekken aan verantwoor delijkheid. Dergelijke praktijken verra- een tekort aan werkelijkheidszin en miskenning van de rechten van de arbeiders, welke men in het overleg ver tegenwoordigt. De heer Van der Ploeg maakt op deze wijze elke samenwerking met de werkgevers- en werknemersor ganisaties en zeker met de N.C.L.B. on mogelijk. Met deze praktijken is het be lang van de arbeiders noch het alge meen belang gediend, aldus het hoofd bestuur van de N.C.L.B. Van Nelle bestellen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (Parkkerk- gem., vac. M. Groenenberg)A. H. Wee- nink, pred. voor buitengew. werkz. te Groningen. Aangenomen de benoeming tot pred.- voorg. van de Ver. voor Vrijz. Herv. te Vlissingen-Goes: J. van Beek te Uitgeest. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nieuwer-Amstel-Noord (vac. H. B. Weyland): A. Broek te Gro- ningen-Noord. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Eemdijk: G. Blom te Meer kerk en D. van Wilsum te Dedemsvaart. Beroepen te Zaamslag: J. C. van Ra- venswaaij te Scheveningen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Werkendam: W. C. La- main te Grand Rapids, Mich. U.S.A. (Van een onzer redacteuren) geheei aan hem Omdat de heer Bakker dit werk liever niet tot een een-manswerk wilde maken werd er al spoedig een nieuwe besloot hij om zijn bezoeken met de pen voort te zetten. In het eerste nummer schreef de heer Stoltenhof: „Het blad wil speciaal de zieken vertellen van Zijn wonderen. Zijn bemoeienis met hen. Het wil de kranken doen zien, dat God immer met ontfer ming bewogen is jegens zijn zieke kin deren, het wil de zieken wijzen op Zijn liefde jegens zondaren". Als de huidige voorzitter van stichtingsbestuur ds. F. E. Emous een herdenkingsartikel schrijft, merkt hij op: „Wij kennen ten dele, wij profeteren ten deleOns werk is als de Unvollende- tegeen machtig slotaccoord, maar het is stil en bescheiden voorleggen aan God". Die laatste woorden hebben het blad steeds gekenmerkt: stil en be scheiden. Zo is het steeds geweest en de heer Adr. Bakker, de huidige redacteur, die stad en land afreist om chronische zieken te bezoeken hoopt dat het altijd zo zal blijven. Jarenlang heeft de heer Stoltenhof het werk alleen gedaan. Voor de oorlog be stond er wel een stichtingsbestuur, maar toen het blad na de oorlog opnieuw ging verschijnen, bleef de oude redacteur het werk alleen doen, tot hij niet meer OPVOLGER In 1950 verbood de dokter hem alle werk. Stoltenhof had echter contact gekregen met iemand in Rotterdam die zich ongemerkt meer en meer was gaan bekommeren om het lot van de chronische zieken. De heer Bakker had jarenlang meegewerkt in het evangelisatiewerk van Jeruël te Rot terdam. Met het zangkoor was hij eens een inrichting aan de Heemraads singel gaan zingen. De volgende dag belde de verpleegster hem op of hij niet eens langs wilde komen, want een oudere zieke wilde zo graag met hem spreken. Toen hij kwam was de dame echter al overleden. Maar toch kwam hij niet te laat. De- vrouw legde het eerste contact, maar al kon hij haar dan niet meer helpen, er waren wel anderen die naar een gees telijk gesprek verlangden. Zo begon sten te houden in inrichtingen waar chro nische zieken werden verpleegd. Ook hem ontbrak echter de tijd dereen steeds weer wekelijks een bezoek te brengen en zo begon hij een gesten cilde rondschrijfbrief te sturen aan al zijn contacten. Toen echter iemand hem' stichting opgericht waarin predikanten uit verschillende kerken zitting heb ben. Onder zijn leiding is het uitge groeid zodat het nu een oplage heeft van ongeveer 5500. Het kerstnummer gaat naar bijna 9000 zieken. De heer Bakker is zelf veel op reis. Hij bezoekt per jaar ongeveer 400 zie ken. Maar tegen ons getuigde hij dat hij vaak zieken bezoekt om him troost te brengen, maar door hun geloofs overtuiging en de manier waarop zij hun lijden dragen degene is die ge sterkt naar huis gaat. DRIE VOOR ÉÉN Vele chronische zieken ontvangen het blad gratis, omdat wie een abonne ment voor 2,60 per half jaar neemt, daarmede tevens twee chronische zieken van een gratis abonnement voorziet. Er zijn verschillende kerkeraden die zich hebben geabonneerd voor zieken in hun gemeenten. Veel zieken zijn in het bezit busje. Het is eigenlijk de bedoeling dat zij door een dubbeltje per week in het busje te doen, hun abonnementsgeld bij- eensparen. Maar ook bezoekers dragen vaak hun steentje bij, en als het busje halfjaarlijks geleegd wordt bevat het vaak het tienvoudige van de abonne mentsprijs, zodat weer andere chroni sche zieken het blad kunnen ontvangen. Advertentie Chr. Geref. ouderlingen bijeen in Amersfoort (Van een onzer verslaggevers) De meeste ouderlingen en diakenen in de christelijke gereformeerde ker ken kennen het gezellige kerkgebouw van hun gemeente te Amersfoort wel. Hier pleegt men jaarlijks de confe renties voor deze ambtsdragers te houden. Er heerst altijd een aparte sfeer. Men krijgt de indruk, dat nie mand alleen maar uit gewoonte de conferenties bijwoont, doch dat alle aanwezigen met grote belangstelling naar Amersfoort zijn getogen. De con ferenties zijn altijd zeer sterk op de praktijk afgestemd. Zo was het ook ditmaal met de ouder lingenconferentie, als gewoonlijk geleid door de heer K. Gelcynsc te Wildervank. In zijn openingswoord maakte de heer Geleynse gewag van enkele belangrijke feiten in het leven der chr. geref. kerken. Allereerst de toelating van zes kan didaten tot het predikambt, een zeer bij zondere gebeurtenis in de chr. geref. ker ken met haar vele vakante gemeenten. Ten tweede de herdenking van de af scheiding van 1834. „Tot vandaag toe Van Nelle bestellen. 30 de hoek, Elin was haar gevolgd mantels hingen, achter een gordijn. Mag ik mee, moeder? fluisterde zij. De moeder knikte haar toe. In haar ogen lag verlangen, dat zij niet in staat gCDe jongens haalden een paar erg vette papieren zakken te voorschijn, dit zij in de keuken neerzetten. We hebben gebakken, verklaarde Krister. Het is heus lekker. Geef mij de koekjesschaal maar eens aan, Ragnhild, dan zullen jullie eens wat zien. Ragnhild vloog naar de kast. Marit stond bij de koffiemolen, en de jongens haalden voorzichtig hun meesterwerk te voorschijn, toen moeder en Elin door de keukendeur verdwenen waren. Het was begin maart en guur. akelig weer. Het begon al te schemeren. Ze haastten zich door de straten, Elin gaf haar moeder een arm. Lüsanet dacht aan die dag, toen zij als jonge vrouw voor de eerste maal op Charlottendaal kwam, om haar huwelijksleven te beginnen in het.gele huis bij het hek. Dat was bijna vijftien jaar geleden. De oude Antonsson, die er toen al haast zo oud uitzag als nu had een krans boven de deur gebonden, bij wij ze van erepoort. Hij wist immers wel hoe het in goede huizen bij plechtige gelegenheden toeging. Wij gaan het vóórhek in, zei Elisabet. Dat is dichter bij. Elin begreep, dat zij dat niet deed om dat het dichter bij was: moeder was er nooit op uit een paar passen te besparen. Maar door het voorhek kwam, kon men de ning niet zien. Er brandde licht in het grote huis. Vlak naast de ingang op de gelijkvloerse verdieping woonde de oude mevrouw Mannerberg en naast haar juffrouw Kempendaal. In de hoekkamer op de eerste verdie- Ding kon men juffrouw Gabnëls' jongenshoofd zien, gebogen over een boek. Op de bovenste verdieping brandde licht in juffrouw Kaja'a kamer en in die van de oude juffrouw Dubois. Zou jij juffrouw Kempendaal niet even goeden- JEANNA OTERDAHL Buiten waait de zomerwind i de tuinmanswo dag gaan zeggen? vroeg moeder. Dan kom ik je Sl"kOhniT^oeder. vroee Elin. Ik wil veel liever zien hoe het met Antonsson is. Met Antonsson was het treurig gesteld. Als zij zich niet vergiste, dacht Elisabet. had hij al lichte beroerte gehad. Hij had zijn kamer altijd netjes gehouden. Nu was het er slordig. Zyn bezit tingen lagen overal verspreid, het was duidelijK, aat hij niet meer in staat was zichzelf te verzorgen. Het was hoog tijd dat hij geholpen werd. Elisabet stak de kleine petroleumlamp aan, ruim de wat op en zorgde voor wat warm eten. Elin hielp haar zo goed als zij kon. Ik moet hier wel weg, zei de oude man, dat is zo. Maar dat is hard hoor, hard. Ik heb ook moeten verhuizen, Antonsson. Ik weet hoe het is. Antonsson knikte. Ik weet het, frun, en ik moest ook niet kla gen. „De baron en de barones" moesten ook hier vandaan, zo gaat het - 4 graag, je houdt r de vele oudjes uit het aren om hier tot hun zij herinnerde hem hier niet „o„. Voor Antonsson bestonden zij eigenlijk niet. „De baron en de barones" en zij, die met de tuin te maken hadden, waren de enigen met wie hij re kening hield. Antonsson, je zult ginds niet eenzaam zijn. De kinderen en ik zullen je komen bezoeken. De jon gens zullen ook komen, zoveel als zij kunnen. De jongens, ja. Denkt u, en hij zocht Elisa- bets hand, denkt u, dat de jongens in staat zou den zijn om voor het graf te zorgen? Kijk Krister is altijd een vrolijke vogel geweest, al steekt er geen kwaad in hem, maar Karl kan men meer van op aan. Denkt u, dat zij voor het graf willen zor gen. zoals de baas mij beloofd had te zullen doen, al kon hij het niet ten uitvoer brengen? Als ze dat beloofd hebben, dan kun je ervan op aan Antonsson. En als zij de stad moeten ver laten, dan zullen zij er wel voor zorgen dat het graf toch in orde Wordt gehouden. Wees niet onge rust, Antonsson. De kinderen en ik zullen het ook niet vergeten. me heb gemaakt over dat graf! Vijfduizend heeft het gekost, dat is heel wat geld Moeder en Elin glimlachten even. Het graf werd elk jaar duurder en duurder. Als Antonsson nog een paar jaar zou leven, dan was het niet te zeg gen met welke som het zou eindigen. Maar hij had niet lang meer te leven. Nauwe lijks i i het „Tehuis voor ouden met deze plaats, je bent maar hier blijven en ster- "dat mag niet. Elisabet dacht ei grote huis, die gekomen dood te blijven, den overgebracht. Daar had hij het goed. Het was volstrekt niet zo erg als hij had gedacht, en nu, dat hij te bed moest liggen, was het prettig te wor den verzorgd. Weliswaar kibbelden een paar van de andere ouae mannen soms. maar hij hoorde er niet veel van. Hij was de laatste tijd erg doof gewor den en hij bekommerde zich weinig om de we reld rond hem heen. Hij leefde in zijn herinneringen. Als niemand an- de barones" in hun glans te feesten aanlegden en zijn heren klaarde hij op. glorie leefden en gro- _e oude koning Oscar cavaliers. Kreeg hij bezoek, dan stemmen wij in met hetgeen toen te Ui- rum is geschied", zei de heer Geleynse. Toch was hij er niet erg gerust op of de beginselen der afscheiding wel zuiver worden beleefd in de chr. geref. kerken. Soms lijkt het er veel op of men onder afgescheiden kerk verstaat: een kerk die zich overal afzijdig van houdt. Als derde feit van betekenis noemde de heer Geleynse de generale synode te Rotterdam. „Het was geen synode grote zaken, al zijn er wel eens grote woorden gebruikt". Met het laatste be doelde de heer Geleynse kennelijk de discussie c31 -*-1 lijk v s dit e langstelling wel leek of het leven der kerk afhing. De heer Geleynse wekte de ouderlin gen op om kennis te nemen van de rap porten, die over deze zaak zijn versche nen, speciaal van wat de hoogleraren Van der Meiden en Oosterhoff dienaangaan de hebben gezegd. Als er niet op deze dingen gestudeerd wordt, aldus de heer Geleynse, dan zullen op een volgende sy node wederom onverkwikkelijke debat ten plaats hebben en compromisbesluiten worden genomen. De ouderling, zo zeide ds. T. Brienen te Mussel in zijn referaat over „predi king en ouderling", is verplicht de pre diking te ondersteunen, op de prediking toe te zien en de prediking te vormen, zoals deze door de dienaar des Woords geschiedt. Hiervoor is nodig, dat de ouderling kennis en inzicht bezit van de heilsopen baring der Schrift, van de belijdenis, var. de kerkorde en van de synodale bepalin gen omtrent de prediking. Ook zal hij gemeente moeten kennen, geestelijk c.. derscheidingsvermogen moeten bezitten, naar de prediking goed kunnen luisteren en iets dienen af te weten van wat pre- ken-maken is. Ds. Brienen vroeg zich af, of er daar om niet méér voor de vorming der ouder lingen gedaan moet worden dan de jaar lijkse ouderlingenconferentie. Onontbeer lijk is ook een goede samenwerking tus sen ouderling en predikant, juist met het oog op de prediking. De ouderling moet de studiezin van de dominee stimuleren, maar bovenal moet hy de arbeid predikanten biddend begeleiden. Van Nelle bestellen. Ontvangen boeken Secretaresse gevraagd. Uit de prak- ijk voor en van een secretaresse, door Addie Vroegop. Met voorwoord van S. W. Numann, general advertising direc tor N.V. Riilips. Uitgave Het Wereld venster. Baarn. 3iggles' geheime opdracht, door W. E. Johns. Vertaling C. Verlinden-Bakx. Uit- (Wordt vervolgd) I 8ave Prisma, Utrecht. VRIJWILLIGE HULP TVE zomer 1959 zal de vacantie- ganger, die dit jaar in Nederland zijn ontspanning zocht, als een bij zonder prettige herinnering in het geheugen blijven. Een periode van bijna maandenlange, dagelijkse zon neschijn, welke niet werd onderbro ken door koude of langdurige regen val, is voor velen een welkome uit zondering geweest op de meestal meer wisselvallige zomers, die ons land kent. Zoals echter elke zonkant een scha duwkant heeft, zo waren er ook hier, bij alle opgewektheid en dankbaar heid, tegenslagen en moeilijkheden. Voor vele landbouwbedrijven is na melijk de droogte, waarmee de zon nige zomer gepaard ging, een reden tot grote zorg1. Het gras is onvoldoen de gegroeid, de hooioogst is in om- vaüg aanzienlijk achter gebleven bij andere jaren, in bepaalde knelge- bieden is het voer voor de koeien al een probleem geworden, er is vrees voor een instorten van de veeprijzen, en ook verschillende akkerbouwge wassen hebben een teleurstellende oogst opgeleverd. Dat daarentegen voor de tuinbouw de zaken er juist gunstig voorstaan, neemt niet weg, dat vele veehouderijbedrijven voor- grote moeilijkheden staan en een zorgelijk winterseizoen tegemoet gaan. Hier moet geholpen worden en het stemt tot blijdschap, dat de Neder landse boeren in streken, die niet zo zwaar door de droogte getroffen zijn, dit ook begrepen hebben. Dagelijks trekken op het ogenblik een hon derdtal militaire wagens volgeladen met veevoer van de minder zwaar getroffen gebieden naar de noodge- bieden. De vrachten veevoer zijn vrijwillig en belangeloos door de boeren, die solidair willen zijn met hun getroffen collega's, ter beschik king gesteld. Maar zo goed men waardering kan hebben voor deze spontane hulp, zo duidelijk is het ook, dat hieraan een einde zal komen en zelfs op niet te lange termijn. Wanneer omstreeks half november alle oogstwerkzaamheden achter de rug zijn en de landerijen ook niet makkelijk meer te bereiken zijn, zul- WACHTEN OP PARIJS len andere wegen tot hulpverlening gezocht moeten worden. Veevoeder- voorraden in eigen land zullen geïn ventariseerd moeten worden en even tueel zal er geld moeten komen voor import van veevoer. Bovendien zal er geld moeten komen rechtstreekse financiële steun de landbouwers in nood, steun in de |,d£ vorm van renteloze leningen, mi ook in de vorm van schenkingen. Het bedrijfsleven heeft reeds getoond zijn taak in deze te verstaan, en het zal ongetwijfeld bereid zijn ook ver der te gaan. Want inderdaad heeft de overheid hier ook haar verant woordelijkheid, maar aan het drijfsleven zelf zal stellig niet voor bijgegaan mogen worden. Beide heb ben hier een eigen taak. Ook het particuliere bedrijfsleven zal er voor moeten zorgen, dat een flink bedrag op tafel komt voor de getroffen boeren. Volgens voor zichtige ramingen zal de droogte- schade wel enkele miljoenen bedra gen. Voor het landbouw-bedrijfsleven staan nu twee wegen open. Men min of meer dwingend om bijdragen aan de landbouwers kannen vragen, eventueel via een publiekrechtelijk lichaam als het landbouwschap, men zou geheel vrijwillig een beroep kunnen doen op de landbouw, een beroep, dat dan wellicht het best ge daan zou kunnen worden door de drie centrale landbouworganisaties. Wij geven verreweg de voorkeur aan laatstgenoemde mogelijkheid. Een min of meer gedwongen hulpverle ning achten wij onjuist, omdat dan van hulpverlening eigenlijk al geen sprake meer is, en bovendien de ge-, ver niet in de gelegenheid wordt ge steld zelf het bedrag te bepalen, dal hij wil afstaan. De vrije organisaties in de landbouw zullen op al hun individuele leden een beroep moeten doen, in alle vrij willigheid hun getroffen collega's ook financieel te helpen. De ervaringen welke tot nog toe werden opgedaan zijn er borg voor, dat het resultaat van een dergelijke vrijwillige actie de opbrengst van een eventuele ver plichte actie nog zal overtreffen. aud "ENKELE dagen voordat in Enge- land algemene verkiezingen zou den worden gehouden lieten de Ver enigde Staten en Frankrijk weten, dat met het vaststellen van een da tum voor een topconferentie met de Sowjetunie zou worden gewacht, tot dat de uitslag van de stembusstrijd bekend zou zijn. We hebben toen verondersteld, dat de verkiezingen niet de werkelijke oorzaak waren van het uitblijven van een datum voor de topconfe rentie, doch slechts een welkome aanleiding vormden om het uitstel aannemelijk te maken. Als de uit slag eenmaal bekend is, zo schreven we, moet worden afgewacht, of dan spoedig een datum zal worden be paald. Het resultaat van de Britse ver kiezingen is nu al enkele weken be kend, en nog steeds weet niemand, waar en wanneer de topconferentie zal worden gehouden. Wel is in die tijd duidelijk geworden, waar de schoen werkelijk wringt: in Parijs. De Gaulle, die totdusver weinig enthousiasme voor het houden van topconferenties aan de dag heeft gelegd, is blijkbaar nog niet gereed. De generaal maakt van het feit, dat een topconferentie onvermijde lijk is geworden, gretig gebruik om zijn prestige in eigen land en dat van Frankrijk in de wereldpolitiek te vergroten. Het bezoek, dat Chroesjtsjef hem naar alle waar schijnlijkheid zal brengen, biedt hem een zeer geschikte gelegenheid. Het is niet alleen de hachelijke si tuatie in Algerije en de gespannen sfeer in Frankrijk zelf, die De Gaulle heeft doen besluiten, niet eerder dan in het voorjaar naar een topconfe rentie te gaan. Zijn voornemen, de eerste Franse kernwapens in de Sa hara te doen beproeven, speelt een niet minder belangrijke rol. Als Chroesjtsjef inderdaad naar Pa rijs komt, zal dit laatste probleem een van de voornaamste punten van bespreking uitmaken. Zowel de Sow jetunie als de Ver. Staten en En geland hebben reeds lange tijd hun proeven met kernwapens gestaakt. De Russen hebben echter de waar schuwing laten horen, dat zij de proeven zullen hervatten, als een an der land zich niet aan de afspraak zou houden. Dit zou het geval kun nen zijn, als de Franse plannen door gaan. Wellicht zal De Gaulle er bij Chroesjtsjef op aandringen, zich niet tegen het Franse voornemen te ver zetten. Mogelijk zal de Rus met een tegenvoorstel voor de dag komen. Men neemt nl. aan, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat Frankrijk wordt opgenomen in de „atoomclub"( waarvan op het ogenblik alleen de Sowjetunie, de Ver. Staten en En geland deel uitmaken. Overigens is het waarschijnlijk, dat ook Chroesjtsjef weinig bezwaar heeft tegen uitstel van de topconfe rentie. Er schijnt in Moskou nogal wat deining te zijn veroorzaakt door de toegeeflijke houding, die de pre mier in de Ver. Staten heeft aan genomen. Met name zouden militaire kringen bezwaren hebben tegen een regeling van de Berlijnse kwestie, die in sterke mate aan de verlangens van het Westen tegemoet komt. Onderwijsbenoemingen Benoemd bij het mulo: aan de Chr. Ulo te Harlingen: W. Haanstra te Sur- huizen en J. Nauta te Almelo, (tijd.): K. Kuperus te Franeker; aan de Chr. Ulo te Zuidhorn: L. Koning te B-idum. Benoemd bij Chr. Landb. huish. ond.: jn de Chr. Landb. Huish. school te Ede: J. de Fockert te Barneveld. Benoemd tot hoofd van de Herv. school te Nieuw-Weerdinge: H. Bleijen- berg te Nieuw-Weerdinge; van de Chr. Nat. B.O.-school te Eindhoven: H. G. Wijmans te Amstelveen; van de Chr. Nat. Ulo: H. Hoogers to Groningen; van de School met de Bijbel te Nituw- Balinge: S. Dijkstra te Hollum; van de Van Nelle bestellen. Van Nelle bestellen. Chr. Nat. school te Schermerhorn: A. W. Rietdijk te Scheveningen. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. school te Genemuiden: J. Visscher te Zwolle; aan de Herv. Diaconie-school te Wijngaarden: P. W. Maris te Fijn- aard: aan de Tweede Christ, school te Amstelveen: H. S. Loran te Beilen; aan de Christ, school te Lemclc: H. J. van Vulpen te Driebergen; aan de Chr. Nat. school te Hoek Zld.: A. Verkaik te Broek op Langendijk; aan de School met de Bijbel te St. Pancras: F. Brou wer te Purmerend; aan de Chr. Nat. school te Klundert: R. P. K. van Hoog dalen te Dedemsvaart; aan de Chr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2