Ruimtevaart niet meer in militaire handen Particuliere bouw aantrekkelijker sspsspi Jlieutuc £eièsd)e GTuuranl Von Braun dacht erover ontslag te nemen Bidault: niet betrokken bij samenzwering Gonfettiregen voor Koningin in Nijmegen De Gaulle spreekt met Chroesjtsjef V.N. bezorgd over Tibet f Chessmans executie opnieuw uitgesteld DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.53 per maand: f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 pet millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11699 E. D1EMER CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD V oor Leiden en Omstreken „Stanttiasticfi is gfjebltottt thgn bert in tegijenspotf" AUTO'S 1 op 10 Zie pagina S Bakkers PROTESTEREN Zie pagina S DUITSLANDNederland Zie pagina 9 SNURKERS gedaagd Zie pagina 9 Reorganisatie in Verenigde Staten HET AMERIKAANSE raket- en ruimtevaartonderzoek wordt ge reorganiseerd. De ballistische dienst van het Amerikaanse leger zal voortaan onder leiding staan van de Nationale dienst van ruimteonder zoek (de N.A.S.A.), zo heeft het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren meegedeeld. President Eisenhower zal het reorganisatieplan in januari aan het Congres voorleggen. Als het Congres het plan goedkeurt, zal het twee maanden daarna worden uitgevoerd Deze beslissing van de President is, hoewel ze werd verwacht na de Russische successen op het gebied van de ruimtevaart, toch nog ais een verrassing gekomen. Het plan 'van Eisenhower betekent, dat het raketonderzoek van het leger wordt overgenomen door een burgerlijke instantie, de N.A.S.A. Het leger kan zich alleen nog maar toeleggen op de ontwikkeling van raket ten voor militair gebruik. Alle onderzoe kingen, die de ruimtevaart betreffen, worden door de N.A.S.A. gedaan. Een uitzondering wordt nog gemaakt oor het „Saturnus"-project in het leger- centrum HunStville. De groep, waartoe ook Wernher von Braun behoort, kan zelfstandig blijven werken. Wel komt ook het Saturnus-project onder toezicht de N.A.SA. te staan. In verband met dit ingrüpendc be sluit van het Witte Huis heeft de directeur van het raketcentrum, gene raal Medaris, Inmiddels besloten met vervroegd pensioen te gaan. Ook dr. von Braun heeft erover dacht zijn ontslag te nemen. „Als het Een der deelneemsters aan het internationale Danlon-dames- schaaktoernooi, dat gisteren in Amsterdam is begonnen, neemt ook de Deense mevrouw Ingrid harsen deel. Zij -putte haar in spiratie uit een Hollandse sigaar. Priester in kerk opgesloten Omdat dorpelingen hem niet wilden verliezen De dorpelingen van Pizzola.no nabij Salerno in Italië hebben gisteren hun parochiegeestelijke, don S-werio Delia Mura die naar een grotere parochie zou vertrekken, in de kerk opgesloten en dp toegangen gebarricadeerd. De populaire Westelijke werd de oorzaak van een 'effen tussen politie en betogers, die e wachtende auto van don Savro op namen en in een schuur opsloten. De politie sommeerde de denton stran- m uiteen te gaan en gooide, toen dit hevel geen succes had, traangasbommen tassen de menigte, waarvan velen met orken waren gewapend. ~-at don Saverio door de politie was bevrijd, verklaarde hij dat de betoonde aanhankelijkheid hem had doen beslui ten in zijn parochie ie blijven en dat hij de aartsbisschop van Salerno zou vra- oen de nieuwe benoeming ongedaan te maken. Misdrijf of ongeluk Stoffelijk overschot van vrouw gevonden In een sloot te Hattemerbroek (gemeen te Oldebroek), vlak bij de nieuwe rijks weg Zwolle-Wezep, is gisteren het lijk en jonge vrouw gevonden, bleek te zijn de 27-jarige mejuffrou- A. Neevel, geboren in Dinxperlo en sinds enige maanden als verpleeghulp werk- in een hervormd rusthuis in Nij- kerk. Op het stoffelijk overschot, dat Voorover in het water lag, werden geen sporen van geweldpleging aangetroffen. ?e politie te Wezep stelt een uitgebreid onderzoek in, inderdaad doelloos Is ons groepje bfj elkaar te houden, zou ik ook kunnen gaan", zei hij. De minister van defensie McElroy haastte zich echter hem te verzekeren, dat het team van Huntsville niet uit elkaar gehaald zal worden. Zoals bekend werkt de groep in Huntsville aan een enorme Saturnus-raket, die veel krach tiger moet worden dan de Russische raketten en waarmee, liefst voor 1962 een mens in de ruimte kan worden gezonden. Naar aanleiding van het ontslag van generaal Medaris schreef het Hamburgse blad Die Welt gisteren: „Mocht Medaris werkelijk heengaan en zijn gropp des kundigen uiteenvallen, waardoor stag natie zal ontstaan in het Saturnus-project, dan rest ons niets anders dan uit te roe pen: „Wel te. rusten, Amerika 1" Bevel opheffing staalstaking uitgesteld De Amerikaanse staalstaking, die door een gerechtelijk bevel van de federale rechter Sorg aan de 500.000 stakende arbeiders althans voor korte tijd van de baan scheen te zijn, zal toch nog voortduren. Een in Pittsburg vertoevende rechter van het federale hof van beroe.p in Phi- lndel'fia, .waar de vakbond van verenig de arbeiders in de staalindustrie onmid dellijk daarna beroep had aangetekend, verleende uitstel op Songs bevel tot werkhervatting, dat op de Taft-Hartley- Sor.g had aanvankelijk geweigerd zijn bevel enige uren op te schorten om de vakbond gelegenheid te geven tot het aan tekenen van beroep, maar kwam later tcoh op zijn weigering terug. Het uitstel geldt tot het hof van beroep over het verzoek heeft kunnen oordelen. Dit beroep moet binnen een dag zijn in gediend. De rechter verklaarde voorts dat na een uitspraak van het Philadei- fiase hof geen verder uitstel op Sorgs bevel tot werkhervatting mogelijk zal zijn. Het hof zal zich vandaag nog over deze zaak beraden. Politie neemt weekbladen in beslag DE vroegere premier Bidault, over wie geruchten de ronde deden dat hij de leider zou zijn van de beweging die de Franse regering omver wilde werpen, heeft deze berichten gisteren tegengespro ken. De naam van Bidault werd openlijk in de zaak betrokken door het Gaullistische parlementslid Louis Terrenoire. Hij be weerde dat de rechtsen van plan warer Debré af te zetten en een nieuwe rege ring te vormen, met Bidault aan hel hoofd. Bidault is een van de grootste te genstanders van de Algerije-politiek var De Gaulle. Bidault ontkende betrokken te zjjn ge weest bij een ondermijnend plan tegen de regering. Hij verklaarde in het menzweren minder ervaring te hebben dan premier Debré- Ook wees hij erop, dat hij niet in staat was zoveel inlichtin gen te verschaffen over moordkolonncs als afgevaardigde Neuwirth kon doen. Voorts merkte hij aan het adres van De Gaulle op, dat het vergiftigen van de openbare mening vroeger terecht de ver ontwaardiging zou hebben opgewekt van de man. die president is van de republiek. De politie heeft gisteren de edities van de weekbladen l'Expresse en France Ob- servateur, die vandaag zouden verschij- in beslag genomen. De reden voor dit ingrepen werd niet bekendgemaakt. Volgens de rechtse afgevaardigde Le en was de aanslag van vorige week op senator Mitterand gefingeerd. Een vroe gere poujadistische afgevaardigde had de aanslag verzonnen. Tevoren zou hij in aangetekende brieven aan een poste restante adres, de operatie hebben be schreven en uiteengezet dat het geen ech- Processen tegen honderden nazi's verwacht Het volgende jaar zullen 200 3 300 Duitsers zich .voor de rechter moeten verantwoorden wegens misdaden in Nazi-concentratiekampen en wegens hun aandeel in de uitroeiing van joden. Het ministerie van justitie van Ba- den-Wiirttemberg heeft medegedeeld dat ongeveer 20 processen verwacht kunnen worden. GRATIS VERKRIJGBAAR bij uw winkelier VERKEERSBORDEN PLAKPLAATJES bij aankoop van Schoencrème - Metaseul Wrijfwas (mat silicone) HANDELSOND. GERARD ROOVERS BREDA te moordaanslag betrof. Het Franse mini sterie van binnenlandse zaken gaf als commentaar op de uitlating van Le Pen, dat het van diens verklaring op de hoog te is. Gisteren hebben ongeveer 30.000 ambte naren in Parus gedemonstreerd voor ho gere lonen. Het protest werd ingeluid door eén staking vAh de vuilnisophalers. Het Nederlands elftal heeft gisteren in Keulen in de in terland-voetbalwedstrijd tegen Duitsland een duidelijk de bacle geleden. Zeven maal moest de Nederlandse doelman vissen, terwijl de Nederlanders daartegenover geen enkele maal scoorden. Voor de zoveel ste maal is hier op de foto de Nederlandse doelman Pieters Graafland geslagen. Terwijl hij op de grond ligt, kopt Hans Kraay (nr 2) op de doellijn staande de bal weer het veld in. Geen doelpunt ditmaal. Verder op de foto Jan Notermans (nr. 4), de Duitse midvoor Uwe Seeler en rechts van de doel paal Jan Klaassens. Voor het verslag zie pagina 9. Prins bij Nederlanders Prins Bernhard heeft gistermorgen verscheidene Nederlandse kolonies i Braziliaanse staat Parana bezocht. Hij was dinsdagavond in Curitiba, de hoofdstad van - de staat aangekomen, waar hij de nacht heeft doorgebracht als gast van' de gouverneur van de staat, Moyses Lupión. Bij haar bezoek aan Njjmegen heeft koningin Juliana gistermorgen onder meer een bezoek gebracht aan W. Smits en Co's transformatorenfabriek, waar vier Hongaarse arbeiders haar rode en witte anjers aanboden, als dank voor de Neder landse gastvrijheid. Na dit bezoek begaf het gezelschap zich weer naar het stadhuis, waar in de Trèveszaal met de plaatselijke overheid de lunch werd gebruikt. Tijdens de lunch kreeg de Koningin een fotoboek over Nij megen aangeboden, 's Middags bezocht koningin Juliana de bejaardentehuizen Julianaoord en Levensavond en de un; siteit. Op weg naar de gebouwen va universiteit werd het gezelschap opge houden door leerlingen van het meisjes-, internaat Marienboom, die op de d'Alma- ransweg enthousiast om de auto va Vorstin groepten en een regen van fetti lieten neerdalen, een huldeblijk, waarvoor de Koningin glimlachend dank te. Op Heijendaal, vaar de universiteit gevestigd is, werd Koningin Juliana ont vangen door mgr. dr. B. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht en de rector magni ficus, prof. mr. L. C. A. Schlichting. De Koningin en haar gevolg bezochten ver volgens het preklinisch instituut. In de hal van huize Heijendaal trad daarna de studentendansgroep „Les precieuses ridi cules" voor de Koningin op. Hierna ver trok het gezelschap, ruim eert uur later dan het schema aangaf, naar Soestdijk. Radio-Moskou heeft bekendgemaakt, dat een delegatie vooraanstaande Russi sche componisten vandaag per vliegtuig uit Moskou is vertrokken voor een be zoek aan de Verenigde Statpn. De delegatie staat onder leiding van de bekende componist Dmitry Shostakovich. In het preklinisch instituut van de Nijmeegse r.k. universiteit, dat de Koningin gisteren heeft bezichtigd, ging de Vorstin tus sen de studenten op de college banken zitten. Rechts naast haar mr. H. W. Bloemers, commis saris der Koningin in Gelder land. Subsidieregeling ontworpen (Van onze parlementsredactie) TAE SUBSIDIEREGELING voor de particuliere bouw van eigen woningen en huurwoningen voor arbeiders en kleine middenstanders is nu bij het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in grote lijnen gereedgekomen. Enkele beginselen van het ontwerp, dat nog niet in definitieve vorm is vastgesteld zijn: 1 Er komt een tussenvorm tussen de subsidieregeling voor de premiebouw (door particulieren) en de woning we tbouw (door bouwverenigingen en gemeenten). Tot nu toe was, zoals men weet, de overheidssubsidie bij de premiebouw Aanzienlijk lager dan bij de woningwetbouw. 2 Voor de bouwers van particuliere woningen zal de bouw van goedkope woningen aantrekkelijker worden gemaakt. 3 Het kopen van een eigen huis wordt meer dan tot nu toe mogelijk voor personen met lage inkomens. 4 Hoe duurder er gebouwd wordt eii hoe hoger dus de huur zal zijn, des te minder subsidie zal de overheid verlenen. EIGEN WONING BEVORDERD Voor eigen woningen (in tegen stelling tot huurwoningen) zal volgens het ontwerp de premie gemiddeld 3000 bedragen, mits de stichtingskosten niet hoger liggen dan ƒ26.000 in grote ge meenten, 24.000 in middelgrote gemeen ten en ƒ22.000 in kleine gemeenten. Als de stichtingskosten in deze drie groepen van gemeenten respectievelijk 30.000, 27-500 en 25-000 bedragen, dan zal de premie gemiddeld niet hoger dan 2000 zijn. Verder zal de hoogte va premie afhankelijk' zijn van de huisves tingscapaciteit. de funderingskostcn c geografische spreiding. De premie wordt toegekend aan de eerste eigenaar die tevens bewoner is. De toeslag op grond van het besluit bevordering eigen woningbezit zal ge handhaafd blijven, maar losgemaakt den van de premiehoogte. Zij zal voort aan afhankelijk zijn van de grootte der woning en van de gezinsgrootte. De toe slag blijft, evenals thans, gemiddeld 1100 per woning. Voor huurwoningen zal geduren- Ic 9 jaar een jaarlijkse bijdrage worden ■erleend die het verschil moet opvangen dat bestaat tussen de huur zoals die op grond van de kostprijs zou moeten zijn i de huur zoals die normaal gevraagd ordt. Naast deze bijdrage wordt een premie verstrekt, waarmee de bouwon dernemers eventuele risico's kunnen op- angen. Zowel de jaarlijkse bijdrage als de premie wordt uitgekeerd aan de eige- die tevens de woning exploiteert, naar gelang van de gemiddelde Uitstel van topconferentie ENGELAND, West-Duitsland en de Verenigde Staten zijn niet enthou siast over de verklaring van de Franse regering, dat ze er de voorkeur aan geeft, de topconferentie met Rusland pas in het voorjaar te houden. Vooral in Londen is men van mening, dat de sfeer voor het topgesprek op het ogenblik het gunstigst is. De Fransen zullen echter toch hun zin krijgen, daar er eerst nog een ontmoeting zal zijn van De Gaulle met Chroesjtsjef. Dit werd eerst vanmorgen bekend gemaakt. In Washington en Bonn is men bereid met elke datum in te stemmen, die wordt voorgesteld. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, die aankondigde dat Eisenhower vanmiddag een persconfe rentie zou houden, verklaarde dat de President een topgesprek zeer nuttig vindt, maar er niet op staat dat de con ferentie zo spoedig mogelijk wordt ge houden. Ook de woordvoerder van de West- duitse regering, Felix von Eckhardt liet zich in deze geest uit. Alleen legde hij een ander accent: „Bondskanselier Adenauer is van mening, dat het niet be slist noodzakelijk is tot het voorjaar te wachten". rentie voor het Kerstfeest wordt gehou- President De Gaulle wil om verschil lende redenen de topconferentie uitstel len. Als officieel standpunt beeft de Franse regering kenbaar gemaakt, dat een topgesprek grondig moet worden voorbereid cn daarom niet op korte ter mijn kan worden gehouden. Een tweede reden is echter, dat De Gaulle eerst zijn atoombom wil hebben. Dit wordt natuurlijk in Parijs met klem tegengesproken. Ten slotte wil De Gaulle, evenals Macmillan en Eisenhower, een persoonlijk onderhoud wensen met de Russische premier Chroesjtsjef. Men verwacht het onderhoud binnen enkele weken. Chroesjtsjef heeft de uit nodiging reeds aanvaard, maar een da tum moet nog worden vastgesteld. huur zullen de huurwoningen worden in gedeeld in drie subsidiegroepen: 1. Huurwoningen waarvoor de premie gemiddeld ƒ2000 is en de jaarlijkse bij drage 440. 2. Huurwoningen met 1600 premie er 340 bijdrage. 3. Huurwoningen met 1200 premie er 240 bijdrage. Tot deze drie groepen worden gerekend huurwoningen met een maximumhuur van respectievelijk 83, 105 en 125 per maand. Dit geldt althans voor Am sterdam. Rotterdam en Den Haag. Buiten deze drie steden zijn er nog vijf huur- klassen .waarvoor als maximumhuren gelden A) Respectievelijk 80, 100 en 120. B) Resp. 75, ƒ95 en ƒ115. C) Resp. 70. ƒ90 en ƒ110. D) Resp. 65, ƒ85 en 105. E) Resp. 60, 80 en ƒ100. Bij een algemene huurverhoging zal de bijdrage steeds dalen. Voorts zal de bij drage voor elk jaar na het gereedkomen van de woning omlaag gaan met resp. 3. 5 of 7 procent, al naar gelang de woning gebouwd is in de eerste, tweede of derde subsidiegroep. Indonesië naast acht bedrijven Geen geld meer voor schepen De Indonesische regering heeft de nationalisatie aangekondigd van acht „overgenomen" Nederlandse bedrijven, deze zijn volgens opgave van A.P. Neder lands Indische Steenkool-Handelmü; de C.P.C.-scheepsbouwonderneming; de Ned. Indische Scheepvaartonderneming, de DroogdokmU Tandjong Priok; de Indus triële Mjj Palembang; dc dokwerken van Semarang cn de DroogdokmU Socrabaja. een krasse poging deviezen te be sparen heeft de Indonesische regering be sloten geen schepen meer in het buiten land te kopen. Reeds ingediende aan vragen worden pas volgend jaar over wogen. Ter vervanging van de K.P.M.- vloot, die midden 1957 nog 97 schepen met 200.000 dwt. sterk was, zijn er totaal 62 vrachtschepen van totaal 129.476 dwt. ge kocht, 12 in Sowjetunie, voor 12 miljoen dollar, 40 in Polen. Italië en Nederland en 10 in Japan voor totaal 54 miljoen dollar. Resolutie aangenomen DE ALGEMENE VERGADERING van de Verenigde Naties heeft gisteren de resolutie-Tibet aange nomen met 45 tegen 9 stemmen en 26 onthoudingen. Daarmee heeft de meerderheid van de volksorgani satie zijn bezorgdheid over de ge beurtenissen in Tibet uitgesproken. In de resolutie, waarin dit Staat op genomen, wordt gevraagd de funda mentele ménselijke rechten van de Tibetanen en hun culturele en godsdienstige leven te eerbiedigen. Ierland en Malakka hadden de reso lutie ingediend. Drie landen waren niet bij de stemming vertegenwoordigd De tegenstemmers waren de Sowjetunie en de andere lan den van het communistische blok. De Engelse afgevaardigde verklaarde sympathie voor de resolutie te hebben, doch zijn land kon niet voorstemmen we gens juridische twijfel over de doelmatig- Ook de Indiër Menon zei zich te zul len onthouden, omdat India dit een binnenlandse aangelegenheid van China acht. Typerend is daarbU de uitlating van president Nehroe van India, die gisteren op een perconfe rentie verklaarde, dat dc Chinees- Indiase grensincidenten een gevolg waren van de gebeurtenissen in Tibet. China zou het binnenkomen van Ti betaanse vluchtelingen in India heb- hen willen veradelen, aldus Nehroe. Voor de stemming had de Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schürmann. zich onomwonden over de kwestie Tibet uitgelaten. De Verenigde Naties moeten in de bres springen, wanneer hulpeloze volken door grote staten met ondergang worden bedreigd, verklaarde hij. Hij richtte zich tegen het betoog van enkele afgevaardigden, dat het begin van een ontspanning turken de grote mogend heden niet mocht worden verstoord door bespreking van kwesties, die voor een an de leden pijnlijk zijn. Hoezeer wij een vreedzame atmosfeer ook op prijs stellen, wij kunnen niet toe staan, dat deze wordt gekocht tegen de prijs van een weigering van de V.N. haar beginselen na te komen, aldus mr. Schür- VIER ALGERIJNEN TER DOOD VEROORDEELD Een krijgsraad m Lyon heeft gisteren vier Algerijnen ter dood veroordeeld. Zij waren met twaalf anderen beschu:- digd ;van gewapende aanvallen op poli tiemannen in jiet gebied van Lyon. De andere beklaagden, van wie er twee bij erstek terecht st-onden. kregen straffen 'ariërend van levenslange dwangarbeid at twee jaar gevangenisstraf. Toenemende bewolking De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige, later aan dc kust mogelijk harde wind tussen noordwest cn zuidwest. De zelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Zon op 7.17, onder 17.31maan op 22.22, onder 13.11. 24 okt. laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur &-c £i hof heeft gisteren Caryl Chess man uitstel van executie verleend. De terechtstelling (in de gaskamer) was vastgesteld voor morgen. Het uitstel, verleend om Chessman in de gelegenheid te stellen voor 3 novem ber opnieuw beroep aan te tekenen, be tekent, dat de terechtstelling voor de ze vende maal niet doorgaat. Chessman zelf verklaarde, nadat het nieuws hem door de cipier was medegedeeld: „De eerste paar minuten voelde ik niets, daarna pas realiseerde ik mij, dat vrijdag een druk ke dag voor me zal worden in plaats van mijn laatste". Zodra namens Chessman opnieuw be roep aangetekend zal zijn, kan de staat Californië bezwaren bij het hof indienen. De acht rechtersc zullen dan in besloten vergadering beslissen of zij het nieuwe beroep in openbare behandeling zullen nemen. Weigeren zij dit, dan blijft de doodstraf voor Chessman van kracht. Een nieuwe zitting zou de beslissing over het lot van Chessman, die reeds maatregelen heeft getroffen voor zijn crematie na de executie van vrijdag, mogelijk maanden kunnen vertragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1