Jlicutdc geihsctfe GTouraul STORM JOEG VUUR OP rs Veel bos en heide verloren gegaan Deel van ziekenhuis in de as gelegd In december gesprek met Chroesjtsjef Vermoedelijk deze maand nog westelijke topconferentie RUSLAND GAAT BOEREN MET GELD BETALEN Loenik maakte toch foto van verborgen zijde der maan Mr. Baron van Heemstra pas benoemd tot burgemeester) met auto verongelukt CBTB: Er moet nog veel meer gebeuren ti MAANDAG 19 OKTOBER 1959 t BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 81441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting) Postrekening 88936 Veertigste jaargang no. 11696 Directie; F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvaslicfi U gfjebleoca tngn bert ia tcgljeaspotf N.T.S.-JOURNAAL (Zie pagina 9) WEGWIJZER (Zie pagina 9) SPORT VAN ZATERDAG (Zie pagina 6 en 7) Op vele plaatsen in ons land zijn er het afgelopen week einde branden geweest. In de gemeente Haaksbergen ging 400 hectare veen-, heide- en bosgrond verloren. Vele uren zijn militairen en burgers in touw geweest om de laaiende vuurzee een halt toe te roe pen. Het was een strijd, die ernstig bemoeilijkt werd door de sterke wind en het gebrek water. FELLE BRANDEN hebben het afgelopen weekeinde gewoed in Drente, bij Eindhoven en in Nijmegen. Honderden hectaren bos en hei zfjn in Drente en Noordbrabant verloren gegaan. In Nijmegen werd het in aan bouw zijnd pand van het universiteitsziekenhuis nagenoeg geheel door de vlammen verwoest. Ook boerderij branden hebben dit weekeinde veel lïhade en ellende aangericht. Een 3%-jarig kind kwam in de vlammen om. ZATERDAGMIDDAG brak brand uit onder de gemeente Haaksbergen, waardoor 400 hectare veen-, heide- en bosgrond verloren is gegaan. Het angstwekkende van de moeilijk te stuiten brand was, dat zeven tien boerderijen en huizen groot gevaar liepen, in de aanstormende vlam menzee te worden vernietigd. De bewoners moesten hun woningen ijlings verlaten. Zij werden voor de nacht bij buurtgenoten ondergebracht. Zondagmorgen laaide de brand, die voren door krachtig ingrijpen van ^brandweren en militairen bedwongen scheen, weer in volle hevigheid op. Het vuur joeg, aangewakkerd door ide stormwind, over een brede opper vlakte voort. Opnieuw liepen vele boerderijen en huizen gevaar. Door liet aanleggen van controleerbare te- genbranden wist men na verloop van tijd het vuur in zijn opmars tegen te gaan. De tweehonderd militairen die bij de bestrijding assisteerden, konden tegen half acht gisteravond inrukken. In het geblakerde gebied woeden nog enkele branden, die tot een diepte van enkele in de bodem doorvreten. Zij be tekenen echter geen gevaar meer voor uitbreiding. Er kunnen nog weiken voor bijgaan voordat het vuur is uitgewoed. Men is er, ondanks de tegenwerking die de sbormwiind veroorzaakte, in geslaagd, ille bedreigde bouwwerken te behouden. Over de oorzaak tast men in het duister. Tussen Heeze, Geldrop en Eindhoven is gistermiddag 75 ha heide en dennen door brand verwoest. Het vuur ontstond de Leenderhei, ongeveer vijfhonderd meter van een complex houten wonin- Ook hier bemoeilijkte de felle wind blussi'ngswerk, dat werd verricht tor brandweerkorpsen uit omliggende emeenten en de D.A.F.-brandweer. Hon derden burgers hielpen mee bij het blus- smgswerk. Omstreeks half vijf was da brand bedwongen. Ziekenhuis Vermoedelijk door een klein brandje tengevolge van werkzaamheden zater dagmorgen op het terrein van het St. Radboudziekenhuis van de r.k. univer siteit in Nijmegen uitbrak, is een in aan bouw zijnd pand nagenoeg geheel ver woest. Ook enkele nabijgelegen institu ten liepen grote schade op. Het is de zwaarste ramp die de St. Radhoudstich- ting ooit heeft getroffen, 's Middags, tij dens de diësrede van prof. mr. L. Schlich- ting, rector-magnificus van de r.k. uni versiteit, kwam de tweede brandmel ding. Direct na de receptie van de rec- itor spoedden velen zich naar het terrein Ivan de brand. De schade die het vuur heeft aange- Zandstorm: auto's moesten stoppen Vooral in Drente heeft men gisteren te lijden gehad van zandstormen. Overigens ondervond men er in Overijssel Noordbrabant ook veel overlast van. kwam zelfs voor, dat auto's niet verder konden en dat vee ijlings binnengehaald moest worden. Hier en daar ondervond men ook in de huizen de narigheid van het binnenstuivende zand. Sommige per celen grond verloren door de storm hun humuslaag, wat de droogteschade nog groter maakt. Censuurconunissie bracht rust op Nieuw-Guinea Prof. dir. L. W. G. Scholten, voor zitter van de Radio ra ad en lid van de geleden de censuurtowesbie in Ntieuw- mindsteriële commissie, die vijf weken geleden de censuurkwestïe in Nieuw- Guinea is gaan onderzo eken, is als eerste van deze commissie' in ons land terug gekeerd. Vanavond worden de overige leden met de voorzitter op Schiphol verwacht. Prof. Saholten achtte het onjuist iets mede te delen over het resultaat van het onderzoek, dit wenste hij aan de voorzitter over te laten. Wel vertelde hij, dat de commissie vijl weken lang dagelijks gedurende zes uren tientallen personen over de censuurkwestïe heeft indruk, dat de komst van onze commissie en de aanwezigheid daarvan op het eiland een rustbrengende factor is ge- gehoord. ,,Wij hebben allen de sterke indruk, dat de komst van onze commis sie en de aanwezigheid daarvan op het eiland een rustbrengende factor is ge weest. Wij hebben grote medewerking ondervonden Prof. Scholten, dlie twee jaar geleden als lid van een der parlementaire mis sies, zijn eerste bezoek aan Nieuw- Guinea bracht, toonde zich prettig ver- rast door de grote vooruitgang die hij in Hollandia in de woningbouw had waargenomen, in het bijzonder voor de Papoea's. In Hollandiia zijn in de af gelopen twee jaar stadskampongs eezen, die volgens hem de toets iedere kritiek kunnen doorstaan. Hij had iiets dan lof voor de wijze, waarop de Papoea's hun nieuwe huizen bewonen. richt, wordt voorlopig geraamd op zes ton. Het vijf verdiepingen tellende ge bouw zal geheel gesloopt moeten wor- oen. De afbouw van de eveneens door de vlammen aangetaste instituten wordt ernstig gestagneerd, hetgeen weer door werkt in de afbouw van de medische faculteit en de wis- en natuurkundige faculteit. De stichting as tegen brand verzekerd. Kincl omgekomen De 3^-jarige Henkie Doeks is gister morgen om het leven gekomen bij een brand in zijn ouderlijk huis te Nieuw- Amsterdam. De vader trachtte tot twee maal toe het kind uit het brandende huis te redden. Hij liep daarbij erpstige brandwonden op. Het tweejarig dochter tje kon worden gered. De woning is ge heel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. De boerderij van de landbouwer B. Hoefnagels in een polder bij Asten, is gistermorgen totaal uitgebrand. De brandweer kon niets uitrichten tegen de vuurzee. Het strodak verbrandde, mede door de storm, binnen enkele minuten. De eigenaar was niet thuis. Hij ligt ernstig ziek in het ziekenhuis. Zijn vrouw ontdekte de brand toen zij thuis kwam van de kerk. De negen kinderen waren alleen thuis. Zij liepen geen letsel op. De schade bedraagt ƒ60.000. Waarschijnlijk door een lek in ae schoorsteen is gistermiddag in Hees bij Oss de woning van de fabrieksarbeider Janssen.Hendriks tot de grond afgebrand. Het gezin van twaalf personen kon dank zij hulp van voorbijgangers uit de vuur zee worden gered. De zwaar getroffen familie werd na de brand uit de brand geholpen door een prachtig aanbod van twee jonge mensen uit Hees. Zij treden volgende weck in het huwelijk, maar hebben tij-, delijk hun huis afgestaan aan het gezin Janssen Hendriks. EEN TOPCONFERENTIE tussen de regeringsleiders van de "Verenigde Staten Engeland en Frankrijk zal vermoedelijk nog deze maand worden gehouden. President Eisenhower heeft premier Macmillan, presi dent De Gaulle en ook bondskanselier Adenauer een brief geschreven, waarin wordt voorgesteld de westelijke topconferentie tegen het eind van deze maand in Genève of Parijs te houden. Als alles volgens plan ver loopt kan de topconferentie tussen Oost en West dan omstreeks 7 decem ber in Genève beginnen. Het is de bedoeling op de conferen tie der westelijke regeringsleiders een gecoördineerde politiek vast te stellen met het oog op de topconferentie met de Russen. Waarschijnlijk is de ont wapening het belangrijkste onderwerp van het gesprek. Zoals bekend heeft bondskanselier Adenauer meer dan eens erop aange drongen, dat de ontwapening het zwaar tepunt zou zijn in de besprekingen tus sen Oost en West. Het liefst ziet men in Bonn, dat de Berlijnse kwestie weer tus sen de ministers van buitenlandse zaken wordt besproken. In het Westen hoopt men. dat de top conferentie met Rusland 7 december be- TNESKUNDIGEN van de FAO. de inter- nationale voedsel en landbouworga nisatie, zijn cr van overtuigd dat Rusland reeds enige tijd bezig is 't stelsel van de gemecnschapslandbouw te vervangen door een systeem, waarbij de landbouwarbei- ders normaal weeklonen ontvangen. De deskundigen kwamen tot hun vandaag gepubliceerde overtuiging na bestudering van landbouwstatistieken van de Sowjets- Het streven zou er op gericht zijn van de communistische dcclarbeider een met geld beloonde arbeider te maken, zoals dat ook bij de industriële werknemers in de Sowjetunic min of meer het geval is. Dit kan worden verwezenlijkt door van de communistische collectieve boerderijen (Kolchozen) staatsboerderijen (Sovcho- zen) met betaalde arbeiders te maken. Bovendien bestaat er volgens de FAO-deskundigen op de Kolchozen reeds de neiging meer loon in geld en minder in natura te betalen. Tanker te water Op de werven van de Nederlandse dok. en scheepsbouw-maatschappij te Amster dam is zaterdagmiddag het enkelschroef turbinetankschip Atys in het water ge gleden, nadat de doopplechtigheid was Verricht door mevrouw M. K. W. Wie- ringa—Key, echtgenote van mr. W. K. Wiennga, lid van de raad van beheer van de Bataafse petroleumnvaatschappij. Deze 18.000 tons turbinetanker zal na het gereedkomen worden toegevoegd aan de onder Nederlandse vlag varende tanker- vloot, waarvan Shell tankers n.v. de gint. Een week later komen namelijk de ministers van buitenlandse zaken van de N.A.V.O.-landen in Parijs bijeen. De ministers zouden dan de resultaten t de topconferentie kunnen bespreken.. Adenauer Onze correspondent in Bonn meldt, dat de Russische ambassadeur Smirnoff bondskanselier Adenauer een brief van tien kantjes heeft overhandigd, geschreven door de Russische premier Chroesjtsjef. Deze brief is een antwoord op schrijven van Adenauer, dat een goede indruk op Chroesjtsjef heeft gemaakt. Deze brief was namelijk in een zeer ver zoenende toon gesteld. In Bonn twijfelt men er niet aan, dat ook de brief van Chroesjtsjef vriendelijk is uitgevallen. Bondtkanselier Adenauer noemde de brief tenminste „een inleiding op de besprekingen tussen Oost en West" Exploratie van de onderkant der maan? Men zou het mis schien zeggen. In feite zijn het echter betonnen palen, die op het Scheveningse strand lang zaam maar zeker de grond „uit schieten". <Het zijn de steunen, waarop straks de nieuwe pier komt te rusten. Het werk wordt fors aange pakt. Moest men enkele weken geleden nog beginnen aan de fundamenten, nu is men daar mee klaar en is het werk b o - v e n dé grond gestart. Bergbeklimsters verongelukt in Himalaja Het Nepalese ministerie van bui tenlandse zaken heeft zaterdag be kendgemaakt, dat twee bergbeklim sters, de Franse Claude Kogan en de Belgische Claudine van der Straten en twee sjerpa's in een sneeuwstorm in de Himalaja zijn omgekomen. De veertigjarige mevrouw Kogan had de leiding van een geheel uit vrouwen bestaande expeditie met deelneemsters uit België, Engeland, Frankrijk, Zwit serland en India, naar een der zeer hoge bergen ter wereld, de Tsjo Ojoe (8.143 m.) in het Himalajagebergte. Mevrouw Kogan die houdster is van het wereldrecord klimmen voor vrou wen, en de 32-jarige Claudine van der Straten uit Brussel werden op 7.000 meter hoogte overvallen door een De expeditie was op 21 augustus uit Katmandoe vertrokken. Medio septem ber was op 5.790 meter hoogte een ba siskamp gevestigd en begon de eind strijd. Op 2 oktober werd een van de gidsen uit het Himalajagebied door een lawine gedood. Een andere sjerpa moest de tocht beëindigen wegens afgevroren handen. Twee deelneemsters moesten later naar het basiskamp worden ver voerd wegens ziekte door de grote hoog te. De andere deelneemsters zouden echter gestadig vorderen. De top van de Tsjo Ojoe is slechts twee keer bereikt in 1954 door een Oostenrijkse gids en in 1958 door een Indiase expeditie. Russen beloven resultaten te publiceren Loenik-3 heeft foto's gemaakt van de voor ons onzichtbare zijde van de maan en talrijke metingen verricht in de ruimte tussen maan en aarde. De foto's zijn volgens radio-Moskou gistermiddag door gegeven naar de aarde. Om 17.50 uur Nederlandse tijd bereikte de Loenik namelijk het punt van zijn baan dat het dichtst bij de aarde was gelegen (volgens het pers bureau Tass 47.225 kilometer van het centrum). De foto's zullen worden gepubliceerd. De Russische radio deelde gisteravond mee dat men bezig was met de ontwik keling. De bekendmaking dat foto's zijn gemaakt, kwam enigszins als een ver rassing omdat de Russen nogal geheim zinnig hebben gedaan over het al dan niet uitgerust zijn van de maanraket met :ra's. Men zal zich herinneren dat Russische geleerde verklaarde dat de Loenik foto's van de achterzijde der maan zou nemen en het persbureau Tass daarop meldde dat deze verklaring geheel voor de verantwoordelijkheid van die geleerde kwam en niet kon worden bevestigd. Hoewel men in Engeland en in de Ver enigde Staten het fotograferen van de achterkant der maan een opmerkelijke prestatie noemde, zei men op het Ame rikaanse bureau voor de ruimtevaart, iet te geloven dat deze foto's veel ieuws zullen opleveren. Intussen heeft de Russische profes sor Michailof meegedeeld dat dc Loe nik-3 interessante gegevens heeft doorgegeven over de ruimte tussen maan en aarde. De Russische ge leerde acht het niet onmogelijk dat de raket in de atmosfeer van de aar de terugkeert en daar verbrandt. Volgens de Amerikaanse geleerde Charles A. Whitney heeft de Loenik helemaal niet om de maan gedraaid. Op een persconferentie zei hij zaterdagmid dag dat volgens de gegevens die de Rus sen hebben verstrekt, de Loenik de maan moet zijn gepasseerd op een afstand van circa 7000 kilometer. De raket zou on geveer drie uur achter zijn geweest op haar schema en daardoor niet om de maan, maar om het spoor van de pla neet hebben gedraaid. De Loenik zou dan slechts een blik op een deel van de onbekende achterkant hebben kun nen werpen. Relletjes in Wenen Optocht in uniform van Hitlerjugend Speciale politie-eenheden en de brand weer van Wenen zijn zaterdagavond druk in de weer geweest om een einde te ma ken aan straatgevechten tussen 3000 deel nemers aan een uiterst rechtse „Schiller- optocht" veel deelnemers droegen de bruine uniformen van de Hitlerjugend en vele honderden anti-fascistische de- STAKING IN LONDEN Pas gehuwde wilde overdag werken Vijftienhonderd fabrieksarbeiders sta een in Londen omdat een pas gehuwde ■ollega na terugkeer van de wittebroods weken van zijn directie verlof kreeg om dagdienst in plaats van nachtdienst te '.oen. De 30-jarige lasser Tom Stevenson ad hierom gevraagd omdat hij de avon- en met zijn bruid wilde doorbrengen. De mannen van de dagdienst in de fa briek van British light steel pressing aakten bezwaar omdat Tom extra m van de lasploegen zou komen en ai izien de leden van deze ploeg delen i bonus die zij verdienen, zou het at deel van elke man minder worden. vakvereniging proclameerde hierop staking van alle duizend man i dagploegen. De mannen van de n ploegen, die Tom een huwelijkscadeau hadden gegeven, weigerden te staken. Maar de stakers wisten de belangrijkste arbeiders van de onderhoudsafdeling aan •m kant te krijgen waardoor s' nachts let kon worden gewerkt. Tom zegt niets en zijn bruid ook niet. Het werk zal niet worden hervat voordat de directie bereid is te onderhandelen le dienstwijziging van Tom. De di- wil pas praten als het werk is her- V"lntu: irdag als ÏNOOR onoplettendheid, grove non- chatance en sterke drank is in het afgelopen weekeinde de trieste lijst van verkeersslachtoffers tvcer uitgebreid: Mr. J. M. H. baron van Heemstra (43), burgemeester van Ferwerderadeel, verongelukte zaterdagmiddag bij Mon nikendam. De personenauto van de bur gemeester vorige maand werd hij be noemd slipte en sloeg over de kop. Baron van Heemstra werd uit de wa gen geslingerd. Kort na aankomst in het ziekenhuis va>n Purmerend overleed hij. De slippartij is waarschijnlijk ontstaan door het springen van een achterband. Dc heer Van Heemstra was vice-voor- zitter van dc Protestants-christelijke re- classeringsvereniging en penningmeester van de Dr. F. S. Meyersvereniging. Hij was de a.r- beginselen toegedaan. Bij Leeuwarden reed de 20-jarige J. van der Woude met zijn bromfiets tegen een tegemoetkomende autobus. De jongeman, die even voor de aanrijding achterom keek en naar een kennis wuif de, werd tegen het wegdek geslingerd. Hij overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. op de Zestienhovense kade in Rot terdam kwam een negentienjarige wiel rijder in botsing met een autobus. De jongen J. I. van der Hoeven uit de Kronensteinstraat overleed tengevolge van de verwondingen. In Voorschoten overreed een perso nenauto Abraham te Brugge, een jon gen van twaalf jaar. De jongen, die de Leidseweg met zijn fiets had willen over steken, overleed kort na de aanrijding. Vijf kinderen (3 tot 14 jaa. oud) werden zondag gewond bij een auto-bot sing in Haarlem. Met vijf volwassenen zalen de kinderen in een personenwagen die werd aangereden door een bestel wagen. De chauffeur van de bestelwa gen, die voorrang had moeten verlenen, werd eveneens gewond. Ernstiger gewond werden vier per sonen bij een „kettingbotsing" tussen Badhoevedorp en de Ringvaart. Een per sonenauto reed daar zondagavond tegen een uit de andere rijrichting komende wagen. Een der wagens werd in de sloot eeduwd. De andere reed door en botste tegen een derde personenwagen. Twee bestuurders liepen hersenschuddingen op. ïchtgenote van een der bestuurders werd aan het hoofd gewond en brak haar rechter arm. Tijdens de opstopping bot sten enkele honderden meters verde' eveneens twee personenwagens. Ook hierbij werd een der bestuurders ge wond. Als schuldige van de eerste bot sing werd aangehouden de 44-jarige A uit Zandvoort. Hij verkeerde volgens de politie onder invloed van sterke Bij een auto-ongeluk in Oesingen tserland) kwam de 18-jarige in Am sterdam geboren serveerster W. C Vis :r om het leven. De kleine personeu- agen, waarin zij meereed botste bij ?n inhaalmanoeuvre frontaal tegen een vrachtwagen. De twee andere inzitten- van de personenwagen kwamen evèn-1 om het leven. Vijfentwintig personen werden gear resteerd omdat zij dolken van de Hitler jugend met hakenkruisemblemen droe gen en bruine uniformhemden van de verboden nazipartij. Ttl van demon stranten werden gewond. De gevechten woedden in het cen trum van de stad. Zij braken uit toen anti-fascistische demonstranten een einde probeerden te maken aan de optocht, die erd gehouden ondanks felle protesten in verschillende politieke en studenten organisaties. HULP AAN BOEREN De bondsraad van de C.B.T.B. heeft in zijn zaterdag gehouden vergadering o.m. een uitvoerige be spreking gewijd aan de droogte en de vaak rampzalige gevolgen die deze in verschillende gebieden ge had heeft. Met dankbaarheid werd kennis genomen van de spontane acti.es die door de landbouworgani saties op touw zijn gezet. Niettemin was men van mening dat hiermee slechts in zeer beperkte mate kan worden geholpen en dat het drin gend noodzakelijk is deze acties niet alleen voort te zetten, maar ook verder uit te breiden. Met name is van belang, dat een gunstige kredietregeling wordt getroffen, waar door in liquiditeitsmoeilijkheden kan worden geholpen. Gelet op de grote nood, die er is ontstaan, zal dit evenwel niet voldoende zijn, maar zullen ook giften beschikbaar moeten komen. Over de wijze waarop de landbouw zelf hier in kan bijdragen, zal overleg gepleegd moeten worden tussen de drie centrale landbouworganisaties. Ten aanzien van de veevoederpositie was de bondsraad van oordeel, dat er geen reden ic om in paniekstemming te geraken. Juist een dergelijke stemming is vaak een belangrijke oorzaak van grote prijsstijgingen en men was daar om van oordeel, dat er geen reden was om onberaden aankopen tegen veelal te hoge prijzen te doen. Het overleg met 't ministerie heeft uit gewezen, dat men zeer wel oog heeft voor de ernst van de toestand in het algemeen en dat men bereid is maat regelen te treffen, waardoor een regel matige voorziening van veevoeder te gen redelijke prijzen mogelijk zal zijn. Regen met storm (Van onze weerkundige medewerker.) Fergezeld van een zuidwesterstorm, zo als die na januari van dit jaar niet meer xoas voorgekomen, viel er gisteren hier in het westen regen van betekenis. Rotterdam kreeg 4. Den Haag 5 en Lei den 8 mm. In een gebied ten oosten van rle lijn AmelandZwolleTilburg bleef 'iet zo goed als droog. Voor onze kust eerden enkele windstoten van ruim 100 cm per uur waargenomen. Er is enige verandering gekomen nu de wgedrukgebieden zich wat hebben te- ■uggetrokken en de depressies wat dich terbij de Noordzee kunnen komen. De lucht wordt boven het nog vrij warme zeewater (16 graden) onstabiel, waardóór r in de kustprovincies morgen enkele uien zijn te verwachten. De tempera- lur blijft nog op een aangenaam niveau. T emperaturen iets lager De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Vannacht zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, morgen opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies ook enkele verspreide buien. Matige, tij delijk krachtige, naar west ruimende wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 20 oktober: zon op 7.11, onder 17.38; maan op 19.57, onder 10.45. 24 oktober Laatste Kwartier. Zondagavond om elf uur reeds op de Almelose straat in Ootmarsum de 43-ja- rige gehuwde motorrijder K. Zandink uit Almelo op de Kuipenberg een bromfietser an, waardoor hij de macht over het stuur verloor en van de motor werd. geslingerd. Hij was onmiddellijk dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1