1 i P.v.d.A. moet terugweg naar kabinet niet blokkeren Schade landbouw geschat op honderden miljoenen „Amerika's beste officier'' werd vijf-sterren-generaal Dierlijke gedragingen Moties bewijs van onrust Drastische afschot van edelherten ER ZATERDAG 17 OKTOBER 19S9 P.B.O. s pbo-ontwikkel m. het volgen de werknemt lituatie in hoge mate onbevredigend, t is praktijk geworden, dat alleen ■kende" vakverenigingen in aanm king komen om aan het bestuur t pbo-orgaan deel te nemen. Hierdi den niet slechts grote aantallen georganiseer den terzijde gesteld, mi en dat is veel erger worden ook tienduizenden werknemers, andere kijk op het wezen van een vak vereniging op na houden dan de drii erkende arbeidersvakcentrales, eenvou dig van alle recht op medezeggenschap beroofd. Zulks geldt vooral met betrek king tot de z.g. hoofdarbeide hogere personeel. Trouwens, tienduizen den arbeiders hebben niet de minsti belangstelling voor de wijze, waarop d> erkende vakbonden zich van hun taal kwijten. Dat is niet, omdat zij wantrou wen hebben in de besturen, zoals de communistische agitatoren telkens be- weren, maar dat komt, omdat d< duizenden arbeiders er een and op nahouden dan de officiële leiders van de officiële vakbonden, hetgei kenbaar in een democratie hun goed recht is. De besturen van de organ van de pbo zouden er heel anders u zien, wanneer een stemrecht van a betrokken ondernemers en werkneme functioneerde. Hierin nu schuilt de vi lamming, welke vrijwel alle organ van de pbo buiten de landbouw en h,. ambacht benevens enkele detailbedrij- ven, tot machte li I sluiten van deze troffen zonder dat ij, dat werkelijk een grote meerderheid van de betrokkenen die besluiten wenst. Daarom gebeurt er ook zo weinig. Zelfs in de landbouw, het ambacht en de be doelde detailbedrijven groeit het verzet ,LPIj tegen de besturen. Metaverpa: Omzet in eerste 4 maanden tan 1959 20 pet hoger dan jaar tevoren; omzetten in eerste 9 maanden even hoog als die van geheel 1958; alle afdelingen werkten mede en zijn ruim van opdrach- >rzien; ondanks materiaalprijsstij- loonsverhoging door rationalisa- st iets gestegen; 1959 belooft gun- worden. worden ge- enige waarborg DR PROF. ROMME WAARSCHUWT OPPOSITIE: (Van onze parlementsredactie.) TAe Partij van de Arbeid moet er voor oppassen de kloof tussen haar en de andere partijen niet al te groot te maken. Anders blokkeert zij zichzelf de weg naar een terugkeer in het regeringskasteel. Een opposi tiepartij is in Nederland bij een ka binetsformatie nu eenmaal steeds op anderen aangewezen. ze waarschuwing heeft prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der Katholieke Volkspartij, gisteravond gegeven op de buitengewone partijraadsvergadering van de K.V.P., die in Utrecht werd gehouden. Prof. Romme had de indruk dat men in de kringen van de socialistische oppositie de meest geschikte weg nog niet heeft gevonden. Er zijn tekenen van onrust. Die uiten zich vooral in het indienen, handhaven enzien verwerpen van moties. Volgt men in de P.v.d.A. de raad van het weekblad De Groene Amsterdammer op, nl. een guerilla te voeren?, vroeg prof. Romme zich af. Tijdens de kabinetsformatie hebben de socialisten de stelregel van het Eerste Kamerlid mr. In 't Veld nageleefd: alleen meedoen als in het program specifiek socialistische denkbeelden worden opge nomen. De socialisten willen blijkbaar martelaars zijn en dan het liefst zonder pijn. Dit heeft ook mr. Burger deze week bij zijn interpellatie getoond. Naleving van de stelregel van mr. In 't Veld zou echter betekenen dat de min derheid de meerderheid de weg voor schrijft. (Met deze opmerking reageerde prof. Romme kennelijk op de uitlating van mr. Burger, deze week in de Kamer gedaan, dat de regeringsmeerderheid de d_A.-minderheid haar wil tracht op te leggen). Ik wil duidelijk zeggen dat elke poging tot overheersing van socialis tische of welke andere zijde ook ons altijd een te hoge prijs zal blijven, aldus prof. Romme. Gerust was prof. Romme Inzake het standpunt dat de P.v.d.A. in de buiten landse politiek Inneemt. Minder gerust hij ten aanzien van de defensie De natuur is niet te verbeteren Wat U ook bewondert: de eindeloze zee, de wind door de toppen der bomen, de zon aan de hemel, de sterren in de nacht, de bloemen in talloze vormen en kleuren: alles in de natuur is goed, zoals het is. Ook in King-pepermunt spreekt de natuur. Aan het echte natuurprodukt ontleent King-pepermunt haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen. De heerlijke smaak en geur zijn voor u een bewijs van de originele samenstelling. 14 I beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking De scheikundige analyseert; het publiek proeft de bijzondere kwaliteit van King-pepermunt. 119) De entomoloog A. T. Gaul zag op een goede dag in het noordelijke deel van de staat Massachusetts een mierensoort voor de bruidsvlucht uit vliegen. Op zichzelf ls dat niet zo'n bijzonder verschijnsel, maar Gaul had een afspraakje met een collega, die op ruim 400 km afstand de ge dragingen van diezelfde mierensoort zou controleren. Daarom noteerde Gaul de datum van de bruidsvlucht en vergeleek die later met de dag die zjjn collega had opgeschreven. Aldus kwam aan het licht, dat deze soort mieren (want bij lang niet alle soor ten is dit het geval) op één en dezelfde dag ter bruidsvlucht gingen, onafhankelijk van het feit dat hun kolonies honderden kilometers uit el kaar lagen. En, wat nog sterker was, de bruidsvluchten von- L— den plaats op pre cies dezelfde tijd van de dag! Een dergelijke synchronisatie, die vooral bij de voortplanting van be tekenis is, kunnen we in sprekende vormen bU verschillende diersoorten waarnemen. Een polychaete worm (Ceratocephale osawal) die veel voor komt ln de Soemida rivier bU Tokio, plant zich bijv. ln de maanden oktober en november voort en ver schijnt in enorme aantallen aan de oppervlakte van het water om ca. 9 uur ln de avond. En de Platynerels dumerilii in de haven van Mergelina bij Napels voeren bruidsdansen uil gedurende de nachtelijke uren. DU nachtelijke tijdstip is overigens geen voorwaarde voor deze bruidsdans, want de soortgenoten van dit dier ln TOCH IS HET ZO! Brctagne hebben de eerste uren na zonsondergang hiervoor uitgekozen, een tijdstip dat ons, eerlijk gezegd, betamelijker toeschijnt. De paai- periode van een visje aan de Califor- nische kust, welk diertje de weten schappelijke naam Teuresthes tenuis draagt, valt in het voorjaar, maar bereikt de hoogtepunten op bepaalde dagen, één uur nadat de hoogste waterstand is bereikt. We zullen met deze voorbeelden, die met talloos vele andere kunnen worden aangevuld, volstaan. Door de hele natuur heen zien wij een syn- het jaar en de seizoenen is afge steld. Zien we wal nauwkeuriger chronisatie, die synchronisatie waar gedurende bepaalde dagen. Dient het proces waarom het hier gaat bijzonder fijn te worden afge steld (en dat kan met het voortplan tingsproces bij verscheidene diersoor ten inderdaad het geval zijn) dau zijn de dierlijke gedragingen zelfs tot op het uur en wellicht nèg nauwkeuriger, wie zal het zeggen? gesynchroniseerd. Maar in al derge- 'ijke gevallen kan uiteraard niet ge- iprokcn worden van tijdszln, zoals we 'Mj de bijen hebben opgemerkt. O Ja, nu moeten we ook nog ver ellen, dat zelfs in de vogelwereld de snor als een mannelijk attribuut wordt opgevat. (diensttijdverkorting), de emotionele uit val van mr. Burger tegen eventuele op neming van Spanje in de NAVO bemoeilijking van het samenspel tussen staat en maatschappij. Mr. Burger heeft gezegd dat het socia listische deel van de bevolking bij op neming van Spanje in de NAVO de dienst zal opzeggen. Dit klinkt lijk, want tijdens de oorlog had niemand er bezwaar tegen dat we schoude: schouder met Rusland stonden. Het klinkt bovendien schijnheilig, want door een verdrag met de Ver. Staten is Spanje ook thans reeds in de westelijke verdedi; ingeschakeld, aldus spreker. Tijdens de discussie na de rede prof. Romme sprak drs. C. Cozijn, v zitter van de Europese unie van jonge christen-democraten, zich tegen tuele toelating van Spanje tot de NAVO uit, mede omdat in Spanje pro testanten worden vervolgd. Prof. Romme antwoordde daarop ook zelf van mening te zijn dat het veel beter zou zijn als Spanje niet in de NAVO hoeft te komen. „Ik ben met het Spanje van Franco even weinig bevriend als mr. Burger", zei hij. Er kunnen echter belangen zijn die toelating tot de NAVO toch wenselijk maken. In elk geval zou deze toelating geen goedkeuring van de binnenlandse politiek van Spanje bete- Tweede huwelijk Nagenoeg de hele K.V.P.-fractie be treurt dat samenwerking met de socialis ten in een kabinet niet meer mogelijk was, aldus prof. Romme. Daarnaast is ei een algemene voldoening over de moge lijkheden voor een christeiyk-soclaal be leid. „We zijn te vergelijken met eer weduwnaar die na een gelukkig eerste huwelijk hertrouwt en daarbij het feit van zijn weduwnaarschap betreurt, zich toch verheugt over zijn tweede huwelijk". De liberalen hebben op het huidige regeringsbeleid uiteraard invloed, maar zijn niet overheersend. Wie het kabinet- De Quay aanvankelijk wantrouwde omdat de liberalen tegen kinderbijslag zelfstandigen, compensatie voor de hur- T elefoonaanvraag 50 pet. gestegen (Van onze parlementsredactie) Minister Korthals heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waar- ivordt voorgesteld het bedrag van 165 miljoen, nodig voor investeringen bij de P.T.T. in 1959 met 17 miljoen te erhogen. In de P.T.T.-begroting voor '59 t'as een meerjarenprogram voor de in- esteringen opgenomen, waaruit bleek, dat het noodzakelijk geachte niveau van de investeringen in '59 aanvankelijk op 183 miljoen was gesteld. Dit bedrag ;t echter om budgettaire redenen tot 165 miljoen worden verlaagd. Intussen heeft de verbetering van het iconomisch leven geleid tot een belang rijke toeneming van de vraag naar P.T.T.-diensten in de telecommunicatie- ictor. In de eerste vier maanden van dit ar was het aantal aanvragen voor een telefoonaansluiting 50 pet. hoger dan in dezelfde periode van 1958. Door deze ont wikkeling kon niet worden voorkomen, het aantal wachtenden steeg van 26.500 ultimo december tot bijna 29.000 op 1 mei '59. Er is weer een nieuwe pocketgids De enthousiaste lezers van pocket boeken en dat zijn er veile kunnen dit najaar voor de luttele som van vijf tig cent in het bezit komen van een handig werkje, de pocketgids najaar 1959, waarin opgenomen de titels en in- "sopgave van bij 25 Nederlandse uit gevers verschenen pocketboeken. Dat er een behoefte aan een dergelijke gids be staat is de boekhandelaren en uitgevers duidelijk gebleken. In het voorjaar ver scheen pocketgids nummer 1 en in korte tijd werden hier 50.000 deeltjes van ver kocht. Men verwacht, dat de laatste uit gave dit aantal belangrijk zal overtref fen. Hiermee is wel overduidelijk bewe- welk een grote vlucht de verkoop de zo goedkope boekjes heeft ge- n. Voor iets meer dan een gulden komt men in het bezit van werken van Anna Blaman, Bertus Aafjes en Harry Mulish. Ook de rijpere jeugd is de „kennis making" uitstekend bevallen. De goede pocket is in vele gevallen in de plaats gekomen van het goedkope bioscoopje. Wat de boekhandelaren betreft: zij wor stelen met een ruimteprobleem, maar de vergroting van hun omzet weegt hier ruimschoots tegenop. De roman van on bekende beginnelingen en onbekende ge vorderden heeft de pocketinvasie vrij wel niet overleefd. In bijna geen enkele boekwinkel is hier nog vraag naar. Men overweegt momenteel ook biblio theekhouders de verkoop van pocket- books in handen te geven. Om begrijpe lijke redenen gaat men bij de bibliothe- er niet toe over dit genre uit te lenen. Wat het zogenaamd „goede boek" be treft: dit heeft geen enkel nadeel onder vonden van het goedkopere broertje. Het rspubliek blijft „een pracht band" en „lange staat van dienst" waarderen. verhoging, een aandeel van de werkne mers in de gestegen welvaart en tegen het bijzonder onderwijs zijn, moet erken nen dat het kabinet voorstander van al deze dingen is. Inzake het regeringsprogram zijn nog wezenlijke aanvullingen nodig, met nar ten aanzien van de bezitsvorming, die wisselwerking staat met de vrijere loon vorming. Wat de bezitsvorming aangaat, was prof. Romme vol vertrouwen. De ge differentieerde loonvorming noemde hij een spannende zaak, waarvan hij harte hoopte dat zij zou slagen. Het gaat er om de arbeidersklasse tot economische volwaardigheid te verheffen. Aangezien het kabinet geen formele bindingen met fracties heeft, -al de rege ring temeer voor intensief overleg met de Staten-Generaal moeten zorgen. Deze taak is bij het kabinet in veilige handen, zei prof. Romme. v.a. f 74.50 Steun voor droogtegebieden (Van sociaal-econom. redactie.) TAE 60 a 80.000 ton suiker, die er op het ogenblik nog over is van het oogstjaar 1958, biedt mogelijk heden om enigermate de getroffen veehouders in de droogte-gebieden tegemoet te komen. Deze hoeveel heid suiker, van de oude oogst, waarvoor in zijn geheel een garan tieprijs gold van 53,40 zou name lijk in het nieuwe jaar 1959/1960 op de binnenlandse markt gebracht kunnen worden. Dit heeft het voor deel dat er een hoeveelheid suiker bieten van de nieuwe oogst niet tot suiker verwerkt zal behoeven te worden en er bovendien ook geen suiker uitgevoerd behoeft te worden tegen een prijs lager dan de garan tieprijs. Een hoeveelheid van 100.000 tot 150.000 ton suikerbieten van de nieuwe oogst zou op deze manier gereserveerd kunnen wor- voor veevoer, eventueel samen met r voer, zoals stro, met het oog op het hoge suikergehalte van de bieten. Op de wereldmarkt ligt de suikerprijs op het ogenblik 20 tot 25 lager. George Catlett Marshall, die in Europa voornamelijk bekend werd door zijn plan voor écono misch herstel van de door de oor log getroffen landen, werd in 1880 te Uniontown (Pennsylvania) geboren. In 1901 studeerde hij af aan 't Virginia military institute. Geleidelijk aan klom hij op tot de hoogste rang in het Amerikaan se leger. In zijn militaire loop baan deed hij dienst in de Filip pijnen (1902 en 1903 en van 1913 tot 1916) en bij de Amerikaanse expeditionaire macht in Frank rijk (1917 tot 1919). De tijd van 1924 tot 1927 bracht hij door in China. In november 1945 werd hy als Tru- mans speciale vertegenwoordiger wederom naar China gezonden. H(j werd van daar teruggeroepen om de post van minister van buitenlandse zaken op zich te nemen. In september 1950 werd Marshall, die reeds op non- actief was gesteld, benoemd tot mi nister van defensie als opvolger van de overleden Louis Johnson, nadat het Congres een speciale wet had goed gekeurd waardoor de benoeming van deze beroepsmilitair tot minister van defensie mogelijk werd gemaakt. VIJF STERREN "JI/TARSHALL was een „vijf sterren"- generaal. Tijdens de Tweede We reldoorlog was hij stafchef van het leger. Als zodanig woonde hij alle internationale conferenties van de hoogste politieke vertegenwoordigers bij, onder meer de conferentie voor het opstellen van het Atlantisch hand vest in 1941 en die van Casablanca, Quebec. Kairo en Teheran in 1943. Ook de conferenties van Quebec in 1944 en die van Yalta en Potsdam in 1945 maakte hij mee. Als minister van bui tenlandse zaken was hij tegenwoordig op de conferentie van de raad van ministers van buitenlandse zaken te Moskou en de „Amerikaanse confe rentie voor vrede en veiligheid" in Brazilië. Generaal Marshall genoot zowel in eigen land als elders in de wereld al gemeen groot aanzien. Hij was lang van gestalte, lenig en kwiek en be schikte over de hoffelijkheid en het zachte accent van de aristocratische „zuiderling". Men vond wel dat hij in vele opzichten meer weg had van een Engelsman dan van een Ameri kaan. Hij toonde immer grote zelfbe heersing. „Ik kan het mijzelf niet ver oorloven kwaad te worden", zei hij, „dat zou fataal zijn. Het is te uitput tend, ik moet mijn hoofd helder hou- Hij las veel en voor ontspanning wandelda of tuinierde hij. Zijn eerste vrouw was een studiegenote, Eliza beth Carter Coles, met wie hij in 1902 huwde. Zij stierf in 1927 na langdurige ziekte. In oktober 1930 trouwde hij met de weduwe Katherine Boyce Tupper Brown, van wier hand in 1946 een soort levensbestrijving van Marshall ver. cheen onder de titel „Tezamen, de annalen van een soldatenvrouw". cokes-industrie. Hy was ook een toe gewijd democraat in een republikeins district en daarom kon Marshall junior geen toelating tot de militaire academie van West Point verkrijgen, weshalve hij ln 1897 naar het militaire instituut van Virgina ging. HiJ werd toen geclassificeerd als een „onhan dige, weinig belovende recruut". Evenwel studeerde hij, na ternau wernood een bajonetsteek van een al te enthousiaste medestudent wiens naam hij nimmer noemde overleefd te hebben, in 1901 met de hoogste lof af en werd hij het jaar daarop tweede luitenant bij de infanterie. Vijftien jaar later was hij nog steeds luitenant. Toen Amerika de Eerste Wereldoorlog inging werd hij als kapitein naar Europa gezonden. In 1918. toen hij luitenant-kolonel en chef operaties van het Eerste Ameri kaanse leger was geworden, dwong hij de bewondering af door een half miljoen manschappen met bewapening binnen veertien dagen van het slag veld St. Michel naar de Argonnen in Oost-Frankrijk over te brengen, waar door de Duitsers totaal verrast wer den. Generaal Pershing, de bevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa, noemde hem toen openlijk „de .beste officier van het leger der Verenigde Staten". Van 1919 tot 1924 was Marshall, als majoor, Pershings adjudant in Washington. In de volgende jaren klom hij snel op, hoofdzakelijk op posten in Ame rika. Op l september 1939 bevorderde Roosevelt hem, over de hoofden van vele anderen heen, tot stafchef in de plaats van de op pensioen gestelde generaal Malin M. Craig. Als zodanig verwierf hij zich internationale faam om zijn aandeel in de overwinning der geallieerden. Hij bouwde de Ameri kaanse strijdkrachten op van een 174.000 man in 1939 tot meer dan acht miljoen met een luchtmacht van 69-000 toestellen m mei 1945. Hij moest zorgen voor het onderhouden van toe voerlijnen over grote afstand. Nog in begin van de oorlog koos Marshall generaal Dwight Eisenhower uit en liet hem in 1943 tot opperbevelhebber van het Europese oorlogstoneel be- Het was Marshalls plan om Duits land te verslaan door een invasie ln West-Europa en niet, zoals Churchill voorstelde, via een Inval in de Balkan. In de strijdkrachten werd Marshall vereerd om zijn menselijkheid en zorg voor allen. Hij trad doortastend en met vooruitziende blik op. Toen hem de schets van een „jeep" werd ge toond, bestelde hij terstond een aan tal van die tot dan toe nog niet be proefde voertuigen. In november 1945 werd Marshall op eigen verzoek hij was toen 65 jaar van zijn functie als stafchef ont heven en opgevolgd door generaal Eisenhower. Hij was van plan stil in Leesburg (Virginia) te gaan leven maar toen Truman binnen een week een beroep op hem deed om speciaal afgezant bij de nationalistisch-Chinese leider Tsjang Kai-Tsjek te worden, voldeed hij daaraan. Hij moest pogen een verzoening tus sen nationalistische en communis tische Chinezen tot stand te brengen en negentien dagen na z(jn aankomst in China werd een bestand getekend dat het echter niet lang uithield. Zijn taak werd uitzichloos en na dertien maanden vloog hij in januari 1947 terug naar de V.S. Op verzoek van Truman accepteerde hij de post van minister van buitenlandse zaken. MARSHALL-PLAN in het voorjaar van 1947 poogde hij tevergeefs Molotof te bewegen tot in stemming met een ontwapeningsover eenkomst der Grote Vier, Men zegt dat op zijn terugreis uit Moskou de eerste gedachte aan wat zijn beroemde plan voor de heropbouw van Europa zou worden, geboren werd. De begin selen daarvan zette hij in de zomer van dat jaar, bij het ontvangen van een eredoctoraat op de Harvard- universiteit, in een historisch gewor den rede uiteen. Tot einde 1951 is het „Marshall-plan" in werking gebleven. De Russen verzetten zich ertegen van het begin af en hun satellieten volg den dit voorbeeld. Het plan leidde later tot andere Amerikaanse onder nemingen om het communisme in Europa een halt toe te roepen. Mars hall wordt, tezamen met Eisenhower, Dean Acheson en anderen, genoemd als ontwerper van de Truman-leer tegen communistische overheersing in Europa. De vervulling van zijn hoge functie had veel van Marshalls gezondheid gevergd. In januari 1949, na een nier- operatie, ondergaan te hebben, legde hij zijn ministerambt om gezondheids redenen neer en werd door Dean Acheson opgevolgd. Na het uitbreken van de Koreaanse oorlog deed Truman echter opnieuw een beroep op hem en in september 1950 werd Marshall mi nister van defensie. Zijn voorganger, Johnson, was gekritiseerd vanwege de „militaire onvoorbereidheid" van het land. Opnieuw maakte Marshall plan nen voor een grote uitbreiding van de strijdkrachten en in april 1951 wa ren deze bijna verdubbeld. Op 12 sep tember deelde Marshall de pers mee dat hij om „zeer persoonlijke reden" zijn functie van minister van defensie neerlegde. In de herfst van 1953 werd Marshall de Nobel-vredesprijs toegekend, die hem in december in Oslo werd uit gereikt. Marshall zei tegen journalis ten dat een van de moeilijkste dingen in zijn gehele loopbaan geweest was zijn geduld te bewaren bij „geheel vruchteloze onderhandelingen met de Russische regering". In de traditionele rede na het ont vangen van de Nobelprijs zei Marshall dat duurzame vrede niet gebouwd kon worden op het handhaven van grote legers voor onbepaalde tijd. Goede wil en begrip tussen de naties moest er gekweekt worden. Als nader te ont wikkelen „vredespunten" noemde hy* betere opvoeding tot vrede op de hogescholen, de rol van de Verenigde Staten by het werk voor de vrede en de noodzaak om ten achter gebleven volkeren materieel en geesteiyk te helpen. Aan bietenkoppen is de twee afgelopen weken, dankzij de belangeloze onderlinge hulp van de boeren en de dagelijkse trans portservice van honderd legerwagens reeds ruim 4500 ton van dit veevoer naar Drente (265 wagens), Utrecht (90 wagens), Limburg (102 wagens), Gelderland (394 wagens) en Noordbrabant (284 wagens) vervoerd. Elke auto vervoert ongeveer 3 a 4 ton per rit. Verwacht wordt dat de bietenkoppen tot omstreeks half novem ber geleverd kunnen worden. Daarna zal omgezien moeten worden naar andere middelen. De gedachte is al geopperd voor de ge troffen veehouders voedergranen te im porteren zonder hierop monopolieheffin gen te leggen. Er zal echter nog veel meer moeten gebeuren. De schade voor de hele Nederlandse landbouw wordt in totaal geschat op enkele honderden miljoenen gulden. Om deze post op te vangen zal de overheid maar evengoed de landbouw zelf bij moeten springen, om althans eniger mate tegemoet te komen in de verliezen en om de bedrijven draaiende te houden. Overheid en bedrijfsleven zullen hier ieder een eigen verantwoordelijkheid hebben. Vele veehouders zullen niet al leen met kredietfaciliteiten geholpen zijn, maar zij zullen ook gesteund moeten wor den zonder dat er over terugbetaling ge sproken wordt. Nog meer maatregelen i.v.m. droogteschade (Van onze parlementsredactie) In overleg met het Landbouwschap wordt thans nagegaan in hoeverre an dere maatregelen kunnen en moeten wor den getroffen om door droogteschade ge troffen boeren financieel bij te staan. Dit deelt de minister van landbouw, mr. Ma- rijnen mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Borst. Er schuilt teveel wi)ld op de Veluwe. Daarom bestaan er plannen om in twee jaar tijds tot een drastische afschot van herten over te gaan. Een dichtheid van vrouwelijk wild van 1,5 per 100 ha wordt aanvaardbaar geacht. Thans bedraagt de dichtheid op de Veluwe 2,5 hert per 100 ha en langs de Veluwezoom zelfs 3,6 hert per 100 ha. Een commissie onder leiding van de der Koningin in Gelder- H. W. Bloemers, heeft aan het ministerie van landbouw en visserij voorgesteld, tot de ingrijpende maatre gel van afschot op edelwild over te gaan. Zij heeft er daarbij op gewezen, dat de vrije wildbaan van de Zuidoost- Veluwe groot genoeg is voor de instand houding van een matige edelhertenstand. De vele edelherten, in mei j.l. waren het er ongeveer 380, berokkenen de bos bouw op de Veluwe veel schade. Naar globale schatting bedraagt de schade reeds 140.000. De commissie adviseert ook de levens mogelijkheden van de herten en de voed selpositie te verbeteren, waardoor zij minder ten koste van de bossen zullen gaan leven. Dat op de vrije wildbaan een matige hertenstand moet worden gehandhaafd, is volgens de commissie ook nodig m het belang van het recreatie zoekend publiek. Vooral de stedeling, aldus het rapport aan minister Marijnen, voelt zich echt in de natuur wanneer hij zich in een gebied met wildstand bevindt. Overigens acht de commissie het nood zakelijk, dat gedeelten van het nationale park „Veluwezoom" tot rustgebieden worden aangehouden, waar het wild zich ongestoord kan terugtrekken en waar publiek niet mag komen. WITTE KRUIS A DE eCkte PIJNSTILLER Wéér die pijn?... dit, maar ook die andere plagende pij nen vaagt u snel weg met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets!

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7