liicmoc £dJtsd)c GTounwl Nederlaag voor Burger juridisch steekspel in Barbaarse terreur in Belgisch Kongo Grote meerderheid voor De Gaulles politiek B-52 met kernwapen na botsing ontploft Nobelprijs geneeskunde voor twee Amerikanen VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 BUREAUS. Sieenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES- f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11694 Or. E. DïEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticft is gljéblenen mijn fieri in iegfjenspoet" x Z N en so moet het icorden 40 JAAR BARTIMEüS Zi SPORT voor saterdag Ministers niet verplicht te antwoorden Twee socialistische moties cle Kamer verworpen (Van onze parlementsredactie.) I een steekspel vol emoties en spitsvondigheden is gastermiddag althans één ding duidelijk geworden: de meerderheid van de Tweede Kamer jtaat op het standpunt dat ministers niet verplicht zijn op elke vraag van li afzonderlijk Kamerlid een antwoord te geven. Dit betekent een neder- voor de socialistische fractievoorzitter, mr J. A. W. Burger, en een iverwinning voor de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay. De heer Burger stelde gisteren in zijn interpellatie onder meer de vraag: „Is het ge- ucht juist, dat voor het vervullen van het ministerschap van defensie in vacature-Van den Bergh ook oud-minister Stikker direct of indirect is lenaderd?" De minister-president weigerde, evenals twee weken geleden, toen de heer Burger zijn vraag minder officieel stelde, hierop te antwoor- Het was dan ook niet zonder ironie dat voorzitter Kortenhorst de ver- ring sloot met de gebruikelijke woorden: Namens de Kamer dank ik Ie minister-president voor de verstrekte inlichtingen". leid. Van een ombuigen der parlemen taire praktijk is geen sprake. De rege ring blijft erkennen, dat zij gevraagde inlichtingen zoveel mogelijk moet ver strekken, maar is tevens van mening, dat het evenals in het verleden, mogelijk moet zijn een antwoord te weigeren met beroep op beleidsmotieven, aldus prof. De Quay. (Inmiddels heeft mr. Stikker reeds la ten weten, dat hij niet voor defensie ge polst is Red.) Twee socialistische moties, waarin het landpunt van de heer Burger gekris- illiseerd was, werden verworpen. Vóór alleen de PvdA, de PSP en de «mmunlsten en, door een vergissing, bij tweede motie ook mr. Versteeg (a.r). (jen stemden de KVP, de WD, de AR, de SGP. De uitslag was respec- evelijk 48 tegen 65 en 49 tegen 65. In de eerste motie, die door de heer urger zelf was ingediend, werd uitge- iroken, dat de antwoordplicht van de inisters, neergelegd in artikel 194 van grondwet, zich uitstrekt tot alle in- thtingen die de Kamerleden binnen het er van het reglement van orde kun- verlangen. In de tweede motie, ingediend door de 1-minister van justitie prof. Samkal- i (soc.), werd gezegd, dat ingeval van i interpellatie de ministers gehouden jn ofwel de gestelde vragen te beant- norden ofwel de beantwoording te wei- uitsluitend met een beroep op ar- kel 104 van de grondwet (m.a.w. met een eroep op het staatsbelang). Omgebogen Met al het vuur van zijn redenaarsta- had de heer Burger verklaard, dat de inlster-president door zijn weigering antwoorden bezig was de Hjn van de «taande parlementaire praktijk om te ilgen. „De minister-president wil voor- zelf beoordelen inhoeverre hij zich ons wil laten controleren", zei hij. Minister-president De Quay hield vol, plicht van de ministers om te itwoorden wel bestaat tegen de Kamers geheel, maar niet tegenover elk van leden afzonderlijk. De weigering om gevraagde inlichtingen over het polsen a mr. Sitikker te verstrekken, is ge rond „op de vertrouwelijke sfeer, waar de formatie van een kabinet moet feats hebben". Dat hij zich voor deze tigering beter op het staatsbelang had linnen beroepen, zoals dr. Bruins Slot li) had opgemerkt, bestreed de minis- ■president. Een beroep op het staats- ang is ook in het verleden alleen ge in in bijzondere gevallen, die onder «r de defensie betroffen. Dat de vraag i mr. Burger niet werd beantwoord, s gegrond op overwegingen van be- ZONDAGSBLAD TJE TOREN van de Hervormde L* kerk van Elspeet is voor twee kwartjes te koopde Deense kroonprinses Margaretha kreeg een boerderij cadeau en de beken de schrijver van kinderboeken W. G. van de Hulst hoopt binnenkort tachtig jaar te worden. Dit zijn de onderwerpen van een drietal verha len, die op de voorpagina van ons Zondagsblad tezamen zijn gebracht. Op Blad Zij is een artikel op genomen,, waarin wel duidelijk wordt aangetoond op welke ma nieren de Duitse industrie de ge huwde vrouw tot het in dienst treden probeert te lokken. De was wordt zelfs gedaan en de kinderen kunnen worden meegebracht. De pagina „Geestelijk Leven" begint met een artikel, dat de eer ste schreden van het Leger des Heils, nu zeventig jaar geleden, in de Maasstad en de reacties van de Rotterdammers daarop beschrijft. In het Cultureel Venster is een beschouwing opgenomen over het werk van een Poolse beeldhouw ster en wordt voorts verteld hoe de Amsterdammer Rob Roozemond levende ïrhure Dit de lectuur, '•egsblad zal bereiken. Vragen van dr. Meulink over Unescoloterij (Van onze parlementsredactie; Het Tweede-Kamerlid dr. Meulink (a.r ~^t de minister van justitie, mr. C. W. «firman, schriftelijk gevraagd of het is dat op 5 maart aan het Uneseo- jPnim Nederland te Amsterdam een "unisiterlële vergunning tot het houden *0 een loterij is verleend. De heer Meulink informeert of vóór et verlenen van deze vergunning zeker- J-M was verkregen dat de opbrengst der ./"ij zou strekken tot een liefdadig doel bevordering van wetenschap kunst of o ander algemeen belang, zoals de lo- «llwet eist. Stapels boeken Voortdurend beriepen de Kamerleden zich tjjdens het debat op boeken van staatsrechtgeleerden. Dr. Bruins Slot kwam tot groot vermaak van de Kamer zelfs met een hele stapel boeken naar het spreekgestoelte. Prof. Romme (kath.v.) verklaarde, dat hij niet helemaal zonder boeken op het spreekgestoelte durfde verschijnen en daarom iets zou aanhalen uit het rapport van de grondwetscom missie-Van Schalk van na de oorlog. Dui delijk staat In dit ranport, dat het te ver zou gaan de regering te verplichten op alle vragen van Individuele Kamer leden te antwoorden. En tot de commis sie behoorden ook (wetenschappelijke) politieke vrienden van de heer Burger. Het punt waarom het gaat, is of de re gering, ook zonder daartoe staatsrechte lijk verplicht te zijn. op de vragen van de heer Burger moet ingaan. Hieraan gaat echter een andere kwestie vooraf, nl.- be hoort een Kamerlid die vraag te stellen? Men zal moeten nagaan of die vraag iets mét de goede vervulling van de mede wetgevende en controlerende taak van het parlement te maken heeft „Op dit punt heeft mr. Burger ons volledig in het ongewisse gelaten", zei prof. Romme. Kennelijk doelde de KVP-leider daarbij ook op het feit, dat mr. Bur ger 's middags bij een woedende uit val naar prof. De Quay had uitgeroe pen: „De motieven die ons tot onze interpellatie leiden, gaan u niets aan. Ik ben lid van de Staten-Generaal en als zodanig sta ik op mijn recht in lichtingen tc ontvangen". Mr. Burger had verder verklaard, dat hij de interpellatie niet had aangevraagd als leider van de oppositie, maar als voorstander van het vrije woord in de Kamer. „Akkoord", zei prof. Romme, maar maakt u mij dit akkoord dan ook niet moeilijk, door de indruk te wekken, dat de Kamermeerderheid die geestver wanten in het kabinet heeft, in staat kan worden geacht haar macht te misbruiken en de minderheid in de hoek te drukken De heer Bruins Slotfa.r.) meende dat minister-president de zaak veel eenvou diger had kunnen maken, door zich bij zijn weigering om te antwoorden kortweg op het staatsbelang te beroepen. In feite had prof. De Quay naar zijn mening een toelichting gegeven op redenen, ontleend aan het staatsbelang. Samenvattend, zei dr. Bruins Slot, dat hii het materieel met het standpunt van de regering eens is, maar dat hii formele bezwaren heeft te gen het achterwege laten van een beroep op het staatsbelang. Niet absoluut De heer Tilanus (c.h.) was de heer Burger dankbaar, omdat deze voor rechten van het parlement was opgeki men. In principe is de plicht om inlich tingen te geven ook volgens de heer Tii- lanus aanwezig. De vraag is echter: hoe ver gaat dit? Er zijn vragen die men beter niet kan stellen en waarop de re gering geen antwoord behoeft te geven. De heer Tilanus onderschrijft dan ook de mening van prof. De Quay, dat er Voor de ministers geen absolute plicht is om alle vra~cn op te helderen. Prof. Oud (lib.) verklaarde, dat mr. Burger de zaak dramatiseert. Als de mi nister-president -zich op het staatsbelang had beroepen, was de heer Burger „no where" geweest, aldus de liberale fractie leider. De praktijk is niet omgebogen. Mijzelf zijn bijv. in 1951 inlichtingen over de informatie-Stikker geweigerd. Ik heb toen niet verder aangedrongen, zei de heer Oud. Door op te merken, dat prof. De Quay zich achter de Koningin ver schuilt, heeft mr. Burger hem groot on recht gedaan. Prof. Samkalden (Soc.) was vooral on gerust geworden door de opmerking van prof. Oud, dat een beroep op de staats rechtgeleerde Struycken er naast was, "it Struycken een auteur zonder poli tieke ervaring was. Juist de uitlatingen praktische politici in deze Kamer vergroten zijn ongerustheid, dat we een iwe leer" krijgen, die aan het recht der leden afbreuk doet. Spreker wilde vasthouden aan de uitspraak van Thor- becke- verantwoorden eist in de eerste plaats antwoorden. Chroesjtsjef wil meer goederen Hgt centrale comité van de commi nistische partij en de ministerraad va de Sowjetunie, die beide onder leiding I staan van Chroesjtsjof, hebben gelast, dat men onmiddellijk moet beginnen met verhoging der produktie van consump tiegoederen voor het publiek. Deze zal van 45,5 miljard roebel in 1959 moeten stijgen tot 57,9 miljard in 1960 en 64,6 miljard in 1961, een vermeerdering van 40 procent. Eind 1959 moet men ko men met nieuwe ontwerpen. De produktie van koelkasten moe stijgen van 359.600 tot 796.000 stuks, vai televisietoestellen van 939.000 tot 1,9 miljoen, van wasmachines van 463.000 bot 1,21 miljoen, van naaimachines 2,68 min. bot 3,47 min., kinderfietsen 1 min. tot 1,56 min. Behalve aan d apparaten bestaat er een tekort piano's, aardewerk en porselein. Radio- toestellen, fototoestellen en dergelijke echter worden reeds op grote schaal ge maakt. Weer samenzwering tegen Kassem Radio-Bagdad heeft gisteravond ge meld dat er een nieuwe samenzwering tegen het leven van de Iraakse minister president, Kassem, is ontdekt. Kassem ligt sedert de moordaanslag op 7 oktober in een ziekenhuis. De militaire gouverneur van Irak heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat autoriteiten onderzoeken of er verband bestaat tussen de aanslag van 7 oktober en de nieuwe samenzwering. Bijzonderhed enover de samenzwering zijn niet meegedeeld. Mitterand was moordenaars te snel af „Moordcommando's, blijkbaar uiterst rechtse terroristen, zjjn uit Algerije, via Spanje naar Frank rijk gekomen om bepaalde mensen uit de weg te ruimen", zei een gaullistische afgevaardigde gister avond tijdens het debat in de Franse Nationale Vergadering. In hoeverre dit verhaal juist is, IN DE STAD Loeloeaburg en an dere plaatsen in de Kongolese provincie Kasaï, is de toestand nog steeds gespannen. De stad ligt aan de rivier de Loeloea, die uit het zui den van Belgisch Kongo naar de Kassai stroomt. Loeloea en omge ving zijn reeds lang een bron van onrust. De primitieve krijgers van de Loeloeastam oefenen thans een ware terruer uit onder de naburige stam der Baloeba's. vuursteenge- r i beschilderd de krijgskleuren vallen de benden de dorpen aan en mishandelen de inwo ners op een vreselijke manier. Alleen gisteren al werden twintig doden geteld. Kongolese detachementen troffen langs de weg van Demba naar Loeloeaburg zeker twaalf doden aan. Van acht slacht offers waren de handen afgesneden. In de dorpen waren de hutten in brand stoken en de mannen en vrouwen i Het leger is krachtig opgetreden heeft na eerst traangasbommen gebruikt te hebben, de benden beschoten. Niette- Ook deze man is slachtoffer van de droogte. Waarschijnlijk over tuigd, dat het toch wel eens zal gaan regenen, gaat hij op pad om ts proheren toch nog paraplu's te verkopen. Dol op vliegtuigen en filmsterren De Franse politie komt nogal eens in contact met Joseph David, een aardige 34-jarige timmerman, die niet gek is op timmeren, maar op vliegtuigen en film sterren. Hij is nu al jarenlang bezig om per vliegtuig naar Hollywood te komen en daar de ster op te zoeken op wie hij op dat moment zijn hart heeft verpand. Al vele keren heeft men hem uit vliegtuigen moeten halen. Verder dan Ierland heeft hij het echter nooit gebracht (David was toen op weg naar Rita Hayworth). Gisteren haalde men hem uit een Boeing-707. „Wat een toestel", zei David vol bewondering. Hij was ap weg naar Esther Williams. zijn zeker duizend hutten door de benden in brand gestoken. Het Kongolese bestuur verzamelt thans e Baloebabevolking die oostelijker woont, om ze tegen de barbaarse terreur de Loeloeabenden te beschermen. Het hoofd van de Loeloea heeft gisteren de radio een beroep gedaan op de benden de vijandelijkheden te staken. Toch acht men het in Europese kringen en zeer wenselijk Belgische troepen met poed naar Loeloeaburg te zenden om de rust te herstellen. NOORD VIETNAMESE AGRESSIE NIET BEWEZEN Het Japanse blad Asahi meldde giste ren dat de commissie van onderzoek die in opdracht van de Veiligheidsraad naar Laos is geweest, zal rapporteren dat niet is gebleken dat Noord-Vietnam een poging tot agressie in Laos heeft gedaan De voorzitter van de commissie, Shini chi Shibuwasa, die woensdagavond uil Laos in Japan terugkeerde, kon niet voor commentaar worden bereikt. Het blad Japans grootste krant, gaf als bron voor het bericht zegslieden op die nauwp relaties met Shibuwasa onderhouden Volgens het blad zal het commissie rapport inhouden d< 1. in het gebied guerillastrijd gaande Loeang Prabang in Noord-Vietnam 2. dat krijgsgevangenen tische regeringslëger Neua zijn onderv: gevangenen liteit bleek te zijn; 3. dat de regeringstroepen wapentuig hebben buitgemaakt, waarbij zich tieren en handgran: Tsjechisch makelij. t, maar de kans is niet uitgesloten dat deze moord commando's vannacht van plan waren hun eerste opdracht uit te Toen senator Francois Mitterand, oud-minister en een van de leiders der links-georiënteerde Fransen in de Nationale Vergadering, van nacht naar huis reed, kreeg hij in de gaten dat zijn auto steeds werd gevolgd. Op een van de brede Parijse bou levards slaagde hjj erin even een voorsprong te krijgen, uit te stap pen en het park langs de weg in te vluchten. Hjj verborg zich in het struikgewas geen moment te vroeg: zjjn auto werd doorzeefd Debré tvil afscheiding voorkomen Leger blijft op volle sterkte in Algerije heeft zich gisteren in de Franse Nationale Vergadering uitgesproken voor de politiek van president De Gaulle inzake Algerije. Er werden 441 stemmen vóór uitgebracht en 23 tegen, 28 afgevaardigden onthielden zich vrijwillig van stemming, terwijl 57 stemmen niet werden uitgebracht. Premier Debré verklaarde aan het slot van het debat dat de politiek van zij gering erop gericht is, een afscheiding Algerije te voorkomen. De premier be loofde gisteren een krachtige politiek in zake Algerije te zullen voeren. Waarne mers wijzen erop dat hij in zijn woorden zelfs verder is gegaan dan de verklaring van De Gaulle op 16 september. Strategische, economische en m redenen eisen dat de unie tussen Frank rijk en Algerije gehandhaafd blijft, aldus Debré- Het is noodzakelijk dat de be scherming van Frankrijk gedurende ge neraties nog in Algerije zal voortduren. Wij moeten nu en in de toekomst afschei ding overwinnen, voegde hij er radicaal De Franse strijdkrachten blijven vol gend jaar nog op volle sterkte, om de pa cificatie in Algerije te kunnen voortzet ten, wanneer het aanbod van een wapen stilstand niet wordt aanvaard. Sprekend over de rijkdommen va Sahara verklaarde Debré dat Frankrijk deze niet alleen ten eigen bate, maar oc voor Tunesië, Marokko en de Franse g( meenschap moet exploiteren. Onder de tegenstemmers en degene die zich van stemming onthielden, bevoi den zich enkele leden van de Gaullistische tiental conservatieven, de tien enige partijlozen. De meeste Algerijnse afgevaardigden zijn niet ter stemming verschenen. De socia listische oppositie heeft voor het vertrou- gestemd. Sam Neua een Laos en Hanoi in van het Lao- i het gebied Sam i dat geen dei niet-Laotische nations- bevonden Deen vermoordt Nederlandse echtgenote De Deense mecanicien Paul Stolt heeft vanmorgen vroeg zijn echtgenote Jacoba, een Nederlandse van geboorte, tijdens een hevige ruzie in de echtelijke woning in de Kopenhaagse voorstad Skodsborg met een broodmes neergestoken. Zij stierf vrijwel onmiddellijk. Stolt werd enkele uren later gearres teerd, toen hij volkomen apathisch op het station van Klampenborg ten noorden van Kopenhagen werd aangetroffen. Hij ver telde de politie, dat hij daar in het moeras had willen lopen, maar 't ten slotte toch niet had gedurfd. De Stolts waren vier jaar getrouwd. TIJDENS TANKEN IN DE LUCHT EE N B-52 STRATOFORTRESS, aan boord waarvan zich een kernwapen bevond en een tank vliegtuig van het type KC-135 zijn gisteravond boven de Amerikaanse staat Kentucky in botsing gekomen en neergestort. In de gehele staat zag men een felle steekvlam. Men heeft tot dusver vier overlevenden en drie doden aangetroffen. Er bevonden zich acht personen in de B-52 en in de Kc-135. Volgens een mededeling van het strate gisch lucbtcommando bestaat er geen ge vaar dat het kernwapen tot ontploffi-n; zal komen of gevaarlijke ioniserende stra len zal produceren. De woordvoerder v< het commando weigerde evenwel verde: inlichtingen omtrent het kernwapen te verstrekken. Het ongeluk gebeurde toen er in lucht werd getankt. Het is het eerste geluk van deze aard in de negen jaar er in opdracht van het strategisch c Wat optimisme over beëindiging der staalstaking De onderhandelingen tussen werkgever: en werknemers in de Amerikaanse staal industrie zouden vandaag worden hervat. De staking duurt nu 94 dagen. De i zitter van de vakvereniging ziet nog reden tot optimisme, doch de voorzitter van de presidentiële commissie van o derzoek heeft verklaard enige hoop hebben dat hot conflict beëindigd k: worden zonder toepassing van de wet v; Taf-t en Hartley. Twee Amerikaanse geleerden is de Nobelprijs voor genees- kunde-1959 toegekend voor hun pio nierswerk op het gebied van de fun damentele factoren die van invloed zijn op de erfelijkheidsverschijnse len. De prijswinnaars zijn dr. Sever- no Ochoa van de medische hoge school te New York en dr. Arthur Kornberg van de Stanford universi teit in Californië. gulden. De prijs wordt toegekend door hét Koninklijk Zweeds Karolinska insti tuut voor geneéskunde en fysiologie. De geleerden móeten de prijs delen toekenning geschiedde wegens bij zondere prestaties op het gebied van het chemische structuurpatroon der erfelijk-, he id* verschijnselen. De ontdekkingen die de Amerikanen op dit gebied hebben verricht zijn zeer recente datum. Het zeldzame val doet zich nu voor, dat het mogelijk was de laatste wil van Nobel bijna naar de letter uit te voeren, namelijk toeken ning van een prijs voor ontdekkingen, gedaan in het afgelopen jaar. Het werk van Ochoa en Kornberg heeft op beslis sende wijze de opvattingen over het levensmechanisme opgehelderd en ver eenvoudigd. Severo Ochoa is 54 jaar en Spanjaard van geboorte Hij studeerde in Malaga, Madrid, HeidelbergPlymouth en Ox ford In 1940 vestigde hij zich in Amerika Sedert 1954, het jaar waarin hij Ameri kaans staatsburger werd, is hij professor in de biochemie. Arthur Kornberg is 41 jaar en geboren in Brooklyn. Hij studeerde in New York. Vanaf 1952 tot midden 1959 is hij profes sor in de microbiologie aan de univer siteit van Washington geweest, thans is hij professor aan d* ■Stanford MÏUMWitéit, U California. mando van de luchtmacht dag en nacht bommenwerpers in de luchit zijn (waar door tijdens de vlucht moeten worden getankt) Onderzoek naar het ongeluk met de Karei Doorman uitgesteld De raad voor scheepvaartonderzoek ir. Oostende heeft het officiële onderzoek naar de omstandigheden die hebben ge leid tot het zinken van een treiler uit Oostende, de Frans Elsa, ter hoogte Helgoland van 24 op 25 september, onbepaalde tijd uitgesteld. De Frans Elsa was in die nacht overvaren door het Ne derlandse vliegkampschip, de Karei Doorman, hetgeen het leven heeft gekost aan de vijf opvarenden van het Belgische vissersschip. De raad, die onder leiding stond de Antwerpse magistraat J. van Cruysse, heeft verklaard dat gepoogd zal worden een kopie te krijgen van het rap port dat door de commandant van de Karei Doorman ten aanzien van de bot sing is opgesteld. Roland Viaene, schipper van de P 281, die ten tijde van de botsing in de buurt van de Frans Elsa heeft gisteren tegenover de raad klaard dat de treiler zijn positie duidelijk had kenbaar gemaakt met de voor doel vereiste lichten. Op de vraag of hij van mening dat zijn schip en de Frans Elsa in doorvaart aan het vissen waren, woordde Viaene dit niet met zekerheid te weten, doch niet te geloven dat het verboden was in een dergelijke doorvaart te vissen. Bovendien waren er geen boeien die een verboden viszone hadden aangegeven, aldus Viaene. Een va bemanningsleden van de P 281, Remy de Zwelg, verklaarde 'dat kapitein Viaene hem het roer had overgedragen kort de botsing tussen de Frans Elsa e: Karei Doorman. De Zwelg verklaarde dat de Karei Doorman met groene lichten op was komen aanvaren. Onmiddellijk botsing waren de rode lichten ontstoken, terwijl met lichtsignalen morsetekens werden geseind naar een van de escor terende schepen en schijnwerpers de zet afzochten, vermoedelijk op zoek naai overlevenden. Geen vervolging Hansa-clirectie De heer L. Worms deelt mede van de Oberstaatsanwalt beim Landgericht in Düsseldorf bericht te hebben ontvangen deze geen strafvervolging zal instel len tegen de Hansa-directie naar aanlei ding van de door de heer Worms in december 1957 ingediende klacht, omdal hij het overtuigende bewijs niet geleverd cht. In aansluiting hierop deelt de heer forms mede, dat zijnerzijds in deze aangelegènheid verdere stappen zullen ■mm „KROON - IMPERIAL" KARPETTEN 200 x 300 285 een klasse-karpet van de K.V.T. BULTHUIS i" BOTERMARKT S3 Advertentie Is hij de directeur zelf of is het zijn secretaris? U kunt het wel te weten komen, maar aan zijn kleding ziet u het niet. Directeur of secretarishij draagt een sportcombinatie die af is. Perfect van coupe, smaakvol en gedistingeerd van kleur en dessin. Allicht, want 't is een sportcombi natie die hij met veel zorg gekozen heeft uit onze uitgebreide collecties. Let b.v. eens op die pantalon: zo'n. vouw blijft er in! 't Is Terlenka, dus prima! Bij ons gekocht voor 39.75. Het colbert, een Schotse homespun, in een vlot, sportief dessin 58.—. Vijf miljoen voor kerklxmwactie De giften voor de kerkbouwactie der Ned. Hervormde Kerk blijven gestadig binnengekomen. In totaal werd nu ont vangen: 5.081.806. Auto over de kop een dode Op het betongedeelte van de Amers- foortseweg te Apeldoorn is gisteren een ongeval gebeurd, waarbij een persoon om het leven kwam. Een personenauto, bestuurd door de 54-jarige mevrouw A. Bennink uit En schede is, nadat zij een vrachtwagen had ngehaald, over de kop geslagen, enkele nalen gekanteld en in een droge sloot terecht gekomen. Mevrouw Bennink werd buiten geslingerd enkwam onder uto terecht. Zij was vrijwel op slag dood. Haar echtgenoot, de 54-jarige heer 3ennink, die naast haar zat, kreeg hersenschudding en moest naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn worden vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Aanhoudend zonnig De Bilit verwacht tot zater- avond: Droog en overwegend zon nig weer. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidoost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11-15 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag 17 oktober: zon pp 7.06, onder 17.44, maan op 18.19, onder 7.44. 24 okt. laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1