biedt plaats aan ambtenaren Apeldoorn 20.000 WYBERT Inschrijving voor boter naar West-Duitsland Investeringen namen toe Kritiek uit bedrijfschap op de overheid Grote hausse te Londen Spontane hulp is prachtig, er moet meer gebeuren maar Record kwartaalcijfers Aku-concern van O DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 Tweede schrijftafel van Nederland Plan voor aantrekking van regeringsinstan ties (Van onze speciale verslaggever) APELDOORNS STOKPAARDJE: „tweede schrijftafel van Nederland" te zijn, werd gisteren weer eens vurig bereden voor een forum van tien Eerste-Kamerleden. Mr. G. Vixeboxse bracht als nestor van de sena toren naar voren, getroffen te zijn door de mogelijkheden, welke de Tuin stad van de Veluwe biedt, zowel op het gebied van ruimte voor een ad ministratief centrüm als op dat Het bezoek, dat een aantal leden van de Tweede Kamer onlangs aan Apeldoorn heeft gebracht, heeft naar eerst thans bekend werd, soortgelijke reacties opgC' leverd. De parlementariërs, over het al gemeen behorend tot de vaste voor binnenlandse zaken, hadden o.m steld, dat hoe langer met de verliui van rijks- en/of semi-rijksinstellingei Den Haag zou worden gewacht, hoe kost baarder en moeilijker een eventuele ge deeltelijke overplaatsing zou worden. Uit betrouwbare bron vernamen wij nog, dat er binnenkort ook enkele minis ters naar Apeldoorn zullen gaan, tenein de zich over hel verstrekkende plan te laten voorlichten. Apeldoorn, de grootste gemeente van Nederland {de oppervlakte bedraagt 34.000 ha.) meent in de unieke positie te zijn als tweede ambtenarenstad te kunnen fun geren, nu liet Westen en in de eerste plaats wel Den Haag o-verbevolkt dreigt te raken. De gemeente heeft hiertoe tale doorbraak in de bebouwde kom be oogt en de mogelijkheden in zich bergt twintigduizend ambtenaren onder te brengen. Ook buiten dit project om ech ter kan aan administratieve lichamen moet zelfs onmiddellijk! daar er grond ONTEIGENING Met de uitvoering -van de eerste fase van het structuurplan is een bedrag van vijfentwintig miljoen gulden gemoeid, de onteigening van een kleine vijfhonderd gebouwen en huizen en een periode, die ongeveer tien jaar in beslag zal nemen. Het zal, hoe dan ook, gerealiseerd wor den, want als er geen rijks- of semi-rijks- personeel kan'worden aangetrokken, zal de particuliere sector worden verkend Door Apeldoorn als „tweede schrijftafel van Nederland" aan te dienen, hoopt het gemeentebestuur een meer harmonisch bevolkingspatroon te verkrijgen. De ves tiging van centrale administraties, welke niet aan het Westen gebonden zijn het belastingapparaat b.v., het Centraal Bu reau voor de Statistiek, de Pensioenraad etc. zou de kromme der beroepsbe volking gunstig kunnen beïnvloeden. In relatief opzicht bestaat er n.l. een wanverhouding tussen het aantal arbei ders, werkzaam in de industriële sector (39 pet.) en het aantal werknemers, da! een administratief beroep uitoefend (12 .pet.). Zijn bijzondere geschiktheid als twee de ambtenarenstad grondt Apeldoorn o.a. op de volgende factoren 1 De centrale ligging ten opzichte van de overige delen van Neder land, waarvan de verst verwijderde bin- 9 Het ter beschikking hebben van 01 tweeduizend vierkante meter re creatiegebied per hoofd van de bevol king tegen 41,5 meter in Zuid-Holland vroegere bebouwing, waardoor bij de uitvoering van het structuurplan geen re creatiegebied verloren behoeft te gaan en de kosten betrekkelijk laag kunnen blijven. A De bevolkingsdichtheid (299,8 inwo ners per vierkante kilometer tegen 2400 in randstad Holland en 9.332,9 in Der Haag). r De sterke bevolkingsgroei als ge volg van een groot vestigingsover schot, waaruit in een steeds grotere ma te geput kan worden. AMTEN ARENSTAD r De aanwezigheid eerde en de recreatie. belangrijk verkeersknooppunt zullen ma ken. Met het vaststellen van het structuur plan is vooruit gelopen op de tots'andkr ming van de wet op de ruimtelijke-oi den-ing, daar de onteigening van huizei en gronden binnen de bebouwde kon onder de huidige woningwet-geving to onvoorstelbare complicaties kan leiden De basis ervan is gevonden in de om king, zoals deze naar schatting in he ontwikkelende i het karakter v; renstad za-1 k-ur 7' als oost-west) irt-duirend verde typische ambtena «verbindingen, welke in {noord-zuid zowel lie van de plaats een jaar 2000 zullen zijn, waarbij voldoende luim-te is gelaten voor extra injecties, al gevolg b.v. van de vestiging van rijks of semi-rijksinstellingen. De eerste fase, d-ie. naar verwach wordt ongeveer tien jaar in beslag zal nemen, beoogt een doorbraak in de 1 bouwde kom voor de aanleg van e verkeersader, die Avenue Europa worden genoemd en die .de huidige valsweg uit de richting Amersfoort (Li laan) bijna geheel zal vervangen. A aeze vierbaansweg zal het. nieuwe, ree door ir. J. van der Laan uit Leiden o worpen stadhuis verrijzen, een groot, modern ziekenhuis, zomede kanto bouwen (hoogbouw), die aan maxi twintigduizend mensen onderkomen kun- Het kloppende hart van de stad met het postkantoor, bankgebouwen etc. zal éven terzijde van de geplande verkeersader liggen, evenals de snelverkeer ontlaste winkelstraten. Ten slotte zal ook het station moeten worden verplaatst, terwijl de over matig van de spoorlijn in de richting Arnhem ongelijkvloers zal worden. Verlaging van invoerrecht (Van onze sociaal-economische redactie) In West-Duitsland is op het ogenblik grote behoefte aan boter. Geruime tijd geleden hebben de Duitse consumenten organisaties al aangedrongen op invoer. Thans blijkt de Duitse regering bereid hiertoe over te gaan en een inschrijving te openen. Een belangrijke hinderpaal vormen echter de hoge Duitse im rechten, wanneer de bolerprijs, welke thans in Nederland toch reeds zeer hoog ligt, bovendien nog verhoogd moet den met een heffing van 22pet., is de Nederlandse boter voor de Duitse impor teurs niet aantrekkelijk. Indien de Duit se regering in een vroeger stadium tot import was overgegaan, had zij bij aan zienlijk gunstiger prijzen kunnen kopen. Nederland is op het ogenblik echter een van de weinige Europese landen, die nog boter kunnen uitvoeren. In dit verband doet het gerucht de ronde, dat West- Duitsland bereid is zijn invoerrecht op boter te verlagen. Dit recht bedraagt thans voor de Eurn- markt 22% pet en voor de invoer uit an dere landen 24 pet. De voorzitter van het produktschap voor zuivel heeft enige tijd geleden in het kader van het Euromarkt- verdrag reeds de èuggestie gedaan, dé in- ■rechten to verlagen, in eerste inschrijving voor invoer van r in West-Duitsland werd begin ok tober al gehouden. In verband met de te De totale bruto-investeringen vaste ac tiva bedroegen in het tweede kwartaal in miljoenen guldens 2246 tegen 1875 in het eerste kwartaal en 2105 een jaar te voren, aldus meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Naar type verdeeld waren- de investe ringen: woningen 498, gebouwen 409, we gen en waterbouw met landaanwinning en ontginning 227; externe vervoermid delen voor wegvervoer 231, spoorvervoer 18. vervoer te water 138, door de luch' nihil, machines en overige uitrustings stukken 675. Naar bestemming: bedrijven 1866, .w.v land-, bosbouw en visserij 105, mijnbouw nijverheid, overige nijverheid en open are nutsbedrijven 638, handel 146. wo- ngexploitatie 498, verkeer en vervoet 4, overige bedrijven 145 Overheidsin- ïsteringen bedroegen 380. De-hoeveel- heidsindex was voor bedrijven '.157 (1953 w v. mijnbouw, bouwnijverheid, ove nijverheid en openb. nut 148, ove- bedrijven 163, overheid 108, totale a-investeningen 147. Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met Regering remt de ontwikkeling van de p.b.o. Tijdens de algemene beschouwin gen over de begroting van het be drijfschap detailhandel in melk e.d. heeft het bestuurslid H. Bekhof (die namens de centrale melkhandelaren- organisatie zitting heeft) als zijn persoonlijke mening te kennen ge geven, dat de resultaten van het be drijfschap in de vier jaar van zijn bestaan bepaald pover zijn. Volgens de heer Bekhof staat de overheidspolitiek de ontwikkeling van de p.b.o. in de weg en kenmerkt het bedrijfschap zich door een ze kere hokjesgeest. Alle adviezen, die heit bedrijfschap ge vraagd en ongevraagd in zijn bestaans- periode heeft gegeven, zijn niet door de regering overgenomen, zo zei dè heer Bekhof. Van de autonomie van het bedrijfschap is in de praktijk weinig of niets terecht gekómen. Brieven aan de overheid ge richt werden binnen het half jaar niet' beantwoord. De heer Bekhof vroeg zich af of de overheid met blindheid gesla gen is en de noden van de melkslijters niet meer wenst te zien. De resultaten van de bemoeiingen van het bedrijfschap waren steeds negatief, aldus de heer Bekhof. Enkele bestuursleden van het be drijfschap ondersteunden de kritiek van de heer Bekhof. Men kantte zich evenwel tegen zijn opmerkingen dat' er een hokjesgeest zou heersen in het be drijfschap en de vertegenwoordigde groeperingen uitsluitend voor groeps belangen zouden pleiten. lage prijzen, die Duitsland bereid wi betalen, hebben onze exporteurs hieraan toen ni:t deelgenomen. Het ligt voo hand, dat men de botervoorraden, welke in heel Europa schaars beginnen te worden, tegen zo gunstig mogelijke prij zen van de hand wil doen. Bij de eerste inschrijving werd 2000 ton toegewezen aan Denemarken en elk 1000 ton aan Zweden, Nieuw-Zeeland Australië. Britse leger Ook het hoofdkwartier van het Britse leger in West-Duitsland heeft een in schrijving geopend voor levering van on geveer 175 ton boter in de periode van 1 december 1959 tot en met 31 mei i960- Het Nederlandse Voedselvoorzienings In- en verkoop Bureau (V.I.B.) zal aan deze inschrijving deelnemen en verzoekt fabrikanten en exporteurs om offerten, elke voor 21 oktober moeten worden ingediend. De Londense effectenbeurs beleeft na de verkiezingszege van de conservatieve partij de grootste hausse van alle tijden met omzetten boven de 30.000 transacties tegen een gemiddelde van 13.000 tot 15.000. Reeds voor de verkiezingen na men de transacties tot 20.000, vrijdag na de verkiezingen tot een record van 22.101, maandag tot 32.517, tegen een da ling tot 30.523 op dinsdag, waarbij de industriële waarden op recordhoogte kwamen. Het indexcijfer steeg van 326.2 op vrijdag tot 352,7 bij beurssluiting dinsdag. Op 1 oktober was het cijfer nog 314,7 tegen een maandgemiddelde v; 236,4 in oktober 1958. Zwanenberg-Organon tevreden De gang van zaken bij Zwanenberg-Or ganon is bevredigend. De omzet aan der den en de produktie bleven stijgen, waar door eind augustus de geconsolideerde winst hoger was dan een jaar tevoren. In de farmaceutische afdeling leidde tevens de grotere uitvoer van hoogwaardige specialité's tot een hoger winstmarge, doch bij levensmiddelen daalde de winst marge door scherpe concurrentie op de Nederlandse markt. Ondanks stijgendi voorraden en debiteuren tengevolge vai de hogere omzet en belangrijke invests ringen bleef de liquiditeit op bevredi gend peil. Voor de overige maanden wacht de directie een soortgelijke gang Prof. dr. L. J. M. Beel werd tot missaris benoemd en de raad van bestuur werd uitgebreid met de heren C. D. de Wolf, P. J v. Helden jr. en jhr. G Krayenhoff. Bod van Unilever op Gouda Apollo Unilever N.V. maakt het kend een bod te doen op aandelen, cer tificaten van aandelen en trustcerfifica- ten A. B en C in N.V. Kon. Stearine Kaarsenfabrieken Gouda-Apollo te Gouda op basis van f 1000 gewone aandelen Gou da-Apollo tegen f 800 gewone aandelen Unilever, f 100 certificaten G-A. tegen f 80 land. Unilever, trustcertificaiten G.A. B. :n C. tegen resp f 340, f 240 en f 200 aan delen Unilever. Een en ander in overeen stemming met het bestuur van Gouda- Apollo. Nader bericht volgt. Dividend voorstel Veneta De Verenigde Nederlandse Tapijtindus- :rie N.V. te Hilversum zal over 1958/59 totaal 9% dividend declareren, waarvan it de agioreserve (v.j. 9% dividend). Een buitengewone aandeelhoudersverga dering benoemde drs. H. P. v. d. Aard weg Czr K.S.G.ruw-staal-produktie in ember 5,53 (vorige maand 5,07, aar 4,79) miljoen ton, in eerste 9 1 len 45,8 (v.j. 43.7) min., van ruw n september 4.05 (v.j. 3.55) min., ii te 9 maanden 33,9 (32,7) min. Lage luchtvracht over oceanen Passagierstarief onveranderd De speciale tarievencommissie van de IATA (internationale organisatie van 90 luchtvaartmaatschappijen) heeft geen op losing kunnen vinden voor een verla ging van de passagierstarieven b.v. door ring van de economy-class in an dere delen van de wereld dan de Atlan? che Oceaan, maar er zijn enkele be langrijke vrachtverlagingen tot stand ge komen. Op de Noordatlantische route gaan de thans geldende tarieven voot acht na de 45 kg-grens met 25 pet. om- ag en na de 500 kg-grens worden de ta- even met 35 pet. in vergelijking met het huidige peil verlaagd. In de tweede plaats worden de thans reeds voor bepaalde goë- 1 geldende speciale tarieven nog- s met 30 tot 40 pet. verminderd. Dit o.a. lederwaren, textiel (doch niet. kleding), auto's en onderdelen, elektri sche apparaten, optische artikelen, voe dingsmiddelen en precisieapparatuur. Voor de Grote Oceaan worden voor alle goederen drie gewichtsgrenzen ingevoerd, •aarbij de reductie hoger wordt naar- late het gewicht stijgt. Deze verlagin- en geschieden met het oog op de vrijko- ïende ruimte tengevolge van de invoer ar straalvliegtuigen. Voor het overige •orden de bestaande vrachttarieven ge handhaafd. Voorzitter van l andbouwschap: Strenge winter zonder sneeuw genadeslag voor grasland (Van onze sociaal-economische redactie.) A LOM IN DEN LANDE wordt spontaan de hand aan de ploeg geslagen om de veehouders, die het meest in nood zitten, althans het nodige voer te verschaffen, zodat zij hun vee nog enigermate redelijk kunnen voe ren. Deze spontane actie juichen wij toe, juist omdat zij spontaan en uit een gevoel van medeleven is geboren. Mar wij zullen ons er toch bewust van moeten zijn, dat de nood langer zal duren dan deze spontane actie. Wij zullen ons dan ook welbewust moeten afvragen, wat moet er verder nog gebeuren? Deze woorden sprak gisteren de voorzitter van het landbouw schap, de heer H. D. Louwes, naar aanleiding van de ernstige gevolgen, welke de langdurige droogte voor een groot aantal veehouders zal hebben. In zijn openingsrede in de openbare ver gadering van het landbouwschap merkte de heer Louwes verder op, dat er zo goed mogelijk een raming gemaakt zal moeten zal 1 kuni nodig i: aankopen of reserveren. Ged aan een geringere verwerking de strokartonfabrieken, aan 1 ren van fabrieksaardappelen e het aankopen van stro in het Op dit moment durfde de heer Louwes pen schatting te maken van de omvang an de schade en ook niet van de midde- n die nodig zullen zijn om in de ergste ot verlaging van de n De veehouders zullei nder ogen moeten zien Uitgifte verwisselbare goudcertificaten De Union Acceptances Ltd., Samuel Montagu and Company Ltd., de Bank of Nova Scotia en de Deutsche Bank zullen onderling-verwisselbare goudcer tificaten uitgeven aan niet-ingezeteneni het sterlinggebied met de naam der deelnemende banken. Die van Union Acceptances gelden voor levering van goud in Zuid-Afrika, van Montagu voor levering te Londen, van de Bank of N.S. te Toronto van de Deutsche Bank te Frankfort a.d. Main. De eigenaar kan op elk gewenst tijdstip levering van goud vragen en de eigendom overdragen door invulling van een instructie op de ach terzijde. mogelijk de voederbalansen van hun be- drijfen moeten opmaken, daarbij niet 01 timistisch denken over de mogelijkheid i het volgend voorjaar. In vele gevallen zi dit moeten leiden tot het afstoten van ee hoeveelheid vee. Het produktschap voo vee en vlees en de overheid zullen in deze ting van de vleesmarkt te voorkomt De heer Louwes was overtuigd va zeer constructieve en vertrouwensvolle samenwerking met de minister van land bouw en visserij, daar op dit departement de noodsituatie ten volle wordt onder- De ernst van de situatie nog eens on derstrepend, verklaarde de heer Lou wes, dat wanneer er niet gauw veran dering komt in het weer, onze weiden met een sterk beschadigde grasmat de winter ingaan. Mocht daarna strenge winter volgen zonder dan zal aan deze grasmat de genade- stoot worden toegebracht. Bovendien blijkt, op het ogenblik meer en meer, dat de grond zo droog is, dat er bijna geen wintergraan gezaaid kan worden. Mocht dit voor rogge nog wel het geval zijn, dan zou in het aanstaan de voorjaar het vee met snijrogge ge voerd kunnen worden. Maar door de late roggezaai (zo die nog mogelijk wordt) is ook deze kans klein De voo zitter sprak zijn medeleven uit met c vele boeren die met hun gezinnen nii alleen onder materiële, maar ook ondi een psychische belasting zijn komen Werkloosheid De heer P. Stokni Chr Landarbeidersbond, vroeg in de ver gadering van het landbouwschap bijzon dere aandacht voor de vroegere en gro tere werkloosheid in de landbouw tenge volge van de langdurige droogteperiode De bietenoogst is in volle gang en het aardappelrooien is voor het grootste deel achter de rug. De droogte heeft de oogst- werkzaamheden met enkele weken ver vroegd. terwijl het werk ook nog een bij zonder vlot verloop heeft. Eind septem ber waren er al veel minder arbeiders voor de oogstwerkzaamheden nodig dan onder normale omstandigheden. De sei zoenwerkgelegenheid in de landbouw is zodoende veel geringer dan in andere jaren. Het voor het normale seizoen ge corrigeerde cijfer van de geregistreerde arbeidsreserve is dan ook ongunstig be- invloed en gaf per eind september een stijging te zien van 4000 De heer Stokman verzocht het bestuur bij de regering aan te dringen op het openstellen van nieuwe werkgelegenheids- objecten en het niet sluiten van andere objecten. De kwestie zal aanhangig ge maakt worden in de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap en daarna terugkomen in het bestuur. NCRV-ivedstr ij den De NRCV zit nu volop in haar jubi leumprogramma's. Zoals u weet. wordt er deze keer geen „Jubo" voorbereid, maar worden de luisteraars zoveel mo- Het bestuur v gelijk betrokken bij de viering van het teren besloten 35-jarig bestaan van de omroepvereni ging, mede door allerlei wedstrijden. De wedstrijden voor zieken, gezellige uitwisselingsprogramma's waarin ver schillende ziekeninrichtingen met el kaar zijn verbonden, nadert de finale, die op 28 oktober a.s. wordt uitgezon- Er wordt vlijtig gekampt u er meer van wilt horen, moet u op beide maandagochtenden die nog 7 ten, eens tussen 9 en 9.30 uur luisteren naar het vraag-en-antwoordspel tussen de zieken, die als „bedweters" vooxlo- pig onder groepsschuilnamen tegen el kaar in het strijdperk treden. De thuis- liggende zieken kunnen ook meedoen: voor hen zijn er klankbeeldjes waaruit de namen van de gemeenten waarin de deelnemende inrichtingen staan, kunnen worden geraden. Met de huisvrouwenwedstrijd in het taartbakken staat het er ook goed voor: Zeeland heeft nu acte de présence ge geven en daar werd een fikse vruchten taart als beste bekroond. Vanavond wordt er weer eens een goed oud paardje van stal gehaald: tij dens de steravond gaat de familiecom petitie nog eens lopen, compleet met de heer G. Hoek, Tanja Koen (met'het belletje) en Joost Alton als jurylid. Binnenkort valt er nieuws te verne men over de hoorspelwedstrijden, wel ke de NCRV heeft uitgeschreven. Alzo een genoeglijk soort jubileum viering, waarin eigenlijk niemand die mee wil doen, wordt overgeslagen. Na 1 april elke avond televisie .'onden per week uit te zenden In de periode van l januari tot 1 april zal de extra beschikbare zendtijd gebruikt worden voor extra uitzendingen en voor enige verlenging van de avondprogram- Langdurig heeft het bestuur gisteren de regeling besproken voor het foto graferen in de studio's. Bij deze rege- '*j'e ling zal in de eerste plaats gelet wor- _s_ den op de orde in de studio's. Voorts icn zal zoveel mogelijk tegemoet worden ,en gekomen aan de verlangens van de pers. Over deze regeling zal spoedig contact worden opgenomen met alle belanghebbende organisaties. In af wachting van het resultaat blijven de bestaande regelingen gehandhaafd. AGEETH SCHERPHUIS WEER AAN 'T WERK De televisie-omroepster van de Avro, Ageeth Scherphuis, heeft haar werk weer opgenomen. Dinsdagavond heeft' zij weer met haar vriendelijke glimlach de televisie-aankondigingen gedaan. Na het smartelijke verlies dat haar heeft getroffen wil ze, naar ze heeft gezegd, gewoon blijven werken. Behalve haar televisiewerk heeft ze ook dat als ge meenteraadslid van Zaandam. Vóór alles wil ze haar zoontje Erik, dat on geveer een jaar oud is, een zo goed mogelijke jeugd geven. Televisie voor volgende week varia vond In de week van 18 tot ?r a.s. kunt u, onder voorbehoud wijzigingen, de volgende televisiepro- naaj' gramma's verwachten. Zondag: 3 uur KRO met de thriller „Dat weekend bij oom Arthur" van A. A. Milne en concert door het Amster dams Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes, met het Concerto grosso van Barsanti en het eerste vioolconcert van Paganini, solist Herman Krebbers; om 10 uur: sportuitzending NTS. Dinsdag: NTS met journaal en films. Woensdag: 5 uur kinderuitzending 0 „Bomen sterven staande" is de titel van het televisiespel dat Alejandro Casano schreef. Nel Bakker vertaalde en de KRO in samenwerking met de met 25 okto- toneelgroep Theater vanavond op het scherm brengt. Vooraf: om 8 uur jour- om 8.20 uur „Vademecum" tot 8.50 1 IgojMcT 1 de NCRV, 8 1 Gezelligheid bij de NCRV tussen 8 1.45 uur met „Vlag in top", jubileum- NTS-j our naai* "8*20 steravond. Muziek en zang. voordracht AVRO met Sportpanorama, „De door Enny Mols de Leeuwe, nog 1 wereldreis van Ed van Elsken, een mu- de familiecompetitie ende actie ziekprogramma en een reportage „Viermaal Z....N" Om 10.10 uur gees- Donderdag: 8 uur NTS-journa'al, 8.20 telijke liederen, gezongen door het koor uur filmreportage over de Laurenskerk van de ELgarschool te Vancouver en om in Rotterdam, 8.35 uur NCRV met film- 11 "ur orgelconcert in de Grote Kerk rubriek, het televisiespel „Het concert" te Alkmaar door prof. Hans Heintze, van Joseph Schuil en dagsluiting door met werken t ds O. Jager te Almelo. Vrijdag: 8 uur NTS met het week- journaal, 8.30 uur VARA met actualitei ten en een uitzending „Anders dan an deren". Zaterdag: 5 uur kinderhalfuur van de KRO, 8 uur NTS met journaal en weer bericht, 8.20 uur KRO met „Anno", de show Capriolen en een Hitchcock-film. Daarna epiloog door pater Leopold Ver hagen OESA. T elevisie-voetbal op 21 oktober? Scheidt, Men-delssohn Weyrauch. Handels oratorium „Samson" wordt tussen 8.05 en 9.05 uur voor de AVRO- microfoon gebracht door het Kunst maandorkest, het koor van de Handel- vereniging en solisten, gedirigeerd door Jack P. Loorij. Om 10.05 uur spreekt prof. dr. J. Jongbloed over de moge lijkheden voor de ruimtevaart. Programma voor morgen VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 Hilversum I, 402 m .746 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7 15 Gram 7 30 V d kind 7.40 7 45 Morgengebed en overdenking 8.00 Nws 815 Grs 9.35 Waterst 9 40 Schc 10.30 Idem 1100 V d recht- 11 50 dagklok- *,and- ei 2 50 Act 13. nbouwmeded 12.3; Schoolradio 16.30 V d zieken recital 17 00 V d kind 17 15 rsber 17 45 Lichte 16 30 Pia De NTS is van plan om e< streekse reportage te geven voebbalwedstrij d Duitsla nd—Nederland, welke op woensdag 21 oktober a.s. wordt gespeeld. De KNVB heeft al toestemming ge geven, maar d« Duitse voetbalbond nog niet. De definitieve beslissing wordt pas aan het einde van deze week verwacht. Valt die gunstig uit, dan zal de NTS de wedstrijd, die 's middags direct p^( wordt uitgezonden, na het avondpro- canai gramma op telerecording herhalen, zo- Cello dat degenen die 's middags door hun Het l werk verhinderd zijn om te kijken, die schade nog kunnen inhalen. - ---- 'V^RA. 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram 8 00 Nwe 9 00 Gym v d vrouw 9 10 Gi 18 Oö -Gi 18 50 Regenngsi miigratiepraatji DE ,E ALGEMENEN KUNSTZIJDE UNIE heeft in het derde kwartaal van 1959 een record-omzet geboekt van 66,6 miljoen en een record exploitatiesaldo van 9,9 min en een netto-winst van 12,7 min, terwijl de kosten daalden tot 56,7 min. Over de eerste negen maanden bedroeg de omzet 193,5 (v.j. 157,4 min), de exploitatiewinst 23,3 (17) min, de netto-winst 22 (16,8) min. In miljoenen gulden? bedragen de kwartaalresultaten: omzet 66,6 kosten 56,7 9,9 baten deelnemingen 7,6 diiv. baten en lasten 17.5 belasting 4,8 netto-winst 12,7 Hej aandelenkapitaal was in miljoenen guldens 114,6 De netto-winst in dollars per Am. share van 50 $1.46 Volgens heJ jaarrapport aan de Secu rities and Exchange Commission wa: winstaandeel van Aku in de H.K.I., Ame rican Enka.Ver. Glanzstoff, Spinnfasser 2de kw. 1ste kw. 4de kw. 3de kw. $0.66 $0,41 Order voor DAF van Pakistan Van Doornes Aanhangwagenfabriek n Van Doornes Automobielfabriek N V te Eindhoven heei een opdracht ontvan gen van de regering van Pakistan voor de bouw van een aantal vliegtuigtank- opleggers met trekkers, waarvan er vele in gebruik zijn bij de Nederlandse lucht macht en de Amerikaanse luchtmacht in Europa. Deze sneltankers hebben 9500 liter inhoud en 2300 liter pompcapaciteit per minuut. De waarde van de opdracht driekwart miljoen gulden. $0,53 .ver 1957/58 en Briitis Enka, Viscose m miljoenen guldens: Winstaandeel overeen komende met deel neming 15 (v. aan Aku uitgekeerd bruto-dividend 8,95 Aku's aandeel in niet- uitgekeerde winst 6,12 9,06) Rijks kas: Stand op 31/3 (31/7) in mil joenen guldens: Debet liquide middelen 850 691) w.v. saldi comptabelen 211 (193); korte vorderingen 25 64), w.v. gemeenten 8 (5), gemeentefonds (41), prov. fonds 17 (18); credit schatkistpa pier 4067 (3973), w.v. promessen 1225 (1246) biljetten 2842 2727); muntbiljetten 104 (106); korte buitenlandse schuld 236 (236); overige schulden 1241 (1191), w.v. PTT 258 (261), andere overheidsbedrij ven 25 (12), provinciën (IX gemeente fond* 36 (—X 16 20 Steek eens op. heren! itz: Emigratierubriek Het van H A van Luyfe 19 00 19.25 Memojandum 19 30 40 Ver'z progr v d mil 20 30 ig rati el and klankbeeld 21 00 ino 21 30 Theater andersom: Miguel Brest, hoorspel 22 00 /rede. klankbeeld 22 25 Boek de dag 22 30 Nws 22 40 Rede prof ïme +23 40 Gram 23 55—24 00 Nw II, 298 1 9.40 Schoolradio VPRO: 10 00 Nedei Morgenwijding VARA: 10.20 V d 1100 V d kleuters 115 Viool en 1140 Hammondorgelspel, AVRO: Lichte muz 12 20 Regeringsuitz: 10 05 Land- bouwrubrlek Bedrijfsorganisatie en boek houding v h boerenbedrijf 12 30 Land- en tuinbouwimeded 1233 Sport en prognose 12 50 Draaiorgel en beiaardspel 13 00 Nws 13.15 Moded en gram 13 25 Lichte muz 13.55 Beursber i4 00 Viool en piano 14 30 Voordracht 14 50 Gram 15 00 Gevar progr VARA: 16 00 Gram 16 30 V d zieken 17 00 V d jeugd 17 5*5 Act 18 00 Nws 18 15 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz 18 50 De puntjes op de l, caus 19 00 V d kleuters 19 10 Kinderkoor VPRO: 19 30 Het platteland nu. rep 19 45 yPRO-nws 20 00 Nws 20 05 De Bijbel 20 30 Europees VARA 22 15 Buite 22 40 Zorg aeschoi :0 40 Harpkw 2 30 Nws VPRO: gesprek VARA: 00 Soc nws in Esperanto 23 10 Muz 55—24 00 Nws Televisieprogr. NTS: 20 00 Weekjourn. VPRO" 20 30 Pre GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA mphonie Orkest, say II Giuseppe e en 2e bedrijf). lijn olv Ferenc di:...La Traviat ra in 3 bedrijv. Maria Piave naar „.La Dan lias" van Alexandre Dum tijd van handeling: Parijs —1700 Rolverdeling: Violett Gobbi. bariton •hol. William Dickie, bariton: Mar- d'Obiigny, Nicola Zaccaria. bas: Dr. Grenvil, Silvio Maiorjica bas: Giuseppe, bas; Een bode. Carlo Forti, bas: Koor en st van het Teatro alia Scala. Milaan, ent: Tullio Serafin IM Ermanno Ferrari: Intermezzo' uit ,J Gtoielll Madonna" Wtlrttembergs Staatsor- Orkist olv. Tullio Sex af in Philharmonic

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9