in de strijd tegen en leegte Paraat apathie God rekent met jou, niet met totalen Apparateiif abriek Leiden in verkoopcombinatie Waar blijft de haring onder de Engelse wal IS NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG IS OKTOBER 1959 Paup LEIDSE Volkshuis zestig jaar ers hadden niets meer te verliezen JUFFROUW KNAPPERT was een engel van een mens. Ze was wel streng hoor, dat welMaar rechtvaardig. En eerlijkZe had van die grote heldere ogen en dan kon ze je zo strak aankijken Nou, dan biechtte je wel op als je wat had uitgehaald. Hoe ze begonnen is, weet ik niet van mezelj. Maar ze hebben het me verteld. Toen het Volkshuis er was, ging ze gewoon, met een paar vriendinnen, die smerige buurt hier in om te vragen of de mensen er voor voelden eens naar het Volkshuis te komen. Dat was niet gemakkelijk hoor. Ze is wat uitgelachen en nageroepen. Maar de mensen kwamen toch, de kinderen vooral en de vrouwenEn ze vonden het er maar wat fijn; da's toch het beste bewijs, anders waren ze niet teruggekomen. D'r waren er eerst zo'n vijf a tien kinderen, maar twee weken later waren het er al vijftig. Later kwamen de ouders en de grotere broers en zusters vanzelf mee". Het feestprogramma van Leidse Volkshuis vermeldt volgende punten: 0 zaterdag 17 okt., 3 tot 5 u receptie in de grote zaal het huis; Mej. J. E. A. Kiers heeft een gedenk boekje geschreven over het Leidse Volkshuis, dat zestig jaar bestaat. En ze begint haar boeiende verhaal met een wandeling door een van de grauwe Leidse buurten, waar nu het leven schijnt uitgeblust, in gezelschap van een man die hier vroeger ook heeft ge woond, toen hij klein was. Die man ver telt haar dan, al wandelend, allerlei bij zonderheden over het „leven" in de vroegeïe gribus. Zijn verhaal is een aan eenschakeling van flitsen, van losse her inneringen, die echter een gesloten in druk geven van de toestanden waardoor een niet onbelangrijk stuk van Leiden zich in die dagen kenmerkte. En de overtuiging breekt baan, dat pr heel veel moed en energie voor nodig was om de poging tot opheffing van de ar beidersbevolking uit doelloosheid en apathie te wagen en door te zetten. Ziel en spil Emil'ie Charlotte Knappert, zij moet wel de ziel en de spil zijn ge west van het Volkshuis in de eerste zestien jaren van zijn bestaan. Zij is met haar werk begonnen in een tijd dat de arbeiders, de paupers, niets te verliezen hadden en alles te winnen. Is het wonder, zo schrijft mej. Kiers. dat de genegenheid en de bijna onderworpen dankbaarheid, haar toegedragen, voor een groot deel het fundament waren, waarop het Volkshuis bouwde? Zij- was, zo lezen wij, in een nagedach tenis, een kordate vrouw, die recht op haar doel afging, zichzelf niet sparena. Geboren was zij te Schiedam, in 1860 Zij was bijna veertig toen zij haar werk in het Volkshuis begon. Godsdienston derwijzeres was zij, ze had Frans ge studeerd en was secundante geweest oo een deftige meisjeskostschool in Sche- veningen. In Leiden woonde zij een tijd in huis bij prof. Oort. Ze gaf catechisa ties voor de Vereniging van Vrijzinnig». Hervormden in het wijkgebouw Geloof, Hoop en Liefde, nu het clubhuis De Sperwers, en leerde van lieverlee Lei- dens paupers kennen en de ontstellende leegte, waarin deze mensen leefden. Ze begon met clubjes onder fabrieks meisjes, die zij aansprak bij het uitgaan van een fabriek. Zo rijpte langzaam het plan voor een tehuis voor mensen uit de onderste lagen de bevolking, een toevluchtsoord, doeld om hen daar de schoonheid het leven te leren zien, om hen naast de liefde voor de dagelijkse taak ontwikke ling bij te brengen, om hen te tillen de grauwe uitzichtloosheid van hun staan en hun ogen te openen voor mooie in de wereld. Nog anderen Maar mej. Knappert heeft het niet alleen gedaan. De namen van Hendrik LodewUk Druoker, Hendrik Barend Gre- ven en Willem van der Vlugt, hooglera ren in de faculteit der rechtsgeleerdheid te Leiden, mogen zeker niet worden ver geten. Zy waren aanhanger van de En gelse beweging van Toynbee maakten het streven v Idealist (het op hogei van de arbeider, by welk opvoedings werk het universitaire leven moest wor den Ingeschakeld) tot het hunne. Hei contact tussen universiteit en Volkshuis is altyd vry sterk geweest. In de tijd waren het veel studenten in de rechten en de theologie, die wel een club wilden leiden, omdat zy daarin recht een goede oefenschool zagen voor wat zy later in eigen praktyk Gemeente ter hand zouden nemen. Zo begon het Volkshuis op 22 oktober 1899. Zestig jaar heeft het op de bres gestaan voor „de verhooging van ont wikkeling, de beschaving en het levens geluk onder de arbeidende en daarmede gelijkstaande klassen in Leiden." Nieuwe middelen i deze Londens verslagen, uit herinneringen van oude- steeds weer ervaart, hoe met de ont wikkeling van de arbeidersbeweging, het vervagen en in sommige gevallen verdwijnen van de klasseverschillen ook het werk in het Volkshuis een ander accent kreeg, hoe het meegroeide zichzelf daardoor steeds verjongde. Het werk eist een voortdurend zoeken naai ffe middelen om het te doen be antwoorden aan het door de stichters gestelde doel. Geen filantropie meer Het huis heeft feitelijk eerst na tweede wereldoorlog behoorlijke subsi dies gekregen. Het kan daaruit ondei de vergoedingen voor medewer kers bekostigen. Lange tijd heeft het huis het vrij wel steeds moeten hebben van vrij willigers. Dat waren de idealisten, die hun vrije tijd gaarne opofferden en niet vroegen naar een geldelijke beloning. In déze tijd, waarin het maatschappelijk werk als een we- Volkshuiswerk zenlijk element in de samenleving is ingevoegd en geaccepteerd en niet meer van de liefhebberij, de filan tropie en de goedwillendheid van de enkeling afhangt, geldt dit niet meer. Nü zijn er zeven stafleden, 18 geho noreerde en 46 vrijwillige medewer kers. Het aantal medewerkers lag vroeger aanmerkelijk hogermaar als men bedenkt, dat in 1916 bijv. het gemiddelde weekbezoek tussen de 1800 en 1900 lag, dan is het te be grijpen, dat daarvoor wel 121 mede werkers moesten worden ingescha keld. Mej. Kiers vervolgt haar „studie" met op te merken, dat het huis een aantal bijzonder toegewijde medewerkers heeft gekend. Heeft mej. Knappert zich zes tien jaar aan het Volkshuiswerk gewijd, haar opvolgster, mej. H. Funke, tien jaar werkzaam. Na haar kwam mej. Ruth, die afscheid nam na een periode van 29 jaren, Mej. Ruth leidt nu nog een bejaardenclub van het huis. In de tijd van mej, Funke was er een zekere stu dent J. Tinbergen die een club leidde. Hij is inmiddels hoogleraar geworden. Daar is ook de tegenwoordige ge-clubleider, de heer A. Vertind, Het heeft dat gedaan aan de omstandigheden, waarin ae voort durend wisselende bezoekersschare kwam te verkeren. De geschiedenis van het huis is daarom alleen al boeiend, Omdat men uit de gesprekken, uit jaar- Buitenverblijf Het verbroken contact tussen stads mens en natuur is een van de verschijn selen geweest, die het Volkshuis door de jaren heen heeft trachten te herstel len. Het is geen praatje wanneer wordt gezegd, dat de afgestompte Leidse fa brieksbevolking nauwelijks wist, hoe er in de natuur uitziet, laat staan dat ook maar enigszins begrip van had v de geneugten die de natuur biedt. Mej. Knappert, die bij al haar drukke werk zaamheden vrijwel dagelijks de Hortus bezocht, heeft het altijd als een e: bijeen- dinsdag 20 okt., 8 uu komst voor volwassei woensdag 21 okt., 8 ui donderdag 22 okt., 8 uur: her denkingsbijeenkomst, spreker: dr. A. van Biemen, directeur van de Woodbrookers te Bent veld; donderdag 22 okt., 's middags: bijeenkomst van de vrouwen- ontwikkelingsclub vry dag 23 okt., 7.30 uur: gezel lige avond voor de jongeren van de avondclubs; van 17 tot en met 24 okt.: ten toonstelling; Vrii spoedig had zy prof. Oort z dat deze zijn buitenverblyf afstond weekeinden. Later werd de vereniging „Buitenbedrijf" opgericht met het doel te komen tot de stichting van een eigen verblijf. Dat werd De Vonk in Noord- wijkerhout. In 1911 gingen voor ruim dertig jongens kamperen Nunspeet. De leiding was in handen •er W. E. van Wijk. Het vrijaf v voor de jongens was een uiterst moeilijk werk. In de regel werd geen vakantie gegeven. Het kampgeld wn: ook geen sinecure; de twee gulden ble- roor somiige jongens in en half jaar sparen niet bereikbaar te zijn. Voor het Leidse Volkshuis is ook de Hoorneboeg een, begrip. Een leegstaande boerderij op een eenzaam goed in Gooi was het verblijf, waarover Knappert de beschikking kreeg. Hoorneboeg werd voor de Leidse fa brieksmeisjes een bron van vreugde 1912,op zaterdag 18 mei, ging de eer- groep. Nog trekken jaarlijks vrou- n naar dit oord. Het Volkshuis heeft door schenkingen de beschikking gekre- Dver verschillende buitenverbiyven, die geschikt waren om met het hele ge- te logeren. In 1930 kreeg het huis eerste gesalarieerde medewerker. Het jongenswerk was sterk uitgebreid. Begeleiding Uiteraard zegt mej. Kiers ook iets ver het Volkshuls in déze tyd. Het wil geen instituut zyn, maar wil de mi begeleiden. Men wil af van liet Ietwat 'buigende en minzame van heel vroe- dat men In het huis geestelyke be schutting vond. Men wil ook af van dc e, enigszins wereldvreemde en ar ge loos-biy moedige sfeer van ,,Wy zUn jong en d'aard ligt open". De vraag waf by de mens van nü leeft, is op hei ogenblik het belangrukste. „Het gaat ei ït Volkshuiswerk niet om, kinderen ii maar van de straat te houden volwassenen tydpassering te brengen, om een stukje sociale vorming realiseren", zo scheef directeur V Duijne in zyn jaarverslag 1956. Genoemd worden dan de „body-buil ding" en krachtsport, balletdansen knutselen, handwerken en kanobouwen. Het zijn bezigheden die het huis vroeger ook wel gedeeltelijk kende, maar d ten doel hebben te steunen ii gevecht tegen het geestelijke gevaai ificatie in de vrije-tydsbesteding. Het almaar zitten kijken naar vermaak •n verschijnsel waarover in I kring ongerustheid bestaat. Het Volks huis grypt naar nieuwe methoden; dc expressie in woord, beeld en ge is naar de mening der directie eer de doeltreffendste middelen daartoe. Hier speelt het begrip „creativiteit' grote rol. Zaterdag 17 oktober van 3 tot 5 wordt in de grote zaal van het hui: ieptie gehouden. Geen stijl en sfeer bij Augustijnen De praeses van de rooms-katholieke studentenvereniging Sanctus Augustinu*. Leiden heeft op de inauguratie-verga dering verklaard, dat de toestand in de iniging thans onhoudbaar is. SancMn» Augustinus is geen leefgemeenschap. een verzameling individuen enkel gebonden door formele banden. Stiji en sfeer ontbreken, de onderafdelingen lei een kwijnend bestaan. Het bestuur wil de vereniging haar plaats in de civitas academica laten behouden, maar de le den zullen zich hierover moeten uitspre ken. Naar bleek wensen tal van leden Sanctus Augustinus meer het karakter te verlenen van een gezelligheidsvereniging. Herdenking dr. H. Coster Woensdagmorgen half twaalf zal op het voorplein van de academie of bij ongun- weer in de senaatskamer, een korte herdenkingsplechtigheid plaats hebben, daar het dan zestig jaar is geleden, dat dr. Herman Coster, alumnus van de Leid- universiteit, advocaat te Pretoria staatsprocureur van de Z. Afrikaanse publiek, sneuvelde by Elandslaagte. De president-curator, dr. J. E. baron de Vos an Steenwyk, zal spreken. Inauguratie Mr. J. F. Glastra van Loon. benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid, hoopt volgen de week vrijdagmiddag 4 uur in het Groot Auditorium te inaugureren. Promotie LEIDEN, 14 oktober. Gepromoveerd tot octor in de Letteren en Wijsbegeerte op roefschrift getiteld „Sur Quelques divl- ités Romaines de Ia naissance et de la rophétie", mevr L L Telsde Jong. Academische Geslaagd voor het k te R'dam. voor de heer F, L het kand de heer J G heer J J Ra: Geschiedeni: >n te Leiden irse Sociologii Akker te Voorburg, el te Voorburg, mej N E L Klin- te Driebergen, mej' V A vissen te Roermond, mej G i te Den Haag en de heren G Blar Haag, W B Blokhuis te Wass Duistermaat te Schiedam, len te Den Haag, H L L Fra L C M. MoU Hier J J Jnn« lardingen. R H Ds. Swijnenburg in MAREKERK daarover rijdt, verspringt er in een kastje een cijfertje. Op deze wijze wordt het verkeer geteld. Er wordt niet gelet op het formaat van de auto's, of het een slee is of een mug. En de naam van de bestuurder is evenmin van belang. Het is om het aantal te doen. Dat gebeurt in de kerk ook wel. Tegen het begin van de dienst kan de koster zo voldaan zeggen: ,,'t Is vol vandaag". Wij tellen de mensen graag bij elkaar. En de Kerk blijft bij dat gecijfer niet achter. Honderdzestig kerken moeten er komen en als ze er straks staan, zullen al die kosters vlak voor het begin van de dienst gaan zien of het vol geworden is. Zo begon gisteravond ds. J. Swijnen burg van Amersfoort zijn toespraak over „De geopende deur", in een bijeenkomst, die in de Marekerk ter gelegenheid van de Open-Deur-week werd gehouden. Hij stelde de vraag, waarom de mensen eigenlijk in de kerk komen. Men kan in de kerk komen om niet alleen te zijn, om mee te tellen, om iemand te vinden, voor wie je méér bent dan nummer zoveel. Is er iemand die my kent, iemand die tijd voor mij heeft, zo vraagt de zoeker. Gewoonte Het komen in de kerk kan ook een zaak van gewoonte zijn, Of dit verkeerd is? Als je het goed doet, kun je elke keer iets dichterby schuiven aan Gods tafel. Eerst kom je als iemand vol met vragen en kritiek en ook wel met onbe grip. Maar later begin je te merken, dat je toch thuis bent. Gewoonte kan echter ook gemakzucht betekenen. Ds. Swijnenburg kon evenmin en thousiast zyn voor de„behoefte" om naar de kerk te gaan, waarop dan ge wacht zou moeten worden. Moet die er beslist zyn, dan ergeren wij ons spoedig aan de kleinste kleinighe den; dan doet de organist het hele- naal verkeerd, omdat hy een noot te lang aanhield en dan is het een te leurstelling als een andere predikant op de preekstoel verschynt, dan in de kerkdienstopgave was geannonceerd. Daarom- er moet wat énders wezen dan gewoonte en behoefte. Gast en Vriend De predikant hield zijn gehoor psalm 84 voor. De man die hierin een rol speelt, gaat naar de tempel, omdat hij een ge nodigde is, omdat God in dit huis woont. De Kerk was al lang dood geweest, als God er niet was om telkens weei Kerk met al die trage en akelig eentonige mensen, door Zijn Woord en Geest het leven te geven. En als je leert, hie: De N.V. Leidsche Apparatenfabrick te Leiden heeft met de N.V. machinefabriek Kenncmer te Beverwijk en de N.V. ma chinefabriek en constructiewerkplaats gebrs. Klinkenberg te Wormerveer een overkoepelende verkooporganisatie opge richt onder de naam N.V. verkoopkan toor van verenigde apparaten- ohinefabrieken en constructiewerkplaat, sen VAMAC, gevestigd te Leiden, Os- en Paardenlaan 43. Per 15 oktober is tot di recteur van de VAMAC de heer D. J. te Kiefte benoemd. Op dezelfde datum zijn tot commissaris benoemd de heren L. M. Witkamp, directeur van de N.V. machine fabriek Kenrieiner, de heer \V. P. Klin kenberg, directeur van de fabriek gebrs. Klinkenberg, en ir. E. Ruempol, direi teur van de Leidsche Appartenfabriek. Bij een toelichting verklaarde de di rectie ons vanmorgen, dat de oprichting van deze verkooporganisatie is voortge komen uit de gedachte, dat deze bedrij- ven, die elkaar aanvullende produktie- programma's hebben, gemeenschappelijk naar buiten meer kunnen ondernemen. Elk bedrijf behoudt zijn financiële onaf hankelijkheid, zal zyn eigen contacten blijven aanhouden en blijft op eigen ter- lein specialist; de binding moet dan ook technisch en commercieel worden gezien, technisch i Visserijgolfjes OMT DE HARING NU Het is vooral de laatste dagen de allesbeheer sende vraag op. de drijfnetvloot onder de Engelse wal. Men is er klaar voor, maar de haring laat zich nog niet in grote scholen zien. De gemiddel de vangst was gisternacht slechts 3 kantjes. De meeste schepen hadden geen vangst. Dan loopt de visserij bij de trawlers in de Noordelijke Noord zee en bij de haringtrawlers op 't Zand iets beter. Om de Noord werden dinsdag van 150 tot 225 manden makreel, haring en schelvis per etmaal buitgemaakt. Trekmeldingen kwamen van de trawlers Postboy met 40 manden hoops Job Gouda metv 65 manden en de Beatrice met 45 manden. Er werd meest makreel gevangen. K° Op de middenrug by 't Zand werden flinke trekjes haring gedaan. De buit be stond per trek uit 40 tot 50 manden ha ring en wat schelvis. De dagvangsten van de trawlers bestonden daar uit. 150 tot 200 manden haring en schelvis en kabeljauw. Het geen aanzieniyk beter is dan men de afgelopen weken op deze hoogte gewend Op de kust werd door loggers en kotters van 60 tot 120 kg, tong en van 10 tot 12 mandjes schol en een weinig tar bot gevangen- Vandaag aan de mark! Voor de donderdagmarkt zouden enkele trawlers aan de markt verschynen. De Johannes Polderman IJM. 20 liep binnen met 675 kisten vis waarby 175 kisten schel vis, 75 verse haring 275 makreel, 25 wij ting, 100 gul en kabeljauw, 25 diversen 110 9tuks styve kabeljauwen en 55 kisten kleine haring Ook de trawler KW. 8? Stadt Enchuysen was thuisstomende vnoi de IJmuidense markt. De komst van de IJM. 97 werd gisteren nog niet bevestigd, maar was wel waarschynlijk. Veel voor de woensdag De woensdagmarkt had een flinke aan voer te verwerken: 11 schepen, waarbij 5 trawlers, zorgden voor 5500 kisten vis, waarbij 750 kisten schelvis, 250 wyting, 300 gul en kabeljauw, 300 koolvls, 1800 verse haring, 300 kleine haring, 1600 ma kreel, 350 diversen, 50 tong en 450 stuks styve kabeljauwen. Van de trawlervloot losten de IJM. 9 Haarlem met 1250 kisten, meest haring en makreel en voorts 300 kleine haring; de IJM 34 Allanwater met 850 kisten, mees; schelvis en makreel; de IJM. 57 Medan met 1000 kisten vis, waarbij 475 haring en 275 makreel en de IJM. 36 Jaeoba Gezina met 775 kisten vis, waarbij veel makreel en schelvis. De SCH. 153 Onderneming IV was ook binnen: met 850 kisten verse haring. Wat de prijzen betreft kwam or niet veel verandering ln de markt. Er werden opnieuw zeer uiteenlopende prij zen genoteerd door de kwaliteitverschil- len. Haring deed f 14 tot f 22 per kist. makreel f 18 tot f 28 per kist. Buitenland kocht vooral kabeljauw in rijen en kisten grove schelvis (f 60 tot f 40) en tong en tarbot. De IJM. 9 Haarlem, die op 1 ok tober naar zee was gegaan, wist met Be noemde vangst nog f 21-000 te besommen. De IJM. 36 Jaeoba Gezina kwam nog aan een goede f 22.500 toe Weer twee Zweden Opnieuw waren te IJmuiden op woens dag twee Zweedse kotters aan de afslag Er zyn er thans in totaal vyf binnen ge weest. Van dit tweetal loste de LL. 348 ruim 800 kisten haring van 45 kg en de GG. 464 ruim 500 kisten van 45 kg. personeelsbezetting van ongeveer vi, honderd arbeiders en vijftig tekenaai Gemeenschappelijk kunnen zy complete fabrieken bouwen, met uitzondering uiteraard van heipalen en metselwerk. De Leidse apparatenfabriek legt zich in dit geheel toe op het vervaardigen van apparaten en installaties voor chemische, farmaceutische en andere industrieën volgens eigen ontwerp of volgens door opdrachtgevers ter beschikking gestelde specificaties en tekeningen. De directie verwacht, dat door deze coördinatie van bedrijven het strever naar rationeler produktievormen meei kans van slagen zal hebben. Het werk terrein zal voorlopig in de eerste plaat: ons eigen land zijn en wellicht ook België en Luxemburg men wil zich de eerste tijd zo min mogelijk in de problemen steken Voor een latere tijd denkt de directie ook aan werken in onderontwikkelde ge- Voor alle drie de fabrieken bestaan plannen tot modernisering en uitbreiding Vanavond da. Schoch Open-Deur-week Vanavond 8 uur spreekt in de aula van de Hervormde school aan de Asser straat ,ter gelegenheid van de Open- Deur-week in Leiden, de van de radio bekende Rotterdamse predikant voor de middelbare scholieren,, ds. M. L. W. Schoch, over zyn ervaringen. Brand in vuilhoop achter Rij nsbur gerweg Gisteravond omstreeks acht uur raakte een hoop van zeven kubieke meter tuin- vuil achter het pand Rijnsburgerweg 150 in brand. De vlammen sloegen wel zes meter uit en tastten een schuurtje aan. De brandweer was spoedig met drie wa gens aanwezig en bluste het vuur met drie nevelspuiten. Toen zij aan de Lan- gebrug terugkwam, werd zij gewaar schuwd voor een weinig betekenend bin nenbrandje aan de Jan van Goyenkade. KATWIJK AAN DEN RIJN gast te zijn en te weten, dat God je i en by je naamt noemt, dan kom je maar „eens een keer" Dan merk je: God wil myn vriend zijn! Je mag er ko- als een bevrijd mensenkind; je bent hier kind aan tafel. Wy worden aangevochten door de twy- fel, ook in de kerk. Zou God van mij nog iets kunnen maken? zo vragen we dan. Het is het werk van Jezus Christus, de boze machten uit ons leven te ver- dryven. God Is met ons bezig en Hij overwint, al wil je er zelf misschien niet Geen kleinigheid Het leven in deze wereld kraakt. Er zijn mensen die niet meer durven leven. Het laatste dat de mensen te vertellen hebben, is een veront schuldiging: „pardon, ik ben zelf vreemd hier". Wezenlijk helpen kun nen zij niet. Maar God maakt levend. Dat is de Open Deur. Binnen staat alles klaar- Want als God gaat geven, is dat geen kleinigheid. Ds. Swijnen burg wekte de aanwezigen op, van die geopende Deur gebruik te maken. Henk van Wiel zegde in deze bijeen komst enige gedichten. De heer J. Nieu- wenhuis las enige verzen van het evan gelie naar de beschrijving van Marcus. Het Hervormd kerkkoor van Warmond verleende medewerking, alsmede de heer Fr. van der Reijden aan het orgel en viei trompetblazers. De organist en de trom petblazers mogen wij wellicht het advies geven, in het vervolg meer rekening te houden met de bezetting van de kerk de zang der aanwezigen niet te ov spelen; de muziek was in verhouding te volumineus. Beperkte sport in Leiden Het bestuur van de Leidse Sportstichting meldt ons: De toestand van de grasmat op de bij onze Stichting in beheer zijnde velden is door de aanhoudende droogite zeei slecht. Op de meeste complexen zou be speling tot onherstelbare schade gedu rende de rest van het lopende seizuer kunnen leiden. Wy zien ons daarom ge noodzaakt wederom alle velden me uitzondering van de halfverharde oefen- velden aan de Montgomery straat en ds Zoeterwoudsesingel voor training t« sluiten. Deze maatregel geldt voorlopig tot 24 oktober a.s. Voor korfbal Is alleen het terrein Mont- gomerystraat in beperkte mate voor wed- stryden beschikbaar. Op het halfverharde oefenveld van dit complex kunnen op 17 oktober onbeperkt wedstrijden worden gespeeld. Op de grasmat mag op elk var de 3 velden van dit complex één' wed strijd worden gespeeld van eerste twaalf tallen van de in de competitie spelende verenigingen. De betrokken competitie- leiders moeten in onderling overleg be palen welke 3 wedstryden dit zullen zyn KATWIJK AA1S DEN RIJN Zes miljoen gepasseerd Zoals we gisteren berichtten, is de vei- lingomzet aan de Katwykse veiling de 6 oen gulden gepasseerd. Dit feit had half uur na het begin van de veiling plaats. De veilingklok werd stilgezet en oorzitter van het veilingbestuur, de heer Gr. Parlevliet, sprak zowel aan voerder als koper toe. Het was de heer an Dijk uit Katwijk aan Zee, die met party waspeen het zesde miljoen vol maakte. De heer Th. van der Kwaak uit Rijnsburg was eigenaar geworden van de •ty. De heer Parlevliet bood de beide heren een kistje sigaren aan. Namens de kooplieden sprak de heer Joh. Verhave, voorzitter van de kooplie denvereniging, die het bestuur geluk- ite met het bereikte resultaat. KATWIJK AAN ZEE Chr. kruideniers bespreken hun vakproblemen In Casa Cara werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Kat- wijkse afdeling der Chr. Kruideniers hond. De voorzitter, de heer J. van Duijn, heette in het byzonder mr. P, J. van de Hout, bestuurder van de lande lijke bond, welkom. Over de vakantieregeling voor het ko mende jaar werd uitgebreid gediscussi eerd, daar het voor de kruideniers steeds moeilijker wordt een redelijke vakantie- tijd te bepalen, in verband met het steeds toenemende toerisme. Besloten werd een onderzoek in te stellen. Hierna werd het woord gegeven aan de spreker van de avond. mr. Van de Hout, die een causerie hield over het on derwerp „Verticale prijsbinding en het marktprobleem". Volgens hem bestaat er in de kruideniersbranche een scherpe drijf en de kruideniers. Door een verti cale prijsbinding is het mogelyk deze con currentie tot op zekere hoogte uit te slui ten. Een wijziging in de loonpolitiek, die per 1 januari a.s. ingang zal vinden, heeft tot gevolg, dat er in de kruideniersbran che prijscorrecties zullen moeten plaats Vervolgens bracht de heer Van de Hout het marktprobleem ter sprake, dat ook hier ter plaatse zich voordoet, doordat marktkooplieden bepaalde kruideniers- merkartikelen onder de vastgestelde prijs aan de consument verkopen. Spr. keurde deze handelwijze ten zeerste af. Contactavond In de Oranjezaal hield de afdeling Noord van de Vijf-centsactie gisteren een contactavond onder leiding van de heer C. A. van der Plas. Enkele collectanten hielden een voordracht, getiteld „Tante Trui is paraat". Hierna volgden „De vis ser", „De oude en de nieuwe tijd" en „Bertha". Na de pauze werden enige films ver toond, onder meer over de visserij. Ds. F. Offeringa sloot de avond. Spreekbeurt Ds. P. P. J. Monster te Gouda spreekt vanavond om 8 uur voor de afdeling Katwyk van de Geref. Bond in de Kapel. Spreekbeurt Vanavond 8 uur spreekt ds. P. P. J. Monster, Gouda, in de kapel voor de Geref. bond. Mannenverenlging Morgenavond 8 uur. vergadert de chris telijke mannenvereniging Amos 5 in zaal 4 van het Jeugdhuis. Wykgemeente Vanavond kwart voor acht houdt de wykgemeente zuid-oost in het gebouw Abeelplein een wyksamenkomst. Mevr. C. Kooiker-Mohr spreekt over „Vergeef ons omze zonden", een boek van Selleger Elout. Corso-pryzen Dinsdagavond achit uur hoopt burge meester Duiker de pryzen uit be reiken van het bloemencorso Flora's kleuren pracht aan zee. De byeenkomst zal een feestelijk karakter dragen. Er bestaat ge legenheid tot gedachibenwdsseling over de bij het corso opgedane ervaringen. Hoog en laag water Vrydag: hoog water 2-56 en 15.14 uur; laag water 11.94 en 23.23 uur. Spectaculaire tewaterlating te Katwijk aan Zee een competitiewedstrijd in Hazerswoude tegen het tweede tiental van Samen Sterk. K.D.C trad met acht man aan en begon dus de wedstrijd reeds met een 10 achterstand. Desondanks won K.D.C. de strijd met 128. De uitslag is als P° Verdegaal (S.S.)—A. Vooys (K.D.C 02; Jac. VerdegaalJ. van Duyvenbode 20; C. Kroonn.o 20; H Looman— n.o. 2—0; G, van der Meer—Ab. v. Bee- len 0—2; G. van GoozenAm. v. Beelen 02; H. van DijkR van Slooten 02; H. Verdegaal—A. Verhoog 0—2; C. J. VerdegaalC. de Winter 20; W. Loo- mans-J. Vendel 0—2. De K D.C.-bordenwedstrijden hadden de volgende resultaten. Eerste klasse: J. Niels—H. Klinkenberg 0—2; J. FredeJ. Heemskerk 20; Fr Spierenburg—H. Koelewijn 1—1; J. Zwaan J. C, van Rijn afg. Tweede klasse: A. VooysAm. van Beelen 02; Ab. van BeelenJ. van Duyvenbode 02; C. de Winter—J. R van Slooten 0—2. Proefvaart KW 155 Morgenmiddag 2 uur vertrekt de Kw 155 Willy Alida van rederij Viking uit de Koningin Wilhelminahaven te Vlaar- dingen voor een officiële proefvaart. Sieei ia 'f gezin De „Nieuwe Leidsche" er ia I In het Kanaal te Katwyk aan Zee had gistermiddag de byzonder ongewone te waterlating plaats van het stalen zee waardige motorjacht „Hepichrya". Aan gezien de firma O. Haasnoot uit de v.d. Vegtstraat, die het jacht bouwde niet over een helling beschikt, had de tewa terlating plaats met behulp van twee kraanwagens. Ondanks enige moeiiyk- heden, verliep de stapelloop goed. Uiter aard werd deze spectaculaire tewater lating door vele Katwykers met belang stelling gevolgd. Heit schip is gebouwd door de firma D. Haaenoof en Zn., soheepsreparatae en construobi ewenkpl a a.tsterwijl de boven bouw door een neef van de firmanten geschiedde, de heer Venema te Scheve- ningen. Het schip heeft een lengte van 9.75 m; de breedte bedraagt 3 m terwül de holte 1.80 m is. Het is uitgerust met een 85 pk motor. Dit jacht is van twaalf, die pen wordt uitgevoerd. Het ligt in de bedoeiLing deze jachten te e-xporteren naar Amerika, waar volgens de heer Venema de belangstelling groot is voor een dergelijk soort motorjacht. Aan de bouw ervan zyn jaren van plan nen maken en experimenteren voorafge gaan. De heer Venema, de geestelyke va der van het sohip, die een garagebedrijf Ln Soheveningen dryit, loopt al jaren met het plan rond een scheepswerf op te rich ten, speciaal voor de vervaardiging van jachten, dia door schroef- en huidcon- structie een zo klein mogelyke waterver- piaatsdng en daardoor dus een zo groot mogelijke snelheid kunnen bereiken. Het ligt ln de bedoeling de zaak binnenkort uit te breiden, om dat zo spoedig moge lyk te kunnen gaan beginnen met de bouw van een tweede Jacht. Foto D. Kruy$,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7