Verzet tegen noodwachtplicht voor oud-Indiëstrijders Vrijstelling ook voor het kader boven 33 jaar Nauwgezet tijdgeheugen Officier van justitie ging niet te ver Mammoetwet wierp schaduw vooruit Versnelling Euromarkt op lange baan gebracht Stakingsrecht Nadat de staking in de Amerikaanse aalindustrie ruim negentig dagen heeft le:i (dtturd, en er nog geen enkel uitzicht te e» jjtond, dat de vakbondsleiders met de "'lea lerkgevers binnen afzienbare tijd tot is! cereenstemming zouden komen, heeft waai resident Eisenhower, gebruik makend zijn wettelijke bevoegdheid, de vak bondsleiders bevolen de staking voor iditlg dagen op te heffen. Het is duide- Ijjfc, dat de staalstaking niet alleen de ^efelaaart, maar ook de veiligheid van merika in gevaar brengt President isenhower heeft dan ook terecht in ge- repen. Het stakingsrecht is een uiterste jddei waarmede de werknemers hun echten kunnen verdedigen. In een demo- ng 'r rade waar zowel de werkgevers als de nRj erknemers hun eigen verantwoordelijk- id dragen, dient de overheid in prin- ,e niet te grijpen. Maar men kan niet n de overheid verwachten, dat zij uit 'pBemocratische overwegingen lijdelijk toe- /T..I wnf Hp mphinnrt o-n veiligheid onder- DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 ken Bru ieroo gei iiei, dat de welvaai id worden. Zeker .aak van het conflict slechts ligt prestigekwestie tussen enkele vak oadsleiders en werkgevers. Een demo- utisch staatsbestel behoort aan ieder Pens en aan elke organisatie de g; ^tojelijke vrijheid te geven. Va; rjjheid dient echter met een zeke van zelfdiscipline gebruik gemaakt te rden. Wanneer •liest, gaat elke democrati ten onder. De geschiedenis geeft rvan beelden in overvU De Telegraaf Kwestie-v. d. Zee Het bestuur van de AVRO heeft hel ident, door de heer Van der Zee ■zaakt, gesloten met een afkeuring kwetsende uitlatingen die de heer Van der Zee inbare lokaliteit heeft gepermitteerd. lie! deze afkeuring zal iedereen het door socialist! erblind is. Ons geeft inleiding tot nabetrachtingen. Uit dat het bestuur ARA heeft gegeven, blijkt, dat ook de xiolistische omroep de kwestie-Van der als afgedaan beschouwt. In ef door het AVRO-bestuur gepubliceerde luniqué komt een opmerking van Het Vrije Volk ichtstreeks onze publikatie afkeurt afkeuring daarvan bedenkelijk I in de woorden, dat de heer Van der niet kon veronderstellen, dat ederland een krant zou zijn, di evangen particulier gesprek penbaarheid zou prijsgeven. Wij hebben behoefte niet daarover met het be uur van de AVRO te twisten. Ter afslui- ng van de zaak constateren wij slechts, de heer Van der Zee er zich niet al en van bewust was, dat zijn woorden lor het aanwezige publiek konden m gehoord, maar dat hij kennelijk ook edoelde, dat ze gehoord zouden worden. et bedekte verwijt in de publikatie lAVRO wijzen wij dan ook af, tl bestuur dit nodig had om opgewo; gemoederen te kalmeren, maken wij (Het Vrije Volk). luis in Papendrecht op gewenste hoogte [Het rijzende huis van de familie M. 5 Jong aan de Vissersbuurt 9 te Pa- endrecht is gisteren op de gewenste loogte gebracht en staat nu precies een Mier hoger dan vorige week donder- «g. Toen het huis eenmaal op de ge- i'enste hoogte was moest het nog 5% entimeter achterover en 1% centimeter üwaarts worden getrokken om het ge- 'eel waterpas te krijgen. Hierna werd erstond begonnen met de ruimte tussen oe zwevende woning en de fundamenten ïol te metselen. Met dit werk hoopt norgenavond klaar te zijn. De aar 'erklaarde dat het werk zo vlot dank zij het mooie weer. Als het zou het namelijk, met een huis dat an zijn fundamenten staat, te De bromfietser J. D. uit Lobith, kwam Jsteren, toen hij in de Kerkstraat te lidam plotseling naar de linkerzijde van Ie weg uitweek en daarbij een fietser lanreed. zo ernstig te vallen, dat hij forte tijd later aan de gevolgen over- eed. Motie ingediend in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie.) MOETEN ook ruim 30.000 personen die tijdens de vervulling van hun militaire dienstplicht naar Indonesië werden uitgezonden thans nog verplicht als noodwacht bij de Organisatie Bescherming Bevolking (B.B.) worden ingelijfd? Met deze vraag heeft de Tweede Kamer zich woensdag middag enkele uren bezig gehouden zonder tot een beslissing te komen. Woordvoerders van nagenoeg alle politieke partijen hebben zich tegen de verplichte inlijving van voormalige Indiëstrijders uitgesproken. Minister Toxopeus (binnenlandse zaken) zegde daarop toe dat allen die in Indonesië gediend hebben, dus ook onderofficieren, in elk geval niet langer dan drie jaar bij de B B. behoeven te dienen. De heer Wierda (soc.) was met deze tegemoetkoming niet tevreden en diende een motie in waarin de regering wordt uitgenodigd „zodanige maatregelen te nemen, dat degenen, die tij dens de vervuling van hun militaire dienstplicht naar Indonesië werden uitgezonden, niet voor de organisatie Bescherming Bevolking behoeven te worden ingelijfd of zo spoedig mogelijk van hun inlijving worden ont heven''. De stemming over de motie en over wetsontwerp dat het debat uitlokte, vandaag plaats hebben. In het wetsontwerp wordt voorgesteld de noodwachtplicht, die reeds bij konink lijk besluit is ingevoerd, tot een nader te bepalen tijdstip te doen voortduren. De noodwachtplicht betreft gewoon militair dienstplichtigen en reserve-officieren var 26 jaar en ouder die geen mobilisatiebe stemming hebben en door de minister van defensie beschikbaar zijn gesteld. De leef tijdsgrens naar boven is veertig jaar, docb voor hen die in Indonesië hebben gediend 35 jaar, hetgeen in de praktijk neerkomt op resp. 38 en 35 jaar. In de verwachting dat zich voldoende vrijwilligers voor de ,B.B. zouden melden, is men teleurgesteld. Vandaar de wet op de noodwachten en vandaar ook de noodwachtplicht, zei minister Toxpeus toen hij de opmerkingen van de heren Wierda (soc.), Lankhorst (pac. soc.), Bak ker (comm.), dr. Albering (kath. v.), dr. Verkerk (a.r.), Ritmeester (lib.) en Beer- nink (c.h.) beantwoordde. Noodzaak Een goede B.B. is noodzakelijk, want volgens de militaire veronderstellingen zal zelfs bij een atoomoorlog ons land be slist niet in één keer plat liggen. De moet goed getraind en snel verplaatsbaar zijn. De leden moeten gewend zijn aan discipline en werk in teamverband. Ter wille van de geoefendheid worden de plichtnoodwachten dan ook geworven uit mensen die in militaire dienst zijn ge weest, ook al zou de minister ter wille van de gelijkheid van behandeling liever buitengewoon dienstplichtigen (die nog nooit verplicht gediend hebben) willen inschakelen. Noodzakelijk is dat er naast elke niet- geoefende B.B.-er minstens drie geoefen- den (dus gewoon dienstplichtigen) zijn. Worden alle oud-Indiëstrijders vrijgesteld van de B.B., dan komt deze verhouding ongeveer andersom te liggen. Daarbij moet men dan nog rekening houden met de ongelijke spreiding over het land. Het is niet onmogelijk dat er over het hele land genomen voor de B.B. voldoende ge woon dienstplichtigen beschikbaar zijn, die niet in Indonesië gediend hebben, maar er zijn plaatsen waar dit beslist ders is. De mogelijkheid dat in bepaalde plaatsen alle oud-Indiëstrijders vrijgesteld worden van de B.B., zal de minister met de vaste Kamercommissie voor de B.B bespreken. het tensbezwaren tegen de B.B. zelfde heer Lankhorst had gezegd dat de B.B. niet van het militaire apparaat los te maken is zal de minister met de vaste com missie voor de B.B. bespreken. Tuchtrecht is voor het goed functione ren van de B.B. onmisbaar, zo zei de mi nister aan het adres van de heer Wierda. die o.m. bezwaar gemaakt had tegen de mogelijkheid van strafdienst. Ook voor gewone ambtenaren zijn reeds lang straf- diensten mogelijk. Ook de groetplicht, die men volgens de heer Wierda vooral de „oudere dames" in de B.B. moeilijk Ook Rusland Wordt de motie-Wierda aangenomen, dan zou ik niet weten wat ik er mee moet doen, zei de minister ten slotte. De heer Bakker (comm.) die het be staansrecht van de B.B. had bestreden, kreeg van de minister te horen dat er in Rusland ook een B.B. bestaat en waar schijnlijk geen vrijwillige. Personen die wegens gewetensbezwa ren vrijgesteld zijn van de militaire dienstplicht zijn volgens de minister voor de BJL ongeschikt. De mening van de heer Lankhorst (pac. soc.) dat deze op merking denigrerend zou zijn, bestreed de bewindsman. De kwestie van gewe- 117) De biologe I. Beling, een leer- desondanks linge van K. von Frisch, heeft by de plaats v; bijen de tjjdszin onderzocht. Door Parijs gedresseerd allerlei ingenieuze proefnemingen kwam zij tot de slotsom, d: een uitgesproken geheugen v bezitten, dat onafhankelijk uitwendige periodieke verschijnse ls licht, temperatuur, clck- het tijdschema van herkomst. Bjjen die in acht bij een bakje met suiker- bijen water te verschijnen, werden bijv. tijd per vliegtuig naar New York ge bracht, waar zij precies om kwart over drie plaatselijke tijd om hun suikerwater kwamen vragen. Op dat trisch geleidingsvermogen e.d. Ook tijdstip is het nl. kwart acht Parijs. En weer teruggebracht in Frankrijk hielden zij zich uiteraard aan de voor Frankrijk geldende tijd waarop zij gedresseerd waren. Deze ervaringen hebben de weg ge- bepaalde opend naar verder onderzoek van de tfjdszin bij dieren en sommige biolo gen zijn de opvat- bleek dit tijdgeheugen onafhankelijk te zijn van de spijsvertering, maar het is wel gebonden aan het ritme van het etmaal. Een bij kan er bijv. «P gedresseerd worden iedere dag om kwart over drie op plaats te verschijnen, omdat dezi tijden 24 uur uit el- kaar liggen. Maar het lukt niet de die ren te dresseren op bijv. een ritme van 21 uur, zodat zij de eerste dag om kwart over drie, de vol gende dag om kwart over twaalf, daarna °m kwart over ne gen enz. komen aanzetten. Dat zij lijkse getijden, gebonden zjjn aan het 24-uur ritme de maan, dan 's op zichzelf niet verbazingwekkend, TOCH IS HET ZO! een of andere vorm van tjjdszin be schikt. Soms is die tjjdszin afgestemd de aarde ten op- ook de mens (zonder zichte van de zon), kortom er zjjn uurwerk) uitermate moeilijk vallen talloze mogelijkheden waarop de ge- zich volgens een ander riti dragen. itheid van het tjjdge- te ge- dragingen van het dier gereguleerd kunnen worden. >p dieper ingaan, is heugen der bjjen is op zichzelf zinvol het toch wel aardig i "P kan ongetwijfeld in verband wor- dat ook allerlei andere dieren lende tijden van de dag beginnen voor den dag komen als de nijvere open te gaan, zodat de honingzockers bijen, voor wie het tijdschema vol- rljm opdat andere insecten hun niet nis heeft. Hierover dus de volgende keer De heer Verkerk (a.r.) had opge merkt dat de gedachte van de vrijwil ligheid reeds door het gebeurde met de Nationale Reserve een knak heeft ge kregen. De animo voor vrijwillig toe treden vermindert zodra daarnaast de plicht tot toetreden wordt geschapen. Iiets dergelijks doet zich nu ook met de B.B. voor. Over de ook volgens hem onevenredig zware belasting van de voormalige Indiëgangers zei de heer Verkerk: „Mijn politieke vrienden ik kunnen nog niet de paraatheid op brengen de minister in dit beleid te vol gen." De heer Ritmeester (lib.) wilde af wachten wat de minister inzake de oud- Indiëstrijders zou toezeggen. De heer Beernink (c.h.) verklaarde dat de bewindsman de hele opzet van de B.B. nog eens moet bekijken. Zonder hoofdelijke stemming ging de Kamer akkoord met wetsontwerpen in zake wijzigingen van de wet op de ju stitiële documentatie en verklaringen trent het gedrag en inzake goedkeuring van het Europese vestigingsverdrag mede het bijbehorende wetsontwerp tot uitvoering van het verdrag. „Mevrouw de voorzitter99 Dr. Tilanus laat een weg (Van onze parlementsredactie). De heer Tilanus (c.h.) zegt „Mevrouw de voorzitter" en -. zitster" als hij in de Twee de Kar s/den; M. Stoffels-van Haaften, spreekt. Met zijn bekende beminnelijkheid vroeg de grijze c.h.-fractievoorzitter gister avond, toen een wijziging van de Onder wijsbegroting aan de orde kwam, of hij in dit verband een taalkundige opmer king mocht maken. De vorige keer heb ik „mevrouw de voorzitster" gezegd en achteraf heb ik mij afgevraagd of dit taalkundig wel jui was, zei de heer Tilanus. De vraag ook of het grondwettelijk in orde is. De grondwet spreekt steeds van voorzitter. En de vrouwelijke directeur van het ka binet der Koningin noemen we gewoon directeur. Daarom wil de heer Tilanus voortaan van „mevrouw de voorzitter' Minister Cals merkte later op dat ieder een spreekt van H.M. de Koningin, hoewel de grondwet naar de letter alleen Koning kent. Niettemin sloot de minister zich bij het spraakgebruik van de heer Tilanus aan. De heer Roosjen gebruikte daarente gen een eigen term: .Jlevrouw de pre- Min. Beerman antwoordt dr. Meulink (Van i parlementsredactie) Beerman blijkt het niet geheel eens te kunnen zijn met het a.r. Tweede-Ka merlid dr. J. Meulink, waar deze in en kele onlangs gestelde schriftelijke vragen de opmerkingen laakt, die de officier van justitie te Zwolle op 26 augustus jl. heeft gemaakt bij de berechting van een aantal jonge Urkers, die zich aan wandaden te buiten hebben gegaan. Volgens de heer Meulink zou de offi cier in zijn requisjtor voor de politierech ter de „geestelijkheid", in dit geval dus de predikanten en misschien ook de ker keraden van Urk, mede verantwoordelijk hebben gesteld voor het wangedrag van deze Urkers, omdat deze predikanten niets zouden doen om tot een verant woorde vrijetijdsbesteding te komen. Minister Beerman meent (zo blijkt uit zijn antwoord op de vragen van de heer Meulink), dat de vragensteller de strek king van de bewuste opmerking van de officier van justitie niet juist heeft weer gegeven. Volgens zijn eigen verklaring heeft de officier gezegd„Zolang men op Urk blind blijft voor de feiten en de ouderen en de geestelijke overheid niets' doen om te komen tot een gepaste vrije tijdsbesteding, zal dit niet de laatste keer zijn, dat Urkers voor dergelijke feiten te recht staan." Persverslagen bevestigen zakelijk deze verklaring. De bewindsman vindt openbaar ministerie de bevoegdheid tot het maken van een dergelijke opmerking, ook al heeft deze mede betrekking 01) kerkelijke ambtsdragers, niet bij baat kan worden ontzegd. De taak het O.M., zo zegt hij, brengt mee, dat het een redelijke vrijheid moet hebben ter terechtzitting al datgene brengen, dat kan bijdragen tot het inzicht van de rechter in de achtergronden oorzaken van het gepleegde feit. In sommige gevallen zal de officier i justitie het nodig vinden de houding i andere personen of categorieën van per sonen dan de verdachte op enigerlei in de beoordeling te betrekken. Eventuele kritiek op derden moet echter in gepaste vorm worden geleverd en waar nodig ber hooflijk worden gemotiveerd. In het Urkse geval heeft de officier dat bij gelijkblijvende omstandigheden op het gebied van de vrijetijdsbesteding een herhaling van ongeregeldheden in de weekeinden niet zal uitblijven. Hij sprak daarbij als zijn oordeel uit, dat het op de weg van de ouderen en de kerkelijke ambtsdragers ter plaatse ligt om vooral op zondagen voor de jeugd mogelijkheden an vrijetijdsbesteding te openen, die bin- len de plaatselijk geldende levensover tuiging als gepast en verantwoord kun- worden beschouwd. midelelpot 0.98 grote pot 1.45 volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet. Debat subsidiëring opgeschort Beduchtheid voor chr. scholen (Van i parlementsredactie) Na een debat waarin de veelomstreden „mammoetwet" haar schaduwen vooruit wierp, heeft de Tweede Kamer gister avond de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van het verlenen var rijkssubsidies ten behoeve van gemeen telijke scholen voor voorbereid hoger er middelbaar onderwijs (V-H.M-O.) opge schort- Eerst zal nu de vaste kamercom missie voor het onderwijs met de rege ring overleg plegen over dit ingewikkelde onderwerp Het overleg zal vooral gaan over Ingrijpend amendement van de heer Roosjen (a.r.) en anderen. Dit amende ment wil waarborgen dat het gemeen telijk V.H.M.O. niet méér uit de open bare kas ontvangt dan het christelijke. Staatssecretaris Stubenrouch (o., k. en w.), die zijn eerste rede inde Kamer hield, was van mening dat het amendement- Roosjen in feite thuis'hoort bij de komen de behandeling van het veelomvattende wetsontwerp tot regeling van het voort gezet onderwijs, dat in de wandeling de „mammoetwet" wordt genoemd. In 1955 kwam een wet tot stand waarbij de subsidiëring van de bijzondere scholen voor V-H.M.O. werd geregeld. Dit ge beurde op de voet van een volledige ver goeding van personele, materiële en ka pitaalsuitgaven volgens normen, gegrond op de uitgaven van de rijksssüholen. Het gisteren aan de orde zijnde wetsontwerp beoogt op overeenkomstige wijze de kos tenvergoeding van de gemeentelijke scho len voor V.H M.O. te regelen. In de toe lichting zei de regering indertijd het was reeds in 1957 dat gestreefd was naar twee dingen: enerzijds een zo groot mogelijke gelijkheid van financiële be handeling van rijks-, gemeentelijke en bij zonder onderwijs en anderzijds zo weinig mogelijk bemoeienis van het rijk wat de werkelijke gang van zaken bij de gemeen ten. Dat deze twee doelstellingen door het wetsontwerp ook werkelijk bereikt zou den worden, betwijfelden verscheidene Kamerleden echter ten sterkste. Dit bleek reeds uit de langdurige schriftelijke voor bereiding en kwam ook gisteren duidelijk tot uiting. Ernstige bezwaren De heer Roosjen (a.r.) merkte op dat zijn fractie tegen het wetsontwerp ernstige zo niet onoverkomelijke bezwaren heeft Het ontwerp ziet z.i. over het hoofd dat de gemeente haar uitgaven doet uit de openbare kas, die gevuld wordt door voorstanders zowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs- Daarmee staat het ontwerp op hetzelf de peil als de wet-Mackay voor het lager onderwijs in 1889, In de tijd toen het goed toegeruste openbaar onderwijs een sterke aantrekkingskracht had. Thans blijkt dat •oor gemeentelijke middelbare scholen in plaatsen als Amsterdam, Den Haag en Rotterdam meer aan bouwkosten wordt besteed dan voor vergelijkbare christe lijke scholen- Het amendement-Roosjen komt hierop iser dat gemeentebesturen die voor het :emeentelijk V.H.M.O- extra-gelden bo- 'en de vaste normen beschikbaar stellen, ■erplicht zijn dit ook voor het bijzonder V.H.M.O. te doen- heren Albering (kath. v.) en Tilanus (c.h.), die tot de mede-ondertekenaars van lendement behoorden, sloten z:ch op dit punt bij de heer Roosjen aan. De genen die objectieve maatstaven voor de subsidies wensen, worden teleurgesteld, zei de heer Tilanus. Men wordt afhan kelijk van min of meer subjectieve beslis singen, ook al berusten die niet op wil lekeur, maar op adviezen van deskundi gen. Steeds weer horen we de laatste ja ren de dooddoener: wacht maar, bij de mammoetwet komt alles in orde. ..De verdrietige vraag komt bij mij op: waar om heeft deze minister zich toch op dit mammoetdwaalspoor laten brengen?", riep de grijze c.h. fractievoorzitter uit. Centralistisch Mevrouw Van Someren-Downer (lib.), die haar eerste rede in de Kamer hield, noemde het aanhangige wetsontwerp prin cipieel even centralistisch als de mam moetwet- De heer Tans (soc.) bestreed het amendement-Roosjen uitvoerig, om dat het z-i. formeel bulten de orde was en in strijd was met hoofdgedachten van de mammoetwet- Dat het bijzonder on derwijs niet moet worden achtergesteld, stond ook voor hem vast. Staatssecretaris Stubenrouch, die een glasheldere maidenspeech over deze in gewikkelde materie hield, merkte op dat het wetsontwerp een beperkt doel heeft: de gemeenten in de snel stijgende kosten van het V.H.M.O. tegemoet te komen- Het zou z.i. onjuist zijn om, zoals het amendement-Roosjen doet, naar dit tech nische ontwerp een deel van de bepalin gen der mammoetwet over te hevelen. De financiële gelijkstelling moet in de Ka mer nog principieel worden doorgespro- Het. is niet de bedoeling nu overal rijksgymnasia te stichten, zei de staatsse cretaris. De gemeentelijke, autonomie loopt geen gevaar. Petroleumvergasser oorzaak van de brand te Heeze Een deskundige van de rijkspolitie uit 's Hertogenbosch heeft thans de oorzaak vastgesteld van de brand, die in een huis te Heeze heeft gewoed. De oorzaak, meent hij, moet worden gezocht in brandende petroleumvergasser, die i opkamer stond om ongeveer 200 kuikens warm te houden. Zoals gemeld kwamen bij deze brand drie kinderen van de weduwe Van de Velde om het leven. Haar vierde kind, het oudste, verblijft buitenshuis. De slachtoffers zijn vandaag te Heeze begraven. Bosbrandcomité bracht dank aan luchtmacht De voorzitter van het Veluws bosbrand- comité heeft gistermiddag op de vlieg basis Deelen aan de Koninklijke lucht macht een hertengewei met zilveren versiering overhandigd, als blijk van dank voor de hulp die de luchtmacht dit jaar heeft geboden bij de bestrijding van vele bosbranden op de Veluwe. Na het eerste trekje weet U het al: een heerlijk, zacht sigaartje. Panter Senoritas. In het bekende rode blikje 20 stuks f2.50 Ook in 10 stuks f 1.25 Ned. architecten bouwen stad in Brazilië In de eerstkomende jaren zal in het Braziliaanse kustgebied ten zuiden vai| Rio de Janeiro een modern stadje uil de grond worden gestampt. Een stadje, dat ontworpen werd door de Rotterdam se architecten F. Swaneveld en S. T. Goslinga. Het ontwerp ervoor is inmid dels tot in onderdelen gereed gekomen en naar het zich laat aanzien zal de bouw van de eerste vijftig huizen op zeer kor te termijn kunnen worden aanbesteed. Het stadje de ontwerpers spreken bescheiden over een „nederzetting" is een vitaal onderdeel van het Braziliaan se Verolme-project, dat de bouw omvat van een kolossale werf en de stichting van woongelegenheid voor ongeveer 6000 mensen. De plannen ervoor worden verwezenlijkt op een uitgestrekt kust- terrein, dat tot voor kort nog vrijwel ge heel in een maagdelijke moeras-staat verkeerde. Op het ogenblik is dit ter rein zo goed als bouwrijp. Weduwe stak f30.000 in „zaken" De Tilburgse politie heeft gisteren de 46-jarige koopman H. uit Tilburg, die wordt verdacht van oplichting, gearres teerd. Gedurende zeven jaar zou de man een bejaarde weduwe geld afhandig heb ben gemaakt, onder voorwendsel deze voor zakelijke doeleinden nodig te heb ben. De weduwe geloofde de verhalen en gaf steeds meer geld, ook al omdat zij bang was bij het mislukken van de za ken haar eerst verstrekte geld kwijt te zijn. Toen onlangs het totaal aan gelden opgelopen was tot dertigduizend gulden, greep de politie in. Ruim 37 miljoen voor vervanging Dakota's (Van onze parlementsredactie) Op 26 juni van dit jaar heeft de re geling besloten de vervanging van de bij de Koninklijke Luchtmacht in gebruik zijnde Dakota's door 12 Fokkervliegtuigen (9 Troopships en 3 Friendships) met bij behorende radio- en navigatieuitrusting, vliegtuigonderdelen en gronduitrusting, reeds nu te doen plaatsvinden. Aanvanke lijk zou deze vervanging op een later tijdstip geschieden, maar besloten is om economische redenen reeds nu een op- draoht bij de N.V. Fokker te plaatsen. In verband hiermee heeft de minister van oorlog, ir. Visser, bij de Tweede Ka mer een extra-bedrag van 37.110.000 op de begroting van defensie voor het dienst- iaar 1959 aangevraagd. Van dit bedrag zal voor '59 16.563.000 in betaling ko men. Het alsdan nog resterende bedrag (ƒ20.547.000) zal naar behoefte over de begrotingen voor '60 en '61 worden ver- Laissez-passer voldoende voor Europ. parlementariërs De minister van justitie heeft er nog maals de aandacht van het personeel der grensbewaking op gevestigd, dat buiten landse leden van het Europees parlement, die in het bezit zijn van een zg. „laissez- passer", de toegang tot ons land niet kan worden geweigerd, ook al kan hij geen officieel document tonen van de overheid van het land, welks inwoner hij is. Dit antwoordt de minister van buitenlandse zaken ad interim, prof. dr. J. E. de Quay, in antwoord op- schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid mr. Lichtenauer (c.h.). De heer Lichtenauer had in zijn vragen melding gemaakt van een geval, waarin aan een buitenlands lid van het Europees parlement toegang op vertoon van een „laissez-passer" is geweigerd on der mededeling, dat hij een officieel do cument van zijn land moet kunnen to nen. Prof. De Quay zegt hierover, dat gezien het ontbreken van nadere ge gevens over plaats en datum niet kon worden vastgesteld, of zich inderdaad een dergelijk geval heeft voorgedaan. Ir. Witte uit Kamer Ir. H. B. J. Witte, die benoemd is tot burgemeester van Eindhoven heeft be dankt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De heer Witte maakte sedert zijn aftreden als minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid in mei van dit jaar voor de K.V.P. deel uit van de Kamer. Tot zijn opvolger is be noemd dr. M. A. M. van Heivoort. De staatssecretaris van defensie, luite nant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, heeft gisteren een bezoek aan de vlieg basis Deelen gebracht. Hij bezichtigde aldaar de elektronische en de technische scholen van de luchtmacht en het op deze basis gestationeerde fotoverken- ningssquadron. Voorts woonde hij een demonstratie bij, gegeven door de leer lingen van de luchtmachtbrandweerop- leiding. Wigny zou liet plan te laat hebben ingediend TNE MINISTERS van de Europese Economische Gemeenschap (Euro- markt) zijn niet toegekomen aan bestudering van het plan-Wigny tot snellere uitvoering van het EEG-verdrag, daar het te laat zou zijn inge diend. Het plan zal nu vóór de volgende zitting van de ministerraad wor den onderzocht door de permanente afgevaardigden van de zes landen. De ministers hebben zich. gisteren wel uitgesproken voor meer onderling poli tiek overleg, voor de invoering van eer stelsel van hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden en voor een bespoediging van de totstandkoming de Euromarkt. Volgens de Italiaan Pella houdt het po litiek overleg tussen de zes niét in, dat een groepering binnen het Atlantische bondgenootschap wordt gecreëerd. Op veilige afstand Wij zullen ons aan twee beginselen hou den, aldus Pella. Niets ondernemen wat zou kunnen indruisen tegen Navodoelstel- lingen en evenmin blootstellen aan de verdenking ons van anderen te willen af scheiden. Naar onze mening is het Euro- LDa der Zes slechts een uitgangspunt, een aantrekkingspunt. Hallstein, voorzitter van de Euromarkt- commissie heeft verklaard, dat de Euro markt een meer liberale politiek tegen over derde landen kan gaan voeren, naarmate de Zes onderling meer samen hang gaan vertonen. Pijpleiding Op de oliebuisleiding van de N.V. Rot terdam—Rijn Pijpleiding Maatschappij zal niet de raffinaderij van British Petrol in Dinslaken worden aangesloten, zoals onze correspondent in Bonn zater dag jl. schreef. De B.P. is nl. aangesloten op de nieuwe pijpleiding Wilhelmshaven —Keulen. In de Rotterdam—Rijn Pijplei ding Mij nemen deel de B.P.M., de Cal- tex en de Gelsenberg A.G. De noordelijke tak van de leiding (Venlo—Wezel) wordt aangesloten op. een reeds bestaande lei ding van Gelsenberg; de zuidelijke tak gaat naar de Shellraffinaderij in Godonf sa 4$ Caltexra£finad«rü in

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5