Jlicumc £ciJtsrt)c (iTourant VS: geen totale bezwaar tegen ontwapening Inheemse brengen geestenaanroepers onrust in Kongo Droogte Brief aan cle afgetreden Edward VIII Plan van Chroesjtsjej in VN Maar controle moet dan ook totaal zijn Debré werd belaagd met zijn eigen verklaringen Macmillans nieuwe ploeg Butlers invloed in het kabinet stijgt BONTMANTEL j Op naar de vijf miljoen TOüf schilderzelfmet In museumkelder vond men een 2300jaar oude mummie. DONDERDAG 15 OKTOBER 1959 r~~ BUREAUS: Steenstraat 31 Directie. Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11693 Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntoastfcfj is ahebleuen myn fort ia tegljenspoet" OUD-INDIËSTRIJDERS Koningin Mary was diep teleurgesteld Koningin Mary van Engeland heeft aar zoon, koning Edward VIII, indertijd [esmeekt, de Britse troon niet op te (even terwille van de gescheiden Ameri kaanse Wallis Warfield Simpson, zo blijkt brief die 21 jaar geheim is ge- ionden, maar nu met toestemming van koningin Elizabeth wordt aangehaald in gisteren verschenen levensbeschrijving n koningin Mary. Het boek is geschre- q voor James Pope-Hennessey. 'n de brief aan haar zoon schreef de rorstin, voor wie er geen sprake van zijn dat een twee keer gescheiden w met haar zoon kon trouwen en oningin-gemalin kon worden, onder odere: „Je zult je herinneren hoe onge- okkig ik was toen je me in kennis stelde ran je voorgenomen huwelijk en afstand de troon en hoe ik je smeekte om ozentwille en terwille van het land af te zien. Je scheen echter niet it een ander gezichtspunt te aarden dan dat van jezelf. Ik geloof niet jezelf ooit de schok hebt gereali- eerd die de houding welke je hebt aan lomen, heeft gegeven aan je familie het gehele land. Het kwam degenen gedurende de oorlog zulke grote of- hebben gebracht, onbegrijpelijk hij als hun koning een geringer offer leigerde. Mijn moederlijke gevoelens jou blijven dezelfde en dat er een trwijdering tussen ons is gekomen, nart mij meer dan ik je zeggen kan. heb ten slotte mijn gehele leven het nd boven al het andere gezet en ik kan eenvoudig niet anders doen". Aldus koningin Mary aan haar hertog van Windsor 18 maanden adat hij in december 1936 afstand had van de Britse troon. Post op tweede Kerstdag Eerste en Tweede Kerstdag vallen dit ir op vrijdag en zaterdag. Omdat hier- een zondag als derde vrije dag volgt, op de Tweede Kerstdag post worden norgd. De P.T.T. hoopt door deze maat- jel de overstelpende drukte aan het van het jaar het hoofd te kunnen vervoer van poststukken zal niet hebben per nachtposttreinen. Er illen extra autodiensten worden in- DE VERENIGDE STATEN hebben geen principiële bezwaren tegen een totale ontwapening, zoals door Rusland is voorgesteld. Voorwaarde is echter, dat een totale ontwapening gepaard gaat met een totale controle. In de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft de Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, dit standpunt uiteengezet. Wij zijn bereid om grote of kleine stappen in de richting van de ontwapening te doen, zei hij, mits alle betrokken partijen dezelfde stappen gezamenlijk doen. Als alle volken de wapens neerleggen, dan moeten er instellingen zijn voor het behoud van de internationale vrede en veiligheid en het handhaven van de rechtsregels. Cabot Lodge merkte verder op, dat de landen het ook over de drie volgende vragen eens moeten 1. Welk type Internationale politiemacht moet worden opgericht om de inter nationale vrede en veiligheid te hand- 2. Aan welke principes van het interna tionale recht moet een dergelijke politiemacht -worden onderworpen' 3. Welke strijdkrachten zullen de volken nodig hebben voor de handhaving de binnenlandse veiligheid als de be staande bewapening is afgeschaft? De Amerikaanse afgevaardigde vond het belangrijk, dat vooral deze laatste vraag nauwkeurig zou worden beant woord. De weg naar een volledige ontwape ning is lang, zei CabotLodge, ma Verenigde Staten zullen deze weg gaarne tot het einde toe bewandelen. Wij zullen ons verheugen over de gelden, die door de ontwapening vrijkomen. Boeken voor ouders Jeugdmisdadigheid in New York De gemeenteraad van New York heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht een voorstel om de ouders voortaan teljjk verantwoordelijk te stellen het vandalisme en de misdrijven van kinderen. De ouders zullen hoeten kun nen krijgen tot een maximum van 2! Het voorstel moet echter nog dooi leer instanties worden goedgekeurd al- oren,5 het van kracht kan worden. In 1952 heeft de gemeenteraad hetzelfde voorstel verworpen. Ook heeft de raad gisteren stel aangenomen, op grond v» politie voortaan de ouders zal moeten inlichten indien geconstateerd wordt dat hun kinderen lid zijn van een jeugd bende. De ouders zullen daarna wörder bezocht door een ambtenaar van het bu- voor hulp aan de jeugd. FELLE TAAL IN ASSEMBLEE 'jE FRANSE REGERING is gisteravond in de Nationale Vergadering fel onder vuur genomen toen woedende afgevaardigden eindelijk f kans kregen om te zeggen hoe zij denken over De Gaulles plan voor het Eindigen van de oorlog in Algerije. Premier Debré, met een rood hoofd 'aar uiterlijk kalm, kreeg woorden naar het hoofd geslingerd, die hij orig jaar zelf als senator Debré had gebruikt moedige woorden over plicht van het land om Algerije Frans te houden Want, betoogde hij, deze gelden zullen vrijkomen voor het genezen van zieken,1 het verstrekken van voedsel aan honge- rigen en het uitroeien van de armoede in de wereld. Zoals men zich zal herinneren heeft premier Chroesjtsjef, toen hij zijn ont wapeningsplan bij de Verenigde Naties indiende, ongeveer dezelfde woorden ge- Veel nadruk legde de Amerikaanse af gevaardigde op het vraagstuk van dc controle. De Verenigde Staten willen precies weten welk inspectiesysteem Rus land wenst te aanvaarden. Er kan gee: ontwapening voor honderd procent zijn om een controle van tien procent, stelde Cabot Lodge met nadruk. Salarissen Europ. ambtenaren 6 pet. lager De salarissen van de ambtenaren bij de Europese Economische Gemeenschap bij Euratom zullen worden verlaagd. Daarover zijn de ministerraden van E.E.G. en Euratom, die gisteren tweedaagse vergadering te Brussel be ëindigden, het eens geworden. Hun netto salarissen zullen gemiddeld ongeveer zes procent lager komen te liggen dan de huidige, maar er zullen overgangsrege lingen worden getroffen om de schok ge leidelijk op te vangen. De ministerraden spraken voorts uit voerig 'over de belasting welke de Euro pese ambtenaren zal worden opgelegd. Raadsverkiezingen in Veenendaal en Scherpenzeel Gisteren had een stemming plaats voo: de gemeenteraden van Veenendaal ei Scherpenzeel. De stemming was nodii door grenswijzigingen, doorgevoerd ii ;n groot aantal omliggende gemeenten in beide provincies. De oude gemeenteraad van Veenendaal ;stond uit 17 leden, die van Scherpen- :el uit 7 leden. Gisteren kreeg Veenen daal een gemeenteraad van 19 leden en Scherpenzeel zag zijn raadsvertegenwoor- diging groeien tot 11 leden. De uitslag luidde Gemeente Veenendaal: ian-Marie le Pen, een jonge conserva i die tevergeefs probeerde een motii afkeuring in te dienen, verklaardi het aanbod van De Gaulle aan Alge integratie, vereniging of afscheiding, gen de grondwet indruist. Hij citeerde eigen woorden: „Als de regering it van het land schendt, is op- n recht en een plicht." voormalige premier Bidault sprak een bittere rede de beschuldiging uit, minder dan een jaar geleden 80 pro- i van de Fransen stemden voor een -Jidwet die de premier verantwoorde- maakte Nu heeft de staatschef (De !u'le) alleen de verantwoording voor Algerijnse politiek op zich genomen is de regering niet meer dan een or- om te worden geraadpleegd. ,r worden onderhandelingen onder 'n gezien, maar de enige autentieke af vaardigden van het Algerijnse volk zijn '"gakozen afgevaardigden in de Natio- Vergadering, aldus Bidault. meeste Algerijnse afgevaardigden m niet aanwezig om deze woorden 'ren. Zij houden een soort parlemen- staking uit protest tegen 't aanbod De Gaulle voor onafhankelijkheid, 'door zij hun toekomst zo niet hun >s bedreigd voelen. Waardering premier uit de oorlogstijd, Paul 'fnaiid, was een van de weinigen van 1 '0 ingeschreven sprekers die Debré te "P kwamen. Het aanbod van De Gaulle 10 Algerije voor zelfbeschikking, aldus Vnaud, heeft Frankrijk gered van een I°ed als zekere nederlaag in de Ver. "es en het heeft hiermee de achting rijn vrienden herwonnen. „Het enige Jsstuk is nu te zorgen dat Frankrijk jjbemind maakt bij de Algerijnen". alles verhindert echter niet dat de s®ming van vanavond de regering zo "P als zeker de overwinning zal bren- hoewel dit slechts een gedeeltelijke weerspiegeling zal zijn van de werkelijke gevoelens der afgevaardigden. Negen leden van de Unie voor de nieu we reDubliek, de meerderheidsgroep die De Gaulle steunt in de Nationale -Verga dering, hebben gisteravond boos de partij verlaten uit protest tegen de Algerijnse politiek van de President. Zij namen dit besluit na een partijver gadering van de unie waarop alle 206 leden werd gevraagd het regeringsbeleid inzake Algerije te steunen bij het vertrou- Partij S.G.P. V.V.D. K.V.P. Gemeente Scherpenzeel: j stemmen zetels 1958—1959 1958—195 Totaal 1958 kwa: igen lijst uit. de V.V.D. niet met een 3e A.R., S.G.P. en C.H.U. met een gecombineerde 'A DRIE DAGEN van druk komen en gaan van leidende conser vatieven op Downingstreet 10, heeft Harold Macmillan, eerste minister van Engeland, zijn nieuwe kabinet het Engelse volk gepresenteerd. Meer dan de helft van het uit 19 per sonen bestaande oude kabinet heeft een andere functie gekregen. Enkele jonge leden zijn op belangrijker pos ten geplaatst; er zijn enkele nieuwe ministeries bijgekomen. De drie voornaamste medewerkers Macmillan, de 55-jarige minister van bui tenlandse zaken Selwyn Lloyd, de jarige minister van financiën Derick Heathcoat Amory en de 56-jarige n i binnenlandse zaken R. A. Butler zijn op hun post gebleven. Butler is bovendien voorzitter v£ .'atieve partij geworden. In poli tieke kringen te Londen acht men dit duidelijke aanwijzing dat de liberale vleugel van de conservatieve partij, n Butler de voornaamste verte genwoordiger is, in het toekomstige rege ringsbeleid een grote rol zal spelen. Als partijvoorzitter en minister van binnen landse zaken zal Butler grote invloed hebben. Lennox-Boyd, op wie de laatste maan- het Lagerhuis scherpe kritiek ij uitgeoefend wegens zijn Afrikaanse poli tiek, keert niet in de regering terug. Hij persoonlijke redenen zijn afge- Kc ONGOLESE „sidderaars", zoals de bevolking van Kongo hen noemt, hebben gisteren ernstige on lusten in verschillende plaatsen van dit Belgische gebiedsdeel veroor zaakt. Het zijn aanhangers van een godsdienstige sekte, de Ngoenzisten of geestenaanroepers. Zij danken hun bijnaam van „sidderaars" aan het feit, dat de Kongolezen ervan overtuigd zijn, dat de leden van deze stam door geesten bezeten zijn. Gisteren hielden zij een bijeenkomst in Matadi in de provincie Leopoldstad. Zii weerwil van een vergaderver bod toch bijeengekomen. Kongelese gen- Talrijke doden door relletjes darmes, die de tweeduizend inheemsen sommeerden zich te verspreiden, moesten toen ongeregeldheden uitbraken, het vuur op de Ngoenzisten openen. Zes Kon golezen werden daarbij, volgens niet of ficieel bevestigde berichten, gedood. Twintig werden gewond. In verschillende plaatsen braken gis teren onlusten uit. Ook in de omgeving van Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, was de toestand zeer gespannen. De Europese bevolking van de stad volgt met spanning hef verloop der gebeurtenissen. Er wordt in de fel geschoten. Op verschillende plaatsen zijn huitten in brand gestoken. De oor zaak van deze incidenten moet worden gezocht in een vete tussen de Loeloeas en de Baloebas, de twee voornaamste stammen in het gebied. Militairen moesten tussenbeide komen toen Loeloeas' het dorp Tsjikandji aan vielen. Loeloeaburg is thans omringd door haarden van onrust. Volgens Euro peanen, die uit de buitenwijken van de stad naar het centrum zijn gekomen, lig gen op de wegen talrijke doden. Brussel heeft deze berichten echter niet beves tigd. Van officiële zijde werd gezegd dat men aanneemt, dat de conflicten van plaatse lijke aard zijn en dat geen verdere ge welddaden zullen volgen. treden, hoewel Macmillan hem heeft zocht te blijven. Lennox-Boyd blijft lid van het Lagerhuis. Het kabinet ziet er nu als volgt uit: Eerste minister: Harold Macmillan; min. v. binnenl. zaken: Richard A. Butler; Lord kanselier: viscount Kilmuir; min. v. buitenl. zaken: Selwyn Lloyd; min. v. financiën: Derick Heathcoat Amory; min. voor gemenebestbetrekkingen: the Earl of home; staatssecretaris voor Schotland: John Maclay; groot zegelbewaarder: vis count Hailsham; min. v. luchtvaart: Dun can Sandys (vroeger minister van defen sie); min. v. koloniën: Iain Macleod (vroe ger minister van arbeid); min. v. defensie: Harold Watkinson; min. v. huisvesting: Henry Brooke; min v, onderwijs: sir David Eccles; thesaurier-generaal: Lord Mills; min. v. handel: Reginald Maudling; min. v. landbouw, visserij en voedsel voorziening: John Hare; min. v. arbeid: Edward Heath; kanselier voor Lancaster: dr. Charles Hill; min. v. vervoerszaken: Ernest Marples. De droogte in beeld: een unieke luchtfoto van KLM- Aeracarto laat zien, hoe laag de waterstand in de Maas ge worden Ls. Op de grevs van België en Nederland stroomt nu een beekje dat men op vele plaatsen gemakkelijk kan doorwaden. Een groot deel van de bedding' is drooggevallen. Als het nog even zo doorgaat, blijft er wellicht geen water meer over. Voor de scheep vaart is dit gedeelte van de ri vier niet zo belangrijk. De schepen gaan immers door het Julianakanaal, dat in de lin kerbovenhoek van de foto nog te zien is. NIEUWE RIJN 54 Kerkbouwactie Opnieuw is er vanmorgen ruim vier honderdduizend gulden binnengekomen op het gironummer van de Hervormde kerkbouwactie. Het bedrag is nu dan ook reeds gestegen tot ƒ4.788.717. Giste- kwam er bijna een half miljoen bin- en eergisteren bijna 400-000 gulden. Het ziet er dus naar uit dat morgen het bedrag van vijf miljoen zal worden over schreden. Weer broodoorlog in Haarlem Na een soort wapenstilstand In het coi flict over de broodprijs te Haarlem, heeft bakker in de Marsstraat aangekon digd, dat hij met ingang van morgen op nieuw de broodprijs voor ongesneden witbrood van 41 tot 36 cent zal verlagen. Deze maatregel had hij vier weken ge leden ook getroffen, omdat hij zich niet kon verenigen met een zegeltjesactie en het uitkeeren van dividend door twee broodfabrikanten in Haarlem. Besloten werd toen de oude prijs ge- rurende vier weken te handhaven en tc trachten een oplossing te vinden in hei conflict. Na onderhandelingen hebben de broodfabrikanten gisteravond in een ver gadering van de rayonale bakkerijcom- missie meegedeeld, dat zij hun standpunt niet wijzigen. In de vergadering werd ook medege deeld, dat vermoedelijk de andere Haar lemse bakkers met ingang van maandag zullen overgaan tot prijsverlaging. In bakkerijkringen verwacht men, dat het niet uitgesloten is, dat de minister van economische zaken voor Haarlem een lagere prijs zal vaststellen dan de hui dige. Voorts verwacht men dat bakkers in de omgeving van Haarlem, onder meer in de bollenstreek en Kennemerland, eveneens tot prijsverlaging zullen over gaan. Als het nu spoedig gaat regenen, (maar nietst wjjst daarop) is de boer dan gered? Neen, antwoorden vele boeren. Het vee kan nu nog buiten staan en dat is altjjd beter dan in de stal maar met een halflege maag in de regen is wel bijzon der ongezond. En het gras ls nu toch niet meer te redden. Laat het nu maar even droog blijven! Dat zeggen de veeboeren, die zio zwaar door de droogte getroffen zijn zwaar der dan anderen, zegt de voorzitter van het Landbouwschap, H. D. Lou-wes. (Hoe- wed de voorzitter van het produkitschap vee en vlees, Joh. de Veer, gisteren mee deelde dat de rundveestapel een merk waardig goed beeld vertoont Het ds zeer verbluffendhier een re- cordopbrengst van de akkers, daar een misoogst; hier nog tamelijk groene wei den, daar bruingebrande vlakten. Zo erg, daf men op de hoge zandgronden ten noorden van Stieenwijik koeien heeft moe ten afmaken omdat de dieren bij het grazen te veel zand naar binnen hebben gekregen, Eén koe had 25 kilo zand in de naag. (Over de landbouw zie ook pagina 9). Laag water Over de waterstand op de grote rivie ren zegt de foto hiernaast meer dan vele woorden kunnen. Van een stilstand van de Rijnvaart is voorlopig echter nog geen sprake. Het laagterecord bij Kaub (1947) is nog lang niet bereikt. Toch moeten de kapiteins de uiterste voorzichtigheid bij het varen betrachten. Dat doen ze dan ook. De meeste rijnaken kunnen nog niet voor de helft worden beladen. Plaatselijk onstaan wel moeilijkheden. Een klein voorbeeld: het transport van de suikerbieten in de Biesbosoh gaat zeer moeilijk. Bij eb vloeien de watergangen droog. Men heeft nu de beddingen zo danig verhard dat in deze periode tran sport per auto kan geschieden. Wordt het weer vloed, dan gaan de bieten per schip. Trekvogels Ook de vogels worden door de droogte getroffen. De Nederlandse vice-presddenit van de Internationale jachtraad, mr. dr. I. G. van Maasdijk, heeft de secretaris generaal verizooht alle Europese en Noordafrikaanse jachtdepartementen te wijzen op de nood waarin trekvogels en weide- of waadvogels (zoals kieviten, snappen, grutto's, tureluurs en wulpen) verkeren. De vogels kunnen geen voed sel meer vinden en worden bij honderden langs de wegbermen uitgeput aangetrof fen. Jacht op zuillke diieren, geconcenteerd op sommige voedingsrijke plaatsen, zou catastrofaal zijn. Ziekenfondsraad dient klacht in tegen tandarts De voorzitter van de Ziekenfondsraad te Amsterdam heeft bij de officier van justitie te Middelburg een klacht inge diend tegen de tandarts K. van de V. uit Middelburg. Er is verzocht na te willen gaan of de tandarts een strafbaar feit heeft ge pleegd. De tandarts zou bij een drietal ziekenfondsen in Vlissingen, Middelburg en Goes bedragen hebben gedeclareerd voor tandheelkundige verrichtingen, die in werkelijkheid niet zijn verricht. Bo vendien moet worden nagegaan of hij van een aantal verplicht verzekerden te hoge bijbetalingen zou hebben ge vraagd en ontvangen. Bij de ziekenfondsen die hiermede zijn gemoeid is onder andere het algemeen ziekenfonds Walcheren. Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot vrijdag avond: Droog en overwegend zonnig weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN Vrijdag 16 oktober: zon op 6-14, onder 18-55; maan op 17.53, onder 6.39. Volle de verf voor het schilder feest SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT FLEXA verkrijgbaar bij museum van Kairo heeft er een zeldzame, vergulde mummie by, zeker 2300 jaar oud, compleet met een prachtige kist die de vorm van een mens heeft. De mie kwam niet uit „het dal der koningen" of uit een der oude hoofdsteden van de Egyptische farao's, maaruit een stoffige gang in de kelder van het museum i een treffend voorbeeld van de chaos die in het museum heerst. Het gaat om hetzelfde gebouw waaruit in augustus de 3000 jaar oude, met goudblad bedekte scepter van Toet Ankh Amon verdween. De autoriteiten gaven na die diefstal on middellijk opdracht een inventaris van het museum te maken. Dat onderzoek heeft 'en nieuwe mummie opgeleverd, maar daar staat tegenover dat sinds de vorige inventaris werd opgemaakt 30 jaar geleden, de Rist werd toevallig orgens onder het stof gevonden 26.000 voorwerpen uit de oudheid zjjn verdwenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1