|licuiue £eihsrl)c lüonranl Jaarlijkse herdenking van verkeersslachtoffers Prinses Wilhelmina: Dag van besinning Koningin Juliana: Wij gijn het aan hen verplicht Nog geen scherpe daling van veeprijzen Frankrijk wil praten over wapenstilstand Zevende Verkenner neemt zeven proeven in stralingsgordels Ike vandaag 69 Mysterie opgelost in Dievenbende zond naar haar Frankfort postzakken hoofdkwartier WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand: f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. lredacteor: Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttcfi is gfiebleuen myn bert ia teglienspoct" Veertigste jaargang no. 11692 Over de LITURGIE TIJD wat is dat Gesprek met ARNAU detectives Zolder uitgebrand DRIE KINDEREN OMGEKOMEN trie kinderen zijn gisteravond om- ekomen bij een brand, die in luttele ünuten een zolder van een woning n het Brabantse dorp Heeze in de as Omstreeks half tien ontstond de brand i de woning van .de weduwe S. van d relde, Ginderover 7 te Heeze. Het vuur werd ontdekt door een pa ■rende verkeersgroep van de njkspolitii ie onmiddellijk begon te redden wat e_ og te redden viel. Zij hoorden op de ovenverdieping kinderen roepen, doch aar het oude huis onmiddellijk in lich- irlaaie stond, kon men de kinderen niet leer bereiken. Mevrouw Van de V. was bij buren op ezoek en de kinderen Nelly, twaalf jaar, '-nie, acht jaar en Leo, vier jaar lagen bed. Zij zijn later onherkenbaar ver- het huis gehaald. bestreed het De bre tralen Herv. Kerkbouwactie al voor kwart geslaagd Doordat in één dag ruim 450.OOO aan riften binnenkwam, is de opbrengst van Hervormde Kerkbouwactie thans geste- jen tot ƒ4.362.974. Meer dan een kwart Van het beoogde bedrag 16 miljoen pilden is nu ontvangen. TJRINSES WILHELMINA heeft het Verbond voor Veilig Verkeer in over- weging gegeven jaarlijks een dag aan te wijzen van rouw en bezinning ten einde allen te gedenken, die door het verkeer om het leven zijn ge komen. Koningin Juliana heeft bond van Veilig Verkeer in harte ondersteund. Tijdens het jaardiner van het Ver bond heeft de voorzitter, jhr. T. H. Röell gisteravond de brief van prin ses Wilhelmina en het telegram var koningin Juliana voorgelezen. De minister van verkeer en waterstaat, drs H. A. Korthals, verklaarde aan hel diner diep bewogen te zijn door de ko ninklijke boodschappen. „Wij zullen stige aandacht aan het voorstel prinses Wilhelmina moeten geven e zal daarvoor contact met het Verbond van Veilig Verkeer opnemen", z< minister. In haar brief schrijft prinses Wilhel- „Overtuigd, dat uwe vergadering ik diep geschokt zijn door en meeleven met het lijden en leed van de duizen den en duizenden, die tengevolge vi roekeloosheid in het verkeer het leve lieten, van hun nabestaanden en z__ die levenslang geheel of gedeeltelijk lichamelijk ongelukkig werden, wil ik de aandacht van uwe vergadering gefi voor de overweging van een jaar lijks aan te wijzen dag van row 1 de vooravond van het congres van het Ver- 5n telegram dit voorstel van haar moeder van Ministers Marijnen en De Pous: to nodig overleg over invoerstop Als de veeprijzen te scherp dalen, zal regering alsnog met Denemarken 1 g plegen over een tijdelijke beperking onderbreking van de invoer van Deens achtvee dat voor de Nederlandse bin- enlandse markt bestemd is. Dit hebben i ministers Marijnen (landbouw en rij) en De Pous (economische zaken) 'antwoord op schriftelijke vragen van it Tweede-Kamerlid de heer Den Har- g (lib.). De ministers zeggen dat het overleg Denemarken zal worden geopend in- er duidelijk aanwijzingen zijn dat n gevolge van een geforceerde verkoop in vee wegens de droogte in de naaste ekomst rekening moet worden gehou- met een te laag te achten prijspeil Nog geert oplossing in De Lier De commissaris der Koningin in Zuid- olland, mr. J. Klaasesz, heeft gisteren een officieel werkbezoek aan De e besloten raadsvergadering by- swoond. leze vergadering duurde ongeveer een If uur. Na afloop dankte burgemeester Niebong de commissaris voor zijn ad- 'zen in verband met de wethouders- estie. Het bleek wel dat er nog geen 'lossing gevonden is. Mr. Klaasesz deel- - mee. dat hij binnenkort opnieuw een irgadering van de raad zal bijwonen. (Van parlementsredactie Dit is een tekening van het nieuwe gebouw van het staats drukkerij- en uitgeversbedrijf, dat op een terrein van 13.150 vierkante meter aan de Maas straat in Den Haag zal worden gebouwd. Het hoofdgebouw, het zgn. produktiegebouw, gro tendeels bestaande uit twee bouwlagen, zal een lengte van 110 3 meter krijgen en een breedte van 68 meter. Minister Toxopeus heeft vanmorgen voor het complex de eerste paal geheid. (Zie pagina 5.) Vertegenwoordigers van de twee n ters hebben op 30 september in de gadering van het produktschap voor en Vlees het standpunt ingenomen dat de huidige marktsituatie nog geen leiding geeft tot een tijdelijke onderbre king van de invoer van Deens slachtvee De ministers zijn het met dit standpunt eens. Van een scherpe daling van de ve prijzen kan volgens hen nog niet word' gesproken. De geringe prijsdaling die zi< in de afgelopen weken heeft voorgedaa valt binnen de grenzen van de norma seizoenschommelingen. Volgens het handelsverdrag met Den marken kan in gezamenlijk "overleg de invoer tussen 15 september en 15 novem ber beperkt of onderbroken worden. Voor waarde hiervoor is echter dat de prij; van slachtvee op de Nederlandse ma: op een zeer laag niveau liggen, hetgeen thans niet het geval is, aldus de it Kivestie-Bergen N. H.) Geen geld verdwenen uit gemeentekas (Van onze parlementsredactie) Het is niet waar dat buiten medeweten en zonder toestemming van de gemeente raad van Bergen (N.H.) gelden uit de ge- De vordering van de gemeente Bergen op de stichting (thans 41.600) is voor dijk ontstaan doordat aan de in dienst der gemeente aangestelde ambte- 1, die ten behoede van de stichting werkzaam zijn, de hun toekomende sala- n door de gemeente zijn uitbetaald, ijl de stichting door liquiditeitsmoei lijkheden niet in staat was de uitbetaal de bedragen aan de gemeente te vergoe den Dit heeft minister Toxopeus (bin nenlandse zaken) in antwoord op schrif telijke vragen yan het Tweede-Kamerlid de heer Ritmeester (lib.) meegedeeld. Zoals men weet, heeft de gemeenteraad van Bergen het beleid van de burgemees ter als voorzitter van het stichtingsbe stuur met algemene stemmen afgekeurd. De burgemeester heeft inmiddels ontslag Het venficatiebureau van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten had in een rapport van 20 augustus 1958 de aan dacht gevestigd op de moeilijke financiële positie van de stichting. Minister Toxopeus zal de bestuurlijke zijde van de kwestie onderzoeken nadat hij van de commissaris der Koningin een nader rapport heeft ontvangen. bezinning, teneinde hen allen te ge- denken." Aansluitend op deze brief heeft konin gin Juliana het volgende telegram ge zonden „Gaarne wil ik het voorstel, door mijn moeder bü het Verbond ingediend, on dersteunen. Voortdurend ondergaan wij deze ramp, die in ons land jaarlijks een zo ontstellend aantal doden en gewon den vergt. "Erger nog is, dat wij aanhoudend aan dat gevaar blijven blootgesteld. Het ergste evenwel is, dat wij bij deze langzaam werkende ramp niet die ontzet ting ervaren, die wij bü een plotseling gebeuren ervaren, zoals bü de waters nood in 1953. Die dreef ons tot daden en staat voor Immer gebrand in ons geheugen. Bü deze aldoor voortgaande vernieling van leven en levensgeluk past ons, dunkt ook mü. niet alleen het nemen van alle mogelijke maatregelen ter beveiliging van het verkeer, maar ook het gemeen- schappelük herdenken met warmte cn eerbied van hen, die tengevolge van het verkeer heengingen of die daardoor een groot leed kregen te dragen. Dit zün wü. dunkt mij, verplicht hen en aan ons zelf." De minister van verkeer en waterstaat, drs Korthals, verklaarde het als een var de voornaamste taken van zijn ambts periode te zien het veiliger maken var het verkeer. Zoveel als in vermogen ligt, zei minister Korthals, zal ik streven naar verbetering en uitbreiding van het wegennet. Een goede weg is een onmisbare voorwaarde voor veilig verkeer. De vraag stil te staan bij de slacht offers van het verkeer, raakt ons al zo zei minister Korthals ten slotte. Prinses Beatrix geeft cadeau aan 4 x Z...N Tijdens haar reis door de Verenigde Staten heeft H.K.H. prinses Beatrix conditioning installatie ten geschenke ontvangen. Prinses Beatrix heeft dit ge schenk gaarne aanvaard en bestemd vooi de operatie-afdeling van het nieuw te bouwen diaconessenhuis te Paramaribo, waartoe Suriname thans door middel van de radioactie,, 4 maal ZN" een be roep op de offervaardigheid van het Nederlandse volk doet. Sukarno nodigt Chroesjtsjef uit President Sukarno van Indonesië heeft premier Chroesjtsjef en vice-premier Mikojan van de Sowjetunie wederom uit genodigd tot een bezoek aan Indonesië. Hij deed dit bij de ontvangst van een Russische parlementaire delegatie. Debré herhaalt De Gaulles voorstel In de bewogen historie van Rotterdam zal zaterdag 24 oktober 1959 als een .blijde dag worden opgetekendDan zal nl. in aanwezigheid van koningin Juliana, tijdens een plechtige samenkomst het gerestaureerde middenschip van de grote of Sint-Laurenskerk in gebruik worden ge nomen. En de volgende dag, zondag 25 oktober, zal in dit gedeelte van de kerk de eerste kerkdienst na de oorlog worden gehouden. DE REDE waarmee premier Debré gisteren in de Franse Nationale Vergadering het driedaagse debat opende, had als voornaamste punt een herhaling van de voorstellen die president De Gaulle op 16 september aan de Algerijnen heeft gedaanOok het aanbod van De Gaulle voor een „vrede der dapperen" hernieuwde Debré. De Franse regering heeft de nodige instructies gegeven, aldus de premier, opdat de voorwaarden voor een wapen- Ti ls tand te allen tijde besproken kun- ïen worden. De vertegenwoordigers 'an de opstandelingen, waarmee Frank- 'Ük over een wapenstilstand maar niet iver de toekomst van Algerije wil pra- en, krijgen een vrijgeleide. Mislukken de on derh an delingen, dan zullen zij on gehinderd kunnen terugkeren. •emier Debré ontkende, dat het aan- van De Gaulle tussen afscheiding, •fransingof associatie met Frank- in strijd zou zijn met de grondwet voorstellen van de President zijn in overeenstemming met de regels en de van de instellingen van de Frai republiek, verklaarde hy. /an de 71 Mohammedaanse en Eui pese vertegenwoordigers uit Algerije waren niet in de vergadering aanwezig. Zij hebben daarna verklaard, ook het debat te zullen boyee Debré volgens hen het standpun de regering inzake het drieledige stel van De Gaulle niet duidelijk heeft De rede, die 1 uur ei AMERIKANEN LANCEREN „GYROSCOOP" HET AMERIKAANSE leger heeft gistermiddag om4&6-.31 uur Ne derlandse tijd met een Juno-2 raket een nieuwe satelliet, de Verkenner-7, gelanceerd. Deze 41,450 kg wegende, gyroscoop-vormige kunstmaan, is in een baan om de aarde gekomen op een afstand die varieert van 557 tot 1070 kilometer. Zij draait in 101 mi nuten om de aarde. Men geeft deze zevende Verkenner een levensduur van zeker twintig jaar. De Juno-2 raket dde voor de lancering werd gebruikt, bestond uit vier trappen en had een gewicht van zestig ton. De grote onderste trap was een gewijzigde Jupïterraket. De andere trappen waren aanzienlijk kleiner. De Juno-2 werd ook (Advertentie) VOOR MENEER. Waardeer het, dat Uw no-Iron-overhemd en niet geel maar hagel wit en kreukvrij zijn. En dat, zonder dat mevrouw ze ooit strijkt. Ze behandelt ze, na het wassen, zo nu en dan met echfa-wolwit, Ja, die zelfde wol wit van echf a, die haar vergeelde wol weer zo smetteloos wit en elegant maakt. gebruikt voor de lancering van de Pi0-1 waarvan er een zendt op een golflengte nier-4, die in een baan om de zon is ge-1 van 108 megacycles. Deze zender zal, al; Zij is uitgerust met twee radiozenders, alles goed gaat, na een jaar automatisch duidelyk of de laatste trap zdoh heeft losgemaakt vi de satelliet. Het is de bedoeling met de nieu\ kunstmaan meer gegevens te krijg' over de stralingsgordels om de aarde. President Eisenhower is vandaag jaar geworden de oudste president die de Ver. Staten ooit gehad hebben, Andrew Jackson en James Buchanan uitgezonderd. De President zal 70 jaar en drie maan den zijn, wanneer zijn tweede ambtster mijn op 20 januari 1961 eindigt. De 70ste verjaardag van Jackson en Buchanan is juist niet meer in hun tweede ambts periode gevallen. Massaal verzoek om gratie voor Chessman De gouverneur van Californië, Brown, heeft gisteren 230 gelükluidende brieven /an vooraanstaande Amerikanen on- ler wie mevrouw Roosevelt ontvan- ;en, waarin wordt verzocht om gratie roor Caryl Chessman. Chessman, die •eeds in 1948 ter dood is veroordeeld, ;al volgende week vrijdag worden te- •echtgesteld. den uitgeschakeld. De Verkenner-7 kreeg onmiddellijk di bijnaam „Gyroscoop", omdat hij lijkt cj en moet opereren als dit Men heeft deze vorm geko: stabiliteit. De vorige Amerikaanse kunstmanen hebben namelyk geschom meld op hun tocht door de ruimte. Het onderzoek van de Verkenner richt zich op de volgende punten: 1. Het stralingsevenwicht. Aan beide polen geeft de aarde energie aan de ruimte terug dan zij van de zon krijgt. Aan de is het net het omgekeerde. Men wil nu door middel van de satelliet deze energie-overdracht bestuderen. 2. De intensiteit van de ultraviolette „Lyman-alfastraling". Van dit onder zoek verwacht men de belangrijke gegevens over de radio-activiteit, ge produceerd door de uitbarstingen op de zon. 3. Het opsporen van drie categorieën (Van onze correspondent.) BONN, woensdagmorgen De mysterieuze diefstallen van grote partijen diamanten en an dere edelstenen op het vliegveld van Frankfort zijn opgelost. De politie heeft een bende dieven (23 tot 34 jaar oudweten te arresteren, die tus sen 1 maart en 14 juni maar liefst 14 postzakken met waardevolle in houd uit New York hebben gestolen. Een aantal van 2650 ruwe diamanten, 27 topazen en 221 amethisten, alsmede 4500 dollar, zyn in die rijd op het vlieg veld gestolen. Inmiddels heeft de politie 651 grote stenen en een aantal minder waardevolle kunnen achterhalen. Vier leden van de goed georganiseerde bende werkten op het vliegveld. Zij slaagden er steeds in de postzakken, die zij op het oog hadden, van richting te laten veranderen. Inplaats van op het Frankfortse hoofdpostkantoor, werden de postzakken aan het huis van een der dieven bezorgd. Daar werd de buit ver deeld, waarna de postzakken en de rest van de inhoud buiten de stad werden verbrand. De dieven konden op het vliegveld uit de ladingspapieren nagaan, welke post zakken zeer waardevolle inhoud moesten bevatten. Zij werden dan door hun toe doen op zy gezet en later door een andere medeplichtige per bestelwagen afgehaald. De politie heeft de grootste moeite gehad om de bende op te sporen. Toen men in de gaten kreeg, dat de Frank fortse recherche uitgebreide onder zoekingen op het vliegveld instelde, staakte de bende de campagnes. De politie wilde niet zeggen, hoe zü ten slotte toch door de mand zyn ge- Vermoed wordt echter, dat een der le den het spel verraden heeft, om daardoor straks als kroongetuige voor het open baar ministerie, er by de rechter genadi ger af te komen. De waarde van de nog niet gevonden diamanten wordt geschat op 400-000 mark. Een belangrijk deel daarvan moet reeds verkocht zijn, want toen de politie inval len verrichtte in de huizen van de die ven (allen gehuwd) bleek wel, dat zij zich de laatste tijd büzonder goed heb ben geïnstalleerd. Een van het zestal had het gemakkelyk verworven geld op een bankrekening gezet. Hij was daardoor het minst opgevallen. Verwacht wordt, dat meerdere arres taties zullen volgen. DE STAND IN DE RUIMTE :enng Na de geslaagde lan de Verkenner-? is de stand van satellieten in de ruimte als volgt: Verenigde Staten: Vanguards 1, 2 en 3, de Verkenners 1, 4. 6 en 7 en de Ontdekker-6, die alle in een baan om de aarde vliegen Dan is er nog de Pi.onier-4, die in een baan om de zon vliegt. Rusland: de Spoetnik-3, de Loe- nik-3, die op 4 oktober is gelan ceerd en die beide een baan om de aarde beschrijven. Daarnaast is er nog de Loenik-1 die een baan om de zon beschrijft. De sterkte van de kosmische stralen in de „gordel" van de krachtige stralingszone. Het gaat hier om een gevaar voor toekomstige ruimtevaar ders, waarop voor het eerst is ge wezen door de Amerikaanse geleerde James van Allen. De levensduur en de weerstand tegen slijtage van de zonnebatterijen. Verschillende temperatuursmetingen. de, werd door de overige afgevaardig den in het begin koel ontvangen. Later klonk af en toe handgeklap. Abbas ontkent Het geruchtmakende interview tussen o ps t a n de li ngenleid e r Abbas en een cor respondent van Jours de France, dat gisteren werd gepubliceerd, is thans of ficieel door de Algerijnse regering in ballingschap tegengesproken. Abbas zou hebben verklaard naar Parijs te willen komen, om met een delegatie over een wapenstilstand te praten. Jours de France handhaaft letter en geest van het interview, welks authen ticiteit duidelijk bleek uit de bij het interview gepubliceerde foto's. Zy tonen de correspondent van het blad in ge sprek met Ferhat Abbas en twee andere o p s t an de lin g en 1 eid e rs Evenals Adenauer tijdens een diner met de buitenlandse persvereniging, heeft Debré gisteren verklaard, dat een topconferentie aanstaande is. Er wordt reeds overleg gepleegd tussen de wes telijke bondgenoten, zei hij. Het Franse standpunt ten aanzien van een topconferentie vatte hij als volgt samen: In de eerste plaats handhaving van de status-quo in Berlijn en Duits land, dan het uitzoeken van kwesties waarover overeenstemming mogelyk blijkt. Veiligheidsraadszetel nog steeds vacant De Algemene Vergadering van de V.N. is er gisteren weer niet in geslaagd, een opvolger aan te wijzen van Japan in de Veiligheidsraad. Op Brits voorstel werd ten slotte besloten de kwestie tot maandag te laten rusten. Nadat de keuze aanvankelyk alleen tus sen Polen en Turkye ging, waarbij Polen 48 stemmen verwierf zes minder dan de vereiste meerderheid van twee-derde en Turkije niet verder kwam dan 35 stemmen, werden gisteren by een vTye stemming zeven stemmen op Zuidslavië als compromis-kandidaat uitgebracht, ter wijl Polen en Turkije resp. 38 en 35 stem men kregen. In totaal is er, sinds de kwestie maandag aan de orde kwam, vijf tien maal gestemd. Voor hulpverlening aan Japan is tot cp heden op giro 777 van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis gestort een bedrag van rond 41.000. De gelden, die in Curagao voor hetzelfde doel worden ingezameld zullen door het Rode Kruis aldaar te- zyner rijd eveneens op bovenvermeld gironummer worden overgedragen. WÜS® Vrij zonnig Droog en overwegend zon nig weer. Koude nacht met hier en daar mist. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren. Zwakke wind. (Opgemaakt 11.15 ir). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Twente Eindh Zd -Llm Eerste Amerikaanse ruimtevaarder 3 keer rond in 4,5 uur Het onderzoekcentrum Langley van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart heeft gisteren bijzonderheden meegedeeld over de reis van de eerste Amerikaanse ruimtevaarder. De pionie zal in een Mercury-satelliet driemaal om de aarde draaien op een hoogte van 160 kilometer. De satelliet zal dan na viereneenhalf uur in de omgeving van de Bahama-eilanden in de At'antische Oceaan, niet zover van Cape Canaveral, naar de aarde terugkeren. Zoals bekend, zijn er zeven Amerikaanse kandidaten voor de eerste ruimtevaart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1