CHRISTELIJK Cefa wil ook eigen films gaan maken Kerkelijke roeping in nieuwe situatie Jlr Wereldraad roept jongeren in Lausanne bijeen Ds. F. C. Meyster 11a lang ziekbed overleden Een woord voor vandaag Kanttekening Beroep op gewetensbezwaren wordt niet erkend Hervormd Zuid-Holand heeft nieuw provinciaal bureau Prof. Veenhof over synode-Utrecht Ook prof. C. Veenhof heeft als vrijgemaakte gereformeerde zich uitgelaten over het terzijde stellen van de Vervangingsfor mule. Hij schreef in het laatste nummer van „Opbouw": ER IS in dat lerzijdestellen van de vervangingsformule iets dat ons diep grijpen moet. Schilder en Greijdanus, om alleen deze t« noemen, hebben uit alle macht geworsteld, gestreden tegen leer- uitspraken. Zij hebben de kerken toegeroepen: Maak zulke dingen niet! Ze brengen alleen maar el lende over de kerken. Wat deze mannen spraken is ten volle be waarheid. En het terugnemen van de Vervangingsformule als offi ciële handeling, als officieel be sluit, is een indrukwekkende rechtvaardiging van hun waar schuwing en actie! Vooral ook daarom zijn we dankbaar voor dit feit. Voorts is er nóg een belangrijk aspect aan deze zaak. Het terzij destellen van de Vervangingsfor mule, de wettige opvolgster van de leeruitspraak van 1942, is het wegnemen van de grond voor de in de veertiger jaren gevelde von nissen. Als er in de veertiger jaren géén leeruitspraken waren gemaakt, zou er ook van schor singen geen sprake zijn geweest. En: alle schorsingen geschiedden uiteindelijk vanwege de leeruit spraken Welnu een kind kan dat inzien nu de leeruitspra ken verdwenen zijn, in een offi cieel synodebesluit terzijde zijn gesteld, nu hebben de schorsings besluiten hun rechtsgrond verloren en zijn ze in feite van hun rechts kracht beroofd. Het werd ter sy node ook duidelijk uitgesproken. We lezen geen grond voor kerkelijke gedeeldheid behoeft te zijn, wanneer men wederzijds aan hetgeen blijkens de Formu lieren der kerk in de leer van het Verbond steeds tot zijn recht behoort te komen namelijk de souvereine, verkiezende genade van God en de krachtdadige wer king van zijn Geest, de roeping tot geloof en bekering en de men selijke verantwoordelijkheid niet te kort doet, hetzij doordat men de verbondsgelofte doet op gaan in een voorwaardelijke toe zegging of wanneer men de krachtdadige werking van de Hei lige Geest niet tot de verbonds- weldaden rekent; hetzij wanneer men de verbondsbelofte zou doen opgaan in een onvoorwaardelijke toezegging, waarbij door de op roep tot geloof en bekering als woorden zou een WE MAKEN nu slechts een paar opmerkingen De synode spreekt in deze woorden over de verbondsbelofte als oyer een ..voorwaardelijke toezegging' en over een verbondsbelofte als een .onvoorwaardelijke toezegging". En zegt dan dat men de ver bondsbelofte daarin niet moet la ten opgaan. Noch in het ene, noch in het andere. Wie de geschiedenis van de vrij making kent hoort hier bekende klanken. In verband met de leeruitspraak werd namelijk enerzijds gespro ken over een belofte, die een voorwaardelijke toezegging, een aanbod van genade, van het heil zou zijn aan alle gedoopten. en anderzijds over een onvoor waardelijke heilsbelofte aan de uitverkorenen". Van synodale zijde opereerde men hardnekkig met dit schema. Men kon zich de situatie ten aan zien van de belofte blijkbaar niet anders denken dan met behulp van deze onderscheiding. En zo als vanzelf spreekt werden de be- zwaarden van destijds gekwalifi ceerd als mensen, die een belof te in de zin van een voorwaar delijke toezegging voorstonden. Deze kwalificatie was onrecht vaardig en heeft veel kwaad ge sticht. De bezwaarden en de vrljge- maakten hebben daartegenover steeds met alle klem betoogd, dat zij héél dat dilemma ten aan zien van de verbondsbelofte ver wierpen. Het was en is hun over tuiging, dat er maar één, een éne en ondeelbare, verbondsbelof te is, die in het doopsformulier prachtig wordt omschreven en die aan iedere gedoopte toekomt. En daarom gaat deze synoda le opmerking langs ons heen. D:L gevaifen Synodebesluit. Wanneer ik overweeg wat er is geschied ben ik meer dankbaar dan ooit, dat de vrijgemaakte ker ken steeds ,,neen" zeiden tegen de leeruitspraken. Want daarin hebben ze, mét allerlei zonden en gebreken, de strijd gevoerd voor de ware oecumenisch-gereformeer- de confessionaliteit. En dat nu de Vervangingsformule als officiële leeruitspraak van de baan is, is een rechtvaardiging van haar wor steling van een zijde waarvan men dat niet verwachtte. Neen, nog eens, ik vergeet niet dat de ze officiële terzijdestelling om ringd is door vragen, tegenstrij digheden, onbegrijpelijkheden, duisternissen, die we geen ogen blik uit het gezicht mogen ver liezen. Maar als officieel kerke lijk stuk heeft het afgedaan. Het komt er nu voor de vrij gemaakte kerken op aan in de geest van Christus verdei te strij den tegen <vat "»»r de wil des Heren was in het verle den. De kerkelijke vonnissen moe ten, neen, niet om der wille van hen, die daardoor getroffen wer den, maar om der wille van Chris tus en om der wille van zijn kerk worden weggedaan. En we moe ten blijven roepen om terugkeer naar de ware, gereformeerde kerkregering. INDIVIDUALISTISCHE beslissm- •1 gen zijn nu meer dan ooit uit den boze. De kerken moeten zich in diep besef van hun verant woordelijkheid bezinnen op haar roeping in deze nieuwe situatie. En allen die tot haar behoren dienen waar kerkelijk besef en kerkelijke trouw te betonen. En men vergete juist nu het allerminst: vóór alles, ver en ver boven al de hier gememo reerde vragen uit gaat het alle daagse kerkelijke leven. Het on onderbroken heel gewone predi ken van het evangelie, het trou we catechiseren, het bezoek aan de huizen. Het zou geen best te ken zijn als de aandacht voor de synodebesluiten en wat daarmee samenhangt, zo ongeveer alle be langstelling absorbeerde. '4 i i - v v, "i Beroepin gswerk GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Capelle aan de IJssel (wegens benoeming van ds. J. Pasveer tot legerpredikant)J. v. d. Neut, kand, te Alphen aan de Rijn. Zes films over vluchtelingen De Gereformeerde theologen-studenten vereniging „Voetius" geeft op woensdag 21 oktober ter gelegenheid van haar 12e lustrum een voorstelling van „De gehoor zame rebel", een dokumentaire film, ver vaardigd door Curt Oertel. Zij zal plaats vinden in het groot-auditorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht De film zal worden vertoond in de oorspronkelijke Duitse versie. Het ligt in de bedoeling na de première te Utrecht tot het aanbrengen van Nederlandse onderschriften over te gaan en de film in kerkelijk- en verenigingsverband te vertonen Grote delegatie uit Nederland "yAN 13 tot 24 jüli 1960 zal le Lau sanne een Europese jongeren- conferentie worden gehouden, geor ganiseerd door het Jeugddeparte- ment van de Wereldraad van Ker ken. Er wórden 1500 deelnemers wacht, vanaf zeventien jaar. Ook zal er een aanzienlijke groep niet-Euro- peanen voor deze conferentie worden uitgenodigd. Veel nadruk legt men op de aanwezigheid van jongeren uit landen waar de Oosters-Orthodoxe kerk sterk is, zoals in Griekenland en de landen achter het IJzeren Gor dijn. Bekend figuur in Gerei, kerken de meest gevraagde (Van een onzer verslaggevers) Na een langdurig ziekbed is d F. C. Meyster, emeritus-predikant van de Gereformeerde Kerk te Rot terdam, in de nacht van zondag op maandag op de leeftijd van 77 jaar overleden. Toen ds. Meyster vijf jaar geleden met emeritaat ging in de kerk aan de Staten- singel, was hij 42 jaar predikant te Rot terdam geweest. Bij zijn bevestiging in 1912 was hij de jongste van de Rotter damse collega's. Tevoren had hij twee jaar de Geref. Kerk te Zoetermeer-Zeg- waard gediend, zijn eerste gemeente. Vorig jaar juli preekte de predikant voor de laatste keer. Daarna ging zijn gezondheidstoestand achteruit. Hij droeg zijn lijden geduldig en toonde tot het laatst zijn sterke wil en heldere geest. „Zouden wij het goede van de Heere ont vangen en het kwade niet?", zei hij tegen bezoekers. Naast zijn ziekbed lag het Grieks Nieuw Testament, dat hij nog geregeld las. Van ds. Meyster heeft men gezegd: „Hij was een meester op alle wapenen. Hij heeft krachtig leiding gegeven aan zijn kerk". Filmbureau wordt te klein yATERDAG -17 oktober komen de leden van de Christelijke Filmactie (Cefa) in Utrecht voor de jaarvergade ring bijeen. Deze nog vrij jonge actie, die officieel op 9 februari 1946 is ge start, en in de eerste jaren een bloed arm bestaan heeft geleid, is er meer en meer in geslaagd het vertrouwen van haar publiek te verwerven. De organisatie is zo sterk gegroeid dat zij in het volgend jaar al haar eerste rij het aarzelende schreden kan gaan zetten in de richting van het maken van films. Een kinderfilm staat op het programma. Uit het jaarverslag dat zojuist versche nen Is blijkt dat het aantal afdelingen nu 159 bedraagt. Dit is Iets minder dan vorig jaar, omdat een paar nlet- werkzamc afdelingen zijn afgevoerd. De organisatorische opbouw van het werk werd dit jaar voortgezet. Het hoofdbestuur heeft in Nederland zes districten erkend. Dlstricts-beeturcn zullen daar het werk van de afdelin gen moeten stimuleren. Er werden vier nieuwe leden in het hoofdbestuur gekozen, die organisaties vertegenwoordigen die tot nu toe nog niet officeel deelgenomen hadden aan het werk van de Cefa. Zowel de Gerefor meerde Vrouwenbond, de Ned. Chris ten Vrouwenbond, het Leger des Hells als de Unie van Baptisten Gemeenten hebben nu een vertegenwoordiger aan- bureau, dat op 1 sept. 1957 werd ge opend, uitstekend. Er zijn echter moei lijkheden te verwachten, want de werkzaamheden zijn zo gegroeid dat cr mettertijd naar meer ruimte omge zien zal moeten worden. Het keurig uitgevoerde maandblad ..Filmgids" heeft nog niet zoveel abon nees getrokken als wel wenselijk Is. Zelfs de afdelingsbesturen hebben hun beste beentje nog niet voldoende uit het lauwe gelid voorgezet, want meer dan de helft van de afdelingen hebben geen enkele poging gedaan om abon- In het afgelopen jaar kon de Cefa weer tien nieuwe films aanschaffen, die deze winter vertoond zullen worden. Ook is het bestuur vol goede verwach ting dat het eigen Cefa-journaal dat door de Parcifalfilm zal worden ge maakt een succes zal zijn. Er is ook belangstelling voor dit journaal buiten eigen kring. Voor de Cefa verdere plannen gaat ver wezenlijken in de grote steden om tot een eigen bioscoopcxploitatie of „ci neac-programma's" te komen, wil de organisatie eerst afwachten hoe de poging in Rotterdam zal slagen. Als het nieuwe gebouw van de Gerefor meerde Kerk fn de Karei Doorman- straat klaar zal zijn, zullen daar in samenwerking met de Rotterdammer wekelijkse filmvoorstellingen worden gegeven. De exploitatie zal voorlopig geschieden onder de supervisie van het dagelijks bestuur de dire Zijn begaafdheden kwamen o.m. tot uit drukking in zijn benoeming tot voorzitter van de generale synode der Geref. Ker ken, die in Utrecht in 1942 de leerge- schillen behandelde. Ds. Meyster heeft ook veel werk gedaan voor de Geref. Jeugdbeweging. In zijn jonge jaren be kleedde hij vele functies in de Bond van J.V. en G.G. Ook heeft de predikant op verschillende christelijke middelbare scholen gedoceerd. De begrafenis is bepaald op donderdag 15 oktober, 's middags om één uur te Crooswijk. Benoemd bij het ulo: aan de Come- ius-mulo te Den Haag: M. J. Hoeve te Rijswijk Z.H.; aan de dr. De Vis- •-ulo te Assen: M. van Sluis te As- Benoemd tot onderwijzer aan de Evang, Broedergemeente-school te Zeist: R. C. v. d. Berg te Utrecht; aan de Van Löbenhelsschool te Arnhem: M. den Hertig te Lunteren; aan de Christ, school te Ossenzijl: A. W. Lankhout te Assen; aan de Kon. Emma-b.l.o.-school te Nijkerk: J. v. d. Brink te Lunteren; aan de Herv. school te Utrecht: A. Smits te Sliedrecht; aan de Geref. school te Oldebroek; B. de Boer te Kamperveen; aan de Paulus-school te Bussum: G. M. Segaar te Velsen- Noord. Wereld, Dit is hetzelfde thema dat ook de Wereldraad van Kerken gekozen heeft voor zijn derde assemblee, die in 1961 in New Delhi wordt gehóuden. Het algemene thema is onderverdeeld in drie secties, die op de conferentie zullen worden behandeld in referaten. discussiegroepen en door middel var allerlei audiovisuele hulpmiddelen. De eerste sectie behandelt Europa ir de nieuwe wereldsituatie, de tweede sectie spreekt over de vraagstukken waar Europa de kerken voor stelt en de derde sectie laat op zich inwerken de uitdaging die Christus stelt aan de plaatselijke gemeente van iedere kerk. Drie comité's werken deze subthemata momenteel verder uit. De leiding van Lausanne '60 zal in han den zijn van de Anglicaanse canon Ed ward Patey, die lange tijd secretaris was van de Jeugdafdeling van de Brit se raad van Kerken. In de voorberei ding wordt hij bijgestaan door een voorbereidend comité, bestaande uit een twintig leden uit de meeste Euro pese landen; lid van dit comité is ds. A. H. van den Heuvel, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad in Neder- Vanuit Nederland wordt éen delegatie van tachtig jonge mensen verwacht. Het behoeft wel geen betoog dat deze Lausanne conferentie een grote ge beurtenis zal zijn voor iedere deelne mer. Diegenen die Amsterdam '39, of Oslo '47 hebben meegemaakt, teren vaak nog op de indrukken tijdens zo'n wapenschouw van Christus' jongeren opgedaan. De kosten van deelneming zullen onge veer honderddertig gulden bedragen, waarbij uiteraard nog de reiskosten komen. Mysterie in Warschau De Poolse hoofdstad Warschau is sinds woensdagavond in rep en roer. zaak: drie avonden lang is een geheim zinnige lichtende Madonna-achtige guur waargenomen bovenop de toren spits van de kerk van Heilige Augustinus de Nowolikpistraat, in een arme buur.t n Warschau. Deze kerk werd in 189t gebouwd met gelden, die de Poolse Gra- Potocka beschikbaar had gesteld. De kerk werd in de tweede wereldoorlog gespaard, hoewel de hele omgeving door bommen en granaten met de grond ge lijk werd gemaakt. Toen eenmaal bekend werd, dat som mige mensen iets hadden gezien (dat was op woensdagavond), moesten de politie autoriteiten al vlug maatregelen treffen, ómdat vele honderden Polen in de buurt de kerk kwamen kijken. Vrijdag avond werd in de gehele wijk de stroom uitgeschakeld om vast te stellen, of sprake was van een weerspiegeling het een of andere licht in de buurt. De figuur bleef echter zichtbaar, ook toen zoeklicht op de spits werd gericht. Zaterdagavond was de knielende en zin gende menigte bij de kerk zó groot, dat politiepatrouilles de straten rondom afsluiten. En zondag heeft de pastoor van de parochie er by de kerk gangers op aangedrongen zich ordelijk te gedragen en niet te haastig tot conclusies komen. Volgens Ass. Press hebben ook westelijke diplomaten de lichtende fi guur gezien. Gisteravond kon niemand iets ontdekken. Het geloof is geen zoete droom, waaruit we plotseling bretl zullen ontwaken. En ook geen pijnstillend tabletje, dat spoeffl uitgewerkt is, waarna de helse pijnen ons met dubbele fellm zullen bespringen. Toch zijn er ogenblikken in het leven van ieder, die ziel waarachtig heeft overgegeven, waarin Gods kracht zó loop; derlijk en daadwerkelijk openbaar wordt, dat we gene id zijn ons-zelf in de arm te knijpen om te zien of we dromtj of waken. Zoals er ogenblikken zijn waarin het lijkt alstl God ver weg is, zo zijn er ook momenten waarin we zijl aanwezigheid haast kunnen voelen. Dan vragen we ons zelj zal dit blijven? Ook David kende deze ervaring en hij schrijft in Psalm I5j vers 18: „Als ik ontwaak, dan ben ik nog bij U". Hij moet ht zichzelf zeggen: Gods verlossing is geen droom, maar real teit". Vergeet echter nooit, dat deze woorden alleen gesprokt\ kunnen worden door de mens, die bij God is, tot wie de Het is gekomen met zijn vraag: „Kom tot Mij en Ik zal u rd geven". Maar weet dan ook, dat Hij, Die mens is geworder. tot u is gekomen om u met wijd open armen te ontvangert Wie in Christus rustwordt bij God wakker. VERANDERDE SITUATIE schrikbarende omvang bi dreigde een overprodukti aan kaas, welke gepaard ging mi een prijsdaling, en de consequentie voor de schatkist waren niet minde verontrustend. Thans, anderhalf jaar later, is alle echter volkomen veranderd. De voor TN de landbouwsector trekken op had het ogenblik twee zaken de bij- reikt, zondere aandacht. In de eerste plaats is er de landbouw- nota van minister Marijnen, waarin deze duidelijk maakt, dat zijn ge dachten, voor wat het landbouw- prijsbeleid betreft, uitgaan naar een losser maken van de band welke er raden zijn tegen betrekkelijk gunstl tot nog toe bestaan heeft tussen ge prijzen geruimd, het tekort vai kostprijs en garantieprijs. Dit zou be- het Landbouw-Egalisatie-Fonö tekenen, dat de minister de garantie- krimpt bijna zienderogen, en om, prijs voor een produkt als de melk melk- en zuivelproduktie kan ht wil vaststellen op een niveau, lager tempo, waarin de exportorders bin dan de geldende kostprijs. Het tweede verschijnsel, dat de aan dacht vraagt, is de opmerkelijk toe- komen, niet meer bijhouden. Als de landbouw ooit gedemonstreen heeft, dat zijn economische mogelijk Advertentie Wc /I/Mum PINDAKAAS De noodwachtplicht Minister antwoordt kamerlid Op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Lank- horst (P.S.P.) heeft minister Toxo- peus geantwoord, dat een beroep op gewetensbezwaren van perso- 22 Maar het hinderde hem toch steeds, dathij ook daarin niet met zijn vrouw overeen kwam..Ma?" begreep kinderen r n misschien y te hebben, zoals haaTman dat noemde. Hij zat aan de tafel i irdig huisje i eenmaal niet. zeide hij tot zich- sen. en nu»«uiu«>< «as dat eigenlijk niethaar schuld. Oliva Eriksson barstte altijd heel plotseling los, JE ANIMA OTERDAHL Buiten waait de zomerwind i met grote nauwgezetheid. J zo tot in de puntjes uitzag, of de woning tot i de eetkamer zij hadden gekocht van twee kamers met keuken, douchekamer en centrale verwarming en zij was bezig de banden van slopen te PUPen, op de ouderwetse manier Alles om haar heen zorgd, dat het er uitza8. toonstelling of een museumbehoorde. .^Gegoed klein-burgerhuis uit de eerste helft van 1900 had er boven de ingang kunnen staan. Het enige wat er od wees dat de kamers werkelijk bewoond wa ren waren de slopen die op de tafel lagen. Overi gens konden zowel zij als haar man, die in de schommelstoel achter zijn krant verscholen zat, heel goed twee decoratieve figuren voorstellen, die in de kleding van hun tijd. daar waren neergezet Emil, zei ze plotseling, en haar man hooide aan de toon van haar stem. nu barstte zij los. Ja. antwoordde hij kleintjes en liet de krant Z3— Nu Sven dood is, heb jij natuurlijk gedacht Elisabet op alle mogelijke manieren te helpen. Maar dat wil ik je wel vertellen, dat daar niets van in komt. Als Sven niet in staat is geweest.om voor de grote familie te zorgen, die hij zich heeft aange schaft, dan behoeven wij daar tenminste met onder te lijden. En als het al zover dat je haar wat hebt beloofd, dan wil ik je wel zeggen, dat je dat terug moet nemen, want ik ben het er niet mee eens Haar stem kreeg bij gelegenheden als deze een stroef-scherpe klank en haar bruine ogen waren als borende priemen. Ik heb niets beloofd, antwoordde haar man. ^h!]" zweeg en begon de krant op te vouwen. .- Ik weet best wat je vindt. Maar je moet er hebt. Dat heb ik niet vergeten, antwoordde de meu belmaker zachtmoedig. Maar wij hebben alles volop, en voor wie sparen wij en verzamelen wij alles? Hier glimt en blinkt alles, het is hier zo keurig als in een poppenhuis, maar wie heeft er plezier van anders dan wij tweeën, en.... Nou dat is ook genoeg, onderbrak hem cte vrouw. Het is ons eigendom en van niemand an ders- En daarom vind ik, ging hij voort, als had hij haar laatste woorden niet gehoord, dat wij wat rovaal konden zijn tegenover Sven's weduwe en zijn dochtertjes en hun moesten laten voelen, dat zij hier thuis zijn, omdat zij zich zo moeten bekrim pen. Zou ik hier aldoor kinderen over de vloer moe ten hebben, die heen en weer lopen en de boel ver nielen? Dank je wel! Ik heb nog nooit gezien, dat zij wat vernield hebben, kwam de man tussenbeiden. Elisabet is een ordelijke vrouw, en zij heeft haar kinderen geleerd zo netjes mogelijk te zijn. De vrouw antwoordde hiér niet op, daar had zij niets tegen in te brengen, maar bleef zwijgend een poos aan 't werk. Emil Eriksson had zijn krant niet meer opgenomen, maar keek uit het raam. Elisabet is niet iemand die ooit onbescheiden zou zijn. Ik geloof niet eens dat zij geld aan zou willen nemen. Dan zou zij er al héél erg aan toe moeten zijn. Maar er zijn andere helpen dan juist met geld. Dat zou juist iets voor jou zijn zo iets te be denken. onderbrak hem zijn vrouw boos. Het is als of je helemaal vergeet, dat wij in 't vervolg alléén voor de oude tante moeten zorgen. Want ik ver moed dat Elisabet deze zorg niet met ons zal willen delen. Oliva! Jawel! De meubelmaker vouwde de krant heel nauwkeu rig op, maar zijn grote vuisten beefden. Hij wist wel, dat zijn vrouw zich nooit aan zijn familiele den had kunnen hechten, alhoewel zij al evenmin als ieder ander aan Sven's zonnig wezen weerstand had kunnen bieden. Maar zo'n hatelijke onwil als nu. had zij toch nog nooit getoond. Maar hij be hoorde niet tot de mensen die in drift iets zeggen, en dat wilde hij nu ook niet doen. De uitgaven voor tante behoeven je niet te verontrusten, zeide hij, zo kalm als hij kon. Zij zal in deze wereld niet veel meer nodig hebben- Het oudje was lange tijd sukkelend geweest. Haar wandeling naar Charlottendaal op Midzomerdag was een laatste opflikkering van levenskracht geweest, wat de meubelmaker nog steeds verbaasde. Kort daarna had zij een beroerte gekregen en lag sederdien te bed, bijna geheel buiten bewust zijn. Zij werd verzorgd door een vroegere kookster, die vrij wonen had in de keuken van de kleine woning, die de broers samen hadden gehuurd, en daarvoor verzorgde zij het oudje en bereidde haar eten. Emil Eriksson had zijn plaats aan tafel verlaten en stond een tijdje stil naar buiten te staren. Hij dacht er over, hoe hij en zijn broer het gehad had den in hun kinderjaren en in hun jeugdjaren, hoe zij alles hadden gedeeld en alle moeilijkheden sa men het hoofd hadden geboden. Het was zo ver keerd als het maar kon, dat hij zijn grootste ver langen niet zou mogen volgen, namelijk een gedeel te van de zorgen voor Svens kinderen op zich te nemen Maar hij kon geen onenigheid in eigen huis ngen i hij dat zijn schoonzuster nooit iets wat het ook zijn mocht; dat niet en beiden kwam. nen, die zijn opgeroepen voor de noodwachtdienst en tegen vervul ling van deze plicht bezwaar ken, niet kan worden erkend. Ingevolge artikel 1 van de wet op de noodwachten hebben de noodwachters tot taak op te treden in het belang va bescherming van de bevolking, wa; der volgens artikel 1 van de wet bescher ming bevolking wordt verstaan „het ge heel van niet-militaire maatregelen ter bescherming van de bevolking en haar bezittingen, zomede de bezittingen openbare lichamen tegen onmiddellijke gevolgen van oorlogsgeweld". Tegen deze niet-militaire taak, die eer uitgesproken beschermend en menslie vend karakter draagt, kan een beroep op gewetensbezwaren niet worden er kend. In haar verhouding tot het militaire apparaat kan de B-B. niet anders worden gezien dat als tal van andere burgerlijke overheidsdiensten, die in oorlogstijd moe ten functioneren ter instandhouding van het maatschappelijk en economisch leven. De verplichting aan dc B.B. mede te werken ligt in geen ander vlak dan an dere burgerlijke verplichtingen, die een ieder kunnen worden opgelegd cn waar tegen gewetensbezwaren niet aanvaard baar zijn. Van inschrijving voor de noodwacht plicht zijn uitgezonderd zij, die als mili tair dienstplichtige erkenning van gewe: tensbezwaren tegen militaire dienst, van welke aard ook, hebben verkregen en vervolgens uit de militaire dienst zijn ont slagen. Deze uitzondering geldt mede voor hen, die na hun inschrijving voor de nood wachtplicht om die reden uit de militaire dienst worden ontslagen. Dat deze mensen niet voor de noodwachtplicht in aanmer king komen, vindt zijn grond niet in er kenning van gewetensbezwaren tegen de noodwachtplicht, maar in volstrekt prak tische overwegingen. Aangenomen is nl., dat de betrokkenen, die voor een groot deel een langdurige vervangende burger lijke dienst hebben vervuld, door nun mentaliteit zich hoogstwaarschijnlijk min der goed zouden voegen in het verband van de noodwachten en de paraatheid van de B.B. nadelig zouden kunnen beïnvloe den Daarom acht de minister het beter categorie buiten de noódwachtén te genomen vraag uit het buitenland heden grillig en onberekenbaar zijt naar onze melk en onze zuivelpro- ^an 's het in de afgelopen anderhal dukten. Een vraag die reeds groter .iaar wel het geval geweest. Onwillekeurig dringt zich nu 6 vraag op, of, gelijktijdig met de to Het garantiebeleid van de afgelopen taal gewijzigde situatie op de zuivel jaren, met zijn beperking van de ge- afzetmarkt, niet een gelijkwaardig garandeerde melkproduktie tot vijf herziening dient plaats te hebben vai het landbouwprijsbeleid. En men vraagt zich af, of de aang» derlandse melkproduktie binnen be- kondigde losmaking van de band tui paalde grenzen te houden. De pro- sen kostprijs en garantieprijs, afgo duktiebeperkende maatregel was be- zien nog van de principiële bezwa «rijpelijk tegen de achtergrond van ren, welke hiertegen al van de zijdi de zuivelcrisis, waarin ons land zich van de landbouworganisaties zijt begin 1958 bevond. De botervoorraad Aangevoerd, nu het juiste antwoord ii RUIMERE HOEVEELHEID TTEN van de belangrijkste uitgangs- lijker zaak zijn. punten van de regering bij haar Rekening houdend met de marktsl landbouwbeleid Is ongetwijfeld de tuatie op dit moment beperking van de financiële tekorten, matige daling welke ten laste komen kist. In het recente verleden heeft het gezocht in maatregelen, welke volgend jaar zal voortzetten, dus gt de produktie beperken en daarmee durende het overgrote deel van ht gelijktijdig de financiële konsekwen- nieuwe melkprijsjaar november 195 ties voor de schatkist binnen bepaal- tot november 1960. Dit betekent I! de perken houden. Het is thans uitermate moeilijk te beoordelen, of dit beleid geslaagd van de garantieprijs, een opbrengt genoemd mag worden, want de hui- dus, die geen noemenswaardige fi dige, sterk geslonken tekorten in het nanciële tekorten zal opleveren. Landbouw-Egalisatie-Fonds moeten We willen hiermee niet zeggen di immers in nauw verband gezien wor- de veehouderij het voor het nieuw den met de bijzondere opleving van jaar wel zonder garantieprijs zal kun de zuivelmarkt In geheel West- nen stellen en evenmin dat de reg» Europa. ring de garantieprijs maar ongeliml Men mag er thans zelfs blij om zijn, teerd zal moeten laten gelden. Met di dat onze melkproduktie zich over het melkprijsjaar 1958-1959 niet be perkt heeft tot de gegarandeerde hoe- ook voor de toekomst rekening mot veelheid van vijf miljard kilo, maar ten houden. Maar wel zou de markt hier waarschijnlijk een half miljard situatie het toelaten de hoeveelhel: kilo bovenuit gaat. Was dit niet het melk, waarvoor de garantie geld: geval, dan zou melkexport naar wat ruimer te stellen dan vijf mil Frankrijk thans een nog veel moei- jard kilo. de seizoen de melkproduktli de schat- in de winter, kan men stellen, dat di huidige opleving in de ziiivelsectoi zich nog ten minste tot juni LAGERE GARANTIE WAT betreft de hoogte van de nu gekozen voor een garantieprlji garantieprijs, heeft minister die blijft beneden de kostprijs, beri Marijnen al laten weten, dat hij kend volgens het huidige systeem. zou dus vrij willekeurig lager ge- ring van het systeem van kostprlji steld kunnen worden dan de door berekening. Dit zou het voorde» het Landbouw-Economisch Instituut hebben gehad, dat kostprijs en gi minutieus berekende kosten van de rantieprijs niet van elkaar losgi melkproduktie. maakt behoeven te worden, er du Men zou hieruit kunnen conclu- een vast punt blijft in het beleid, e: deren, dat Zijne Excellentie de bovendien toch een meer reële prij kostprijsberekening wat aan de hoge tot stand komt, welke ook in het ooi kant vindt. Deze mening wordt meer van de boer rechtvaardig is. gehoord, en ook in de kring van de Ongetwijfeld zal zich dan de vraai Door het gebruiken van veevoeder een kostprijs voor een bepaalde C4 zouden de produktie en de kostprijs tegorie van bedrijven, welke kost de melk kunstmatig opgevoerd prijs dan ook nog aanvaardbaar zoi worden, en daarmee dus ook de garantieprijs. Om tot een reëlere benadering van de prijs te komen beeft de minister de gehele veehouderij. Een dergelijk beleid zou minder op portunistisch zijn en principieel bet»' aanvaardbaar. Aan Rotterdams Heemraadssingel dit gebied al veel diensten bewezet Van het grootste belang is dan ook ee centrum waar alle draden van het kei kelijk leven samen komen, aldus dij Schroten. Rotterdams burgemeester mr. G. E. van Walsum. complimenj teerde de Provinciale Kerkvergaderini met de belangrijke aanwinst. Ook spraï nog de oud-praeses van de P.K.V., dr, H. J. Honders. Na het officiële gedeelte konden di aanwezigen afgevaardigden van clas- sicale vergaderingen, kerkeraden er diakonieën hun persoonlijke geluk' Hervormd Zuid-Holland Is sedert terdag te Rotterdam een nieuw Provin ciaal Bureau rijker, dat met een plech tigheid in de Schotse Kerk aldaar ten gebruike is gesteld aan de Provinciale Kerkvergadering. Dr. E. Eirtmen, se cretaris van dc Generale Financiële Raad, heeft het gebouw overgedragen, nadat dé voorzitter van het Provinciaal Commissariaat voor Cultureel en Maat schappelijk Werk, ds. E. J. Beens, hem had Ingeleid. Ds. H. J. F. Wesscldtjk, die aanvankelijk bet bureau zou over dragen, was verhinderd. Dr. H. Schroten, praeses van de P.K.V. sprak over de veelomvattende taak van de Ned. Herv. Kerk in Zuid-Holland o.m. op. dat als gevolg van bevolkingsaanwas meer or ganen van bijstand nodig zijn. De Her vormde Vrouwendienst, én het Kerke lijk Maatschappelijk Werk hebben op aanbieden. Velen hebben de gelegenheid gebruik gemaakt, h nieuwe gebouw aan de Heemraadssi gel 213 te bezichtigen. Het bureau voi het kerkewerk onder de schippers is i - m. gevestigd. Het restauratiewerk, is verricht ondi leiding van architect S. Beckmann.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2