Kinderpostzegelactie moet meer nood kunnen lenigen PREMIER MACMILLAN HERKOZEN Socialistisch raadslid gaat politiek verlaten Minister Zijlstra onder spervuur van vragen Ontdekkingin VI benut Grunwald in arrest de lekkere ITALIANO IOENL Kamer akkoord met lager ongehuwdentarief ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 Dinsdag zwermt de schooljeugd uit Elk jaar een extraatje voor een speciaal bouwobject (Van een onzer verslaggeefsters) TTERINNERT U ZICH nog, dat de kinderpostzegelactie 1958 twee mil- J- joen gulden heeft opgebracht? Vond li dat een mooi groot bedrag, dat was het ook en tochhet was niet genoeg. Lang niet genoeg. Want het Nederlands comité voor kinderpostzegels, waarvan prof. R. Horns tra hu voorzitter is, staat te gauw met lege handen voor al die Nederlandse instellingen voor kinderbescherming die zo heel hard geld nodig hebben. En het wil meer helpen. Ook anders helpen. Ten eerste moeten de instel lingen grotere bijdragen ontvangen, ten tweede moet elk jaar een bepaalde inrichting die voor enorme bouwkosten zit een flinke ruggesteun krijgen en dan dient er bij zoveel wereldnood toch een enkele maal ook iets over te schieten voor kinderhulp in gebieden, waar de nood heel hoog is. Moet dat allemaal, zult u zeggen. Ja, we hebben u er al eens eerder aan herinnerd, dat de overheid in ons land maar een deel van de gel den verstrekt, die nodig zijn om de inrichtingen voor zieke, zwakke, ver waarloosde en geestelijk of lichame lijk misdeelde kinderen te verplegen en op te voeden, in stand te houden. De rest, dat staat wettelijk vast. moet voortkomen uit het particulier initia tief. En waarom dan?, vraagt der. Omdat u en wij allen, Neder landers, dat zelf graag willen. Wij willen geen overheidsinstellingen, maar tehuizen die steunen op levens beschouwelijke basis. Wij willen graag onze eigen christelijke instellingen behouden en wij willen an dersdenkenden gunnen dat zij hun kinde ren kunnen laten verplegen en opvoeden volgens Ihun geestelijke overtuiging, om dat het geestelijke immers böven het materiële uitgaat. Ja. als wij het bezien, dan ds het geen vriendelijkheid om d!it sociale werk te steunen, maai het is plicht, volkszaak. Tot die volks zaak behoort ook het steunen van de grote kimderpostzegelaetie, want naar het gel'd, dat; die opbrengt, wordt jaar op jaar reikhalzend uitgezien. En ook in die kindertehuizen wordt alles duurder Het kind. dat in de schaduw staat, vraagt uw hulp. Natuurlijk, u doet uw plicht, als u het gebruikelijke aantal post zegels en kaarten koopt, maar u wordt een weldoener of weldoenster als het elk jaar, ook dit jaar, iets meer mag zijn. En om het maar ronduit te zeggen: het Nederlands comité voor kinderpost zegels vlast dit Jaar opdrie miljoen. Ach neen. niet voor luxe of overdaad, maar voor leniging van de grote noden Twee soorten zegels: de bovenste zijn op 16 november verkrijgbaar: de nieuwe kinderzegels van Wim v. d. Salm, de volgende waarden: 4 4 ct., r blauw, kind in box; 6+4 ct, groen-bruin, indiaantje spelen; 8 4 ct. rood-bla\ ganzen voeren12 9 ct. blauw-rood, klaar-over30 9 ct. geel-blauw, huis werk maken. Grootte beeldrechthoek 21.2 x 28,55 mm., grootte zegel 24,2 31,55 mm, kamtanding 1212, vellen van 10 x 10 100 zegels, gecoucheerd papier zonder watermerk, gomming nor maal. De tweede serie weldadigheids pegels wotdt door de postadministratie van Ned. Nieuw-Guinea uitgegeven: vier kleuren. opbrengst van 3 miljoen gulden betekent, dat er anderhalf keer zoveel postzegels moeten worden verkocht als verleden De schooljeugd zal bij die verkoop na tuurlijk weer helpen; u kunt de kinderen op dinsdag 18 oktober na de ochtend- sohooltijd weer verwachten. Zij zijn weer vol enthousiasme en u zult hen hun eventuele lawaaiigheid toch wel willen vergeven? Achter de kinderen staan de onderwijzers en onderwijzeressen, die belangeloos een heel stuk werk verzetten voor de actie „Door het kind voor het kind". Denkt u maar eens aan alle admi nistratie die zij voeren en alle soesah die zij zich getroosten om de schoolactie in goede banen te leiden. Als dan de kinderen bij u aanbellen moet u toch op de hoogte zijn van iets nieuws; het zakje postzegels dat zij u aanbieden kost nu niet meer l, maar 1,50. Natuurlijk zitten er meer post zegels in, maar het comité meent u tege moet te komen in uw medewerking om de opbrengst anderhalf keer zo groot te maken, door meteen de eenheden de helft groter te maken. Wilt u dus bij de school kinderen het „gewone aantal zakjes" of iets meer kopen en schaft u zich dan later, als de postzegels in de postkan toren ter verkoop worden aangeboden, ook iets meer aan dan vorig jaar, wel, dan zijn we er al en komt het goed met die drie miljoen. En uw beloning? Dank baarheid van talloze kinderen, die oir een of andere reden in de schaduw staan en niet thuis in het veilige gezin kunnen Nu f 3 miljoen Het Nederlands comité, dat nog alt(jd zeer dankbaar Is dat de op brengst van de kinderpostzegelactie vorig jaar twee miljoen gulden opbracht, durft nu met een gerust harl vragen, mee te helpen dit bedrag op drie miljoen te brengen. Om u daarbij tegemoet te komen, zullen de bekende zakjes die de schoolkinderen u van dinsdag 13 oktober af, komen aanbieden, meer postzegels inhouden en daarom f 1,50 kosten. Elk zakje bevat drie postzegels van vier en zes van twaalf cent. De totale toeslag be draagt dan 66 cent, want u ontvangt zegels ter waarde van 84 cent. De verschillende soorten ansicht kaarten blijven f 1,per mapje kosten: u ontvangt er dan vier. Waarom er anderhalf maal zo veel geld nodig is als verleden jaar, vertellen we u in neven staand artikel. diie er zijn. Drie miljoenwaarvoor allemaal? Ten eerste oen elke wachtende instel ling iets meer te kun-nen gaven dan ver leden jaar. Ten -tweede o-m ons allemaal in -de gelegenheid te stellen, een bepaalde inrichting een extra-steuntje te geven. D bedoeling is, dat er in de toekomst overal in Nederland monumenten zullen staan van de kinderpostzegel, monumen ten, waaraan wij allen hartelijk hebben meegewerkt. Dit jaar wordt het, indien u allen helpt, een paviljoen voor het astmacentrum Heideheuvel in Hilversum, waar uitbouw dringend geboden is, zoals u nog zullen vertellen. Dit paviljoen, De kinderpostzegel wil dit schenken. Het volgend jaar. enz., komt een an dere instelling aan de beurt, nu eens een van deze, dan van gene richting. Het astmacentrum staat open voor kinderen van alle gezindten. Dit paviljoen zal, met aller medewer king, het eerste monument van de kin derpostzegel kunnen worden. I Ten derde is er gedacht aan een be zegel al eerder bijdragen heeft afgestaan, o.m. voor Oostenrijkse, Griekse en Hon gaarse kinderen. Ditmaal hoopt men -een bijdrage te kunnen afzonderen voor Z-uid-Kor ea, waar dringend behoefte is aan een ver pleegster voor de behandeling van vele met volksziekten besmette kinderen. Er is een zuster beschikbaar, maar zij zal behalve salaris ook onderdak moeten hebben en een jeep, waarin zij tot in de 5 omtrek het land kan bereizen. Zij ;en goede medische uitrusting nodig hebbenkortom, om alles te bekosti gen zal cr 20.000 per jaar nodig zijn. ït comité wil nu proberen om ten bate n de kinderhulp in Zuid-Korea, waar-' bij vele landen samenwerken, twee jaar achtereen de kosten voor deze verpleeg ster te betalen. Deze hulp aan het buiten land wordt echter geen regel, maar zd identeel en bij uitzondering geschie den. Op een bedrag van 3 miljoen be tekent 20.000 immers niet meer dar kruimkens die van de tafel vallen er daarmee zullen wij, zoals professor Horn- stra zegt, onze nationale kinderinstellin gen niet benadelen. U hebt intussen al begrepen dat Heideheuvel Wat astma isbehoeven nog te vertellen? U kunt uit uw omge ving wellicht deze chronische ziekte, die zo sterk beslag legt op het dagelijkse' leven en hen, die er aan lijden, ook t werkelijk lijden bezorgt. Weet u ook, hoe erg het is gesteld een gezin, waar een van de kinderen e astma lijdt? Hoe het hele gezin ontwricht raakt door het arme patiëntje dat het middelpunt wordt dat altijd ontzien moet worden, dikwijls ziek ligt en moeder nacht aan nacht opeist in zijn benauwd heden? Bij wijze van proef is in 1950 in Hilver sum het astmacentrum Heideheuvel vooi kinderen geopend, de eerste inrichting op dit gebied in geheel Europa. Met rust en geregeld leven, ademhalingsoefenin gen, toegepaste gymnastiek, verantwoor de sport en medische behandelingen, 'bleek er heel wat te verbeteren te zijn. Een groot deel van de patiëntjes die in de loop van jaren hier zijn verpleegd tenminste een jaar, soms langer is in een goede toestand gekomen en gebleven. De proef mag geslaagd worden ge noemd en de ervaring heeft geleerd Vat Heideheuvel dringend nodig heeft; pavil joens waarin de kinderen in groepjes van niet meer dan tien kunnen wonen en verpleegd worden en betere medische outillage. Kan het eerste paviljoen wor den gebouwd uit de grote gift van de kinderpostzegels, dan zullen er twee groepen van tien kinderen in kunnen wonen en kunnen de kinderen die nu in het hoofdgebouw verblijven verdeeld worden in groepjes van twaalf in plaats an zoals nu van twintig. Het paviljoen zal bestaan uit twee af delingen, met voor elke groep een flinke zit-eetkamer, een huiswerk-handenar- beidkamer (want de kinderen krijgen on derwijs), een dienkeuken, slaapkamers en badkamer. Voor het echtpaar dat de lei ding heeft over het paviljoen, wordt een kleine woning gebouwd die met een gang aan het paviljoen is verbonden, een an dere verzorgster woont in het paviljoen. Het ligt in de bedoeling, op de duur meer van zulke paviljoens te gaan bouwen. U ziet, een object als dit is wel een offer waard. Wij hebben op uitnodiging van het comité voor kinderpostzegels een be zoek gebracht aan Heideheuvel en de geneesheer-directeur J. E. C. Schook heeft ons alles lat enzien en veel ver teld. Wij hebben gezien, hoe de kinderen hier buiten in de frisse lucht opleven en leren, hoe ze hun benauwdheden op den duur kunnen voorkomen. Een groot deel van de ziekte kan psychische oor zaken hebben, daarom is het geregelde leven in groepsverband met medepatiën tjes zo uitstekend. Kinderen, die na verpleging in Heide heuvel nog niet naar huls kunnen, den tijdelijk ondergebracht in pleegge zinnen dicht in de huurt, zodat zij nog geregeld onder medisch toezicht inrichting staan. En de statistieken wijzen uit, dat het verblijf in het centrum hij zonder heilzaam kan zijn en dat ook meestal is. U moogt ervan overtuigd zjjn, dat bijzondere belangstelling voor Heideheu vel nodig is. BOS- EN HEIDEBRAND BIJ EINDHOVEN Een bos- en heidebrand heeft gisteren gewoed in de omgeving van Eindhoven, waarbij ongeveer 60 ha terrein van de fa- lilie Philips verloren ging. De brand •oedde in de buurt van Heeze en Gel drop. en werd waargenomen vanuit de lucht, waarna de vliegbasis Eindhoven alarm sloeg. FABRIEKSGEHEIMEN VERKOCHT (Van een onzer redacteuren) TJET ROTTERDAMSE gemeente- raadslid L. M. B. heeft dezer w n om persoonlijke redenen zijn raadslidmaatschap bedankt. B-, die in Hoek van Holland Prijzen van koekjes veel te hoog (Van onze parlementsredactie) HET FEIT, dat in de laatste jaren de kosten van het levensonderhoud met 2,5 pet. zijn gestegen, wijst op een zekere mate van inflatie. Is de regering er zich van bewust, dat deze stijging voor een groot deel te wijten is aan prijsverhogingen in sectoren, waarop de controle niet of nauwelijks gericht is? Is het haar bekend, dat nu de boterprijs is gestegen, de banket bakkers de prijzen van bepaalde produkten als eenvoudige koekjes blijken te verhogen met ongeveer viermaal de kosten van de verhoging van de boterprijs? Wordt op deze „sluipende afknabbeling" van de koopkracht van het loon voldoende gelet? Dit zijn enkele van de vele vragen, die de vaste commissie van financiën uit de Tweede Kamer stelt in haar voorlopig verslag betreffende de algemene financiële 113) Heeft u wel eens het loeiende en brullende geluid gehoord, dat ont staat bij oxydatie (verbranding) van hydrazine door middel van water- stofperoxyde? We maken ons sterk, dat u aanvankelijk de neiging zult hebben deze vraag met een beslist „neen!" te beantwoorden, in welk geval u zich waarschijnlijk aan een onwaarheid schuldig maakt. Want de meesten van ons kennen dat onheil spellende geluid vrij goed, omdat de hier bedoelde chemische reactie in de V-l's en V-2's plaats vond. De Duitse scheikundige industrie, die in de dertiger jaren een aanzienlijke voorsprong had op de chemische ont wikkeling in andere landen en veel had geëxperimenteerd met het ver vaardigen van brandstofmcngsels voor het aandrijven van raketten, had het klaargespeeld een voortstuwings middel te vervaardigeM dat aanzien lijk méér energie leverde dan de tot die tijd bekende 1 mengsels. Dat was hydrazinehydraat, dat tot verbranding terstofperoxyde als leverancier van de zuurstof optrad. Dan wordt per grammolecule een energie ontwik keld die ruim tweemaal zo groot is als van gewoon buskruit en ook de uitwerking van nitroglycerine aan zienlijk overtreft. Bij de chemische reactie van hydrazinehydraat en wa- terstofperoxyde komt stikstof en wa ter vrij, maar door de geweldige ho ge temperaturen welke worden ont wikkeld treedt het water in de vorm van waterdamp op, zodat uitsluitend gasvormige producten uit de raket ten wordt uitgestoten, met zulk een geweid, dat het gebrul cn geloei van de vernietigingzaaiende apparaten op geruime afstand te horen zijn. Wei nig Nederlandse oren zijn in de oorlogsjaren dan ook van dit geluid verschoond gebleven. De hydrazine (NsH.,) zelf was geen nieuw produkt toen de oorlogsindus trie er zich meester van maakte. Reeds in 1894 was het door de Ne derlandse chemicus prof. Lobry de Bruyn voor het eerst in zuivere toe stand bereid, nadat het hydraat en kele jaren tevoren door de Duitser Curtius was ontdekt. Hoewel de re ducerende eigenschappen van deze zwakke, tweezurige base wel bekend waren, wist men aanvankelijk toch weinig met deze vondst aan te van gen. Zelfs een frische, fröhliche Krieg zou de hydrazine niet de betekenis hebben kunnen geven die haar toe komt, indien niet de chemische we tenschap juist was beland op een punt, waarbij het mogelijk werd sys tematisch de deri- paalde scheikundige verbinding na te gaan. We zeiden zo juist, dat hydrazine TOCH IS HET ZO! beschouwingen over de rijksbegroting voor 1960. Deze vragen hebben betrekking op vrijwel alle onderwerpen, die de ter van financiën dn de miljoenennota ter sprake heeft gebracht. Andere vragen van den: Moet uit de prijsindexcijfers niet de conclusie worden getrokken, dat verstreken periode het aan de con doorgeven van kostenverlagingen in sterke achterwege bleef? Moeten de tarie- van de inkomstenbelasting, met hun sterk progressief karakter, niet worden aangepast aan de waardedaling van de gulden? Kan de minister meedelen, wan- r van hem voorstellen tot vermindering de belastingdruk (niet alleen gehuwden) kunnen worden verwacht? Acht de regering algemene prijssubsicies t een noodzakelijke correctiemaatregel bepaalde directe levensbehoeften ook >r personen met lagere inkomens be taalbaar te houden? Wordt de controle van de Staten-Generaal op het financieel be heer in de staatshuishouding niet te sterk geminimaliseerd? Hoe kan daarin verbe tering wórden aangebracht? Hoe denlri de regering te komen tot het zorgvuldig seiec- teren van wat op het terrein der staats- rgaven wenselijk en noodzakelijk is? Erkent de minister niet, dat men er, wat betreft het streven naar verlaging der staatsuitgaven, niet alleen kan komen met i zekere efficiencymentaliteit, waardoor kleine postjes worden verlaagd, terwijl elders het doen van minder noodzakelijke uitgaven telkens weer wordt voortgezet. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABR1EKEN TONNEMA N.V. SNEEK De Britse financier Friedfich Grun wald ,die betrokken is bij de zaak-Jas- er, waardoor zeventienduizend woning- paarders getroffen dreigen te worden. na een onderhoud van viereneenhalf •ur met een regeringsinspecteur dobr reoheroheurs in hechtenis genomen. Hij wordt beschuldigd van verduistering an bijna 35 miljoen gulden. Grunwald was plotseling afgereisd aar Israël, doch later naar Engeland sruiggekeerd om zijn naam woont, deed in 1951 zijn intrede de raad als vertegenwoordiger i de Partij van de Arbeid. Doorgaans trad hij slechts op de voorgrond bij de behandeling van zaken, die van belang waren voor zijn woonplaats. De persoonlijke redenen ^die de heer B. hebben genoopt als raadslid te bedanken, lichtte hij als volgt toe: „In verband met moeilijkheden met een vroegere werkgever, welke tot het in stellen van een vervolging hebben ge leid, heb ik het raadzaam geacht mij uit het openbare leven terug te trekken." wij, dat de heer B. enige jaren geleden werkzaam is geweest bij de chemische industrie Synres N.V. te Hoek van Holland. Als employé van deze onderneming zou hij fabrieksgehei men aan een concurrerende industrie (waarschijnlijk in West-Duit-sland) heb ben verkocht. Het zou in dit geval gaan om een monster kunsthars, dat volgens een geheim, nieuw procédé was ver- Een eerste politieonderzoek naar deze transactie van de heer B. zou niet vol doende bewijsmateriaal opgeleverd heb ben om hem in staat van beschuldiging te stellen. Enkele maanden geleden ech ter werd het onderzoek hervat door da Rijksrecherche en dit onderzoek zou bezwarende feiten 'aan het licht hebben gebracht. In ieder geval werd proces-verbaal opgemaakt en in septem- rd de heer B. in Rotterdam voor geleid voor de reohter-commissaris. De heer B„ die niet in hechtenis is genomen, zal verder gerechtelijk worden ervolgd. In een gisteren afgelegde ver klaring. die gepubliceerd werd in het socialistische partijblad, zei de heer B. het hem ten laste gelegde feit te ont kennen. Ondc trein. Tussen Sittard en Nieuw- stad, op het viaduct over de rijksweg, is gistermiddag een personeelslid van de NS afdeling bruggenbouw, de heer F. Retz, door een trein aangereden. Hij was onmiddellijk dood. Daar is hijnu kunnen wij gaan Bordewijk vandaag 75 jaar De bekende Haagse romanschrij ver en advocaat mr. F. Bordewijk viert vandaag zijn 75ste verjaardag. Onze letterkundige medewerker zal maandag uitvoeriger schrijven over de betekenis van Bordewijk als auteur. Verlenging tijdelijke belastingen stuit nog op zeker verzet (Van onze parlementsredactie) FjE TWEEDE KAMER stemt algemeen in met een verlaging van het in- komsten- en loonbelastingtarief voor ongehuwden, zoals de regering onlangs in een wetsontwerp heeft voorgesteld. In een voorlopig verslag van de commissie van financiën over dit wetsontwerp wordt geconstateerd, dat het bestaande tarief door ons volk vrijwel over de gehele linie 'als te zwaar wordt gezien. Daarvoor is alle reden en een budgettair offer om aan deze toestand een einde te maken is dan ook, naar de mening van de com missie, volkomen gerechtvaardigd. de Kamer dus de strekking van het wetsontwerp tot irlaging van het ongehuwdentarief, met concrete uitwerking van een en ander kunnen verschillende leden niet geheel akkoord gaan. Zij wijzen o.m. op het huns willekeurige systeei Een budgetonderzoek naar hun mening, wenselijk zijn betere basis te leggen voor de houding in belastingdruk op gehuwden igehuwden. Iri di >ok met t culen van een sterk zuur zouten kan vormen. Bovendien, en dat is veel belangrijker, kunnen de vier waterstofatomen van hydrazine vervangen worden door allerlei orga nische verbindingen, waardoor het aantal derivaten dat van hydrazine kan worden afgeleid tot een duize lingwekkende hoogte stijgt. Van de miljoenen nieuwe verbindingen, wel ke denkbaar zijn, werden enige dui zenden reeds beproefd, waardoor in enkele jaren tijds meer dan 4000 nieuwe chemicaliën aan het daglicht werden gebracht. Daarover een volgende keer. nanciën kwam ook de wens naar voren enige differentiatie naar leeftijdsklassen aan te brengen. Een der leden wenste een bijzonder tarief voor jeugdigen tus sen 19 en 27 jaar om de spaarmogelijk- heden sterk te vergroten. Anderen leden vroegen zich af of in het wetsontwèrp wel voldoende rekening is gehouden met de „solidariteits'-bijdragen van de onge huwden (premie volksverzekeringen e.d.). Deze leden vonden de verlaging aan de voet van het ongehuwdentarief wel erg gering. Over de door de regering voorgestelde verlenging van de werkingsduur der tij delijke belastingmaatregelen (o.m. ver mogens-, weelde- en omzetbelasting) is in de Kamer niet geheel met de regering eens. Verschillende leden van issie van financiën vinden, dat de regering met deze verlenging wel een wissel trekt op het vertrouwen, ee zij de minister van financiën prof. Zijlstra tegemoet willen treden. Deze leden zouden nader geïnformeerd willen worden over de noodzaak van de 'erlenging. Zij wijzen erop, dat het con junctureel weinig uitmaakt of de betrok ken belastingverhogingen al dan niet orden gehandhaafd. Met de door de regering voorgestelde fiscale maatregelen in verband met de fusie van vennootschappen op aandelen kan de commissie van financiën zich over het algemeen wel verenigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5