CHRISTFUJK Het kerkgebouw is ook een kansel Kleinere kerken komen ook met kerkbouwacties Inaugurele oraties aan cle Vrije Universiteit r San balm Op Veldwijk werd 75 jaar zegenrijk werk herdacht Een woord voor vandaag Vrouw niet in kerkelijk wel in goddelijk ambt Ceta-Bever 620 ÏIEKKEHPASTA c®33 li Kerkbouivactie op liet zendingsveld ÏJET blad „In de Waagschaal" publiceert deze week twee heel belangrijke artikelenéén van dr. J. M. Hasselaar over inspiratie van Gods Woord eu een artikel van de zendeling- predikant ds F. Ouwehand. Juist dit laatste artikel geeft een prachtig inzicht in het zendings werk onder de Bantoes We kun nen het niet helemaal overne men. maar kozen een gedeelte waarin het gaat over kerkbouw Duidel'jk zien we hierin geïllu streerd hoe het kerkgebouw zelf een kansel is: in het geloof een nieuw inte gratiecentrum zoekt. Ook het hei dendom zoekt naar nieuwe vor men. Hier zowel als overal elders, waar sterk cultuurcontact is. tie ren de religieuze bewegingen en secten welig. In Zuid-Afrika al leen al zijn er ver over de dui zend van zulke zgn. Sionistische groepjes bekend. Het zijn steeds typisch heidense bewegingen, die elementen van het christelijk ge loof en vooral van de uiterlijke or ganisatie van de__kerken overge- paar opmerkingen over één van die secten. waar wij spe ciaal mee te kampen hebben. Het gezag van het stamhoofd is de laatste jaren sterk getaand. De regering probeert nu op zichzelf niet ten onrechte dat gezag nieuw leven in te blazen, door aan de hoofden uitgebreide bevoegdheden te geven in recht spraak en administratie van hun ..onderdanen". Maar dat geeft het hoofd zijn oude glorie nog niet te rug. Vroeger was het t stamhoofd met zijn oudsten, die het land ver deelde. Hij speelde een voorna me rol in de veelvuldige oorlogjes. Tenslotte was hij ook de religieu ze leider van zijn stam, nu wel niet de hogepriester maar wel de David van zijn volk. Twee jaar geleden meende het naburige stamhoofd, dat hij zijn religieu ze status kon herwinnen door een eigen kerk te stichten. Zie sierletter. de liturgie, maar lastige elemen ten zoals catechese, monogamie en soberheid in alcoholicis werden op zij geschoven. Alle Sionistische beweging zijn anti-blank. Maar hier nam deze trek een speciale vorm aan: de nieuwe kerk was de kerk van de stam. Daarom is ook God de god van de stam, en Je zus de Heilaand van de stam. Zo als Israël door Mozes uit het diensthuis werd uitgeleid, zo zal het stamhoofd zijn stam uit de macht van de blanken bevrijden. Daarom moet de kerk vooral tot de voorouders van het hoofd bid derheid hoort tot deze stam toen het hoofd decreteerde dat een loyaal stamlid ook een loy aal lid van zijn kerk behoorde te zijn. De christenen werden wel niet direct vervolgd, maar de uit geoefende pressie was verre van aangenaam. De kerk begon iets te beseffen van de moeilijkheden waar het boek Handelingen van spreekt. Een ieder werd op ge zonde wijze voor een moeilijke be slissing gesteld. Wat in zo'n tijd door heel eenvoudigen aan gees telijke moed opgebracht wordt, blijft de MÈM w" hadden samengebracht. De kapel is er gekomen, ingewijd door een veelkoppige menigte, van heinde en ver samengestroomd Be langrijker is. dat ouderlingen maandenlang trouw huisbezoek hebben gedaan, vrouwenvereni gingen hebben er week-ends door gebracht en zondagsscholen heb ben urenlang gelopen om er acte de présence te geven Een na tuurlijk is er elke week gepreekt en gecatechiseerd. Nu na 2 jaar is de secte, die ,,met het heilige speelt" zo goed als krachteloos. We hebben er trouwens niet meer dan één kerklid aan verloren en rond de kapel is een kleine, dap pere gemeente gevormd, die nog steeds groeit. DE kerkbouw is een blijvend pro bleem. Er gaat geen jaar voor bij of er is hier of daar wel weer een nieuw gemeentetje. De giften en gaven uit Nederland (tot nu toe al 3000) worden dan ook met gejuich ontvangen. Het geld gaat met andere inkomsten in een hulpfonds. Dat dient voor sub sidies aan onze kampen. Eén can- didaat voor het pastoraat krijgt er een beurs uit. Verder zijn er 3 kerkjes van ge bouwd. Het hoeft geen betoog, dat we voor de hulp uit Nederland ui termate dankbaar zijn. Het heeft ons werk vergemakkelijkt. Maar vooral, het heeft de taak verlicht van ons. dertig kleine gemeenten, die trouw voortgaan getuigenis te geven van hun Heer. als een vas te burcht in een wankele samen- pOTAT zendeling lang bij. as duur. De kerke- bewogen zitting, ouderling bedacht- J- zaam zei: ..Ons hoofd is er jammerlijk aan toe: spelen *met heilige dingen is erger dan hei dendom. Maar het is onze ver antwoordelijkheid. We hebben hem blijkbaar nooit duidelijk genoeg laten zien, wat de Vrede van het Evangelie inhoudt". Na lang be^ raad werd besloten, dat vlak bij de kraal van het stamhoofd een kerk moest komen. Met de bouw van een kapel moest onmiddellijk begonnen worden. Wanneer 't plan meer was dan mensenwerk, zou het geld er ook wel komen Hierbij moet ik uitleggen dat de 600 volwassen doopleden samen jaarlijs ƒ6000 opbrengen, en dat terwijl het gezinsinkomen vaak de 500 per jaar niet overschrijdt. Een extra 1500 voor een kapel was dus geen kleinigheid. Het geld is er gekomen. EEN week na de befaamde ker- keraadsvergadering kwam een brief van ds. Buskes dat belang stellenden na zijn lezingen 100 wwwi V l - Beroepingswerk Beroepen te Ouddorp, Z.H.: J. van Vliet te Zetten-Andelst; te Poortvliet: J Smit te Groot-Ammers; te Breukelen: H. Hoekema, Luchtmacht pred. te Har-1 derwijk. Bedankt voor Boven-Hardinxveld: W. Vroegindewey te Barneveld. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Midsland, W-Ter- schclling: J. Bakker, kand. te 's-Gra- venhage Bedankt voor Bommel. Eernewoude en Munnekeburen: J. Bakker, kand te 's Gravenhage; voor Schiebroek—Hille- gersbergCentrum: A. L Janse de Jonge te Oostvoorne CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Werkendam: J. P. Geels te Haarlem-Centrum. HER EN DER 4 Lutherse en 3 Doopsgezinde kerken nodig ken hebben al hun eerste vruchten geplukt van de her vormde en gereformeerde kerk bouwacties. 'In het hervormde blad dat huis aan huis verspreid werd, kwam ook het gironummer bekende en omstreden figuur uit in- I van de Evangelisch-Lutherse ternationale kerkelijke kringen, heeft j Kprk vnor Hot ppvoIp wat dat een eredoctoraat ontvangen van de^ei\K ,°°I' ei fev01g as aai Humboidt-universiteit in Oost-Beriijn. i reeds 5250 werd ontvangen. Vanmiddag heeft prof. dr. D. Kuij-jwijls op het quadraat sator - arepo - te- per Fzn zijn ambt van hoogleraar Inet^-^opera - jotas, waarin velen sinds de faculteit der letteren en wijs- 1Q',C "u"' Advertentie begeerte aan de Vrije Universiteit voor het onderwijs in de Latijnse taal en letterkunde aanvaard met een in augurele oratie over het magische vierkant in Pompeii. Hij volgt prof. dr. A. Sizoo op die met emeritaat gaat. In de magie, aldus prof. Kuijper in zijn inaugurele oratie, stuit men dik- Dr. H. Bouman onderscheiden Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Vereniging tot chris telijke verpleging van geestes- en zenuwzieken, dat gistermiddag in de Stichting Veldwijk te Ermelo in alle soberheid werd herdacht, heeft de ko ningin dr. H. Bouman, geneesheer directeur van de Stichting Vogelen zang te Bennebroek benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau, Een vertegenwoordiger van de mi nister van sociale zaken, dr. A. L. Palies, reikte deze onderscheiding uit dr. Bouman, die al van 1 mei 1928 aan de Vereniging is verbon den en in drie van de inrichtingen welke zij exploiteert, met toewij ding heeft gewerkt. Het jubileum werd slechts gevierd ;n algemene vergadering van de v eniging met een beperkt aantal genodig den uit de medische en de gerefor meerd-kerkelijke wereld. Zoveel moge lijk waren ook de personeelsleden en de leden van de geestelijke verzorging in Veldwijk aanwezig. De voorzitter, prof. dr. H. N. Ridder bos. hield een herdenkingsrede, waarin hij niet verder terugging dan het gou den jubileum dat gevierd werd toen de dreiging van de tweede wereldoorlog over het land hing. Niettemin had prof. Ridderbos ze rede nog herhaaldelijk de gelegenheid de stichter van de vereniging, ds. Lin deboom. met alle waardering te noemen en te gedenken. Het oorlogsgeweld heeft de stichtingen van de vereniging in Zuidlaren. Wolf- heze, Bennebroek en Ermelo zwaar ge troffen. Alleen de Valeriuskliniek in Amsterdam bleef intact. In Ermelo vie len 84 slachtoffers te betrcui beschadiging aan de gebouw beschrijflijk. Nu zijn de geheeld, Intussen is er zeer veel veranderd deze afgelopen 25 jaren. Er is niet al leen herbouwd, maar ook bijgebouwd. Morgen zullen zij hun eigen actie beginnen, terwijl eveneens morgen de Doopsgezinden en de Remonstranten kerkbouwcollec- tes zullen houden. De Luthersen moeten op korte termijn vijf kerken bouwen. Haarlem-Noord gaat binnenkort bouwen; Hilversum heeft plannen voor een tweede ge meentecentrum; Zeist heeft dringend een eigen kerk nodig; Heerlen moet een kerkje hebben ter vervanging van de loods, die nu wordt gebruikt. Ook Enschede heeft nog geen kerk, trou wens geheel Twente heeft niet één Lutherse Kerk. De Doopsgezinden hebben drie projec ten die binnen korte tijd aangepakt moeten worden. Er moet een gebouw komen in Emmeloord voor de ge meente van de Noordoostpolder. Er moet een kerk komen in het indus triecentrum Emmen en in het dorp Haren bij Groningen. Bovendien zullen een aantal kerken of wijkgebouwen moeten verrijzen nieuwe gebieden en woonkernen. Naar ruwe schatting zullen de Doopsgezin den daarvoor een bedrag van een joen op tafel moeten leggen. De Doopsgezinde Broederschap staat voor de opgave ongeveer 550.000. bijeen te brengen, willen deze plannen verwezenlijkt worden. De Luthersen zullen naar schatting een bedrag minstens 300.000 moeten hebben de gemeenten die willen bouwen te gaan helpen. De Doopsgezinden volgen het voorbeeld van de hervormden en vragen om een half procent van het jaarinkomen. De .Evangelisch Luthersen en de Remon stranten om een persoonlijke gave zonder op een bepaald bedrag aa dringen. In de Remonstrantse Doopsgezinde kerken zal morgen worden gecollecteerd. zodat er sindsdien nog ruimte voor 1400 latiënten is gewonnen. Slechts één ding s niet vooruitgegaan en vertoont dus iu een tekort: de staf van verplegen- den. In 1933 telde men op 3570 ver pleegden 1006 verpleegkrachten, nu op 4690 patiënten 1033 verplegenden. Daarom richtte prof. Ridderbos een warme oproep tot de christelijke ge meenschap. zich ook nu ten volle ach ter dit werk van liefde en toewijding te zetten: „Vergeet ons niet én bid voor ons". Er mag dan vooruitgang zijn geboekt door de bouw, die in totaal projekten i som van 17 miljoen gulden nog in gang is omdat er vele patiënten wachten op opneming, niet minder is de wetenschap vooruitgegaan hierdoor heeft de verpleging een to taal ander karakter en een veel zegen rijker verloop gekregen. Was men voor de oorlog nog veelal ingesteld op goe- liefderijke verzorging van gees teszieken, thans kan men in de meeste gevallen de aanleiding tot de ziekte op sporen. diagnoses stellen en behandelin gen toepassen. De inrichting voor geesteszieken is geen „gesticht" meer. maar een zieken huis met een vrij vlot verloop van pa tiënten, van wie velen genezen worden ontslagen. Toch is voor de verpleging van deze patiënten, evenals voor alle zieken nog altijd het besef van roeping en vastbe radenheid nodig, gelijk dit 75 jaar ge leden was, aldus prof. Ridderbos. En nog altijd zijn er verpleegsters en verplegers nodig om de patiënten te ver zorgen. .zulks in de wetenschap, dat juist in deze tijd nog zovelen buiten de in richting ook hulp nodig hebben. Nadat een patiëntenkoor enkele gees telijke liederen had gezongen was het woord aan prof. L. van der Horst, ge neesheer-directeur van de Valeriuskli niek, die een medisch-wetenschappelijk betoog hield over het onderkennen van geestesziekten en de behandeling daar van. De massa-verzorging heeft plaats gemaakt voor de persoonlijke benadering van de patiënt en hiertoe dragen drie nieuwe elementen bij: de invloed van de psycho-analyse, de ontologie en de arbeid van de neuro-biologie. Psychia trie is thans een aangelegenheid van de geneeskunde geworden en het gesticht van vroeger een ziekenhuis. Advertentie Lijm koud alle hout met CETAFLEX van Ceta-Bever christelijk geheimschrift zagen i in kruisvorm op te stellen dubbel a-pater noster-o. In 1936 identi ficeerde men het vierkant echter te Pompeij. Dit deed vele vragen rijzen deze: bestond er in 79 na Chr. al alpha-omega-symbool, terwijl de Opeftbaring van Johannes dateert van waarschijnlijk niet eerder dan 93? uwe hoogleraar betoogde nu. analogie van vier andere qua- draten. oorspronkelijk zinloos, maar toch in de magie gebruikt, wij ook hier als voorlopig oordeel zinloosheid moe ten aannemen. Dit voorlopig oordeel blijkt tegen alle ingebrachte opwerpin gen bestand. In het 'bijzonder niet zo. dat het a-pater noster-o ders dan bedoeld kan zijn: een zeker modern vierkant bergt onbewust christelijk geheimschrift. Noodzaak tot lemen" is er niet voor de oudere exegeten van Openbaring 1 8, maar oor die moderne onderzoekers, die ervalste magie niet recht hebben Tevens heeft gisteren dr. J. G. Knol zijn ambt van lector in de fa culteit der economische wetenschap pen aan de V.U. voor het onderwijs geven in de staathuishoudkunde vaard met een openbare les over het vraagstuk der rechtvaardige komstenverdeling. Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P.v.d.A. zal spreken over omroepverzuiling Speciaal voor predikanten en kerkelij ke medewerkers, die lid zijn van de Partij van de Arbeid, houdt de Protes- tants-ChristeJijke Werkgemeenschap in deze partij op 12 oktober een bijeen- tionarissen worden 16 oktober komst in het Gebouw voor Kunsten en wacht. Er zal een theologisch gesprek Wetenschappen te Utrecht. Op deze bij- tussen de Russen en de Duitsers plaats eenkomst spreekt mr. G. E. van Wal- vinden in Arnoldsheim in het Taunus- sum. burgemeester van Rotterdam over gebergte waaraan onder meer prof. de verzuiling in de omroep, waarbij hij Schlink van Heidelberg, prof. Iwand van het omroepbestel in ons land naar we- Bonn en prof. Vogel van Berlijn zullen strekking zal verdedigen. De ver-1 deelnemen. De conferentie zal Kerkelijke delegatie uit Rusland komt naar West-Duitsland Een kerkelijke delegatie van vijf Rus sische geestelijke leiders zal een bezoek brengen aan West-Duitsland. Zij komen op uitnodiging van de voorzitter van het moderamen van de synode ds. D. Wisch- mann. Het bezoek is een tegenbezoek, want de Duitsers hadden in het jaar al een bezoek aan Rusland ge- De reis door Duitsland zal drie weken De Russische kerkelijke func- gadering begint te 14.00 i schijnlijk drie dagen duren. De marsorders van de gemeente, zoals die ons door Marcuf worden weergegeven zijn: Gaat heen in de gehele wereld, vei: kondigt het evangelie aan de ganse schepping. In de Staten Vertaling stond hier: aan alle kreaturen, maat dit woord had een veel wijdere strekking dan alleen d« mensen. Voor de zondeval gaf God de mens een verantwoordelijkheii ten opzichte van heel Zijn schepping. De mens moest: b« houwen en bewaren. Die opdracht komt in deze tekst feruj De Heiland bedoelt niet alleen dat we het evangelie aai iedereen moeten verkondigen, al is oók dat waar. Hij ze< dat onze boodschap niet alleen de mensen, maar ook de dien en heel de natuur geldt. In Adam is de schepping meegt sleurd in de zondeval. In Christus wordt de schepping mi verlost. Het ontzettende is dat waar de mens in het verleden vo\ aan wal gezet heeft, hij zo vaak onnoemelijk veel heeft veil nietigd. Maar ook is het waar dat waar de christenen met he waarachtige evangelie gekomen zijn, ook de wetten van d natuur weer op nieuwe wijze worden geëerbiedigd. Merkwaardig is dat de verlossing van de natuur gepredik moet worden, niet verricht moet worden. Evenmin als toi onszelf kunnen redden kunnen we Gods schepping aan d zondemacht ontrukken. Dat kan alleen Christus, maar Hi zal het doen, dat mogen wij weten en verkondigen. S.D.A.P. EN P.v.d.A. Vrije evangelische vrouwenontmoetingsdag WOENSDAG jl. zijn de vrou wen uit de Vrije Evangeli sche Gemeenten in het feestelijk versierde wijkgebouw van de Hervormde Kerk aan het Leede in Rotterdam-Zuid bijeengeko men voor hun jaarlijkse ontmoe tingsdag. Het thema van de dag was: „God heeft vrouwen nodig." Het werd door de vrouw van de Advertentie 35 21 Er heerste grote woningnood die tijd er kleine woningen, ahTdaPdan meestal het geval^ is. Elisabet in de gelegenheid, daar zi" had. veel tijd te besteden^ 6de kamer!'"leTijkè flóeren vol scheuren en kuilen, waar schuren "g zou zijn, verveloze deuren toen zóveel te doen _ian het zoeken. Alles i zae was slecht" onderhouden: gevlekt ave™. kasten. Geen enke le huisbaas dacht over opknappen. Zij zag weldra in. dat zij blij mocht zijn met een dak boven het hoofd te krijgen - op een ongewone boven dien Was het nu tenminste nog één oktober ge weest. inplaats van één september! kreeg zij tel- keNoutejahOIhet had geen zin om te treuren. Die winst moest zij tenminste trekken uit haar groot verlies, vond zij. dat de kleine verliezen niet al te veel moesten meetellen. Zij huurde dus een kamer en keuken op de tweede verdieping aan de binnenplaats van het etage-complexnummer 8 aan de Jonas-Alströmer straat. Daar had een oud paar gewoond en de wo ning was daarom nog betrekkelijk netjes. Maar het was er donker: het grote vier-verdiepingen hoge huis nam alle zon weg. Misschien kwam JEANNA OTERDAHL Buiten waait de zomerwind aangelegenheden gesproken met elkaar. Daarom was de meubelmaker zeer verrast, toen de kweker hem op een dag wat verlegen bij zijn jasknoopOHian. had genomen en ongeveer het volgende had ge- Visser-Slagmolen, die uiteenzette hoe predikant van Rotterdam-Zuid, mevrouw A. P. Visser-Slagmolen, ingeleid. Ir, de ochtendbijeenkomst die reeds door ongeveer 250 dames werd bijgewoond, sprak ds. D. Visser naar aanleiding van psalm 73. Na een korte meditatie over de inhoud van de psalm plaatste hij dit lied in de levens van twee vrienden die elkaar reeds op de schoolbanken hebben leren kennen. De één is consciëntieus, de ander neemt het i Het gevolg is dat de tweede veel sneller maatschappelijk weet op te klimmen dan de eerste. Ds. Visser tekende hun levensgeschiedenis in vier ontmoetin gen. Aan het eind van het leven is de één rijk, maar bang voor de dood, de ander arm, maar hij weet waar hij voor God staat. Deze uiteenzetting van de psalm, die in het leven van iedere dag werd geplaatst, werd onder grootse stilte aangehoord. In de middagvergadering sprak mev eens een glimpje nooit en ja. dat was nu ook" niet anders. Waarom zouden zij. die huizen bouwden, nooit kunnen begrijpen, dat de nenplaatsen 1 j I die op de bin- seen huren, ook plaats nodig hebben '''hun"boeltje weg te bergen?, had zij gedacht toen zij daar alles had bekeken. Hoe doen grote gezinnen dat eigenlijk? De mannen, die thuis ko- met vuile werkpakken, gehangen? En de beste schoenen, staan, en andere dingen, die mi gebruikt? Het wórden die op- raar moeten die i niet dagelijks icuiuiM - misschien niet de bedoeling dat die soort mensen iets anders hebben dan wat ze al door gebruiken? Maar als ik bouwer was. zou ik het anders doen, dat is zeker. Met het oog op de beperkte ruimte, had zij al- fes wat niet noodzakelijk gebruikt moest worden weggedaan, of zo goed als. Marit had haar gehol pen het huis in orde te maken. Elin en' Ragnhild hadden de woning nog niet eens gezien, voor dat de dag kwam. dat zij er voor goed heen moesten. Misschien is het dom, had de moeder gedacht, hen niet even te laten wennen, maar ik kan het niet over mijn hart ver krijgen hen een minuut eerder dan strikt nodig is van daar weg te nemen. En zij hadden buiten volop werk. Elin was al op school, evenals Marit. Zij zouden op dezelfde school blijven. Hun straat lag in hetzelfde distrikt als Charlottendaal. Geluk kig maar. dat tenminste één ding in hun leven niet veranderde. De meubelmaker, die goede, opgewekte man. had moeilijke dagen beleefd sedert het overlijden van zijn tweelingbroer. Niet lang na de begrafenis had zijn vrouw, die na de dood van haar zwager blijkbaar over iets had nagedacht, haar mening gezegd. Dat gebroei, dat hij goed kende, maakte hem altijd angstig en benauwd. Hij wist nauwelijks of hij zich durfde verroeren; alles wat hij deed was in zulke tijden verkeerd. Daarom was het een ware opluchting wanneer zij losbarstte, al was dan ook wat zij te zeggen had. als üy zo'n bui had. gewoonlijk iets heel onbehagelijks Nadat de beide broers waren getrouwd, bijna tegelijkertijd, hadden zij. als bij een stilzwijgende overeenkomst, tiet meer over hun persoonlijke Luister eens. Emil, neem mij niet kwalijk, maar jij moet de baas blijven. Je bent te goed om je zo in een hoek te laten duwen en op je te laten trappen, zoals jij je laat duwen en trap pen. Je bent een man op je werkplaats en een man óveral, behalve thuis. Daar heb je helemaal niets te vertellen. Ik acht Oliva, dat weet je. zij is een degelijke vrouw die haar zaakjes aan kan, maar je moet niet toelaten dat ze je zó op je kop zit. al is zij dan ook een paar jaar ouder dan jij. zoa'ls Oliva wil. Dat weet daar ben jij, zoals gezegd. De meubelmaker had wat verlegen gelachen. O. zo erg is het toch niet, had hij gezegd. Ik weet best wat ik wil. Dat kan wel. Maar je laat je in elk geval regeren, en als puntje bij paaltjr nooit zoals jij wil, je evengoed als ik, veel te goed voor. Hierop had de meubelmaker niet geantwoord. Zij waren over iets anders gaan praten en de tuin man had later dat punt nooit meer aangeraakt. Maar terwijl de jaren voorbij gingen en het huis van de ene broer vol glans en vreugde was en van kinderstemmen weerklonk, werd het huis van de ander steeds beter uitgerust, schoon gepoetst en blinkend, maar het ontbrak er aan alles wat zijn levendige, warme geest het meest begeerde en het werd er killer en killer. Eens had hij voor: gesteld een pleegkind aan te nemen, nu dat zij het zo goed hadden en het er toch naar uitzag of zij zelf nooit kinderen zouden krijgen. Maar zijn vrouw had steeds met kennelijk misnoegen het voorstel afgewezen. En Emil Eriksson had moeten toegeven, dat. zoals zij nu eenmaal was, zij wei nig geschikt leek om een klein mensenkind te ver zorgen Hij liet dus de gedachte aan een pleegkind varen het was nu al jaren geleden dat hij dat| voorstel had gedaan en hield daarentegen steeds i meer van zijn kleine nichtjes. God ook de vrouw schiep en een eigen opdracht gaf. In de voor-christelijke tijden en zelfs in het Oude Testament nam de vrouw een zeer ondergeschikte plaats in het leven in. Christus heeft haar echter opgeheven en naast de man geplaatst. Volgens mevr. Visser wordt er i Hervormde Kerk wel gestreden de vrouw en het ambt. maar in de Vrije Evangelische Gemeenten Daar maakt men zich niet druk over deze vraag, omdat men ziet dat de roeping van de vrouw op een geheel ander terrein ligt Al staat de vrouw niet in het kerkelijk ambt. zij staat wel in het goddelijke ambt Dit houdt in dat zij een zegen moet zijn voor haar medemens. God heeft vrouwen nodig, die het spreek woord tot hun levensleus willen ma- .ken: Ik wil uit liefde de Here Jezus in de zielen van mijn medemensen dienen. Mevr. Visser sprak vervolgens over de bijzondere opdracht van de ongehuwde en de gehuwde vrouw jonge en de oudere weduwe. Op deze dag werd nog een half gedeclameerd door de dames Ortelee en Bruinzeel, die op geheel eigen wijze de aanwezigen sterk wisten te boeien. Advertentie een ander gegeven. Van het oud: Marxisme was men zeker niet los. staande socialisten opgerichte Soci- Wel werd voor positieve hervor aal-Democratische Arbeiderspartij mingsarbeid, in samenwerkini had zich bevrijd van Domeia Nieu- eventueel met anderen, zeken wenhuis' anarchisme en anti-parle- ruimte geboden, mentarisme, maar wilde aan het Troelstra's opportunistische poli Marxisme trouw blijven. Aan het tiek heeft stellig meer dan éét historisch materialisme, aan de scheuring voorkomen. Theoretisch meerwaardcleer en aan de klassen- stond hij, volgens eigen verklaring strijd bleef men vasthouden. Aan het Communistisch Manifest, later door de heer Vliegen „een verou derd document" genoemd, werd grote waarde gehecht. Een zware strijd tegen het dichter bij de Marxistische groei dan bij de revisionisten. Maar hi moest toch „die mate van refor misme verdedigen, die onafscheidc lijk is van alle praktische arbeid' Van Ravesteyn citeerde chisme en syndicalisme is in de Tweede Kamer de uitspraak vai eerste jaren gevoerd. En niet zon- een Marxist, die te kennen had ge der succes. Ook overigens was de geven, dat Troeistra een man wt! positie in de beginjaren moeilijk, „met wel verdroogde, maar ni« Men moet eerbied hebben voor de gedode revolutionaire instincten." opofferingsgezindheid van een man Het wil ons vorkomen, dat dr als Troelstra, ook al betreurt men wel bewezen wordt door zijn optn het, met ons, dat hij koos voor een den bij de tweede spoorwegstakinj principieel verwerpelijk beginsel. van 1903, toen weer met syndicaj De nieuwe beweging kreeg allengs listen en anarchisten werd samen; de wind in de zeilen, omdat men gewerkt. Een samenwerking, dii in de zogenaamd neutrale vakvere- overigens aan de socialisten slecB nigingen het anarchistisch gewroet is bekomen. En in 1918 wilder moe was. Men had daardoor weinig Troelstra en enige medestanden van betekenis kunnen bereiken. Het onder de indruk van de gebeurtenis-; anti-parleraentarisme kreeg een sen- in Duitsland, op revolutionair! deuk als gevolg van Ruys de Bee- wijze naar de macht grijpen, renbroucks Arbeidswet-1889. De Van revolutionaire methoden wal totstandkoming van deze wet heeft men principieel nooit afkerig. Her op de socialistisch-anarchistisch op- werd niet de Commune van Parij' gevoede arbeiders diepe indruk gé- meermalen bezongen. Evenals hel maakt. De „bourgeoisiestaat" kon liberalisme, leefde ook de sociaal! toch nog wel wat goeds tot stand democratie uit de beginselen var brengen. Deed men er niet wel aan, de Franse revolutie, om in het parlement zitting te ne- Wij hebben thans gedurende eer men en te pogen om op de „bour- aantal jaren socialistische minis geoisie" enige overwinningen te ters gekend. Maar in 1913 weiger behalen? De tijd scheen daarvoor de de S.D.A.P. de door de kah gunstig, óók gelet op de kentering netsformateur dr. Bos aangebodei in de liberale gelederen ten aan- drie portefeuilles. De meerderheii zien van de sociale politiek. vreesde voor verzwakking van di Van betekenis was voorts de uit- klassenstrijd. Mr. Troelstra weifel breiding van het kiezerscorps, dank de. De marxist Van der Goes wil zij Van Houtens wet, met haar be- de echter een besliste afwijzinj lastingkiezers, loonkiezers, examen- Er dreigde een scheuring. Man kiezers, huurkiezers enzovoort. In door het afwijzend votum werd da 1897 konden driehonderdduizend Ne- ze voorkomen, derlanders méér aan de verkiezin- Er zijn vóór de beide wereldoorlt gen deelnemen dan in 1887. gen vele pogingen in het werk gi In 1897 behaalden de vrijzinnigen steld om de christelijke arbeider alleen nog de meerderheid. Voor de voor de socialistische politiek 1 laatste maal! Wanneer „links" het winnen. Een dergelijke poging wa' nog eens van „rechts" zou winnen, o.a. de „Groninger schoolmotie' zou dit zijn dank zij de hulp der so- waarin, naar het scheen, voor met ciaaldemocraten, die in 1897 twee overheidssteun aan het bijzonde hunner vooraanstaanden tot Kamer- onderwijs werd gepleit. Maar d lid gekozen zagen: Troelstra en houding der socialistische Kamet Van Kol. leden tegenover voorstellen vat Er is door de sociaaldemocraten Kuyper en Heemskerk harmonieer met élan gestreden. De vrij snelle de daarmee niet. De bedoeling vat vooruitgang is stellig mede een ge- de motie was, naar Troelstra's veti volg van het met succes bekroonde klaring, de christelijke arbeiden vakverenigingswerk van Henri Po- van de christelijke partijen af ti lak en anderen, dat in 1906 leidde halen. tot de oprichting van Jiet N.V.V. In de latere jaren werd de sociaal Vakbeweging en partij vormden in democratische partij genoopt on feite een eenheid. openlijk meer dan één Marxistisch: Maar ook de Nederlandse sociaal- stelling prijs te geven. De economi democratie is niet ontkomen aan sche ontwikkeling had de onhoud inwendige verdeeldheid. Evenals baarheid daarvan aangetoond. Di elders is er strijd gevoerd tussen gebeurtenissen in en na de eerstj Marxisten en revisionisten. De we- wereldoorlog, de grote teleurstel! tenschappelijke kritiek heeft het 'ing, die de Marxistische leiders ii Marxisme niet ongemoeid gelaten. Rusland aan de democratische so Het geraakte in wankelende toe- cialisten in het Westen bereidden stand. De maatschappelijke ont- en. niet het minst, de opkoras wikkeling had een ander verloop v*n nationaalsocialisme en fascls dan Marx, op grond niet het minst me, maakten diepe indruk en rie van zijn concentratietheorie, verar- pen als het ware om heroriëntering, mingstbeorie en klassenstrijdtheo- Iets daarvan bleek reeds bij de dis rie, had voorspeld. Ook het materi alisme kon dieper denkende geesten niet bevredigen. In Friesland waren reeds vroeg en- i over het program i De houding tegenover het vorstenj huis moest veranderen. De consli tutionele monarchie vond meei kele moderne predikanten tot de waardering. Had de oude S.D.A.P S.D.A.P. toegetreden. Zij vormden vooral de blik naar Duitsland g( de zogenaamde „Blijde Wereld- wend, thans werd meer gezien naai groep", die tegen meer dan één Engeland, naar de Labourpartij. Marxistische stelling bezwaar Van christelijke zijde werd ei maakte en voor de erkenning van dat niet onder „Troelstra's zweep' geestelijke waarden het pleit voer- veel en goed sociaal werk ver. de. richt. Zeker niet altijd met steui Het revisionisme vond bekwame van de socialisten, verdedigers en kreeg steun uit I" de maatschappij ontwikkeldei vakverenigingskringen. Alle moge- zich ook, vooral sedert 1909, lijke pogingen zijn aangewend „Marxisten" en revisionisten te verzoenen. Dit leidde dan wel tot partijuitspraken, die van weinig be slistheid blijk gaven. Men scheen het eens te zijn geworden, maar men was het niet. In 1908 kwam er een breuk, die op het Deventer Congres van 1909 tot het royement leidde van Wijnkoop, Van Rave steyn en Ceton, zij het formeel dan ook om „organisatorische rede- De uitsluiting van Wijnkoop en de christelijke en rooms-katholieki vakbeweging, die de klassenstrijd afwees en voor samenwerking tui sen werkgevers en arbeiders htf pleit voerde. Meer dan de socialis ten heeft zij haar stempel gedruki op vele maatregelen. Men dento o.a. aan cle bedrijfsorganisatie. De oude S.D.A.P. werd na de oor log „de Partij van de Arbeid". Er deze roept met luide stem: Zie hoi wij veranderd zijn; nu kunt gij vooruitstrevenden in de christelijk! partijen, zeer wel tot ons overko (Wordt vervolgd) I zijnen had niet ten gevolge, dat al- men. Ie „Marxisten", meer of minder Als de meer conservatief gezinder consequent, de S.D.A.P. de rug zich aan bij de liberalen zoudei toekeerden. Velen bleven trouw, willen voegen, zou het ideaal var Maar de innerlijke verdeeldheid een partijgroenering conservatief- werd minder openbaar. In 1912 orogressief zijn verwezenlijkt, werd op het Leidse Congres een Maar de christelijke partijen de», •jrogram met alle stemmen aan- ken er niet aan om aan deze roef vaard. Maar de een gaf aan dit echoor te geven, urogram een uitlegging, die nogal En zij hebben daarvoor goede r* verschilde van de exegese, door denen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2