ffiT-bondig Veerman Ary Prins kijkt bezorgd 1 januari 1960 naar PUZZEL VAN DE WEEN de wereld Die vreem De nozem de fatsoenlijke burger en jijzelf a B s m m 8 ZONDAGSBLAD ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 Veerman Ary Prins uit Hoek -1#Ck, van Holland zal, HET LEVEN bij leven en wel zijn, op 1 januari a.s 25 jaren achtereen de veer dienst hebben onderhouden tussen Hoek van Holland en het eiland De Beer, maar, zo heb ben we gehoord, van een of an der feest kan geen sprake zijn, want de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat met ingang van die datum de veerdienst volledig wordt opge heven als gevolg van de bouw van Europoort. En dat is dan de tragische kant van het jubi leum. Tragisch temeer, omdat in wijde kring de opheffing helemaal niet noodzakelijk wordt ge acht. Veerman Prins zegt: „Het veer kan en mag niet verdwijnen, want het bezoek aan het vogeleiland wordt elk jaar groter, en daarnaast is er ook een toenemende stroom van toeristen naar de kop van Rozenburg, van belangstel lenden voor de Europoortwerken en van va- canticgangers, die over de afsluitdijk van de Oude Maas de weg naar Oostvoorne opgaan". OP REKENING B De politie van Addis Abeba zoekt koortsachtig naar een kenner van alcoholische dran ken, die in de slijterij van een Italiaan een schuld van onge veer 5500,heeft gemaakt. Hij bestelde op rekening aller lei likeuren en de duurste wij nen ten name van de minister van openbare loerketi, de heer Dejazmatcjh Seyoum Mangeshu. Maar toen de Italiaan eindelijk de rekening kwam presenteren bleek de minister van niets te weten. En bovendien was hij geheelonthouder. De toekomst ziet er voor Ary Prins dus niet erg rooskleurig uit. Alle hoop heeft hij echter nog niet opgegeven, want het dagelijks bestuur van de Hoekse wijkraad heeft zich tot het Rot terdamse gemeentebestuur ge wend en het geadviseerd de veerdienst in stand te houden. Een officieel antwoord is op dat advies nog niet ontvangen. En zo wacht men in Hoek van Hol land met spanning op wat er gaat gebeuren. Geen verbinding met De Beer betekent geen contact met het aan de overzijde van de Waterweg gelegen deel van het Hoekse grondgebied. Geschiedenis Het veer tussen Den Hoek en De Beer dateert^ voor zover dat is na te gaan, vanaf 1907 en het was in het begin een verbinding alleen ten dienste van Rijkswater staat, Het onderhoud aan de Zui- derpier en de oevers van de Niéu we Waterweg maakte het overzet ten van werkkrachten naar de an dere kant van de rivier nodig. Op het eiland De Beer was in die tijd geen enkel verkeer. De roei boot, waarin de in Den Hoek nog wel bekende Jacob Westhoeve was gezeten, diende alleen ter be hartiging van de belangen van Rijkswaterstaat. Niettemin mocht ieder tegen betaling en als men genegen was te helpen met het roeien van dit Waterstaatsveer gebruik maken. De bramen- en eierenzoekers maakten met de veerman een af spraak over de tijd, waarop hij hen kon afhalen. Kinderen Na Jacob Westhoeve hebben de schippers Van der Klooster en De Geus voor Rijkswaterstaat en ook ten behoeve van particulieren de verbinding met De Beer al roei ende onderhouden. In de eerste wereldoorlog werd de roeiboot vervangen door een motorvlet, die tenslotte ook ten dienste kwam van de postverzending. Later heeft de Hoekenaar Piet van Eik nog als veerman voor Waterstaat gevaren, waarna de schippers Slis en Van Dam van de in Den Hoek gestationeerde reddingboten de dienst gingen on derhouden met een eigen motor- vlet. En op 31 december 1934 kwam veerman Ary Prins Een kwart eeuw lang heeft hij duizenden toe risten voortreffelijk bediend. Twee boten heeft hij in de vaart: de Marycock, gebouwd in 1936 en de WASBOEKJE Als over enige tjjd de Vereniging in Den Haag nu stelt voor 35 cent Textieletikettering voor Was- en een wasboekje en voor 20 cent een Strykbehandeling met de nieuwe eti- waskaart ter beschikking, aan de kelten voor de textielgoedcren uit- band waarvan u precies aan de weet komt, zult u op die etiketjes allerlei kunt komen, wat al die symbolen be- tekentjes tegenkomen. Het i$ name- tekenen. Het geld moet u dan storten lijk niet doenlijk gebleken op xo'n op girorekening 22.89.50 van de Ned. etiket een heel verbaal af te druk- Huishoudraad. Op het strookje zet u, ken. De Nederlandse Huishoudraad wat u hebben wilt. Dit zijn dan zo maar enkele berichten, slechts in een weck uit heel de wereld verzameld en bijeengebracht onder het hoofdje SCHADE- VERGOEDING Bijna 22 jaar geleden werd van de Italiaanse meubelmaker Fedele Motteppe uit Gravedone een fiets gestolen. Deze week ontving hij van een afzender, die onbekend wenste te blijven een brief met een bedrag van 150,De brief luidde: Ge achte heer, ik bied u mijn ver ontschuldigingen aan. Door fi nanciële moeilijkheden was ik destijds gedwongen uw fiets te stelen. Het spijt me, dat ik niet eerder in staat ben geweest de schade te vergoeden". LEERGIERIG Zo zijn dan de Marietjes uit Teheran. Een vierhonderd van haar hebben in de stad Amol bij de Kaspische Zee een leegstaand douanegebouw bestormd en be zet, omdat er elders geen les ruimte voor haar was. Zij sleep ten lessenaars, schoolborden cn boeken met zich mee en met z'n allen maakten ze zo'n in waai, dat de twee bewakers van het gebouw de schrik om het hart sloeg en zij snel benen maakten. De meisjes waren leerlingen van een school, die overbevolkt was met het ge volg, dat zij de lessen staande moesten volgen. Haar commen taar: we leerden vrijwel niets behalve kattekwaad. KOE-GEBIT De firma Bovine Crowns, Ine Chappel Neb, Ver. Staten is overgegaan tot de produktie van kronen voor de tanden van koeien. Het is ren dabeler, heeft zij bekend ge maakt, de afgesleten gebitten van 56-jarige koeien t.e ver vangen door kunstgebitten van roestvrij staal, dan deze koeien, die meestal nog goed produce ren op te ruimen. De kronen worden over de afgesleten tan den gezet, zodanig, dat ze nooit meer kunnen losraken. De ge hele behandeling duurt slechts tien minuten voor bevestiging van acht kronen EIGEN HUIS De Hamburgse recherche heeft na twee jaar ijverig speu ren eindelijk de man te pakken, die er in die tijd bijna nacht in nacht uit op uittrok om in te breken in in aanbouw zijnde huizen. Zij arresteerde hem in zijn woning en toen hem werd gevraagd wat hij met de goe deren had gedaan, wees hij met een brede armzwaai in het rond en zei: „Er zit in dit huis niet een steen, niet een tegel, zelfs niet een schroef of een spijker, die niet is gestolen". Alles wat hij op zijn nachtelij ke tocht zag en dat voor zijn huis was te gebruiken, sjouwde hij mee. Tot zelfs een badkuip en een compleet toilet. En ook de prachtige bloemen in het voor tuintje waren van diefstal af komstig. FAMILIE De familie O'Neill uit Union City, New Jersey, heeft in haar geheel een paar uur doorgebracht bij de politie rechter, omdat zij slaags was geraakt met een kostganger. William O'Neill, 21, kreeg der tig dagen gevangenisstraf we gens mishandeling. Zus Mildred IS, werd veroordeeld tot dertig dagen voorwaardelijk wegens belediging van de rechter. Broer James, 22, hoorde, dat hij vijf tien dagen moet zitten omdat hij een boete van 50 dollar niet had betaald. Moe O'Neill viel flauw toen zij de uitspraken vernam, en pa O'Neill trok ijlings een aanklacht in, die hij tegen een politieagent had in gediend. Eén O'Neill was ter zitting niet aanwezig: John. maar die zat op dat moment een straf van dertig dagen uit we gens diefstal met geweldpleging. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. gem. in Over., 6. uurwerk. 12. akelig, 14. teug, 16. voorzetsel, 18. slede, 19. traag van begrip, 21. titel (afk.), 22. schei kundig element (afk.), 23. staal. 26. gem, in N.Brab., 29. eet men van, 30 inwendig lichaamsdeel, 32 beetwortel, 33. voegwoord (Fr.), 34. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 36. slobkous (Vlaams), 37. uitroep, 38. voornaamw., 39. god der liefde, '41. waterdiepte, 43. meervoud (afk. Lat.), 44 donker, 45. rund, 47. haarvlecht, 49. hetzelfde, 52. afnemend getij, 54. telwoord. 55. duinvallei, 57. emeritus (afk.), 58. familielid, 59 vloeibaar voedsel. 61. Maleise Staat op de W.kust van Malakka, 63. aangelegde weg, 65. vlag (Fr.), 67. deel van Over., 69. rijksgrens (afk.), 70 voorvoegsel, 71. knaagdier, 73. water in Friesl., 74. lidwoord, 75. ridderteken, 77. rood in de wapenkunde. 79. tegelijkertijd, 80 de schaduw van een boom. Verticaal: 2. meisjesnaam, 3. gem. in Z.H., 4. deel, 5. bijwoord, 7. boom, 8. hoogte, steilte, 9. zeker balspel, 10. maanstand, 11 treurig (figuurlijk), 13 rivier in Italië, 15. dorp in N.H., 17, bekend Nederl. dichter, 19. werpanker, 20. noodzaak, dwang, 22. term bij verschil lende kaartspelen, 24. nummer (afk.), 25 oude lengtemaat, 27. bijwoord, 28 voedsel, 31. een raam met glasruit, 35. patroon, 37. troep ongeordende krijgers, 39. zangstem. 40 Europeaan, 41. steen, 42. bakje, 46. zijtak Ourthe, 48. verslag. 50 zinnebeeld, 51. snoekbaars, 53. onder pand, 55. deel van een huis. 56 vracht, 58. korf, 60. bekende afkorting, 61. familielid. 62. volksnaam voor de kauw, 64 water in N.Brab., 66. einde, 68. taaie aardsoort, 72. spil van een wiel, 75. orient expresse (afk.), 76. water in Friesl., 77. term bij het boksen (afk.), 78. lidwoord (Fr.). 8. An, 9. komeet, 10. ar, 11 tand, 12 Engelen, 15. ros, 19. ander, 2J. Verne, 24. gr, 25. Segantini, 26. Haarsteeg, 27. R.L., 29. no, 30. pi, 32. Aaron, 34. Trees, 35. dolik, 37. mos. 40. sok, 44. vervoer, 45. speer, 47. orgel, 49. naderen, 51. Selene, 52. es, 53. hl, 54. tender, 56. dl, 58. Ra, 60. ante, 61. sop, 63. drie, 66. pit. 67. _pen, 71. eg, 72. p.c.. 73. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Osmanen, 7. Maskate, 13. Riel. 14. baron, 16. Oran, 17 le, 18. la, 20. pot, 21. V.M., 22. N.G., 23. ergens, 26 Heerde, 28. reden, 30. parel, 31. na, 83. negotiant, 35. de, 36. Sam, 38. ra, 39. re, 40. Son, 41. rok, 42. Niers, 43. pol, 44. vos, 45. st, 46. To, 48. kin, 50. en, 51. spieshert, 55. ka, 56. deens, 57. leger, 59. vallei. 62. genade. 64. on, 65. er, 66. pop, 68. Ld, 69. Rr, 70. eten, 72. pipet, 74 Erie, 76. regeiet, 77. 75. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder- dag a s op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van i 2,50. Ondanks het feit, dat de meesten van jullie van mening zijn niet al te veel aandacht aan de nozem te moeten besteden (wie té veel aandacht krijgt, gaat zich vervelend gedragen lees ik in een van de brieven) kreeg ik vele reacties over dit onderwerp binnen. Van een enkele losse opmerking af tot een lange beschou wing toe en als ik alles zou moeten meenemen, hadden we aan een pagina nog niet genoeg. Daarom heb ik er maar enkele brieven uitgezocht en de inhoud ervan zo kort mogelijk samengevat. Ik ontving ook een brief van J. E. Baaij, die zoals je weet het eerst dit onderwerp aansneed en naar aanleiding van jullie reacties zijn mening nog eens weergaf. Daar er evenwel deze week nog andere facetten van de zaak worden belicht, houd ik die brief nog even vast, om een zo groot mogelijke objectivi teit te kunnen betrachten. Die gezegende middelmatigheid Ik begin met de brief van J. Voigt (Rotterdam), die o.m. ingaat op de zogenaamde „middelmatigheid". „Waar komt die versmade middelma tigheid eigenlijk op neer?", zo vraagt hij, waarop hij direkt als antwoord laat volgen: le dat men gezegend is met een gaaf en gezond lichaam, 2e dat stel 7 11 e her sens heeft meegekregen, 3e dat men leren mag, 4e dat men met dit bezit van normale zin tuigen een ontelbaar aantal mogelijkheden en kansen bezit om in deze maatschappij ver der te komen. Het ware eigenlijk te wensen, dat de nozem eens wat meer ge confronteerd wordt met het leed in deze wereld, de handicap van zovele anderen. Als zij bijvoor beeld eens een verlamde met de mond zouden zien schrijven, zou den ze wellicht wat meer tevre den zijn met de middelmatigheid, de gezegende middelmatigheid, waarmee je toch alle kanten uitkunt. Tot zover deze Rotter dammer. De burger Uit Den Haag kwam deze re actie en wel van J. M. Keus (21 en etaleur). Hij stelt, dat de nozem in al zijn bruutheid soms verbazend eerlijk en naïef kan zijn. Hij immers schaamt zich niet voor zijn leegheid, zijn ni hilisme, dit in tegenstelling tot het overgrote deel van de .fat soenlijke burger", die bij enig se rieus nadenken ruiterlijk moet bekennen, dat hij in wezen in niets verschilt van de nozem. Maar hij bewaart zijn leegheid achter het masker va soen, hij denkt aan i positie. Ga nu eens keurige film bekijken de fat- goede wille- In de meeste gevallen is die burger" even sterk vertegen woordigd als de nozem. Ze genieten allemaal van dit ..schoons" maar hun reacties zijn verschillend. De laatste groep toont eerlijk zijn waardering, de andere groep spreekt over een ..vrouwtjesdier", maar gaat des alniettemin steeds kijken. De aanstichter En nu we het toch over de film hebben: persoonlijk vind ik de film de aanstichter van alle kwaad. Het zich laten amuseren vindt zijn oorzaak in het nihi lisme. De massa laat zich lei den, er is geen ontkomen aan. En thans probeert de kerk, die ziet de jeugd te gaan verliezen, deze jeugd weer te trekken met dingen, die haar interesseren (zoals jazz). Qk hoop dat het lukt. maar veel zekerheid heb ik niet. Wat slechts helpt is het goede voorbeeld van de Chris ten en het positief leven van deze mensen. Laten we daarom niet te veel praten, maar doen. Ook ik In de vorm van een gedicht stuurde C.M. van der H. (Rot terdam en een ,,zij") haar re actie. Vrij vertaald: de één gaat naar een psychiatrische inrich ting, de ander naar de Dam... Noem mij eens een paar lui, die je kent van gezicht uit de stad Amsterdam? Het probleem is: de wereld wordt enkel te klein, men vecht om een doelloos be staan, men beschuldigt om gró ter te zijn. Men kweekt nozems met een staalhard gewéten. Is dat mijn dochter? Is dat mijn zoon? Men ziet in de spiegel en zieook ik ben een nozem, maar m»t een dubbele rem. Na een korte opmerking van Ad van den Berg (kweekschool en uit Werkendam) die zegt: ,,Er wordt aan deze grote kin deren te veel aandacht geschon ken. En nu beginnen deze „ver wende" kinderen lastig te wor den", iets van J.L. (een „zij" en uit Rijsoórd). Teleurstelling Ik citeer: „De wereld draait en wij draaien mee, maar wat baat het je als je tot diep in de nacht langs de straat slen tert? De leegte in je hart wordt er toch niet mee gevuld. Waar tegen verzet je je eigenlijk? Misschien wil je je wel helemaal niet verzetten, doch alleen niet toegeven, dat het de teleurstel ling is. die je hart verdeelt. Te leurstelling over de volwassen mensen, in wie je vroeger het grootste vertrouwen stelde, maar van wie je moest ontdekken, dat ook zij je soms konden bedrie gen, grote fouten maken en je vertrouwen beschamen. En nu tracht je de schok, die je dit gaf, te verbergen achter het mas ker der onverschilligheid, om dat die tere plek tenminste niet opnieuw kan worden ge raakt. Wanneer je echter de in nerlijke schade van die schrik te boven zult zijn, ben je mis schien al volwassen. Dan zal je weer een generatie zijn, die niet begrijpt, niet vergeet, met ver geeft...." Wankele basis Ten slotte iets van L. Kats (uit Sommelsdijk), die meent, dat de schuld bij de ouders, i.e. de opvoeders ligt, althans voor het grootste deel. De basis, waar op in vele hedendaagse ge zinnen de opvoeding rust, is te wankel. Daarom vind ik o.m. dat je niet al te veel kritiek op de nozem moet hebben. Breng hem daarentegen in kon- takt met die Ene, die alle sur- rogaat-akrobatiek van hun in- Een gedicht, dat lk al enige tijd in de map heb en dat Ik cr thans In verband met ons onderwerp heb uitgehaald, 't Komt van Elbert Kamphorst (Loosduinen). Hij schrijtt; De andere De mensen kennen mij niet, zij kennen slechts, die ik niet ben. Ik heb mijzelf verborgen, want ik schaam me voor wie ik ben en voor de diepste gevoelens, die m mi] leven. Ik ben ernstig en sentimenteel, daarom doe ik vrolijk onverschillig, want de mensen zouden me leven niet, wij zijn slechts de marionetten ges. Wi] dansen op hun ritme en vrager wij zelf willen. Zij bepalen welke kleren je moet dragen, welke zanger moeten bejubelen, van welke muziek we moeten houden, naar welke films we moeten gaan. De mensen... zij zien de keurig gekledi schone nagels en noemen hem dat zijn hart slecht vinden. Wij modes en ra- i niet af wat GRAPJES jn van Gij* Sulrnm Rotterdam) met de __.i heer. Maar zij zien niet, „_.i slechts het jeugdprobleem, •'"niet de jeugd, die óm hulp schreeuwt omdat zij met de atoombom in dé handen staan, die ieder ogenblik ontplof fen kan. De mensen kennen mij niet en ikik ken de mensen niet. Vandaar misschien het onbegrip in de wereld ELBERT KAMPHORST nerlijk verplettert en die hen opheft uit alle mogelijke middel matigheidscomplexen. Zij heb ben er als onze naasten recht op mei die „Kontaktman" in aan raking te komen en laten wij dan voor die aanraking zorgen. Hierbij wil lk het maar laten. De brief van Baaij en ook een goede beschouwing van Henk H. wil ik zoals gezegd nog even bewaren tol volgende week, hopelijk om als „sluitstuk" te Vorige waek schreef Nie. van Dommelen onder de titel „Waar om?" een gedicht. Ik kreeg er twee antwoorden op. Een uit Rotterdam, kort. maar veelzeg gend: „Om tot zegen van ande ren t« zijn" en een nit Leiden. Hans Bink schreef namelijk Daarom Omdat de zon schijnt leven wij werken wij strijden wij Omdat wij willen leven, verloven wij huwen wij Omdat wij een doel hebben werken wij strijden wij Omdat er nog naakten zijn m nog hongerenden zijn nog dorstenden zijn Daarom leven, werken, strijden wij Daarom Omdat wij meug willen zijn. HANS BINK ER UIT GELICHT Zijnde een paar losse opmerkin gen naar aanleiding van verschil lende brieven. AFSPREKEN Omdat dit rubriekje (zoals ik! vorige week al aanstipte) steeds meer gaat lijken op een burgerlijke! stand vol namen, wil ik graag het volgende met jullie afspreken. Zij,' die iets instuurden en het niet terugkrijgen, kunnen er min o( meer van verzekerd zijn, dat d bjjdrage in een van onze rubriek) wordt opgenomen, hetzij direkt, dan rel na •eken Een vraag, die ook do Jeugd, waarover we het in deze hoek hebben, zich wel vaak zal stellen. H. Ponsen (21 en uit Den Haag) stelde haar. Wat wil ik ;ken. Wi om elke keer weer terug te kom beetje, eentonig, dacht ik. Ik boud het dus in het vervolg alleen wat wjj tot nu toe „negatief" noemden. Met andere woorden: alleen zij, di« hun bijdrage terugkrijgen, zal ik dit even via dit rubriekje lal TERUG Ook weer een paar goeie foto's ontvangen, zoals deze van Afnnelies, Anneke?) Winkelman (17 en uit Schiedam). Zij maakte dit plaatje in de klokketoren van het beroemde Belfort ie Gent. Ik wil zwerven, zwerven als een ontwortelde boom als een monsterkaak alles verslinden Ik wil leven, léven als een olifant het woud vertrappen en als een verzadigde walvis liggen sluimeren Ik wil een halssnoer rijgen van azuurblauwe kralen dat wel tiep keer om de aardbol kan. Maar helaas, ik ben een menselijke slak H. PONSEN prijs schillende >p stellen! hun bullen terug te krijgen) een; gedicht van Henk V. (Delft), twee verzen van N. van D. (Rotterdam), een tekening van Timo van den 4. (Den Haag) en een plaatje van Jan N. (SliedTecht). DANK Dank voor je briefje, Ada B. (Scheveningen), maar je krijgt die tekeningen nog niet terug, want binnenkort denk ik er eentje van Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176, Den Haag. Nieuwe opgaven Onze Dordtse medewerker Van Dijk heeft zich in de weinige jaren, waarin hij de probleemkunst beoefent, weten op te werken tot een uitstekend problemist. Zijn nu volgende vraagstukken munten uit door een zeer aantrekkelijke aanvangs- stand. Ook de ontleding mag er echter zijn. Vooral no. 549 vinden we door zwarts verrassende slagkeuzc bijzonder ge slaagd. No. 549 M. v. Dijk, Dordrecht No. 550 M. v. Dijk, Dordrecht IT - I mm m I B S 9 4, ym, Wm. fswS i if /r M w. 'WM O Wit: 23 25 26 28 29 33 44 *47 50 Opl.: 28—22, 33—2f 25x14, 49x40, 50x39 No. 542 (J. Dubbeldeman) Zwart: 6 9 13 19 22/24 28 35 36 45 Wit: 11 17 25 30 34 38 39 43 47 48 50 Opl.: 25—20, 50—44, 47—41, 38—32. 17x28.1 44—40, 39—33, 34x3, 3x20, 43—38, 48x8 j No. 543 (J. A. Bouwman) Zwart: 10 12 13 17 18 20 Wit: 26 Opl.: 4741. 47—41, 26x10,1 33 35 37/41 47 48 21, 40—34, 35x4, 37x19, 4x31, Oplossingen Het is ons gebleken, dat we de nummers 535 en 536 twee keer hebben gebezigd en wél in de rubrieken van 20 Juni en 4 juli jl. Hierdoor gaven we tot op heden nog geen oplossingen van de opgaven uit laatstgenoemde rubriek. Dit verzuim willen we gaarne alsnog herstellen. No. 535 (L. Colier) Zwart: 2 7 10 11 14 15 30 34 37 43 Wit: 18 19 21 23 25 28 32 38 41 49 50 Vakantieprobleem I (W. Jurg) Zwart: 1 6 7 9 14 19 24 34 36 40 Wit: 12 15 17 18 22 28 38 43 47 49 50 Opl.: 49—44, 47—41, 50—44, 15—10, 18x20, 10—4, (50x11), 4x7 (14x25), 7—1 Idem II (W. Jurg) Zwart: 1 6 7 9 13 14 19 21 24 30 36 37 45 Wit: 12 18 22 28 35 38 39 43 44 46 47 49 50 Opl.: 47—42, 46—41, 44—40, 50x39, 22—17, J 49x20, 35x4 (7x18), 4x7 (14x25), 7—1 j No. 544 (J. H- H. Scheyen) Zwart: 6 7 11 19 22 28 Wit: 18 26 27 34 36 39 40 Opl.: 18—12! (7x18), 39—33, 40—35 35x22 (31—37), 3631 en wint steeds. No. 545 (J. H. H. Soheyen) Zwart: 3 9 12 21 22 29 Wit: 24 25 31/33 43 Opl.: 33—28 (22x33), 31—26 26x8, -5x3! (33—38), 33x21, 43—38 en wint No. 546 (J. H. H. Scheyen) Zwart: 6 10 11 18 20 22 26 Wit: 27 33 35/39 Opl.: 37—31, 38—32! (37x28), 39—34, 35x4, 4x22 (11—17), 22x11, 36x27.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 16