JAN PAUL reed per caravan dwaró door cJ^meriha Mrs. Eleanor Roosevelt ZONDAGS- BLAD ilieuiup Cciilsrljf iffonronl ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 Wie kijkt er nog van op tegenwoordig, wanneer men zegt dat men z'n vakantie heeft doorgebracht in Italië, Spanje of op Majorca Wie komt er eigenlijk nog onder de indruk van reisverhalen over Oostenrijk, Frankrijk of Zwitserland Ja zelfs een relaas over een tripje naar de Skandinavische landen, naar Afrika of de Ver. Staten vermag in deze tijd van reizen en trekken maar weinig meer te imponeren. Tenminste, wanneer zo'n tocht op conventionele wijze ondernomen werd. Want het wordt toch altijd nog wel even anders als men iemand ont moet, die zo langs zijn neus heen vertelt, dat hij on danks zijn 65 jaren per caravan door 24 van de 49 staten van Noord-Amerika trok en zo in 5 a 6 maanden 24.000 kilometer aflegde. Deze prestatie werd geleverd door de in het vak vergrijsde caravanbouwer Jan Paul uit De Steeg (Gld) in gezelschap van zijn niet minder kordate echtgenote, die hun dochter in Canada wilden bezoeken en tevens een eigen kampeerwagenprodukt wensten te beproeven. Op 20 maart gingen auto en caravan met de Westerdam de Rotterdamse haven uit. Zeven dagen later vertrokken zij zelf met de Noorddam. En op 9 september keerden ze met de Maasdam in Rotterdam terug. Van vermoeidheid was geen sprake. En noch de auto, noch de caravan liepen ook maar één schrammetje op. Daarom gaan voor het volgend jaar al de gedachten naar Zuid-Amerika uit. Om zijn eigen product te beproeven Jan Paul en zijn vrouw reden een half jaar lang met hun caravan door de Verenig de Staten. Hun weg ging van New York naar het Zuiden, naar Texas, naar het Westen, door woestijnen en nationale parken, en op hun tocht pas seerden ze vele beroemde ste den; New Orleans, Houston, Los Angeles, San Francisco, Portland en ook de befaamde „Loop" van Chicago aan het Michigan-meer. „Kijkt u eerst eens naar m'n stenen, die ik mee heb gebracht", zei mevrouw Paul toen we nog maar net de hall van haar fraaie villa hadden betreden. En terwijl ze aanstalten maakte om twee half gevulde kartonnen dozen met veel krachtsinspanning uit een hoek van een kast naar zich toe te trekken liet haar man een knorrend geluid horen dat zoveel beduidde als: „Die rommel heb ik onder weg wel driemaal over boord willen gooien als ik er de kans maar voor gekregen had". Nu, eerlek gezegd vielen ook ons die stenen eerst wat zwaar op de maag. Wie gaat er nou met vakantie naar Amerika om stenen te sjouwen! Maar toen we even later een blik konden werpen op de zo sterk gevarieerde collectie, begrepen we Gehaast trok daar op de heer Paul een andere kartonnen doos te voorschijn, een doos vol platte gronden, waarmee de benzinemaat schappijen in de Ver. Staten blijkbaar nog veel royaler om springen dan in Ne derland. En meteen zaten we gedrieën over landkaarten ge bogen, om te ver- maandenlange reis zoal langs had ge- Aanvankelijk ging het nogal verward hoe kan het an ders na zo kolossaal veel beleefd te heb ben in zulk een be trekkelijk toch kor te tijd maar na wat te hooi en te gras gemaakte op merkingen gleed er in gedachten vijf derbaarlijke film aan ons voorbij, die dank zij de enthousiaste verhaal trant van het tweetal van het be gin tot het eind boeide. „Dat naderen van New York met zyn reusachtig vrijheidsbeeld te gen een achtergrond van machtige wolkenkrabbers is bekend genoeg", aldus de Heer Paul; We bleven er slechts vier dagen 'langer, vonden het er druk en rommelig en waren eigenlijk blij toen we er weer uit waren, om kennis te maken met het 300 km zuidwestelijker gelegen Washington. Washington is 'n prach tige stad: rustig, ruim gebouwd op heuvelachtig terrein, met veel fraaie parken, grote witte gebou wen en talrijke monumenten. Hier bij vergeleken is New York beslist lelijk. We werden hartelijk ontvangen, door onze ambassadeur, dr. Van Roijen, we zagen er het door Ne derland geschonken carillon, het Jeffersonmonument en natuurlijk ook de zetel der Amerikaanse re gering, die van dit centrale punt uit de democratie zowel in eigen land als ver erbuiten tracht hoog te houden. Benzine-oorlog Twee speciale dingen waren ons intussen al opgevallen in de „States": de enorme populariteit van de caravan en de felle ben zine-oorlog. Je ziet er ontzaglijk veel cara vans, die daar allemaal met „trai ler" worden aangeduid. zig zijn. Vaak in lanen om wat beschut te zijn tegen de barre zon, de striemende regen, of de bulderende wind. zulke wagens zijn vaak 16 a 17 meter lang. Daarnaast kennen de Amerikanen ook de kleinere ca ravans om mee te reizen. Of schoon ze meestal heel luxueus zijn ingericht, keken toch vele toeristen hun ogen uit als ze ons type ontdekten. Dat zat 'm in de grote en laag aangebrachte voor- en achterruiten, die de bestuurder van de auto ruimschoots gelegen heid bieden na te gaan wat er achter hem gebeurt. Vooral bij het rijden door drukke centra' be wezen die ruiten herhaaldelijk hun A *-■» toch wel, dat het hier waardevol materiaal vakkundig kloven en sieraden zou kunnen v Daarom zei mevrouw kerheid in haar stem: begaan. Ik weet best moet voor het merendeel betrof, hetwelk na slijpen tot schone vorden omgetoverd. Paul met grote ze- „Laat mij nu maar wat ik ermee aan taal gezorgd. Met opoffering van hotel ook werkelijk die naam ver miljoenen dollars werden irrigatie- dient. Want de rest bestaat uit werken gebouwd, die voor de aan- grote zalen, die van voor tot ach- voer van het zo zeldzame water ter zijn volgeplant met apparaten, zorgen. Als dat er maar is gro.eit waarop men z'n geluk beproeven het er best. En het moet er groei- kan Van heinde en ver komt het en, daar er anders geen mensen publiek dan ook aangestroomd om bereid worden gevonden een be- in Las Vegas zijn geld kwijt te staan te zoeken in deze olie-in- raken 24 uur achter elkaar. De dustrie. enige die er, afgezien van de ex- Van Texas ging het naar Nieuw ploitanten, nog wel bij vaart is de Mexico, waar juist over de grens, staat, omdat deze 40 procent in Carlsbad, nog maar kortgele- van de winst incasseert. formidabele^ druipsteen- Maar Las Vegas heeft nog meer „attracties". Het lassowerpen wordt hier nl. als sport beoefend.. grot werd ontdekt. Deze malen groter dan de Grot Han en tevens veel grootser Hij Goed getrainde ruiters halen is ruim 300 meter diep. zodat de met huan paarden de stoutmoedig- bezoekers gedeeltelijk van een lift te st kJ d be2oeke?s gebruik kunnen maken om weer 2pveei ,iogelijk ,vaar te bieden naar boven te gaan Wat er alle- voor hu„ |clJ Behalve paarde„ maal in schuil gaat weet men worden tevens stieren bereden om nog niet, daar het onderzoek nog de sensatie nog wat te vergroten, mot ic beëindigd. Doch hij trekt al duizenden toeristen. Canyon Las Vegas Via Albuquerque en Desertvllle bereikten we Grand C; kleine plaats, Net buiten Las Vegas, dat be halve al dit vermaak nog een wei nig industrie heeft, staan voorts nog een paar eigenaardige kerk- door haar uit- jes. In hct ene kan men 2ijn h„. zonderljjke schoonheid kend als toeristenoord. Al eeuwen stroomt de Coloradorivier erom heen, waardoor het gebergte ont zaglijk is uitgesleten en een bed ding van 25 kilometer breedte ont stond. Maar bovendien gaf dit uit- e.e" slijtingsproces het aanzien aan bevindt zich nl. het tweede kerkje een kleurenschittering, die als enig op de wereld mag worden beschouwd. De aanblik is nóg A-eldigender dan die bij het welijk zonder opgaaf van redenen binnen drie weken laten ontbin den. Als het eenmaal zover is be hoeft men slechts de straat over te steken, indien men terstond ander wil trouwen. Hier aanwezigheid kreeg dit onderdeel een nog romantischer karakter. nevrouw Paul hadden allerminst gebrek aan goede ze werden er door de elkaar fel beconcurrerende s bijna ondei&bedolven. Daar mevrouw Paul zich ook tstekende. kaartlezeres deed kennen bleven de gevallen verkeerd rijden tot het minimum beperkt. pelen vielen me er niet mee. Onze kaas is smakelijker dan die hooggele Amerikaanse: ons brood is niet zo klef en onze aard appelen zijn stukken beter. Met die witte piepers ging het nog wel. De rode zijn daar echter uitge sproken slecht. Soms waren ze zó groot van stuk, dat m'n vrouw aan één aardappel genoeg had voor een flinke maaltijd. Een aardappel als een voetbal! De melk is er best. Op bepaal de trajecten zagen we heel veel zwart-bonte koeien, op andere erg weinig. Suiker is er vrij goedkoop, omdat men daar die hoge accijns niet kent. Maar ze is ook veel minder zoet, zodat je er meer van nodig hebt. We hebben in Amerika tal van goede boerderijen gezien, doch we zagen tevens, dat er nog gewel dig veel grond braak ligt. Die grond is niet slecht. Het ontbreekt echter aan water. Alleen kostbare bevloeiingsinstallaties zouden hier een oplossing kunnen brengen. Van Washington ging onze reis 1500 kilometer naar het zuidwes- tocht konden we ken minder welvarend werden. We kwamen door diverse neger- nederzettingen, die bepaald arme lijk aandeden. En zo belandden we in de grote havenstad New Orleans, aan de Golf van Mexico. Indrukwekkend vooral was daar de brug over de Mississippi, die geweldige rivier, die van het noorden komt en hier In zee Woestijn ten. Tijdens deze duidelijk waarnei brug gepasseerd waren en onze reis in westelijke richting vervolg den zaten we al gauw in de staat Texas, die zich aan ons presen teerde als een onafzienbare zand woestijn. Tussen de steden Hous ton en San Antonio was niets dan zand, grind en ander gesteen te. Er viel nauwelijks een spriet je groen te bekennen. Het weg- Het ls niet raadzaam dit woes tijngebied alleen te bereizen. Want als je hier motorpech krijgt ben je maar niet terstond geholpen. Soms moet je een paar honderd kilometer rijden voor je weer eens een huis ziet. Ook vind je er maar hier en daar een telefoon post. En met die paar kleine, ma gere dorpjes, die je dan nog langs deze route aantreft, ben je ook maar zelden gebaat. Regenen doet het hier nooit. Toch zagen we af en toe nog een troepje koeien, dat zich tevreden moest stellen met de stugge graspolletjes die tussen het gesteente opdoken. Over die verschrikkelijke dorre vlakten ziet men soms plotseling een kudde van duizenden schapen lopen. Waar ze van leven is me een raadsel. Men laat die beesten daar in het voorjaar los en kijkt er vóór de winter niet meer naar om. Teneinde ze wat beschutting te geven tegen zandstormen en zo, zijn op enkele plaatsen grote schu ren getimmerd. Het gevaar, dat die zandstor men ook voor de mensen vormen, is er oorzaak van, dat men 's zo mers het woestijngebied alleen op eigen risico mag bereizen. Of schoon wij niets bijzonders beleef den hebben we toch volop sporen van tornado's aangetroffen- ont wortelde struiken, zonderlinge zandbergen etc. Met dat al heb ben we ons afgevraagd hoe in dit woeste land steden als Houston en San Antonio zich nog kunnen hand- Van Las Vegas ging de tocht «eer zuidwaarts, waar net boven fij San Eiego Se kust van de Stille .M v„„ fudianenhutten 0ceaa„ in zjcht kwam 0nderweg kwamen we langs uitgestrekte stukken witte „grond", die heel Het was ook in dit gebied, dat zonderling aandeden. Totdat we de Hooverdam werd bezichtigd, vernamen, dat we hier te ma- een gigantisch bouwwerk in een *en hadden met opgedroogde zout- zijtak van de Coloradorivier om meren, die elke plantengroei ver- elektriciteit op te wekken. Iedere hinderen. Zout is er overigens niet Amerikaan gaat er prat op en te- 20 veel meer aanwezig, daar dit recht. Minder trots zou hij echter vroeger al voor het grootste deel moeten zijn op Las Vegas, een werd weggeschept. Thans tracht stad. die, na een stuk woestijn van men. door het graven van kana- 30 mijl te hebben doorkruist, werd *en' restanten van de zoutla- bereikt en een ware poel des ver- ®en uit de bodem te lozen, derfs bleek te zijn. De Stille-Oceaankust viel in zo- Las Vegas is nl. het meest ban- verre tegen, dat hier maar weinig deloze gokoord op deze aarde. Bij- badmogelijkheden bleken te zijn. na alle straten zijn gevormd door Veel rotsen en haast geen strand, aaneenschakeling van hotels, Er lag bovendien zo geweldig veel waarbij i dat maai i gelieve te bedenken, aangespoeld hout, dat in tiende deel van elk honderd meter moesten klin en klauteren Olie heel matig en de bezaaid met dood- dieren, vnl. arma dillo's, die wat aan kangoeroes doen denken. Zwarte gieren met rode koppen vraten deze cada- Het tweede deel van de woes tijn, dus nóg meer naar het wes ten van Texas, deed wat beter aan, dank zij de oliewinning die hier plaats heeft. De boortorens staan er soms zó dicht op el- - kaar, dat men zich in een dennen-. Verderop weer Onder deze omstandigheden is het haast sprookjesachtig, eensklaps een mooi. groen dorp tegen te ko men, met prachtige gazons voor de huizen. Hiervoor heeft het oliekapi- Met deze combinatie werd de 25.000 kilometer lange tocht door de Ver. Staten ondernomen. Ter wijl de heer Paul zo zonder meer al een Amerikaanse indruk tnaak- te doet hij op het eerste gezicht niet denken aan Truman? wilde^ook zijn echtgenote even toen onze fotograaf ten tonele verscheen. Vandaar die uitheemse kledij. Hier ziet men het dappere echtpaar voor hun woning aan het Rozertbos in De Steeg. uiteraard niet. Kennelijk met enige trots strijkt onze zegsman zich dan eens door de grijze haren, laat zijn blikken even over de hele route gaan en vervolgt: „O ja, die benzineoorlog. Gekke boel met die brandstof. In de ene stad moest ik 43 dollar centen per gallon betalen, in de andere maar 24,9 cent. Dat scheelt dus nogal wat. En men berekende elders weer prijzen, die tussen de beide genoemde in lagen. Dit gold dan steeds voor gewone benzine. Voor de „super" betaalde je overal een paar cen ten meer. Deze oorlog woedde door gans Amerika, van de oost kust tot de westkust. Alleen op de eenzame verbindingswegen vroeg men overal dezelfde prijs „Stores" Een uitkomst langs die wegen zijn de zgn. „stores", grote vier kante gebouwen die maar ééi verdieping hoog zijn en behalv eten en drinken ook alle mogeli. ke andere artikelen verkopen. He voedsel het water in konden om ons wat te verfrissen. Overigens deed de aanblik sterk den ken aan de Noord zee. Alleen is het verschil tussen eb en vloed er be duidend kleiner, omdat de Stille Oceaan nu een maal zoveel gro- Vervolgens langs de kust in noorde lijke richting, naar Los Angeles en Hollywood. Het autorijden in een wereldstad als Los Angeles, waar we gen met tien rij banen heel gewoon zijn, is niet zo eenvoudig. Alle wegen zijn genum merd en dat is gemakkelijk. Maar o wee, wanneer men bij het af buigen niet het juiste wegnummer kiest om een volgende plaats van je uitgestippelde route bereiken. Want dan kan het een zee van I tijd kosten eer je weer in het goe de spoor bent teruggekeerd. 'De Amerikanen gaven ons evenwel volop gelegenheid, rustig de bor den te lezen als we ons ipoesten oriënteren. Géén geloei met claxons, noch boze gezichten, zo als men dat in ons land zo vaak meemaakt in zo'n geval. En al ge beuren er in de „States" óók ge noeg auto-ongelukken, is het niet vreemd, dat we daar nergens op onze tocht één ongeluk hebben ge- In Los Angeles ontmoetten we veel fabrieksvuil, in tegenstelling met Hollywood, waar die film sterren, die beroemd werden, zich kunnen vereeuwigen door het ma ken van hand- en voetafdrukken in beton. Iedere uitverkorene krijgt hiervoor cén vierkante meter ter beschikking. Bovendien mogen zij hun naam er met de wijsvinger bij schrijven. Zo lazen wij o.a. de naam Sonja Heny. Frisco Vervolgens via Morrobay, het Yosemite-park en Oakland naar San Francisco, welke beide ste den door een 9 km. lange hang- rrug met elkaar verbonden zijn. Deze brug, de Bay-bridge, omdat ie werd gespannen over een baai, is een zgn. dubbeldekker en een vonder van techniek. Beneden denderen de treinen, boven razen le auto's, dag en nacht door. Maar eerst nog iets over het Yosemite-park, dat een nationaal iark is, een natuurreservaat, half naai zo groot als Nederland. Het s geopend van 1 juni tot half sep- ember en telt vele bomen die wintig eeuwen oud zijn. Sommige cijn zo omvangrijk, dat er een poort in werd gemaakt waar een ■luto gemakkelijk door kan. „Tun- leltrees" noemt men zulke bomen, in dit park raapten we denne ippels met een lengte van 35 cen- imeter. En er bevindt zich een rots in het park van 5000 voet hoogte, die volkomen glad is. Het behoort daarom tot de toeristische attracties, op deze rots een groot houtvuur te ontsteken en dit dan op een bepaald ogenblik omlaag te storten. Het effect is fantastisch. Behalve een prachtige flora be zit het park ook een fauna, waar toe heel veel herten en beren be horen. Met die beren is het erg uitkijken. Daarom doet men ver standig zich op bepaalde plaatsen niet buiten z'n voertuig te bege- San Francisco, enige malen zwaar getroffen door aardbevin gen, heeft nog een tweede be roemde brug, de Golden-Gatebrid- ge, die eveneens een technisch wonder mag werden genoemd. Wie San Francisco bezoekt, moet be slist eens per „cable car" een ouderwetse tramwagen, die zich aan een kabel omhoogtrekt van de beneden- naar de bovenstad reizen. Dan belandt men in China town, de Chinezenwijk die een zeer fleurige indruk maakt. Men behoeft beslist niet lang op die „car" te wachten, daar er wel een twintigtal disponibel zijn. Zo bezit deze wonderlijke stad nog heel wat meer bezienswaar digheden. Per lift kan men bijv. het dak van het torenhoge Hop kinshotel bereiken, vanwaar men een magnifiek uitzicht heeft over de geweldige huizenzee. Eveneens per lift kan men de Telegraph Hill op, een toren die een soortge lijk uitzicht biedt. Enz enz. Yellowstone Nog verder naar het noorden, tot op enkele honderden kilome ters van de Canadese grens, kwa men we in de stad Portland aan. Op deze duizend km lange tocht kregen we telkens weer te genie ten van enorm geboomte, waarin soms huizen of winkels gevestigd bleken te zijn. Van Portland af volgden we in oostelijke richting de Columbiarivier, bogen af naar Spokane en reden zo naar het Yel- lowstonepark, dat met zijn vele heetwaterbronnen en honderden bruine en zwarte beren een we reld apart is. Het betreft hier ook weer een natuurreservaat, ditmaal echter zo groot als heel ons land. Men neme liever geen honing of spek mee in zijn auto, want deze beren zijn zo brutaal dat ze je wagen ervoor openscheuren. Ze klimmen in hoge bomen, lichten de zware gietijzeren deksels van de in de grond verzonken vuilnis bakken zonder veel moeite af, al lemaal om hun eetlust te verza digen. Ondanks herhaalde waar schuwingen worden toch ieder jaar diverse mensen 't slachtoffer van die roofdieren. Nadat we aanvankelijk al ver scheidene passen hadden moeten nemen om het park te bereiken kregen we in het park zelf met nog hogere passen te maken, sneeuwpassen tot wel 12.850 voet. Voorts leidde onze weg naar de Black Hills, een groot bergland met een meer, het Silvan Lake, om dan naar Rapid City te rijden, een flinke stad, met in het midden een heuvel, waarop allerlei kolos sale voorwereldlijke dieren in be ton waren aangebracht. Vervol gens naar Sioux City met de zg. Jaagtandpieken, een uiterst merk waardig landschap, dat uit bergen lijkt te bestaan, doch geen bergen zijn. Deze grillig aandoende „ber gen" rusten nl. zo op het gewone land, wat er op wijst, dat hier eeuwen terug water is geweest. Chicago was de volgende grote stad, gelegen in een gebied, dat de korenschuur van de wereld heet. Dagen achtereen reden we langs de maïs- en tarweakkers. Het was al welvaart wat we za gen. In Stad Holland, Stad Zee land, Hudsonville en Grand Rapids idem. Veel ex-landgenoten gezien en gesproken. Toen bij Sarnia Ca nada binnen. Aanvankelijk vorm de dit een overgang, 't Was hier allemaal veel minder. Maar in de steden Londen en Parijs werd het beter, bij Hamilton werd het goed, zo ook in Toronto, langs het On- tariomeer naar Cornwall, waar on ze dochter woont, aan de boven loop van de St. Laurensrivier. Van hieruit nog vele tochten in de om geving gemaakt, naar Ottawa en Montreal en hier aan boord van de Maasdam, die ons weer veilig in Holland bracht. vijf en zevenfig jaar gEN vriendin van Nederland hoopt morgen 75 jaar te worden. Mevrouw Anne Eleanor Roosevelt, de we duwe van één der meest op de voorgrond getreden presi denten uit de geschiedenis van de Verenigde Staten, zal haar verjaarsfeest op het buitengoed Hyde Park, in Dutchess County, ongeveer tweehonderd kilometer ten noorden van de metropool New York vieren, temidden van haar familie. Eleanor Roose velt, de vrouw, die jarenlang „the first lady" van de U.S.A. was, als echtgenote van Franklin De lano Roosevelt, heeft zich na 1945, toen haar man, juist voor het einde van de oorlog over leed, niet in de vergetelheid terug getrokken. Zij ging al spoe dig deel uitmaken van de Amerikaan se delegatie bij de Verenigde Naties en zij werkte als steeds zonder zich zelf daarbij te ont zien, aan het tot stand brengen van een betere ver standhouding tus sen de volkeren in een wereld van vrede en gerechtig- Om nader tot dat doel te ko men, heeft mrs. Roosevelt vele reizen gemaakt naar tal van uit hoeken op onze wereld. Zij heeft met de mensen gesproken, zij heeft getracht die mensen te be grijpen en zoals de duizenden Ame rikanen en buitenlanders, die nog ieder jaar naar Hyde Park ko men, hebben ook de bewoners van die uithoeken ontdekt, dat de weduwe van president Roosevelt een vrouw was, die kon luisteren, en die begreep, wat zij hoorde. trachtte daar hulp en sympathie te brengen. En ze leerde de bevolking ken nen. Ze bemerkte, dat deze men sen in een ontredderde wereld leefden. Zelf werd ze moeder van zes kinderen en zij streefde er naar die kinderen, ook toen zij intus sen de president en de presidents vrouw van de Verenigde Staten als him ouders hadden gekregen, in eenvoud op te voeden. Ontmoeting Zware slag Een onzer redacteuren herin nert zich een ontmoeting, die hij met mevrouw Roosevelt in Hyde Park mocht hebben. „Vanaf het eerste ogenblik weet zij iedereen op zijn gemak te stellen. Geze ten op de rand van een zandbak, waarin haar kleinkinderen spelen, onderhoudt zij zich rustig met een groep studenten, die ditmaal bij haar te gast zijn. Zij vertelt en geen vraag blijft onbeant woord. is het enkele jaren gele- d Zij i en voorvechtster geble ven voor de belangen van de vrouw in alle kringen der samen leving, een groot publiciste (die met haar boeken en kranten-ru brieken miljoenen lezers(essen) bereikte, en ook een ervaren spreekster. Armenwijken Toen zij in 1905 met haar ver re neef Franklin Delano Roose velt trouwde, zocht zij niet het vermaaksleven van de Ameri kaanse High Society. Zij bezocht de Newyorkse armenwijken en Samen met haar n zij de zware slag, die Franklin D. Roosevelt op 40-jarige leeftijd te incasseren kreeg. F. D. R. werd getroffen door kinderver lamming. Eleanor's veerkracht an steun droegen er niet weinig toe biji dat hij niet ten onder ging aan deze vreselijke kwaal. Ook toen in de zo donkere ja ren dertig F. D. R. president werd, bleef Eleanor zijn grote steun. En zij bleef dit tot de plot selinge dood van de geliefde pre sident. Morgen wordt deze vrouw 75 jaar. Zij is nog vitaal, ze is nog tot steun voor vele duizenden, die haar bezoeken en die zij be zoekt. En zij blijft strijden voor wat zij als haar grote levensdoel ziet: voorvechtster zijn voor de belangen van de kleine mensen, de misdeelden, de vergeten man...

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15