Macmillans prestige zorgde voor de overwinning Engelands positie niet gewijzij igd Li Tsji Sen overleden Oliebuisleiding naar Duitsland bijna af Kunnen de zinnen van de Troonrede niet korter? Formulier vals ingevuld Schot op de maan door rode hoek bezongen Fconomfe en Financiën NIEUWE I.EIDSCHE COURANT 11 ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 Districtenstelsel werkte in zijn voordeelmaar... H (Van een onzer redacteur en) FT RESULTAAT van verkiezingen is blijkbaar altijd vóór velerlei utleg vatbaar. Dat is nu ook weer het geval met de indrukwekkende overwinning, die de Britse Conservatieve partij op de Labourpartij heeft behaald. Zowel liberalen als socialisten zijn er- op uit, naar vergelijkings materiaal te zoeken, aan de hand waarvan zij kunnen aantonen, dat alles mooier lijkt dan het in werkelijkheid is- En aangezien zij dat materiaal niet vinden in de zetelverdeling, klampen zij zich vast aan aantallen en percentages van de in de 630 districten uitgebrachte stemmen. Aanvanke lijk lagen die percentages inderdaad niet zo yer uit elkaar en leek het er op, dat de Conservatieve zege voornamelijk te danken zou zijn aan een tamelijk geringe stemmenwinst, die onder het districtenstelsel soms grote voordelen kan opleveren waar het zgn. marginale zetels betreft. Het is echter duidelijk, dat de verslagen kandidaat vier jaar geleden op een zelfde wijze heeft geprofiteerd, toen hij (eveneens met een gering ver schil) de zetel bemachtigde- Maar zelfs al bekijkt men alleen de stemmen- aantallen en -percentages, dan nog blijft de Conservatieve overwinning een eclatant succes, omdat de meerderheid van Macmillan's partij thans ook in stemmen uitgedrukt volledig is gebleken. Truman versloeg in 1948 Dewey, ondanks het feit, dat er minder stemmen op hem werden uitgebracht. Toch stond ieder een paf, Dat Macmillan er in geslaagd is, zulk een grote meerderheid te beha len met belangrijk meer stemmen in vrijwel alle veroverde districten, moet de bewondering van vriend en vijand afdwingen Want als men het resultaat van de verkiezingen van donderdag juist wil beoordelen, dan moet men met twee dingen rekening houden: 1. dat de Conservatieven nu al acht jaar achtereen aan het bewind zijn en 2. dat geschie denis nog nooit is vo politieke partij voo eenvolgende maal e. kiezers kfijgt, Men kan het gerust zi een mooie prestatie als de Conservatievi rgekomen, dat de derde achter- n mandaat van de stellen, dat het al zou zijn geweest, kleinere irderheid dan zij totdusver Lagerhuis hadden, aan het bewind had den kunnen blijven. Niet dat een socia listische overwinning in de lucht zat, maar wl bestond het „gevaar", dat de Conser-atieven juist geen (of slechts een geringe) meerderheid zouden be halen, waardoor zij. voortaan o_p de steun van de liberalen aangewezen zou zijn geweest. Dat dit laatste niet ge beurde, is voor de aanhan,. herboren Liberale partij de grote tegen valler van deze verkiezingen'geworden. In de commentaren slaagt men er van die zijde niet in, gevoelens van teleur stelling te verbergen. ONTEVREDEN De liberalen kunnen eveneens op een uitzonderlijke prestatie bogen. Hun partij, die veertig jaar geleden nog een meerderheid in het Lager huis bezat, was verdwijnend klein ge worden en deed tot voor kort tever geefs een beroep op hel kiezersvolk. Maar donderdag is zij er dan eindelijk in geslaagd, het aantal op haar uitge brachte stemmen te verdubbelen, hoe wel dit haar niet meer zetels oplever de. Of deze ontwikkeling zich zal voortzetten, kan uiteraard moeilijk worden beoordeeld. Dat hangt van verschillende factoren af, zoals het verloop van de interne strijd in de Labourpartij (die ongetwijfeld reeds is ontbrand) en van het succes, dat het regeringsbeleid van Macmillan in de komende jaren al of niet zal heb ben. Dat de Liberale partij reeds veel stemmen van Labour in de wacht heeft gesleept, blijkt duidelijk uit de cijfers van de donderdag gehouden verkiezingen. Ten Overvloede heeft Morgan Phillips, se cretaris-generaal van de Labourpartij zelf toegegeven, dat velen die vroeger op zijn partij hebben gestemd, in het liberale kamp terecht zijn gekomen. Er zijn nu heel wat liberalen, die verwach ten, dat voor hun partij bij toekomstige verkiezingen de grote dagen van weleer gaan herleven. Er zijn er zelfs, die me nen, dat de partij over een paar jaar le plaats kan innemen van Labour als de tweede van het land. Of dit laatste ooit nog eens zal gebeuren, weet niemand Maar wel is het duide lijk, dat dergelijke ingrijpende wijzigin gen zich onmogelijk kunnen voltrekken in een periode van ten hoogste vijf jaar. voorafgaande aan de volgende algemene verkiezingen. Daarvoor zijn de verschil len in alle opzichten te groot en heeft de Liberale partij te weinig aantrek kingskracht. Ook nu is zij slechts een vluchthaven voor ontevredenen ge- SOCIALISTEN Hebben de liberalen reden om tevreden te zijn. bij de socialisten is dit zeker niet het geval. Slaagden de Conserva tieven er nog in, hun positie in de voor naamste districten te verstevigen, La bour moest bijna overal met minder stemmen genoegen nemen. En ondanks het feit, dat de partij nog een zeer groot deel van het Britse volk vertegenwoor digt, zal zij iri de komende jaren met ernstige moëilijkhèden te kampen krijt. Hoe de strijd tussen de gematigde en linkse elementen in de Labourpartij zal aflopen, valt thans nog niet te bezien. Dat Hugh Gaitskell het erg moeilijk zal krijgen, ligt voor de hand, De gematig de politiek, waarvan hij steeds de voor vechter is geweest, bleek niet voldoen de aantrekkingskracht te bezitten. Daar. voor kunnen twee oorzaken worden aangewezen: in de eerste plaats het tijdstip van de verkiezingen, dat voor de Oppositiepartij zeer ongelegen kwam en in de tweede plaats de grote ver deeldheid in de socialistische gelederen, die ondanks de stilzwijgende overeen komst tussen Gaitskell en de linkse Aneurin Bevan is blijven bestaan. De wapenstilstand tussen Gaitskell en Bevan is nu waarschijnlijk geëin digd. Er zal een nieuwe strijd om de macht ontbranden, niaar het is de vraag, of die zich alleen tussen deze twee figuren, die twee verschillende stromingen in de Labourpartij verte genwoordigen. zal afspelen. Er heeft zich nl. ook een derde gegadigde aan gediend in de persoon van Frank Cou sins, de leider van de transportarbci- dersbond, die zijn macht al meer dan eens heeft gedemonstreerd. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat Cou sins de rivalen Gaitskell en Bevan ten slotte weer naar elkaar toe zal drij- ven om te voorkomen, dat hij een greep naar de macht in de Labour partij doet, met alle gevolgen van GEEN 1FONDEREN Tenslotte de Conservatieve partij, die haar huidige positie voor een belang rijk deel aan de populariteit van pre mier Macmillan te danken heeft. Het zou niet juist zijn, wanneer de leiders van deze partij de indruk hebben ge kregen, dat zij nu gearriveerd zijn. Want het is een veel voorkomend ver schijnsel, dat juist partijen, die een grote meerderheid in het parlement hebben. afbrokkelingsverschijnselen gaan vertonen. De noodzaak om voor het opbrengen van een kleine meerder heid een straffe partijdiscipline te voe ren. dringt zich thans niet meer zo op Zaak-Siebe en de neiging, zich openlijk te verzetten tegen de officiële partijpolitiek za getwijfeld groter worden, dan in de af gelopen jaren het geval is geweest. In internationaal opzicht mag men geen wonderen verwachten van Macmill; persoonlijke succes. De positie van geland in de westelijke wereld is niet door veranderd. Hoogstens zou p kunnen zeggen, dat de onderhandelings positie van het Westen er door is ver sterkt: 1. omdat een Labour-overwin- ning tot een herwaardering van de hui dige verhoudingen zou hebben geleid en 2. omdat Macmillan nu niet langer schijnsuccessen in de internationale politiek nodig heeft om zijn positie het thuisfront te verstevigen. Wat de economische samenwerking in Europa betreft, heeft Macmillan nu ook de han den vrij. Wellicht zal dit probleem nu spoedig worden aangevat. De leider van de revolutionaire Kwo- mintang in communistisch China, Li Tsji Sen, is gisteren op 75-jarige leeftijd te Peking overleden, aldus heeft het com munistische persbureau gemeld. Li, die tevens vice-voorzitter van de permanente commissie was, is stafchef van generalissimus Tsjang Kai Sjek weest, toen deze het vasteland van Ci in handen had Li werd in 1947 uit Tsjangs Tfwomintang gestoten, omdat hij regime had aangevallen. Twee jaar toen de communistische legers i" nationalistische Kwomintang van het va eland hadden verdreven, werd Li voorzi :er van de revolutionaire Kwomintang- Juli 1960 in bedrijf correspondent i eindpunt: de ShellraffinaderU, die bü Godorf (tussen Keulen en Bonn) aai Rijn in aanbouw is. Dezer dagen is 507 meter lang buissegment van het op de linker' Rijnoever gelegen dorp Wallach (in de omgeving van Moers) dooi rivier gelegd naar het dorp Spellen (in dc buurt van Dinslaken). Dit segment be hoort tot dc tak van de leiding, die zal eindigen in de raffinaderij van dc British Petrol, welke bü Dinslaken wordt ge bouwd. Tüdens de werkzaamheden, die uur in beslag namen, behoefde het scheepvaartverkeer op de Rün niet worden stilgelegd. De buisleiding, die in Pernis begint, splitst zich bij Venlo in twee takken. De ene tak 103 kilometer gaat na, Shell-raffinaderij in Godorf en de Caltex- raffinaderij in Wesseling, de noordelijke tak 43 kilometer loopt in de rich- van Wesel (met een doorverbinding de andere Rijnoever) naar de toe komstige B.P.-raffinaderij in Bucholt- schwelmen. Deze buis zou later nog eei: •lengstuk krijgen naar de etablisse menten van dè Gelsenberg A.G. in Gel- senkirchen-Bueer. Tweede Kamerleden vragen (Van onze parlcmcntsredactiej T^fAAUOM wordt er bij het opstellen van de Troonrede niet mdr rekening mee gehouden, dat deze rede meer beluisterd dan gelezen wordt, zodat vooral met het oog op radio cn televisie formulering in kortere zinnen noodzakelük is'? Deze prak tische vraag stellen leden van de Tweede- Kamercommissie voor financiën in het verslag over de begroting-1980 van alge- De commissie informeert daarin voorts of de regering al iets meer kan meedelen over de plannen tot viering van de natio nale feestdag, waarvoor op de begroting een bedrag van f 50.000 is uitgetrokken. Ook wordt gevraagd hoe het staat met de initiatieven, die in de particuliere steer worden ontwéikkeld om het slot Oranien- rtein bij Diez te restaureren? Is de rege ring. aldus de vragenstellers, bereid hier- blijkt, dat initiatie ven achterwege blijven? Ten slotte worden in hel verslag van de commissie een aantal belangwekkende vragen over koninklijke onderscheidineen gesteld. Meent de regering, aldus wordt gevraagd, bij het verlenen van onderschei dingen te kunnen voortgaan met een sys teem, waarbij overwegingen omtrent de wezenlijke verdiepsten van de te onder scheiden personen worden doorkruist door overwegingen omtrent hun maatschappe lijke positie of stand? Of is zij bereid te breken met deze methode, die verdiensten niet als beslissende factor doet gelden en de onderscheidingen naar stand accen tueert? Is het juist, dat dit jaar aan een groot deel van het personeel van een ju bilerende drukkerij onderscheidingen zijn verleend op grond van lange jaren trouwe dienst? Is bij het verlenen van deze onder scheidingen rekening gehouden met hei feil. dat deze firma het Duitse Verorde ningenblad en veel ander drukwerk voor Vanaf juli i960 zal de in Rotterdam aangevoerde olie door de buisleiding worden gepompt, aanvankelijk met jaar-capaciteit van 8.5 miljoen ton. Voors hands is het pompstation aan het begin punt van de leiding in Pernis voldoende. Later zal een tweede pompstation wor den gebouwd en wel bij Venlo. Dit zal geschieden wanneer de jaar-capaciteit tot 10 miljoen ton zal zijn opgevoerd. Door de bouw van nog meer pompstations kan deze capaciteit zelfs tot 20 miljoen worden uitgebreid. Of dit zal gebeuren zal uiteraard van de olie behoeften af hangen. In het eerste stadium zal de olie met een snelheid van 3.5 kilometer per door de buis kruipen. Zij heeft voo: „reis" van Pernis naar Gordor dan drie dagen nodig. Na 2 it '■■fcs* met de W- Duitse regering contact de bezetter heeft vervaardigd? jaar opnieuw in arrest gesteld De polibie te Geleen heeft de 23-jarige gehuwde mijnwerker A. B. uit Geleen gearresteerd die ervan verdacht wordt in april 1957 's nachts om twee uur drie maal met een revolver geschoten te heb ben naar de woning van een zekere H., met wie hij een vete had. Driemaal kort achter elkaar passeerde hij deze woning per auto en telkens loste hij een schot, waardoor onder meer een ruit werd ver nield, zo zegt de politie. De man werd destijds aangehouden, maar moest wegens gebrek aan bewijs in vrijheid gesteld worden. Nu heeft de politie zoveel bewijs materiaal tegen de verdachte verzameld, dat naar haar mening ontkennen niet neer baat. De 20-jarige student J. van der V. uil Sliedrecht, had in april van het vorig jaar op een formulier van het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen verklaard, dat hij niet aan een ziekte leed, terwijl hij suikerziekte had. Op grond van de verklaring was hem een rijbewijsuitgereikt. Toen hij echter een aanrijding had veroorzaak*., kwam aan het licht, dat hij lijdende was aan suikerziekte. Voor het plegen van valsheid in geschrifte moest hij voor de politierechter te Dordrecht te- echt staan. Dè officier van justitn Inauguraties aan de Vrije Universiteit Vanmiddag heeft prof dr. D. Kuijper Fzn. zijn ambt van hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan Vrije Universiteit voor het onderwijs de Latijnse taal en letterkunde aanvaard met een inaugurele oratie over het gische vierkant'1 in Pompeii. Hij volgt porf. dr. A. Slzoo op die met emeritaa» gaat. In de magie, aldus prof. Kuijper in zijn inaugurele oratie, stuit men dikwijls op het quadraat sator arepo tenet - opera - rotas, waarin velen sinds 1926 een christe-, lijk geheimschrift zagen voor, een in kruis vorm op te,atellen: dubbel, a-pater nost In 1936 identificeerde men het vierkant echter te Pompeii. Dit deed vele vr rijzen b.v. deze: bestond er in 79 na al een a'pha-omega-symbool, terwijl de Openbaring van Johannes dateert van waarsehijnlyk niet eerder dan 93? De nieuwe hoogleraar betoogde nu, dat naar analogie van vier andere quadraten, oorspronkelijk zinloos, maar toch in de magie gebruikt, wij ook hier als voorlopig oordeel zinloosheid'moeten aannemen. Dit voorlopig oordeel blijkt tegen alle inge brachte opwerpingen bestand. In het bij zonder is het niet zo. dat het a-pater nóster-o niet anders dan bedoeld kan zijn een zeker modern vierkant bergt onbe wust ook christelijk geheimschrift. Tevens heeft gisteren dr J G. Knol zijn ambt van lector in de facui'eit der ècönom. wetenschappen aan de V.U. voor het onderwijs geven in de staathuishoud kunde aanvaard met een openbare les over het vraagstuk der rechtvaardige in komstenverdeling- Academische examens Hamilton Ontai -chippers. Hillegom AMSTERDAM, GU. 9 oktober Ge- Het Vrije Volk" komt met een rassende mededeling„Wat ons betreft: wij hebben geen belangstelling voor zaak-Siebe noch voor enige maatregel tegen de man". Na eerst de zaak-Siebe van der Zee gemaakt te hebben en nu vervolgens onder een enorme kop mei zorg de reacties daarop te hebben ver zameld, wekt het blad met dit standpunt toch wel enige twijfel aan zijn gelooi- waardigheid. Strikt genomen, moet men er uit afleiden, dat de redactie er een bezigheid van maakt de belangstelling van haar lezers te wekken voor zaken, die zij haar eigen belangstelling niet waardig keurt. Doet zij dit soms meer?, is men geneigd zich af te vragen Maar het blad verklaart verder misselijkte zijn geworden van de kritiek, welke het „voor de goede perszeden, de discretie en het fatsoen" heeft opgenomen, blijk baar ook van dié kritiek, die niet door hypocrisie of socialisten-afkeer is inge geven. Men behoeft geenszins de tot uiting gekomen gedachten-rijkdom van de heer Van der Zee te bewonderen om hel journalistieke gedrag van Het Vrije Vólk betwistbaar te achten. Zoals het er stadt lijkt het socialistische blad ech ter maling te hebben aan de discussie over deze kant van de zaak. Maar wel licht is dit meer flink doen. De meest waarschijnlijke, en eigenlijk ook meest eervolle verklaring van de misselijkheid nn bijgevolg van het plotselinge verlies an belangstelling lijkt ons, dat druif Siebe achteraf toch te zuur op de maag heeft gelegen. (De Tijd-D e Maasbode Aflossing La Courtine Donderdag en vrijdag is de eers-fce ge vechtsgroep van de vierde divisie uit La Courtine naar Nederland teruggereisd. Het zijn ongeveer 5000 man, die worden afgelost door een tweede groep van 5000 man van de vierde divisie, die in La Courtine hetzelfde oefeniingenprogramma zal afwerken. Deze tweede groep keert begin november naar Nederland terug en dan ligt het oefenen van Nederlandse, legereenheden in Frankrijk voorlopig stil. Voor de filatelisten het Russische schot op de maan, de grote troef van Mr. K. (zoals Chroesjtsjef in de V.S. wordt ge noemd) bij zijn bezoek aan Amerika, ook filatelistische „kreten" van be wondering i.c- zegels zou uitlokken. Het werd een ware wedren, wie van de satellietstaten de eerste zou zijn, om dit grote Russische succes op een zegel te eren. Oost-Duitsland won hêt met een neuslengte van Hongarije (24/9). de laatste kwam ook met een tijdrc der drukprocedé voor de dag Oost-Duitsland dat met een éénkleurig boekdrukzt kwam: afb. 1. i het maanschot, i lijncliché groot dan het vaantje CCCP door G. J. Peelen september 1959 op de maan., en links boven de historische datum 13/IX/1959, en daaronder: 22 uur, 2 min., 24 sec middeleuropese tijd! Afb. 4 is van H o n g a r ij e. in 3 kleuren- offset, een maanraket in de ruimte tus sen aarde, zon en maan, en op de maar een rode vlag mat sikkel en hamer, er weer de historische tijdsaangifte: 22 h 02', 34". Merkwaardig dat volgens de Hongaren de „landing" op de maa seconden later plaats vond, dan volgens de Oostduitsers. Als een van beide postd-irecties daar maar geen last krijgt! Intussen kwamen andere lan den aohter de feiten aan, door hun post zegels waarop de Loenik/Solnik van 2 januari van dit jaar geëerd wordt: afb, 2 van Bulgarije en afb. 3 van Rood-China. Een bepaald motief verschijnt nooit al leen in één van de landen van het Oost blok. Dit schijnt goed georganiseerd te worden, en het ene land wil niet ijver voor het andere onderdoen. Zo komen alle tegelijk nu ook uit mei of meer zegels, om de bevrijding 15 jaar geleden te herdenken. Twee v beelden willen we u geven: afb. 5 Zal beurs zich herstellen (Van onze beursmedewerker) De beurs is duidelijk de terugweg geslagen sedert enkele weken en de vraag dit zal voortgaan. Een be langrijke factor voor de toekomst Wallstreet, dat nu eenmaal de toon af geeft, voor de continentale beurzen. In Amerika zijn enkele bijzondere factoren werkzaam. We denken aan de hardnek- lige staalstaking, welke de laatste weken onmiskenbaar „roet in het eten" heeft gegooid. Als straks de kwartaalsresul taten worden gepubliceerd, zal men de gevolgen van de staking voor ogen zien en het is mogelijk, dat ook het vierde kwartaal minder reden tot juichen zal geven dan eerst gedacht was. Verder doet het feit zich voor, dat de rentevoet onge kend hoog is in de Ver. Staten. De rege ring betaalt 5 pet rente voor obligatii met een looptijd van iets minder dan vijf jaar en het kan niet anders, of deze hoge rente trekt kapitaal Ten slotte kan natuurlijk dc inflatie vrees wederom een rol van betekeni gaan spelen, wanneer de lonen en prij zen, tengevolge van de stakingsgolf, hoog gedreven worden. Het is de laatste jaren wel gebleken, hoe gevoelig de beur zen voor inflatievrees zijn. Dus kan het best mogelijk zijn, dat deze factor de der genoemde compenseert. De tijd van het jaar hebben we echter niet mede voor een stevige hervatting de hausse, Immers het najaar ken merkt zich herhaaldelijk door ongeani meerde markten met afbrokkelend koers- peil. In Wallstreet gaan dan belastingver kopen een rol spelen. Overigens is het ook wel voorgekomen, dat de jaarwisse ling met een vaste beurs geschiedde. Tot dusver heeft zich nergens een „run-away- eertien dagen gevangenisstraf. De po- market" voorgedaan. De daling heeft zich litierechter veroordeelde de student tol zonder ernstige schokken voltrokken en een week voorwaardelijk en een boete nergens was er sprake van een paniek- van ƒ40 subs. 10 dagen, 'stemming. Verwisselingsaanbod Van Wijk en Heringa In verband met de noteringsaanvraag van gewone aandelen Van Wijk en He ringa N.V. te Leiden en de verwisseling van gewone aandelen Leidsche Textiel fabrieken gebr. Van Wijk en Co in deze aandelen, acht de Amsterdamsche Bank het aannemelijk, dat terzake van deze verwisseling geen opbrengst van roerend kapitaal in de zin van artikel 31 van het besluit op de inkomstenbelasting is ge noten, indien de aanbieding geschiedt binnen drie weken na 22 september. Ook Breda leent Ook de gemeente Breda gaat over tot een emissie van 4Vi pet 30-jarige obliga ties a 99 pet, ten bedrage van 10, mil joen, bij Labouchere en Co. De opbrengst dient voor kapitaaluitgaven. Gedeputeer de Staten 'moeten 't plan nog goedkeuren. Faillissementen .Schuldvorderingen: In faill, A Hageman. ineubelfabr Burgvlietkade 24. Gouda v/b luijfc; K H Das Konings. makelaar. Gestelsestrat 107. Eind. Opgchcven: C Tromp, conf.fabrSoem- ba wast raat 40 TH. A'dam; MAM Balza- relli. Marlaplaats 11 bis. Utrecht, h/o Sticht Surséance: ontw akkoord gedep 1 z N V Gebra Vethe Handelmij A'dam. vorderingen uUerl(jk 1/lj bij bewindv mr M J van Nieuwkuyk beslissing 15/12 12 Geëindigd: F C Kc-em Den Haag. /ervaardiging Wijk bij Duurstede, cone crea nihil. F Chr M Broné. aannemer. Edisonlaan 146. Tilburg, h/o fa P Broné Zn., conc. cred. nihil. SER bestudeert overschrijding loongrens De staatssecretaris van sociale zaken 1 volksgezondheid heeft aan de So ciaal-economische raad op korte termijn advies gevraagd over te treffen tijde lijke voorzieningen in verband met in cidentele overschrijding van de loon grens als een gevolg van recente loon ontwikkeling. Verscheidene werknemers die door loonsverhogingen de loongrens van 6900 overschrijden, zouden genoodzaakt wor den hun verplichte ziekenfondsverzeke ring te beëindigen. De Ziekenfondsraad hieft de staatssecretaris gevraagd voor lopig, in afwachting van een beslissing omtrent de loongrens, de verplichte zie kenfondsverzekering voor deze werk nemers te handhaven. De Sociaal-Economische Raad heeft in zijn gisteren gehouden vergadering besloten de adviesaanvrage van de staatssecretaris in handen te stellen van de commissie die het vraagstuk van de loongrens voor de ziekengeld- en zieken fondsverzekering in onderzoek heeft. De SER heeft de commissie verzocht bij voorrang een preadvies uit te brengen, zo mogelijk voor de op 13 november te houdèn vergadering van de Raad. Prix de Rome 1959 De Prix de Rome 1959 voor de monu mentale en versierende beeldhouwkunst is gewonnen door de 27-jarge Gooitzen de Jong uit Amsterdam, die in 1957 de zilveren erepenning van de Prix de Ro me voor de vrije beeldhouwkunst ver wierf. De jury heeft de 29-jarige Rubh Brouwer (Amsterdam) voorgedragen voor de zilveren erepenning. De Prix de Rome 1959 voor de mo numentale en versierende schilderkunst Is gewonnen door de 20-jarige Nicolaas Rolle uit Amsterdam. De 20-jarige Jac C Frenken uit Vught is voorgedra- voor de zilveren erepenning en hel daaraan dankzij een indertijd gedane schenking door mevrouw Westendorp- Ozieck verbonden stipendium. bloesem, .zoale de mapleleaf voor Cana da, nationaal symbool, nieuwe i'abrieks- complexen, om de industriële opbloei te suggereren, en een veelbelo'-e- ie' op gaande zon! Roemenië geef' jp afb. 6 een blijmoedig stel mensen, c.on arbei der en een boerin welgemoed achter de Russische en de Roemeense vlag. Afb. 7 van Rusland viert het 10-jarig bestaan van de volksrepubliek China! Ook él vreugde en levenslust op de ge zichten van twee Chinese en twee Rus sische studenten, van beiderlei kunne, in eikaars boekje lezend, dat tot titel draagt: Vriendschap, De Chinese jon gen leert het Russische meisje Chinees, de Russische jongen zijn Chinese vrou welijke collega, Russisch; het geheel opgevrolijkt door links een stadsge zicht uit Moskou, rechts een uit Peking! Zit ik teveel in de rode hoek, deze weak, naar uw smaak? Dan volgt afb. 8 van Griekenland als tegengif. Dit land voert ook een tienjarig jubileum op postzegels, nl. het einde van de stroop tochten der communistische„bandie ten" zoals de Griekse posterijen het omschreven. We zien op onze afb, de Griekse maagd verheugd een toorts zwaaiend boven de hoofden van Griek se soldaten uit allerlei tijdvakken, van vroeger tot nu, en het triomfantelijk opschrift rechts boven: Nikè, 29-8-1949, betekent: „overwinning". U herinnert zich nog wel hoe tot tien jaar geleden, voortdurend communisten uit de omringende landen, voornamelijk vanuit Joegoslavië, strooptochten onder namen op Grieks grondgebied, guerilla- oorlog voerden in de bergstreken, en zich zelfs niet ontzagen grote groepen kinderen mee te voeren, om die in hum land, in staatstehuizen op te voeden in de communistische heilsleer. Grieken-' land heeft eerder deze tragedie al eserts op een drie-tal zegels afgebeeld. Om met wat liefelijkers te besluiten, geef ik als slotafbeelding nr 9, het viertal toeslagzegels van N i e u w-G. uinea, ten bate van de sociale zorg, een serie die 15 november uitkomt. en dan ook aan de filateListenloketten in Nederland verkrijgbaar zal zijn. Een wondermooi, kleurig viertal, afbeeldingen van speci fiek inheemse bloemen, van de hand van Piet Wetselaar. leerling van Hartz. (Advertentie) De hevigste ASTHMA-AANVAL in 30 seconden bedwongen Zelfs de hevigste asthma-aanval kan ogen blikkelijk bedwongen worden door het gebruik van één enkel Adozo-tablet. De wonderbaarlijke samenstelling van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet on middellijk verlichting brengt. Adozo is i onschatbare waarde tegen dag- of :ht-asthma en slaagt veelal, waar an- •e middelen faalden. Neem de proef!. Bij apothekers en drogisten. Bondgenootschap van Navo in stand houden Onverzwakte instandhouding van het Navo-bondgenootschap en sociale en economische hulpverlening aan de min der ontwikkelde landen vormen twee punten uit een verklaring, die het partij bestuur van de PvdA als grondslag voor de discussie over de buitenlandse politiek op het komende congres van de partij de afdelingen heeft toegezonden. Het ;res zal op 12, 13 en 14 november in Amsterdam worden gehouden. In de verklaring wordt gezegd dat de handhaving van de internationale orde en het voorkomenvan oorlog momenteel gebonden zijn aan het bewaren van een machtsevenwicht. Het uitblijven van ontwapening mag echter geen reden zijn om niet verder te gaan met de sociale en economische hulp verlening aan de minder ontwikkelde landen. Die hulp noemt het bestuur een. van de meest doeltreffende bijdragen tot de vrede in de wereld. Timmerfabriek en opslagplaats in vlammen In Geleen is gisteren de timmerfa- briek van de heer M. Hoofs met de aan grenzende woning tot de grond toe af gebrand. De brandweer rukte met groot materiaal uit, maar stond machteloos tegen de vuurzee, die volop, voedsel vond. Zij slaagde er evenwel in dé nabij- gelegen woonhuizen te behouden, Behal-'j ve een grote hoeveelheid hout gingen't ook de machinerieën verloren. Alles was verzekerd. De schade loopt in de tien- duizenden guldens. Ook brak brand uit in de opslagplaats-- van de firma Duthler te Varsseveld. j Hierin lag een grote voorraad dekens, 1 matrassen enz. opgeslagen. Een vonken- regen verspreidde zich over het dorp, 1 maar de brandweren van Varsseveld en s omliggende semeénten wisten het vuur 4 te bedwingen. De schade loopt i«n de tien- -•> duizenden guldens. De eigenaar is ver- zekerd. DE TZCttZe PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS Tabletten, poeders, cachets!

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11