Kansspel ten koste van consument? DE AARDAPPELTERMIJNMARKT: Opnieuw onderzoek naar het economisch nut De natuur is schoon Toponymie riskant bedrijf Nehroe berust voorlopig in grenssituatie jams, zó voordelig KERNCENTRALE ERGENS AAN RELGISCHE GRENS Zuidenwiiidlelie is voor liet vee gevaarlijk CETAFLEX DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 Diensttijd I Indiet wij kritiek hebben op het raj. i de Commissie-Van Voorst to dan staat deze geheel buite'. ndeling stond. Dat 'alt tus zij het hiermede ?n de regels dt te lezen. Om het vraagstuk mocht spreken. Wanneer zij dan ook in de v publikatie in extract bewerkte ovi gens geheime bijlage I de politieke strategische grondslag die wel uite vaag is en weinig houvast biedt licht, dan menen wij deze niet op haar rekening te moeten stellen, doch meer op die van haar militaire adviseurs, en dezen op hun beurt op een officieel standpunt, dat volkomen irreëel is. Wie 'jisseling van de gehele voor- 2 A- en H-bom itale eek nog denkt a orlog i irlog i uitlating van een Russische maarschalk die daarbij na tuurlijk de een of andere propagandis tische bedoeling heeft is van elke realiteitszin economisch en psychologisch gespeend. Doch zelfs indien men van premisse uitgaat en op grond daarva noodzaak van een groot reservoir geoefende mankracht voor de landm betoogt, waarom dan de inconsequt begaan voor de luchtmacht geen res Ie bepleiten? Hoe kan de landmacht jaar doorvechten zonder enige steun een luchtmacht? Naar onze mening melt" dus de politiek-strategische gr slag van het rapport en wordt er daar door veel aan haar uitstekende techn uaarde ontnomen. (Alg. Handelsblad.) Diensttijd II :e mening zouden de ensttijdverkorting er h tere afmetingen werden teruggebracht Men had zich verder ook te baseren op de bestaande organisaties, zoals die in de laatste acht a tien jaar zijn gegroeid De Commissie-Van Voorst tot Voorst gaat daar niet verder op in. Het is echter bekend, dat velen deze organist feilloos achten en opbouwende kritiek op dit stuk van zaken hebben geleverd. Het geeft te denken, dat die verhouding tussen het getal der opleiders met al hun aanhang en dat der opgeleiden in de zuivere industriesfeer 1 op 3 is. Na de realisering der voorstellen zal deze gunstiger worden, al blijft men (dit dient te worden gezegdsteeds zitten met de behoefte aan beroepspersoneel voor het bezetten der te mobiliseren onderdelen. In één opzicht is de commissie onver hoeds een zijpad ingeslagen, nl. waar zij zich bezighoudt met de vraag hoe het thans bestaande tekort aan beroepsper soneel kan worden opgeheven, r' een zorg maar niet haar zorg. Niettemin heeft zij de oplossing van dit vraagstuk mede in haar conclusie verwerkt. Met dit alles wil dus gezegd zijn, dat de b. perkte opdracht aan de commissie hac niet in staat heeft gesteld het vraai stuk van de evenwichtige samenstelling der Nederlandse strijdkrachten, dienst plichtigen inbegrepen, in zijn geheel te bestuderen. Naar onze mening moeten dan ook op de kortste termijn in deze zin onderzoekingen worden verricht. (Het Vrije Volk.) Verwisseling Dabonds in Interbonds Labouchère en Co. openen 8 oktober df- mogelijkheid vam verwisseling van participatiebewijzen Dabonds in partici- patietoewijzen Interbonds. Aan de Ver- eenigimg voor den Effectenhandel is ver- üht de laatste uitsluitend leverbaar te (Van onze sociaal-economische redactie) TAAT ER IN NEDERLAND een voetfbaltoto bestaat, waarbij elke week de kans geboden wordt via een juiste vooispelling van de uitslagen een aartal voetbalwedstrijden, een enorm bedrag aan geld in de wacht te slepen, is vrij algemeen bekend. Minder bekendheid geniet echter, wat men in bepaalde handelskringen noemt, de in ontwikkeling zijnde aardappeltoto. Het is op het ogenblik in Nederland namelijk ïOgelijk aardappelen op contracten te kopen en te verkopen, zonder ooit ;n van die aardappelen te zien of ook maar enig verstand te hebben van de aardappelteelt. Via deze handel kunnen en worden ook inderdaad aanzienlijke winsten gemaakt. Maar eerlijkheidshalve moet hieraan toe gevoegd worden, dat de kans op even aanzienlijke verliezen net zo groot is. ïrklai Het ni igang e. depot is aangevuld met 1 miljoen eerste klas buitenlandse obliga ties. De beheerders zullen belang nemen bij Amerikaanse en Canadese obligaties en bij de samenstelling van het depot ook de Europese gedachte tot uibdruk- g brengen. ///.- m.u,,,,., PINDAKAAS Vrijwel dagelijks bestaat er op de beurs in Amsterdam of Rotterdam gelegenheid contracten te kopen of te verkopen en dagelijks worden dan ook de noteringen gepubliceerd. Voor het verwerken van opdrachten tot koop of verkoop zijn door de Neder landse Vereniging voor termijnhan- del in aardappelen en haar bank relatie, de Amsterdamse Liquidatie- kas, vijf makelaarskantoren aange wezen. die ter beurze de orders uit- Vanzelfsprekend is deze aardappelter- mijnhandel niet in het leVen geroepen ten gerieve van het speelzuchtige publiek. Nee, met deze handel is op 10 april I officieel begonnen, nadat eerst jarenl; deskundigen zich bezonnen hadden op de termijnhandel in aardappelen en men tot de slotsom was gekomen, dat deze han- zowel de Nederlandse handelaar als de producent economisch nut had. ulatieve element dat zich in de praktijk bij deze handel heeft ontwikkeld ook slechts een bijkomende factor, iter naar de mening van sommige belanghebbenden zulk een grote rol dreigt te gaan spelen, dat men maar beter de hele aardappeltermijniparkt zo spoedig mogelijk zou kunnen ophouden van een termijnmarkt is over neen, dat dé producent en de handelaar in staat zijn resp. te verkopen 2 kopen geruime tijd voor het tijdstip levering. Zo hebben zich in het ver leden reeds termijnmarkten ontwikkeld granen, koffie, cacao etc. Artikelen, die op grote schaal internationaal wor den verhandeld en die als stapelproduk- ten kunnen worden aangemerkt. Hoewel er in Europa verschillende termijnmark ten bestaan, ook in ons land, is er n« gens in Europa een termijnmarkt vo inlandse produkten, m'et uitzondering d; nu voor Nederland de aardappelhandel. Hoewel men de marktontwikkeling voor een half jaar in de toekomst niet kan voorspellen maakt de termijnhandel het toch mogelijk op dit moment te ver kopen en de eventuele prijsrisico's die hiermee voor de toekomst genomen wor den (levering geschiedt soms pas over een half jaar) te dekken. Hieraan be staat behoefte, omdat bijv. voor het arti kel pootaardappelen de boer in het na jaar zijn oogstplan klaar moet hebben, terwijl hij niet weet wat de pootaardap pelen in het volgend seizoen zullen kos ten. Ook heeft van de pootaardappeh t najaar verkocht worden, de levering pas in het voorjaar plaats. De handelaar kan daarbij in het najaar niet n, wat de prijs in het voorjaar zal Alvorens er sprake was van een of ficiële termijnmarkt, werd er dus in de praktijk reeds termijnhandel gedreven. Wat betreft de consump'tie-aardappelen gold dat verschillende exporteurs in het eeds gingen uitkijken om in het voorjaar aan de vraag voor export te unnen voldoen. In 1930 is de mogelijkheid van de in stelling van een aardappeltcrmijnniarkt onder ogen gezien. Daarna kwamen ech ter de crisisjaren en de oorlog. Na de oorlog stak dc Korea-crisis en de be moeiing van de regering met de aardap pelprijs een spaak in het wiel, zodat pas in 1956 serieus kon gaan denken de instelling van een aardappeltermijn- markt. Een commissie werd ingesteld uit leden van de handelsorganisaties en de exporteurs. Met de eenparige conclusie van de studiecommissie dat een termijn markt economisch nut zou hebben, kon den ook de landbouworganisaties zich verenigen, zodat anderhalf jaar geleden de Nederlandse Vereniging voor Termijn handel in Aardappelen werd opgericht onder auspiciën van de organisaties van groothandelaren, exporteurs en landbou wers. Als grote voordelen werden gezien stabilisatie van de prijzen en gelegenheid voor de handel zijn risico's te dekken. Hoe mogelijk? Hoe dit in de termijnhandel mogelijk wordt gemaakt, zij het dan ook gepaard speculatief element, kt het volgende voorbeeld duidelijk. bepaalde prijs in september zijn aardap peloogst reeds verkopt bedrag, waarbij levering hebben in maart van het volgend jaar. De boer is tevreden met de kous af. De handelaar echter, die het geld zal moeten tember en maart met de prijzen gaat ge- Hij kan dan om zijn risico te :en zelfde hoeveelheid aardappe- n een zelfde prijs contractueel rkopei nijni irkt, leveren in maart. Hij krijgt hiervo t bewijs en moet een cautie storten v. 10 pet van het totale bedrag bij de Ai damse Liquidatiekas. Is nu in maart de prijs Jager dan betaalt hij dus dan de dagnotering aan de boer var hij de aardappelen kocht. Deze trans is voor hem nadelig. Op de termijnmarkt verkocht hij per dezelfde datum tegen de zelfde prijs een gelijke hoeveelheid. Deze verkoop op contract laat hij nu wegvallen tegen een nieuwe inkoop op contrf tegen de lage dagprijs. De contracten j ven hetzelfde prijsverschil aan als z reële transactie. Dit contractuele prijsvi schil krijgt hij nu uitbetaald van de Li quidatiekas en hiermee heeft deze delaar geen enkel risico gelopen, echter de man die op de termijnmarkt heeft gespeculeerd en het dure con- heeft gekocht, het risico van de hande laar is het verlies van de speculant ge worden. Vanzelfsprekend doen zich ook tegengestelde gevallen voor (risico de handelaar wordt de winst van de spe culant), maar steeds staat voor de boer vast dat hij een behoorlijke prijs krijgt en de handelaar loopt geen bijzondere Dat mogelijkheid tot speculatie wordt geopend is duidelijk, maar het geval bij elke termijnmarkt elke financiële beurs. De vraag is of het economisch nut van deze t< markt inderdaad zo groot is, dat de spe culatieve kant hier op de koop toe g< nomen moet worden. Na een jaar erv; ring in Nederland met de aardappelte: mijnmarkt is er steeds meer kritiek ge komen en sommigen zijn gaan twijfeli aan de aanvankelijk zo positief luidende uitspraak, dat aan het economisch van een termijnmarkt voor aardapp niet te twijfelen valt. De Nederlandse Vereniging voor Termijnhandel in Aardappelen heeft daarom gehoord hebbende de verschil lende klachten, besloten een commissi van deskundigen in het leven te roepei welke het vertrouwen heeft van het bi drijfsleven. Deze commissie zal opnieu' het nut van de termijnmarkt onder ogen moeten zien en zo mogelijk voor februari van het volgend jaar verslag moeten uit brengen. De commissie die onder voor zitterschap staat van prof. J. F. Haccoü. hoogleraar in de economie aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, 28 september met haar werkzaamheden begonnen. Prof. Haccoü een expert op dit terrein, promoveerde indertijd op het onderwerp: Termijnhandel in goederen. Kunstmatig hoog Zij die kritiek leveren op de termijn- arkt in aardappelen voeren veelal aan, dat de prijzen kunstmatig hoog gehouden en de Nederlandse consu- hoge prijs voor zijn aard appelen betaalt. Met name zou dit vorig het geval geweest zijn. In een be paalde periode bedroeg de prijs 17 cent franco Rotterdam. De termijnmarkt lag echter enkele centen hoger. Dit had tot gevolg dat de boeren liever nog even chtten met verkopen, hopend op een hogere prijs, waardoor de aanvoer voor het binnenland schaarser werd en er een tendens tot prijsstijging ontstond, maar bovendien was het buitenland niet erg happig om te kopen, want het vond onzei dappelprijs nogal aan de stevige kant. us de kritici. Hiervan heeft toen metl ne België geprofiteerd, dat goedkopi s en veel naar Engeland exporteerde. De Nederlandse exporteurs zouden u •dappelen gekocht hebben in Denem; i en België, omdat de Nederlandse prij- te hoog lagen. Aan het eind va toen vorig jaar een prijsval De natuur spreekt ook in King-pepermunt. De onge repte smetteloosheid van King-pepermunt is de weer spiegeling van de originele samenstelling en de hygiënische wijze van bereiding en verpakking. Aan het echte natuurprodukt ontleent King-pepermunt haar opwekkende en verkwikkende eigenschappen. De heerlijke smaak en geur zijn voor u een bewijs van de originele samenstelling. de natuurzuivere 3 scheikundige analyseerthet publiek proeft de bijzondere kwaliteit van King-pepermunt. 'olgd. mdat i bleek dan verwacht was en ook het bui tenland minder afgenomen had dan gelijk was geweest. De prijs voor de sument daalde toen ook naar verhouding, maar bijna het gehele winterseizoen 2 aan de consument een te hoge prijs rekening zijn gebracht tengevolge van geforceerd hoog gehouden prijs op de Anderzijds wordt echter naar vore bracht, dat men zich ook in tegengestelde zin in de markt vergissen kan en de prijs de eerste periode te laag ligt vergeleken bij een latere sterke prijsstijging tenge volge van niet vermoede afzetmogelijk heden. De termijnmarkt heeft bovendii voordeel, dat het prijsverloop altijd geleidelijker is. In het begin van het sei- houdt men reeds rekening met de mogelijkheden aan het slot. Ver wacht men in het voorjaar een matige rt en dus een slappe prijs, dan zal dit reeds in het begin van het seizoen ak voor de binnenlandse consument een ige prijs betekenen. Weinig kritiek op de termijnmarkt (Zie vervolg op pag. 9) 111) De verklaring van de bete kenis van plaatsnamen is een uiterst riskant bedrijf. „Wie aan toponymie doet" schreef de Belg J. Mansion, „moet diep overtuigd zijn, dat hjj er voortdurend in zal lopen." Dat is dan ook herhaaldelijk gebeurd en hele volksverhuizingen zijn zelfs ge construeerd uitsluitend en alleen om dat men meende dat in een bepaalde plaatsnaam een volksnaam verbor- in plaatsnamen te constateren vielen. Warnsveld werd zodoende in ver band gebracht met de Warnen, maar de naam kan zinvoller worden ver klaard met de persoonsnaam Warn. En de veelvuldig voorkomende naam Engeland riep her inneringen op aan de Angelen, wier verhuizing naar ons land daardoor waarschijnlijk was geworden. Maar de plaatsnaam kon door taalkundigen L— juister verklaard worden als „het land bij de eng of es", wat meestal ook treffend met de ligging over eenstemde, zodat de geschiedenis bij nader inzien geen geweld behoefde te worden aangedaan. Veel is In deze wetenschap nog on- ceker, veel is aan veranderde inzich ten onderhevig, en veel zal waar schijnlijk nooit tot een oplossing wor den gebracht. Bovendien zouden we er by moeten voegen, dat het ver zamelen en onderzoeken van de plaatsnamen in grote delen van ons land elgeniyk pas is aangevanger en In ieder geval is de inventarisatie nog by lange na niet voltooid. Houden we dus nauwlettend ln het oog, dat vele uitspraken van nu over enige tyd wellicht weer be twist kunnen worden, dan kunnen we eens zien, welke erfenis de Kelten TOCH IS' HET ZO! op dit gebied hebben nagelaten. In de eerste plaats kennen we dan de naam Lugdunum, dat in de Ro meinse tyd by Katwyk moet hebben gelegen. Dat is de Latpnse schryf- wyze voor de Keltische naam Lug- dhnon, dat weer in verband staat met Lugdünon, hetgeen zoveel be tekent als ,,de sterkte van (de Kel tische god) Lug". Hier zouden we dus een restant kunnen vermoeden van Keltische namen die in ons land zpn achtergebleven, lang nadat de Kelten van hier vertrokken waren. Maar helemaal waar is dit ook weer niet, want de Romeinse sterkte van Lugdunum schpnt haar naam ont vangen te hebben van de veldheer Claudius die in Lug dunum aan de Rhóne (het tegen woordige Lyon) ge boren was. Wellicht geeft de naam No- nieuw 'cld, iarkt) zoals Nijmegen vroeger heette, ons een sterkere overtuiging voor de veronderstelling, dat de Kelten werkeiyk enige plaatsnamen in ons land hebben achtergelaten. Trouwens, ook Coriavallum (waarin we een afleiding van het Keltische woord voor legerwal moeten zien) en dat op de plaats van het tegen woordige Heerlen heeft gelegen, kan ons in die overtuiging sterken. Niet zo ver daar vandaan ligt in het noorden het plaatsje Blerik, dat erg Nederlands klinkt, maar door de Romeinen Blariacum werd genoemd, naar alle waarschyniykheid een verbastering van het Keltische Blaria- co (afgeleid door middel van hel suffix-aco van de mansnaam Blarus). U ziet, we komen al ln de richting. Maar er Is nog veel meer! Daarover een volgende keer. you are, Sir! Opnieuw de -Anglo-Italian Look in heren- costumes. Maar nu zijn hiervoor zulke mooie en moderne stoffen verwerkt, dat U zich verbazen zult dat deze costumes reeds verkrijgbaar zijn v.a. 178.- AMSTERDAMHEILIGEWEG 11-17»R0TTERDAM: LIJNBAAN 54-DEN HAAGIHOFWEG 11 NA TELEGRAM VAN TSJOE EN-LAI Indien Chinezen niet verder gaan jy/riNISTER-PRESIDENT Nehroe van India heeft vandaag ver klaard, dat zijn land zich zal ver zetten tegen wijzigingen in de situatie langs de Tibetaanse grens door Chinese troepen. Voorlopig zal India echter niet proberen de Chi nezen te verwijderen uit de door hen bezette Indiase gebieden. rijdens zijn maandelijkse persconfë- Geen hoop voor vliegers in Suriname Woensdagmorgen is te Paramaribo ;momen, dat het vermiste vliegtuig als wrak is aangetroffen enkele meters naast het kleine landingstei nabij de rivier Paoemeu in het zuiden n Suriname. Het toestel ligt met d art in de hoogte. Van overlevendei nog geen spoor gevonden, maar mei heeft te Paramaribo geen hoop mee dat de beide inzittenden van de Aerc commander het ongeluk hebben ovei leefd. Het toestel was dinsdagmiddag vai de Tafelberg vertrokken om materiaa uit te werpen nabij de zuidgrens waa: de firma Lareco een vliegveldje aan legt. Post naar Indonesië wordt duurder Met ingang van l november zullen de verlaagde porten en rechten voor ver zending van stukken en pakketten naar Indonesië worden afgeschaft en vervan gen door de algemeen geldende buiten landse tarieven, aldus meldt de persdienst I van de P.T.T. Nehroe: „Wij zijn niet voor nemens militaire operaties te begin nen tegen deze plaatsen (die de Chi nezen in India bezetten) in dit sta dium, nu wij een briefwisseling op het politieke niveau met Peking heb ben." „Als er een wijziging komt in de be staande positie", aldus Nehroe, „dan zullen wij ons daar zeer zeker tegen Volgens de Indiase premier bleek uit de laatste boodschap van premier Tsjoe En-Lai enige verbetering in de huidige sleohte betrekkingen tussen India en „In hoeverre dit een verbetering van de situatie is, kaïn ik niet zeggen", zei hij, commentaar leverend op een tele gram, dat hij woensdag van Tsjoe ont heelt in antwoord op Nehroe's beste wensen ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de communistische Chinese staat. In het Chinese telegram wordt het huidige grensverschil tussen beide lan den „louter een episode in onze eeuwen oude vriendschap" genoemd. „De hechte vriendschap, die van generatie op generatie is overgedra gen, heeft, sinds de twee landen on afhankelijkheid hebben verworven, een enorme ontwikkeling doorge maakt op basis van wederzijdse sym pathie en wederzijdse steun en de vijf beginselen van een vreedzaam naast elkaar bestaan", aldus het telegram uit Peking. Den Helder ongeschikt? Delfzijl veerhaven voor Noorwegen? De Amsterdamse rederij Vinke en Co. heeft van de minister van defensie be richt ontvangen, dat in Den Helder noch faciliteiten, noch ligplaats kunnen wor den toegewezen voor een veerdienst tus sen Kristiansand in Noorwegen en Ne derland. Zoals gemeld," heeft de firma Vinke en Co. tezamen met een van haar Noorse relaties deze eventueel op te richten veerdienst in studie. Ook rijkswaterstaat ziet voor de veer dienst in Den Helder geen mogelijkhe den, aangezien de haven van de Texelse veerboot zelfs voor de boten van deze beperkte veerdienst te nauw is. Men heeft nu het oog op Delfzijl, als eventuele Nederlandse haven. Deze ha- biedt verscheidene voordelen voor dergelijke dienst, zoals een behoor lijk achterland en een goede wegver binding met Duitsland. Naar wij van de firma Vinke en Co. vernemen, verleent het gemeentebestuur van Delfzijl alle mogelijke medewerking. Van de zijde van het gemeentebestuur zelf wilde men echter vooralsnog geen nadere mede delingen doen. Bouw metro Rotterdam begint nog dit jaar (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse wethouder van open bare werken, mr. H. Bavinck, heeft middag de hoop uitgesproken, dat er korte termijn, zo mogelijk nog dit jaar een begin gemaakt wordt met de bouw van de metro. zei dit tijdens een bijeenkomst, die volgde op het hijsen van de vaderland- :n de Rotterdamse vlag op het hoog- punt van het verzamelgebouw Zuid het Zuidplein (31 meter), at de bouw van de metro niet lang r op zich zal laten wachten, mag ook afleiden uit het feit, dat de brug bij de Leuvesluis, waar de eerste erkzaamheden zullen worden verricht, et wordt aangesloten op het wegen- ït. Immers, wanneer met de metro- bouw wordt begonnen, moet de brug toch weer voor alle verkeer worden af gesloten. Meisje verongelukt. Op de Westersingel i Rotterdam heeft gisteravond een be stelauto twee meisjes, die op de fiets za- aangereden. Een van hen, de 13-jarige Mieke Kanters van de Westzeedijk, was vrijwel op slag dood. Het andere meisje, de 14-jarige Ch. de Wilde uit de Adriana- laan kwam er met enige schaafwonden af. Zwaardemaker's Neemt vaker Zwaardemaker... zuiver zon en vruchten Initiatief van particulieren T^RGENS aan de Nederlands-Bel- J gische grens zal in de komende tien tot vijftien jaar door particu lieren een kernenergiecentrale wor den gebouwd. Deze mededeling van het Belgische studiecentrum voor kernenergie komt een dag na een "yEEHOUDERS wordt met klem aangeraden zich er goed van te overtuigen, dat geen delen van de Zuidenwindlelie of „Kaapse vogelmelk" tussen bollenafval en dergelijke bereikbaar zijn voor paarden, koeien, varkens, schapen en geiten en kunnen worden opgegeten. Het zogenaamde bollenvuil of porrie, wordt namelijk voor bemesting en bij het thans heersende gebrek aan gras. ook als voedsel op het land gebracht. Bladeren en bloemen van deze plant (ornitogalum) zijn het meest giftig, terwijl de bollen ook niet onschuldig zijn. Vrij zeker zijn door het gebruik ernstige vergiftigingsver schijnselen ontstaan, bij enkele koeien en pinken zelfs met dodelijke afloop Het onderzoek naar bedoelde vergiftigingsverschijnselen wordt door de be trokken veeartsenijkundige instanties met kracht voortgezet', aldus een mededeling van het ministerie van landbouw, afdeling veeartsenijkundige dienst. bekendmaking van samenwerkende elektriciteitsproduktiebedrijven, dat de tijd nog niet rijp is om een kern energiecentrale te bouwen. Zoals bekend was de P.N.E.M. bereid zioh met de bouw en financiering van een kerncentrale te belasten. Maar uit de ontvangen aanbiedingen had men gecon cludeerd, dat de bouw van een dergelijke n-et verantwoord Gehöi De initiatiefnemers voor de kerncen trale aan de Belgisch-Nederlandse grens wachten nog de resultaten af van een proef met een kernreactor, die het vol gend jaar in het Belgisch studiecentrum voor kernenergie te Mol begint. De con tracten voor de bouw van de centrale bij de grens zijn dan ook nog niet getekend. In Mol is men thans bezig met de bouw van een derde kernreactor. Deze is niet alleen bestemd voor het nemen van proe ven en het opdoen van ervaring, maar zal ook moeten bewijzen in hoeverre op het Europese vasteland de kernreactor in dienst kan worden gesteld van de leve ring van elektriciteit. In juli of augustus komt de nieuwe kernreactor in bedrijf. Het vermogen van de reactor zal 40 megaWatt zijn. Dat betekent dat 11.500 kWh aan elektrische energie zal kunnen rden geleverd. Behalve het studiecen trum zelf zullen ook de inwoners van Mol omgeving van de elektriciteit van de :uwe reactor kunnen profiteren. Een :1 van de op te wekken energie wordt namelijk gebruikt ter aanvulling van de produktie van de „conventionele" cen- deze streek. Het nieuwe project in Mol, waaraan ook Euratom zal meewerken, is reeds „een Europese school voor vreedzame aan. wending van kernenergie" genoemd. LUm koud alle hout met van Ceta-Bever Prof. dr. ir. J. C. van Staveren, direc teur vai. de Kema, zal de gouden medaille de stad Arnhem krijgen wegens zijn bijzondere verdienste bij de ontwikkeling van Arnhem en van een van de belang rijkste instellingen in Arnhem,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5