|licuiuc frihsriK ÜTonrant Mislukte moordaanslag op premier Kassem „Verraders trachtten mij uit de weg te ruimen" Stelt Debré dinsdag vertrouwenskwestie Moskou: Loenik in berekende precies baan Rechtbank zal arbeiders naar 't werk zenden Miljoenen voor kerken Communisten winnen „vlaggenoorlog" tussen West- en Oost-Berlijn Chrissemeuje overleden Laaiende brand op pier te Southend DONDERDAG 8 OKTOBER 1959 BUREAUS Sleenslraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0 59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11687 Directie: F. OlEMEB Or. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Strnitwastfcfj Is ghebltuen tnyn bert in tegljenspocr AARDAPPEL-TOTO Samenscholingen in Irak verboden /"AP PREMIER Abdel Karim Kassem van Irak is gisteren een moord- V/ aanslag gepleegd. Rijdend in een auto door Bagdad werd hij door twee kogels in de schouder gewond. Er zouden twee officieren uit het gevolg van de premier door deze aanslag om het leven zijn gekomen. De militaire gouverneur heeft onmiddellijk voor geheel Irak een uitgaans verbod ingesteld van 9 uur 's avonds tot vijf uur 's morgens. Premier Kassem is na de aanslag snel naar een ziekenhuis vervoerd. Hoewel hij veel pijn had, bleken de verwondingen niet ernstig te zijn. Al spoedig maakte radio-Bagdad be kend, dat men zich over de premier niet ongerust behoefde te maken. Na te zijn behandeld, verscheen Kassem op het balkon van het zie kenhuis en sprak de juichende me nigte toe. Later op de avond hield Kassem zelfs een toespraak voor de radio. „Verra ders hebben geprobeerd mij uit de weg Chroesjtsjef verwacht tapgesprek in herfst of komende winter Premier Chroesjtsjef heeft gisteren tijdens een rede in Wladiwostok terloops opgemerkt dat waarschijnlijk deze herfst of in de komende winter een topconfe rentie tussen Oost en West zal worden gehouden. Men zal op zo'n bijeenkomst van gedachten wisselen over de proble men welke de volken in beroering hou den, zei Chroesjtsjef volgens het persbu reau Tass. Chroesjtsjef bezocht Wladiwostok op terugreis uit Peking naar Moskou. Giste ren bezocht hij de Siberische steden Irkoetsk en Bratsk, waar hij onder an dere een tweetal krachtcentrales inspec teerde. Ike: onze politiek in Verre-Oosten blijkt juist De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Dillon heeft gisteren een verklaring van president Eisenhower voorgelezen, waarin deze zegt dat de ont wikkelingen in het Verre-Oosten in toe nemende mate aantonen dat Amerika's houding ten aanzien van dit deel van de wereld juist is. Gezien de huidige situatie, aldus de boodschap, wens ik de conti nuïteit van onze politiek nopens dit ge bied nogmaals te bevestigen. Onderminister Dillon deed vervolgens een beroep op de Chinezen om de veran deringen in de Sowjetunie ter harte te nemen en internationale geschillen op te lossen door onderhandelingen en niet door geweld. Overigens zei Dillon, op dit punt, gezien de gebeurtenissen in de af gelopen tien jaren, weinig goeds van de communistische Chinezen te verwachten. Hij bestreed het standpunt van de lei- I ders in Peking dat er gerechtvaardigde oorlogen bestaan, zoals bevrijdingsoorlo gen. Oorlog is oorlog, aldus Dillon, on geacht waar of waarom er wordt gevoch ten. Een poging bijvoorbeeld om de natio- i nalistisch-chinese eilanden Matsoe, Quemoy of Formosa te bezetten, kan de wereld evengoed in een grote oorlog i storten als welke andere oorlog ook, be- i toogde de Amerikaanse onderminister. republiek te vernietigen." De ge hele avond was het gisteren erg druk i Bagdad. In spreekkoren betuigde men in sympathie voor Kassem. Stratcgi- :he punten werden door soldaten be- aakt. Vandaag waren de scholen in Irak ge- De militaire gouverneur heeft een ringend beroep op de bevolking ge daan wanordelijkheden te vermijden. Hij verbood samenscholingen van meer in vijf personen. De daders van de •nslag zijn nog steeds voortvluchtig. Br itten m mist naar stembus Mist overdekte grote gedeelten van het land. toen vanmorgen de verkie zingen in Engeland begonnen. Veel vroege stemmers moesten zich naar de stembus „tasten". De mist, die dreigde het. aantal stemmers ongun stig te beïnvloeden, hing boven 23 graafschappen en was op vele plaat sen zeer dicht. De meteorlogische dienst had aanvankelijk een prach tige, zonnige dag voorspeld, hetgeen de kans, dat er druk zou worden gestemd, groter maakte. Het aantal Britse kiezers bedraagt 35.400.000 mannen en vrouwen en politieke waarnemers hebben een op komst van 80 pet. voorspeld. Alle partij leiders en kranten hebben op een record opkomst aangedrongen. Bij de vorige verkiezingen hebben 26.759.729 of 78 pet. der kiezers gestemd. De grootste op komst sinds de oorlog heeft men in 1950 gezien met 84 pet. van het aantal stem gerechtigden. De stembureaus zijn van morgen om 8 uur Ned. tijd geopend en blijvi Ned. tijd. Lanceerinrichtingen Honest John in ons land aangekomen Met het m.s. Kinderdijk van de Hol- land-Amerika Lijn, dat vanmiddag aar de Wilhelminakade in Rotterdam zou af meren, komen de eerste lanceerinrichtin gen, alsmede bijbehorende voertuigen voor de Honest John-raket in Nederland aan. De raketten zelf zullen nog volgen. Jimen, zodat Irak verdeeld ei leiding zou achterblijven", 2 de premier. Zijn stem klonk zw ij scheen nog pijn te hebben. Hij vervolgde: „Ik ben nergens oor, zelfs niet om voor Irak te m. Imperialisten proberen nog MAKARIOS Overeenstemmin g met Grivas Aartsbisschop Makarios heeft gisteren na besprekingen met generaal Grivas, de voormalige leider van de Grieks- Cyprische verzetsorganisatie Eoka, mee gedeeld dat „alle misverstanden zijn op gelost". Grivas bevestigde deze verkla ring. Zoals bekend hadden aartsbisschop Makarios en generaal Grivas verschil van mening over de uitvoering van de over eenkomsten die de geschillen over de kwestie-Cyprus oplosten en betrekking hadden op de stichting van een onafhan kelijke republiek Cyprus. Het overleg is vandaag voortgezet. Makarios zei over de misverstanden tus sen hem en Grivas dat men tot de con clusie was gekomen dat zijzelf niet daar voor verantwoordelijk waren, maar „derden". Algerijnen boycotten bijeenkomst HET FRANSE KABINET heeft premier Debré gemachtigd bij de debat ten van de volgende week over Algerije de vertrouwenskwestie te stellen. Zoals gemeld zal Debré dinsdag in de Nationale Vergadering een verklaring afleggen over de regeringspolitiek inzake Algerije, de Transe gemeenschap en buitenlandse aangelegenheden. Zijn rede zal worden ge volgd door een debat. Men neemt aan dat de regering zich niet tegenover een krachtige oppositie gesteld zal zien. Algerijnse afgevaardigden in de Natio nale Vergadering hebben besloten dins dag buiten het parlement te blijven tot Debré zijn rede heeft gehouden. Dit be sluit werd' gisteren genomen op een bij eenkomst van de „Eenheid der repu bliek-groepering, die bijna geheel be staat uit Algerijnse mohammedanen. Bij de verkiezingen van het vorige jaa zijn in totaal 71 Algerijnse mohammed; nen teruggekeerd in de Algemene Verg: bezoek 1 minister van S. H. Visser, een de Koninklijke Ma rine in Den Helder gebracht. Bij zijn aankomst op de Gelder land inspecteerde hij de ere wacht. ZATERDAG OP VERSTE PUNT DE RUSSISCHE MAANRAKET zet haar tocht precies in de tevoren bepaalde baan voort> heb ben Russische geleerden vanmorgen meegedeeldZij ontkennen dus het Engelse bericht dat de Loenik giste ren een graad afweek van de baan die de Russen hadden voorspeld. Overigens zou een afwijking van één graad na een reis van drie dagen beteenen dat de Russen de raket met een enorme nauwkeurigheid hebben gelanceerd. Het „Interplanetaire station" zal naar verwacht wordt zaterdag het punt van zijn baan bereiken dat het verst van de aarde verwijderd is. Deze afstand zal 470-000 km zijn. Later zal zij dichter bij de aarde komen en op 18 oktober zal de Loenik-3 de aarde passeren in noord-zui delijke richting. De kortste afstand tussen aardoppervlak en het interplanetaire sta tion zal ongeveer 40-000 km zijn- De gegev' dinsdag van de Loenik werden verkregen, bevestigen dat de ap paratuur voor wetenschappelijke metin gen, het bepalen van de -temperatuur en de energievoorziening op normale wijze werken, zo is in Moskou medegedeeld. Vandaag zouden van drie tot vier uur (Ned. tijd) wederom gegevens naar de aarde worden uitgezonden. Prof. Rosenberg schreef gisteren in Izwestia dat de gegevens van de Loenik-3 een rad'ikale herziening van de denkbeel den over het noorderlicht en het aardmag netisme teweeg zullen brengen. Proef. Koekarin schrgpf in het vak bondblad Troed dat als waarschijnlijk kan" worden aangenomen dat de samenstelling yan de maan anders zal blijken te zijn dan die van de aarde. Hij voegde eraan toe dat het reeds gemakkelijk was gebleken, radiocontact met ruimtevoertuigen te on derhouden. Tass verklaarde eerder op de dag dat Russische deskundigen speciale methoden hadden ontwikkeld voor de baanbereke- ning en het controleren van apparaten in de ruimte en dergelijke stations in de toe komst mogelijk in een baan om Mars en Venus zouden worden gezonden. Havenstaking: geen nieuw gesprek (RESIDENT EISENHOWER heeft het Amerikaanse departement a justitie gisteravond opdracht op grond van de Taft- Hartley wet een gerechtelijk bevel te verkrijgen dat voor tenminste tachtig dagen de stakende haven arbeiders weer naar het werk zendt. Het departement zou vanmorgen een rechtbank vermoedelijk de fede rale rechtbank in New York verzoeken deze taak op zich te De President gaf' zijn opdrac&t nadat gisteren de door hem ingestelde commis sie van onderzoek haar eerste rapport had uitgebracht. Met een straaljager werd het pesidenitiële bevel uit Eisenhowers vakantieverblijf in Palm Springs naar Washington gebracht. Het is vandaag de zevende dag van de havenstaking aan de oostkust. Ongeveer 85.000 havenarbeiders hebben langs de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico het werk neergelegd. De tekst van het rapport dat de com missie van onderzoek heeft uitgebracht, is niet gepubliceerd. Wel deelde Eisen howers perschef. Hagerty, mee dat de voornaamste conclusie was dat de staking de aanvoer van levensmiddelen en steen kolen naar meer dan 22 miljoen mensen heeft onderbroken en hierdoor verho- Het zijn vandaag weer grote getallen in de kerkbouwacties. De Hervormden, die gisterochtend stonden op ongeveer twee en een half miljoen, z(jn nu de drie miljoen gepasseerd. De Gereformeerde kerken hebben van daag het miljoen overschreden. Aan gif ten is op het gironummer een bedrag van 198.366,25 gestort, terwijl 508 kerken nu reeds in de collecten 809.868,27 bijeen hebben gebracht. Dit is dus een totaal van ƒ1.005.234,52. Kolendampvergiftiging in nijverheidsschool De Amsterdamse brandweer is gister avond uitgerukt naar het instituut voor kunstnijverheidsonderwijs aan de Gabriël Metsustraat te Amsterdam waar enige leerlingen tengevolge van kolendamp be wusteloos waren geraakt. Het bleek dat het schoorsteenkanaal van de centrale verwarming niet goed trok. Achter de ketel ontdekten de brandweermannen een lek. Verder onheil werd voorkomen door het vuur uit de ketel te trekken en te blussen. De onwel geraakte leerlingen werden met een zuurstofapparaat behan deld en naar huis gestuurd. H.M. de Koningin heeft gister avond in het Kurhaus te Sche- veningen het jubileumconcert 1 de K.L.M. bijgewoond- Men ziet haar in gesprek met de president-directeur, de heer I. A. Aler. Voorts op de eerste t.l.n.r- onder meer ir. F. Q. den Hollander en de minister president, prof. dr. J. E. de Quay. (Verslag op pag. 9) Minister Marijnen bij gedupeerden Mr. V. G. M. Marijnen, minister van landbouw en visserij, heeft gisteren een bezoek gebracht aan zuidelijk Drenthe en aan Overijssel, teneinde zich persoon lijk te oriënteren en nadere indrukken te verkrijgen omtrent het beeld, dat de landbouw in die streken tengevolge van de droogte vertoont. De minister," die vergezeld was van de directeur-gene raal van de voedselvoorziening, ir. J. A. P. Franke, en ir. C. H. L. Maliepaard, raadadviseur in algemene dienst, oe- zocht onder meer landerijen onder Rui nen, Oosterhesselen, Hardenberg, Wier den, Rijssen en Holten. De voedselcom mïssarissen der beide provincies maak ten, ieder voor hun rayon, de tocht mee GEALLIEERDEN WILDEN GEEN MOEILIJKHEDEN MAKEN (Vai 'spondei 1~~\E vlaggenoorlog tussen West- en Oost-Berlijn is door de Oostber- lijners gewonnen. De Amerikaanse, Britse en Franse militaire comman danten hebben de Westberlijnse poli tie verboden de vlaggen, die Oost berlijnse communisten op stations in West-Berlijn hadden gehesen, weer te verwijderen. Dit besluit hebben de commandanten genomen, ondanks het feit, dat de officiële woordvoerder van de Westduitse regering, Felix von Eckhardt, de communistische vlaggen m.et hamer en sikkel op West- berlijns gebied een ernstiae provo catie had genoemd. Ter gelegenheid van de tiende verjaar dag der Oostduitse republiek hebben de communisten de vlaggen dinsdag op de stations in West-Berlijn van de Reichs- bahn laten wapperen. De Reichsbahn staat onder beheer van de communisten, die met hun bezit deden wat zij wilden. Gistermorgen deed de Westberlijnse politie echter een aanval on de gehate vlaggen en wist 73 van de 99 vlaggen te veroveren. Tijdens de gevechten met de communistische spoormannen werden zes Westberlijnse politiemannen gewond. Een uur later hingen echter alle com munistische vlaggen weer op de West berlijnse stations, zwaar bewaakt door be wapende patrouilles van de Oostberlijnse „Bahoipolizei". De politie heeft de kwestie toen aan het geallieerde stadsbestuur voorgelegd. En de commandanten besloten toen, om geen moeilijkheden te maken, de West berlijnse politie te verbieden de vlaggen te verwijderen. Kennelijk verwachten de commandanten, dat de vlaggen van wel weer zullen verdwijnen, wanneei verjaardagsfeest van het Oostduitse regiem achter de rug is. Bij wijze van protest wappert nu op het in restauratie zijnde rijksgebouw, dat tegen de Oostberlijnse grens ligt, de echte Westduitse vlag, zonder hamer en sikkel. ging van de prijzen en vermindering de voorraden veroorzaakt. Inmiddels heeft William Bradley, de voorzitter van de vakbond van havenar beiders, een voorstel van de commissie de onderhandelingen met de werkge- te hervatten, verworpen. Hij ver klaarde: „Nu besloten is de wet van Taft en Hartley toe te passen, heeft het geen zin de onderhandelingen te hervat- (juist 110 geworden) Kort nadat haar omstreeks negen de sacramenten der stervenden w toegediend, overleed gisteravond in haar woning te Holterhoek, gemeente Eiber gen, Nederlands oudste inwoonster, de weduwe Christina Karnebeek-Bak: (Chrissemeuje), die vrijdag 2 oktobei haar 110de verjaardag vierde. Zij was oj die dag al verkouden en is sindsdien bed legerig geweest. Aanvankelijk liet het zich niet ernstig aanzien, doch woensdag middag trad plotseling een verslechtering van haar toestand in. De begrafenis is maandag op de r.k. begraafplaats te Eibergen. Als Chrissemeuje nog enkele maanden ouder geworden zou zijn, was zij de oud ste inwoonster geweest, die Nederland ooit gekend heeft. Mevrouw D. Lam- merts-Koopman uit Den Haag, die 29 sep- ber 107 jaar is geworden, wij 1 de oudste j t Dor- Minister overweegt sluiting Beatrix Thans wordt bevestigd, dat de hoofd directie van de staatsmijnen de minister van economische zaken heeft voorge steld de werkzaamheden aan de staats- Beatrix te beperken tot nadere exploratie van de kolenlagen, daar ex ploitatie een jaarlijks verlies zou op leveren. De minister heeft nog niet be slist. De schachten blijven voor onbeperkte tijd bruikbaar, zodat men bij verande ring van de kolenmarkt snel tot exploi tatie kan overgaan. De directies der staatsmijnen hebben bij de minister geklaagd, dat de moei lijkheden vergroot worden door maat regelen van andere landen, welke Ne- lands uitvoer remmen. Voorts staan de kolenproduceniten in een nadelige po sitie tegenover de producenten van concurrerende produkten. Twee Friese kinderen verdronken In Friesland zijn gisteren twee kinde ren verdronken. Te Welsrijp geraakte de tweejarige Bote Galema in een onbe waakt ogenblik in een sloot en verdronk. In Oppenhuizen verdronk de zesjarige Tjitse Hofrtee. Hij was onderweg naar huis en is met zijn fiets van het pad ge raakt, dat door de weilanden naar de ouderlijke boerderij leidt. Zijn broertje vond hem in de sloot en rende naar huis om hulp, maar deze kwam te laat. dering, maar 24 van hen zijn inmiddels overgelopen naar andere partijen, varië rend van de Gaullistische unie tot de so cialisten. De overigen hebben zich ver enigd in de genoemde „Eenheid der re- publiek'-groepering, die zich stelt achter integratie met Frankrijk en gekant is tegen het onafhankelijkheidsvoorstel van De Gaulle als mogelijke oplossing van het Algerijnse vraagstuk. Gisteren is in Parijs aangekomen kroon prins Moelay Hassan van Marokko, die heeft verklaard voor zuiver particuliere aangelegenheden naar de Franse hoofd stad te zijn gekomen. Men is er echter van overtuigd dat zijn komst verband houdt met de huidige situatie in Algerije. Er zijn geen officiële afspraken gemaakt tussen de Kroonprins en president De Gaulle of zijn ministers, indien noodza kelijk zullen zij zich echter zonder enige publiciteit met elkaar in verbinding stel len, zo werd gisteravond in Franse rege ringskringen gezegd. De koning van Marokko heeft president De Gaulle onlangs laten weten dat hij hem gaarne zal ontmoeten. In augustus kon een gesprek tussen beide staatsleiders niet doorgaan wegens ziekte van de Ko ning en politieke onrust in Marokko. De Marokkaanse koning heeft steeds gezwegen over de verklaring van presi dent De Gaulle inzake Algerije. Dit in te genstelling tot de openlijke instemming die president Bourguiba van Tunesië spoedig betuigde. Bijna 300 vakantiegangers zijn gister avond in de Britse plaats Southend door boten ontzet, nadat hun de pas was af gesneden door een felle brand in het paviljoen op de 2,6 km lange pier. De pier staat bekend als hat vermaak- centrum voor Londense vakantiegangers. Gisteren waren veel mensen op de been om de verlichting te zien, waarmee Southend het zomerseizoen besluit. Plot seling laaiden uit het paviljoen meters- op. Delen van het gebouw de pier de vaste wal bereiken. Zij moes ten lang de pijlers van de strekdam om laag gaan naar boten, die hen naar de wal brachten. De, brandweer is met zeiven wagens anderhalf uur in de weer geweest om de vlammenzee te bedwingen Er is grote schade aangericht. Niemand van de vele bezoekers liep letsel op. Minister Luns is gisteren voor een be leefdheidsbezoek van vier dagen in Mexico aangekomen. Zondagmorgen gaat hij naar Suriname. Zelfde weertype wacht tot vrijdagavond: Hier en daar mist en voor namelijk in het noordoosten van het land plaatselijk nachtvorst. Morgen zonnig weer en warm voor de tijd van het jaar. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN wintermantels breestraat 173 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur windstil I ai

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1