Jlicumc r()c (iToiuant PLESMAN-BEELD ONTHULD Eisenhower breekt staking in de de havens Loenik fotografeert achterzijde niet Vlak bij hoofdkantoor van K.L.M. Alles sprak bij NATIONALE VEILIGHEID BEDREIGD Afkoelingsperiode vrii tachtig dagen van durf en hem kracht55 MOSKOU EN PEKING ZIJN HET NIET EENS dreigende taal van jremier Grotewohl Baby-tij drace in Amerika Twee jongens omzeilen douane op tocht naar Londen WOENSDAG 7 OKTOBER 1959 BUREAUS Sleenslraai 37 Directie Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN' f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.1 H per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11686 Or. E. DIEM ER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastfcfi Is gfoebleuen mgn ficrt In tcgfyenspoet" BIECHT nodig Zie pagina 2 PROCES van Neurenberg Zie pagina 6 Over de WADDEN Prins Bertïl van Zweden heeft teren de D.A.F. in Eindho- i bezocht; directeur Huub i Doorne toonde hem het ïn- I terieur van de D.A.F.-'perso nenauto. De Prins hield gister- li avond ook een rede aan een j diner t g-v. de opening van de Zweedse tentoonstelling Idee n Resultaat in Rotterdam. ^RESIDENT EISENHOWER heeft ingegrepen in de havenstaking die 1 het werk in de oostelijke en zuidoostelijke havens der Verenigde jtaten heeft lamgelegd. Hij heeft gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid lm een beroep te doen op de Taft-Hartley wet. De President heeft deze lergaande stap gemotiveerd door te verklaren dat de staking de natio- jale economie en veiligheid in gevaar brengt. Met de wet in de hand kan Eisenhower gelasten, dat de arbeiders voor tenminste 80 dagen weer aan let werk moeten gaan. Het ziet er naar uit, dat de havenarbeiders aan St bevel van de regering gehoor zullen geven. ,Vanuit zijn vakantieverblijf heeft Resident Eisenhower zich op de laft-Hartley wet beroepen. De sta ing is sinds enkele dagen volledig, jet aantal vrachtschepen dat in de van de Atlantische Oceaan de Golf van Mexico ligt, is giste- l gestegen tot 200. Passagiers en jantoorbeambten lossen de passa- iersschepen. havenstaking heeft volgens presi- Eisenhower ook invloed op de )m voedsel en andere aan bederf lerhevige produkten voor de dichtbe- jlkte Amerikaanse kustgebieden, oor Eisenhower ingestelde, drie j Na Britse verkiezingen Westelijk overleg in Washing! on De Britse premier en de Franse presi- zullen na de verkiezingen in Enge- waarschynlijk worden uitgenodigd, gemeenschappelijk overleg over de tie-Berljjn en over het ontwape- ngsvraagstuk naar Washington te ko- schrijft de New York Times van- ag. Vlen kan wel aannemen dat de Ver- ligde Staten na de besprekingen tus- Eisenhower en Chroesjtsjef hun bui- nlandse politiek onder de loep zijn n nemen, aldus het blad, maar het nog lang duren voordat deze studie iltooid is, de resultaten ervan met de mdgenoten zijn besproken en de uit gedachtenwisseling voortvloeiende lors.tellen aan de Sowjetunie zijn voor als basis voor onderhandelingen. leden tellende, commissie van onderzoek zal hem tegen zaterdag rapporteren over hun bevindingen. Na ontvangst van dii rapport kan Eisenhower het ministerie van justitie verzoeken, de arbeiders door een gerechtelijk bevel voorlopig weer naar het werk te sturen. De periode van 80 dagen verplichte arbeid wordt als een „afkoelingstermijn" beschouwd. In New York heeft een zegsman van de vakbond van havenarbeiders ver klaard dat de bond de regering altijd ge hoorzaamt. Staalstak cmg President Eisenhower heeft geen maat regelen getroffen voor de staking in de Amerikaanse staalbedrijven, die thans 84 dagen oud is. Wel verklaarde de presi dent dat, gezien de algemene omvang van de staking, het geschil tussen werk gever en werknemer meer en meer een krachtmeting wordt met liet Amerikaan se volk als grootste verliezer. Nadat de besprekingen tussen staal- magnaten en vakbondsleiders voor de zo veelste maal zijn vastgelopen, hebben de leiders van de arbeiders in de staalbe drijven verklaard dat de aanbiedingen van de werkgevers armzalig en misera bel zijn. Voor Chessman geen uitstel Aan Caryl Chessman, de misdadiger- schrijver, die elf jaar geleden wegens ontvoering en het toebrengen van licha melijk letsel is veroordeeld tot de dood in de gaskamer van de gevangenis te St, Quentin, is door rechter Eijwin J. Owens van het Opperste Gerechtshof te San José een nieuw uitstel van executie ge weigerd. (Van een onzer verslaggevers) ALBERT ROBERT PLESMAN, de oudste kleinzoon van de grondlegger der K.L.M., heeft vanmorgen vlak bij het hoofdkantoor van Neder lands nationale luchtvaartmaatschappij, het monument van Mari Andries- sen onthuld, opgericht ter herinnering aan wijlen dr. Albert Plesman. Een plechtigheid, die werd bijgewoond door vele autoriteiten o.a. uit de lucht vaartwereld, die even na de onthulling twee vliegtuigen zagen overvliegen, de K.L.M. in de afgelopen veertig de juist uit Amerika aangekomen symboliserend de enorme vlucht va jaar: de oude Fokker F. Vila en Lockheed Electra. Bij de onthulling waren o.a. aan wezig mevrouw S. Plesmanvan Eijk. haar zoon Albert Plesman jr., haar dochter mevrouw SmithuysenPles- kleinkinderen, verschei dene autoriteiten van rijk, provincie gemeente, van burgerlijke en mi litaire luchtvaartinstanties en oud- El.L.M.-vliegers. irt over elf stelden de M. H. Dam- ité Nationaa BAAN NIET VOLGENS BEREKENING D E RUSSISCHE MAANRAKET Loenik-3 moet gistermiddag de achter zijde van de maan zijn gepasseerd, doch vermoedelijk volgt zij niet geheel de berekende baan. De grote radiotelescoop in de Engelse plaats Jodrell Bank verloor gistermiddag namelijk maar vier minuten het con- tact met de Loenik. Wanneer de raket werkelijk achter het „breedste" deel van de maanw as gekomen, zouden de signalen minstens gedurende een uur weggevallen moeten zijn. dr. A. Pies ud-dirt eur-generaal va>n de P.T.T. an de K.N.V.v. L. en de 16-jarige Albe: üobert, zich bij het monument op. E ïeer Damme schetste in een rede de to ;ta.ndkomi.ng van het comité, waartoe >p 8 januari 1954, ruim een week na h< iverlijden van dr. Plesman op oude- aarsdag 1953, de eerste stappen werden ondernomen door de toenmalige burg.'- ter van Den Haag mr, F. M. A Schokkimg. De heer Damme betuigde zijnj dank aan de vele duizenden die finan- :iële steun hebben verleend voor de op- •ichting van het monument. Ook hiertpi.i rad duidelijk aan de dag dat in lagen van de bevolking de behoefte :rd gevoeld om Plesman, die allen ken- n als de bouwer van onze luchtvaart- latschappij, de in ons land uitzonder lijke hulde te "brengen die aan de op- •ïchtin.g van een monument ten grond- ila.g ligt. „Wij allen, die Plesman in dit uur in mze herinnering zien herleven, wij den ven aan zijn hele verschijning, die iii houding, gebaar en in .v wat overi- een mens typeert,zijn wezen tot Verklaring minister Herter TIJDENS het bezoek van Chroesjt sjef aan Peking zijn bepaalde belangwekkende geschillen tussen J^R MOET een einde komen aan de viermogendhedenstatus voor erlijn. Oost-Duitsland zal er des- )ods niet voor terugdeinzen mid- ;len te gebruiken om dit doel te :reiken. De Oostduitse premier rotewohi dreigde hier gisteravond ee op een massabijeenkomst in irlijn ter viering van de tiende irj aardag der Duitse democra- sche republiek. Hij verzachtte echter zijn woorden or erop te laten volgen dat het Oost- itse bewind bereid is stappen te doen )t meer internationaal begrip te ko- De belangrijkste taak zou nu zijn volg te geven aan de historische vre- soproep van de Sowjetunie. De geallieerde troepen moeten echter West-Berlijn worden teruggetrokken, erkte hij later in zijn toespraak weer op. Grotewohl herinnerde eraan, dal Eisenhower zelf heeft gezegd dat de toe stand in Berlijn abnormaal is. Daaropi zou volgens hem aanvaarding van hel Sowjetvoorstel, van West-Berlijn een vrije gedemihtairiseerde stad te maken, nog steeds de beste oplossing zijn. Chroesjtsjef en president Worosjiiof hebben Oost-Duitsland geprezen als ee onverwoestbaar bolwérk van de Duits vooruitstrevende krachten tegen de wc detopkomst van het Westduitse militai Relletjes 0 Vijf Westberlijnse i gisteren gewond geraakt bij ongeregeld heden, toen Oostduitsers de nieuwe vlag van de republiek op spoorwegstations van West-Berlijn hadden geplant. 0 De Westduitse regering heeft giste ren een speciale verklaring gepubliceerd, waaruit blijkt dat in de afgelopen tien jaar drie miljoen Oostduitsers naar hel Westen zijn gevlucht. Rusland en Rood-China naar voren gekomen, heeft de Amerikaanse mi nister var. buitenlandse zaken gis teravond verklaard. Het grootste verschilpunt is wel de methode, waarop de internationale ge schillen moeten worden geregeld. De communistische regering voelt er niet voor, zoals Chroesjtsjef heeft bepleit, geen enkel geschil meer door middel van geweld op te lossen. Minister Herter wees er verder ove rigens op dat Rusland, wanneer het de leider van de communistische wereld wenst te zijn, in. zekere mate verant woordelijk kan worden gesteld voor de acties van andere communistische lan den, zoals van Rood-Cluna tegen Formo sa, Korea en Laos. De Amerikaanse minister verwachtte dan ook niet dat de spanningen tussen de Verenigde Sta ten en Rood-China zullen verminderen. Wat de besprekingen tussen Eisenho wer en Chroesjtsjef betreft wilde minis ter Herter optimistisch blijven. Het ge sprek heeft immers de spanning rond om Berlijn verminderd en een einde gemaakt aan de sfeer van bedreiging. Hoewel de ontwapeningskwestie slechts in zeer algemene termen ter sprake was gekomen, zo deelde Herter mee, had Chroesjtsjef blijk gegeven van een zeke re werkelijke oprechtheid. Ten slotte bevestigde Herter, dat Amerika nog steeds op het standpunt staat, dat de westelijke troepen tot de hereniging van Duitsland in West-Ber- lijn blijven. Hij ontkende, dai op Camp David een plan voor de oplossing van de Berlijnse kwestie was opgesteld. In de gisteren gehouden voltal lige vergadering van de Raad van State in de Residentie zijn de nieuwbenoemde leden mr. J. M. Kan (rechts) en de heer MRupperi (links) geïnstalleerd. OVERSTROMINGEN IN NOORWEGEN Twee vrouwen hebben in het district Troms Noord-Noorwegen het lever verloren, toen gistermiddag een aard verschuiving de boerderij waarin zi woonden vernielde. Dit is het ergste on geluk dat gebeurde als gevolg van dc enorme regenval in het noordelijk deel van het land. Op verschillende plaatsen hebben zich overstromingen en aardver schuivingen voorgedaan. Vanmorgen re gende het nog steeds. uitdrukking bracht. Alles sprak hij hem van durf en kracht. Alles sprak bij hei vastberadenheid en doorzettingsvermi gen, maar dat alles toch gepaard aa een blik omhoog, zowel geestelijk als daadwerkelijk." Nadat een hoornblazer van de Ko ninklijke marine het-signaal „geef acht" had doen weerklinkenonthulde Alber: Robert Plesman het standbeeld van zijn grootvader en zong het K.L.M.-mannen- koor gezang 300a (Wat de toekomst bren- Daarna legden Robert Albert Plesman en de heer Albert Plesman jr., hoofd vertegenwoordiger van de K.L.M. in Italië, een krans van de familie aan de voet van het monument, de heer Damme legde een krans namens het comité. De Man met visie --president prof. dr. dat de ïaliteit i Plesm K.L.M. zich zo vroeg en met die ver bazingwekkende vaart tot haar hoge vlucht kon verheffen, dat zij zich ont plooide van wat aanvankelijk misschien niet meer dan een aantrekkelijk en wat ment kon lijken tot ;e nationale economie in de wereld, dót is ruitziendheid en aan zijn zeldzaam doorzettingsvermogen te danken. Dat is ook wat de hulde recht vaardigt, die wij op deze dag willen brengen aan de nagedachtenis van zijn persoon. Vooruitzien en doorzettingsver mogen alleen zijn echter niet voldoende om het resultaat van Plesmans werk 5te verklaren, zo zei de minister-president verder. Prof. De Quay zei te geloven dat ir. de diepste grond in „visie" het wer kelijke antwoord is gelegen. Want wat i', een visie anders dan een geloof, een geloof, dat de kracht geeft, tegen al te grote nuchterheid en misschien zelfs tegen al te consequent doorgevoerde re delijkheid in, bergen te verzetten. Een visie die, hoewel primair gericht op de luchtvaart zelf, toch daarbo\ren uitging en zich mede richtte op betere verhou dingen in de menselijke samenleving m deze wereld. In dit beeld past ook, al dus prof. De Quay, de figuur van Ples man als grote strijder voor de vrijheid van de luchtvaart in het wereldverkeer De minister-president legde vervol gens namens de regering een krans aan de voet van het Hagenaar De burgemeester van Den Haag, mr H. A. M. T. Kolfschoten schonk in zijn zijn, toespraak bij het aanvaarden namen= emeente van het standbeeld, aandacht Plesman als Hagenaar, r is tijdens zijn leven al gezegd dat en man was die graag in paradoxen sprak en die paradoxeal handelde, aldus de burgemeester. In feite was zijn leven een paradox. Want terwijl Plesman de wereld zijn werkterrein maakte, heeft hij vrijwel zijn hele leven gewoond ;n geleefd op enkel virkante kilometers grondgebied 'binnen de Haagse stads- En toen deze. Hagenaar, die in een der ■aadsstukken betreffende dit monument :en der meest vooraanstaande burgers 'an Den Haag genoemd wordt, op die Iroeve oudjaardsdag van 1953 was gestor ven, hebben wij hem naar zijn graf bege leid op de algemene begraafplaats, op steenworp afstands van de plaats wij ons thans bevinden. .Thans met het plaatsen van zijn standbeeld op deze plek, in welke omgeving Plesman als jongen heeft gespeeld en als man gewerkt, n wij de paradox van zijn leven vol tooid zien. Hier immers, over het land schap van zijn herinnering omhoogziend laar de vogels, die hij zag als kind en lie het teken zou worden van zijn le venswerk, houdt hij tevens vast aan de grond, die hem zijn leven lang is lief geweest Burgemeester Kolfschoten legde ver- lgens een krans namens het gemeente bestuur. De president-commissaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollander, hield olgens een korte rede en legde daar- Zie vervolg op pag. '7. De Russen reppen hierover echter met geen woord. Vanmorgen meldde het pers bureau Tass dat de Loenik vanmiddag tussen 3 en 4 uur Nederlandse tijd ge gevens naar de aarde zou zenden over de achterkant van de maan. De bewering van een Russische geleerde dat van de aohterzijde van de planeet foto's zijn ge maakt, sprak het persbureau echter tegen. Volgens Tass zal de Loenik-3 na om de maan te hebben beschreven in het_ gebied van de aarde terugkeren en wel licht voor onbepaalde tijd om dit hemel lichaam blijven draaien. Het zal een zeei langgerekte baan worden, waarvan de kortste afstand tot de aarde 2.000 km de langste afstand 400.000 km zal be- Intussen hebben de Russen bekend ge maakt dat zij speciale methoden hebben gevonden tuigen te berekenen en te controleren In de toekomst zouden zij wellicht derge lijke ruimtestations om Mars en Venus zenden. Met behulp van deze stations zou men de ..kanalen" op Mars kunnen onderzoeken en nagaan of er planti leven op deze planeet voorkomt. Wat Venus betreft 2 1 de wolkenbanken De slobkous is teruggekeerd, maar niet als het „kledingstuk" voor heren uit de oude doos, maar als kwiek gesneden onder- deel van de damesgarderobe- Deze oude bekende, vervaardigd van echt luipaardvel en extra gevoerd, is te zien op een mode show in Londen. In vierentwintig Amerikaanse steden is vannacht een ongekende race tegen het horloge gehouden. Twee dozijn babies zullen de ge lukkige winnaars kunnen zijn. In deze vierentwintig steden zijn namelijk KLM-kantoren gevestigd. Voor het eerste kind, dat in ieder der steden precies na de twaalfde klokslag het eerst ter wereld komt, ligt een KLM-aandeel van vijfen twintig dollar klaar. Vele honder den ouderparen zitten nu reeds in spanning of hun toekomstige spruit money-earning capacity" zal be zitten en meteen bij het eerste kreetje reeds de grondslag voor een fortuin zal leggen. De K.L.M. zal deze prijswinnaar- tjes verheffen tot leden van de wel zeer exclusieve „KLM-veertïgste- verjaardags-ooievaarsclub". Deze club heeft uiteraard nog beloften voor de toekomst in petto. Het middernachtelijk uur van 6 op 7 oktober is gekozen in verband met de veertigste verjaardag van onze nationale luchtvaartmaat schappij. 'TWEE Duitse jongens zijn, zonder •*- dat haven- oj douane-autori teiten hen enig beletsel in de weg hebben gelegd, van Duitsland naar hartje Londen gevaren. In Düssel- dorp, in de jachtclub, was het plan geboren. Er werd direct een wed denschap aan verbonden.1 De 21-jarige Franz Huntgebruth en de 24-jarige Erich Wildforster zouden met een klein motorbootje de Rijn afzakken, de oversteek wagen en zonder door douane te worden opgemerkt, in Lon- In motorbootje Noordzee over nopgi :rkt zij de Rijn af, ten koers naar Ostende, staken naar Dover om, na de kust van Kent te hebben gerond, de Theems op te varen. Dwars door het drukke scheep vaartverkeer stuurden zij hun note- dopje de Lugeise hooidstad Dinnen Even na middernacht slopen zij aan wal vlak naast het geb< Scotland Yard. Daarna verliet het geluk hen. Op de Theems werd hun bootje aangehouden door de Britse rivierpolitie. De jongens, die geen woord Engels spreken, vverde naar een politiebureau opgebracht. He duurde enige uren voordat de Britte' geloofden, dat het alleen maar een - geslaagde weddenschap was. Uiteindelijk werd alles vergeven en vei geten. Na een uitgebreide, lunch op ha politiebureau mochten de ondernemer de Duitsers hun boot voor de terugrei weer opzoeken, onder de belofte, der-1 ïviaaó'rca gelijke grappen niet meer uit te halen. I Lissabon kunnen onderzoeken, die het oppervlak van dit hemellichaam aan het gezicht onttrekken. In een rede voor de Algemene Verga dering van de V.N heeft de Russische onderminister Koeznetsof gisteren gezegd dat Rusland voorstander is van het beleg gen van een internationale wetenschap pelijke conferentie over de ruimtevaart onder auspiciën van de V.N MOTIE TEGEN DE GAULLE GEEN SCHIJN VAN KANS Op de openingsdag van de herfstzit- ting der Franse Nationale Vergadering, heeft gisteren een aantal afgevaardig den, onder leiding van Le Pen (conser vatief) en Lagaillarde (onafhankelijk), pogingen gedaan om een motie van af keuring jegens De Gauilles politiek van zelfbeschikking voor de Algerijnen in te dienen. Dit mislukte echter doordat de indieners zelfs niet in staat waren de helft van het benodigde aantal (een tiende gedeelte) der parlementsleden ach ter zich te krijgen. Geen der leden van de minderheid in de conservatieve partij, die meent dat De Gaulle met zijn aanbod tot het ver lenen van zelfbeschikking aan de Alge rijnen te ver is gegaan of zelfs in strijd met de grondwet heeft gehandeld, was bereid om officieel als tegenstander van de President te worden geboekstaafd. Mr. Luns belooft een ernstig onderzoek naar ramp Frans-Elza De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A- H. Luns, heeft zijn medewer king toegezegd aan het instellen van een zorgvuldig onderzoek naar de oorzaak van de ramp met het Belgische vissers vaartuig O. 246 Frans-Elza, dat op de Noordzee in aanvaring is gekomen mét de Karei Doorman. Bij dit ongeluk ver loren vijf Belgische vissers het leven. Een woordvoerder van het Belgische ministe rie van buitenlandse zaken heeft mede gedeeld, dat deze aanvaring is besproken tussen minister Wigny en mr. Luns tijdens hun verblijf in New York. Dr. Banki terug in Roermond Dr. O. Banki, zenuwarts te Roermond, en zijn secretaresse mejuffrouw M. Hel- nen, zijn gisteravond in Roermond terug gekeerd. Zij zijn teruggekomen op hun mkciyke besluit om in de oostzone Berlijn te blijven. een bezoek, dat mevrouw Bónki in gezelschap van de Maastrichtse zenuw arts dr. P. Mesker in Fürstenwalde heb ben afgelegd, is dr. Bónki gistermiddag teruggegaan naar West-Berlijn, van- het gezelschap is doorgereisd per vliegituig naar Düsseldorf en later naar Roermond. Mej. Heinen vertrok enige tijd later ook naar Nederland. Dr. Bónki heeft besloten zijn praktijk Rustig weer oosten van het land plaatselijk nachtvorst. Droog weer met in het zuidwesten tijdelijk bewol king. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Lupcemb Grenuble Ajaccio

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1