w klimmers keerden in het bivak terug EVfET OVERSTE V NAAR NIEUW-GUI STERRENGEBERGTE TAPIJTKEVER LUST NIET ALLES! ethergolverT Uw Kunstgebit Pullovers Peek&Cloppenburg Prins Bertil opende Zweedse vormgeving £eithen De tapijtkever is geen nieuweling voor ons land. Hij is in verschillende delen van Nederland al eens eerder gesigna leerd (en braaf vervelend geweest)! Ook is het niet waar, dat hij ,maar beslist alles lust en aanvreet. Zo is bijvoorbeeld TRETFORD tapijt absoluut niet in trek bij hem. Tretford bevat namelijk een chemisch preparaat (van de wereldver maarde Geigi fabrieken te Bazel) dat wondermooie en duurzame vloer bedekking gegarandeerd keverbestendig maakt. Niet voor 1 jaar en niet voor 2 jaar. maar voor de gehele lange levens duur van Tretford! Een heel verantwoor de koop dus, voor nu en voor altijd, want weet hoe vaak we nog eens voor e lange zomers zullen moeten boe ten met een tegenbezoek van die beslist niet welkome tapijtkever. Alle inlichtin- jver Tretford tapijt bij Uw zaak voor woninginrichting. HET was maandagmiddag, toen het bericht uit het Juliana- bivak doorkwam dat de vijf klimmers Escher, Verstappen, Tissing, De Wijn en Terlaag terug waren in het bivak na een geslaagde tocht naar de top van de Juliana. Brongersma en ik stonden juist in het magazijn, waar we ons onledig hielden met het aansmeren van overtollige voorraden aan een tweetal plaatse lijke liefhebbers, de zendelingen Greenfield en Heiblom en ik was met overtuiging de kwaliteit van boerekool met worst aan het aanprijzen, toen de kleine Warman zijn hoofd tussen de gammele deur wrong en met een rood gezicht riep: „Ze zijn er!" De onwel luidende klanken die uit het mariniersbivak, honderd meter ver der, opstegen, waren veelzeggend genoeg om de vraag wie daar zouden zijn overbodig te maken. ste hijgend de heuvel op, dlostation in het mariniersbivak, zodat ik me genoodzaakt zag hem halverwe ge wat af te remmen. Overigens een dagelijks weerkerende taak, want hij tracht altijd een snelle pas erin te zetten, wat hem nooit goed bekomt, maar hij kan het niet laten! Koster was nog steeds aan het seinen en liet zich door onze vragen niet storen. Tenslotte kon ik het papier onder zijn hand vandaan grissen en lezen, dat op 9 september, 's morgens om kwart voor twaalf, de hele groep van vijf man op de besneeuwde top had gestaan, in sneeuwbuien en mist, hoogte 4650 meter was. Zowel de klimmers als de drager verkeerden in goede welstand sterk gezwollen zijri- Omlaag getuimeld En drie dagen voor de eigenlijke be klimming moest plaatsvinden was De Wijn op een verkenning naar 4200 me ter voor het vinden van een goede bi vakplaats, éen stuk naar beneden ge-- tvimntd, toen hii in wat natte- sneeuw uitgleed, tot grote ontzetting van Tis- Wereldkundig ,,Sein maar dat we morgenvroeg be ginnen met het helikoptertransport en dat we hopen alles in één of twee da gen naar Sibil te kunnen afvoeren", zei ik tegen Koster: ,.Heb je verder nog verbinding met Marine Holland) nog wordt bekend gemaakt". „Gelukkig konden we twee dagen niet verder vanwege zware regen, zo dat mijn kapotte en gezwollen knie tot rust kon komen. Maar verdere dat de moeilijkheden waren er eigenlijk niet", grijnsde De Wijn, die overigens nog steeds een zwachtel, om zijn knie had. „Nou is het natuurlijk maar hoe je het bekijkt", zei Verstappen, „want De Wijn moest met Escher in één tentje slapen en Escher snoept rauwe knof- Ontzettend hinderlijk", zei De Wijn, „ik probeerde met mijn kop buiten het zeil te gaan slapen, wat óók al weer Ze piepen de jongen In het Voorjaar schreef de VPRO ;n prijsvraag uit voor jongeren voor het maken van een klankbeeldje op de band, iets geheel naar eigen keu ze, onder het motto „Zo de ouden zon gen,. piepen de jongen". Er is fiks gepiept door de jongen, want er kwamen 35 inzendingen bin nen, en de beste komen uit de leef tijdsgroep van 17-23 jaar. Opvallend is. zo deelt de VPRO ons mee, dat de inzendingen technisch heel goed verzorgd zijn. Acht klankbeelden ko men in aanmerkin; voor een onder scheiding. In het VPRO-programraa „Rijp en groen" dat morgenavond om 7.30 uur begint, wordt de beste produktie uit gezonden De prijswinnaar krijgt dan meteen de uitgeloofde bandrecorder, die wordt aangeboden door dr. K. van Dijk. voorzitter van de VPRO-jeugd- commissie. Ook de auteurs van de in zendingen, die „2 en 3" werden, zijn hierbij aanwezig. Hun produkties wor den resp. op de woensdagen 14 en 21 oktober uitgezonden. Op 28 oktober volgt nog een beschou wing over de overige inzendingen, waaruit kleine stukjes ten gehore wor den gebracht. Rijk de Gooyer wil filmacteur worden Het is een publiek geheim, dat Rijk de Gooyer zich bij de Nederlandse ra dio en televisie niet zo happy voelt. Doordat hij bij de radio is begonnen met dwaze rollen in amusementspro gramma's is hij eigenlijk nooit voor serieus werk gevraagd, men achtte dat nu eenmaal niet zijn genre, Een paar maal optreden voor de ca mera's heeft hem weinig succes ge bracht. Ook hier was het het dolste van het dwaze in niet zo best geslaag de programma's.. kortom, Rijk de Gooyer vond dat hij niet aan zijn trek kwam en zijn talent niet kon ontplooi- Nu gooit hij het over een andere boeg. Hij wil filmacteur worden. Daarvoor moet je bepaald niet in Nederland zijn en dus gaat hij het proberen in Berlijn bij de UFA. Hij zal daar een degelijke opleiding krijgen en die moeit worden betaald. Het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft hem daarvoor een beurs gegeven. Voor lopig zal Rijk de Gooyer dus niet meer voor de Nederlandse radio of televisie optreden. ■Sliii ËisssSOSS&SSSSk Commentaar: Ochtendblad Luisterend Nederland heeft gister ochtend voor het eerst zijn NCRV- ochtendblad van de Radiokrant „Vandaag" bij het ontbijt gehad. Dank zij deze eerste ochtendeditie konden we met zijn allen de jarige heer Tilanus, die juist had gehoopt, dat niemand hem op zijn feestdag zou snappen, gaan gelukwensen maar dit onzichtbare bezoek van heel velen zal hem toch wel hebben De ochtendkrant startte met ple zierig nieuws: grote collectes voor de protestantse kerkbouw en nieuws over de Russische maanraket die zondag werd gelanceerd. Voor het eerst ging ook het Radio baken voor weggebruikers de lucht in en zo was het een gezellig begin van de dag. Voor de redactie van de ochtend krant (en voor de technici!) is het een heel stuk extra werk, want eer het vlotte programma bij ons in de huiskamer komt, is er achter de schermen al een heel stuk arbeid gedaan. Rondom het Woord De theologische Aetherleergang, wel ke de NCRV op maandagochtend uit zendt. geniet stijgende belangstelling onder de theologen. Er zijn al meer dan 1000 predikanten geabonneerd op het résumé dat ter beschikking wordt gesteld en dat nu van 8 op 12 pagina's wordt gebracht. In overleg met het curatorium en de adviesraad zijn voor dit wintersei zoen enkele buitenlandse hoogleraren aangezocht om colleges te geven. On der hen zijn prof. Niebuhr uil de Ver. Staten, prof. Engelbrecht uit Zuid- Afrika en prof. Barth uit Zwitserland. Het thema zal zijn: de cathegese. Minister Korthals over „Benelux nu" avond a.s. (9 oktober) spreken in het VPRO-radioprogramma. Het onderwerp is „Benelux nu". „Nog ruim drie weken lopen Hollandia". „Hebben ze nog contact met hem de vlucht gehad?" namelijk moeilijk ging omdat ik dan last kreeg afgezakt. Inplaats i lotzeep nodig hebben begrijpen we ook goed", zei Brongersma, die met b geweest was. Hij had bezoek van twee dagen aan Hollandia gebracht en was natuur lijk daar een dag of tien blijven ste ken vanwege slecht weer en kapotte lachte Escher, „knof- ook geen last de hij zonder het te beseffi onbekende A-rivier. Op het dat hij bevoorraad moest worden kon den de vliegtuigen hem e de Sobger volg- vliegtuigen. Hij had toen legenheid aangegrepen or te maken. ,En wat gaan we nu verder doen? ge- i deze vlucht 3iak", be roemde basistele grafist. Althans hij is beroemd bij de expeditie wegens zijn grote hard nekkigheid om te trachten berichten over te krijgen, wanneer het eigen lijk niet mogelijk NOG NOOIT EERDER WERD IN NIEUW-GEINEA DE POST ZO HOOG BEZORGD Zo ook in dit ge val, nu de burger verbindingen, door het sluiten van de P.T.T.-stations na bepaalde tijden, niet meer te gebruiken waren en we. dus via militaire kanalen moesten werken. Het lukte allemaal prachtig en enke le uren later hoorden we het nieuws over de radio, altijd een bewijs, dat het werkte. Tussen de buien Het afvoeren van de deelnemers viel niet mee. Het regende tot een uur of tien pijpestelen én daarna bleef het weer nog steeds vrij slecht. We zagen even wel kans om drie man van de klim- ploeg op te halen en de volgende dag de overige twee. Want ook de volgen de dag regende het stevig door en moesten de helikoptervliegers met moed, beleid en trouw hun weg zoe ken tussen de buien door. Ze deden evenwel hun langzamerhand tot onge kende hoogte opgebouwde reputatie eerst een driedui zend meter hoge rug is overgesto ken. Twee dagen geleden hebben ze weer voedsel voor hem afgeworpen, op de plaats rfifw vroe6 Escher belangstellend. Naar huls! „Deze week hopen we het hele dag of zaakje hier weg te hebben. Jullie kunnen vrijdag of zaterdag naar ik ver- vlieger hem. Hij was daar- zestien schema achter. HU de Sobger Hollandia, Brongersma Zonder overdrijving een his torisch moment in de historie van Nederlands Nieuw-Guinea en in die van de Nieuw-Guine?- expeditie: het planten van de Nederlandse driekleur op het hoogste punt van de Juliana- top. Dat geschiedde op 9 sep tember 1959, des morgens om kwart voor twaalf. De bergbe klimmers, van links naar rechts: Terlaag, Escher, Verstappen, Tis sing en De Wijn. „Och, het was even zoeken naar de gemakkelijkste weg, maar toen we de graad venden die. in westelijke richting naar het hoogste punt liep waren we er binnen een paar uur. Er lag vreselijk veel losse sneeuw, en soms zakten we daar tot aan ons middel in, We zaten wel aan elkaar gebonden, maar het is toch ver velend wanneer er één gaat glijden of in een onzichtbaar gat schiet. Terlaag had het helemaal moeilijk, want die sjouwde zijn filmapparaat mee. De zaak zat bovendien in de mist. We konden bijna niet verder dan een meter of dertig, voor ons uit kijken. Maar toen we eenmaal helemaal bovenop stonden waren al nadelen gauw vergeten." Ver zijn" hy oorspronkelijk had moeten „Maar verder hebben ze dus geen moeilijkheden." „Nee, ze gaven goede berichten en vroegen met grondseinen om schoenen, maat veertig of zesen veertig, dat konden we niet goi cijferen. Verder wilden ze vishaakjes en toiletzeep hebben. Waarvoor ze tol- trekken naar Tanah Merah en van daar via Merauke naar Hollandia om Bar en Dasselaar op te wachten. En dan gaan we naar huis. De mariniers gaan ook naar het Zuiden. Een paar man moeten de dragers terug bren gen naar de Moejoe. Dat is tien dagen lopen van hier. In Mondiptana zal ik ze dan met een Mappiboot laten afhalen. Ze verzamelen allemaal in Merauke. En dan is de expeditie goed ont- -afgelopen", zei ik. Inderdaad, dan behoorde deze expe- Scheepsschroeven van nyl on: De ontwikkelingsgroep en research afdeling van Lips N.V. te Drunen be studeert momenteel in coördinatie met een ontwikkelingsgroep van Ba yer A. G. (Duitsland) de mogelijk heid tot het gebruik van nylon voor scheepsschroeven-constructies. Hoe houdt U de gehele dag stevig op zijn plaats? ?et U niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw [ebit losschiet bij het eten, lachen of niezenI !en weinig DENTOF1X 's morgens op de lebitsplaat gestrooid houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U alle rroe- ere ongemakken vergeten. Verkrijgbaar fa tscrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, De studie van dit object is nog niet geheel beëindigd. Toch zijn de resulta ten al van dien aard, dat het mogelijk is gebruik makend van de speciale ei genschappen van nylon, ook aan de in dividuele eisen van de klant voor nylon schroeven tegemoet te komen. De toepassing van nylon behoeft niet te worden beperkt tot produktie van scheepsschroeven, doch kan worden uit gebreid tot de fabricage van schroef- mutsen, vleugels voor mengapparaten eventuele andere produkten. Tesa- 1 met Bayer A. G. zullen gedurende de kunststoffenvakbeurs te Dusseldorp ditie ook weer tot het verleden. het basiskamp, gelukkig dat weer in de „beschaving" waren en brood inplaats van kaken konden eten. Vooral Escher had een zonderling rood geval om de kin en riep gedachten op Je hebt de film de oude keizer Nero. Eerst een bad .Ik ga van mijn leven niet meer n berg op", zei Terlaag. t Lijkt me ook niet meer nodig, hebt de film van je leven kunnen maken. Als hij gelukt is, dan mag je ruimschoots tevreden zijn", vond ik. Het eerste wat ze allen deden direct na aankomst, was een bad nemen, want in de zesenveertig dagen toen dat ze onderweg waren, was de kans zaten, om te baden gering geweest en wan- neer de kans er was, dan was het weinig aanlokkelijk om in het steen koude water van de Tsjo'o-bronnen te duiken. Postbestelling „Het grappigste maakten we mee al ruim' op vierduizend meter het hoogste bivak. Toen za- ineens vrij ver bij ons van daan een klein figuurtje naar ons zwaai en. Het bleek een drager van beneden te zijn, die met zijn blote voeten niet verder over de kalkpunten durfde te lopen. Hij bleek post bij zich te heb- Toen kwamen de verhalen los. Sobe- ben voor de klimmers. Hij bofte dat waarin zo op het oog wei- we nog - - is gebeurd wns. Nou, ja. nog ec langer over gedaan dan weest". ze gehoopt hadden, maar de ^ev°°rrjf" „Ik denk dat ze nog nooit eerder in ding was prima geweest. De biv Nieuw-Guinea zo hoog de post hebben onderweg, die aan de zorgen van de bezorgd.. iachte Terlaag. mariniers Portier, Hendriks, Scharf en De service op deze tocht kende Brandenburg waren toevcitrouwd, had- geen grenzen. Ik kan het den met de regelmaat van een kjok de voeding en uitrusting opgevoerd, en maar eenmaal hadden ze pas op het laatste ogenblik, toen ze al besloten hadden de volgende dag terug te ke ren wegens gebrek aan voedsel, de voorraden aangekregen, met de veront schuldigingen van Hendriks, Uit de richting 't ogenblik?' elke woensdag jongens - marki zuiver wol, zware kwaliteit, boord en manchetten dubbel, sportieve kleuren. Een P C kwaliteitsprestatie. speciale J.M. prijs I P Koningin Juliana toonde veel belangstelling Prins*Bertil van Zweden heeft gisteren in de nieuwe vleugel van het Stedelijk museum te Amster dam de expositie Zweedse vorm geving geopend. Koningin Juliana was hierbij aanwezig. De Zweedse prins toonde zich in zijn toespraak zeer dankbaar voor de aanwezigheid van de Vorstin. Hij wees op het belang van de expositie, nl. hoe een goede en aantrekkelijke vorm te vinden voor al datgene, wat ons in ons moderne bestaan omringt. Een groot aantal Zweedse kunstenaars, ontwerpers cn producenten hebben de handen ineen geslagen om onze vrien den in Nederland een beeld te geven hoe Zij trachten het probleem van de moderne vormgeving op te lossen, al dus Prins Bertil. De tentoonstelling geeft een beeld van de Zweedse pro dukten die in verschillende materialen, zowel machinaal als met de hand, wer- vervaardigd. Tal heeft leiding te Zagreb ZAGREB. Voor het kandldaten- schaaktornooi zijn maandagavond in Zagreb enkele afgebroken partijen uit gespeeld. De uitslagen waren: Vijftiende ronde: PetrosjanOlafsson -1, zestiende ronde: TalQUgoric 1—0. De resterende afgebroken partij tus- ;n Fischer en Potrosjan, kon wegens tijdgebrek nog niet worden uitgespeeld -1 zal donderdag worden voortgezet. Na de zestiende ronde luidt de stand: 1. Tal (Rusland) 11 pnt. 2. Keres (Rus land) 10% pnt. 3. Petrosjan (Rusland) 8% pnt. en 1 afg. partij. 4. Gligoric (Z. Slavië) 8% pnt. 5. Smislov (Rusland) 7 pnt. 6. Fischer (VS.) 6% pnt en 1 atg. partij. 7. Benkoe (Statenloost 6 pnt. 8. Olafsson (IJsland) 5 pnt. Tijdens de rondgang van Koningin Juliana over de expositie werd de Vorstin begeleid door Prins Dertil en de heer Skawonius, directeur van de vereniging die de expositie heeft ge organiseerd. De Koningin toonde vooral belang stelling voor de afdeling huishoude lijke artikelen en de gordijnstoffen. Volgens de heer Skawonius had zij ge zegd dat het haar speet, dat zij geen nieuwe gordijnen nodig had. Ook de artikelen waarvan de vormgeving was ontworpen door de broer van Prins Bertil, Sigvard Bernadotte, o.m. een schrijfmachine en een kookplaat, had den de speciale belangstelling van de Vorstin. Grootste tanker ter wereld Op de werf van de Bethlem steel company te Quincy (Amerika) is de kiel gelegd voor het grootste vracht schip ter wereld, een tankschip van 106.500 ton. Het wordt gebouwd voor Manhattan tankers co., een maat schappij, waarvan de Griekse soheepsmagnaat Stavros S. Niarchos de aandelen bezit. Het schip moet in 1961 worden afgeleverd en zal onder Amerikaanse vlag varen. Het is meer dan driehonderd meter lang en zal een capaciteit hebben van 172.089 000 liter, voldoende om de tanks van 1.911.000 auto's te vullen De turbines zullen 39.000 pk leveren i het schip zal bij volledige belas ting 17,5 knopen kunnen varen, vanavond) Het Radio Filharmonisch Orkest, ge leid door Bernard Haitink en met medewerking van de pianiste Ingrid Haebler, speelt tussen 8.30 en 10.25 uur in het KRO-programma werken van Htlndel, Mozart, Ketting en Schu bert. Om 10.40 uur begint het tweede het hoorspel Dr Zjiwago van - deel Boris Pasternak. O „Kom er maar amusementsprogi uit!" heet het r-ogramma, dat de AVRO tussen 8.05 zendt. 0.m. hoort u een spannend spel om 1300 gulden. Om tien uur speelt de pianist Byron Janis composities van Haydn, Schubert en Ravel en om 11 uur wordt de 75ste verjaardag van de schrijver F. Bordewijk herdacht. TIPS uit hut buitenland Tussen 8 en 9.30 uur concerteert in het Engelse programma op 434 m het BBC Northern Orchestra, gedirigeerd door George Hurst. Solist is de violist Raymond Cohen. U kunt luisteren naar werken van Brahms, Bruch en Tsjaikowski. Na een uur voor de vrouw zendt Brussel Vlaams op 324 m tussen 9 en 10 uur een concert uit, te geven door het NIR-omroeporkest o.l.v. Pieter Leemans, met werken van Bruckner, Krancher e.a. Om 10.15 uur: een pro gramma van Ierse volksliederen. Programma voor morgen "^versiim I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber; 7.10 Gram; 7.30 Een woord --- --- 800 Nws. it; 8.35 Gi 9.30 Gram; 9,35 10.15 Gram; 10.30 Morgendie 11.15 Er - rsp; 12,15 K< .40 V d nat: 11.00 3.00 N' 12.30 Land- en !decl; 12.3 Gram; 12.53 Gram of 13.15 Met Pit op pad, muz; 13.45 Gram; 15.00 Gram; 16.00 V d jeugd; Jeugdtoernooi: 17.40 Spectrum v.h. Christelijk enigingsleven, caus; 18,00 vartier; 18.15 Boekbespr; ;ooreprof kdr. °Th.d JTG! 19.10 Op Gram; 19 30 Radio- 20.15 r Advertentie BABY ZEPHYR de zachtste voor Gym; 7.20 Gram: 8.00 Nws; 8.18 ber en act; 8.55 V d vrouw; 9.00 v d vrouw; 9.10 Gram, VPRO: 10.00 jeugd. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 R.V.U.: De Portugese Troubadours, door Dolf Verspoor; 11.30 Gram. 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12,38 Orgelspel; 13.00 Nws en tentonnsteUings- agenda; 13,20 Danspiuz; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Omr ork; 14 45 Giiaarduo: 15,00 V d jougd; 17.00 Klassieke muz; 17.15 Politiekapel; 17.50 Regeringsuitz: Emigratie rubriek. Het emigraUepraatje van H. A. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Lichte mu Bliksem uit heldere hemel, hoorsi Strijkork en sol; 22.20 Pol rubriel Nws; 22.40 Lichte muz; 22,55 Tusse 23.15 De _y°°r televisieprogramma zorgt de VARA. Na het journaal eerst actualiteiten en dan, om 8.25 uur, een film over het winnen van ijzererts. Tot slot om 9 uur een film vogr boven 18 jaar: „De dood van een wielrijder", een Spaanse produktie. Televisie voor morgen Televisieprogramma's. NTS: 17,00 Int. W3°,unr"' RRO 17-10 17,30 V d kind; NTS. 20.00 Journ en weeroverz: VARA- 11.34 HedldenUe-ork.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7