'Kortere diensttijd bij leger en luchtmacht mogelijk E ALS ER GENOEG VRIJWILLIGERS ZIJN Voor bepaalde categorieën I twee, vier en zes maanden Hoe de opdracht luidde Bloedige zuiveringsactie onder opstandelingen Armzaligste volk Verdeling naar oppervlakte Hulpactie veevoer landelijk opgezet In Nederland nog geen kerncentrale NEDERLANDSE VAANDRIG VERONGELUKT IN RAVIJN DINSDAG 6 OKTOBER 1959 2 G (Van een onzer redacteuren) der jo- De commissie „Werkelijke Diensttijd Dienstplichten", die op 31 maart A 1958 nog door minister ir. C. Staf in het leven werd geroepen en tot taak kreeg een rapport samen te stellen over de door haar noodzakelijk geachte :ht- duur van de werkelijke dienst der dienstplichtigen van de drie krijgs- machtonderdelen, heeft haar opdracht beëindigd. In haar rapport komt èns- zij tot een aantal conclusies, waarvan de voornaamste zijn: jh Een diensttijdverkorting is in geen geval mogelijk zonder uitbrei- L ding van het vrijwillig dienende per- i soneel, en onder de huidige interna- I tionale omstandigheden mag ook ii i^geen geval tot verkorting worden ^■overgegaan voordat de resultaten =Sde werving van vrijwillig dienenden "3 dit wettigen. o Bij de Koninklijke landmacht en d< Koninklijke luchtmacht zou het ondei bepaalde omstandigheden mogelijk ziji ilteiivoor bepaalde categorieën dicnstplichti- mej gen een diensttijdverkorting te verkrijgen J fvan 2, 4 en zes maanden. Bij de Konink- lelijke marine echter zal de huidige dienst- van 21 maanden moeten worden be- Wil men er maar streven tot eer diens ttijdveïkortJing van 2 maanden De!psr medio 1962 over te gaan, dan zal de vaf werving van vrijwillig dienenden zo spoe- sntdJdig mogelijk en uiterlijk 1 januari 196C •t -dienen te worden opengesteld; De financiële offers voor het Neder- I landse volk. die uiteindeilijk reeds /ifi'ejmet een verkorting van de diensttijd met maanden gepaard gaan, bedragen voor land- en hiobtomadht jaarlijks rond 86 miljoen; ej Het aannemen van vrijwillig dienen den echter, die een belangrijk langere I diensttijd hebben dan de dienstplichtigen, I zal de gevechtswaarde en de juiste Hoogh eraren De redevoeringen der rectores magnl- 'tfici hebben het Nederlandse volk eraan herinnerd dat het nieuwe universitaire [jaar is begonnen. Het is daarom goed erop te wijzen dat de uitbreiding van ons volk en de nieuwe taak die de Neder landers in de wereld wacht, het nood zakelijk maken dat niet alleen de univer siteiten met allerlei instellingen worden uitgebreid, maar dat ook het onderwijs jzelf vernieuwd wordt. In tweeërlei op- izicht: te veel tijd van de hoogleraar gaat 'verloren door het afnemen van examens. Te weinig wordt het geven van bepaalde Icolleges aan hulpkrachten overgelaten. De hooggeleerden in de moderne tijd moeten de grote lijnen en de stijl van het onderwijs bepalen en daarbij tevens meer gelegenheid krijgen door eigen vorsings- werk de wetenschap te bevorderen. (Els. weekblad). In overweging wordt gegeven het aantal vrijstellingen belangrijk te be perken (mijnwerkers en kostwinners); y Zelfs indien niet tot dienattijdverkor- timig wordt of kan wonden overgegaan dan nog blijft de werving van vrijwillig dienenden een belangrijke aangelegen heid, omdat de huidige tekorten bij het beroepspersoneel van zee-, land- en lucht macht het moeilijk maken da verplichte Navo-bijdrage te realiseren. Wil men de werving doen slagen, dan moeten materiële voorwaarden wor den geschapen, die het dienst nemen aan- kkeljjk maken. Een nieuwe bezoldi- igsschaal dient daarom te worden op gesteld. T\E OPDRACHT aan de commissie „Werkelijke Diensttijd Dienstplich tigen" luidde: j Het opstellen van een rapport over de door haar noodzakelijk geachte duur van de werkelijke dienst van de dienstplichtigen van de Koninklijke marine, de Koninklijke landmacht en de Koninlijke luchtmacht, daarbij rekening hou dende met de eisen van de eerste oefening der verschillende wapens, korpsen en dienstvakken en met de eisen van paraatheid, mede in verband niet de verplichtingen, die het lidmaatschap van de Navo oplegt. 2 Bij deze beschouwingen in overweging te nemen de invloed, die de duur van de werkelijke dienst, zowel van de eerste oefening als van de herhalings oefeningen, heeft op het maatschappelijk bestel en de particuliere omstan digheden van de dienstplichtigen en de van hen afhankelijke personen. De commissie dient in het bijzonder aandacht te schenken aan de mogelijk heden tot werving van beroepspersoneel en premievrijwilligers teneinde op die wijze een verlichting van de lasten, die de vervulling van de dienstplicht oplegt, mogelijk te maken. Voorzitter van de commissie werd luitenant-generaal b.d. li. F. M. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Raad van State, en als leden hadden in de commissie zitting secretarissen van werkgevers, en werknemersorganisaties, de directeur-generaal van de arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid en de directeur van het Centraal Planbureau. Als adviserende leden waren aan de commissie toegevoegd de plu. chef van de Generale Staf, de chef personeel luchtmacht en de plu. vlagofficier personeel. Boterzacht, S^urig, Maatregelen De legt haar slotbe schouwing nog eens de nadruk op, dat fhankeilijik van de resultaten van de wer ving van vrijwillig dienenden bij land luchtmacht in 1961 moet worden be- i of een dieosbtijdverkorting mogelijk is, en zo ja of deze zich tot 2 m den zal moeten beperken dan wel dat zij zich in de toekomst verder kan uit strekken. Het is uiteraard niet te zien of en in hoeverre er een voorkeur zal bestaan voor dienstneming bij de landmacht dan wel bij de luchtmacht. Mocht bij de luchtmacht het aantal aan genomen personen een verkorting van de diensttijd mat 2 maanden wettigen, dan zou daarmee niet behoeven te worden TTET FRANSE LEGER heeft berichten gepubliceerd over bloedige zuiveringsacties in de gelederen van de Algerijnse rebellen. De leiders van de F.L.N. zouden ten zuiden van Algiers 480 „contrarevo lutionaire" opstandelingen ter dood hebben gebracht. Volgens de Franse berichten waren de geëxecuteerde rebellen voorstander van een eervol bestand en wilden zij praten met afgevaardigden van de Franse regering. De F.L.N.-leiding beschouwde dit als een komplot. Volgende week dinsdag zal in Frankrijk een parlementair debat over Algerije worden gehouden. Er is nog niet uitgemaakt of bij die gele genheid over de Algerijnse politiek zal worden gestemd. Premier Débré zal zich uitspreken ten inste van president De GauWes plan, dat de Algerijnen het recht tot zelfbe- ichikking geeft. Wanneer de regering rerklaart een stemming na het debat on- venselijk te achten, kan deze alleen wor den gehouden als er een motie van af keuring wordt ingediend die door vol doende afgevaardigden wordt gesteund. Volgens waarnemers in Parijs bestaal r geen twijfel aan, dat een zeer groo' aantal van de afgevaardigden zich ach ter het plan van De Gaulle zail stellen Sommige ministers zouden het echter wenselijk achten dat door een stem- ig eventueel stemmenverlies der rech terzijde en stemmenwinst der linkerzijda an de dag zou treden De voornaamste regeringsvertegen woordiger in Algerije, Paul Delouvnier, heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat er veel tijd moet verstrij- 109) Dank zij de beschrijvingei Plinius kunnen we iets te weten ko men van de bewoners omstreeks het begin i telling. Plinius heeft die gebieden zelf pen is gebleken, di bezocht en beschrijft wat hij eigen ogen heeft gezien. „Tweer per dag, zo zegt hü, wordt hun bied (d.i. van de bewoners der v den) door de zee overstroomd, zod: of Want zo primitief als Plinius het voor stelt hebben df> terpbewoners in het wadden algemeen toch niet geleefd. Uit het jaar- onderzoek van de tegenwoordige ter- het veehouders grote, goed gebouwde ,1 huizen woonden, waar ook het vee - een onderkomen vond. Volgens Pli- - nius waren het uitsluitend viseters, t maar in de terpen worden zo goed als niet goed weet of het tot het land geen visresten aangetroffen! De regen- het water moet worden gere- bakken, waarover by spreekt, kent ten wel, maar het zyn vjjvers In het lidden van de heu lelyk kend. Hier woont een armzalig volk op kunstmatig gebouwde heuvels tot een zodanige hoogte, dat zjj ook by water vo< de hoogste vloedstand boven water bestemd, steken. Op die heuvels zyn hutten Het wa gebouwd en wanneer het omliggende land is ondergelopen. lyken de hut bewoners wel zeevaarders op een schip, en zjj lijken denkbaa schipbreukelin gen wanneer bij eb het water is terug gelopen. Dan maken z(j in de omgeving van hun hutten jacht op vissen die met het terugvloeiende water trachten weg te vluchten. Het is deze mensen niet mogelijk vc houden fcn zich, zoals de hew- het nabije vasteland, met TOCH IS HET ZO! oelk te voeden. Zij kunnen ook niet jacht gaan, want- in de wijde omtrek doelde teïpi is geen struik te bekennen. Van zee gras en riet vlechten zij netten om vis te vangen en als brandstof gebruiken zjj een soort turf, die zij met de han den verzamelen en waarmee zij hur voedsel koken en hun door de noor lenwind verkleumde ledematen ver warmen. Voorts drinken zij niet inders dan regenwater, dat in eei <gu11 voor de woning wordt bewaard. Het valt niet moeilijk ln deze bc ichriJvlng de bewoners der terpen t herkennen, die ten tijde van Pliniu het waddengebied van Groningei Friesland en Oost-Friesland bewoon den. Deze mensen worden door d grote Romeinse encyclopaedist tot d' armzaligsten ter wereld gerekend, ei ware het niet dat hij deze mensen zeil heeft gezien, we zouden het volste recht hebben hier een verslag uit de tweede of derde hand te vermoeden. dat de beschrij ving van Plinius minder betrekking heeft gehad op de Nederlandse, dan wel op de Duitse waddenkust, waar de bevolking wel licht in primitieve re omstandigheden heeft geleefd. Ech ter, ook ten westen van Borkum zijn terpresten gevonden met ploegsporcn en schapenbeenderen, zodat ook daar niet wordt voldaan aan de uitspraak: geen vee, geen land bouw, alleen vis! Ten slotte zou het nog mogelijk :yn, dat de door Plinius be- rste voorposten in zee vormden en dat de zee dit gebied later weer heeft veroverd, zo dat het onmogelijk is resten van deze erpen te vinden. Maar ook deze ver- inderstelling is twijfelachtig, omdal 'en autoriteit als Tesch meent dal •eeds omstreeks 2000 v. Chr. de kust yn in het noorden op de plaats vai Ie tegenwoordige waddeneilandei iep. Met andere woorden, we moger de door Plinius gegever childering van de bewoners literste noorden van ons land een t( irimitieve voorstelling van het lever n die tijd heeft gegeven. (Hieraai naken ook moderne reizigers zich we! ens schuldig, dus waarom zouden we ins erover opwinden?) Nu we ons toch in de buurt bevin- ien, kunnen we ook wel eens spreken over de 23 waddeneilanden die er riestijdi waren. ken voordat het recht tot zelfbeschik king voor de Algerijnen in de praktijk kan worden toegepast, ook al zoi strijd direct worden beëindigd. „Er i een periode zijn om hartstocht en wraak lust, opgewekt dn vijf jaar van opstano te doen bekoelen", aldus Delouvrier. Hij vervolgde: „Frankrijk moet niet verwachten dat het Algerijnse probleem opgelost is wanneer er niet meer wordt geschoten. Zelfs als de vrede is hersteld, hebben wij nog veel werk te verrichten „Wat er ook gebeurt, de kosten van Algerije zullen een last voor Frankrijk blijven", aldus Delouvrier. Hij gaf een overzicht van het vijfjarenplan dat De Gaulle vorige jaar in Constaniine in verking stelde Dit plan heeft tot doel de levens standaard van de Algerijnse arbei ders dichter bij dat van de Frans man te brengen. Als het slaagt, zal het een troefkaart voor De Gaulle zijn om de Algerijnen ervan te over tuigen dat zij politiek met Frankrijk verbonden moeten blijven. Delouvrier verstrekte de volgende cij fers over de resultaten die het plan- Constantdne in het eerste jaar heeft Industrie: er zijn 132 nieuwe onderne mingen begonnen, die aan 11.150 per sonen werkgelegenheid verschaften. (Het plan streeft naar 400.000 in 5 jaar). Onderwijs: door de inrichting van 2540 nieuwe klassen ontvangen au 843.000 Algerijnse kinderen onderwijs. Dit is ongeveer een kwart van de kinderen die de leeftijd voor schoolbezoek heb ben. (Het plan streeft er naar dat er in 5 jaar tweederde van deze kinderen naar school gaat en de rest in de drie daaropvolgende jaren). Huisvesting: er zijn 18.000 nieuwe wo- igen in de steden gekomen en 12.000 het 'land. Van de 1000 nieuwe d-or- waarin het plan voorziet, zijn er tot stand gekomen. (Het plan voor- t in een miljoen woningen in 5 jaar). Financiering: van de 198.200.000.000 frank beleggingen die tot nu toe zijn uitge trokken voor de ontwikkeling van Al gerije (ongeveer 1600 miljoen gulden) zijn er 122.600.000.000 verschaft door Frankrijk, 47.600.000.000 door spaargel den en 28.000.000.000 door Algiers zelf. Frankrijk heeft voor elk van de res terende vier jaren een minimum van 100.000.000.000 fr. gegarandeerd. gewacht bot ook het vereiste aantal bij de landmacht is bereikt, doch zou onmiddel lijk tot verkorting bij de luchtmacht kun nen worden besloten. Daardoor zou het thans bestaande verschil in diensttijd tus sen land- en luchtmacht geringer worden. Indien het aantal vrijwillig dienenden ten naaste by, doch niet geheel voldoende zijn te de irate sterkte dan zou, als aanvullend middel, een zodanig aantal dienstplichtigen ver plicht kunnen worden langer in werke lijke dienst te blijven als bij de invoering van de diensttijdverkorting nog aan het benodigde aantal vrijwillig dienenden ontbreekt. Uiteraard mogen de grenzen, die de Dienstplichtwet stelt, niet worden overschreden. De klein-verlofregeling opent o.m. de mogelijkheid daartoe. Dat op dit middel (van verplicht nadienen) de aandacht wordt gevestigd grondt de com missie op de overweging, dat een ver plicht offer van weinigen zal mogen wor den gevraagd, indien het algemene be lang, dat door een diensttijdverkorting over de gehele linie wordt gebaat, zulks eist. goudgeel Zien kunt u 't niet aan dit pronkstuk uit moeders oven, maar proeven des te beter: alleen R00MB0TEB is boter. en boter is niet te vervangen! speciale verslaggever) ten de hulpactie Veevoer, die westelijk verband werd gevoerd, lan delijk op te zetten. Er is thans een coördinatiecommissie gevormd, waar- niet alleen vertegenwoordigers van de hoofdbesturen zitting hebben, maar ook de betrokken Provinciale voedselcommissarissen en militaire autoriteiten. Het bureau van de Voed- selcommissaris in Zuid-Holland zal als centrale worden gebruikt. Het transport van voornamelijk bie tenkoppen naar de door de droogte ge teisterde bedrijven op de hoge zandgron den heeft tot nog toe een omvang van duizend ton gehad. Zeventig procent hiervan is op kosten van de boeren ver voerd; dertig procent op die van hel Rijk. Gisteravond lagen in de Noord- De voorzitter van de algemene raad van het gasbedrijf centraal Nederland, de heer H, Ploeg jr., heeft gistermorgen aan de Lage Weide te Utrecht de nieuwe fabriek voor omvorming van aardgas en raffinaderij-gas officieel in gebruik gesteld. Dit nieuwe bedrijf is geheel geautomatiseerd en slechts enkele mensen zullen nodig zijn het dag en nacht te bedienen. Na de opening maakten de genodigden een rondgang door de fabriek. TAE TIJD is nog niet rijp om een kernenergie-centrale in Neder land te bouwen, aldus de conclusie waartoe de commissarissen van de N.V. S.E.P. (Samenweï-kende elektri- citeits-produktiebedrijven) zijn geko men. De provinciale Noordbrabantse elektri citeitsmaatschappij hegft zich bereid ver klaard zich met de bouw en financiering een kernenergiecentrale te belasten. De bouw van een 150.000 kw. centrale een produktie van een miljard milo- wattuur per jaar zou jaarlijks echter 10 miljoen gulden duurder uitkomen een overeenkomstige conventionele centrale. Verwacht mag worden, dat de splijtstof elementen in prijs zullen dalen. Bij een 15-jarige afschrijving moet dan echter toch op een nadeel van 100 miljoen wor den gerekend. De commissarissen voelen wel voor het gebruik van zg. kweek-reactoren, die op diverse plaatsen in de wereld, ook bij de KEMA te Arnhem, in uitvoering zijn. Besloten is tot instelling van een spe ciale commissie, die zal nagaan of moge lijkheden tot besparing op de enorme uit gaven voor een kernenergie-centrale aan wezig zijn. Deze onderzoekingen zullen nog geruime tijd in beslag nemen. Aanmelding bij Euratom vöör 20 ok tober teneinde deel te nemen in de rege ling met de Verenigde Staten om een centrale voor 31 december 1963 gereed te hebben, zal niet kunnen plaats vinden. Wel blijft open de aanmelding bij Eura tom van een op een latere datum in be drijf te stellen energiecentrale. KOLENCRISIS WORDT DREIGENDER De vice-president van de Kolen- en Staalgemeenschap, de heer D. P. Spieren burg heeft verklaard, dat een bovennatio nale crisis binnen de gemeenschap pas zou ontstaan als de voorstellen tot op lossing van de steenkoolcrisis niet door de regeringen zouden worden uitgevoerd. Hij achtte een samensmelting van de K.S.G. met de Euromarkt onjuist. De kolencrisis moet worden opgelost door grotere bevoegdheden te geven aan de uitvoerende lichamen en de parlemen taire vergaderingen. De voorzitter van het Belgische katholieke vakverbond wilde een oplossing binnen twee of drie maanden en wees op de toenemende ont stemming onder de mijnwerkers en be toogde, dat de vakbonden in staat zijn een protestactie van 200.000 mijnwerkers te ontketenen. Inmiddels neemt in West-Duitsland de steenkoolproduktie toe, hoewel de vraag van de industrie en die van gebruikers van huisbrandkolen vermindert. In sep tember werd 10,2 miljoen ton gedolven tegen 9,7 min. in augustus. Het aantal mijnwerkers daalde van 441.000 tot 437.700, doch de produktie per man nam toe. Oost Polder en in het westen van land nog duizend ton bietenloof op transport te wachten. Elke dag komen er echter honderden tonnen bij, daar de bietenoogst in volle gang is. Van de zyde van het ministerie defensie is gisteren verzekerd, dat de reeds zaterdag en maandag geboden transporthulp zal worden voortgezet naar behoefte zal worden geregeld. De Aan- en Afvoertroepen, die in Haarlem liggen, zijn ingeschakeld en ooi Apeldoorn en enkele andere plaatsen zullen beroepen kunnen worden gedaan. Hoewel het aantal in te zetten trucks, die alle een laadvermogen van drie ton hebben, met de dag wisselt, zullen er elk etmaal een kleine honderd militaire vrachtwagens voor de hulpactie onder weg zijn. Daar zich in alle op hoge zandgronden gelegen gebieden krepeergevallen be vinden, is er geen urgentie-program op gesteld. De verdeling van het vrij t€ komen veevoer zal per provincie op ba sis van de oppervlakte aan zandgrond geschieden. Overijssel wordt dus een zelfde noodgebïed als Drenthe, de Ve- luwe, Oost-Brabant en Noord-Limburg. Alleen de Provmciale Voêdselcommis- saris in Drenthe gaf het percentage noodgevallen op door te stellen, dat vijf entwintig procent van alle boeren daar zwaar door de droogte gedupeerd zijn. Eehalve de Noord-Oostpolder en d Zuidhollandse eilanden zullen thans ook Zeeland en Westbrabant bij de inzame- van bietenloof betrokken worden. De gewestelijke besturen der drie land bouworganisaties hebben circulaires naar hun leden uit doen gaan met het verzoek zoveel mogelijk loof beschik baar te stellen. De gisteren gehouden vergadering, die dus een landelijke coördinatie-commissie heeft opgeleverd, werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de hoofdbestu ren der organisaties, de provinciale voed selcommissarissen in Gelderland, Over ijssel, Drenthe, Zeeland, Limburg, Noord brabant en Zuid-Holland, zomede ver schillende representanten van het mi nisterie van defensie en de by de hulp actie ingeschakelde troepen. Berekening van produktiviteit (Vervolg van pagina 1) toekomstige loonniveau mogen echter niet meer dan zes maanden worden verwerkt, onder dit voorbehoud weer, dat het ver schil tussen loon- en produktiviteitsstij- ging niet meer dan Vz x mag bedragen. Aan deze genoemde voorwaarde kan al leen worden voldaan, wanneer een lan ger lopend contract wordt afgesloten. Hieraan geeft de regering overigens de voorkeur. In dit verband wordt er in de verkla ring gewezen, dat bij de meerderjarige contracten een trapsgewijze loonontwik keling mogelijk is. Immers, de afstand tussen de loonlijn en de produktiviteits- lijn mag weer niet meer dari Vz x be dragen. Bij kort lopende c.a.o.'s, afgesloten tus sen i januari i960 en i april 1060, kan aan de voorwaarde van terugrekening van zes tot negen maanden, alleen worden voldaan, door het verstrekken van een spaarbedrag, een uitkering ineens e.d. Ten aanzien van de op de produktivi- teitsruimte in mindering te brengen autonome loonstijging geldt als regel, dat voor de eerste keer het niveau daarvan op het aanvangstijdstip van het contract één pet. bedraagt. Gedurende de contractsperiode moet rekening worden gehouden met een sty- ging va neen half pet. op jaarbasis. Afwijkingen van deze regel zyn moge lijk. wanneer de juistheid door cy'ferma- teriaal wordt aangetoond. In hoeverre arbeldstydverkorting zich zelf inverdient en in hoeverre zij een loonkostenstyging met zich zal brengen, kan alleen van geval tot geval worden beoordeeld. De jury van het gerechtshof van Suf folk heeft de Nederlandse marconist W. van R. officieel in staat van beschuldi ging gesteld, inzake de geheimzinnige dood van de 23-jarige Lynn Kauffman. Volges de politie had Van R. aanvanke- ïyk toegegeven een romance te hebben gehad met mevrouw Kauffman en haar te hebben geslagen tydens de reis met de Utrecht. Later heeft hij dit ontkend. Advertentie Als er iets verkeerd bij U valt en znurbrand laait op nit nw maag... Eén of twee Bennies nemen en alle leed is geleden. En dat is dan eigenlijk het hele verhaal verhaal met 'n biy slot voor iedere lijder aan brandend maagzuur. Nèem óók Rennies. Tienduizenden gingen U Ongeluk met jeep en vrachtwagen Even over de Frans-Belgische grens is gisteren, bij Rocroix onder Mezières. de 21-jarige vaandrig H H. Ros om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. Het slachtoffer maakte deel uit van een verbindingsbatalj' dat bezig was met het voorbereiden radioverbindingen in verband mei komende transporten naar Frankrijk Volgens de lezing, die bij de leger ïtorateiten in Den Haag is binnenge- imen, zyn bij het ongeluk twee Nede- landse militaire voertuigen betrokken eest. Eerst is een jeep uit de bocht gevlogen en in een ravijn gestort. De ichtauto vain het Nederlandse lege: achter de jeep aanreed, is, toen de 'tuurder probeerde een uit de jeep geslingerde militair, die op de weg lag, e ontwijken, eveneens in het ravijn, dal es meter diep is, terecht gekomen. Bij iet ongeluk zijn drie' Nederlandse mili- airen licht gewond. Zij worden ver- 'leegd in een ziekenhuis in Mezières. De slachtoffers zijn gelegerd in het kamp Wittenberg. In La Courtine is gisteren ook een on tval gebeurd, waardoor de dienstplich ig soldaat W. C. H. Habink, oud 20 jaar, ifkomstig uit Emmen, waarschijnlijk zijn rechterhand zal moeten missen. De sol daat vond een projectiel en behandelde dit niet juist, tengevolge waarvan he' ixplodeerde. Bij een militaire oefenrit voor jeep-- gisteravond omstreeks half negen bil Maurik onder Tiel een jeep van de we» afgeraakt en gekanteld. De jeep werd bestuurd door de 41-jarige kapitein W. F Ridder van Rappard, die een shock kreeg en naar huis is gebracht.. De naast hem zittende 21-jarige eerste luitenant H. Horsting werd zwaar om wond en buiten kennis naar het zieken huis te Tied vervoerd, waar bloéd-tran--- fusie werd toegepast. In de loop van de nacht is hij overleden. Beide slachtoffers zijn van de lucht- doelartillerieschool te Ede, gehuwd en woonachtig in Ede. Minister akkoord met melkexport (Var parlementsredactie) Minister Marijnen (landbouw) vindt het .iet nodig om tussenbeide te komen in erband met het besluit van het Pro- duktsehap voor Zuivel om vooralsnog geen beperkingen op te leggen aan de uitvoer van melk naar Frankrijk. Het gaat hier om een leverantie van 200.000 ':g consumptiemelk per dag naar Parijs n andere Franse steden, die door de ;rote droogte gebrek aan melk hebben, ooral voor het maken van kaas en boter. In een brief aan de Tweede Kamer deelt de minister mee, dat door ook deze >er van consumptiemelk, evenals die het Amerikaanse leger in Duitsland, onbelemmerd te laten plaatsvinden, de prijsvorming van melk tot stand komt door een normale en zo vrij mogelijke concurrentie in de verschillende voor ex port werkende zuivelbedrijven. Kind uit raam gevallen Gisterochtend half zeven is het een jaar oude meisje I. J. Gilhuys uit een open- d raam op de eerste etage van een ig in de Joh. Verhulststraat te Am- 3m op straat gevallen. Het kindje is loop van de ochtend overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5