CflRISTF Kritisch commentaar op twee maatregelen Moderne mens existentieel uit evangelie benaderen Zuiden wil eigen opleiding voor kleuterleidsters Opleiding in Eindhoven werd erkend CETAFLEX Een woord voor vandaag Luthersen willen Indiase vluchtelingennood lenigen Orgaan van chr. werkgevers o Actuele, sociale vraagstukken De Werkgever, orgaan van het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers in Nederland levert kri tiek op twee maatregelen, welke door de regering in het kader van haar financiële politiek wor den voorgesteld. De maatregelen zijn van beperkte strekking, maar er worden grote bezwaren tegen aangevoerd. In de eerste plaats gaat het om de ziekenfondsverzekering voor de bejaarden. Op het ogen blik is de situatie zo, dat bejaar den met een inkomen beneden een bepaalde grens een zieken fondsverzekering tegen een ge reduceerde premie kunnen af sluiten. De rest van de premie wordt gedeeltelijk door rijk en gedeeltelijk door het vereve ningsfonds voor de ziekenfonds verzekering (en dus door het bedrijfsleven) gedragen. De regering wil thans voor de ten laste van het rijk komende bijdrage een oplossing vinden in het kader van de algemene ouder- domsverzekering. Dit betekent, dat deze subsidie overgeheveld wordt van de algemene middelen van het rijk naar het ouderdomsfond6. Dit lijkt de redactie van het werk geversorgaan niet juist: Het ouder- domsfonds is er om alle verzeker den een uniforme bodemuitkering te verstrekken en het ligt niet in deze lijn sommigen van die ver zekerden in feite een hogere uit kering te verstrekken. Bovendien zou dit een begin zijn op een weg. waaraan geen einde komt. Alles wat in Nederland aan bijzondere voorzieningen ten behoeve van de ouden van dagen wordt getroffen zou met dezelfde argumentatie ten laste van het ouderdomsfonds ge bracht kunnen worden. Dit is een functieverwijding, welke nimmer is bedoeld en welke niet wenselijk is. aldus de Werkgever. Grondbelasting De tweede maatregel, waartegen het blad zich keert, is de verho ging van de grondbelasting. Aan de verdergaande optrekking van het huurniveau zou geen argument kunnen worden ontleend om de verlaging van de grondbelasting van 1955 weer ongedaan te maken. De verlaging werd indertijd doorgevoerd om de huiseigenaren enige compensatie te geven voor de geringere huurverhoging dan aanvankelijk was voorgesteld. Zolang het evenwichtshuurpeil nog niet is bereikt, blijft de aan leiding tot het verstrekken van deze compensatie onverminderd bestaan, aldus het blad. Door de verlaging van de grondbelasting is het evenwichtshuurpeil dien overeenkomstig verlaagd. Bovendien is in 1941 op last van de bezetters de grondbelasting verhoogd, een verhoging welke niet kon worden doorberekend. De verlaging van 1955 was zo niet anders dan een redres van de in 1941 geïntroduceerde onrechtvaar digheid. Leiding-leden In een artikel over het vraag stuk leiding-leden schrijft de Op bouw. orgaan van de Nederlandse, Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid, dat een organisatie pas levend kan zijn als men als leden van die organisatie de problemen en de belangen met elkaar bespreekt en er zelf ook mee over beslist. Het roer zal daarom om moeten. C.a.o's welke gewijzigd moeten worden, zullen op ledenvergade ringen behandeld moeten worden en de leden zullen het moeten kun nen verdragen, dat niet alle ge wenste verbeteringen bij de loon onderhandelingen worden herhaald Maar ook aan het vraagstuk van de verhouding binnen de onder neming zal men als bond aandacht moeten besteden. Er zijn reeds een aantal studiebijeenkomsten ge pland, waar dit vraagstuk eens rustig zal worden doorgesproken. De afdelingsbesturen van genoem de bond hebben al bericht ontvan gen en een vrij groot aantal deel nemers heeft zich gemeld. We kunnen gevoeglijk zeggen, zo schrijft de ODbouw. dat we een derde van ons leven in de onder neming doorbrengen, waarbij het niet alleen gaat om de vraag hoe veel centen er per uur moeten worden verdiend, maar ook om het leven in de onderneming als mens. als schepsel Gods. Dit is geen onderschatting van het loonvraagstuk, maar het mate riële mag niet het enige zijn, wat wij uit de onderneming willen ha len. Een mens moet zich kunnen uitleven naar de opdracht door God hem gegeven. C.N.V. over grafici Het getrek om de goedkeuring van de grafische c.a.o.'s heeft ons leed gedaan. Vrijere loonvorming is iets anders, aldus De Gids, or gaan van het C.N.V. Vrijere loon vorming veronderstelt, dat de re gering veT.rouwen stelt in het resultaat van een goed overleg tussen de partijen. Dat de regering het resultaat controleert is van zelfsprekend, maar zij moet niet het oude bezwaar van het „mili- meteren" nog gaan verscherpen door te gaan „micrometeren". Telkens wordt weer de indruk gevestigd, dat er in Den Haag mensen zijn, die de vrijere loon vorming nog wel met de mond belijden, maar die er in hun hart een afkeer van hebben. Waarom gaat men er' anders, niet veel meer toe over. aldus De Gids, om evenals bij de prijzen de bereikte resultaten bij het over leg in het bedrijfsleven globaal te overzien? Men zou er daarbij dan op kunnen wijzen: denk eraan, achteraf komt het uit, of gij werk gevers en werknemers in een be drijfstak wat te hoog gegrepen hebt; gij zult het in uw prijspoli tiek merken, want verhoging van prijzen is nu niet toegestaan. Dan handelt men als bij de prijsvor ming, aldus De Gids. vW J nrff Inaugurale rede van prof. dr. H. Jonker Gistermiddag heeft de nieu we kerkelijke hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Utrecht zijn ambt aanvaard. Hij hield een oratie over ,,het Woord Gods en existentie als probleem der practische theologie". Prof Jonker werd door de generale synode van de Ned. Herv. Kerk benoemd om onderwijs te geven in wezen en geschiedenis van het apostolaat, bijbelse theologie en practische theologie. In zijn rede besprak de nieuwe hoog' leraar het advies om de moderne mens vanuit het Evangelie op existentiële wij ze te benaderen en vroeg zich af wat men onder deze terminologie verstaat, welke problemen zij oproept, welke uit zichten geopend worden en welke geva ren voor de rechte evangelie-arbeid te duchten zijn. Alhoewel de theoloog oplet tend te luisteren heeft naar de existen tiële denkers van deze tijd, dient hij toch de gegevens voor de opbouw van een bij bels-existentiële benadering niet vanuit een existentiefilosofie maar vanuit het Woord Gods te putten, dat de grond is van existentie, denken en zijn. Vanuit Hebr. 4:12,13 wordt gepoogd de verhouding Woord en existentie nader te verhelderen. Het Woord Gods is niet een speculatief gegeven, een menselijke projectie of een existentiële expressie maar een van buiten komende werkelijk heid van heil, die zich dynamisch richt op de concreet levende mens. De mense lijke existentie wordt onder vier aspec- Van Nelle bestellen Daarom heeft de Federatie een beroep gedaan op kerken en particulieren om te helpen. De docenten aan de oplei ding hebben al alle medewerking toe gezegd. Hun geringe beloning kan niet eens een salaris genoemd' worden. Maar er zal veel meer geld moeten ko men en daarom is de Federatie een financiële actie begonnen met giro nummer 136066, van de Eindhovense Nutsspaarbank ten bate van de Chr. Opl.-school. Kleuteronderwijs voor Noord-Brabant en Limburg. ten benaderd: de toegesprokene door het Woord Gods. als psycho-somatische een heid verbonden met situatie en Umwelt. als de door God in zjjn levensbesef ge accepteerde en als verantwoordelijk we zen voor God. De existentie van de die naar kent daarbij nog een polair aspect: het staan aan de kant van God en aan die van de mens. Deze polaire spanning geeft aan de geestelijke houding van de practicus het kenmerk van beslistheid critische openheid, bescheidenheid en be hoedzaamheid. Enkele vraagstukken, waarmee de praxis in het moderne denkklimaat, dat ook het kerkelijk leven steeds meer pe netreert. te maken krijgt, worden aange stipt o.m. de aandacht voor de existentie zelf, de verschuiving van het waarheids- accent van het algemene en abstracte naar het persoonlijke en concrete, het to lerantieprobleem, het exclusivisme van het Christelijke geloof en de ontkenning van de redelijkheid der Waarheid bij existentiële denkers. De loutere existentialisering van de Christelijke religie werd bestreden, om dat deze het Evangelie van zijn materie berooft. Prof. Jonker verzette zich ook tegen de intellectualisering van de Waar heid Gods, omdat deze Waarheid als Goddelijke ontmoeting in haar openheid naar het mysterie meer dan redelijk is. Na het aangèven van enige Practisch- theologische uitzichten voor de homile tiek, liturgiek, catechese en het pasto raat vestigde de spreker nog de aan dacht op enkele nieuwere problemen, die de ingenomen positie in het moderne denkklimaat oproept o.m. het herme neutisch probleem ten aanzien van de vragen rondom „Entmythologisierung" en existentiale interpretatie, de ver houdingcreatie en evolutie enz. De overtuiging dat het Woord Gods bij al deze theoretische overwegingen toch zijn eigen souverei^»e gang gaat brengt juist de noodzaak van een prac- tisch-theologisclie bezinning mee als een menselijke poging van een ant woord op de oproep van Paulus: Blust de Geest niet uit! Advertentie Het gebruik en de verzorging van vaste planten in onze tuin, door Mien Ruys, tuin- en landschap-architect. Uit gave N.C. Kosmos Amsterdam. De vergeten medeminnaar, door Rico Bulthuis. Salamander-.' TT:' rido, Amsterdam. Uitgave Que- toekomst een zelfstandige op leidingsschool voor protestants- christelijke kleuterleidsters krij gen. Het Federatief Verband dat gevormd wordt door de Vereni ging van Leidsters, die van Lera ren-opleiders en de Bond van Be sturen voor Chr. Kleuteronder-j wijs hebben een aanvrage om de Kerkelijke DOVCOt opleidingsschool te Eindhoven J -> Van Nelle bestellen Eindhoven rijksaanwijzing te geven onder steund. Eindhoven heeft nu deze aanwijzing gekregen. Tot nu toe werkten de* opleidingen in het zuiden van ons land geheel zonder rijkssubsidie en onder zeer moeilijke omstandigheden. Bovendien was men tot voor kort aangewezen op staats examens. Een en ander had tot ge volg dat de resultaten minder gunstig De rooms-kath. opleidingen hadden door de rijkssubsidie een grote voorsprong. Het gevolg was, dat veel meisjes de rooms-kath. opleiding kozen. Zeer lof felijk was de geste van rooms-kath. zijde in Limburg om een predikant les te laten geven in de bijbelse geschie- Hoe waarderend de Federatie ook stond tegenover deze houding toch was zij van mening dat de opleiding van prot.. chrisi. kleuterleidsters niet gered was door deze gang van zaken. Er zijn meer vakken, die vanuit een eigen prot.-christ. visie gegeven dienden te worden zoals paedagogiek en psycho logie. De school in Eindhoven kan nu verder tot ontwikkeling komen nu de staats- aanwijzing is verkregen. Dit houdt in dat de school zelf examen kan afne men en er een studietoelage gegeven wordt voor de leerlingen die daarvoor in aanmerking komen. Er blijven ech ter nog veel zorgen, namelijk de huis vesting, de financiën, want subsidie is nog niet toegezegd. Van Nelle bestellen in Denemarken FN de provincieplaats Skive hebben een Deense geestelijke en verscheidene leken, onder wie leden van de gemeenteraad en de kerkeraad, gisteren een ker kelijke plechtigheid geboycot, waarin bisschop Christian Baun uit Viborg zou voorgaan, omdat de bisschop, die tegen vrouwe lijke geestelijken is, de plaatse lijke vrouwelijke predikant, miss Helga Jensen, had verzocht uit de kerk weg te blijven. De kerk van Skive behoort tot de Lutherse staatskerk. Het parlement heeft verschei dene jaren geleden het wijden van vrouwen tot geestelijke goedgekeurd ondanks felle op positie van verscheidene geeste lijken en enkele bisschoppen, onder wie bisschop Baun, die drie jaar geleden geweigerd heeft miss Jensen te wijden. Aan de Deense minister van eredienst, mevr. Bodil Koch, is verzocht, een onderzoek naar het gebeurde te Skive in te stellen. Mevr. Koch is socialiste en voorstandster van vrouwelijke geestelijken. Zij heeft nog niets over de zaak willen zeggen. LUm koud alle hout met van Ceta-Bever Beroepen te Goudriaan G. den Boer te Veen N.B. Bedankt voor 's-Gravenhage (vac. F. J. Broeyer): N. den Oudsten te Amers- Benoeming: Dr. F. Bloemhof, leraar godsdienstonderwijs te Leeuwarden, woonachtig te Giekerk en laatst, pred. te Bergum is aangezocht als dir. van de Herv. Stichting voor Geest. Volksgezond- heid te 's-Gravenhage. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Soest: A. L. Janse de Jon ge te Oostvoorne. Aangenomen naar Noordhorn C Alt- reformierte Kuche": H. Kuiper, kand. en hulppred. vanwege a'e kerk van Duis- burg-Ruhrort met standplaats Keulen. Bedankt voor Berlikum: C. v. d Gies- sen te Tzum; voor Leeuwarden (vac. J. C. Hagen): S. van Bekkum te Monster. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Almelo: J. G. Ravenswaay te Schevemngen en J. Kampman te Rijns- burg; te Murmerwoude: J. P. Geels te Haarlem-Centrum en C. v. d. Weele te Beroepen te Doesburg: D. v. Wilsum te Dedemsvaart. Bedankt .voor Zwaagwesteinde: L. Floor jr. te Almelo. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht: K. de Gier te 's-Gravenhage en P. Honkoop te Yer- seke. UNIE VAN BAPT. GEM. Bedankt voor Zandbulten: G. Visser BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Vëlp: C. Zijlstra te Fra- Als de Sadduceeën naar Jezus komen om Hem een vraaij over de zeven mannen die met één vrouw getrouwd ware als een strikvraag voor te leggen, antwoordt de HeilaM Dwaalt gij niet daarom dat gij de Schriften niet kent noc\ de kracht Gods?" (Marcus 12:24). Christus plaatst hier twq dingen naast elkaar, die wij onder geen enkele ijoorwaarAi mogen scheiden. In onze waardering voor de hijhei doen wij vaak alsof God&S* Woord een soort van magische kracht in zichzelf heeft. En iH onze tijd wordt ook de kracht van God zo vaak los gemaaWft van de bijbel. Maar wij zullen nooit kunnen begrijpen uxff God in Zijn Woord tot ons te zeggen heeft, als niet de kracli - van God ons leven vernieuwd heeft en ons tot wedergeboorte heeft gebracht. Gods Woord is krachteloos zonder de verlichtende werkii\\ van Gods Geest. Men kan zeggen dat dit subjectief is, matt dan is het bijbelse subjectiviteit. Paulus zegt dat er eei bedekking op het gezicht van de mens is, maar telkens watk neer iemand zich tot de Here bekeerd heeft, wordt de bedelt**) king weggenomen (II Cor. 3 16). Als' dit niet gebeurt kunnej wij intellectualistische beschouwingen opzetten over de bij be Ac maar heeft Gods Woord ons niets te zeggen. i DEGELIJK, MAAR BESCHEIDEN Ri HE Voorst c dan verschenen rapport Wij begrijpen intussen, dat de convan commissie-Van Voorst tot missie met te groter klem aandrinj - r een mogelijke verkorting op het bereiken van het door has Ac Van Nelle bestellen Geref. deputaatschap voor publiciteit De generale synode der Gerefor meerde kerken heeft in haar te Utrecht gehouden slotzitting het door haar in gestelde deputaatschap voor de publi citeit als volgt samengesteld: Herman M. Felderhof. redacteur van de radio krant „Vandaag" te Hilversum, ds. E. de Jong, Geref. predikant te Winters wijk. ds. B. Richters, directeur van het Zendingscentrum te Baarn (samenroe pen. Mr P. J. Scheele. pers-secretaris van het Ned. Bijbelgenootschap te Am sterdam en W C. F. Scheps, kerk- nieuws-journalist te 's-Gravenhage. Meer nodig dan tehuis voor stervenden STOND Europa enkele jaren ge leden nog in het middelpunt van de belangstelling voor vluch telingenzorg, nu wordt de aan dacht meer en meer gevestigd op Aziatische landen. De Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereld Federatie spannen alle krachten tijdens dit vluchtelingenjaar in, om hier de nood enigszins te lenigen. Hoe ontzettend de nood wel is blijkt uit berichten die de Lutherse Wereld Fe deratie uit India heeft ontvangen Kerkelijke medewerkers hebben de vluchtelingensloppen rond Calcutta be zocht en zijn tot de overtuiging ge komen dat de toestanden daar erger zijn dan waar ook ter wereld Slechts 300 jaar geleden was Calcutta nog maar een klein dorp. De Engelse handelsmaatschappij heeft daar echter een handelspost gesticht en zo werd Calcutta de „Poort van het Oosten en de handelsmetropool van Zuid- India. De stad is nu met meer dan zes miljoen inwoners de grootste stad van dit uitgestrekte land van Neroe. Maar Calcutta is ook het opvangcen trum voor de vluchtelingen uit Pa kistan. Toen Pakistan een zelfstandige Mohammedaanse staat werd. hebben meer dan vier miljoen Hindoes hun Van Nelle bestellen 17 De kinderen keken hem met verschrikte ogen aan. Maar op dat ogenblik geleek hij zoveel op vader, al hadden ze vader nooit zien schreien, dat hun liefde naar hem uitging, als ware hij een steun voor hen gewc-est. Ook tante Oliva schreide achter haar zwarte slui er; maar moeder had haar sluier achterover ge gooid en keek neer op de kist zonder tranen in de ogen. De een na de ander trad naar voren, zoals dat gebruikelijk is. De oude Antonsson bleef langer staan dan een der anderen. Zijn zwart pak glom in de naden en was wat groenachtig. Hij was erg vermagerd en verschrompeld, sedert het pak nieuw was ge weest, het zat hem veel te ruim. Hij zag er zorgelijk en verlaten uit, het oude mannetje. En wel was het wonderlijk dat hij, die oud en afgedaan had en niets ter wereld had om voor te leven dan een graf op deze zelfde begraafplaats, in dit moeilijke leven moest achterblijven, terwijl Eriksson van al de zijnen en van zijn werk werd weggeroepen. Wie zou nu trouwens nog zorg dragen voor het familiegraf van Johannes Antonsson, zoals de baas had beloofd te zullen doen. wanneer de dag kwam. dat dat nodig was? Wie zou in 't voorjaar de ge- JEA.WA OTEKDAHL- Buiten waait de zomerwind De oude man schudde het hoofd keer op keer, vergat dat hij er stond en bleef maar staan, tot Krister en Karl na een blik van verstandhouding hem onder de arm namen en terugbrachten. Op het allerlaatst, toen allen naar de kist hadden gekeken, een groet hadden gebracht en er een psalm was gezongen en men zich voorbereidde weg te gaan, baande iemand zich een weg tussen de treurenden door en ging op de planken bij het graf staan. Het was een der oude dames van het grote huis in de tuin, die de kinderen „juffrouw Kaai" noemden, omdat zij hen altijd deed denken aan een krijsende raaf. die nog niet vliegen kan, zoals zij er eens een in het gras hadden gevon den en toen verzorgd hadden. Zij had een groot bouquet van allerlei soorten bloemen in haar han den; het was haastig bijeen geplukt en slecht bijeen gebonden, en zij liet de bloemen op de kist vallen. Toen neeg zij diep en wilde weer weggaan. Maar na een paar stappen te hebben gedaan, bleef zij staan. Ik kan geen toespraak houden, zeide zij, en haar stem klonk piepender en heser dan ooit. Als ik het kon. dat zou ik stellig iets moois zeg gen uit naam van ons oudjes, want dat was hij waard, die hier ligt. Nu zeg ik alleen maar dit: het was een goed mens. Een paar tranen rolden langs de gerimpelde wan gen. Het was helemaal stil, want allen vonden dat zij de ware woorden had gevonden. Alleen een vogel zong in een olm vlak bij. Maar de tuinmansvrouw ging naar het oudje toe en omarmde haar en nu stroomden de tranen haar langs de wangen. De meubelmaker was een week na de begrafenis op bezoek gekomen bij zijn schoonzuster. Hij werd in de mooie kamer gelaten, die alleen bij plechtige gelegenheden werd gebruikt en waar geen vlekje of smetje was te bekennen; er lag linoleum op de vloer en er stond een bijna nieuw eikenhouten ameublement, dat zij "een paar jaar geleden twee de-hands hadden gekocht. Tussen de beide ramen stond een boekenkast, zo goed als gevuld, gedeel telijk met tuinbouw-boeken en ingebonden vakbla den. gedeeltelijk met populair-wetenschappelijke wer ken en andere boeken. Sven Eriksson hield even veel van lezen als zijn vrouw en had altijd moeite gedaan zoveel mogelijk goede boeken te kopen. Misschien komt er eens een tijd, dat men ze lezen kan, zeide hij wel; nu is er geen tijd voor. Boven de boekenkast hing juffrouw Kempendaal's aquarel, en boven de sofa hing een vergrote foto van de hele familie, gemaakt toen Ragnhild één jaar oud was. Het kleintje zat op moeders knie. de vader had zijn arm rond Elin gelegd, en tussen de ouders in stond Marit met haar bij-de-hand ge zichtje van grote zuster Het was een mooi uitgevoerd portret, gemaakt bij een der beste fotografen en mooi omlijst. Beiden hadden gevonden, dat als zij nu eenmaal zoiets lie ten doen, dan moest het ook goed zijn. In een hoek van de kamer stond het witgelakte kinder ameublement, dat de kinderen eens gekregen had den van hun oom. Midden op het sofaatje troonde de pop in een gele jurk. die met wijdopen ogen de lucht instaarde. Bij het zien van de pop kwam er een glimlach op het gezicht van de meubelmaker, als hij zich iets grappigs had herinnerd, maar dc glimlach verdween, even vlug als hij gekomen was. Neem plaats. Emil. zei zijn schoonzuster. Ik zal even aan Marit zeggen de koffie op te zetten Hij bleef een ogenblik alleen en keek intussen nadenkend in de welbekende kamer rond. Niets was veranderd, bloeiende fuchsia's stonden voor beide ramen en een rijkbloeiende balsemien op de tafel. Met een paar stijve vingers nam hij voorzichtig enige rose bloemblaadjes op, die op het kleedje wa ren gevallen en legde ze op de bloempot. Ja, het was hier precies als altijd, en toch was het hem te moede of hij hier vreemd was. Er was een leegte in de kamer, die niet te dragen was. Svcn. dacht hij. Hoe zal ik het uithouden zonder Sven? En als in een droom zag hij heel hun gemeenschappelijk leven,zover hij zich herin neren kon. en hij zuchtte. (Wordt vervolgd) werkplaatsen, landerijen en winkels in de steek gelaten om hals over kop naar India te vluchten. Zij kunnen echter in dit land met zijn ontzettende werkloosheid en overbevolking niet aan de slag komen. Zij mogen vrij terugkeren naar Pakistan, en dit zou slechts een reis van een paar honderd kilometer vragen. Maar zij gaan niet terug omdat zij als Hin does in Pakistan de religieuze intole rantie van de Mohammedanen vrezen. „TEHUIS" In de sloppen van Calcutta wonen tussen de acht- en tienduizend van deze vluchtelingen. Zij hebben geen werk en geen dak boven hun hoofd. Wie tijdens de hete middagzon een plaats je kan veroveren onder het afdak van het Centraal Station behoort tot de gelukkigen. Zij hebben ook niets te eten omdat zij geen enkel inkomen hebben. De stadsreinigingsdienst moet iedere dag tien tot twintig stervenden van de trottoirs weghalen, die naar een tehuis voor „stervende bedelaars' worden gebracht, dat door een paar christen-verpleegsters is opgericht. In de loop vgn dit jaar zal de Lutherse Wereld Federatie naast de lopende acties nog een miljoen dollar bijeen brengen om tenminste iets voor deze vluchtelingen te gaan doen. De Fede ratie is van mening dat ook de In diase vluchtelingen recht hebben op de militaire diensttijd is even mogelijk geachte bescheiden resuj,ur. taat. Dat resultaat is toch reeds aa st: de teleurstellende kant. roor Er is, ook onder ons volk, hoop wekt, dat het tot een kortere diens^ytt tijd zou kunnen komen. Die hoop Ge in het bijzonder ingegeven door btfde richten van over de grenzen. Waa?nQ~ vraagt men, zou bij ons niA^ lifoi schijnt? Daarom kan dit rapport wellicht hei^li zaam werken. Het komt na grondijjen' berekeningen, waaraan niemair st spoedig tornen zal, tot zijn beseheina den resultaat. Maar tot verwerkelii king van dat bescheiden resultaat ad pi( viseert het met temeer kracht. ieid En voor het overige, dat men elderj H* kennelijk tamelijk lichtvaardig, tf^j( de diensttijd ove^d gaat, hetgeen bij ons, na gedegen oiviey ogelijk blijk! Re bewijst dat de coördinatie van iem' Europese verdediging nog altijd o« voldoende is. jen. Het moet immers onmogelijk zijden dat in het ene land gemakkelijk td verkorting wordt besloten en dat mep het andere land tegen de mogi degelijk van samenstelling als de clusie een bescheidene is. Anders dan elders wel eens het geval schijnt te zijn, behalve (helaas!) ach ter het ijzeren gordijn, beschouwen èn behandelen wij Nederlanders de landsverdediging als een volop erns tige aangelegenheid, waarmee geen gokje te tvagen valt en waarmee geen mogelijk rijn, wat elders mogeli risico's mogen worden gelopen. Het rapport treft reeds door zijn om vang: tachtig forse bladzijden en bo vendien niet minder dan drieën twintig bijlagen. Bij het doorlezen van het rapport stuit liet oog op al gebraïsche formules, die een Einstein niet misstaan zouden hebben en die aan voorbereidingen voor een ruim tevaart doen denken. Echter en dit is het bescheiden resultaat ruimte blijkt er niet veel verkorting te zitten in onze defensie, en niet dan nadat aan een reeks van strikte Verzoek, nauwelijks voorwaarden zou zijn voldaan, zou den wij, en dan nog pas in 1962, kun nen geraken tot een verkorting van de diensttijd met twee maanden. Dc zeemacht zou er zelfs nog buiten val len. Welke die voorwaarden zijn? Wel, die tijd geslaagd is in üjkheid van een bescheiden verkolTu dc werving van een groot aantal jon- ting zit aan te kijken. Dat moet gemannen, bereid om gedurende een vermijdelijk leiden tot situaties aantal jaren als contractant een niet begrijpen, en dat moet reactie Ge dienstverband aan te gaan. De voor oproepen, liggende in het psycholtfed. de hand liggende oplossing derhalve gische vlak en voor (Ie defensie, d|ike door een uitbreiding van het roepspersoneel. De werving daarvan beveelt de cc missie-Van Voorst tot Voorst dan ook ternationale samenwerking zoude Gr met kracht aan. Waarbij overigens de regeringen der onderscheiden latfa; den dit dienen te bedenken, en daaj^ naar ook behoren te handelen. q€ Dat is één gedachte, die bij kennitnig neming van dit rapport rijst. EeiDe het rapport de bedenkelijke situatie zich voor doet, dat er thans reeds aan dat be- roepspersoneel een opmerkelijk te kort is. Een tekort dus, dat aange vuld moet zijn vóórdat men aan de andere eigenlijke uitbreiding van het be- roepspersoneel kan beginnen. Werving betekent, dat de dienstplicht aantrekkelijk gemaakt moet worden, te klemmender zich aan ons aantrekkelijker dan zij, blijkens ook doet. het tekort in bezetting, thans is. Aan trekkelijker vaak wellicht ook aas huisvestingsraogelijkheden. Mis- korter tijdsbestek te bereiken? DÏurs cludeert tot een bescheiden mogc^ lijkheid van verkorting, de noodzaajng efficiency, ook in de opleidinj deskundigen schijnen op dit punt oij1^ de promo- verdeeld. Toch blijft het, dunkt onjsti een voortdurende bezinning waardrke Hoe het zij, naar de verwerkelijkin) 01 van het bescheiden resultaat, dat dPnd commissie-Van Voorst tot Voorst blij eiste beroepspersoneel er werkelijk kens haar degelijk rapport mogelij) De is. Inderdaad, het mag met ons Ie- acht, mits aan de door haar aangegefcek ger geen onverantwoordelijk gedoe ven voorwaarden van een niet af!#*3'' worden; elk vacuum, elke verslap- tende paraatheid is voldaan, dienc schien dient tegelijk aandacht ge schonken te worden tiekansen. De commissie neemt het wijze stand punt in, dat verkorting van dienst tijd pas kan ingaan, wanneer het minst aan geestelijk goed. DE TOPCONFERENTIE Van Nelle bestellen Prot. Chr. Bond V ervoerspersoneel in vergadering Tijdens een gisteren in Utrecht ge houden vergadering van de vakafde ling „Particulier goederenvervoer over de ,weg" van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoncel heeft de voorzitter van de Bedrijfsgroep Weg vervoer. de heer W. H. Hendriks, me degedeeld dat de sociale positie van het personeel op velerlei terrein nog verbetering behoeft. In het particuliere goederenvervoer be staat over het algemeen geen pen sioenvoorziening. egn c.a.o. ontbreekt, terwijl het aantal vakantiedagen en vakantietoeslag ver achterblijven bij hetgeen in het bedrijfsleven in het al gemeen bestaat. Ook de lonen in het particuliere goede renvervoer staan nog steeds drie pro cent achter bij het algemene loonpeil, aldus de heer Hendriks die zich even wel verheugd toonde over de mede deling van de staatssecretaris van So ciale Zaken, dat het gesprek over de ze drie procent op korte termijn kan worden geopend. e vergadering drong aan op een spoe dige totstandkoming van de c.a.o. waarover het overleg thans gaande is en waarmee te zijner tijd een belang rijke stap gezet zal zijn in de richting van meer rechtszekerheid van het per soneel in dienst van de goederenver voerbedrijven. "FR is nog steeds geen datum vast- Er valt bij de westelijke mogendh^^ gesteld voor de topconferentie die den met uitzondering van Engtg,, waarschijnlijk in Genève de Berlijnse crisis zal worden gehnu den. Als reden voor het uitblijven er- land, dat midden in een verkiezings Re campagne zit nog steeds een lichlFatt aarzeling met betrekking tot een top^^ i wordt opgegeven, dat Amerika conferentie te constateren. 1 Frankrijk willen wachten tot de Allerlei gevoeligheden spelen een rol Frankrijk wil niet de indruk wej4jej, ken, dat het achter de Verenigd' Staten aanloopt, en van hun kaflDc voelen de Amerikanen er bjjzondcftj, weinig voor, de Russische premiebt j Chroesjtsjef als het ware op zijn wenee ken te bedienen. j Het is nog steeds niet uitgemaak^Je of direct een topconferentie zal woihee den gehouden, of dat de westelijkhnsi mogendheden de Sowjetunie zullefoei verkiezingen in Engeland achter de rug zijn. Wij twijfelen er niet aan, dat dit in derdaad een van de voornaamste overwegingen is geweest, en het siert de regeringsleiders van beide mor gendheden, dat zij alles willen ver mijden om rechtstreeks invloed uit te oefenen op de uitslag van de Brit se verkiezingsstrijd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Labourparty erin slaagt, het Britse regeringskasteel stormender- ste niveau te laten voorbereiden doofPl: voorstellen, dit gesprek op het hooi '0gn 1 lorfp? hand te En al lijkt i i buitenlandse zakctQke ten. "ent conservatieve overwinning nog steeds d'e enkele maanden geleden onveran het meest waarschijnlijk, het getuigt richter zake Genève moesten veria Ac van gezond verstand, dat de bondge noten van Engeland met meer dan een mogelijkheid rekening houden. De verkiezingen in Engeland zijn echter geen oorzaak van het uitblij ven van een datum voor de topcon ferentie. Zij vormen slechts een aan leiding om het uitstel aannemelijk te maken. Want als de verkiezingen in W'ii het Westen een dergelijke procfP 1 dure volgen, dan kan het pas eerH^ oeslissing nemen als het resultaajag van de verkiezingen in Engeland beur kend is. Want als de socialisten -Pr tegen de verwachting in erin slalag gen, Macmillan te onttronen, daiGr zullen zij er ongetwijfeld krachtifscl Engeland eenmaal achter de rug op aandringen, zonder uitstel zijn, zal het de vraag zijn, of dan spoedig een datum zal worden vast gesteld. topgesprek vast tjjak Post-universitaire cyclus te Utrecht De faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft voor de cursus 1959-1960 wederom een post-universitaire cyclus georganiseerd. De in deze cyclus geprojecteerde colleges hebben plaats in het universi teitsgebouw, Domplein 29, zaal 16. van gen aan om 20.00 uur precies en zijn kosteloos toegankelijk voor afgestu deerde juriste, (kandidaat-t notarissen, bestuursambtenaren en andere belang stellenden. Bisschop beschoten bf„ aan Hongaarse grenst Bisschop Leo Arkfeld, de rooms katholieke prelaat van Nieuw-Guine^g die op het ogenblik in Oostenrijk ver^t toeft, is maandag aan de Hongaars! Bj grens vanaf Hongaars gebied beschoj4 ten. De prelaat, die het „ijzeren gorfcn dijn" wilde fotograferen, geraakten daarbij enige meters op Hongaars ge-T-, bied. waarop met een mitrailleur ee4tra aantal schoten in zijn richting werden gelost die evenwel geen doel troffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2