Jlicutue jTciitsdje ÖTouranl Geen vrijstelling meer voor kostwinners en mijnwerkers Gesprekken liepen volkomen vast Loenik fotografeert achterkant maan Berekening produktiviteit over voorafgaand half jaar COMMISSIE ADVISEERT REGERING Beperkte toepassing van koopvaardijregeling Marietje ging de kerk binnen Staal- en havenstaking: Parijs: staking Regering hakt de knoop door Uiterste datum 1 oktober '58 )INSDAG 6 OKTOBER 1959 BUREAUS; Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten 10.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11685 Directie: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MEE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is gfcbteoen tnyn hert ia tegljenspaer Muzikale GASTEN Zie pagina 3 zodat dus minder dienst- (Van een onzer redacteuren) VTELKE MAATREGELEN, aldus zou men de opdracht van de com- missie „Werkelijke Diensttijd Dienstplichtigen" in het algemeen linnen omschrijven, komen in aanmerking om de last, die de dienstplicht &t Nederlandse volk oplegt, te verminderen? Globaal gezien zou deze last linnen worden verlicht door: 1. de huidige duur van de eerste oefening te verkorten, 2. het aantal vrijstellingen te verruimen, plichtigen zouden moeten opkomen, '3. een combinatie van beide mogelijkheden. De feiten zijn echter, dat het hui ge aantal jaarlijks voor de dienst jcht ingeschrevenen onvoldoende i a in de behoefte van de drie krijgs pchtonderdelen te voorzien. Van het jital ingeschrevenen komt n.l. 62 pet lor de inlijving beschikbaar. Daar- n moet er op het ogenblik al een troep worden gedaan op een lichting, fe een jaar jonger is dan de normaal In de beurt zijnde. Men noemt dit vooruitgreep op de jongere lich- |g. Dit is wettelijk toelaatbaar, aar men kan zonder wetswijziging et verder dan een lichting „vooruit- jjpen". Deze vooruitgreep bedroeg ultimo 58 reeds 33.100 man. Bij de hui- ge lichtingssterkte zal deze vooruit- eep toenemen tot en met 1962. Daar- I komen de z.g. naoorlogse lichtingen jn de beurt en zal de vooruitgreep innen afnemen. Maar eerst in 1967 1 het evenwicht hersteld zijn. Zeer ker in de eerstkomende drie jaren 1 er dus geen mogelijkheid zijn het ntal vrijstellingen te verruimen, rder zou er thans reden zijn om 'or het verminderen van het aantal ijstellingen het contingent dienst- ichtigen te vergroten. Geen verruiming voorts in het algemeen n oordeel, dat de lasten van de dienst- ch,t op zo rechtvaardig mogelij'ke wij- moeten worden verdeeld. Zij heeft ih dan ook op het standpunt gesteld, f vrijstelling slechts moet worden ge- i-en indien het extra nadeel dat de instplicht voor sommige categorieën fekent, niet kan worden gecompen- Ird. geen vrijstelling meer te verlenen wegens kostwinnerschap omdat de financiële bezwaren door een kost winnersvergoeding kunnen worden ondervangen. Het aantal vrijstellin gen wegens kostwinnerschap beloopt 1.1 procent per jaar. De extra kosten, die met het oproepen van kostwin ners gepaard gaan, worden geraamd op 2.5 triljoen. In schrijnende geval len kan uiteraard wegens gezinsom standigheden vrijstelling worden ver onder de huidige omstandigheden geen vrijstelling meer te verlenen aan mijnwerkers, waardoor het netto be schikbare jaarlijkse contingent dienst plichtigen zou kunnen worden ver hoogd met 1.3 pet. te overwegen in hoeverre de huidige koopvaardijregeling kan worden be perkt tot wat de wet „bijzonder ge val" noemt. Thans valt 2.3 pet. onder deze regeling. Verkorting dus heeft zich uiteindelijk e vraag of de huidige duur oefening kan worden ver kort. Theoretisch kan een verkorting worden verkregen door verkorting van de tijd nodig voor de individuele oplei ding der dienstplichtigen voor de over gang naar de parate eenheden, door vermindering van de behoefte aan dienst plichtigen en door vergroting van 1 contingent dienstplichtigen. De commissie is' echter tot de overt ging gekomen, dat het niet mogelijk de duur van de opleiding voor de ov gang naar de parate eenheden te v minderen zonder dat de morele verai woording wordt aanvaard een aantal dienstplichtigen in voorkomend geval on voldoende opgeleid in de strijd te bren gen. Voorts is de commissie er van.-uit gegaan, dat de bestaande organisaties, gebaseerd op de Navo-verplichtingen en de eisen van de territoriale verdedi- onveranderd moeten blijven ge handhaafd. Dit betekent, dat een ver mindering van de behoefte aan dienst plichtigen door een inkrimping van de organisaties, niet kan worden toegepast. En tenslotte kan het middel tot vergro- ing van het contingent dienstplichtigen slechts in beperkte mate worden ge bruikt. Want een diensttijdverkorting brengt niet alleen een kwantitatieve, doch ook een kwalitatieve aantasting an de huidige paraatheid met zich ïede, terwijl een vergroting van het Dntingent slechts een kwantitatieve jffipensatie geeft. De kwantitatieve ïnitastdng wordt veroorzaakt door de mstandigheid, dat bij een gelijkblijvend contingent dienstplichtigen minder func- kunnen worden bezet iin de parate eenheden. De kwalitatieve aantasting door de omstandigheid, dat de vol- ardige militairen eerder met klein verlof worden gezonden, terwijl zij juist de hoeksteen vormen van het huidige systeem van legervorming. Diensttijd verkorting is dus niet bereiken met con tingentsvergroting alleen. Eerste voorwaarde Werving van vrijwillig dienende mili tairen is een eerste voorwaarde om te komen tot enige vorm van diensttijdver korting. Maar deze werving .moet ook dienen om het tekort aan beroepsper- soneel aan te vullen. Want dit tekort is Bij de landmacht bedraagt het 5.100 bij ïzige srkte 22.500 man, dit is 23 pet. Bij de lucht macht 1.100 bij een aanwezige sterkte n 9.000, dat is 11 pet, terwijl 850 dienst plichtige functies niet zijn vervuld, en bij de marine 1.800 bij i sterkte van 12.500, dit is 12,6 pet. De tekorten aan beroepspersoneel schaadt de paraatheid. Bovendien heeft het een overbelasting van het aanwe zige beroepspersoneel tot gevolg. Een en ander wordt noodgedwongen opgevangen met behulp van"1 dienstplichtigen. In verband met het handhaven van een evenwichtige structuur van de beroeps- personeelspyramide kan de opvulling van de tekorten slechts geleidelijk ge schieden. Het werven van meer beroeps personeel moet derhalve op lange ter mijn geschieden en zal dus eerst na ver- De voorzitter van de commissie werkelijke diensttijd dienst plichtigen, de luitenant-generaal b.d. H- F. M. baron van Voorst tot Voorst. jaren voldoende effect sor- 5 het enige middel dat kan en snelle compensatie van de aantasting de werving van militair personeel, dat kan worden on derscheiden in: nadienenden, dat zijn dienstplichtigen, die zich na de beëindiging van hun eer ste oefentijd vrijwillig verplichten om gedurende enige tijd nog een functie bij de parate eenheden te vervullen, contractanten, die voor hun opkomst in werkelijke dienst voor eerste oefe ning dienen te worden geworven. De werving v-an contractanten verdienl volgens de commissie in begirsel de voorkeur boven die van nadienenden. En de duur van het contract (de opleidings- tijd inbegrepen) zal niet korter mogen zijn dan 4 jaar en niet langer dan zes Land- en luchtmacht De mogelijkheden tot diensttijdverkol ting worden bij de landmacht beperkt door de operationele eis, dat tenmmst acht maanden een functie wordt vei vuld bij de parate troepen.Vermeer derd met de opleidingstijd levert dez< ide een minimale diensttijd per op leidingscategorie. Van een steeds verdei gaande diensttijdverkorting zullen der halve steeds minder categorieën profi- Een effeotieve diensttijdverkorting van vee maanden is slechts bereikbaar voor en, wier individuele opleiding mindei dan 12 maanden bedraagt. Een effectieve diensttijdverkorting van vier maanden slechts voor de dienstplichtigen met een individuele opleiding van minder dan tien maanden. Met een diensttijd verkor ng van zes maanden is wel de uiterste rens bereikt- Voor de luchtmacht zijn de uitgangs- antep enigszins verschillend. De commissie stelt nadrukkelijk, dat ■n verkorting van de werkelijke dienst tijd bij de zeemacht niet mogelijk is (Zie vervolg op pagina 11) Dr. Banki blijft in O. Duitsland (Van onze pariementsred-actie) Het onderzoek in verband met de ver dwijning van de Roermondse zenuwarts dr. Banki heeft nog geen licht verschaft over de vraag, of deze verdwijning moet worden gezien in het licht van dr. Banki's activiteiten ten gunste van Hongaarse vluchtelingen of zijn politieke houding in het algemeen. De zenuwarts heeft „eniig" bericht naar Nederland, gezonden, waarin hij ook zijn verblijfplaats heeft gemeld. Er is echter nog geen recht streeks contact met hem opgenomen. Dit delen de ministers Beerman (justitie), DE KANS dat de arbeidsconflicten in de Amerikaanse staalindustrie en in de havens spoedig zullen worden geregeld, is niet groot. Het is zelfs mogelijk dat de Amerikaanse zeelui de havenarbeiders gaan steunen en eveneens het werk neerleggen. Nederlandse Antillen krijgen eigen vlag De Nederlandse Antillen hebben een ontwerp voor een eigen vlag. Gisteren is in Willemstad een ont- werp-landsverordening verschenen, waarin de vlag wordt vastgesteld. Het ontwerp voor de „Bandera" be staat uit een wit veld met in het midden een vertikale rode en een horizontale baan over de rode heen. In het midden van de blauwe baan zijn in een ovaalvormige rangschik king zes witte sterren aangebracht. Bij de viering van het eerste jubileum van het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden (15 december) zal de Antilliaanse regering een serie postzegels doen verschijnen die aan de vlag gewijd zal zijn. Prinses Gracia en kaar kinderen De onderhandelingen tussen de werk gevers en de betrokken vakbonden der havenarbeiders zijn gisteren over de ge- linie afgebroken. Twee grote vak bonden van zeelieden met tezamen dan 90.000 leden hebben hun i toegezegd aan de stakers. De leden deze bonden zullen op geen enkel schip gaan werken, waar de toestand „niet veilig" is. Hierbij wordt gedoeld op het feit dat ongeschoolde arbeiders in de ivens aan het werk zijn gezet. In Pittsburgh liepen gisteravond de on- ïrhandelingen over het beëindigen van staking in de staalindustrie volkomen ist. De besprekingen werden afgebro- ;n na een vergadering van slechts vijf inuten en het is niet bekend wanneer j zullen worden hervat. Enkele uren eerder had de United steel workers union, vakbond van de arbeiders, het jongste >orstel van de werkgevers verworpen. Tegen middernacht verscheen Da vid J. McDonald, de voorzitter van de United steel workers union, die woedend uit de vergadering met de werkgevers was gelopen, voor de te- De kleinhandelaren hebben vanmorgen i de Parijse hallen geweigerd goede- en af te nemen uit protest tegen de po ging van de Franse regering om de winstmarges vast te leggen. Door de grote droogte in de zomer jn de prijzen van fruit, groente en ïivelprodukten aanmerkelijk gestegen e suikerbietenoo-gst zou 40 procent ader het normale niveau zijn. De boe- ?n voederen hun vee thans al met hooi, da-t. gewoonlijk voor de winter wordt bewaard. Slechts de wijnboeren en de >eren,die graan verbouwen hebben een ied jaar gehad. Marietje, een 58-jarige vrouwtjesoli fant uit en Italiaans circus heeft in Milaan een kerkdienst verstoo lier viif ton z' Het een plechtigheid tér gelegenheid van Werelddierendag. Een remmende auto joeg Marietje de schrik op het lijf en ze wist niet beter te doen dan dwars door een gesloten kerkdeur te stormen. De kerkgangers namen onmiddellijk door een zijdeur de benen, doch dit was overdreven: Marietje bleef in de deur opening vastgeklemd zitten. De oppasser gaf buiten een flinke prik in het achter ste deel van de olifant en deze wrong zich weer naar buiten. Er bleek verder echter geen land met Marietje te be zeilen. Een acute zenuwontspanning, con stateerde een dierenarts. Langzaam maar zeker kwam de oli fant op temperatuur en toen herinnerde ze zich zeker die vermakelijke kerkdeur weer, want opnieuw ging het daarop los. Nu liep Marietje dwars door de vernielde leur naar binnen om daar een ravage aan te richten van versplinterde banken en bidstoelen. Door een zijdeur baande zij zich een weg naar buiten, waar cir cusmannen haar opvingen. Van de kerkgangers, die de olifant tweek eer zagen binnenkomen, moest een oud vrouwtje in een ziekenhuis worden opgenomen. Dit was voor haar hart te veel geweest. levisie. Hij verklaarde dat de Ameri kaanse staalindustrie de arbeiders bruutweg heeft beledigd. Het is, aldus McDonald, duidelijk dat de arbeiders een nieuw contract wensen en dat de werkgevers toepassing van de Taft- Hartley-wet wensen. Vanmorgen kon James Hagerty, de perschef van president Eisenhower, geen commentaar geven op de geruchten da de president van plan is op korte termijn zijn toevlucht te nemen tot de Taft-Ha ley-wet. Zoals gemeld kan Eisenhower deze wet gebruiken om de arbeiders e> „afkoelingsperiode" van tachtig dagen laten ondergaan. Dit houdt in dat de si kers het werk in ieder geval voor de tijd van tachtig dagen moeten hervatten. Inmiddels heeft de rechtbank van I Orleans de arbeiders in de haven deze stad opdracht gegeven het werl hervatten. De staking is volgens de recht bank onwettig daar de stakers nie voor de wet vereiste afkondiging hebben gedaan. Het afdelingsbestuur van de In ternationale bond van havenarbeiders heeft zich bij deze uitspraak neergelegd, maar het was vanmorgen nog niet dui delijk of ook de arbeiders zelf er gehoor De havenstaking duurt nu vijf dagen. Honderden schepen liggen met aan bederf onderhevige lading in de havens aan de Amerikaanse oost- en zuidoostkust. Al 120 centimeter ruimte is er tussen de twee delen van dit flatgebouw in Rome, die vroe ger één geheel vormden. On gerustheid heerst in de wonin gen, waar men een herhaling vreest van de ramp te Barletta. Van de 180 families die eens het flatgebouw bewoonden zijn er reeds meer dan de helft ver huisd, terwijl de overigen met spoed naar andere woonruimte zoeken. Nog geen wethouder- Raad van De Lier stemde blanco De Lierse wethouderskwestie is nog steeds niet tot een oplossing gekomen De gemeenteraad kwam gisteravond bij- houder, maar de acht ingeleverde stem briefjes waren allen blanco. Wethouder Van Dijk (a.r.) had bur gemeester Nieborg meegedeeld, dat hij van stemming wenste te onthouden, ■aadsleden Vellekoop (lib.) en Van Loenen (soc.) waren wegens ziekte ver hinderd de vergadering bij te wonen. „Vliegende" bisschop onder vuur genomen Mr. Leo Arfeld, de „vliegende" bisschop rnn Australisch Nw.-Guinea, die op het ogenblik in Oostenrijk vertoeft, is giste ren aan de Hongaarse grens beschoten. De prelaat, die het IJzeren Gordijn wilde fotograferen, kwam daarbij enige meters op Hongaars gebied, waarop met een mi trailleur een aantal schoten in zijn rich ting werden gelost, die evenwel geen doel troffen. Prinses Gracia van Monaco (rechts) draagt prinses Caroline, en Margaret Stahl, de kinder verzorgster, heeft prins Albert in haar armen, terwijl zij Gare de Lyon in Parijs verlaten voor een bezoek aan de Franse hoofdstad. Toxopeus (bkmenl. zaken) en De Quay (buitenl. zaken ai.) mee m antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid J. M. Peters (kath. v.) Een woordvoerder van het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat dr. Bónki de wens te kennen heeft gegeven in Oost-Duitsl-and te wonen en te werken. Dr. Banki zal in Oost-Duitsland werk krijgen. Hij is vol gens de woordvoerder volkomen gezond. De zenuwarts heeft niet om politiek asiel gevraagd. Makarios gaat met Grivas praten Aartsbisschop Makarios zal donderdag op het Griekse eiland Rhodos een on derhoud hebben met generaal Grivas, de voormalige leider van de Grieks-Cypri- se verzetsorganisatie Eoka. Zoals be kend heeft Grivas de Londense over eenkomst over de stichting van een re publiek Cyprus gekritiseerd. Plaatselijk nachtvorst Plaatselijk nachtvorst. Mor- zonn'g weer met ongeveer 'tjvSf dezelfde temperaturen als 'Jr/ilftI. vandaag. Overwegend mati- lib 8e wind tussen oost en zuid- ffi oost- (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 9 oktober.- zon op 6-49 en on der 18-06; maan op 12-41, onder 21-43. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Vliss. Eelde De Bilt Twente Eindh DE LOEN1K-3, de jongste Rus sische maanraket, zou volgens Russische geleerden vanmiddag om drie uur (Nederlandse tijd) de ver borgen zijde van de maan „zien" er. dan op een afstand van 6500 kilo uitspraak gedaan over het de Stichting van de Arbeid gerezen verschil over de interpretatie de spelregels der gedifferentieerde loonvorming. In deze uitspraak, waartoe de regering zegt genood zaakt te zijn, en die neerkomt op een compromis, wordt een nadere precisering gegeven van de richt lijnen- In de uitspraak van de regering wordt bepaald, dat bij hét bepalen van de pro- duktiviteitsstijging in 1959 wordt uitge gaan van de datum 1 oktober 1958- De consequentie hiervan is, dat wanneer in een bepaalde bedrijfstak een stijging van de produktiviteit met vier pet. wordt aangenomen, voor het jaar 1958 een be schikbare ruimte van een kwart maal vier procent, dus één procent mag wor den berekend. Of technischer gezegd, per 1 januari 1959 mag worden uitgegaan van een produktiviteitsniveau van 101. i een contract, dat op 1 oktober 1959 ■angt (weer aangenomen, dat de éty- van de produktiviteit vier pet per jaar bedraagt) mag volgens de precisering een produktiviteitsniveau van (over een jaar berekend) in aanmerking 'orden genomen. Verder wordt in de uitspraak van df regering, die ondertekend is door staats secretaris Roolvink, rekening gehouden met het feit, dat een volledige aanpassing de lonen bij de stijging van de pro duktiviteit in de praktijk niet volledig is realiseren. Daarom is bepaald, dat het verschil tussen de stijging van de lonen de stijging van de produktiviteit, niet er dan een Vz x mag bedragen. (Met x wordt de stijging van de produktiviteit 1 bepaalde bedrijfstak a In een bedrijfstak waar de stijging de produktiviteit bijvoorbeeld vier bedraagt, mag dit verschil dus niet groter dan een half maal 4 pet dus 2 pet be dragen. Verder wordt bepaald, dat aan het ein de van de contractsduur het loonniveau niet hoger mag zijn dan het produktivi teitsniveau. Een belangrijke voorwaarde is, dat voo de c.a.o.'s, die in 1959 worden afgesloten, geldt, dat ten hoogste de netto-produkti- viteitsruimtc in aanmerking mag worden genomen, die is gegroeid gedurende de zés maanden, die aan de ingangsdatum van de c.a.o. voorafgaan. Een uitzondering wordt gemaakt voor de c.a.o.'s. die in de periode van 1 janu ari i960 tot 1 april i960 worden afgesloten. Bij deze contracten mag bij het bepalen de produktiviteitsstijging gerekend worden tot 1 juli 1959. Dat is dus tot een i negen maanden. In het (Zie vervolg op pagiua 5) meter foto's maken van de achter zijde der eerste aardsatellietDe Russen hopen dat de Loenik de foto's aan de aarde zal „afgeven" wanneer hij over enkele dagen de aarde passeert. Volgens het persbureau Tass hebben de Russische geleerden bekend gemaakt, dat de Loenik-3 gegevens naar de aarde zal gaan zenden zodra de achterkant van de maan is bereikt Welke deze gegevens zullen zijn, werd niet gezegd. Eerder is echter al meegedeeld dat de meeste inlich tingen, na te zijn uitgewerkt, zullen wor den gepubliceerd. Vanmorgen vroeg deelde Tass mee dat de maanraket zich volkomen volgens de berekeningen voortbeweegt en zich op een afstand van 284-000 kilometer van de aarde bevond. Deze derde Loenik doet langer over de reis naar de maan dan zijn voorgangers Tas lichtte dit als volgt toe: Beide raketten werden gelanceerd met een aanvangssnelheid. boven de „tweede kosmische snelheid" van on geveer 40.000 kilometer per uur die noodzakelijk is om voor altyd aan de aantrekkingskracht van de aarde te ontsnappen- De „eerste kosmische snelheid" bedraagt ongeveer 30.000 kilometer per uur, waarbij de buiten waartse beweging van de raket in evenwicht komt met de aantrekkings kracht van de aarde en de raket om onze planeet gaat draalen. De Loe nik-3 werd gelanceerd met een aan vangssnelheid die iets lager was dan de tweede kosmische snelheid, zodat zij na het cirkelen om de maan zal te rugkeren in een baan om de aarde. De metingen die de Loenik-3 op zijn els naar de maan doet, zullen op de te rugweg worden herhaald. Prof. I. A- Khwostikof betoogde gisteren voor r^dio- Moskou dat deze dubbele metingen, be trekkelijk kort na elkaar en op geringe afstand van elkaar in de ruimte gedaan, het mogelijk maken vast te stellen of het rschijnlijk is dat fluctuaties in straling magnetische krachten min of mèer nanente verschijnselen dan wel ge- beurtenisen van korte duur zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1