Jeugd van Leiden vormde vrolijk, kleurrijk lint Tienduizenden dromden samen s de Leidse straten langs Vrijgevig Leids garnizoen marcheerde door de stad Stemmingwekkencle reveille in prille nazomermorgen Patrimonium wil jeugd bij bondswerk betrekken NIEUWE LETDSCHE COURANT 6 MAANDAG 5 OKTOBER 19S9 Luisterrijke taptoe Agenda voor Leiden Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Stadhuis, 5 uur: ontvangst jeugdorkest uit Zürich. OEGSTGEEST: Hofdijckschool, 8 uur: ouderavond. OEGSTGEEST: gebouw chr. belangen (Hoge Mors), 8 uur: installatie H. Warnar en afscheid schoolhoofd Brouwer. Dinsdag Academisch ziekenhuis, 7.30 uur: con cert jeugdorkest Zürich. Pieterskerk. 7 30 tot 8.30 uur: gelegen heid tot meditatie en gebed. OEGSTGEEST: Het witte Huis. 8 uur: modeshow firma Van Strien. Zomerzorg, 10 tot 6 uur: efficiency-show van N.V. Bumas. Woensdag Academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Janine Dacosta voor Leidse kunstkring „Voor Allen". Wilhelminabrug, 11 uur: vertrek van bewoners van rust- en verpleeghuis Sol- glytt voor bootreis. Gebouw Rehoboth, 8 uur: filmavond afdeling Leiden chr. plattelandsvrouwen- en -meisjesbon d. OEGSTGEEST: Het witte Huis, 8 uur; firma Van Strien, modeshow. OEGSTGEEST: Endegeest, 7 uur: film- Woensdag Station, 8.30 uur v.m. vertrek excursie N.C. Reis-V. naar Amsterdam en IJmul- Donderdag Pieterskerk. 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Het gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen. OEGSTGEEST: Het witte Huis, 8 uur: modeshow firma Van Strien. Het gulden Vlies, 7.30 uur: afdeling Leiden P.C.O.V., spreker dr. F. H. von Meyenfeldt over „Heilsgeschiedenis en wereldgeschiedenis". Vrüdag Turk, 8 uur: Kon. Ned. Middenstands bond afdeling Leiden, ir. dr. J. M. J. Kooij over „Enige aspecten van de ruim tevaart". Geref. jeugdhuis, 8 uur: afd. Leiden Ned. Christen-vrouwenbond, huishoude lijke vergadering onder leiding van de gewestelijke presidente, mevrouw J. P. Engel-Meijer. De Lakenhal, 8 uur: opening tentoon stelling Jozef Cantré. Geref. jeugdhuis, 8 uur: ar. kiesver eniging wijk 4, mr. S. H. Attema over „De A.R. Partij en het dirigisme". OEGSTGEEST: zaal Willem de Zwij- gerkerk, 8 uur: commissie voor huishou delijke en gezinsvoorlichting, voorlictv ting over katoen. Groot auditorium, 4 uur: inaugurele rede van dr. Th. P. Galestin. Zaterdag Den Burcht, 3 tot 5 uur: receptie Leidse ren- en tourvereniging Swift-combinatie, ter gelegenheid van 40-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Zwitsers Jeugd orkest, voor K. en O. OEGSTGEEST: Geref. kerk, 7.30 uur: zen-iinssavond, spr.: ds. H. van Vliet Rijnsburger weg, 1356 uur: vertrek ex cursie Koninklijke Nederlandse natuur historische Vereniging, afdeling Leiden, naar Wassenaar. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apotheek Tot hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, telef. 21060. Films Casino <2.30 en 8 uur): Kapers op de kust (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Come Prima (alle leeftijden) Luxor <3 en 8 uur): Dagboek Frank (alle leeftijden); zaterdag 3 oktober voorstellingen om half drie Dagelijks van 10 tot 14 uur doorlopende voorstelling bezoek van prinse-s Beatri aan Amerika. Rex (2.30, 7.15 ei Watusi <14 jaar) Trianon (2.30, 7 (14 jaar) GROTE TAPTOE" als hulde aan de nagedachtenis van P. A. van dei- Werf, prins Willem van Oranje, Jan van Hout, Jan van der Does en Louis van Boisot", zo heet officieel het grote evenement op de vooravond het 3-oktoberfeest. Een evenement, dat vrijdag vóór alles een grote manifestatie is geworden van wat er leeft en streeft in Leiden op het ge bied van sport en cultuur. In feite was het de avond van de Leidse jeugd, want zij was het ten slotte, die dat levende, kleurrijke en lichtende lint vormde, dat door de Sleutelstad trok en dat tienduizenden langs de straten deed samendrommen, op deze milde avond. 9.15 uur): De schat der en 9.15 uur): Heimatlos Swift Leiden 40 jaar De Leidse ren- en tourvereniging Sw: combinatie bestond op 19 juli jl. pree veertig jaar. Op zaterdag 10 oktober in de foyer van Den Burcht van 3 tot 5 uur een receptie worden gehouden Precies op tijd startte de taptoe van de Kaasmarkt. Aan de kop een peleton be- eden politie met direct daarachter het christelijk tamboer- en pijperkorps Kunst genoegen. Na het bestuur van de 3- October-vereeniging en de besturen van de studentenorganisaties volgde een bonte afwisseling van sport- en jeugdverenigin gen. De eerste voerden ongetwijfeld de boventoon en dit werd wel gedemon- rd door het geruisloze lopen van de duizenden deelnemers aan de tap- sportschoen met rubberen zool was wel favoriet. Over het algemeen werd ordelijk gelopen; slechts een enkele kleine groep maakte een uitzondering op deze regel. Velen hadden van dit publieke optreden een propagandis tische demonstratie gemaakt door suggestieve voorwerpen mee te voe- zoals een miniatuur voetbal veld, een zwembad of een ruimte raket, met welke laatste de Instru- mentmakersschool een door velen bewonderde acte de présence gaf. Ook zonder al dit fraais echter was de stoet kleurrijk genoeg door de verschillende uniformen, vaandels, laggen, lampions en fakkels. Muziek De B B. was- op aantrekkelijke wijze ertegenwoordigd, niet in de laatste plaats door het keurig geklede muziek korps, dat de enige militair aandoende vormde in het grote aantal deel nemende korpsen, die de taptoe muzikale ister gaven, soms dreunend en stoer, in weer speels en vrolijk. Behalve Kunst en Genoegen zagen we de harmoniekapel Werkmans Wilskracht, het juniorenkorps van Kunst en Genoe- het muziekgezelschap Nieuw Leven, harmoniekapel Trouw en" Durf, het ste Leidse jeugdorkest en de drum- id De Burcht, de christelijke muziek- eniging Concordia, de R.K. Leidse rmoniekapel en de harmonie De Post. raditiegetrouw had bij het stand- ld van Van der Werf en het Jan van Hout-monument een kranslegging plaats uit. dat de klacht van sommigen over „te moderne" optochten op 3 oktober dit jaar volledig teniet wordt gedaan door de op tocht aan Maximiliaan I van Oostenrijk te wijden. Na zijn kennis over deze grond legger van de Habsburgse wereld macht de vrije loop te hebben ge geven, vertelde burgemeester Van Kinschot iets over de contacten van Maximiliaan met Leiden. Op 11 augustus van het jaar 1508 viel Maximiliaan in het Leidse stadhuis een huldiging ten deel, waaraan een intocht voorafging, die de stad Lei den 500 toortsen kostteVerder was er blijkens de bewaarde rekeningen nogal wat geld gemoeid met de in- en uitwendige versiering van het stadhuis met wit en rood laken, de nodige drank en een „schom i hengst", die Maximiliaan cadeau kreeg. Geslaagd Aan de technische hogeschool te Delft aagden onze stadgenoten H. J. Vriend en K. Zeldenrust voor het pro- paedeutisCh examen civiel ingenieui Champagne Na de taptoe ontving het voltallige ge meentebestuur in het stadhuis het be stuur van de 3-October Vereeniging, het bestuur van het L.S.C. en de V.V.S.L. de commandant van de Koksschool. Burgemeester jhr. mr. F H. van Kin schot bracht een champagnetoast ui het bestuur van de 3-October-ver ging, dat hij veel succes toewenste b viering van het feest van Leidens or Hij sprak er daarbij zijn vreugde Een Turk te paard is altijd wel een dankbaar onderwerp voor grimeur, kapper en fotograaf. AAN HET jaarlijkse défilé op 3 oktober van detachementen van het Nederlandse leger en dat tot doel heeft het contact tussen burgerij en krijgsmacht te verstevigen, was vrijdagmiddag op het terrein van de Doelenkazerne een korte plechtigheid voorafgegaan, waarbij een grote groep onderofficieren en manschappen toonde, dat het door de overste Wessels begeerde contact ook van hun kant komt. Op initiatief van de kapitein Delwell van de kadercompagnie was een inzameling gehouden voor de aankoop van twee honden door het Nederlands Blindengeleide honden Fonds. Ongeveer vierhonderd gulden werd overgedragen aar mevrouw Chalet. Het was nog even moeilijk twee namen voor de honden te vinden. Herta is geen moeilijke keus, maar de andere hond moet in zijn naam iets van de gevers vasthou den- Het werd daarom Doelie, wat heel veel lijkt op de eerste helft van de Doe lenkazerne. Dit gebeurde aan de vooravond van de defilédag. waarvoor al weken lang ieder van hoog tot laag zich had ingespannen Voorafgegaan door de kapel van de Ka- nlnklijke Luchtmacht, marcheerden twee pelotons van Pro Patria, vier compagnieën van de vliegbasis Valkenburg, 1 peloton van de 423ste compagnie Van Heutz, vier compagnieën van de Leidse koksschool. 2 squadrons te voet van het vliegkamp Ypenburg en de 929ste gemotoriseerde Lichte Luwa door Leiden De Koninklijke militaire kapel sloot de stoet Precies om half tien werd vóór het stadhuis aan di Breestraat het défilé afgenomen door di brigade-generaal G. J. Dijkstra, de garni zoenscommandant, de kolonel Postma, Leidens burgemeester en het dagelijks be stuur van de 3-October-Vereeniging. Later op de morgen recipieerde in de Doelenkazerne de staf van Leiden, waar velen hun opwachting maakten. Onder anderen waren daar hoofden van Leidse diensten, studentencorporaties, hoofd- ei opperofficieren uit Den Haag, hoofdoffi eieren buiten dienst, het bestuur van d( 3-October-Vereeniging, de rector magni ficus van de Leidse Universiteit en var diverse Leidse verenigingen Vooral tot genoegen van de jeugd speelde op hei plein van de Doelenkazerne de K.M K Vanzelfsprekend werd besloten met de Grenadiersmars. Buigen Wij hebben nooit geweten dat het genoegen, dat sommige mensen aan het 3 oktoberfeest beleven, van geheel andere aard kan zijn dan de organisa toren ooit hebben kunnen be vroeden. Wist u bijvoorbeeld dat er niet zo erg ver van Leiden ver wijderd een dame woont, die elk. jaar op 3 oktober naar de stad trekt om de heren van het bestuur der 3 October-vereeni- ging aan het buigen te krijgen Toch is het zo. De dame in kwestie zoekt een punt op waarbij zij de koets van het bestuur dich aan zich voorbij zal zien trekken. Nu is het elk jaar weer een enorme spanning of de heren haar kant uit zullen kijken of niet. Doen zij het, dan neigt zij even met het hoofd. Dit is het kernpunt waar het op aan komt. Neigt zij te diep, dan zullen de heren denken dat zij er tussen worden genomen en zal hun reactie bestaan uit woedend terugblikken. Buigt zij daarentegen heur hoofd in te geringe mate, dan wordt zij niet opgemerkt en moet zij tot volgend jaar wachten om het nog eens over te doen. Welnu, dit jaar is 't weer ge lukt. De dame neeg, de heren ontblootten hun hooggehoede hoofden, en negen terug. Tot grote verbazing van de echtge noot van de dame, die dit tafe reeltje voor het eerst mee maakte. „Zeg, ken jij die heren soms?", informeerde hij voor zichtig. „Welnee", antwoordde zijn gade, ,,'t is alleen maar zo'n leuk spelletje, laat me nu dit genoegen HET ONTLUIKEN van een feestdag is minstens zo belangwekkend als de dag in volle glorie. Door de vroege morgen, die rustig bezig was een oktoberse zomerdag uit de verpakking van nachtelijke nevels tevoor schijn te brengen, liepen mannen die tóch moesten werken, kuierden zondags-aangedane drie-oktober-gasten (van plan het er vandaag eens echt van té nemen), bouwden kooplui hun tenten op. Hier en daar zag men ook groepjes politie-agenten met iets onder hun arm. Ze liepen gemoedelijk voort naar hun vrije-tijdsbesteding. die 3 oktober de waarde van een uiterst belangrijke publieke functie had, naar de opening van de Leidse hoogtijdag. Het stond daar in de buurt van de Vis markt en de Korenbrug vol feestgangers, die alles wilden meemaken Zoals het po litiemannen betaamt, waren de mannen van het Leids politie muziekgezelschap even vóór tijd op het Stadhuisbordes, pa raat voor de reveille. En de zevende slag van de zware torenklok was nog niet in de ijle lucht verwaasd of kapelmeester Dick Anderson gaf het teken voor de in zet van het Wilhelmus. De honderden verstilden. Voor velen van hen zullen de klanken van het oude lied door het feest gedruis heen zijn blijven leven.. V reugde De politiekapel kón spelen. Wij schrij ven dat niet zo maar in een bevlieging van 3 oktobermildheid neer. De zuiver heid. het edele timbre, de melodische vastheid, de levende en beschaafde uit drukking, maken het luisteren naar dit korps tot een vreugde. Nu en dan slipte er even een instrument. Maar het is een matineUze vitter,- die daar kwaad van zegt. Toch was er ook Iets, dat we eer lijk gezegd niet begrepen. Vaderland se liederen. Valerius natuurlijk en We willen Holland houen. behoren erbij en koralen .zoals Psalm 150, ver heffen nog de sfeer. Maar wat de me lodieën van In de hemel is het DAUPHINE LUCHTVERING PRIJS V.A. 5650, - Garage MEESTER dealer voor Leiden en omstreken HAVEN 3 A - TEL. 20067 schoon en Jezus is wachtend en nog een paar, er tussen deden, dat werd ons niet helemaal duidelijk. Het scheen ook, met alle respect voor het prachtig lied, weinig terzake, om 's morgens vroeg „Want d'avond is nabij" te blazen. Men houde het dus voortaan liever bij het Vaderlandse repertoire en bij toe passelijke lofpsalmen en -gezangen. Na afloop van de stemmingwek- kende reveille daalden de muzikan ten af. De deftige heren van drie-Octoberbestuur, die hen be tekenisvol hadden geflankeerd, stap ten in de rijtuigen, waarin zij, ach ter de zwarte, rood-bepluimde paar den en de nu vrolijke politie- muziek aan, naar Van der Werf werden gereden. En het volk, met prille, nog aarzelende jool, volgde hen in groeiende massa. Een aanvallige knaap, deze achtjarige aartshertog Maximiliaan, heel alleen in een machtig mooie wagen. Uit liet rapport van 3 oktober De Leidse politie is van mening, dat het dit jaar op 3 oktober veel drukker is geweest. Op de avond van de taptoe liet zich dat al duidelijk aanzien Op de de Haarlemmerstraat bijvoorbeeld het allesbehalve geraakklijk, voor die kilo- ictcrs lange stoet ruimbaan te maken. Ernstige ongelukken zijn er niet ge beurd. De E-H.D. is wel verscheidene malen uitgerukt, maar de kwetsuren wa iver het algemeen nogal „goedaar dig". De politie heeft nogal moeite gehad iet de sluiting van het feest. De t op de weg moesten 12 uur dicht e 5 mochten tot 1 uur open blijven. De worstjes- en croquettcnvcrkopers wil den graag nog de klandizie hebben vai de feestgangers die om 1 uur de café' zouden verlaten. Ze hebben het lang weten vol te houden, maar voordat de s sloten hadden zij toch hun koffers gepakt. Om kwart voor 2 was alles rustig op straat. Hier en daar strompelde nog enkeling zingend huiswaarts. Leidse reinigers boekten record: 50 m3 vuil De gemeentelijke relniglngs- en ontsmettingsdienst heeft een specta culair record gevestigd door in de nacht var. zaterdag op zondag niet minder dan- vijftig m3 vuil van de Leidse straten weg te halen. Vorig jaar was dat nog 35 m3. Daaruit blijkt ook wel, dat cr veel meer mensen in de stad zijn geweest. De reinigingsdienst wil nog niet aan nemen, dat de Leidenaars op dit feest zomaar 15 m3 „onbehoorlijker" zijn geworden! Aan deze gigantische schoonmaak- partjj hebben 53 man plus twee op zichters gewerkt. Tot 's morgens half 9. Toen pas kon eindelijk worden vast gesteld, dat de stad redelijk schoon was. Het personeel maakte gebruik van vier roltrommelauto's. twee platte wagens, drie veegmachines en later nog een motorpomp voor het schoonspuiten van enkele terreinen. De reinigers hebben zich niet beperkt tot de grote binnenstad; ook vele straten in de buitenwijken waren zo besmeurd, dat zij niet konden wor den overgeslagen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: René zn v A C Polane en J Hoving; Lucia Maria Astrid dr v J de Raaij en L E P van den Bosch; Robby zn v H de Wolf en C M Ter Meer; Simon zn v W Ravensbergen en S Schellingerhout; Theodorus Abra- - ham zn v N P Heemskerk en C L van der Poel- Overleden: S Kraan 61 jr man; P F Vermeulen 69 jr man. Ondertrouwd: J van der Noordaa en H J Kukler; P H J Hakkaart en E M G Werner; G A Cramer en B G Ham ming; A van der Meijden en G A Keijzer; C J de Vries en E A Stein- bach; M B Witsenburg en H Dubbel- deman; E H de Bruin en V E P Brück- ner; C P van den Bosch en P J de Groot; P T J Vink en J B M Colla; J Zvara en J Knol; J Kager en A C van Putten; M A J Hermans en G J Benschop; C Favier en J C van Dal- sen; G Stam en T W Bink; H de Jong en M L G Kerkhof. Tussen de bladzijden Kapers op de kust CASINO (2.30 en 8 uur) Mario Zampi bij Arthur Rank de regisseur van de comedies, die nu al jarenlang niet alleen iet eigen land maar ook daarbuiten I succes hebben Over de Britse humor .1 veel gesproken en geschreven. Zij onderscheidt zich van de Duitse door een veel grotere spitsheid en een zich richten tot een bovenlaag, die geen prijs stelt op platte lol. maar des te meer gecharmeerd is van visuele of auditieve grapjes die als losse parels worden rondgestrooid door een geestig verhaal. Aan deze voorwaarden is ruim voldaan in „Kapers op de kust", een film die een persiflage bedoelt te zijn op de talrijke rolprenten, die de misdaad verheerlijken en de spanning bij moord en doodslag I niet meer te benaderen hoogten optasti Wel. met de misdaad gaat het in de film niet van een leien dakje. Een bende van vier schurken organiseer» de over vallen en inbraken zo zeldzaam onhandig, dat het een wonder mag heten dat zij steeds zonder kleerscheuren, maa zonder geld, op hun basis terugkei Dat verandert wanneer zij een poging doen de dochter van een rijke wapenhan delaar te ontvoeren en dan met de echt genote blijken thuis te komen. Deze da me spuwt vuur en vlam wanneer de han delaar geen prijs blijkt te stellen op terugkeer. Wat er dan allemaal gebéurt is met veel vaart en verve uitgewerkt. 't Is waar. niet alle grapjes zijn heb maal nieuw, en vele zijn te zeer ingesteld op Engelse woordspelingen dan dat zi een andertalig publiek zeer weten ti boeien, maar over het algemeen slagei Terry Thomas, George Cole en Brend; de Banzie er wel in des regisseurs bedoe lingen te verwezenlijken. (Vlotte Britse humor rond onhandigt schurken). Heimatlos TRIANON (2.30. 7 en 9.15 uur). Het kan met een film vreemd gesteld zijn. Hij kan in geen enkel opzicht boven de mid delmaat uitkomen, terwijl he'-' wat men sen hem „aardig" zullen vinden. Zo zal het deze week ook wel weer met Hei matlos gaan, een soort vervolg op Heim- weh, waarin de bekende Duitse radio- en televisiezanger Freddy het stralende mid delpunt vormde. Ook in Heimatlos is Freddy belangrijke rol toegemeten en er zullen dit zij toegegeven maar weinig men sen zijn, die het optreden en zingen van Freddy niet weten te waarderen. Het bij zonder eenvoudige en doorzichtige scena- nario zal (ondanks de vrij langdradige j rking ervan) menigeen, die van „ro mantische" films houdt, toch wel voldoe ning schenken. mantiek rondom Freddy.) LIDO (2,30, 7 en 9.15 uur). Een be roemd zanger beleeft een stormachtige nee met als hoogtepunt het ogen- i blik, dat zijr. dove meisje het gehoor herkrijgt en dan voor het eerst zijn klankvolle stem verneemt. Op breed fla- vordt dit verhaal kleurrijk geprö-1 :rd en wel volgens het beproefde, blijkbaar nimmer falende recept: de, :anger trekt van wereldstad tot we- eldstad en zingt het oogste lied, dui- :enden in vervoering brengend. Aantrekkelijke operafragmenten wor-1 ien afgewisseld met spontane Prijsvraag over belangstelling voor chr. leven (Van onze sociaal-economische redactie) DATRIMONIUM moet een olievlek zijn, die uitvloeit in de samen leving. Het werk en de gedachte van dit christelijk-sociaal verbond moe' in het nageslacht worden voortgezet Daarvoor is aansluiting bij de jon gere generatie nodig. Aldus betoogde zaterdag de voorzitter van het ver bond, ds. G. W. Rijksen uit Apel doorn, op de jaarvergadering van Patrimonium in Hilversum. Ds. Rijksen wees er de afdelingen or. hoe belangrijk het is voor het voortbe staan van het verbond, dat de jongere generatie belangstelling en medewerking betoont voor het werk van Patrimonium De afdelingen mogen geen sociëteiten van oude mannen worden, maar moeter- de jeugd in de activiteiten betrekken Ook de secretaris van het landelijk ver bond, de heer C. Zaagsma uit Amster dam, drong er in zijn jaarverslag op aan het jongeren-element in de besturen te versterken ter verkrijging van een actief verenigingsleven. Zowel in het openingswoord van ei voorzitter als het jaarverslag van dc rd melding gemaakt van ïjnend bestaan van verschillend* afdelingen. Het bestuur gaf bekendheid aan zijn voornemen om deze slapendi afdelingen middels propagandisten te ac tiveren en de propaganda voor het ver het ko.nende verenigingsjaal Analyse Binnenkort zal het verbond een prijs vraag uitschrijven met als opgave he' analyseren van het toenemend, ver schijnsel van een teruglopende belang stelling voor het christelijk-sociale en culturele leven. De mededingers naar de prijzen van vijfhonderd, tweehonderd en honderd gulden zullen moeten aan geven hoe de belangstelling voor kerk, staat en maatschappij, vooral onder de jongeren, weer gewekt kan worden en hoe de onverschilligheid voor het chris telijk organisatie- en verenigingsleven fegengegaan kan worden. Op de eerst volgende sociale dag, in het voorjaar van 1960 te Amsterdam, zullen de prijs winnaars bekendgemaakt worden. De verbondsvergadering hield zich zaterdag uitvoerig bezig met enkele pro blemen rond het verbondsorgaan. Bij de bespreking van de bouw van bejaarden tehuizen werd de aandacht gevestigd op het bestaan van een adviescommissie, die de afdelingen bij bouwplannen van nst kan zijn. De heren A. In 't Veld Amsterdam en H. Veenstra te Mur rwoude werden m het bestuur her- :en Het verbond telt thans 67 afde gen met meer dan 10.000 leden, zo bleek uit het jaarverslag. Jeugdorkest uit Zürich in Leiden Gisteren Is in Lelden 'n aantal Zwitser se jongeren aangekomen, die hier tot 14 oktober verblijven voor een „HollSndischc Konzertreise". Het verblijf is voorber door de Leidse Jeugd-Actie. De a komst had plaats op het Stadhuisplein in de foyer van de Burcht was een v welkoming. De maandag vandaag dus werd be gonnen met een bezichtiging van het iude stadsgedeelte. Om 5 uur zou het ge- elschap in het stadhuis door de burge- neester worden ontvangen. Morgen geeft het jeugdorkest om een concert in het academisch zieken huis voor patiënten en verplegend peri 's Morgens wordt een bezoek a Den Haag gebracht. De woensdag sta het teken van een bezoek aan de Maas- id. Donderdag wordt een bezoek Katwijk en Noordwijk gebracht met wandeling langs het strand. Vrijdag 9 oktober: naar Amsterdam met een rond vaart door de grachten. Zaterdag 10 oktober concerteert het orkest voor K, en O. in de Stadsgehoo: zaal. Zondag is er gelegenheid tot het bij zonen van een godsdienstoefening. Het is oogelijk, een speciale prot. of r.-k. jeugd- lienst mee te maken. Maandag 12 oktober is er in het Anto- iius-clubhuis een samenzijn voor gasten n gastvrouwen en -heren. Dinsdag 13 ok tober bezoek aan Haarlem, tocht IJmuiden en de Kennemer duinen zichtiging van het Frans Hals-museum. Woensdag 14 oktober is de laatste dag van het bezoek. Het orkest speelt in de meeste plaatsen. Woonwagenbewoners aanrijding 'niet Op de Haarlemmerweg werden door >t nu toe onbekende oorzaak drie voet gangers. bewoners van het woonwagen kamp, van achteren aangereden door eer. personenauto. Eén liep schaafwonden op aan de handen, de tweede aan de neus en de derde aan het rechteroor. De getroffe nen namen deze „aanval" niet en gingen de autobestuurder te lijf. De man kreeg een vuistslag in het gezicht en werd bo vendien met een mes bedreigd. Hij zag kans in een dichtbij staande boerderij de oolitie om hulp te verzoeken. Hij kon later met een politiewagen de gevaarlijke zone verlaten. De politie heeft zich ook over z(jn auto ontfermd. SUCCES AGENDA'S I960 ZIJN BINNEN Zend NU vriend en verwant een KALENDER uit het vaderland Grote collectie exclusieve kalenders VULPENKLINIEK BREESTRAAT 145 Inauguratie Vrijdag 4 uur is benoemd e faculteit der letteren en wijsbegeertt jn ambt ojjenlijk aanvaarden door he itsprefken van een rede In het groot audi- mum van de Leidse universiteit Come Prima op zelfs knokparlijtje ingelast. Come Prima heet de film, naar een van de lded- - probeert zoveel mogelijk toeschou- tevre-den te stellen. Voor de toe- hóórders is er de stem van Mario Lanza. !ij vertolkt een gevarieerd programma: an Ave Mana tot Come Prima. (Zangerige romance). Anne Frank LUXOR (2.30 en 8 uur) - George Ste ens' verfilming van het dagboek vani Anne Frank is opnieuw geprolongeerd. De regisseur heeft het tere onderwerpj terughoudendheid en met begrip be-j handeld. Men moet erkennen, dat de sfeer| goed is getroffen en dat aan Annes dag boek recht wordt gedaan. Een levenspe-j riode van een in harde omstandigheden opgroeiend meisje, dat ondanks veeli slechts blijft geloven aan het goede, is op' erantwoorde wijze in beeld gebracht. (Ontroerend menselijk document.) j Reis prinses Beatrix LUXOR In een doorlopende voor stelling van 's morgens tien uur tot 's| middags twee uur wordt dagelijks een kleurrijk beeld gegeven van de reis van prinses Beatrix naar Amerika. Schat der Watusi REX (2.30, 7.15 en 9 15 uur) De film De schat der Watusi is een routine avontu renverhaal over enkele dappere mannen j op zoek naar verborgen schatten- Daarbij I moeten zij over het gebied van wilde in-1 boorlingen trekken, iets dat nu eenmaal niet geheel van gevaar ontbloot is. Maakt u zich echter niet teveel zorgen over de| ondernemende reizigers. Zij slaan zich overal doorheen, hoe dan ook. (Dappere mannen op avontuur) JOH. LEIDEN BOULES LEIDERDORP OLIEHANDEL A. BRANDT LEIDEN Maresingel 64 Tel. 23684 P. M PERQUIN OEGSTGEEST Hog. Mortwag 78 Tol. 21584-21351 Hoofdstad Operette komt met „Sissi" „Sissi" (G'schichten aus dem Wiener- wald) behoort tot de bekendste Weense operettes. Dit werk van Ernst en Hubert Marischka, op muziek van Fritz Kreisler en Johinn Strauss, waarnaar Ernst Ma rischka later zelf de bekende gelijk-, namiige film met Romy Schneider heeft j gemaakt, staat thans op het repertoire j van de Hoofdstad Operette, de voortzet-, fcinig van de Fritz Hirsch Operette, onder directie van Meyer Hamel, Otto Aunch en Fritz Steiner. „Sissi" vertelt van het Beierse prin sesje van die naam. dat de gemalin wordt van keizer Franz Joseph en daarmee, keiizemn Elisabeth van Oostenrijk. De j Hoofdstad Operette treedt met dit werk op in een veertigtal plaatsen, in alle delen van ons land. Op vrijdag 9 oktober gieelit zij een voorstelling in de Stads schouwburg te Leiden, 's avonds om acht In de hoofi >-'.len treden op: Fritz Steiner, Lizzi tVhóffmann, Jan Hander- son. Hilde Jaeger (als gast). Herman Valsner, Hedy Rapp (als gast). Claire I Cladry. Harold Horsten en Louise Maer- tens, een jong talent, dat enkele jaren geleden bij dut gezelschap in „Ein Wal- zertraum" debuteerde en nu een grotere rol kreeg. Fritz Steiner speelde de door I hem vertolkte rol. die van overste Theo- dor von Hasenpfote. ook reeds bij de wereldpremière van „Sissi". in 1932 in het Theater an der Wien te Wenen. Voorts treden op: Ad Heerings. Walter Fein. Karl Frey en vele anderen. Otto I Aurich voert de regie; Wilhelm Rettich heeft de muzikale leiding en hij ver zorgde ook, in samenwerking met Al fred Salten. de muzikale arrangementen. Meyer Hamel heeft de zakelijke leiding. De kostuums, die ook dit jaar weer een weelde voor het oog vormen, zijn ontworpen door mevrouw Reiss-Kromes uitgevoerd door de Weense costumièr Lambert Hofer. wiens creabies door het werk van de Hoofdstad Operette ook in land vermaardheid genieten De decors werden ontworpen door Karei i Bruokman en uitgevoerd door de firma i Van Doesburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6