Jlicutue gtitactfe (Courant Strijdvragen loonbeleid nog geheel onbeslist Ingewikkeldheid steeds groter Stichting van de Arbeid sprak opnieuw met de regering ABOUR BELOOFT KOEIEN MET GOUDEN HORENS Havenstaking in Y.S. nu algemeen Eis van twaalf jaar voor moord op New Y ork T imesAmerika streeft naar topgesprek echtgenote Belangrijke stap op weg naar de vrede Zomer is nog nooit zo droog geweest Vrijdag 2 oktober 1959 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 3144L ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastich is gljebleoett myn Bert ia tegljenspocf Veertigste jaargang no. 11682 MENS EN DIER BU CHRISSEMEUJE VIER MAAL ZN aqgg Zo zag het er gisteren uit hij Oldenzaal, nadat een dieselloco- ynotief met enkele wagons door ten stootblok was gereden: de lo- iomotief tussen spoorlijn en fa brieksterrein, de eerste wagon recht de lucht instekend en de \verige wagons vastgelopen in liet wegdek en aldus een ver keersstremming veroorzakend. Er waren geen persoonlijke ongelukken. (Van onze sociaal-economische redactie) HET gesprek van de regering met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid over de interpretatie van de spelregels voor het loon beleid is gisteren voortgezet, maar de ingewikkeldheid wordt lang zamerhand zo groot, dat men het gevoel krijgt er niet meer uit te komen. Het beste is, dat de regering in deze verwarrende situatie zo snel mogelijk een duidelijk geluid laat horen. staat het gevoel, dat de ontwikkeling op het gebied van het loonbeleid veel soe peler zou kunnen zijn, indien zoals in het verleden wel het geval was er eerst informeel contact tussen regering en de vakbeweging zou zijn alvorens de regering met haar opvattingen komt, ook al zou de beslissing van de regering dan afwijken van het standpunt van de vak beweging. Op 't ogenblik heeft men met typische overgangsmoeilijkheiden naar w loonbeleid te maken', waarbij e sfeer van vertrou- g en bedrijfsleven no- Na het gesprek van zaterdag heeft' de regering een nota aan de Stichting van de Arbeid doen toekomen, waarin het ge sprek van vorige week was samenge vat. Gisteren echter bleken de leden van de looncommissie van mening, dat de no ta afwijkt van het gesprek van zaterdag De indruk bestaat, dat na zaterdag de uitleg van de spelregels voor het loon beleid weer onderwerp is geweest van een diepgaande discussie in het kabinet, mei het gevolg dat het standpunt van de re gering zich op bepaalde punten opnieuw heeft gewijzigd. Evenals zaterdag waren gisteren bij het gesprek aanwezig de ministers De Pous en Van Rooy, staatssecretaris Roolvink, en de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, de heer J. A. Berger, In' de kring van de vakbeweging be- (Advertentie) N.V. Levensverzekering Mij. UBO Levens-, Studie- en Uitzet-, Lijfrente- Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Kromme Nieuwe Gracht 8—10 Utrecht. jkE grote verkiezingsstunt van La- r hour is: komen wij aan de re- fing dan zal de hoge omzetbelas- fg op kleding, meubels en huish'ou- Ujke artikelen worden afgeschaft. i verklaring heeft aan conservatieve iijde heel wat stof doen opwaaien. |Laböur maakt van de verkiezingen jen soort venduhuis", zei een woeden- Macmillan: ze maken er een vencluhuis van elo\ voorzitter van de conservatieve partij iord Hailsham, noemde de belofte van .abour een laatste wanhopige poging de belastingbetaler met zijn eigen kopen. ïeld wijzen - ral op, 3at al die plannen van de socialist lbelastingverlagine, verhoging var juderdomsuitkering. betere welzijns Zorg) het land kapitalen gaan koster Over HOLLAND9A TRICOTAGES gesproken Wij ontvingen zojuist de nieuwe uitgebreide kollektie /J Haarlemmerstraat 172-174-179 zonder dat er nieuwe inkomsten tegen- Labour beweert evenwel dat alles gefi nancierd kan worden uit een neffing op vermogensaanwas en door bezuini ging op plaatsen waar met geld wordt gesmeten. Topconferentie De verklaring van Macmillan dat over enkele dagen de datum voor een top conferentie zal worden vastgesteld, heeft op het Britse ministerie van bui tenlandse zaken nogal wat verwarring Van bevoegde zijde wordt vernomen dat nog geen datum is vastgesteld en dat dit zeer waarschijnlijk niet voor 8 ok tober de dag van de verkiezingen zal gebeuren. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld, dat het moeilijk is commentaar te leveren op een uitspraak die de minister-prcii- dent in het vuur van de verkiezings strijd heeft gedaan. Men meent in diplomatieke kringen te weten dat de Verenigde Staten Enge land te verstaan hebben gegeven, het resultaat van de verkiezingen te wil len afwachten, alvorens over de vorm en het tijdstip van toekomstige ont moetingen met de Russen te confereren. De rijksrecherche heeft in Amsterdam opnieuw een wachtmeester van de ver- keersgroep der rijkspolitie te Amsterdam de vijfde gearresteerd, die een automobilist de gelegenheid zou hebben gesuggereerd en geboden een proces-ver baal „af te kopen", namelijk de 40- jarige wachtmeester le klasse W. met vele dienstjaren. eigenlijk e dig i Kernpunt Het kernpunt waarom het gesprek op het ogenblik draait, is de vraag, of men bij de nieuwe loonvoorstellen de produk- tiviteitsstijging mag meerekenen vanaf 1 juli 1958 of pas vanaf 1 januari 1959. Uit gaande van een jaarlijkse trendmatige stijging van vier procent, leveren deze uitgangsdata een verschil in ruimte op van twee procent. Uiteraard voelt met name de vakbe weging haar positie door deze onzeker heid bedreigd. Landbouw Van de uitzondering voor de landbouw, dus de lonen van de landarbeiders, zou echter geen sprake zijn. Zij zullen niet in een ongunstiger situatie worden geplaatst, al zal er waarschijnlijk wel rekening mee gehouden worden, dat de landbouw kort geleden is overgegaan tot invoering van de werkclassificatie. De besprekingen tussen Regering en Stichting hebben nog niets definitiefs op geleverd. Ook is er geen nieuwe ge- spreksdatum vastgesteld, zodat men op het ogenblik alleen maar kan afwachten wat er gebeuren gaat. Vier Nederlandse schepen worden niet gelost DE HAVENARBEIDERS van New York, Boston, Baltimore en andere plaatsen aan de Amerikaanse oostkust hebben het werk neergelegd. Er wordt geen vracht meer gelost. De passagiers van schepen moeten zelf hun bagage aan wal brengen. De kleine havens zullen het stakings parool opvolgen zodra dit uit New York is ontvangen. Het aantal staken de havenarbeiders wordt geschat op 85.000. De arbeiders hebben het verzoek, de staking nog veertien dagen uit te stellen, naast zich neer gelegd. Amerika is nu ge troffen door twee, zich over het gehele land uitstrekkende stakingen: in de me taalindustrie en in de havens. Het econo misch verkeer van de Verenigde Staten dreigt geheel te worden ontwricht. Meer dan 150 schepen in. -het gebied van New York hebben de gevolgen van de ha venstaking reeds ondervonden. Er zijn vier Nederlandse schepen bij: de Nieuw Amsterdam, de Zuiderkruis, de Schiedijk en de Westerdam. Toen de Nieuw Amster dam en de Zuiderkruis afmeerden bij Ho boken (New Jersey) zagen de passagiers DRAMA IN VLAARDINGEN BERECHT MET VERBIJSTERING zien wij hoe dit type jeugd geen mo raal meer kent, geen respect voor de ouderdom heeft en doden beschouwt als de weg tot het doel". Dit zei gis termiddag de officier bij de recht bank te Amsterdam, in zijn requisi- "JE AMERIKAANSE REGERING staat op het standpunt dat de volgende stap bij dc onderhandelingen met de Russen een topconferentie moetzijn, zo meldde de tzaghebbende New York Times vandaag. Volgens goedingeliohte kringen in Wash- lgton meent de Amerikaanse regering dat een hervatting van de op dood spoor ge lakte conferentie van dc ministers van buitenlandse zaken niet veel zal uithalen, ildus het blad. Daarom maakt men in Washington plannen die gericht zijn op een ifleenkomst van de regeringsleiders van de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sowjet- inle. Besprekingen hierover met Amerika's westelijke bondgenoten zijn gaande. De Britten, zo vervolgt de New York Times, zijn voorstanders van een topconfe- (entie op korte termijn. De houding van de Fransen is minder duidelijk, maar men leemt aan dat Parijs akkoord zal gaan met een dergelijke conferentie, daar de lowjetunie haar cis voor een tijdslimiet inzake de huidige status van West-Berlijn leeft laten vallen. toir bij de behandeling van de ge ruchtmakende zaak tegen de plegers de overval in de Bankastraat, die zij in maart vorig jaar gepleegd hebben. De 67-jarige Carolina Belles werd de andere dag, aan handen en voeten gebonden, dood in haar bed aangetroffen. Twaalf jaar gevangenisstraf eiste de of ficier tegen de 24-jarige M van G. en te gen de 28-jarige W. van V., die volgens de officier als man achter de schermen als bendeleider was opgetreden. De 18- A. H. hoorde tien jaar en terbe schikkingstelling van de regering tegen i. De 18-jarige A. de H. is in mei, oorarrest van bijna twee en een halve maand op vrije voeten gesteld. Het parket was van mening, dat hij voor zijn aandeel in de overval daarmee'voldoende geboet had. Tegen hem werd drie maanden voor waardelijk geëist met een proeftijd van drie jaar. De raadsman van de 18-jarige P. A. H. voerde aan dat deze jongen zo spoedig mogelijk terbeschikking van de regering .moet worden gesteld, en niet eerst tien jaar gevangenisstraf moet on dergaan. De rechtbank zal op 15 oktober uitspraak doen. H.M. de Koningin en de prinses sen Beatrix en Irene hebben gis teren in Amsterdam de gala première bijgewoond van de film The Nun's Story", waarbij ook de hoofdrolspeelster Audrey Hepburn met haar echtgenoot aanwezig was- Eerder op de dag had Audrey Hepburn een be zoek gebracht aan Doorn, waar een laan naar haar genoemd is Aan deze laan is het woon- en werkcentrum voor invalide mili tairen gehuisvest; voor de stich ting van dit centrum heeft deze (uit Nederland afkomstige) film ster zich zeer ingespannen. MORGEN geen N.L.C. (i In verband met de viering n van 3 oktober verschijnt de k NIEUWE LEIDSCHE CRT. a morgen niet. Ons eerstvol- gende nummer, met groot X 3 oktober-verslag, zaterdag- v middag-sport en nieuws van 0 drie dagen is dat van maan- 0 dag 5 oktober. zich genoodzaakt hun bagage van boord te dragen en naar de treinen te brengen. Het vrachtschip de Zuiderkruis is voor nemens zonder lading te vertrekken- De Schiedijk zal eveneens binnenkort afva ren. De ruimen van dit schip waren ech ter voor het begin van de staking reeds gevuld. De Westerdam vertrekt zaterdag, zonder enige lading aan boord. De Nieuw Amsterdam, die met 500 passagiers op weg is naar de Westindische eilanden, werd behandeld door kantoorpersoneel en de passagiers. De staking, die reeds enige tijd dreigde, is toch nog onverwacht gekomen. Woens dag werd namelijk in New York overeen stemming bereikt over een verlenging van het oude contract met twee weken. Een eventuele loonsverhoging zou met terug werkende kracht worden gegeven- De arbeiders van de havens aan de Golf an Mexico kregen naar hun zeggen deze belofte niet, zodat zij het werk neerlegden. Dit bleek het sein te zijn voor de haven- Neerlands oudste inwoonster, de weduwe Christiana Karne- beek, beter bekend als Chrisse- .meuje, en woonachtig in de buurtschap Holtershoek, ge meente Eib'ergen, bereikte van daag de- zeldzame leeftijd van honderd-en-tien jaar. Naast haar boer Nijrolder (71) en zijn vrouw (65), die al veertig jaar bij haar inwonen en haar lief derijk verzorgen. In de box een kleinkind van het echtpaar, dat Chrissemeuje altijd gezelschap houdt. Enkele dagen geleden zaten we tegenover het oude mensje Van deze merkwaar dige ontmoeting kan men el ders lezen in ons blad. Er worden pogingen ondernomen om di staking op te heffen. De federale bemid delingsdienst dringt aan op onderhandelin gen, waartoe de vakverenigingen zich be reid hebben verklaard. De werkgevers, die Re staking onwettig noemen, zullen de besprekingen waarschijnlijk niet bijwo- Om opeenhoping van vrachtvervoer aan de kusten tegen te gaan, hebben de Ame- ikaanse spoorwegen besloten, het ver- oer van vracht naar Atlantische havens n havens aan de Golf van Mexico stop te zetten. Slechts militaire goederen, pe- >leum cn bjjprodukten vallen niet onder de bepaling. Jhr. O. Reuchlin, laatstelijk ambassa deur in Tokio, zal benoemd worden tot Nederlands ambassadeur in Luxemburg. BOURGUIBA OVER ALGERIJE Beide partijen te voorzichtig DRESIDENT BOURGUIBA van Tunesië heeft gisteren verklaard dat beide partijen in het Algerijnse conflict een belangrijke stap op de weg naar vrede hebben gedaan. In zijn wekelijkse toespraak zei hij: „Nooit in de geschiedenis van Frankrijk heeft een man gehandeld zoals De Gaulle en niemand na hem zal in staat zijn hetzelfde te doen." „Ik ken het Franse volk en ik ken de Algerijnen Ondanks de voorzorgsmaat regelen die zij moeten nemen, vorderen zij op de weg naar de vrede. Als Frank rijk in oprechtheid het zelfbeschikkings recht van het Algerijnse volk erkent, kan ik zeggen dat deze affaire is beëindigd." In commentaar op het programma van De Gaulle en het antwoord van de ..Vrije Algerijnse regering" zei Bourguiba: Ik heb bij het lezen van de ver klaringen de indruk gekregen dat beide partijen overdreven voorzorgs maatregelen namen bij het opstellen van de teksten. Beide hadden zich vrijer cn dichter bij de werkelijke feiten moeten houden. De Gaulle en Abbas hadden openhartiger kunnen zijn en verdere vooruitgang kunnen boeken." Hij bezwoer generaal De Gaulle de moeilijkheden va'n de voorlopige Alge rijnse regering te begrijpen. De Algerijn se leiders vrezen vooral dat de strijders hen niet zullen volgen. „Maar ik ben er van overtuigd dat de Algerijnse leiders vrede willen." Bourguiba hernieuwde het Tunesische De Noorse minister vi zaken Halvard Lange i noemd tot voorzitter va ministers der Noordatlan rganisatie, n buitenlandse i vandaag be- i de raad van ische verdrags- if 1 oktober 1958 door zijn Nederlandse ambtgenoc mr. Luns werd bezet. Het voorzitterschap rouleert jaarlijl in alfabetische volgorde onder de ledei landen. aanbod om goede diensten te verlenen. Op vragen zei hij een uitnodiging van ge neraal De Gaulle om hem in Parijs te ontmoeten te zullen aanvaarden als zulk een bijeenkomst nuttig zou kunnen zijn en als deze de juiste toepassing van zelf beschikking in Algerije zou kunnen zekeren. K^ENE- Geheim gesprek in Peking Premier Chroesjtsjef van de Sowjet- nie en partijleider Mao Tse-Toeng van communistisch China hebben gisteren in Peking voor de tweede maal geheime besprekingen gevoerd. Enige uren na dien meldde een communistisch blad, dat de Volksrepubliek zich achter de voorstellen van de Russische leider heeft geplaatst die een vermindering van de koude oorlog moeten bewerk stelligen. De bespreking werd bijgewoond door e Russische partijleider Soeslof, Chi- a's president Lioe Sjao-Tsji, vice-pre sident Soong Tsjing-Ling (mevr. Soen Jat-Sen), maarschalk Tsjoe Teh en pre- Tsjou En-Lai. De aanwezigheid mevrouw Jat-Sen betekent dat er partijaangelegenheden zijn bespro ken. Zij is namelijk geen partijlid. Het blad Ta Koeng Pao, dat veelal de deelneming van de regering weer geeft, schreef dat het Chinese volk al tijd de Russische voorstellen steunt die gericht zijn op vermindering van de internationale spanning, ontwapening, verbod voor kernproeven en de vreed zame regeling van de Duitse kwesties. De resultaten die door kameraad Chroesjtsjef op zijn recente reis naar de Verenigde Staten zijn bereikt, aldus het blad, betekenen een overwinning voor de Russische vredespolitiek, een overwinning voor alle socialistische lan den in hun onafgebroken strijd tot ver mindering van de internationale span- Volgens de andere bladen kan de me ning van Ta Koeng Pao beschouwd worden als de eerste concrete reactie op de twee toespraken die Chroesjtsjef in Peking heeft gehouden en waarin hij bij zijn Chinese gastheren op indirecte wijze heeft bepleit hun strijdlustige houding te laten varen. Toon Hermans' film is klaar! Heel Nederland wacht thans in spanning op de grote première van MOUTARDE VAN SONANSEE, de film van Toon Hermans. Lihelle geeft u vast een voorproefje - in kleuren. Natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter Zwakke wind De Bilt verwacht tot zaterdagavond Droog en zonnig weer met ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Vannacht hier en daar mist. Zwakke wunid. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN Zaterdag 3 oktober: zon op 6.42, ondier 18-15, maan op 7.44, onder 18.50. Zondag 4 oktober: zon op 6.44, ondier 18.13, maan op 9.03, onder 19.24. Maandag 5 oktober: zon op 6.46, onder 18.11, maan op 10.21. onder 20.03. WTZOHDERUJIE DROOGTE IH 1953 IVTIET ALLEEN september is ab- L normaal zonnig en droog geble ven. Al van begin mei af, maken wij een periode van ongekende droogte en zonneschijn mee zoals die, zolang er officiële waarnemingen worden verricht, nog niet is voorgekomen. De neerslag in september had ook in onze omgeving heel weinig te betekenen. In Rotterdam viel 4 mm, Sliedrecht, Oud- Beijerland, Boskoop 3, Den Haag 2, Kou dekerk aan den Rijn 3 en Katwijk 2 mm. Normaal geeft september in onze om geving 80 mm. In september 1957 werden in onze provincie zelfs hoeveelheden van 240 mm (Rotterdam) gemeten. Ook over het gehele land werd het met 4 mm een record, dat tot dusver te boek stond voor 6 mm in 1865 gemeten. Van mei tot op heden viel in Zuid-Holland gemiddeld 150 mm regen, tegen normaal 300 mm. Behalve de regenval heeft ook de zon een bijzondere prestatie geleverd. Zij 6cheen te De Bilt 240 uren, tegen normaal 149 uren. Ook dit werd een record, dat tot op heden op naam stond van 1928 met 232 uren. Nog duurt de droogte voort. Het is waarschijnlijk dat ook oktober naar de droge kant zal uitvallen. Vooral wanneer de hogedrukgebieden een zo grote activi teit aan de dag blijven leggen als zU van begin mei af al doen. Daarbij zullen de de nachten kouder worden. In het bin nenland kwam plaatselijk flinke nacht vorst voor. De waarschuwing tegen bos- en heidebrand waren overigens vandaag 2 oktober! nog van kracht, alsof het hartje zomer was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1